Dagelijkse dingen zijn goedkoop; luxe is duur Hervormde kerk zendt paasgroet aan Russen Getuigen kan niet Pachter coulissen Korte metten Paus hoopt op normaliseren Tsjechische kerksituatie Weer gratis reizen DDR komt uit schuilhoek 4) PATER VAN ASTEN: Kerk Noord-Korea komt uit isolatie 8-Daagse NS-vakantie- reizen in eigenland swl 2 dagen in mei op uw 65+ kaart en op de60+dameskaart ZATERDAG 14 APRIL 1973 LEIDSE COURANT pagina 7 We deelden de wederzijdse eenzaamheid in de lounge van het tien verdiepingen tellende en met 744 bedden bezette Berlijnse hotel Be- rolina aan de Karl Marx Allee. Hij had geprobeerd zijn alleenzijn In bier te verdrinken. Het schonk hem een dosis moed om met een vol slagen vreemde een gesprek te beginnen. IJs breek je soms met al coholica. Hij probeerde me de Poolse nationaliteit aan te praten. Goed los kwam hij pas toen hij van m'n Nederlanderschap hoorde. „Ach, Ridderkerk", diepte hij uit rijn Jeugdherinneringen op, alsof daarmee het hele koninkrijk genoemd is. „Ik heb er een paar maan den met een schip gelegen. In 1942. Ik was bij de Kriegsmarine. Ge vreeën heb ik er ook nog. Met de dochter van de brandmeester. Het heeft maar even geduurd. De vader was er tegen. Hij had de pest aan de Duitsers. Later ontdek je, dat zo'n rechttoe rechtaan toch wel een goeie eigenschap is. Maar op het moment! Je zou zo'n man van alles willen doen. Ik hield echt van dat meisje." Rotterdam had hij ook gezien. Je wist toen nog niet dat oorlog zulke vernielingen kon aanrich ten. De grote bombardementen op zijn heimat moesten nog be ginnen. Later werd Duitsland één Rotterdam. Alleen maar puinhopen. Allemaal ellende. Als je op Wernemünde wordt klaar gestoomd als marineman en je vervolgens van haven tot haven gaat, ontgaat je de werkelijk heid. Het zit hem na 25 jaar nog goed dwars. Maar ja, de ge schiedenis laat zich niet over doen. In zijn herinnering sluit hij nog immer het Ridderkerkse meisje. Opgeborgen ligt daar ook nog het woord „Mussert- müdchens". Die kwamen ons „Heim" dan poetsen. Ze hadden echter hele andere bedoelingen. Een kind van een Hollander moesten ze niet. Ze wilden het liefst zwanger worden van een Duitser. Ik heb er niet aan mee gedaan. Met de hand op mijn hart. De dochter van de brand meester. „Das war nur mein Ziel". Vrij vlug na de ineenstorting van Hitiers rijk was hij weer thuis bij zijn familie ln Berlijn. Op het moment, dat de Russi sche van de drie andere secto ren van de stad werd afgemet- seld, woonde hij aan de oostelij ke zijde van de grens. Ook in die omstandigheid schikt hij zich. „Ik heb niets te klagen. Ik heb een goeie baan, een leuk ge zin en een mooi huis". Hij wacht enige instemming van mijn kant niet af. „Alles heeft twee kanten", filosofeert hij ver der. „Hier moet niets en dat heeft ook zijn bezwaren. We ge dragen ons teveel als ambtena ren. De „Feierabend" is heilig. Als om zes uur de winkels dicht gaan, kijkt men hier al lelijk als er om kwart vóór zes nog klan ten binnenkomen. Die mensen kunnen wel zoveel willen kopen dat ze pas over zessen de deur uitgaan. Niemand ook vraagt zich af of hetgeen je onderneemt wel rendeert. Dat ls op den duur onhoudbaar. Die mentaliteit is niet exclusief voor ons. Ze be staat van hier tot aan Wladiwos- tok. Meneer, zo zegt men dat toch bij u, vergeet maar dat je enige indruk van ons leven krijgt. Dan moet Je hier maan den zijn." En weg was hij, z'n zure bieradem achterna. Oppervlakte In een opzicht had hij stellig ge lijk. In acht dagen blijf je toch nog aan de oppervlakte van het leven ln de DDR. Echte kanker pitten ben ik niet tegengekomen. Een belangrijk deel van de tijd heb ik gezeten in de kantoren van autoriteiten. Hun taak is het niet om kritische geluiden te la ten horen. Daarnaast heb ik toch voldoende gelegenheid gehad om de man in de straat, vooral de man aan de toog te spreken en om de mensen op weg naar hun werk. op de terugweg naar huis, winkelend, ln de