HUISVROUWEN VINDEN GLAS IN SLA Wanhoopsdaad kleinzoon van Picasso YS keren zich fel beschuldiging biij Den Uyl bezit sleutel voor succes informatie Haagse politie ontwart ernstig zedenmisdrijf met 13-jarig meisje Accent meer op selectieve aktie Radio- aktieve slakken niet gevaarlijk Ondanks voorzichtigheid in tuinbouw: ficiddC (2oUAO/nt Kurhaus moet ven L IrIJDAG 13 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Hoewel de slakktn vah Hoedist, die ontstaaln 'bij >de verwerking van fosfaaterts, in lichte mate radio-aktief zijn, leve ren ze geen gevaar op voor de volksgezondheid. Tot deze conclusie zijn geko-, men Arbeidsinspectie in Bre da, de Kernfysische Dienst van de Arbeidsinspectie in Voorburg, de inspecttur voor het Milieu te Middelburg en deskundigen van Hoechst Holland NV. Genoemde instanties zijn be- spekingen over deze kwestie begonnen naar aanleiding van een rapport van de Kernfysische Dienst van de Arbeidsinspectie over de straling in dt omgeving van de 'kerncentrale Borssele, die binnenkort in gebruik zal worden genomen. Het rap port vermeld dat lichte ra- dio-aktieve straling zal optre den op plaatsen waar zich slakken bevinden op het fa brieksterrein van Hoechst, maar ook op plaatsen waar slakken worden gebruikt voor verharding van wegen. Toegestaan is etn radio-aktie- ve straling van 500 millirem per jaar voor werkende per sonen en 170 millirem vor de gemiddelde inwoner van ons land. Zou iemand gedurende een jaar zijn normale werk tijd direkt op een dikke laag slakken doorbrtngen, dan nog blijft de straling onder de kritische grens. Hetzelfde geldt voor iemand, die gedu rende 2000 uur per jaar op eenslechts met slakken ver harde weg zou doorbrengen. (Van s correspondent) AIJS Pablito, de 23-jarige kleibzoofn avn de zondag overle den Pablo Picasso heeft giste ren een poging tot zelfmoord ge daan door d e inhoud van een chlaorbleekwater leeg te drinken. e jongeman, die naarverklaard werd, zeer veel van zijn groot vader hield, was erg van streek door diens dood, en eveneens, gevolg daarvan had men hem niet toegestaan Picasso een laatste maal te zien of hem zijn laatste rustplaats in het kasteel Vauvenargues te vergezellen. ablito, die de zoon is van Picas oudste zoon, Paolo, is in een ziekenhuis in Antibes opgeno men, waar de artsen hopen hem te redden. Intussen hebben de zoon van Picasso en diens weduwe besloten een wens van de overledene te vervullen, namelijk zijn gehele verzame ling kunstwerken, met uitzonde ring van zijn eigen productie aan de Franse staat ten ge schenke te geven. Deze verza meling die Picasso sedert het begin van, de eeuw had aange- legd, bestaat uit een groot aan tal doeken van meesters uit de moderne periode: met name van Cezanne, enoir, Monet, Degas, Van Gogh, ousseau, Modigliani, Braques, Miro, De- rain, Baltbis, Matisse, Gauguin, Leger en ook Corot en Cour bet. Vliegtuigen botsen: 16 doden MOUNTAIN VIEW (AP) Twee vier-motorige vlieg tuigenzijn donderdag met elkaar in botsing geko men toen zij het vliegveld Moffett naderden en neer gestort. Een p3 Orion van de Ame rikaanse marine en, een Convair 990 van de dienst voor de ruimtevaart (Nasa) waren bij de bot sing betrokken. Er zijn in totaal zestien doden. DEN HAAG Diverse huisvrouwen in Den Haag en omge- Terug naar minder vrijheid ving hebben de afgelopen dagen in de sla, die zij in groen- Gebeurt da( tenwinkels kochten, glassplinters aangetroffen. Voor zover 1 bekend kon het glas telkens Jidig ontdekt worden en heb ben zich geen ongelukken voorgedaan. Bij de