u V eronica-demonstratie móét vriendelijk blijven jaar Nederlandse satelliet Russische Saljoet onbereikbaar voor bemande Sojoez NW: Centraal akkoord houdt zijn betekenis 16 ORGA1SISATORROB KUIL: Kosten 75 miljoen Geruchten in Moskou: 14 17 alle 9 symfonieën va Ludwig van Beethoven irL 39.50 RAND- KRANT 1 rRlJDAG 13 APRIL 1973 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) JEN HAAG Het kan volgende week woensdag in Den Haag een enorme toestand worden. „Hoeveel mensen er werkelijk komen t ik niet, maar het zullen er een heleboel zijn. Hoe dan ook, het ;'moet een vriendelijke demonstratie worden. Geen vechtpartijen, geen geweld, dat zou de zaak alleen maar kwaad doen en dat is net wat we niet kunnen gebruiken" Aan het woord is drs. Rob Kuil, de man die het organisatiebureau achter Veronica leidt. Jisschien is het een schoon heidsfoutje, dat de hoorzitting in de Tweede Kamer over de pira- vertelt Rob Kuil glimlachend. Al sinds de Veronica-aanslag op radio Noordzee zit en staat hij achter Veronica. In eerste in stantie om de image van de zender na het incident te verbe teren, maar nu druk in de weer om Veronica te laten blijven, „als u dat wil". tenzenders midden in de paas- Gezien het onvoorstelbaar grote et is wel aantal reacties willen honderd duizenden mensen wel, dat Ve ronica blijft. Maar of politiek Den Haag er ook zo over denkt is nog een moeilijke kwestie. ,,We hebben de gekste reacties wel dat een aantal popsterren, zoals Vader Abraham. Corry (vroeger van de Rekels) en ma nager Barry Haye van de Gol den Earring in de Tweede ka mer een warm pleidooi zullen I voeren voor het behoud van de j zender. De confrontatie tussen twee totaal verschillende gene- J raties. De Buma (Bureau Muziek Au- i teursrechten) staat ook op de Kamer-agenda. Dit bureau heeft uitgerekend dat Veronica per jaai* goed is voor 50 miljoen - gulden aan betalingsopbrengst, gekregen. Zo kregen we een De„ Hoag 2al in icder geval vol. gende week woensdag een door Verónica-vrienden overspoelde stad zijn. Hoe dat allemaal bij voorbeeld verkeerstechnisch op gelost moet worden is een vraag. Via Veronica wordt ie dereen wel opgeroepen met het openbaar vervoer te komen, maar ook dat heeft zijn beper kingen. 's Middags om vier uur begint op het Malieveld het grote pop-concert; dat valt dus gedeeltelijk in het spitsuur. De muziek, die op een podium van 28 bij 8 meter, drie meter hoog, ten-gehore gebracht zal worden, wordt vérsterkt door een geluids installatie met twee uitgangen van ieder 10.000 watt. Een im mens geluid. Op het Malieveld zal plaats zijn voor 60.000 pop liefhebbers. Als alle verwachtin gen uitkomen zullen er echter veel meer demonstranten ko men, die misschien ook van va derlandse pop houden. Kortom het kan een reuze gezellige drukke boel worden, maar het istelling van alle electronische onderdelen van de satelliet. Deze opstelling wordt gebruikt om onderlinge samenhang te testen, voor dat de eenheden in de structuur worden gebouwd. INDHOVEN De Astronomische Nederlandse Satelliet (A.N.S.) zal. ondanks vertragingen bij de bouw van een aantal onderdelen als gevolg van technische moeilijkheden, toch volgend jaar augustus worden gelanceerd. De kosten van dit eerste Nederlandse ruimte vaartuig dat wordt geconstrueerd door het Industirieel consortium astonomische Nederlandse satelliet (I.C.A.N.S.) waarin Philips. Fokker—V.F.W. de universiteiten van Utrecht en Groningen, en het Nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium samenwerken, zullen tegen de tijd van de lanceerdatum met 30 miljoen gestegen zijn tot 75 miljoen gulcTen. Deze produktiekosten worden door het rijk en de Nederlandse industrie gedragen. deelde dr. K. Teer, direkteur van Philips Natuurkundig labo