De massale inrichtingen doen meer kwaad dan goed Leo v. Duyn houdt bar open tot uitspraak van G.S. Voorhout betaalt helft vraagprijs voor Agnesschool pleidooi voor meer vrijheid en mondigheid van patiënten Procedure voor benoeming van nieuwe deken Werkgroep St Bavo Noordwijkerhout: Voorhout krijgt toestemming voor iouw in Spoorlaan Zilver O.N. voor pikeur C. de Neef gj PAGINA 5 VRIJDAG 13 APRIL 1973 LEIDSE COURANT St3Cl 611 bOllSll- 611 dliillStreek NOORDWIJKERHOUT De psychiatrische inrichting, zoals wij die thans kennen blijkt in de praktijk meer kwaad dan goed te doen aan degenen die erin zijn op genomen. In plaats van de massale en geïsoleerde instel- lingen zullen kleinere voorzieningen moeten komen, die /onL midden in de samenleving staan. In plaats van de huidige gebondenheid en autoritaire dwang zal een sfeer van vrij heid en mondigheid moeten komen. Dit zijn de grote lij nen uit het rapport, dat een werkgroep van het psychia trisch centrum St. Bavo uit Noordwijkerhout heeft sa mengesteld. Het rapport geeft de perspectieven weer, die zijn ontworpen voor de vaste groep bewoners van St. Bavo, de chronische patiënten. er Twee jaar lang fs een kleine groep deskundigen bezig ge weest met deze „materie". Als belangrijk kernpunt kwam naar voren de niet onverwachte ont dekking van de vele nadelen, die verbonden zijn aan het op nemen van mensen In het ge borgen milieu van een psychia trische inrichting. Het gevolg vanhet rapport zal zijn, dat een instelling als St. Bavo in de meest letterlijke zin van aan schijn zal veranderen. Momen teel is het nog allemaal gehoor zaamheid wat de klok slaat èn tegenover het personeel èn te genover de vele huisregels. Aan persoonlijke voorkeuren kan zel den aandacht geschonken wor den. Als negatief extra zijn de gevolgen hiervan verveling en langdurig gebruik van kalme rende middelen. De patiënten worden apatisch en verliezen alle enthousiasme en initiatief. Deze toestand wordt vooral door de hele structuur van onze maatschappij in stand gehou den. De familie van een patiënt bijvoorbeeld wekt vaak de in- druik de patiënt graag kwijt te willen, want hij is lastig, ge vaarlijk, afwijkend en onvoor spelbaar. De familie wil dat probleem graag kwijt aan de in richting. Hij blijft daar lang, zo lang dat hij tenslotte eigenlijk ophoudt te bestaan. Daarnaast zijn er de vooroordelen van de samenleving. Het is voor een ex-patiënt even moeilijk werk te krijgen als voor een ex-delin quent. De laatste tijd heeft zich een aantal instellingen gescho ven tussen het directe milieu van een patiënt en de inrich ting. Bijvoorbeeld sociaal-psy chiatrische instellingen en zoge naamde crisis interventie cen tra. Dit is een duidelijke voor uitgang, maar het aantal van deze tussenstations is nog te ge ring. Op nog een merkwaardige wijze draagt de samenleving ertoe bij om de bezetting van de inrich ting op een onredelijk peil te houden en wel door de mander waarop de financiering is gere geld. Het geld van de overheid Is gekoppeld aan een bezet bed; de consequenties liggen dan ook voor de hand. Er is wel voor gepleit een premie te stellen voor elk leeg bed maar dat heeft in omgekeerde zin precies hetzelfde bezwaar. Een belangrijke verschuiving, die de werkgroep constateerde be treft de overgang van een ac De „Bavo" in Noordwijkerhout: meer openheid cent op de bewaring naar een accent op de behandeling. Staat de behandeling voorop, dan wordt „gewerkt" op de verant woordelijkheid van de patiënt, dan wordt meer risico gelopen en meer gekeken naar zijn per soonlijke behoeften. Wat een pa tiënt overicomt bij opname is ei genlijk het volgende: Hij raakt in een crisis en wordt opgeno men. Alle gebeurtenissen tijdens en na zijn opname spelen zich af zonder dat hij er iets over te zeggen heeft. In elk geval werd duidelijk zoals een bekende uitdrukking in deze kring heet hij was er niet voor zijn zweetvoeten. Hij raakt dus in een uitgewoond gebouw. Daar wonen al vele tientallen andere mensen, die een nogal uitge bluste indruk