schouwburg, ln de tram te observeren. Auto's zijn duur en schaars in de DDR. Geparkeerd kosten zij nog het minste: een liter benzine kost anderhalve mark. Deze opname gemaakt voor de Humbolduniversiteit in Berlijn, gengekomen. Is dat een beper- naar huis dan een fabrieksarbei- king van het zich persoonlijk ge- der. Ik heb me er nooit in ver- lukkig voelen? Bij taxistand- diept of ik dat nu zuur moet vin plaatsen heb Ik bij herhaling den. Ik redeneer maar zo, dat de aanzienlijke rijen mensen zien arbeiders het bij ons vroeger al- staan, ordelijk wachtend op het tijd op hun nek gekregen heb- moment dat ze aan de beurt wa- ben. Ze verdienen het, dat ze ren. Je kunt daar uiterst zielig het nu goed hebben. Zij maken over doen. Zo ln de trant van: tenslotte met hun handen dat- kijk nu toch eens aan, ze moe- geen waarvan onze staat moet ten er zelfs voor de taxi in de bestaan, rij staan. Aanschouw je een ge lijke situatie in Londen en Vrouwenarbeid dat kan heel gemakkelijk dan staan gedachten aan zieligheid Ge™,dd^d S** *cn arbe.der niet voorop. Zo'n situatie wordt jn de DDR 720 mark per maand dan aangeprezen als de deugd 'n banden. Wie dit bedrag be- van de discipline. schouwt in verhouding tot het bij ons geldende minimumloon. Berichten over Nederland zijn in trekt vlot de conclusie, dat het de DDR verschijnende dagbla- dan moeilijk een vetpot in de den erg schaars. Ze hebben gezinnen kan zijn. Daarbij moet slechts de stakingen bij ons als men echter een paar andere za- onderwerp. Een jonge vrouw uit ken in de beschouwing betrek- Berlijn, met een universitaire ken. Vrouwenarbeid ook van opleiding als lerares, maar nu de gehuwde vrouw is uiterst werkzaam als ambtenares, wil normaal. Omstreeks de helft van me graag de achtergrond van het aantal arbeidsplaatsen van het conflict weten. Ze ver- in de DDR wordt bezet door baasde er zich over. „Bij ons vrouwen. Ze werken niet slechts verdienen de beambten minder in de kantoren of in de winkels, dan een industriële vakman. Ik e besturen niet alleen de tram, ga met minder geld per maand ze zijn niet alleen maar ver pleegster, maar ze staan ook in de fabrieken. Ze doen er precies hetzelfde werk als de mannen. Voor gelijke arbeid krijgen ze ook gelijk loon. Deze omstandig heid bepaalt reeds, dat het ge zinsinkomen niet alleen afhanke lijk is van wat de man aan loon mee naar huis brengt. De twee de omstandigheid, die in de be schouwing betrokken moet wor den, is dat het prijsniveau van de dagelijkse levensbehoeften in verhouding tot het onze uiterst laag ls. De huishuren belopen een bedrag van omstreeks een gulden per kubieke meter. Aard appelen (5 kilo voor 85 pfen nig), brood, meel, vlees (een kilo varkenskoteletten acht mark), broodbeleg enzovoort zijn zeer goedkoop. Dat geldt ook voor het eten ln restaurants. Het ooenbaar vervoer kost een schijntje. Alles wat naar het luxe neigt Is daarentegen in verhouding tot ons prijsniveau uiterst duur. Het goedkoopste televisietoestel, dat ik ln het Berlijnse warenhuis Centrum op de Alexanderplatz ontdekte kostte 2010 mark. Zwartwit wel te verstaan. Een halfautomatlsche wasmachine (met een trom mei Inhoud van vier kilo) vraagt een prijs van 1200 mark. Eenzelfde bedrag moet je neertellen voor een koelkast van 130 liter. In de kle- dingsector heb ik geen Jurken beneden de 78 gulden gezien. Een herenpak van gewone kwa liteit lag te koop voor 188 mark, de goedkoopste beha was met een kaart van ruim negen mark geprijsd, een panty kostte 20 mark, een overhemd 45 mark. Auto's vormen een uitgesproken luxe-artikel. De vraag is niette min groot. Men staat echter ja ren op de wachtlijst voor men voor een auto ln aanmerking komt. Het feit, dat in Dresden (503.000 Inwoners) 120 auto's van het merk Trabant (met de Wart- burg het meest verbreid ln de DDR) voor de wachtenden wa ren aangekomen, vormde nieuws voor de lokale pagina van de Silchsische Zeitung. Wie er mee goat rijden moet wel bedenken, dat