Gied Jaspars Zelfs Berend kan het niet iedereen naar de zin maken „MOOISTE STUNT IN BB-KWIS ZOU ZIJN EEN LUCIFERSDOOSJE ALS HOOFDPRIJS ACHTER HET SCHERM' O De gelijk-geëindigden in de eerste ronde moeten ballon-blazen voor de uitschakeling. Sportiviteit overwint tenslotte. De geslagenen feliciteren de uiteindelijke winnaars. Berend Boudewijn in gesprek met de uiteindelijke winnaars. Hij probeert hen een gulden extra te laten betalen voor de hoofdprijs. GIED JASPARS: denkbrein achter B B.-kwis. „Als we de BB-kwis zo kunnen krijgen, zoals wij hem nu In het hoofd hebben, kunnen we er gegarandeerd vijftien jaar mee doorgaan". Gied Jaspars („met een ,,a", waag het niet er in de krant een „e" van te maken") zegt het zeer beslist. Voor de bewijsvoerihg verwijst hij naar een soortgelijke Ame rikaanse kwis, die nu al tien jaar dag-in-dag-uit op de tele visie te zien is. „Dag-in-dag- uit. Moet Je je indenken. Wij hebben het al moeilijk om een keer In de maand een goede kwis in elkaar te timmeren. Daar doeh ze het elke dag. Maar je moet natuurlijk niet vergeten, dat ze in Amerika de ideale formule al gevonden hebben". Gied Jaspars is het denkbrein achter de BB-kwis. Aangetrok ken voor adviezen bedenkt hij stuntjes, zoekt in nauw overleg met producer Jos van der Valk en presentator Berend Boudewijn de prijzen uit en sleutelt constant aan de formu- „Het publiek mag het dan niet als zodanig ervaren, maar er is sedert de eerste uitzending al heel wat veranderd. De kwis is gewoon steeds beter geworden. Dat bewijzen de kijkdichtheids- en waarderings cijfers. Wist je, dat onze kwis hoger gewaardeerd wordt dan die van Mies Bouwman? Nee? Dacht ik wel. De VARA blijft hardnekkig het tegendeel be weren, al wijzen de officiële NOS-rapporten anders uit". In de schoot Volgens Gied Jaspars is de po pulariteit van de BB-kwis vooral gebaseerd op het aan tasten van een wereldbeeld: „Ga maar na, in onze kapita listische maatschappij moet je hard werkert om je een zekere luxe te kunnen permitteren. Bij de BB-ücwis krijg je het in de schoot geworpen. Je hoeft er niets voor te doen. De grootste stommeling kan bij ons met de hoofdprijs gaan strijken, want ook die laatste ronde stelt niets voor. Iemand, die nog weet wat-ie op de lagere school heeft geleerd, kan die vraagjes beantwoorden. Die laatste ronde hangt vooral af van je reactie-snelheid. Daar om vallen die oudere echtpa ren dikwijls uit de boot. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Wij eisen geen be- paald intelligentieniveau. De deelnemers hebben bij ons op grond van hun existentie al recht op een bepaalde prijs. Bij ons kan ieder echtpaar met een paar aardige prijzen naar huis gaan. Als de man of de vrouw leuk uit de hoek komt, heeft hij of zij al een gevat- heidsprijs te pakken. Dat heb ben we speciaal ingevoerd om te vermijden, dat alle prijzen naar hetzelfde echtpaar gaan. Dat het in de praktijk toch nog gebeurt, is helaas onvermijde lijk. Met de BB-kwis proberen we zoveel mogelijk te stunten. Vooral het verrassingeffect is belangrijk. Neem nou de vori ge keer. De gevatheidsprijs be stond toen uit een slap gedicht je. Je had de gezichten van de winnaars van die prijs moeten zien. Die hadden zichzelf al een stereo-installatie of de BB-stoel toegedacht. Kijk, dat is nog eens een geweldige stunt. Dat soort dingen pro beer ik iedere uitzending weer te bedenken. Een ander voorbeeld: Ik heb een van de echtparen eens twintig vergieten cadeau ge daan. Kun jij je een onnozele re prijs voorstellen? Wat moet een mens met twintig vergie ten? Ik heb dagen zitten den ken wat het meest stomme ls> dat je Iemand kunt geven. En toen kwam Ik