maken. Gaande weg gaat het hem alleen nog om zijn eteix zijn sigaret en zijn bed. Hij gaat zich langza merhand minderwaardig voelen. Hij berust in zijn lot en rea geert niet. Hij heeft trouwens weinig keuze want het hele sy steem zit zeer autoritair in el kaar. Hij verleert een vrij mens te zijn. D:t deprimerende beeld wordt nog droeviger a's men gaat kijken naar de aantallen mensen, over wie het gaat. Tussen de 80 en 90 procent van de bewoners van een psychiatrische inrichting is daar langer dan een half jaar. Het gaat daarbij om ruim 22.000 mensen. Het doodgewoon sluiten van alle inrichtingen wordt tegen de nu bekende achtergronden een verleidelijke gedachte. Maar dat is onmogelijk. De maatschappij zou niet tolereren, dat haar „bezemwagen" aan de kant werd gezet. Bovendien zit ten we in de huidige toestand met vele duizenden volslagen „afhankelijken". Hoe ingrijpend de noodzakelijke veranderingen ook moeten zijn, een stukje van het oude St. Bavo zal voor af zienbare tijd onontbeerlijk blij ken. Wat nu, aldus de werkgroep in de eerste plaats moet gebeuren is terug te brengen tot een vier tal punten. Het massale moet verdwijnen, .kleinere groepen zijn nodig. Het isolement moet worden opgeheven; alles wat maar even in de gewone samen leving plaats kan vinden moet daar ook gebeuren. Aan de in kapseling van de patiënt moet een einde worden gemaakt; hij moet meer vrijheid krijgen en zelfs keuzes kunnen maken. En tenslotte: Ook in de inrichting zal de democratie moeten zege vieren, dat wil zeggen dat de patiënt mondig moet zijn, een stuk macht moet hebben en niet weerloos aan een systeem over geleverd mag zijn. SASSENHEIM Gistermiddag werd op feestelijke wijze het vernieuwde en uitgebreide Sassen- heimse vloerenhuis heropend. Dat gebeurde door de laatste klant die op de dag dat de zaak tijde lijk dicht ging was gekomende heer C. Boekei uit de Hein Baderstraat. Met een betonschaar knipte hij een drad door en kreeg daarvoor een waardebon en zijn echtgenote een bos bloemen. De ijzerwaren- en gereedschapzaak is Ongewijzigd gebleven, maar er kwam 40 m2 vrij voor een speciale afdeling tuingereedschappen. Verder een grote tapijthal en een parkeerteerrein. Zoeterwoude Het bisdom Rot terdam heeft het dekenaat Zoe terwoude ervan In kennis ge steld, dat de eerste ambtster mijn van 6 jaar van deken A. Lamot op 1 juni verstreken ls. Herbenoeming voor een termijn van 2x3 jaar is mogelijk. De parochieraad heeft zich op zijn maandelijkse vergadering hiermee bezig gehouden. Er komt een speciale commissie, waarin elke parochie één verte genwoordiger zal hebben. Deze zal zich gaan bezighouden met de te volgen procedure. De parochieraad besprak ook de openbaarheid van zijn bijeen komsten n.a.v. een opmerking van Hervormde zijde, dat de mening van de parochieraad over een plaatselijke Raad van Kerken via de pers reeds be kend was geworden voordat de Kerkeraad zijn standpunt heeft bepaald, a een vri] uitvoerige discussie kwam men tot de uitspraak, dat de p.r. het openbare karakter niet wil prijsgeven. In enkele in cidentele gevallen zal wel ge tracht worden rekening te hou den met de wensen van de Her vormde gemeente. LEIDEN In dc Stadsgehorzaal waren gisteren ruim 675 dames en nog eens 25 gasten aanwezig bij de gewesteelijke dag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, Na 'n welkomstwoord door mevrouw Vis, echtgenote van de Leidse burgemeester, werden de dames rondgeleid door de Sleutelstad. Na de lunch genot men van de musical „Leve de huisvrouw", gepresenteerd door leden van de Sassenheimse afdeling van de NVVH, onder leiding van mevrouw Petit, met mede werking van het koor en de toneelgroep. VOORHOUT Het zal een grote of opluchting zijn voor de woning zoekenden in Voorhout te verne men, dat thans officieel vergun- ïtwtj nmg is verkregen om een gei( (groot) begin te maken met het bouwen van huizen in het plan "Spoorlaan". Van Gedep. Staten van Zuid-Holland is ten gemeen tehuize bericht ontvangen, dat geen bezwaar bestaat tot de bouw