Dagelijks leven uit Thailand voor prikje in Hollandse musea flfV Kerk in het Oosten is nog springlevend Cl? Haagse collectie weer uitgebreid Gestandadiseerde sportprogramma's in lijvige brochure DDR komt uit schuilhoek (3) noteert, u evet i'oenen VRIJDAG 13 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 17 o e Bronzen Buddha's, kleding van de monniken, servies, een weefgetouw, tot bootjes uitgeholde boomstammen, fuiken en honderden andere gebruiksvoorwerpen uit Thailand, staan of liggen op het ogenblik in een tot museumwerkka mer gepromoveerde gymzaal aan de Hemsterhuisstraat. Al deze voorwerpen zijn bijeengebracht door de heer Th. G. Schenk van de volkenkundige afdeling van het Mu seum voor het Onderwijs in Den Haag. Hij nam begin 1972 deel aan een gemeenschappelijke verzamelreis van het Instituut voor de Tropen uit Amsterdam, het Rijks museum voor Volkenkunde uit Leiden, het Museum voor Land- en Volkenkunde uit Rotterdam en het Museum voor het Onderwijs. Het doel van de reis was het aankopen van Thaise voorwerpen en het maken van foto's en films die op een tentoonstelling een totaalbeeld kunnen geven van Thailand zoals het op hét ogenblik is. Tussen de vier musea was in de laatste jaren een band ontstaan door het houden van regelmatig contact. Zo ontstond het idee om gezamenlijk naar Thailand te gaan. Met elkaar overleggen en de mogelijkheid om voorwer pen te ruilen zou niet alleen be tere resultaten, maar ook een flinke kostenbesparing opleve ren. Het vervoer per schip naar Rotterdam en de verschillende opslagplaatsen die gehuurd moesten worden, slokten een groot deel van het budget op. Met de verblijfkosten, de huur van een auti. een tolk en de aankopen was 100.000 gulden ge moeid. „Maar het was het waard" aldus de heer Schenk. „Er is zodanig gewerkt dat een museum zelf een volledige tentoonstelling kan inrichten, maar dat ook alles bij 1 elkaar in een totaal-verband kan worden gebracht." Alles wat het land uitging moest eerst door het Nationaal Mu seum van Thailand bekeken worden. Dat nam samen met het transport zoveel tijd in be slag, dat een jaar nadat de rei zigers terug kwamen het mate riaal arriveerde. De heer Schenk is nu' druk bezig om van ieder voorwerp een kaart te maken met herkomst, fabrikant en functie. Een werk waarmee hij over een half jaar klaar hoopt te zijn. Belangrijk is dat de bamboe voorwerpen uitgegast worden. Het "oorwerp komt daarvoor drie dagen in een blauwzuurgas waardoor al Steeds meer beiaarden in ons land AMSTERDAM (ANP) Met de opstelling en ingebruikneming van beiaarden in Amsterdam- Buitenveldert, Harderwijk en Rijssen zal Nederland binnen kort 141 volledige beiaarden tel len. Volledig wil zeggen dat de instrum©nt«n van klokkenklavie- reai zijn voorzien. Het aantal automatische klokken spellen (spellen van twee öf meer octaven die geen of een onjuist speelklavier hebben), komt binnenkort op 37 door de opstelling van een dergelijk spel in de toren van de N.H. Kerk van Oude Tonge, zo wordt in het jaaroverzicht van de Neder landse Klokkenspel Vereniging meegedeeld. Volgens dit-overzicht zijn er thans in Nederland 189 voorslagen, dat zijn spelletjes van vier tot 19 klokken die uitsluitend auto matisch spelen. Hun aantal i breidt zich voortdurend uit en vooral in de particuliere sector. In deze categorie is er een nieu we ontwikkeling te constateren. Wanneer kerken wonden samen- gevoerd komen er veelal luid- klokken vrij. Deze vrijgekomen luidklokken worden nu omgego- ten tot voorslagen. Een derge lijk klokkenspel is aangebracht in de boren van de Zonkerk in Kertkrade-Chèvremont. Het aanltal beiaarden in België bedraagt thans 88. Er zijn acht automatische klokkenspellen. De zich ook hier snel verbreidende i voorslagen hebben het getal zes- tig al bereikt. In Denemarken wordt in juli dit jaar in Lo- guemkloster de Scandinavische beiaardschool geopend. Bij deze school ral een 4-octaafs beiaard van Nederlandse makelij wor den opgesteld. WJohnson Hoofddealer