250 miljoen voor verbetering van 280 kilometer dijk VEILIGHEID GELDERLAND IN GEVAAR NATIONALE LUCHTBUS Pittoreske dijkhuizen moeten sneuvelen Als het aan Hendrik Klusman ligt, dan komt er beslist een ZATERDAG 14 APRIL 1973 DIJKVERBETERING IN GELDERLAND VERHOGING of VERHOGING EN VERZWARING VAN DE DOKEN Van de 1600 dijkwoningen die moeten verdwijnen, ligt al een aantal tegen de vlakte. Zaltbommel - Veel Gelderse rivierdijken zijn of te laag of te licht of allebei. Neit minder dan 280 km dijkzal in de komende twiiv tig jaar aangepakt worden, om ze zodanig te verbeteren dat de vele honderdduizenden die be scherming achter dijken gezocht hebben die ook zul len blijven vinden. Die veiligheid gaat een lieve cent kosten: 250.000.000 gulden. Er zullen bovendien, al is dat dan minder leuk, ook zo'n 1600 huizen die op de dijken staan of er roman tisch tegenaan leunen, voor moeten worden gesloopt. Met dit gigantische werk is men al een tijdje op gang gekomen. In de verscheidene waterschappen in het Gelderse die er mee te maken hebben - 14 in to taal - worden reeds honderdduizenden tonnen grond verzet, schuiven bulldozers met donderend geweld muren om, laten achteloos een kapitale boom sneu velen. is een pittoresk landschap - waar het de be bouwing betreft - stilletjesaan aan 't veranderen. Is dit alles een te hoge prijs voor de geboden veilig, heid? Was er een alternatief? Is men te lichtvaardig aan een zo groots plan begonnen? We praatten er over met de heer P. J. de Jong, secretaris van de Gemeenschappelijke Regeling Dijkverbetering Gel derland - de „club van 14" vorengenoemde water schappen. „Kijk, hoe ging dat vroeger met zo'n dijk. Je hield hem zo hoog als je dacht dat goed was. 't Zou op een bepaald moment wel blijken of 't goed was. Meestal bleek dan dat 't dat niet was. Men bouwde dijken uitsluitend op ervaringsfeiten, op eigen erva ring of die van opa. Men kon trouwens niet anders. Van een wetenschappelijke benadering was nog lang geen sprake. Vaak ging het goed mis. De laatste keer bijvoor beeld in 1926. Toen kwam het Land van Maas en Waal onder water te staan, wat overigens de red ding bleek voor de Bommelerwaard. Daarna kwam een oekase van het provinciaal bestuur dat de dijken gebracht moesten worden op een hoogte van een hal ve meter boven de maximale waterstand van 1926. De afvoer van het Rijnwater bedroeg in dat jaar zo'n 13.000 kubieke meter per seconde. De Studiedienst van Rijkswaterstaat is zo rond 1955 de rivierdijken van Lobith af eens gaan bekijken. Uit de computer rolde toen het resultaat dat de abnor maal hoge waterstand van 1926 helemaal niet zo ab normaal was. Een hogere stand is goed denkbaar. Temeer omdat er in die jaren na 1926 vooral in Duitsland nogal wat is veranderd waardoor de water afvoer vergroot is geworden, zoals de ontbossingen en de toeneming van het bebouwde oppervlak. Denk maar eens aan Dortmund, Düsseldorf en zo. Dat be tekende dat de grond geen regendruppel meer kan opnemen, maar dat alle hemelwater zo, via de rio- ien, de rivier ingaat. Verder hebben de Duitsers te genover Kleef een aantal overlaten gedicht, waar door zo'n dertigduizend hectaren werden ingepol derd, die vroeger als opvangbuffer voor een grote hoeveelheid afkomend water konden fungeren. Tel nu al die factoren bij elkaar en je komt tot de conclusie, waartoe ook Waterstaat kwam, dat die dijken weer verhoogd zullen moeten worden of ver zwaard, of allebei, wil je de grootst mogelijke veilig heid hebben. Kijk, absolute veiligheid ls natuurlijk onbetaalbaar. Je moet het versterken van de dijken zien als een verzekering. Hoeveel dekking wil ik hebben, hoeveel moet ik daarvoor betalen Wat de zeekust betreft is gekozen voor een „brokkenkans" van één op tiendui zend. Het Rijk koos voor de rivieren een beveiliging, goed voor één overstromingskans in de drieduizend jaar. Men gaat dan uit van een afvoer van 18.000 ku bieke meter per seconde. Voor die veiligheid moeten vele van onze dijken weer vele decimeters omhoog. Andere verzwaard, maar vergeet niet, dat vele gebouwd zijn in de kar en kruiwagenperiode. En dat is waar we nu in 't Gelderse mee bezig zijn. En dat is allerminst een simpele zaak. Al was het alleen al door de hoge kosten. Het Rijk betaalt een basissubsidie van zestig procent Dan springen in een aantal gevallen