van 97 woningwetwonin gen; 20 be jaarden woningen en 71 premie-koopwoningen. i^Dat dit bericht, ook voor het ge meentebestuur een blijde mare iden ^as' is te be6r'iPen- Alle forma liteiten waren klaar om te be- t g ginnen. Met het bouwrijp ma- het plan "Spoorlaan" was men ook al een eind op nsli weg, toen op 21 februari 1973 og Gedeputeerde Staten bericht de- olevf den, dat zij de beslissing op het raadsbesluit van 1 november 1972, strekkende tot grondver- koop van diverse percelen in het nieuwe plan aan de N.V. Grondbedrijf van de N.V. Bouw- ansi fonds Nederlandse Gemeenten, ooi voor ten hoogste twee maanden verdaagden. ,\K Vanaf 21 februari dus, bestond er een angstige sfeer, op welke manier men toestemming zou verkrijgen. Er zijn aanwijzingen geweest om niet meer dan 45 huizen (in fasen) dus te mogen bouwen wat bij ingewijden een sombere stemming veroorzaak te, want wie kent de snelle stij gingen van de bouwkosten niet? Nog in de loop van dit jaar zal 'het nieuwe plan "Spoorlaan" ze ker een ander aanzien hebben als nu met het bouwrijpmaken van de grond. Met mei aan staande zal dit karwei ongeveer haar beslag hebben. Op sommi ge plaatsen zal men toch al di- rekt kunnen beginnen met het bouwen van huizen. In het hele plan zijn ongeveer 340 woningen gepland. SASSENHEIM - De heer J. X. Roodzant onderwijzer van de Openbare School al hier. is met ingang van het nieuwe schooljaar in augus tus benoemd tot hoofdonder wijzer van de Openbare School te Rijnsburg. De heer Roodzant kwam in '64 naar Sassemheim. Naast z'n werk als onderwijzer was hij ook actief op ander terrein. Zo is hij sedert een aantal jaren bestuurslid van de plaatse lijke VVD en hip was meerde re jaren bestuurslid van de Postzegelvereniging Sassen- heim. WASSENAAR Mkeur C. Ch. de Neef heeft een zilveren medaille van Ora'nje Nassau gekregen b'j gelegenheid van zijn gouden hu welijk en veertigjarige dienst verband Groot Haesebroek. De heer De Neef kwam destijds in dienst bij de heer Daniel Wolf en bleef ook werkzaam op de buitenplaats toen deze in an dere handen overging. Tegen- woord g is dat mr. R. J. van- Th el. De heer De Neef heeft op Groot Haesebroek onder meer de verz rg ng van het bekende witte paard van de heer J. H. A. K. Gua'therie van Weezei, de oud-commissaris van politie in Den Haag. Leo van Duyn voor zijn bar-dancing RIJNSBURG In Rijnsburg is de bom dan eindelijk gebarsten. De bar-dancing van Leo van Duyn moet dicht. Het is geen gewone sluiting. Er zijn veel vreemde dingen aan de beslis sing van B en W voorafgegaan. Zo vreemd zelfs, dat VAR A's Ach ter Het Nieuws vorige week een speciale filmploeg naar Rijns burg stuurde en ook ombuds man Marcel van Dam bemoeit zich met de zaak. Wat is er pre cies gaande? Vorig jaar mei startte Leo van Duyn met goed keuring van de omwonenden een restaurant met toebehoren. De zaak draaide en er leek geen vuiltje aan de lucht. Maar toen begon het. Eerst stuur de het kerkbestuur van de gere formeerde kerk brieven aan het gemeentebestuur dat een bar- dancing daar niet op zijn plaats was en later schreef Van Duyns buurman dominee Baayen aan alle raadfracties, dat hij veel last ondervond van Van Duyns zaak. Het geluid van de muziek was te hard, men urineerde te gen zijn ligusterhaag, de brom mers maakten te veel herrie, kortom: hij kon zich niet meer redelijk voorbereiden op zijn kerktoespraken. Het einde van het liedje is, dat de Rijnburgse ARP en GPV fractie een motie indienen waarin het beleid van B en W m.b.t. de bar-dancing, afkeuren. De motie werd onlangs met zeven stemmen voor en zes tegen aan genomen. Voor Leo van Duyn betekent dit mogelijk sluiting. Leo van Duyn denkt er het vol gende over: "Er komt hier nog al veel jeugd over de vloer. De kerk is bang deze jongelui te verliezen. Dus proberen ze hen op zo'n manier terug te halen. Ze zien ons als concurrenten. In hun jeugdcentrum Is ook bar. Sinds mijn vestiging is het daar een stuk minder gaan lo pen". In afwachting van de uit spraak van G. S. (op advies van Marcel