Een op de 5600 harten loopt op 'n pace-maker Kerk Zuid-Afrika mag spanning met staat niet mijden Bisschop in Albanië ten onrechte doodgewaand Korte metten Brazilië verdeeld over plan episcopaat Israels actie in Libanon was geen improvisatie In Nederland relatief sterkste toename van hartinfarct VRIJDAG 13 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II De meeste mensen in Zuid Afrika, die serieus christelijk denken, zien vandaag in, dat het christendom geen toekomst heeft en veroordeeld is tot on beduidendheid wanneer het niet als voorvechter van de ge rechtigheid wordt geschouwd. Een krachtig bewustzijn ont waakt bij de gehele zwarte be volking van Zuid Afrika. IJet is niet voldoende, dat de kerk van dit bewustzijn op de hoog te is. Men moet kunnen con stateren, dat zij ernaar han delt. Van deze opvatting heeft de aartsbisschop van Durban, De- nis Hurley getuigd in een in terview, waarin hij stelling nam ten aanzien van de apart heidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering en de taak van de kerk. Mgr. Hurley zag twee moge lijkheden voor de toekohist van het land. De eerste is, dat Zuir Afrika in de komende vijf entwintig jaar vrij blijft van de vrijheidsstrijders uit het noorden. Dan heeft het land tijd en gelegenheid voor een geordende sociale en politieke evolutie. Weliswaar is van een dergelijke evolutie uiterlijk weinig te merken op het mo ment, maar mensen di^ de si tuatie kennen zien de laatste tijd bij velen tekenen van mentaliteitsverandering. lutie of zelfs van een burger oorlog niet uit. Het is zeer duidelijk, dat de vrijheidsbe wegingen in het gebied van Mozambique en Angola zich steeds meer uitbreiden. Hoe lang nog zullen de Portugezen zich in beide gebieden kunnen handhaven? Als zij weggaan wordt Rhodesië aangepakt en vervolgens zal Zuid Afrika wor den blootgesteld aan de volle zwaarte van de vrijheidsbewe ging", aldus mgr. Hurley, die dan een oorlogssituatie voor het land voorziet. Uit deze situatie vloeit voor de kerken, en niet alleen voor de rooms-katholieke kerk, de ver plichting voort om zich in toe nemende mate in te zetten voor gelijkheid en gerechtig heid. Dan kan volgens de aartsbisschop in de komende jaren leiden tot grote spannin gen tussen kerk en staat, maar die mag de kerk toch niet uit de weg gaan. Tegen deze achtergrond be treurde mgr. Hurley het, dat de kerk niet krachtiger achter COSMAS DESMOND de Engelse franciscaan Cos- mas Desmond is gaan staan, die steeds opnieuw in woord en geschrift de apartheidspolitiek van de Zuldafrikaanse rege ring heeft veroordeeld en daar door herhaaldelijk maatregelen van de staat tegen zich geno men zag. Uiteindelijk heeft Desmond zich in de lekenstand laten te rugbrengen met de motivering, dat de kerk In Zuid Afrika de discriminerende rassenschei ding vergaand heeft aanvaard in plaats van zich in te zetten voor politieke en sociale veran deringen. „Misschien is hij dan soms wel een beetje „onclericaal" ge weest maar ik geloof, dat we in zulke gevallen een oogje dicht moeten doen en de man steunen, die in principe goed werk levert. Dat hebben we, eerlijk gezegd, niet gedaan", aldus mgr. Hurley. Het Vaticaan heeft informaties ontvangen waaruit blijkt dat een Albaanse bisschop, die al sinds zeventien jaar dood werd geacht, nog in leven is en bij zijn familie woont. Het gaat om bisschop Bernardin Shlaku van het diocees Puit, die in juni achtennegentig jaar wordt. Behalve deze zijn volgens de beschikbare informatie nog drie Albaanse bisschoppen in leven. Het zijn bisschop Anto- nin Fishta, die in 1957 werd benoemd tot opvolger van de dood gewaande bisschop Shla ku. Verder de apostolische ad ministrator van het aartsbis dom Durres, mgr. Nico la Troshani, alsmede de aposto lisch administrator van Shko- dre, mgr. Ernest Coba. Over het lot van de eersten is niets bekend, maar volgens verkregen informatie werkt mgr. Coba als bouwvakarbei der in zijn bisschopsstad. Hij is daar herhaalde malen met een kruiwagen op karwei ge zien. De 268 kerken en kerkelijke gebouwen van Albanië zijn vernietigd of voor andere doel einden in gebruik. De nog ovengebleven katholieken volgens officiële Albaanse le- zirrg is er niet één gelovige meer komen volgens Radio Vaticania in het geheim bijeen voor godsdienstoefeningen, wanneer daatroe gelegenheid kan worden gevonden. Er