Haagse GGD waren tenminste geen gevallen bekend van verwon dingen door glas in de sla. Het glas in de tuinbouwproduk- ten is een gevolg van de storm van vorige week maandag, die in het Zuidhollandse tuinbouwgebied grote schade aanrichtte. De polarisatie welke in het be drijfsleven, door de conflicten tussen ondernemers en vakbon den. op een uitslaande brand is gaan lijken, maakt het gewenst om niet alleen meer te streven naar min of meer tijdelijke co- promissen. Enkele groentehandelaars en duur; van de produkten als sla grossiers die wij belden waren en andijvie in de getroffen kas- geen gevallen bekend van glas sen is nu bijna alles op de vei- in sla, andijvie enz. en ook het lingen aangevoerd. Centraal Bureau van Tuinbouw- Glas in de sla zou ernstige gevol- veilingen had nog geen meldin- gen kunnen hebben voor de gen gehad. Dit overkoepelend orgaan van de veilingen heeft maatregelen genomen de kans op glasscherven in tuinbouwpro- dukten zo kleien mogelijk te maken. Het Bureau heeft vooral voor tuinders die niet tegen ge- wassenschade verzekerd waren, de mogelijkheid geopend, dat .Misschien dat portpositie van de tuinbouw. Wanneer bijv. in Duitsland, waar een zeer groot deel van de tuinbouwprodukten heen gaat, glas in de sla zou worden ge vonden, zou dat kunnen leiden tot een boycot van Nederlandse wordt er dan gedaan met de winst in meer dan gemiddeld rendabele bedrijfstakken en bedrijven? Hoe schept men dat perspectief voor de zwaktste schakels in de keten? Hoe krijgt men dan een merkbare greep op de vrije beroepen. i zulke pro vinden die geen van allen zo ingewikkeld, dat er geen zinnige oplossing voor te vinden zou zijn. We moeten alleen erkennen dat we nog geen generatie terug wel in staat waren de nationale armoe de redelijk te verdelen, maar niet om in vrijheid ook door een redelijke welvaartsverdeling het nationale en internationale wel zijn te helpen bevorderen. gaat, dreigt over het algemeen belang beslist te wor den door werkgeversbonden en vakbeweging; plus de profiteurs die daarbij door de mazen van het net weten heen te glippen. Wij pleiten daarom bewust voor Dan maar liever een in zekere brand even geblust, maar zal binnen afzienbare tijd op dezelf de plaats of in een belendend perceel toch weer uitbreken. De kwestie van de inkomenstoena dering en een sociaal-econo misch redelijke controle op alle loon- en inkomentrekkers kan daarom o.i. niet meer per be drijfstak geregeld worden. Een duidelijk nationaal loonbeleid wordt noodzakelijk; een beleid Zl|n 'e 111 waarbij de bedrijfstakken en af- zoals e r zonderlijke beroepen een stuk van de vrijheid zullen moeten afstaan, welke ze de laatste tien jaar veroverd hebben. In Heimaey, het IJslandse vissersplaatsje dat bedreigd en vernield ii als gevolg van een vulkanische uitbarsting, is men bezig huizen uit de as en puimsteenmassa tee graven. Dit huis werd al in de eerste dagen van de uitbarsting begraven. De asmassa lag vier meter NEW YORK, (AFP/RTR/UPI) Amerika heeft zich gisteren in de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties fel gekeerd tegen beweringen en commentaren volgens welke Amerikaanse terroristische centra in Beiroet en dat hierdoor de levens van veel mensen in het Midden-Oos ten en elders zijn gered, die an ders ten offer zouden zijn geval len bij toekomstige acties. functionarissen betrokken zou- Ned. I: 19.05 uur Popzien, met den zijn geweest bij de Israëli sche inval in Beiroet van 10 april, waarbij Palestijnse ver zetsleiders werden gedood. Tegen de gewoonte in