elke liter benzine, die hij verstookt hem anderhalve mark kost. KLAAS VOS Het moderamen van de synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk, dat ieder jaar een paasgroet zendt aan andere kerken en oecumenische orga nisaties, heeft dit jaar deze groet ook gestuurd aan de fa milieleden van vijfenveertig ge vangenen ln de Sowjct-U >ie, die "orlg jaar ziin gearres teerd en berecht. In een open brief aan de Russische ambas sadeur ln Den Haag is verze kerd, dat 't moderamen zich bij dit gebaar van verb den- held niet heeft laten lelden door anti-communistische ge voelens. De vijfenveertig Russen zijn gearresteerd omdat zij wetten hadden overtreden, die betrek king hebben op de scheiding van kerk en staat. In de mees te gevallen ging het h:er om samenkomsten en kerkdiens ten, die bij de overheid niet wa ren aangemeld of door haar toegestaan, godsdienstonder richt aan anderen dan de eigen kinderen en het verspreiden van christelijke lectuur. In een toelichtende brief aan de Russische ambassadeur zegt het moderamen te weten „dat onze mede-christenen in de Sowjet-Unie in de meeste gevallen loyale staatsburgers zijn, die niet tegen de regering getuigen, maar slechts van hun regering verwachten dat de rechten van de mens door de Sowjet-l'nie mee opgesteld en bekrachtigd ook voor hen gelden". Voorts spreekt het moderamen zijn" bezorgdheid uit over het lot van de joden ln Rusland en de wijze waarop veel van de kritische kunstenaars en inntel- lectuelen in dat land in hun vrijheid beknot worden. Het Vatlkaan moet zich open lijk uitspreken tegen het kolo niale bewind van Portugal, vol lens pater Th. van Asten, ge neraal overste van de Witte °aters, ln een uitvoerig inter view in „Vrij Nederland", ""ater van Asten, die vorig aar alle Witte Paters uit Mo zambique terugtrok om niet anger de indruk te wekken iet regiem te steunen, zei op !e vraag of de klacht niet ge grond is dat het Vatikaan geen jtelling kiest tegenover de Por- :ugese regering: „Ja. dat is van het begin af aan zo geweesl. Ik kom daar bij het staatssecretariaat ook '.eregeld op terug. Ik heb de aatste keer nog tegen mgr. "aseroll gezesd vol?ens mij is het een valse situatie, waar in de kerk daar verkeert. Het staatssecretariaat zal langs di- ->loma!iek» karalen ook wel -irob-ren de Portugese rege ring erop te wijzen dat het geen juiste zaak is. Maar mijn standpunt tegen over het Vatikaan is altijd: wij als kerk hebb:n een getuigenis te geven in de wereld en wat voor getuigenis geven wij als wij zwijgen en alleen achter de coulissen druk proberen uit te oefenen? Dan g»ven wij geen tegengetulgenls, want wij ge ven de indruk aan de wereld dat wij meespelen. Daar dos ik niet aan mee". Pater Van Asten acht een ver volgde kerk in Portugal en Mo zambique beter dan een valse positie van de kerk. „Kijk naar de communistische lan den waar de kerk zich wel uit spreekt teg'-n het communis me, daar wordt de kerk ver volgd en heeft zij geen vrijheid van handelen. Maar dat vind Ik een gezo-de situatie". Toegevend dat ome zich wel keert tegen het communkve maar niet tegen het fascisme, zegt hij dat het voor hem geen kwestie is van keren tegen, „maar van openlijk getuigenis afleggen van de boodschap van het evangelie, waar dan ook". De bisschop van Won ln Zuid Korea, Tji Hag Sun, betwijfelt of de weer begonnen onderhan- Volledig verzorgd, dus inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg Twente Montferland va f 198.- va f 265.- vaT269.- Noord-Holland va f282.- Drente Friesland Brabant Zeeland i. f 285.- v.a. f295.- v.a. f 297.- va f 303.- Vraag op uw station de brochure „8-Daagse NS-Vakantiercizen 1973". voordelig uit met NS 2S delingen tussen noord en zuid in de nabije toekomst zullen leiden tot hereniging van belde delen. Het gaat de twee rege ringen er op het moment al leen maar om hun macht over het andere deel uit te breiden, zo zei de bisschop ln Wenen. Hij is er wel blij mee, dat er nu een eerste stap wordt ge daan om de jar.