ratorium gisteren mede. De Astronomische Nederlandse Sa telliet zal in een baan om de aarde op een hoogte van onge veer 500 kilometer ultra-v'.olette roentgenstraling in bepaalde en integratie hiervan met de wetenschappelijke - apparatuur. Binnenkort zulen deze naar Fokker in Amsterdam worden overgebracht om te dienen als een levensecht model voor de te bouwen 140 kilo zware definitie ve kunstmaan. golflengtegebieden meten. Bij Bij Fokker-FV.F.W. zal de satlleit Philips is men onlangs gereed- ?ekomen met de bouw van mo- ellen van de apparatuur, die er I voorzorgt dat de kunstmaan zich in de juiste stand voortbe weegt, van de boordcomputer Gevarengeld voor cruise naar Israël •UTHAMPTON (AP) - Beman- hingsleden van het Britse luxe passagiersschip „Queen Eliza beth II" hebben gezegd dat de maatschappij (Cunard) hun een gevarengeld van 50 pond heeft I-toegezegd voor een cruise die het schip naar Israël gaat ma ken. Hst schip dat nu, omringd door de scherpste veiligheidsmaatre gelen die hier in vredestijd ooit voor een schip hebben gegolden, in Southampton dokt, zal zondag naar Israël vertrekken, an boord zullen zich 1700 vermo gende joden uit Amerika, Euro pa en Groot-Brittannië bevinden, die in Israël de festiviteiten voor het 25-jarig bs-staan van de natie zullen gaan meemaken. worden geconstrueerd, getest tenslotte vervoerd worden naar de Western testreace in Califor- nië, waar in augustus 1974 de lancering met een Scoutraket zal geschieden. De vluchtcontro- le gebeurt in het ESRO-centrum in Damstad-west-Duistsland. Dr. Teer benadrukte dat de waar de van het A.N.S.projekt naast de wetenschappelijke experi menten vooral ligt in de trai ning en samenwerking tussen technici en geleerden van de Nederlandse vliegtuigindustire, de Nederlandse electronische in dustrie, het nationaal lucht- en ruimtelaboratorium, vele onde raannemers, TNO, Nederlandse astronomen, de Nasa en Ameri kaanse industrieën. „De techni sche vernieuwingen en uitvin dingen, de research, het samen werken van alle technici in dit projekt, zullen ongetwijfeld hun vruchten afwerpen. Het is dui delijk gebleken dat door dit sa menbrengen nieuwe perspectie ven op het gebied van het mi lieu, de gezondheidszorg, ener gievoorzieningen en vliegtuigin dustrie. Dankzij dit projekt is onze positie in de internationale technische wereld aanzienlijk versterkt", aldus dr. Teer. die eraan toevoegde dat Philips na het A.N.S.projekt geinteresseerd is in het voortzetten van de ruimtevaartlijn. brief van een dametje Ze ligt al jaren ziek, kans op beterschap is er niet meer. Haar enige vertier is radio' Ve ronica. Ze heeft nu een brief aan de koningin geschreven om te vragen of die er niet voor kan zorgen, dat dat laatste beetje vreugde in haar leven kan blij ven bestaan." Van heel serieuse kanten komen reacties. Een grote oliemaat schappij heeft aangeboden het gestrande zendschip gratis van het strand te halen. Ingenieurs komen met prachtige plannen om het schip te bergen. En dan de scholieren. „Nee, ik heb er echt geen flauw idee van hoeveel demonstranten er naar Den Haag zullen ko men. Maar het zullen er wel veel zijn. Er zijn mensen, die het over tweehonderd duizend en tweehondrd vijftigduizend heb ben, maar daar durf ik geen zinnig woord over te zeggen. Ik weet wel, dat er in Amsterdam alleen al 300 bussen besteld mMFvrienSiijFblijvm! zijn. In tedere bus gaan 40 men sen, dus reken maar uit". Deze ongekend grote aantallen maken de organisatoren ook wel een beetje bang. „We hebben wel een ordedienst van ruim honderd man. maar als het ver keerd gaat...." Vanaf het tijde lijke zendschip, de Mi Amigo, zal aanstaande woensdag de hele dag een life-uitzending plaatsvinden. Met vliegtuigjes, die boven de stoet rondcirkelen, wordt