WONINGEN MET EXTRA LAGE HUREN Valse munters knappe vaklieden DE HOGE VELUWE KRIJGT NA STORM ANDER AANZIEN s-Gravenhage en het Holland-Festival 1973 fieidóGSomotit VW, Datsun en Audi duurder Ook voor Den Haag en Leiden: Gevaarlijke gevangenen ontsnapt in Amsterdam Uw Mening ZATERDAG 14 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Tot en met 1975 zullen 120.00 woningen met extra lage hu ren worden gebouwd. Hiervan zullen er 4800 worden bestemd voor de be woners in saneringsgebieden van Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en 3600 voor huisvesting van krotbewoners in andere gemeen ten. De resterende 3600 woningen worden verdeeld over de provincies. Leiden krijgt in dit kader 160 wonin gen toegewezen. De woningen worden gefinancierd uit het fonds voor heffing pensioenverzekeringen. In dit fonds worden de gelden gestort die vrij komen door de bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste kind. Minister Udink (Volkshuisvesting) heeft het overleg met de Stichting van de Arbeid over de be- stèding van de gelden afgerond. Voor de bouw van deze goedkope woningen gelden niet alleen de extra subsidies. Ook de bewoners komen in aanmerking voor een bijzondere, individuele huursubsidie, die gunstiger is dan de algemene regeling voor aanvullende huursubsidies. Het eerste jaar zullen de huizen van deze „goedkope" woningen liggen tussen 107—149 gulden met inkomens van minder dan 9000 gulden tot maximaal 13.000 gulden. Mogelijk worden meer woningen met lage huren gebouwd. De kans is namelijk groot dat meer gelden in de voorheffing van de algemene pensioenvoorziening beschikbaar komen. Verder worden door een heffing op de „kinderbijslag loontrekkenden" gelden in het fondsgestort, waardoor 1600 goedko pe huizen kunnen worden neergezet. Aaron Taylor, een Amerikaantje van nauwelijks 2 jaar oud, heeft weinig fiducie in de waarde van het geld.' Hij deed een mondelinge aanval op het belastingaanslagformulier van zijn ouders. Hij liet net voldoende over om zijn ouders in staat te stellen zijn teveel betaalde belastinggelden bij een bank te innen. Loofhout en open plekken Van een onzer verslaggevers ftoge veluwe In het nationale park De Hoge Veluwe zijn giste ren de eerste jonge beuken aan geplant van het „Dertien No- bij vember Bos", Ook werden de eerste exemplaren van een fralai fotoboek over de Hoge Ve luwe uitgereikt. Uitdeverkoop ivanhetboek, dat in een oplage van 40.000 éxemplaren is ge drukt, zal de in het park aange richte stormschade worden her steld. ten behoeve van de Hoge Veluwe gevoerde aktie ..et een boom op" heeft 150.000 opgebracht. Overwogen .wordt in verband met de storm van 2 april, die het park hevi ger trof dan de 13 november storm. de aktie voort te zetten onder het motto „et nog een toom op". JiDe Hoge Veluwe heeft door de 1 *tweestormen bepaald een an- ••Tf! "der aanzien gekregen, In de ko- ook maar neergehaald worden, in sommige gevalen kalevlak- ten blijven. Daardoor ontstaat op verschillende plaatsen een heel ander landschapsbeeld met soms Uitzonderlijke vergezich ten. De 43 medewerkers van het park zijn thans druk bezig het omge waaide hout te ruimen. Het is de bedoeling voor 15 mei zoveel mogelijk stammen weg te wer ken of geschild te hebben, dit om de voor de naaldbossen zo gevaarlijke dennenscheerder geen kans te geven zijn ruïne rende werttc uit te voeren. De larven van dit insect leven in en vlak onder de bast vandood hout. Op geschilde stammen heeft het geen schijn van kans. Wanneer de dennen scheerder wel kans krijgt zich te ontwik kelen, kan geekend worden op nog grootscheepser verwoesting van de Nederlandse naaldbossen dan door de twee stormen. He- tinsect is in staat binnen twee jaar hele wouden te verzieken en om zeep te helpen. AMSTERDAM (ANP) Uit het huis van bewaring in Amster dam zijn gisteravond kort na 20.00 uur drie volgens de politie „levensgevaarlijke" misdadi gers ontsnapt. Het zijn de 23-ja- rige D. de V., bijgenaamd „ka rate Dickie", die gevangen zit wegens een poging tot doodslag, de 26-jarige inbreker J. N., en de 28-jarige Marokkaan Abdel- lah M., de moordenaar van een vrouw In Amsterdam. Het drietal is er volgens de Am sterdamse politie in geslaagd eerst een aantal tralies te force ren en via een ingeslagen ruit te ontsnappen aan de achterzij de van de gevangenis, aan de kan tvan het voormalige Lido. Arrestaties voor liedjes Theodorakis ATHENE (AFP) Negen jonige Grieken die deze week in een café in Athene liedjes hebben gezorrgeni van Mikis Theodora kis, zijn gearresteerd en. voorge leid voor de officier van justitie van de militaire rechtbank in Athene. 9irtds de militaire staatsgreep van 1967 zijn de liedjes van Theodorakis verbo den. (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De officier van Justitie in Den Haag wordt belast met de behandeling van de valse dollar-affai re in Oegstgeest, die donderdagavond ten einde kwam met de arrestatie van vijf verdachten. De politie ver moedt overigens, dat nog meer arrestaties zullen volgen in deze affaire die de grootste is in de Nederlandse ge schiedenis van de valse munterij. Nieuwe arrestaties in deze groot- De apparatuur, die voor het druk- scheepse vervalsing, die reeds miljoen onuitgegeven dollars had opgeleverd, worden vooral in drukkerskringen verwacht. De politie en de deskundigen zijn het erover eens, dat in dit geval gesproken moet worden over zeer groot vakmanschap, ook van de gearresteerden. De deskundigen hebben grote be de valse biljetten is ge bruikt, is betrekkelijk simpel. Dit legt. aldus de deskundigen, opnieuw de nadruk op de grote vakmanschap van de typograaf uit het gezelschap de 55-jarige J. v.d. P, uit Rotterdam. Deze heeft al eerder valse biljetten gedrukt, maar toen met aan merkelijk minder resultaat. wondering voor de manier De vijf aangehouden mannen zijn waarop de valse 10, 20, 100 dollarbiljetten gedrukt zijn. Ze zijn nauwelijks van echte te onderscheiden. De drukkers moeten een behoor lijk bedrag geïnvesteerd hebben om tot dit produkt te komen, j Men schat deze investeringen Den Haag zal deze affaire be- I op zeker een half miljoen ul- handelen, waarmee Nederlandse den. De geldschieter in deze valse munters een tot dusver zaak is de eveneens gearres- uniek hoofdstuk aan de Neder- teerde slager uit Kloosterzande landse criminele geschiedenis (Zeeuw-Vlaanderen). hebben toegevoegd. naar Amsterdam gebracht, waar ze gisteren werden ver hoord. De Amsterdamse politie beschikt namelijk over de beno digde technische hulpmiddelen vonr het onderzoeken van vals geld. De officier van justitie ii g8-h i; 'Is i "mende jaren eal dat aanzien llen 'nog beduidend meer verande- Tg 'ren. Weliswaar zullen voor de 70,000 omgewaaide bomen ande- 're worden neergezet, maar dat •gebeurt niet overal op dezelfde plaats. Bovendien zal voorname- 'lijk loofhout worden uitgezet, gf waar naaldbout is omgewaaid. 31 .Ook zullen verschillende perce- 'b7-<j len bos, die door de storm zo zwaar getroffen zijn dat de bo- olg^men die nog overeind staan. -f Kunst en Kunstenaars Piccolo en de verkleinman" wordt door Kindertheater ..Pssstt" in de paasvakantie op gevoerd in het HOT-theater te Den Haag op dinsdag 17 en za terdag 21 april. „Piccolo en de zwartmaker" zal op donderdag .19 april en op paasmaandag de 23ste vertoond worden. Museum Swaensteyn te Voor burg wordt van 21 april tot en met 27 mei een expositie gewijd „Toneeldecor en Costuum- montwerpen" uit de jaren 1890- 1930. De collectie is afkomstig t het Toneelmuseum van Am- erdam. Pierre H. Dubois zal tentoonstelling openen. Rous in, de Franse toneel- drijver en auteur, is benoemd 't lid van de Académie Fran ce. Hij neemt de plaats in van Pierre Henri Simon. Por ■tretten van Vermeulen en Porcelijn (Van onze muziekredactie) Wat betekent 