Hemel op Roemeense aarde Kusttoerisme afgod van baksteen en beton ynofe VOOR EEN BEETJE BELANGSTELLING Dorpjes uit plaatjesboek, schat aan orthodoxe kerkjes ZATERDAG 14 APRIL 1973 Op de markt in Boekarest ligt een man te slapen naast de paar bossen peen en uien die hij had moeten verkopen. Een pitto resk beeld waarvan je gulzig je vakantiekiekje maakt maar waarbij je je plotseling beseft dat dit een van die beelden is die je blijven achtervolgen in Roemenië. Levensgrote symbo len van onopgeloste vragen. Een boer die slaapt bij zijn handel. Is het de tevreden slaap van de Roemeen die het met z'n natje en z'n droogje diep in z'n binnen ste een zorg zal zijn of iemand die paar centen voor z'n gewas sen neer zal tellen, of is het de diepe slaap van de man die voor alles z'n ogen heeft gesloten? De slaap van de moedeloze? Met vakantie gaan in Roemenië kan betekenen voor niet al te veel geld een paar weken aan de Zwarte Zeekust doorbrengen, waar je zeker bent van schoon water en een grote hoeveelheid zon en dan als de wiedeweerga huiswaarts keren uit dat vreem de communistische land. Voor de meeste Nederlanders betekent Roemenië zo'n strandvakantie. Maar bijna iedereen wordt er met zoveel vraagtekens gecon fronteerd, dat even veel zich af vragen hoe de kaarten werkelijk liggen. Wat schuilt er achter dat om toeristen schreeuwende ge- zicht van een met hotels volge stouwde Roemeense kust? Een land dat hard op weg is een ja renlange achterstand op het westen in te halen, of toch iets anders? Achter de schone schijn van dat afgodsbeeld van bak steen en beton dat in Mamaia, Eforie en Mangalia om zonaan- biddende volgelingen smeekt, schuilt een achterland dat veel fascinerender is, maar dat ont hutsend duidelijk laat zien hoe broodnodig dat toerisme is. Rusland vraagt offers van de bevolking. Voor de opbouw van een eigen grootindustrie, voor het kunnen concurreren op de buitenlandse, westerse markt heeft de staat een hoop geld no dig. Vandaar dat de levensstan daard in Roemenië niet progres sief meebeweegt met de buiten landse politiek. Naar binnen toe moet de Roemeen kort worden gehouden. Hij verdient niet veel, moet hard werken, zijn winkels bieden hem veel te weinig pro- dukten, de etalages zijn van een grauwe uniformiteit, goede kle ding is duur, de kwaliteit ervan is zeer matig. Het zijn zaken die je als toerist op moeten vallen en het is de vraag of een Hol lander die zich voor z'n spaar centjes wil wentelen in wat zor- BINNENLAND BIEDT WERELD DIE JE NIET MEER VERWACHT heiden van de havenstad aan de Zwarte Zee. Ze snijden het vlees voor je vrouw, beginnen zich weliswaar af te vragen of zij zelf geen kansje bij haar hebben omdat ze geen ring draagt, maar waken goedmoedig voor de deur als zij naar een overvol tollet moet en maken een plaats vrij in hun huis als je al met al de laatste bus naar het hotel op een uur afstand gemist hebt. Boekarest r Roemeense specialiteiten, bar en wijnkelder in één De hoofdstad Boekarest is een hoofdstuk apart. Parijs van het oosten wordt de grootste stad van Roemenië genoemd. Ja en nee. Wat de bouw betreft zeker, met z'n grote boulevards, wat de uitgaansmogelijkheden be ten, het gloednieuwe hotel Conti nental is een soort super-Hilton dat alles slaat. Heb je minder geld dan kan je een privé-kamer krijgen bij een keurige bij de staat ingeschreven familie die elke keer als je 's nachts door hun kamer heen naar het toilet moet voor je uit het bed rijst om het licht aan te doen. Je kan ze niet aan het verstand bren gen dat het niet hoeft. Tegen stellingen: In de ongerepte schoonheid van de Donau-delta waar de havenstad Sulina Je op eens herinnert aan de vocalise van de dichter Jan Engelman is een hotel gebouwd. Modern com fort in een omgeving van water en moeras waarin je met piep kleine bootjes onbekende vogel soorten kan bespieden en zelfs grote broedplaatsen van pelika nen kan bewonderen. Smeltkroes Offers Binnen z'n grenzen herbergt Roemenië de grootst mogelijke tegenstellingen. Een houding te genover het westen die ongeëve naard lijkt in Oost-Europa. Uit het bezoek van president Ceau- sescu aan ons land bleek wel. hoe zelfstandig Roemenië z'n bui tenlandse politiek wenst te bepa len. Maar dat houdt allerminst in dat het land zelf mee loopt in die progressief aandoende op mars. Het land zelf loopt diver se reuzenschreden achter. Eco nomische onafhankelijkheid van Uiterlijk perfect Het uiterlijk van de moderne ho tels is perfect, de allernieuwste zijn zelfs uitgelezen staaltjes van moderne architectuur. Maar het bedienend personeel lijkt af en toe apathisch. Voor lage salaris sen zwoegen zij zich in ploegen diensten in het zweet om rond bezoekende toeristen een schijn van luxe