voor Leiden en Omstr. JACHTWERF POELGEEST boordmotor. I Inruil en financiering mogelijk. Ook voor reparatie en onder- houd kunt u bij ons terecht. Haarlemmertrekvaart 16a, (ingang bij Kwaakbrug) Oegstgeest. Tel. 01710-54054. het ongedierte sterft. Wordt dit achterwege gelaten, dan is er in' enkele maanden niets van over en tevens bestaat dan het ge vaar dat meer voorwerpen in het museum en zelfs het ge bouw worden aangetast. Nuttig voor het onderwijs zijn de ge bruiksvoorwerpen, die in ver schillende opbouwfasen zijn ge- De heer Schenk vindt dat Thai land niet voor Nederland onder doet. ..Eigenlijk is het niet te vergelijken, maar er komen praktisch geen analfabeten meer voor en er zijn ook geen ondervoede kinderen. He' is eert fantastisch land om te bezoeken. De mensen zijn alle maal vriendelijk, al begrepen ze niet, wat ik met onafgemaakte spullen wilde." De heer Schenk kwam wel in de „goeie" tijd van het jaar in de droge tijd. .,De regentijd moet daar vreselijk zijn". Bangkok is een stad met tweeënhalf miljoen inwoners. „Net zo Westers als bijvoorbeeld Den Haag, dat in verhouding maar een dorpje is bij het uitgestrekte gebied dat Bangkok beslaat". De reis verliep niet zonder moei lijkheden. Verschillende malen werd één van de reisgenoten ziek en ook de vervoersproble men in kleine dorpjes waren niet van de lucht. Hun tolk had in de meeste gevallen wel een oplossing, want het dorpje kon zo klein niet zijn, of de man had er een kennis. Het eten vormde ook een pro bleem, omdat het voor de Euro peanen erg moeilijk was om aan het uit rijst en vis bestaand menu te wennen en in de land bouwgebieden was vaak anders te krijgen. De heer Schenk woog na terugkomst ruim 20 kilo minder dan bij zijn vertrek. Het resultaat van de verzamelreis valt hoewel nog niet hele maal te overzien niet tegen, en is een flinke stap gezet naar meer samenwerking tussen ver schillende musea. In het Insti tuut voor de Tropen in Amster dam zal het eerst een tentoon stelling worden ingericht. Kunst en Kunstenaars Honri Theater, een Belgische kunstschilder, zal ooder auspi ciën van het Comité Benelux j zijn werken exposeren in het Beneluxhuis te Den Haag van 1 27 april t.m. 18 mei. De heer P. j de Muelenaere, raad voor cultu- I rele zaken van de Ambassade van België, zal op 26 april deze tentoonstelling inleiden, ijkje Wolleswinkel, alt en Wim Thijsse, orgel, geven een con- I cert in de Remonstrantse kapel j West te Den Haag op donderdag j 26 april. Zij zullen composities van Van Beethoven, Josquin des Prés en Frescohaldi ten gehore brengen. „Piccolo en de verklelnman" wordt door Kindertheater „Pssstt" in de paasvakantie op gevoerd in het HOT-theater te Den Haag op dinsdag 17 en za terdag 21 april. „Piccolo en de zwartmaker" zal op donderdag 19 april en op paasmaandag de 23ste vertoond worden. In Museum Swaensteyn te Voor burg wordt van 21 april tot en met 27 mei een expositie gewijd aan „Toneeldecor en Costuum- montwerpen" uit de jaren 1890- 1930. De collectie is afkomstig uit het Toneelmuseum van Am sterdam. Pierre H. Dubois zal de tentoonstelling openen. Een aantal Chinese kunstvoorwer pen zijn per vrachtvliegtuig overgebracht van Peking naar Parijs waar zij tentoongesteld zullen worden. Het gaat in hoofdzaak om de Chow-dynastie en de Han en Tang-perioden tot en met de dynastie van keizer Ming (1112 tot 770 voor Chris tus). Geen vooruitvoering MatthSus- De authentieke uitvoering van de Matthdus Passion door het Resi dentie Orkest op zaterdag 14 april heeft geen generale repeti tie die voor het publiek toegan kelijk zou zijn. zoals eerder werd gemeld in ons bericht dinsdag j.l. DEN HAAG Onder grote belangstelling van de zijde van de sport bonden is gistermiddag in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag de brochure programma's van erkende opleidingen en exa mens op het gebied van de sport en de recreatiesport ten doop ge houden. Het lijvige boekwerk, dat 325 pagina's telt, Is tot stand ge komen na een