schijnt onder Albaanse katholie ken grote belangstelling te zijn voor buitenlandse godsdiensti ge uitzendingen, aldus de Vati caanse radio, die zelf ook ge regeld in het Albaans uitzen dingen verzorgt. Het voorstel van de Brazi liaanse bisschoppen om een gerechtshof voor de menselijke waardigheid op te richten is zee* verschillend beoordeeld. De oppositiepartij in Brazilië is met de bisschoppen voor de oprichting van een rechtbank waar men zich kan beklagen over schendingen van de men senrechten door de autoritei ten. Ean debat in het parle ment over het bisschoppelijk document werd echter van de hand gewezen door de rege ringspartij. Het militair bewind van gene raal E. Medici is nog niet inge gaan op de herhaalde verzoe ken van internationale organi saties om een onpartijdig on derzoek te mogen instellen naar de aanklachten, dat de militaire politie politieke ge vangenen onder wie pries ters en religeuzen foltert. Tot nu toe werden verzoeken tot onderzoek ingediend door de commissie voor de rechten van de mens van de orgaisaiie van Amerikaanse Staten, door Anesty International en de in- mnesty International en de in- juristen. De Braziliaanse autoriteiten hebben wel toegegeven dat er gefolterd is, maar dat deze martelingen uitzonderingen zijn. Volgens de beschuldigin gen werd het folteren echter sinds de regering in 1969 haar een wijd verbreide praktijk, sinds de regering in 1969 haar campagne tegen het terroris me begon. Het secretariaat-generaal van het katholiek internatio naal bijbelcentrum is overge plaatst van Rome naar Stutt gart. In het najaar zal de pro testantse wereldbond van bij belgenootschappen tijdens zijn bijeenkomst in Teheran beslis sen of zijn centrale ook naar Stuttgart zal worden overge bracht. Zij is nu In Londen ge vestigd. Stuttgart is gekozen omdat daar ook de grote hulp organisaties van Duitsland zijn geconcentreerd, die onder meer het bijbelcentrum helpen om de bijbeluitgaven In de ontwikkelingslanden te bekosti gen. De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis zal dit jaar de heilige oliën wijden op woensdagavond 18 april om acht uur in de kapel van het St.-Franciscusgasthuis te Rot terdam. De diocesane werk- groep voor liturgie meent, aan de wijding aldus meer beteke nis te kunnen geven. De be langstelling ervoor was in de afgelopen jaren gering. De mo gelijkheid bestaat, dat volgend jaar de wijding in een ander kader zal zijn. De vijftig katholieken van Groenland hebben voor het eerst de mis kunnen vieren in hun eigen taal, dankzij het ini tiatief van pater Finn Lynge, van geboorte Groenlander. Hij is jaren bezig geweest de litur gische teksten te vertalen In de moeilijke polysynthetlsche taal van de Groenlnnders. Groenland (47.000 inwoners) vormt één parochie, behorend tot het diocees Kopenhagen. De vijftig katholieken hebben een kapelletje in Godthab. Op initiatief en onder lei ding van prof. dr. Walter Brandmüller in Augsburg zul len in de komende tien tot vijf tien jaar vijfentwintig delen met de geschiedenis van de concilies en synoden worden uitgegeven bij de uitgeverij Schöningh in Paderborn. Onge- veer dertig geleerden van naam uit binnen- en buitenland zijn al met het werk bezig. Kardinaal Koenlg van We nen heeft de Oostenrijkse ka tholieken opgeroepen om op Goede Vrijdag een geldelijk of fer te brengen voor het dioce saan hulpfonds voor zwangeren in noodsituaties. Tot stichting van dit fonds is kortgeleden besloten door de diocesane pastorale raad van Wenen. GRONINGEN „Het krijgen van een hartinfarct verschuift steeds meer naar een vroegere leeftijd. Er is een enorme toena me van het aantal hartinfarcten in de groep van 35 tot 40. en zelfs in de groep van 30 tot 35 jaar". Het is een welvaartsziekte; de dichtslibbing van de aderen be gint al op de kinderleeftijd. Dan ontstaan al de risicofactoren voor een hartziekte. Al dat snoep; de jongeren die op bromfietsen rij den, die 's zondags naar voetbal gaan kijken in plaats van het zelf te spelen, die naar de friteskraam gaan en daar al die mayonaise erbij eten beginnen. i die al vroeg met roken Volgende week, van 17 tot en met 19 april, wordt in Groningen een internationaal congres over pacemakers gehouden, waar aan 750 medische en technische specialisten uit de hele wereld deelnemen. Pace-makers zijn kleine electronische