vroeg de Amerikaanse vertegenwoordi ger, John Scali, onmiddellijk het woord nadat de Libanese af gevaardigde de klacht van zijn regering had voorgelezen. Scali ontkende ook me tkracht dat de Israëlische aanvallers onderdak hadden gehad op de amerikaan- se ambassade. cali sprak van brutale en mon sterachtige leugens en eiste dat alle regeringen zich van de ge noemde beweringen distancie- ren. De Libanese vertegenwoordiger, Edouard Ghorra beschuldigde Israël van agressie tegen zijn land. Israëls ambassadeur Yosef Te- koah zei dat de Israëlische actie uitsluitend was gericht tegen David Cassidy; 20.21 uur Met de muziek mee, met het Haags Matrozenkoor en de Scheve- ningse Vissersvrouwen; 21.15 uur De sneeuwgans, tv-spel. Ned. II: 21.10 uur 3x1 1, fina le De Ware Jacob; 22.50 uur Uit de Kunst met terugblik op Pi casso. brandweerlieden doen desperate pogingen om nog iets of iemand te redden uit de wrakstukken van een van de vliegtuigen die boven Californië tegen elkaar botsten en daarna neerstortteen. Zestien personen kwamen in totaal om het leven. Winst voor Labour LONDEN (T) Bij gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wales heeft de Labour-partij meerderheid gekregen in de ge meenteraad van Groot Londen en ookgrote winsten geboekt in Groot Manchester en, Tyne- Labour krijgt een meerderheid, van ongeveer 25 zetels in de 92 zetels tellende raadv an Groot Londen. tuinders produkten zit op de veiling produkten worden dan meteen vernietigd en de tuinder ont vangt een vergoeding van 11 cent per krop sla, afkomstig uit een produktenfonds van het Centraal Bureau. De keurmeesters op de veilingen zijn ook extra attent op glas. Mochten zij toch glas vinden, dan wordt de hele partij vernie tigd en krijgt de tuinder geen cent. De slaprijzen schommel den de afgelopen week op de veilingen rond 18 cent per krop. Als de sla veel duurder geweest was, hadden misschien meer tuinders de gok gewaagd en wa ren minder zorgvuldig geweest. Het risico van glas in de sla is i voor de consument van korte j Baby's uit Brazilië geëxporteerd Stockholm (Rtr) Een Vrouw, die heeft toegegeven dat zij kin deren uit Brazilië naar Zweden had geëxporteerd, verklaarde gisteravond voor de Zweedse te levisie, dat het haar niet om geld te doen was geweest, maar om verbetering te brengen in het lot van arme Braziliaantjes. De vrouw, een 70-jarige Zweedse zendelinge, die pl veerig jaar in Brazilië woont, zei: „Het is alle maal heel legaal gegaan, met de vereiste documenten. Maar nu houd ik er mee op, ik heb mijn deel gedaan." De zendelinge verklaarde negen tien kinderen naar Zweden te hebben gebracht die allen uit arme gezinnen kwamen. Ze met de ouders over de adoptie tot overeenstemming gekomen. r een tuinder tus- i loopt die de risico's neemt, maar we hopen dat ieder zich houdt aan de regels en zijn ver antwoordelijkheden weet", aldus het Centraal Bureau. herinvoering van een soort ge leide loonpolitiek; een loonpoli tiek waarbij de overheid en 'de top van het bedrijfsleven, daar bij bijgestaan door capabele en zo veel mogelijk openbare ad viesdiensten, weer meer de op dracht krijgen om aan het roer te gaan staan. De hiermee samenhangende pro- mate geleide loonpolitiek, overheid krijgt dan trouwens ook een redelijker kans haar taak voor de gemeenschap naar behoren te vervullen. Het is niet leuk om in een tijd dat overal „vrijheid" gepredikt wordt, op een belangrijk terrein een stuk vrijheid te moeten terug geven. Maar wat niet anders kan moet. blemen onderschatten we niet. En Bakkenist