's-Gravenhage voor het Holland-Festival 1973 en het Holland-Festival 1973 voor 's- Gravenhage? Laten we, om deze vraag te beantwoorden, eerst een bekijken, wat de bij drage is door Het Residentie-Or kest te verlenen. Zoals alle Ne derlandse ensembles zorgt men ook hier voor het maken van een portret, liever spreken we van oen schets, van één of meer componisten. Den Haag heeft voor het concert op 20 juni, Mat thijs Vermeulen uitgekozen: diens Derde Symfonie wordt uit gevoerd. Op 29 juni d.a.v. vraagt men speciale aandacht voor het werk van David Porce lijn. Specifiek Haagse activiteiten zijn dit, waaraan we onmiddellijk willen toevoegen, dat het Resi dentie-Orkest op tournee gaat en wel naar Amsterdam, waar het. op 16 juni, een concert geeft voor kleuters. Ook de bijdrage van Het Neder lands Kamerorkest is uitsluitend voor 's-Gravenhage bestemd: op juli geeft Szymon Goldberg oncert, waarvoor hij van de Groupe des Durey, Honegger, Milhaud, Poulenc en Germaine Voor de vele gitaariiefhebbers: öp Tailleferre- op zijn programma 21 juni kan men kennismaken of plaatste. de kennismaking hernieuwen in Van geheel andere aard is het C. Diligentia met John Williams. J. P. Amateur-Popconcours in de Houtrusthallen, waaraan een De belangstelling voor het orgel selectie uit de zevenhonderd heeft ertoe geleid, dat er op dit Haagse amateur-popgroepen gebied in de Residentie twee Ch rist el i jk onderwijs met nog een probleem FEIT is dat bij het bijzonder onderwijs het protestants-christelijke deel zich voor het behoud van dat bijzonder onderwijs, en voor het chris telijk element binnen het onderwijs in het algemeen, meer strijd baar opstelt dan het katholieke deel. Juist in het katholieke bevolkingsdeel is het een betekenisvolle groep geworden, waar pleidooien klinken voor de zogenoemde "ontmoe- tingsschool" of andere samenwerkingsscholen, ja. Waar zelfs wel eens de vraag gesteld wordt of na enkele structuurwijzigingen het „allemaal ongedeeld naar de openbare school" toch geen bemoedi gende leuze is. De katholieke P.v.d.A.'er, die kandidaat staat om in een kabinet Den Uyl minister van onderwijs te worden, prof. Van Kemenade, is bijvoorbeeld iemand die in de katholieke school weinig behoefte meer ziet. OP nóg een probleem dat het christelijk onderwijs te wachten staat, wijst deze week het eigen blad van het Christelijk Nederlands Vak verbond: de manier waarop de overheid de nieuwe opleiding van le raren bij het voortgezet onderwijs wil regelen. De nieuwe opleidingsinstituten moeten op de een of andere manier ge koppeld worden aan bestaande universiteiten. Gaat die opleiding dan wel voldoen aan het uitgangspunt, dat in een tijd waarin bij on derwijs de vorming zeer belangrijk wordt, het christelijk onderwijs zal staan of vallen met een goede opleiding van zijn docenten? Een vraag die onmiddelijk rijst, is of het met de opleiding van docen ten voor het christelijk voortgezet onderwijs voor de oprichting van nieuwe instituten dan zo veel beter gesteld was. Neen. zal dan menigeen denken. Maar wanneer dit inderdaad niet zo best was. zal het beter moeten. En dan zou inderdaad de conclusie getrokken mo gen worden dat bij de nieuwe lerarenopleiding er zelfs nog geen sprake is van het begin van een verbetering. HET kritieke punt kan wel eens zijn, of en in hoeverre jonge docenten de toekomst van het bijzonder onderwijs zien en op welke manier zij dit bij hun vormende taak naast de kennisoverdracht in praktijk kunnen brengen. Het probleem dat het C.N.V.