instrumentjes die, aange bracht in het lichaam van een patiënt, de hartslag regelen. Het feit dat dit congres in Groningen wordt gehouden, is in feite een eerbewijs voor de vooraanstaande plaats die deze stad en haar universiteit van het begin af op het gebied van de ontwik keling van pace-makers heeft ingenomen. Het congres staat onder voorzitterschap van de befaamde car dioloog prof. dr. J. Nieveen die samen met de natuurkundige prof. Van den Berg de „Groningse pace-maker", heeft ontwik keld. Met hem hadden wij hierover een gesprek, waarbij tevens de onrustbarende groei van het aantal hartpatiënten ter sprake komt. „We hebben ze hier ln de kliniek al beneden de dertig... Maar de mensen kruipen in hun schulp, zij sluiten hun ogen. Men denkt; het gaat mij niet aan. Zoiets als een hartaanval overkomt mijn buurman. niet mij. „Tocht kent Nederland de relatief sterkste toename van het aantal hartinfarcten ter weredd. We hebben nog niet de absolute top bereikt zoals Finland, maar we doen aardig ons best om er te komen..." Voor prof. dr. J. Nieveen en zijn. wetenschappelijk medewerker dr. H. J. Th. Thalen, is het onbegrijpelijk dat de mensen maar doorgaan met hun slechte leefgewoonten en de ogen sluiten voor de mogelijke gevolgen ervan. Prof. Nieveen noemt het teleurstellend dat werk als bijvoorbeeld de Hartstichting doet, zo weinig respons bij de mensen ontmoet (al is er een lichte verbetering merkbaar). Dat de stijging van de sterfte onder jongeren schrikbarend is, wordt bewezen door het feit dat deze in de periode 1950-1960 onder jonge mensen van 30 tot 34 jaar opliep van vier gevallen per 100.000 inwo ners tot acht per 100.000. Dat is een verdubbeling. Voor deze leeftijds groep zijn geen recente cijfers beschikbaar, maar prof. Nieveen weet uit eigen ervaring dat deze toeneming sinds 1960 nog veel sterker is geweest. De sterke toename van het aantal hartziekten, waarmee prof. Nie veen dagelijks wordt geconfronteerd, maakt dat hij wat kribbig wordt, wanneer bepaalde mensen, ook artsen, zeggen dat je toch er gens aan dood moet gaan. „Je moet inderdaad ergens aan doodgaan, maar niet zó jong als nu vaak gebeurt. Oudere mensen van 70 tot 75 jaar moet je niet plagen. Maar naast de behandeling van de ouderen is preventie even hard nodig. De mensen moeten er zelf aan gaan meewerken dat er iets tegen de stijgende lijn van de hartziekten ge daan wordt", zegt hij. Medisch-technisch gezien is de uitvinding van de pace-maker, een elec- tronisch instrumentje, dat in het lichaam wordt aangebracht en dat kunstmatig de hartslag opwekt, een belangrijk wapen in de strijd te gen de hartziekten. Talloze mensen met een stoornis in de prikkelege leiding van het hart zouden deze kwaal zonder pace-maker niet over leefd hebben. Prof. Nieveen heeft, samen met zijn Groningse collega, de natuurkun dige prof. dr. J. van den Berg, al vroeg een belangrijk aandeel in de ontwikkeling van de pace-maker gehad; reden ook waarom dit con gres in Groningen wordt gehouden. Op 21 maart 1962 werd de eerste pace-maker van eigen makelij angebracht in het lichaam van de nog altijd vrolijk rondstappende Groningse kaashandelaar Roolvink. Van de eerste negen mensen die in die tijd zijn geholpen, leven er trouwens nog vier. Die eerste patiënten hadden het niet gemakkelijk. De pace-makers 1 vertoonden nogal wrat mankementen: sommigen begonnen te lekken, van andere braken de draden, enkele patiënten ziin wel vijftien of ze ventien keer in het academisch ziekenhuis geholpen. Maar deze kinderziekten zijn praktisch volledig overwonnen. Storin gen in de pace-makers komen nauwelijks meer voor. Bovendien zijn de controlemogelijkheden zodanig verbeterd, dat als er wat aan man keert of als de batterijen opraken, dit zeer vroegtijdig wordt opge merkt en kan worden herstelt. In Groningen is zelfs een nieuwe uitvinding in een vergevorderd sta dium van ontwikkeling, waardoor het mogelijk wordt om in plaats van de driemaandelijkse controle in het ziekenhuis, de werking van de pace-maker via de telefoon te controleren. De patiënt kan dan ge woon thuis blijven. Behalve de bedrijfszekerheid wordt ook de levensduur van de pace makers voortdurend verbeterd. De batterijen die voor de stroomstoot- jes moeten zorgen (60 tot 80 per minuut) houden het nu ongeveer 2,5 êi 3 jaar uit. De verwachting is dat over niet