contact onderhouden met het schip. Iedereen wordt ver zocht een transistorradio mee te brengen, zodat de zaak begeleid wordt „Op die manier hopen we de zaak in de hand te hou den". Iedereen is na de demonstratie van harte welkom op het Malie veld, waar om vier uur een pop-concert begint. Golden Ear ring, Dizzy Man's Band. Shock ing Blue. de Cats. Ben Cra mer. Het zijn namen, die Ve- ronicafans naar het Malieveld zullen trekken. Popsterren, die belangeloos hun medewerking verlenen. Alhoewel, belange loos? Ook zij varen er wel, bij als Veremica blijft bestaan. Een unieke zaak in de parlemen taire historie van ons land is (ADVERTENTIE} KAAS BIJ FILMPREMIÈRE I MOSKOU (AP) Het Russische ruimtestation Saljoet-2 vervolgt zijn tocht langs de aarde in een I parkeerbaan die onbereikbaar is voor het Sajoez ruimtevaartuig, dat met een bemanning van koppeling van een bemande So joez met de Saljoet tot stand te brengen. Donderdag is het 12 jaar geleden dat de kosmonaut Joeri Gagarin de eerste beman de rulmtevlucht maakte. drie kosmonauten met de Sal- In de Prawda heeft gen.-majoor Vladimir Sjalatov, die drie ruimtevluchten heeft gemaakt, geschreven dat er nog voldoen de tijd is voor een Sojoez-Sal- joet missie. De eerste Saljoet, die In 1971 werd gelanceerd, heeft bijna zes maanden In een baan om de aarde gedraaid voor hij In de dampkring werd teruggebracht en daar ver brandde, aldus Sjalatov. joet had moeten vastmaken ge durende het afgelopen weekein de, aldus kan men in Moskou vernemen. De ruimtevaartdeskundigen heb ben nu de tijd om de problemen op te lossen die de lancering van de Sajoez schijnen te heb ben verhinderd. De tegenslag zal het waarschijn lijk onmogelijk maken, zoals i de bedoeling schijnt te hebben Zoals gebruikelijk zijn van officië- gelegen, volgende week een Voor de première van 'A Fistful of Gold\ zijn laatste spaghetti-western, was regisseur Antonio Tigretti evan in ons land. Sajmen met hoofdrol speler Francisco Bianco (I. in costuum inet 'eev stukje Itaas uit het vuistje) poseerde hij voor de fotograaf. Grapte Bianco: VI Fistful of Golden Cheese(NZB-foto). Deze maiskolf-achtige bouwsels zijn al meer dan een model. Ze worden gebouwd in de Pa- rijse voorstad Creteil en maken deel uit vah een project met de veelbelovende naam: stad van de 21ste eeuw. De bouwwerken werden ontworpen door de Parijse architect Gerard Grandval. Van onze parlementaire redactie ARNHEM Het NW is niet van plan het centraal akkoord voor 1973 op te zeggen. Waarnemend voorzitter A. de Boon van deze vakcentrale heeft vanmorgen geruchtetn in deze richting te gengesproken tijdens een NW- De heer De Boon zei dat het var verbondsvergadering. „Het een- de gebeurtenissen In de komen traal akkoord heeft nog steeds betekenis: zonder dit akkoord zou ongetwijfeld In 1973 een loon- erj prijsstijging plaats vin den die in betekenende mate uit zou zijn gegaan boven de nu waarschijnlijke stijgingen". milieu 73 2« vakbeurs voor milieu-1 beheersingstechnieken. Dagelijks 9.30-17.00 uur Noq 3 beursdaqen BERNHARDHAL-UIBECHT MAANUAtr de dagen en weken zal afhan gen of de vakbeweging voor 1974 opnieuw een centrale over eenkomst wil afsluiten. In elk geval zal een dergelijke af spraak aan strengere eisen moe ten voldoen wat betreft formule ring en inhoud. In zijn openingstoespraak zei hij voorts dat de doeleinden van de vakbeweging, die nu tot conflic ten aanleiding geven in het cen traal akkoord passen. De be trokken bonden willen wel naar de onderhandelingstafel terugke ren, maar dan moet van beide kanten het gesprek met een reë le marge tegemoet worden ge treden. Voorzitter A. Groenevelt van de industriebond, zei onder meer dat de werkgevers „infame leu gens" debiteren als zij verkla ren dat