vruchtbare, maar tijdrovende samenwerking tussen allerlei particuliere organisaties met als voornaamste partner de Nederlandse Sport Federatie en de rijksoverheid. In het boek zijn gestandaardiseer de programma's opgenomen, die de algemene sportopleidingn betreffen, te weten die voor de algemene basisopleiding, voor jeugdsportleider en voor recrea tiesportleider A. en de zoge- niemde tak-van-sport-opleidin- gen, waarvan zowel et oplei dingsprogramma als het exa menprogramma door het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is er kend. De heer W. de Heer, hoofd afdeling sportontwikkeling en kadertraining van de NSF, schetste in het kort de recente ontwikkelingen op het gebied van kadercursussen. „Uit een eerst initiatief is in 1965 nog on der het ministerie van onder wijs en wetenschappen de oplei ding tot verenigingsleider ont staan", zo zei hij. „Later is de noodzakelijke standaardisatie langzamerhand doorgezet. In 1968 heeft NSF een pakket aan- gcoden met gestandaardiseerde sporttechnische opleidingen en jeugdsportopleidingen. Het ver schil met de programma's die nu op tafel liggen is dat deze keer veel meer aandacht is be steed aan de mens in de sport. De jeugdsportproblematiek is geïntegreerd in het geheel, zo dat iedere trainer er kennis van kan nemen. Er is een duidelijk systeem ontstaan. Mijn oproep aan de bonden is dit boek niet "alleen maar papier te laten zijn, maar te zorgen dat al die oplei dingen ook worden erealiseerd. De kortstondig aanwezige staats secretaris van CRM H. J. L. Vonhoff, die werd weggeroepen om in de tweede kamer te Raan stemmen over het wetsontwerp betreffende een verandering op de wet van de kansspelen (met o.m. Invoering van de lotto), ging nader in op de subsidiëring van de sportwereld. „De rijksoverheid zal de sport al tijd moeten steunen. De lotto tot zijn slechts mede dienstbaar aan de sport. Het is zeker niet zo dat we nu menen te moeten concluderen dat de directe bij drage uit de schatkist achterwe ge kan blijven. Een stuk eigen verantwoordelijkheid voor rijksoverheid blijft bestaan. De heer Vonhoff bood zelfs moment een subsidie aan. di verband stond met de zojuist uitgegeven brochure. Het zou ons elief ding zijn als de ver schillende sporttechnische ka ders, ik dek daarbij aan de dossen, bondsopleidingen, M.P.-opleidingen, bij elkaar den komen om over de totale samenhang van gedachten te wisselen. Indien een dergelijk congres dit jaar tot stand zou komen zal CRM daar bijzonder graag een behoorlijke substan tiële subsidie voor willen ge ven". Slechts twee keer kwam de koster van Luther's kerk in Wittenberg uit zijn rol van menselijke juke-box. De eerste keer, dat ik voor hem stond en daarna op het moment, dat Ik hem de hand drukte om hem te bedanken voor z'n rondlei ding. In Wittenberg had ik op zondagmorgen graag onder het gehoor willen zitten van de pfarrer, die van dezelfde kan sel als waarop Luther vele ma len stond, het Evangelie ver kondigt. De chauffeur van de vooral stoere Wolga, een auto van Russisch makelij, deed z'n best. Goed op tijd zette hij me af voor het Luther-standbeeld bij het oude stadhuis van Witten berg, op enkele passen van de kerk, die zo met Luther ver bonden is, de Slotkerk. Alle moeite was tevergeefs ge weest. Alle kerkdeuren zaten potdicht. Bij een zijdeur prijk te net adres van de koster. Ge lukkig woonde hij dichtbij. Hij was oud en der dagen zat, naar het leek. „Het is te koud om in de kerk diensten te hou den", verontschuldigde hij zich. ..Allen met Kerstmis zijn we tijdens de wintermaanden open." De volgende maand moest ik nog maar eens terug komen, maar als ik om twee uur voor de zijdeur zou staan, kon ik 's middags ook nog mee op een rondleiding. Omstandig heb ik hem verteld, dat het niet ging. Ik zou om 4 uur in Berlijn vooral met de toevoe ging „Hauptstadt der DDR" - moeten zijn en ik kwam hele maal uit Nederland. „Ich ver- stehe", zei hij. Daarop slofte hij van de huisdeur weg en kwam terug met hoed en jek ker. Drie