Ineens op die dingen. Je kunt ze hooguit bij de asbak zetten, want zelfs aan je buurvrouw hoef Je zoiets niet cadeau te doen. Die stunt heeft Mies Bouwman trouwens later mooi gejat van me. Die gaf toen Ineens twin tig kerstbomen cadeau. Me vrouw Bouwman Jat trouwens bij het leven van me. Ik zal haar toch eens een rekening sturen". Een van de Jaspars-stuntjes Is trouwens ook het handelen met de enveloppen, die de falende paren in de gok-ronde krijger: „Ja, daar snap ik nog steeds niets van. Berend biedt die mensen iedere keer weer drie tot vierhonderd guldon als ze de enveloppen dichtlaten. Maar niemand, die het geld pakt. Iedereen probeert spor tief te zijn door het geld te la ten liggen. Aan me hoela, denk je dat ik een moment zou aar zelen? En toch blijf ik met die stunt doorgaan, tot iemand eindelijk eens het geld pakt. Daarna moet ik iets nieuws bedenken. Ik noem die stunt het let's make a deal-effect. In Amerika zit dat al gebak ken. Daar is geen zinnig mens meer. die het geld weigert. In Nederland durven we dat he laas nog niet. Maar dat komt wel. De mooiste stunt bewaar ik trouwens voor de laatste uit zending van dit seizoen. Je weet, dat de uiteindelijke win naar uit drie mogelijkheden kan kiezen. Tot nu toe hadden we bij iedere mogelijkheid een mooie prijs. Ik ben van plan in de laatste uitzending achter een van de gordijnen niets te zetten of alleen maar een luci fersdoosje. Het echtpaar, dat dat treft, kun je volgens mij de studio uitdragen op een brancard. Het is alleen Jam mer, dat Jos van der Valk er nog niet voor is. Hij durft het gewoon niet. Maar ik heb nog twee maanden de tijd om hem te bewerken. Het lijkt me de stunt van het jaar..." HAN AVOT Berend B. kan veel, maar hij kan niet iedereen tevreden stellen. Weken soms zelfs maanden lang in de zenuwen zitten gaat vooraf aan deelname aan de BB-kwis. Men ziet Berend druk doende om iedereen royaal te bedenken met prijzen en omdat iedereen thuis het antwourd op de vragen al klaar heeft nog voor de kand- daten hebben gereageerd, ziet men zichzelf thuis al als over winnaar uit het strijdperk tre den. Men hceft zelfs onderling thuis al uitgemaakt welk gor dijn men zal opentrekken als winnaar van de hoofdprijs. Als dat later tegenvalt heeft Be rend het gedaan, maar Berend kan het niet iedereen naar de zin maken. Het begint allemaal met een simpel briefkaartje aan de KRO, waarop een echtpaar zich aanmeldt. Als antwoord krijgt men dan een deelnemers formulier in de bus, dat inge vuld geretourneerd moet wor den. De gelukkigen krijgen enige tijd later een uitnodiging naar Amsterdam te komen voor de uiteindelijke selectie. Uit de dikwijls meer dan ze ventig echtparen, wordt dan door een deskundige jury een zevental geselecteerd, alsmede een reserve-echtpaar, bedoeld om plotselinge afzeggingen te kunnen opvangen. Daags voor de uitzending van de BB-kwis dienen de gelukki gen zich 's morgens vroeg in de NOS-skidio te Hilversum te vervoegen bij KRO-afgevaar- digde Nic. Notten. Allereerst wordt gecontroleerd, of zij zich aan de summiere voorschriften hebben gehouden, zoals fleuri ge kleding, omdat de kwis nu eenmaal in kleur wordt uitge zonden. Witte jurkjes of bloes jes zijn uit den boze, omdat het licht daarop doodslaat volgens de technici. In de foyer krijgen de deelnemers een kopje koffie en de gelegenheid nader ken nis te maken met de kwis-con- currenten. Die kennismaking verloopt in de meeste gevallen uiterst plezierig Een van niet afwetende toeschouwer denkt al gauw bij een amusant familiefeestje aanwezig te zijn. Eén voor één zeggen de echt paren met nadruk niet geko men te zijn om te winnen al is dat natuurlijk