op te bouwen waarvan zij in feite part noch deel uitma ken. Een groot aantal maakt dat goed door te proberen privé in de gunst van de toerist te ko men, die hem dan misschien on der de tafel nog een souvenir van zijn luxe zal toestoppen. Bij de een ontaardt dat in een ver kapte bedelpartij, bij de ander blijft dat bij enige bescheiden kleine wenken. Een serveerster- tje in Mangalia Nord krijgt van een Hollandse familie kleren, overvloedige tips en andere za ken toegestopt. Als de familie vertrekt staat hun hotelkamer vol met fraaie afscheidssouve- Het aantal obers dat je met ge kregen Ronson-aanstekers van vuur voorziet is enorm groot, maar er zijn er evenveel die met een ontevreden, vermoeide blik de etenswaren op tafel de poneren. Als je met ze aan de praat raakt, bekennen ze beslist niet uit roeping in het dienende vak te zijn verzeild. Velen ko men van het platteland, dit werk levert iets meer op dan fa briekswerk, maar van baan ver anderen is er dan ook niet meer bij. Zaken die je al dan niet met tegenzin toch maar weer doen kiezen voor het westerse kapitalistische systeem. rv-- Eenling Zulke ervaringen beperken zich niet tot 't kusttoerisme, al staan daar de verhoudingen het scherpst tegenover elkaar. In het binnenland is het toerisme veel minder groot. Op het platte land zelf ben je de besliste een ling die met grote interesse be keken wordt als e?n bijna on werkelijke vertegenwoordiger van iets onbekends. De toerist in Roemenië die zich vóór zijn reis naar het land van Ceausescu, voorbereidt op die situatie kan Het Transsylvaanse Cluj behoorde vroeger tot Hongarije maar 'is nu een barokke trekpleister voor toeristen in Noord-Roemenië. er ongelooflijk veel beleven. Hij komt er inderdaad in een ande re wereld, en de confrontaties die er mogelijk zijn kunnen zijn vakantje tot iets onvergetelijks maken. Het massatoerisme aan de kust trekt de meeste mensen, maar heeft ook de meeste nade len. Er is een enorm kapitaal geïnvesteerd in en artificiële we reld van hotel na hotel na hotel. Een Nederlands reclamebureau dat overtuigd was van het feit dat het Roemeense binnenland meer te bieden had aan de Ne derlandse toerist en in adverten ties met foto's en tekst op dat an dere Roemenië wilde zinspelen, moest veel weerstand overwin nen en met grote voorzichtigheid te werk gaan. Tegenover tien fo to's van de enorme stranden ziet hotels en massa's mensen, mocht msschien één plaatsje van een pittoresk dorpje staan. De grote valuta-verdiensten voor de Roemeense regering komen duidelijk uit de kuststreek, de gecombineerde vakanties met een week-kust en een week bin nenland zijn van de laatste tijd. hotelboeking een bewijs laten zien, er zijn genoeg toeristen die dat niet kunnen en met enkele steekpenningen toch ingeschre ven worden. Fluistertion Verschillen In het fraaie dol klooster in Byzantijnse stijl op. het groen plotseling het 14e eeuwse In dat binnenland blijkt hoever Romenië werkelijk achterligt. Een achterstand van eeuwen waarin de boerenbevolking steeds meer verpauperde en waarin het grote kapitaal bij de enkeling te recht kwam. Dat is door het communisme veranderd, al blijft het opvallend dat de verschillen nog enorm groot zijn. Binnen het communistische systeem heeft zich een „nouveau richesse" ontwikkeld van partijbonzen, staatsgewillige architecten, ho gere ambtenaren die de duidelijk duurdere wijken in de grote ste den bewonen, televisie bezitten en in Renaults rondrijden. De verschillen lijken sterker dan in landen als Hongarije en Bul garije, misschien ook al door de andere volksaard van de Roe menen: Je zou ze de Italianen van het oosten kunnen noemen. Gevallen van kleine en grote corrupties doen zich dan ook re gelmatig merkbaar voor. Een Nederlander die een telefoonge sprek tussen Timisoara en Arad wil aanvragen krijgt nul op het request. Pas na een aanbod dat hij dubbel wil betalen komt de verbinding tot stand. De zwarte handel in vreemde valuta bloeit. Al moet je officieel bij de staat wisselen en daarvan bij een De tegenstellingen gaan verder: met de één blijk je zo goed als onomwonden over politiek te kunnen praten, de ander houdt op dat moment het liefst zijn mond of verlaagt zich tot een geheimzinnige fluistertoon. Om geld zwart te kunnen wisselen soms tegen een dubbele koers wacht de ene Roemeen tot hij ge heel alleen in z'n privé-vertrek is, 'n Hollander ervoer eveneens dat een architect bij het aanbod van buitenlands geld onmiddel lijk open en boot een kennis op belde die naar het buitenland zou vertrekken en valuta nodig had. Behalve zon biedt het Roemeens binnenland prachtig natuur schoon in de zomer. Dorpjes uit een oeroud plaatjesboek, een schat aan orthodoxe kerkjes, kortom een