jongeren en een met veel goud toegeruste dame za gen tevens hun kans schoon. „Herumfilhring erst um zwei Uhr", deelde hij weinig over tuigend mee .Vervolgens incas seerde hij automatisch de hal ve mark, die als tegenprestatie voor bezichtiging van de kerk verlangd wordt. En het vol gend moment sta je onder de bogen, een vaste burcht, waar in niets is nagelaten om de re latie tot Luther tot uitdrukking te brengen. De koster was geen moeite te veel om de informatie te ge ven, die zijn bezoekers ver langden. Bij iedere vraag, die je op hem afvuurde, leek het echter of je de knop van een juke-box had ingedrukt. Meest al raffelde hij zijn verhaal, zoals hij het al jaren moet doen, met een rapheid en een eentonigheid af, dat je alle moeite had om hem te vol gen. Tenslotte belandde hij weer in zijn rol van een aller daags mens. Hoeveel mensen komen hier zondags kerken, vroeg ik hem. „Zo'n tweehon derd". diepte hij als hoogste aantal van onder zijn hoed op. Om niet op overdrijving be trapt te worden, voegde hij er aan toe: „Maar het hangt wel van de pfarrer af. Ieder van hen heeft zo zijn eigen aan hang. 't Zijn er ook wel eens minder." Later, in een stedelij ke gelagkamer - tenslotte schuwde Luther het glas en de goede maaltijd niet - werd het me bevestigd. Vooral de jonge geestelijken spreken de mensen aan. Zij zijn 4ret vooral, die de relatie tussen kerk en gemeen schap nog goed weten vast te houden. Jeugd Kerk achter de 1380 kilometer lange muur van LUbeck in het noorden tot Coberg in het zui den is een zaak van oude men sen, wordt er vaak gedacht. Ten onrechte evenwel. Jonge mensen ontbreekt het even- Kardinaal Bengsch tijdens een plechtige liturgieviering in de St. Hedwigkathedraal in Oost-Bcrlljn min aan belangstelling voor religie. Ook daadwerkelijke be langstelling. Zij uit zich niet alleen in kerkbezoek op die hoogtijdagen, dat de kerken ook bij ons te klein zijn. Voor de Zwinger in Dresden, aan het begin van de achttiende eeuw gebouwd als een lusthof voor feesten en optochten in de openlucht, nu een van de be langrijkste musea van de DDR, stond op die zaterdag, dat ik er was, een man van zo rond de dertig- Iedereen, die hem passeerde, hield hij de collectebus voor. Ten gunste van de katholieke kerk in de DDR. „Dat mogen we twee keer per jaar", vertelde hij me. „We hebben het geld drin gend nodig, want van de staat Een plechtige optocht in de straten van Wittenberg ter gelegenheid van een Lutherherdenking krijgen we geen cent" .Later in de stad drukte een Dresden- se schone, die de duizend we ken misschien net afgekruist had, me voor hetzelfde doel een collectebus onder de neus. De evangelische kerken zijn veelal gebouwd op de situatie, zoals bestond ten tijde van het functioneren als staatskerk. Daarom doet er niemand som ber over het feit. dat vele plaatsen ln d« kerken onbezet blijven. In de katholieke kerk is dat overigens een nagenoeg onbekend verschijnsel. In het algemeen gesproken ervaren de katholieke geestelijken, dat hun kerken te klein zijn. Ge lukkig is er een goede ver standhouding met de evangeli sche broders. Ze kunnen bij herhaling ln hun grote kerkge bouwen terecht. Genormaliseerd De relatie tussen kerk en staat, die vroeger ook openlijk ge spannen is geweest, lijkt zich voor de toeschouwer, die slechts een paar dagen de ge legenheid heeft om er vragen derwijs wat over de weet te komen, genormaliseerd te heb ben. De voorlieden van de kerken waken er nauwgezet voor, dat de hun gegeven rechten geëer biedigd worden, zoals zi) er ook op letten, dat ze hun plich ten ten aanzien van de natie nakomen. In dit verband mag niet onbesproken blijven, de felle strijd, die zich rond de zogenaamde „Jugendweihe" heeft afgespeeld. Op een voor jaarsdag komen kinderen van veertien jaar feestelijk bijeen om min of meer plechtig - zonder dat er ook maar enige vingers voor opgestoken of de hand op enig voorwerp gelegd behoeft te worden - te verkla ren, dat zij nu tredende in de laatste