wel indirect meegenomen maar om eens te zien, hoe dat allemaal in het werk gaat. Onderling wordt dan ook al vast bepaald, wie de meeste kans heeft en ge turfd hoeveel prijzen er per echtpaar verdiend zullen wor den. Rond elf uur is de koffie vervangen door pils, sherry en andere dranken en wacht het voorbereidende werk. Aller eerst een bezoek aan de schmink-kamers, waar velen de schrik om het hart slaat. Make-up Vooral de vrouwen schuifelen aarzelend de schmlnk-kamer binnen. In s ommige gevallen achten zij verdere make-up overbodig, omdat zij 's mor gens vroeg al naar de schoon heidsspecialiste zijn geweest. Maar ze komen van een koude kermis thuis. Onbewogen halen de schminkmeisjes de al aan gebrachte makc-up van h^t ge zicht en maken de dames op nieuw op, zoals zij denken, dat het moet om die vrouwen zo voordelig mogelijk op het kast je te laten uitkomen. Na do dames krijgc%i ook de heren een beurt, waarna h*t hele ge zelschap zich naar de studio begeeft om in-te-schieten. Dat in-schieten siaat op het spelletje, waarbij een lid van het echtpaar met de electroni. sche kruisboog bestuurd via een televisie-camera een be wegend doel moet zien te ra ken. Een langdurige uitleg over de vele gevaren, die aan het schieten verbonden zijn, gaat vooraf aan de praktische proef. Het vreemde van de hele zaak is, dat de deelne mers tijdens het proefschieten vrijwel steeds in de roos „knallen". Bij het serieus schieten mankeert het daar nog wel eens aan, heeft de praktijk inmiddels uitgewezen. Na het schieten neemt Fred van Doorn, de algemeen assis tent, in ijltempo de hele garvg van zaken met de deelnemers door. Daarmee is de „war- ming-up" afgesloten. Rest nog een gezamenlijke maaltijd, waarbij ieder echtpaar een ei gen gastvrouw krijgt toegewe zen en het wegwerken van de laatste zweetdruppeltjes voor de definitieve opname van start gaat. Afvallen Als de camera's eenmaal snor- ron, ondergaan de echtparen een soort metamorphose. De vriendelijkheid -maakt plaats voor zakelijke geslepenheid, teneinde een aantal prijzen te kunnen bemachtigen en steeds weer «en ronde verder te ko men. De afgevallen echtparen worden door hun hostess naar een vlewlngrulmte gebracht, waar zij het verdere verloop van de kwis op de televisie kunnen volgen. Tijdens het kij ken komt de afgunst naar bo- Dan blijkt ineens dat echtpaar A. dat de hele dag zo vriende lijk heeft gedaan tegen echt paar B, datzelfde echtpaar in eens niet die BB-stoel gunt, „omdat ze toch al zoveel geld hebben". En dat terwijl zij door de KRO zijn afgescheept met een „stom cassette-recor- dertje". Om dan nog maar niet te spreken van de stunt, die de KRO zich veroorloofd heeft met echtpaar C., dat mocht kiezen tussen driehon derd gulden of een enveloppe met negen kilo graszaad. Dat is toch helemaal te gek. Per slot van rekening doe je aan zo'n kwis mee om er beter van te worden. Dat tijdens de eer ste kennismaking het tegendeel beweerd werd, is inmiddels vergeten. Nee, als deelnemer aan de BB-kwis kom je er toch maar bekaaid af. Rond vijf uur Is de slag gesla gen. Het winnende echtpaar is beksnd. De prijzen zijn ver deeld. Voor Nic. Notten rest dan de vervelende taak leder echtpaar, dat de prijzen wil ruilen e»n dat gebeurt nogal eens zoveel mogelijk ter wille te zijn. Met een gezamen lijke dronk waarbij echt paar A toch ineens niet zo'n hekel aan echtpaar B blijkt te hebben wordt de zaak be klonken. Het BB-avontuur is voorbij. De deelnemer» gaan naar huis. De één meer dan tevreden, de ander meer dan ontevreden. Zelfs Berend blijkt het niet ie dereen naar de zin te kunnen maken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13