-nlange isolatie op te heffen. De kerk in Noord Korea is al meer dan vijfen twintig jaar volledig geiso- leerd. Over het lot van pries ters en bisschoppen, die in 1949 werden gearresteerd, is niets bekend. Aangenomen moet worden, dat het kerkelijk leven in Noord Korea zich ver gaand ondergronds afspeelt. In Zuid Korea daarentegen heeft het kerkelijk leven een grote vlucht genomen, al is de situatie hier ook niet probleem loos, voornamelijk doordat de katholieken behoren tot diege nen die krachtig het hoofd bie den aan corruptie, maatschap pelijke uitbuiting en vrijheids beperkingen. Sinds evenwel de regering en kardinaal Son Hwan Kim vorig jaar een ern stig conflict hebben gehad over het schenden van de burger rechten is er een duidelijke ontspanning in de betrekkingen te constateren. De Tsjechische aartsbisschop Stephan Trochta heeft uit han den van de paus de zg kardi naalsbaret in ontvangst geno men. De benoeming geschied de in het consistorie van 5 maart, maar aartsbisschop Trochta kon niet meer tijdig naar Rome komen om tegelijk met de andere nieuwbenoemde kardinalen de kardinaalsteke nen ln ontvangst te nemen. Bij de plechtigheid in het Vati kaan was voor het eerst ook een officiële vertegenwoordiger van Tsjechoslowaklje aanwe zig, namelijk de secretaris van de Tsjechoslowaakse ambassa de in Rome, Jaroslaw Forst, die door de paus apart werd begroet. In zijn toespraak sprak de paus als zijn hoop uit, dat de kardinaalsverheffing van aartsbisschop Trochta van Lf- tomerice zou bijdragen tot de oplossing van de problemen, waarmee de kerk in Tsjechos- lowakije te maken heeft. Volgens de paus gaat het er slechts om „aan de kerk de mogelijkheid te geven haar wezenlijk geestelijke zending op de juiste wijze te kunnen vervullen, hetgeen ook het al gemeen welzijn ten goede komt". De paus herinnerde in dit verband aan de recente be noeming van vier bisschoppen in Tsiechoslowakije, die „een eerste stap zijn in het proces van normalisering der situatie van de kerk en de leiding der bisdommen in Ts'echoslowa- kiie". Hij noemde dit een te ken van hoop voor een vrede volle en constructieve toe komst. (ADVERTENTIE) Hoe u gratis reist Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past, behalve dinsdag 1 mei en donderdag 31 mei. Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zover u wilt Voor de le klas betaalt u maar f 4,- bij, ongeacht de afstand. Wat die kaart kost Jaarkaart 65+ of dames 60+ f 50.- voor een 65+ echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) f 75.-; dricmaanaskaart 65+ of dames 60+ f 20.-> voor een 65+ echtpaar f 30.-. Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een eerder gebruikt NS-identiteitt- bewijs meebrengen. Aan *t loket zorgt men voor de rest Wat u ermee doet Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkele-rcisprijs. En soms gratis! voordelig uit met NS Vijf Britse en Nederlandse missionarissen in de staat Sa- bah op Borneo zijn gedwongen het land te verlaten. De autori teiten hebben geweigerd de verblijfsvergunning te verlen gen. Saboh heeft ln de afgelo pen twee Jaar meer dan dertig missionarissen uitgewezen. Paus Paulus heeft de ont slagaanvrage aanvaard van bisschop Antoine Albers van Malang, Indonesië. Tot zijn op volger werd benoemd Francis Xavier Soedartanto Hadisoe- mato. Tot blssdtop van Roe tent', Indonesië, werd benoemd Vitaiis DJebaroes. Paus Paulus heeft de tienja rige encycliek „Pacem In Ter- ris" van zijn voorganger een enorme bijdrage genoemd tot de dialoog tussen de mensen en de volken en de vrede tot het centrale thema van de mo derne mens gemaakt Sprekend over de bewapenings wedloop, die de vrede ln de weg staat, zei de paus: „Wat meent u dat de volken van Afrika en Azië het meest ko pen? Geen medicijnen, geen boeken; nee, wat de rijkdom van deze volken opzuigt is de aankoop van wapens en kanon nen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7