-blad aanroert, bestaat wezenlijk. Maar de oplossing ervan bereikt men o.i. niet alleen maar door hier of daar een instituut op te richten met een katholieke of protestants- christelijke signatuur. Nieuw probleem voor planners PLANOLOGEN en alle andere deskundigen die zich bezig houden met vraagstukken van de toekomst, hebben er een verre van gemakke lijk probleem bij: de bevolkingsaanwas in Nederland loopt sneller achteruit dan bijvoorbeeld vijf jaar geleden nog werd voorzien. Het lijkt zelfs niet helemaal meer denkbeeldig, dat in de nabije toe komst ook absoluut de aanwas het nulpunt gaat naderen. De oorzaken hiervan zijn geen mysterie; betere sexuele voorlichting, de pil en gewijzigde moraalopvattingen hebben hun werk gedaan. Ook andere meningen omtrent de ideale samenstelling van een ge zin, de groeiende vrijheid voor abortus en het verlangen van menige vrouw om in het arbeidsproces ingeschakeld te blijven of weer te worden spelen een rol. Het onderzoek naar de oorzaken van de afgenomen bevolkingsaanwas lijkt ons derhalve, tenzij als liefhebberij, tamelijk overbodig. MEER zinvol, zelfs dringend gewenst, daarentegen is het zorgvuldig nagaan van de gevolgen van dit verschijnsel. Diverse berekeningen uit het verleden zullen moeten worden herzien, omdat de gevolgen al binnen enkele jaren merkbaar zullen worden. Trouwens in be paalde opzichten zijn ze al merkbaar; bijvoorbeeld als nevenfactor in de ontwikkeling welke de grote steden jaar na jaar duizenden in woners doet verliezen, met reeds nu merkbare economische gevol gen. De ramingen inzake noodzakelijke voorzieningen op het gebied van dc woningbouw en het onderwijs moeten worden herzien; in het laatste geval zal met name meermalen besloten moeten worden om tijdelij ke voorzieningen te prefereren boven definitieve bouw. Een andere consequentie wacht op wut langere termijn de financie ring van ons sociaal zekerheidsstelsel; de vergrijzing van de bevol king zal bij verdwijnende bevolkingsaanwas in snel tempo doorgaan en een moment kunnen bereiken dat het produktieve deel van de natie de lasten voor het niet-produktieve deel moeilijk kan opbren gen. TROUWENS ook economisch zullen op langere termijn bepaalde ver wachtingen niet meer uitkomen. En alles tezamen wordt de nood zaak om een einde te maken aan de inflatie, overbestedingen en de welvaartspsychose alleen maar dringender. We kunnen de komende generatie niet de rekening laten betalen voor het gebrek aan zelfbeheersing van de onze. Temidden van het oorlogsgeweld in Cambodja wor den toch de nieuwjaarsfeesten gevierd. In een klein dorpje, nauwelijks 15 kilometer verwijderd deelneemt. Manifestatie voor en door jongeren, evenals het op treden van citer-spelers ter zelf- der plaatse. In gans andere sfeer bevint zich de bijdrage, waarvoor de Union Bel Canto zorgde: op 27 juni kan men, in het Circus-Theater Elisabeth Schwarzkopf, met be geleiding van Geoffry Parsons, in liederen van Schubert en Schumann beluisteren. concerten worden gegeven, de Grote Kerk kan men Anton Heiier horen en Pro Organo zorg- de voor een herdenking van de j Engelse componist William j Byrd. die vóór 350 jaar te Ston- don-Massey overleed. En in de j Oude Kerk te Scheveningen Weeroverzicht Een krachtig hogedrukgebied ligt boven de Atlantische Oceaan en verandert weinig van plaats. Aan de oostflank van dit systeem wordt boven West-Europa nog steeds koude lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voor- komt. Af en toe valt hier wat j regen uit. maar vrijdag ontwik kelden zich ook plaatselijk flin- gen Jan Schmitz op de orgels i ke hagelbuien. In het weersver- Huub Kerstens met Leidse Madrigalisten aandacht voor hen en enige tijdgenoten. Ontruiming woning Op vrijdagavond 16 maart j.I. hebben twee leden van de PSP- huuradviesdienst een vijfkamer- flat, Hengelolaan 1027 in Den Haag, gekraakt, die reeds vier maanden zonder opgaaf van re denen leeg stond. De huurad- viesdienst heeft er een jong kre- peergezin ingezet, dat de flat kreeg als pringplank naar een nieuwe woning voor hen. Wij protesteerden op deze wijze te gen het woningdistributiebeleid van de gemeente Den Haag, daar wij gezien de groeiende lijst woningzoekenden leegstand ongeoorloofd achtten. De gemeente heeft direct na de ontruiming