van Dam is beroep aangetekend) blijft de bar-dan cing van Leo van Duyn voorlo pig nog open. VOORHOUT Op de raadsverga dering van 19 april zijn er weer tal van belangrijke agendapun ten. Zoals weer een voorstel tot aankoop van de St. Agnes kleu terschool van de zusters Fran ciscanessen te Veghel. In de vergadering van J2 december vorig jaar is dit voorstel ook aan de orde geweest. De raad heeft toen niet tot aankoop be sloten, omdat naar hun mening de aankoopprijs van 178.000,- veel te hoog was. De onderhandelingen om tot aan koop van de school te geraken zijn toen heropend. Dit overleg heeft er toe geleid, dat het ge bouw en grond thans wordt aan geboden voor een prijs van 90.000,- in totaal. Ook is er een voorstel tot verhuur van een kleedlokaal annex kan tine aan de handbalvereniging Foreholte. Voor deze vereniging is er tevens een voorstel om een aanvullend krediet van 800,- beschikbaar te stellen voor eni ge verbeteringen aan het kleed lokaal. Vervolgens een voorstel om een krediet van 500.000,- beschikbaar te stellen voor de stichting van een 3-klassige openbare school voor gewoon le ger onderwijs. In een vorige vergadering is besloten tot de stichting van een openbare school voor gewoon lager onder wijs, te realiseren In de omge ving van de westzijde van de Herenstraat. Voor de definitieve huisvesting is een nieuw ge bouw is de urgentieverklaring voor drie lokalen afgegeven en is de bouw in het programma scholen 1972 opgenomen. Door de Groot's Houtbouw BV te Vroomshoop, die ook de An dreas- en Boerhaaveschool heeft geleverd is offerte uitgebracht voor een 3-klassige school met een ontmoetingsruimte. Afge rond is hier een bedrag van 300.000, voor nodig. Verhoogd met grondkosten, kosten van in richting enz., tezamen 200.000,- dus totaal 'n half miljoen. Voorts nog een voorstel tot het stichten van een openbare school op de daartoe bestemde - plaats in het bestemmingsplan Spoorlaan. Vervolgens een voor stel om de lokalen van de vroe gere r.k. middelbare landbouw school te huren ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van de openbare lagere school. B. en W. stelt voor de heer L. K. Post te Purmerend met ingang van 1 augustus 1973 te benoemen tot hoofd van de openbare lagere school. Ook is er nog een voorstel om medewerking te verlenen op grond van art. 50 van de Kleu teronderwijswet voor uitbreiding van de Boerhaaveschool met één speel-werklokaal. Na afloop van de vergadering zal aan het aanwezige publiek gele genheid worden gegeven om met de raad van gedachten te wisselen over allerlei zaken, de gemeente betreffende. Leiden „Het is goed, dat dit boek verschenen is als appel aan het wereldgeweten, aan de Nederlandse regering, aan de regering van Brazilië. Het grote kwaad is al onherroepelijk ge schied, maar de laatste groepen van Braziliaanse indianen moe ten nu behouden blijven. Aldus het Eerste Kamerlid van de CHU prof. dr. J. W. van Hulst uit Amsterdam bij het ten doop houden, gistermiddag van de Nederlandse vertaling van des Indiens", het boek van de Franse jnurnallst- Lucien Bodard. Op een daartoe in het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Lei den gehouden bijeenkomst wa- llLw„lh'„l A„r- antwo<>rtlde °P d<- uitnodl- 1->1U t III J till Uui ging en de consul-generaal, die wel had willen komen, kreeg vanuit Brazilië van de minister van buitenlandse zaken te ho ren, dat hi niet mocht gaan. Prof. Van Hulst benadrukte op de persconferentie, dat Nederland se parlementariërs niet mogen ophouden alles bij de regering te ondernemen om wandaden, zoals In Brazilië gebeuren, steeds maar weer aan de orde te stellen. Gisterun besteedden wij rreds uitgebreid aandacht aan dc uitgave van het opmer- ren ook de Braziliaanse ambas- kelijke boek, dat weer een sadeur in ons land en de Brazi- schril licht werpt op de tragiek liaanse consul-generaal uitgeno- van de Indianen op de Ameri- digd. De ambassadeur echter kaanse continenten. Indianen" in appèl aan

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5