Rijk en provincie nog bij en de rest moet uit de polder zelf komen. Tja, wat die af te breken huizen betreft: ieder huis bi een rotte plek in een dijk. De meeste zijn in een talud gebouwd en vormen daardoor een verzwak king. Nu kun je natuurlijk, op basis van die redene ring, erg gemakkelijk zeggen: opruimen dan maar. Dat moet gewoon in heel veel gevallen gebeuren, om der wille van de veiligheid die we moeten bereiken. Maar waar iets gespaard kan blijven, gebeurt dat ook. Natuurlijk betekent dat een ingreep op het land schap, maar een noodzakelijke. Van dat huizenprobleem speelt het grootste gedeelte zich af in de Tielerwaard en de Bommelerwaard. Van de zestienhonderd die afgebroken zullen moeten worden liggen er achthonderd tussen Tiel en Gor- cum. In veel dijkdorpjes heeft men reeds vele hui zen afgebroken. In de huidige planologie bouwt men grote woonge meenschappen achter dijken. In een nog niet zo erg ver verleden kroop men op de dijk, omdat men er achter om de paar jaar op zijn minst natte voeten kreeg. Toen hier, tot ruim honderd jaar geleden de Bommelenvaard geregeld volliep, och, wat was er toen voor schade. In die paar huisjes achter de dijk stonden toen niet meer dan een tafel en een paar stoelen. NU staan er strategisch belangrijke dingen als telefooncentrales achter de dijken, en grote woonwijken. Begrijp me goed, als ik zelf in zo'n dijkhuisje wonen, zou ik het ook niet zo leuk vinden om dat te moeten kwijtraken, maar ik geloof echt dat deze dijkverbetering zo uitgevoerd moet worden. Voor uw en mijn en ieders veiligheid". GERARD CRONé Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er loopt in ons land een luchtvaartdeskundige met het plan voor een geregeld-e luchtbusdienst rond. Volgens an dere luchtvaartdeskundigen zijn er voor dergelijke nationale luchtlijndiensten naast de be staande Schipholaanvoerlijnen van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM) nauwelijks kansen. Voor prijsconcurrentie laten de goedkope tarieven van de NLM geen ruimte en, menen de „andere" deskundigen, Ne derland is te klein voor lucht-in- tercity. Sombere vooruitzichten voor de 63-jarige Hendrik Alexander Julius Klusman uit Den Haag, die het plan voor een lucht-intercity heeft ontworpen. Als oud-jachtvlieger (beroemde jachteskader van Van Weerden Poelman) Klusman over zijn plan praat, citeert hij vaardig uit een indrukwekkende papier lawine, maar men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat zijn toekomstverwachting aan de optimistische kant is. Hij ziet de lucht-intercity zelf ook nog niet op de voorgestelde vijftiende mei van de grond komen. „Maar er wordt deze zomer wel gevlogen," vertelt hij zelfverze kerd. Hij heeft in zijn plan een finan ciële buffer ingebouwd. Dat gaat zo: Er is een stichting opge richt, de Landelijke Stichting Bevordering Openbaar Lucht vervoer afgekort Eles-Bol. Voor zitter van de stichting is de ko lonel van de artillerie b.d. C. van Marion Iedereen kan voor 25 gulden per jaar deelnemen in deze stichting. De deelnemers genieten kortingen en hebben ook nog andere voordelen op de vluchten die doo*" het Klusman- luchtvaartbedrijf TAT (Tourist Air Transport bv) volgens dienst regeling worden ondernomen. Het boeken voor deze vluchten kan volgens de plannen van de heer Klusman bij de postkanto ren en postagentschappen in den lande geschieden. De PTT-direc- tie heeft medewerking toege zegd. „Die medewerking is voor de PTT aantrekkelijk, want op elke boekingskaart moet een Hendrik Klusman (63). De bedoeling is de luchtintercity voorlopig te beginnen met een tweemotorige Cessna (vier volwassenen en twee kinderen) en t Norman Islander (acht volwassenen). Op de foto een Cessna. gulden aan postzegels worden geplakt. De dienstregeling van TAT om vat een soort rondvlucht over geheel Nederland met het vlieg veld Zestienhoven bij Rotterdam als begin- en eindpunt. Tussen landingen kunnen gemaakt wor den op Schiphol, Texel, Ame land, Eelde bij Groningen, Hoogeveen, Twente. Teuge. Düs seldorf, Maastricht, Antwerpen en Middelburg. De vliegers hou den vanuit de lucht contact met de vliegveldjes. Zijn er beneden passagiers dan daalt hij, zijn ze er niet en zijn er ook geen uit- stappers dan wordt doorgevlo gen naar het volgende vliegveld. Op papier is de hele organisatie in