wereld die je niet meer verwacht. Met gastvrije mensen die je in ruil voor be langstelling en vaak niet meer dan dat een hemel op hun aarde willen bieden. Een vrachtwagen chauffeur met wie ik door een onherbergzaam deel van Roeme nië meelift, moet als het nood weer wordt overnachten en biedt me een plaats naast hem in een van de weinige vrije bedden in een dorp aan. Een gastvrij on derkomen dat je dankbaar maar met grote schroom inneemt, ter wijl je nog uren wakker ligt uit angst jezelf naar je vreemde bedpartner te bewegen die ove rigens al ingeslapen is alsof het om de gewoonste zaak van de wereld gaat. In het fraaie Transsylvanische stadje Cluj slooft een hele familie zich uit je alles wat er te zien en te ge nieten valt in record-tempo te offreren. In een soort dancing in Oradea word je binnengeleid door een onbekende Roemeen die je in het café ontmoet hebt en die jou dat „moderne" vertier ook eens wil laten zien. Cp de dansvloer wordt er van je verwacht dat je je spastisch aandoende westerse beat-capriolcn ten uitvoer brengt, terwijl alle endere dan senden inmiddels ginnegappend of ademloos om je heen zijn gaan staan en je tussen de be drijven door vragen toe roepen als waar kom je vandaan, he- veel verdien je, hoeveel kamers heb je, wat is je huishuur. De leiding van de „dancing" blijkt een communistische jeugdorga nisatie waarvan de leiders je on middellijk uitnodigen voor een gesprek bij een glaasje cola. La ter op straat word je aangespro ken door een oudere niet meer nuchtere Roemeen die je harte lijk in zijn taal begint toe te spreken, zo vervoerd wordt door z'n eigen woorden dat hij je bei de handen grijpt, vraagt of hij op de foto mag en je als dank met omfloerste ogen en door tranen verstikte stem op beide wangen zoent. In Constantza in een restaurantje in de open lucht waar keihard volksmuziek uit de luidsprekers schalt, waar je zelf in een veredelde markt kraam je drank en je gekrulde worstjes moet gaan halen, ont moet je twee Roemeense zeelui die je tot hun gast promoveren. Binnen de kortste tijd heb je een vijftal gangen wijn achter stand en je hoeft niet te wagen zelf iets te betalen, want als straf voeren ze je gratis en voor niets langs alle uitgaansgelegen- treft zeker niet, al biedt Boeka rest volop vertier. Je kan er voortreffelijk eten in speciale folkloristische restaurants als je geneigd bent je bestelling een paar maal te wijzigen wanneer de keuken een andere mening blijkt te hebben dan de spijs kaart. Je kan er 'doorzakken' in een soort alles-of-niets-stijl via de goedkope en goede dranken, je kan er heerlijk zwerven door de dorpse buitenwijken, langs de markten met zigeuners die je liefst stiekem moet fotograferen als je ze niet als een bedelende sliert achter je aan wilt krijgen. In tegenstelling met de door Hollanders snel „knoflook-ex- pres" gedoopte bus langs de kust, waarin de bevolking je hor- kerig van je plaats verdringt, laten de heren der schepping in Boekarest je keurig voorgaan in de tram, laten hem zelfs voor je wachten. De orthodoxe kerken zijn er van een mystieke en te gelijk huiselijke schoonheid. De wierookgeur verwijst je naar een sprookjesachtig aards para dijs. Tegenstellingen: In de duurdere hotels kan je perfect overnach- Roemenië is een van de meest typische stukjes Balkan. Al is het een niet-Slavisch land. het is het meest eigen voorbeeld van de spreekwoordelijke smeltkroes die de Balkan door de eeuwen heen geweest is. Een land van Hongaren, Duitsers, en Roeme nen. Een land dat geen natuur lijke eenheid vormt als bijvoor beeld Bulgarije, maar dat na vele oorlogen uit een hap hier en een hap daar tot stand geko men is. In de hoofdstad van Hongarije zal men je vertellen dat heel Trsnssylvanië eigenlijk nog steeds Hongaars is, de Duit se enclaves in Roemenië houden stevig vast aan het eigen karak ter en de eigen taal. Ondanks de lage levensstandaard waarin moeilijk vooruitgang is te be speuren, zal geen Roemeen zoals Griekenland-journalist Ab Courant in een radiogesprek met Paul van 't Veer suggereerde liever een Bulgaar of een Hon gaar zijn die het binnen een volgzame op Rusland gerichte politiek inmiddels stukken beter heeft. Want het vreemde is dat het succes van een man als Ceausescu, zelf afkomstig uit een van de „echte" stukken Roemenië, Oltenië waar de laat-ze-maar-schuiven doordou wers vandaan komen, gebaseerd is op nationalisme. Een bijna anachronistisch nationalisme waarvan het succes in deze smeltkroes van volkeren nnuwe- lijks redelijk te verklaren valt. BERT JANSMA Sigbisoara, een van de schilderachtige stadjes in het binnenland centrisch geplaatste klok in de toren. Roemenië. Let op

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19