noch Groeneveld Om er enkele te noemen: Wat hebben de wijsheid in Pacht. i Albeda (rechts) ontvingen gisteren PvdA-fractievoorzitter DEN HAAG (ANP) De nu 92- jarige Oostenrijkse operettecom ponist ob^rt Stolz heeft in een briefaan de Stichting tot Be houd van het Kurhaus ni Sceve- ningeki verklaard gescho** te zijn over de door de plannen tot sloop van het Kurhaus. „Het Kurhaus is een stuk van Holland, dat terecht over de hele wereld vrienden heeft. Het zou voor allen die Holland lief hebben een zware slag zijn als het gebouw a an de slopersha mer ten offer zou vallen. Ik kan me Scheveningen zonder zijn wereldberoemde Kurhaus niet voorstellen", aldus obert Stolz in zijn brief. President Ceausescu en zijn gevolg zijn weer naar Roemenië terug gekeerd na het staatsbezoek aan Nederland. Vanmorgen vertrok het Roemeense staatshoofd van vliegveld Ypenburg. Gisteravond bood het echtpaar Ceausescu een contra-diner aan in het Amsterdamse Amstelhotel. Koningin Juliana vraagt op de foto, via een tolk, uitleg aan president Ceausescu over het menu. hoog opgehoopt op het dak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Het welslagen van de informatie van Agt-Albeda hangt af van de vraag op PvdA-lelder den Uyl de moed heeft er zich in zijn partij sterk voor te maken dat het landsbelang voorrang moet hebben boven de uitspraak van een partijcongres. De op dracht aan dc Informateurs sluit overigens niet uit het onderzoeken van een andere mogelijkheid dan een kabinet den Uyl in een latere fase". Deze uitspraken deed A.R.-fractieleider Aantjes gisteravond op een bijeenkomst van de Kamercentrale Amsterdam van zijn partij. „Dc sleutel tot een succesvol verloop van de informatie ligt thans bij den Uyl", zei Aantjes daar. Uit de jongste adviezen van de fractieleiders blijkt, dat de drie christen-democratische fractie leiders een extra-pcrlementair kabinet willen met een door een confessionele formateur opge steld regeringsprogram waar voor ministers worden gevraagd om het uit te voeren. Alleen C.H.U.-leider Tilanus noemde namen voor zo'n formateur: Steenkamp, Schmelzer of oud premier ck* Jong. Een kabinet dus met V.V.D. en D.S.70. De progressieve drie blijven plei ten voor een nieuwe verruimde opdracht aan oud-formateur mr. J. Burger, dat mogelijkheden opent voor een progm-ssief kabi net al of niet met christen-de mocratische ministers. Van een onzer verslaggevers iEN HAA GOp dinsdag 3 april halen in de Haagse binnenstad rechercheurs van de Haagse ze den- en kinderpolitie een volko- men ontredderd 13-jarig, van huis weggelopen meisje van de straat. Sinds een week was zij spoorloos. Dan wordt ze toeval- üg opgemekrt door een voorbij ganger die haar kent en de poli- de tipt. Tien minuten later zit z'j in de politie-auto op weg naar het bureau. Daar begint voor de Haagse politie de oplos sing van een tragische zedon- *aak, waarbij, naar later blijkt. isscM) v'er buitenlanders en drie rijks genoten zijn betrokken. Na een week is deze „zaak" rond. zaak begint op 27 maart, als het meisie met een vriendinne- EtlN 'ie uit het tehuis, waar ze is on- iM dergebracht. wegloont en in de I Ie «Haagse binnenstad verzeild iSjl Main. De meisjes worden dan aangesproken door twee Tune- ENi Sl*rs' die °P e:ïn handige ma- ,nier de kinderen weten te schei den. Eén van de twee meisjes gaat tenslotte nog dezelfde avond naar huis, maar de ande re, het 13-jarige, gaat met één van de Tunesiërs mee naar zijn kamer. Nauwelijks binnengeko men wordt zij op hardhandige wijze aangerand, terwijl ook de