de industriebonden niet willen onderhandelen. Het wa ren steeds de werkgevers die nadat hun delegaties wel bereid waren een overeenkomst af te sluiten roet in het eten gooi den. „Wij streven niet naar macht", aldus de heer Groe nevelt, „we willen slechts via een rechtvaardiger inkomens verdeling een rechtvaardiger maatschappij bereiken". Nieuwe Tupolev in Amsterdam SCHIPHOL (ANP) - De Russi sche luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" heeft gisteren voor het eerst een vliegtuig van het type „Tupolev" 154 ingezet. Op haar dienst Amsterdam-Moskou vise versa. Met dit driemotorige straalvliegtuig zal „Aeroflot" gedurende de zomermaanden op maandag en donderdag deze dienst blijven uitvoeren. Het vliegtuig kan in de uitvoering van deze maatschappij 152 pas sagiers vervoeren. Er is geen eerste klasgedeelte aan boord. Nieuwe premier in Turkije ANKARA (DPA) - President Fahri Koruturk van Turkije heeft minister van handel Naum Talu tot premier benoemd en hem verzocht een nieuwe rege ring te vormen. De gerechtigheidspartij en de ver- trouwenspartij, die resp. de grootste en op twee na de groot ste fractie in het parlement heb ben, staan achter de benoeming van de 54-jarige econoom, die als liberaal minister bekend staat. De twee partijen willen een coalitieregering vormen en zijn al in bespreking over een verdeling van de portefeuilles. Honri Theater, een Belgische kunstschilder, zal onder auspi ciën van het Comité Benelux zijn werken exposeren in het Beneluxhuis te Den Haag van 27 april t.m. 18 mei. De heer P. de Muelenaere, raad voor cultu rele zaken van de Ambassade van België, zal op 26 april deze tentoonstelling inleiden. Ie zijde praktisch geen medede lingen over de jongste ruimte missie gedaan. Amerikaanse ruimtevaartdeskun digen hadden reeds vóór de lance ring de Indruk gekregen dat de Sovjet-Unie een bemande vlucht van het Sojoez-Saljoet ruimte schip op het programma had staan. Hierdoor zou de Sovjet-U nie de verenigde Staten weer een stop voor zijn geweest. Midden mei wordt het grote Ame rikaanse ruimte-laboratorium ln een baan om de aarde gebracht. Met de beproefde Apollo-raket- ten zullen daarna drie ploegen astronauten naar het schip wor den overgebracht en geruime tijd in de ruimte blijven. Kinderen van gastarbeiders missen boot bij onderwijs DEN HAAG (ANP) Gastarbei derskinderen, die qua Inteligon- tie mavo, havo of vwo kunnen volgen, komen tot nu toe als ge volg van taalproblemen veelal ten onrechte op scholen voor la ger beroepsonderwijs terecht. Dit stelt het curatorium onder wijs aan anderstaligen ln Rot terdam. Het curatorium heeft minister Van Veen (onderwijs) dringend verzocht toestemming te geven voor de vorming van internatio nale schakelklassen op twee scholengemeenschappen om het taaiobstakel weg te werken. De minister heeft op eerdere ver zoeken van het curatorium nog steeds niet positief gereageerd. In Rotterdam heeft men zeer con crete plannen om vanaf augus tus kinderen van buitenlandse arbeiders op deze manier een eigen toegang tot het alge meen voortgezet onderwijs te geven. (ADVERTENTIE) Met trots presenteert uw warenhuis op het eigen merk Discofoon op luisterrijke wijze vertolkt door het Londens Symfonie Orkest olv. loscph Krips. 