Hengelolaan 1027 aan een gezin met vier kinderen gegeven. Dit doordat de PSP- huuradviesdienst de leegstand demonstratief onder de aan dacht heeft gebracht. Toch staat ondertussen een gezin op straat, Aantal uren zon: 1-10 waarvoor èen oplossing zal moeten worden gezocht op zeer korte termijn. Ondanks de be wering van de gemeente dat het via de bekende molens zal moe ten. Wij veroordelen het beleid, dat tot deze situaties lijdt. PSP - Den Haag j Kans op een geheel droog etmaal mmmm 60 procent. loop komt weinig verandering. Weliswaar wordt op het ogen blik over Schotland iets zach tere lucht aangevoerd, maar ook daar is het in het algemeen zwaarbewolkt en de tempera tuur bereikt er nauwelijks nor male waarden. Dit weekeinde zal het in Nederland dan ook nog steeds vrij koud weer zijn. Vooruitzichten voor zondag In cijfers voor maandag: Min. en max. temp.: van onge- veer normaal tot 4 graden on- der normaal. Van een onzer verslagger- - vers AMSTERDAM Als een van de laatste merken j heeft nu ook Pon's Automo bielhandel t Leusden, im porteur van Volkswagen in Nederland, zich genood zaakt gezien de prijzen van de modellen aan te passen. De prijsverhoging varieert van 3,9 procent voor de Kever en K 70 mo dellen tot 4,4 procent voor de VW bestelwagen. Datsun Nederland verhoogt in gaande muandag 16 april de De VVD i WD door KVP-taal getroffen ASSEN ANP VVD-voorzltter mevr. Van Someren-Downor heeft gisteravond op de jaarver gadering van haar partij in As sen een waarschuwing gericht aan het adres van de KVP. SLAVENHANDEL IN BRAZILIë TIERT WELIG Volgens het Braziliaunsc pers bureau PL heeft de slavenhan del In Brazilië opnieuw een hoogtepunt bereikt. Mannen, vrouwen en kinderen uit dc arme gebieden in het noord oosten van het land worden door dc grootgrondbezitters in het midden van Brazilië aan getrokken. Daarbij wordt gebruik ge maakt van de diensten van ar beidsbemiddelaars. die met be loften van twijfelachtige aard de mensen overhalen te ver huizen. Voor een bedrng van ongeveer veertig gulden wor den de werkkrachten dan aan de gfootgrondbezitters overge daan. Volgens het persbureau staan dc „slavcntransporten" de laatste tijd onder toezicht van de staat om onwelgevallige kritiek in dc openbaarheid te vermijden. De mensen mogen de wagens waarin ze worden vervoerd alleen verlaten voor het doen van hun behoeften. De Braziliaanse bisschoppen hebben deze moderne vorm van slavenhandel herhaaldelijk veroordeeld in de afgelopen ja ren. Vorig jaar nog heeft de bisschoppenconferentie er in e^n verklaring op gewezen, dat de slachtoffers op genade of ongenade aan hun werkgevers zijn overgeleverd. prijzen met gemiddeld 4 pro cent. Alle type nuit de populaire Cherry-serie zijn nog forser in priis gestegen, namelijk met 6 procent. j D-. Audi-80 is 3 procent duurder 1 geworden. De tot nu toe door de diverse j merken doorgevoerde verhogin- gen komen gemiddeld uit op 3,5 I procent. tot i het diepst haar ziel getroffen door de taal. die de KVP-partijraad bezigde 'tijdens zijn eerste bijeenkomst j na de verkiezingen van 29 no- vember, zo zei mevr. Van So meren. „Er komt een moment, dat we jaap Flier verlaat Ned. Dans Theater RHOON (ANP) Jaap Filer, een van de oprichters van het „Ne derlands Dars Theater" en sinds 1970 artistiek leider van het gezelschap, zal deze groep per 1 september 1973 verlaten. De huidige constructie van de leiaing, waarvan hij sinds 1972 doc: u tmaakt, is voor hem aan leiding zijn tunctie neer te leg* zeggen: dit nemen we niet meer", aldus mevr. Van Some ren onder daverend applaus van het congres. (I t Prentenkabinet van het Rijks museum exposeert van 19 april •ot 3 juni Hollandse genreteke- .rcm uit de zeventiende eeuw. i-.r is uit veertien musea en col lecties een verzameling bijeen gebracht zoals nog niet eerder op een tentoonstelling te zien is geweest.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9