tweede Tunesiër, die het andere meisie niet aanraakte en later terugkomt, het meisje mis- Het meisje weet het huis uit te vluchten en slaat aan het zwer ven. Ze gaat naar verschillende vertrouwde adressen toe, maar durft als zij eenmaal voor de deur staat, nergens aan te bel len. Tenslotte stapt zii naar een oude „vriend", een Marokkaan, maar ook deze randt het meisie aan, nadat hij haar mee uit heeft genomen. De Marokkaan geeft haar vijftien gulden cn opnieuw zwerft het 13-jarige kind door de stad. Dan ontmoet ze op een middag twee rijksgenoten, die haar vragen mee naar Rotterdam te gaan. Ze weigert. De volgende dag (het meisje brengt de nacht door op een bank in een park) ontmoet ze opnieuw de beide gaat nu wel mee naar Rotterdam, waar ze samen de dag en de nacht in een tref centrum doorbrengen. Terug in Den Haag namen de mannen het meisje mee naar hun kamer en randden haar daar verschil lende malen aan. Tenslotte besluit het tweetal, dat het kind enkele dagen in hun kamer opgesloten hield, het meisje voor 500 gulden te verko pen aan een Spanjaard. Voordat de mannen het meisje echter wegbrengen, strijken zij eerst 200 gulden handgeld op, waarvan 100 gulden direct wordt uitgegeven aan drugs. Als de verkoop strandt en het meisje na een omweg opnieuw op de kamer van de beide zee lieden terecht komt, wordt zij tenslotte door een andere man geholpen en kan het huis uit vluchten. De laatste nacht brengt zij bij deze vriend door, d'e haar niet aanraakt. Op dinsdae 3 april kriigt de tragi sche zaak een einde en wordt het kind door een voorbijganger herkend. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG De industriebon den verleggen het accent van hun acties steeds meer naar se lectieve stakingen. Zo werd er vandaag gestaakt bij 56 bedrij ven: bij 31 daarvan gelden se lectieve stakingen. Er zijn 14.160 vakbondsleden in staking en zorgen er daarmee voor, dat 51.000 mensen niet kunnen wer ken. In het watergebied met 13 stilliggende bedrijven maken 1500 man het werk voor 24.000 werknemers onmogelijk. Dc bonden doen dit ondermeer uit financiële overwegingen; bij se lectieve s akingen, waarbij klei ne onderdelen een heel bedrijf kunnen plat leggen, hoeft aan minder mensen een stakingsuit kering betaald te worden. De directeur van de Nederlandse Exportcombinatie, de - heer L. Fokkema, verwacht, dat steeds meer Nederlandse bedrijven zullen uitwijken naar het huiten- land omdat het sociale klimaat in ons land sterk verslechtert. „Honderden" bedrijven vestig den zich reeds,in België, Spanje en Griekenland, waar het fiscale klimaat gunstiger is en waar men volgens de heer Fokkema, graag bereid is te v/c-k'n „!n Nederhvd is d'.e bce'dhe'd er ook wel, maa- ze dreigt in?e- damd te worden door f«n on hol geslagen vakbeweging die gere geerd wordt door een machts wellusteling als Arie Groene- velt". De heer Wim Kok is gisteren in Arnhem gekozen tot voorzitter van het NVV. Hij is daarmee op volger van dra. Harry ter Heide die vorig jaar ontslag nam uit deze functie. ten de ronde, dot de directie zou overwegen de poorten van het bedrijf voorlopig te sluiten. De industriebond NVV houdt er rekening mee, dat de directie de geruchten verspreid heeft om h pe'sonecl bang te maken. D direct e rpieekt dit tegen. Er werk-n <000 man bij Wilton- I ijenoord. De verbond'n->d van het NVV heeft uit solidariteit met de in dustriebonden één miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de actie „Kom op" van de indu striebonden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13