kannen en kruiken. De heer Klusman laaf brieven van PTT, luchthaven Zestienhoven etc. zien om dat te bewijzen. Hij mag van de luchthavendirectie op Zestienhoven een klein kantoor tje bouwen. „Ik hoef maar een brief te schrijven en één of twee vliegtuigen staan voor me klaar. Probleempjes Ik heb vergum-n" r i v"",?tuN gen te mogen huren niet ie dereen kan een vliegtuig huren maar waarschijrilijk zal TAT beginnen met vliegtuigen op lea sing-basis (een soort huurkoop - red.). En piloten kan ik bij bos jes krijgen, want er zijn gebre vetteerde vliegers, die brood rond brengen." Er zijn toch nog wel een paar kleine probleempjes. De onlangs gepensioneerde Zestienhoven-ha venmeester Van der Hoek was bij zijn afscheid somber ge stemd over de toekomst van de Rotterdamse luchthaven. In de Rotterdamse gemeenteraad strijden voor- en tegenstanders van de luchthaven om het voort bestaan dan wel opheffing van het vliegveld. Verschillende be drijven verhuizen van Zestienho ven naar andere velden. Alles wat op of met Zestienhoven ge beurt, is afhankelijk van wat TAT- en Eles-Bol-initiatiefnemer Klusman moet ook nog iemand zien te vinden die in de hele on derneming 'n aanloopkrediet je van om en nabij de vijftigdui zend gulden wil steken. Voor het eerste jaar zit er een verlies voor TAT van circa tienduizend gulden in, maar daarna moet het volgens de berekeningen van de heer Klusman (hobby: wijs begeerte) steeds beter gaan. Hij gaat uit van het gegeven dal 25 procent van het Nederlands volk nog nooit heeft gevlogen Die markt wii hij openleggen Door middel van het stichtings Toeristisch „Ik hoop dat het allemaal lukt", zegt de heer G. J. Burgers, di recteur van de luchthaven Teu ge bij Apeldoorn. Maar een bin nenlandse lucht-lijndienst voor zakenverkeer ziet hij niet zitten, Toeristisch zijn er volgens hem wel mogelijkheden voor de TAT^ringluchtlijn. Vooral wan neer er door de in de nabijheid van de vliegvelden opererende plaatselijke WV's bekendheid aan attracties in de buurt van de vliegvelden wordt gegeven, of wanneer er in het zomerseizoen in overleg tussen TAT en WV's speciale arrangementen in el kaar worden gezet. „Wie in de luchtvaart zit moet met beide benen op de grond blijven", zegt een andere Teu- ge-man: directeur, Duyvestein van Air Service Holland bv (rondvluchten, reclame-vliegen) Ook hij ziet .het zakenvliegen niet zitten: „Het land is er te klein voor en op de interessante trajekten vliegt de NLM voor moeilijk te beconcurreren prij zen." Bovendien leggen de klei ne vliegvelden door hun vaak gebrekkige navigatievoorzienin- gen het vliegen beperkingen op. waardoor een dienstregeling slechts onder de nodige voorbp houden kan worden opgesteld. Ideeën o is nachtvliegen slechts moge lijk op de burgervelden Elde, Zuid-Limburg. Rotterdam en Schiphol. Ondanks dat het geregelde vlie- Zo ziet de dienstregeling van de luchtintercity van TAT er op papier uit. De vliegprijzen worden berekend „per detail", een stuk van de vlucht tussen twee landings plaatsen. Eén detail kost 55 gulden, twee kosten 70 gul den en drie 90 gulden. De deelnemers in de stichting mo gen hun bagage gratis meenemen. Bovendien wordt hen ook gratis openbaar vervoer vanaf de landingsplaats naar het meest nabije treinstation in het vooruitzicht gesteld, evenals gratis treinvervoer binnen een straal van 60 km. gen in Nederland volgens som migen geen toekomst heeft, werkt de heer Klusman met groot enthousiasme aan de ver dere ontwikkeling van zijn plan voor een intercityluchtbus. Hij heeft al eerder geruchtmakende ideeën ontwikkeld. Met de NV Flashband introduceerde hij het eerste Nederlandse bungalowten tenmotel op Ameland. Hij vloog de mensen naar Ameland, waar de tenten klaar stonden. Hij was ook de uitvinder van het vertica le reclamesleepvliegen. gezegd in het Van Weerde Poelman jachteskader en hee' hij later tal van andere vlief klusjes en ook andere onder# mingen opgeknapt. Hij ging 1 met pensioen toen hij 38 ja1 was en geniet daar tot op dag van vandaag nog van. voorbereidende werkzaamheid voor de deze zomer in werfcS tredende lucht-intercity hebb? hem tot nu toe zo'n tien gekost. En al moet hij vanuit zijn W van op Zestienhoven zijn ItK* vaartbedijf runnen, gevloï«| wordt er deze zomer...

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18