fase, die aan de vol wassenheid vooraf gaat. flink zullen studeren en zich met volle ernst zullen voorbereiden oo een eervolle plaats in de samenleving. Deze Jugendwei he is overigens geen DDR-uit- vinding. In de jaren twintig kwam Hitier ermee op de Dropoen. Na de oorlog kreee de Jugendweihe in de DDR oen nieuwe Inhoud. De kerken besoeurden er een belijdenis tot het a'VTsme in en verzet ten er zich met een ongekende felheid tegen. De katholieke kerk dreigde met excommuni catie en de protestantse- ker ken sneden de mogelijkheid om belijdenis te doen, af. In vele gevallen is het bij dreigen niet gebleven. De coëxistentie heeft ook in dit conflict de weg tot net compromis gewezen. De Jugendweihe heeft een al gemeen karakter gekregen en wie er een belijdenis tot het atheïsme In wil zien, moet het zelf weten. De kerken hebben ov*r het al gemeen weinig problemen met de opleiding van geestelijken. De protestantse predikanton studeren - gratis, zoals alle studenten - aan de theologische faculteiten van de universitei ten hi de DDR. Voorts bestaan er seminaries, waar de aan staande predikanten nog 'n op leiding krijgen voor ze hun ei genlijke werk beginnen. De ka tholieke kerk heeft het met de opleiding van priesters moei lijk gehad. Vele jaren lang werden de priesters opgeleid en gewijd In West-Dultsland. Die situatie riep spanningen op. Nu bestaat er een semina rie In Erfurt en een vóór-semi narie voor de late roepingen ln Berlijn. Zo gemiddeld honderd vijftig jongeren melden zich jaarlijks voor het priester schap. De wijding geeft geen problemen. In Berlijn woont kardinaal dr. Alfred Bengsch. Het meeste hete hangijzer is op het moment eigenlijk de be grenzing van de diocees. Er heeft nog geen aanpassing plaats gehad aan de na-oorlog se situatie in midden-Europa, die het bestaan van twee Duit se staten te zien geeft. Er wordt echter met Rome ge sproken, ondanks dat het Vati- kaan de DDR nog niet erkend heeft. Kardinaal Bengsch heeft zijn contarcter» met de Heilige Stoei. Juist deze maand was hij nog In Rome. Zijn eerste bezoek na terugkeer in Berlijn gold staatssecretaris Hans Sei- gewasser voor kerkelijk* aan gelegenheden. Want zu'n func tionaris hebben ze daar in de DDR. Tenslotte: Ondanks de gesloten deur In Wittenberg heb Ik toch mijn zondagse pre»k gehoord De DDR-radio zond een kerkd:en*t uit. De predikant sprak kort en bondig over de verheerlijking oo de berg naar het Mnrci'f-evange- lie. Deze Is mijn zoon. hrnrt naar Hem Pn ze doen het ook in de DDR. KLAAS VOS TROUWAUTO'S TAXI'S DE GROOT Telefoon 23 3 00 Beestenmarkt 3 LEIDEN Falacon Leiden alle soorten las- en constructiewerken Inl. telefonisch 01710-24770 Scheepmakerssteeg 6 Lelden. PLASTIC NAAM- EN NUMMERBORDEN In alle maten en kleuren H. JANSE Uw adres Haarlemmerstraat 129 Lelden Tel 21808 Maandags gesloten. LOOS GERRIT Komt u ook eens kijken in onze plantenkas. Wij zijn ruim gesorteerd In kamerplanten. Tevens graf- en bruidewark ZUIDEINDE 29 a, ROELOFARENDSVEEN TEL. 01713-25 70. NAGTEGAAL EN ZN I. SNELGLASHANDEL NAGTEGAAL vraagt vrijblijvend offerte. Telefoon 2 41 35 SCHILDER - BEHANGER Hoofdstraat 12 Leiderdorp Telefoon 01710-2 41 35 Voor KWALITEITS BROOD: BAKKER AHSMANN Hoge Rijndijk 118 - Tel. 26939 Kennedylaan 9 - Tel. 33137 Dlomantpleln 4 - Tel. 64727 Helium fleet LUCAS izf VAN ZPf LUIDEN p Rlln 4 Tel. 42350 1^1— UITZENDBUREAU Modekoning E erste Hulp Bij 0 nderbezoffing Korevaarstraat 33 Leiden Telefoon 01710-31710 uuu PIANO'S ORGELS KLEIN MUZIEK MOSSEL VERSTEEGE Weigelia 14 Loldachendam Telefoon 01761 -4583 Winkelcentrum Leidsenhage Auto rijden weer duu Hooft niet DAF is automatisch goedkoper. Koop een DAF. VAN ULDEN Auto's b.v. Verdamstraat 6. Telefoon: 23041 of 50330. ttitteWerarglng CIEZEMAN WASSERIJ LINNENVERHUUR Haarlf mmerweg 32 Leiden TELEFOON 01710-23709 v/h WASSERIJ v, d LOO MODERN en VOORDELIG is onze nieuwe Voorjaarskollektio BEHANG Per rol van 10 ir.tr reeds v a 2.85

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17