7 Verrukkelijke elpees met enn perfnkte stereo-kwnlitcit, in luxueuze cassette, incl. ren fraai uitgevoerd tekstboek met een populaire uitleg van alle svmfonieen door de dirigent zelf, ideaal voor gebruik bij het muzirkondcrwi|s e.d. Geniet op elk gewenst moment van het beroemde slotkoor uit do 9e symfonie vertolkt door befnumde solisten, m.m.v. het BBC-kour o.l.v. Leslie Woodgatc. Of beluister de ontroerende „Szenc am Bach" uit de 6e symfonie (Pastorale). Koop nu deze prachtige set (de vergelijkbare winkelwaarde ligt vele tien tallen guldeni ftr. VROOM A DREESMANN PAGINA 9 -j Tweede baantje Ongeveer 800.000 Nederlanders hebben in hun vrije tijd een tweede baantje, dat geldt op moet brengen en het schijnt nog goed te gaan ook. Hoe is het overigens met uw tweede auto. uw tweede caravan, uw tweede huis, uw tweede sta kingskas. uw tweede belas tingaanslag en uw tweede maagzweer? En denkt u nou werkelijk nooit meer met weemoed aan uw eerste? Toen u nog tijd had voor de zangvereniging? Schuttingen Waar sullen ze toch allemaal die schuttingen van maken, waarop de jongens van radio en televisie hun vieze woord jes schrijven? Vermoedelijk van de planken, die veel luisteraars en televisiekij kers voor hun hoofd hebben. Heimwee Ideaal Eigenlijk moet men blij zijn dat niet alle idealen die men koestert werkelijkheid wor den. Was het niet de grootste wens van Veronica vaste grond onder de voeten te krijgen in het Nederlandse bestel? Ze hééft het. We is weg (De aanleg van steeds meer en steeds bredere wegen ver ontrust velen die het met de leefbaarheid van dit kleine landje goed voor hebben Men legt steeds breder wegen aan om snel daarheen te kunnen gaan waar. voor da weg als weg ontstond. zich werkelijk nog iets bevond. Kunst Wat Barend Servet van vele televisiekijkers niet mocht, mocht da N.O.S. wel met de uitzending van de opera Sa- tyricon. Geen enkel protest. Dat was kunst. En je kunt toch niet openlijk toegeven dat je kunst niet weet te waarderen. Da is niet Ei gentijds. Aanpakken Industriebonden en stakers zijn hels omdat de vrouwen van directie eh staffunctionaris sen van een bedrijf In Em- men de plaatsen van de sta kers hebben ingenomen om het bedrijf draaiende te hou den. Vreemd die woede. Wat zouden dia bonds- en staken de mannen thuis tegen hun eigen vrouw zeggen als daar de boel in de soep dreigt te draaien? Aanpakken gebla zen Mienl Songfestival (Na Luxemburg zijn we in ie der geval een beetje wijzer geworden door de mislukking van Pierre - Abraham - Kartners liedjes). De Nederlandse platenhit wou andermaal niet hinniken, een feit waarover sommigen vol leedvermaak nu grinniken. Toch hebben wij één zekerheid na 't falen van Pierre Kart ners lied: waar hij ook koopt, in Luxem- burg haalt Abraham de mosterd niet. Top tien Als een diplomaat fout par keert, krijgt hij geen boete omdat hij wat dat betreft on schendbaar is. Een Britse parlementariër heeft nage gaan welke tien landen in Londen de grootste overtre ders zijn en hoeveel maal zij vorig jaar over de schreef zijn gegaan. Voor opzettelijk, zonder dat hun dit een penny feosffe. De diplomatieke ..top tien" ziet er als volgt uit: I. Oeganda, met 11.104 overtre dingen de grote uitschieter. 2. Saoedi Arablë (6789). 3 Hongarije (6727), 4. Egypte (5757), 5. Ghana (5677), 6. Polen (4471). 7. Turkije (4460). 8. Iran (4162). 9. Cy prus (3637), 10. Cuba (3460). Een parkeerovertreding in Londen kost 2 pond. U kunt dus zelf uitrekenen hoeveel de diplomaten zich met hun onschendbaarheid „be spaard" hebben. De parle mentariër die het onderzoek verrichtte zei tegen de pers: „lk hoopt dat het publiek woest zal worden over derge lijke dingen en dat dit tot ge volg zal hebben dat onze vooraanstaande gasten zich gaan schamen en considera tie gaan tonen met de ande re weggebruikers". Verkeerd Doordat een vrouw een ver keerd telefoonnummer draai de, raakten 200 arbeiders in een metaalgieterij ln Austra lië een halve dag loon kwijt. De mannen legden het werk voor een halve dag neer. omdat zij dachten dat de vrouw van een hunner geen toestemming had gekregen een telefoongesprek met haar man te voeren. Later bleek, dat de vrouw de ver keerde werkgever had opge beld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9