al te lange tijd deze le vensduur tot 5 7 jaar kan worden uitgebreid. Ook zijn er al atoom-pace-makers die door kernenergie worden aan gedreven en die een veel langere levensduur )waarschijnlijk ongeveer 10 jaar) hebben. De eerste hiervan werd vorig jaar in Enschede inge plant in het lichaam van een 30-jarige vrouw. Daarna zijn er nog vier of vijf bijgekomen. Deze nucleaire pace-makers zijn echter nog in een experimenteel stadium en de toepassing ervan heeft volgens prof. Nieveen alleen zin bij jonge mensen. Het overgrote deel van de pa- tienten met ritmestoomissen aan het hart bestaat uit oudere mensen. Bovendien is de atoom-pace-maker veel duurder dan die met batterij en. Hij kost namelijk ca. 15.000 gulden, terwijl de conventionele (voor zover men dat woord nu al kan gebruiken) 2000 d 4000 gulden kost. „Als je uitrekent wat elke hartslag kost, is dat nog vrij goedkoop", zegt dokter Thalen. Sinds 1962 is het aantal pace-makers dat in Nederland is ingebracht, sterk toegenomen. Op dit moment lopen ongeveer 2700 mensen met zo'n apparaatje rond, dat is één op de 5600 Nederlanders. De ver wachting is dat over drie vier jaar in Nederland het optimum be reikt zal zijn en dat dan ongeveer 4000 patiënten met een pace-maker hun hartslag laten regelen. De pace-maker heeft voor deze mensen het leven gered. Vroeger was ongeveer de helft van de patiënten met dergelijke ritmestoornissen van het hart na een jaar overleden. Met een pace-maker is na een jaar 80 h 90 procent nog in leven en na tien jaar nog ongeveer 40 pro cent. Wanneer men in aanmerking neemt dat bijna drie-kwart van de patiënten uit oudere mensen bestaat, wordt duidelijk welk belang de uitvinding van dit ingenieuze apparaatje heeft. Zelfs de inbreng of de vervanging is nauwelijks meer een probleem Dokter Thalen vertelt dat hij onlangs bij een dominee de pace-maker moest vervangen. Woensdag kwam hij in het academisch ziekenhuis aan, vrijdag ging hij er v/eer uit en zondog stand hij weer op de preekstoel te preken. In het begin voelen de mensen nog wel angstig aan de pols, fhanke- lijk als zij zich voelen van een apparaat. Maar de meesten zijn het hele instrument in hun lichaam na een tijdje volledig vergeten, te meer daar zij vrijwel, alle gewone dingen weer kunnen doen. A. F. M. VAN VREE PROF. DR. J.,NIEVEEN „Hartinfarct is een welvaartsziekte die op steeds jongere leeftijd voorkomt. Maar de mensen sluiten hun ogen ervoor (Van onze correspondent). JERUZALEM De Arabische guerrilla-aanvallen op twee Is raëlische doelen in Nicosia, was dé gelegenheid voor de vergel- dingsakties in Beiroet en Sidon, maar dit betekent niet dat de Israëlische actie gekenmerkt werd door improvisatie. De chef-staf, generaal David Ela- zar, zei naderhand, dat de aan val gezien kon worden als een vergelding, maar voegde eraan toe dat de Israëlische strategie niet alleen uit verdedigen en wraak nemen bestond, maar ook uit aanvallen op de Arabi sche terroristen. Hij zei verder dat de aanleiding voor de aanvul „de escalatie van terroristische acties in Eu ropa en elders in de afgelopen maanden", was. De meeste van deze akties zijn mislukt, maar Israël moeit vechten tegen dit tegen Israël gerichte verschijn sel als zodanig. De laatste Israëlische actie was duidelijk zorgvuldig gepland. Zij was gebaseerd op nauwkeurige en tot recent bijgehouden infor matie over bijvoorbeeld de ver blijfplaatsen van de drie gedode Palestijnse leiders. De meest geloofwaardige verklaring is, dat de Israëliërs bezig waren met de voorbereiding van een operatie van deze aard en dat de gebeurtenissen in Nicosia de keuze tussen een beperkt aantal data gewoon eenvoudiger ge maakt heeft. Israël heeft tien guerrilla-acties opgesomd, echte of voorgewen de sedert 1 maart. Alle werden ontworpen en geleid uit Liba non. Dit begon met het ver moorden van de drie westerse diplomaten in Kartoem, omvat te verder stakingen tegen Israë lische personen of bezittingen in New York, Parijs en Rome en eindigde met de overval in Ni cosia, waar een Israëlische za kenman al eerder was ver moord door een Arabier. De Israëliërs zijn al te lang ge wend aan deze wijze van oorlog voeren om te veronderstellen dat de overval in Beiroet af doende is. Generaal Elazar zei dit ook, maar bleef van mening dat het een ernstige slag was geweest voor de terroristen. Hun leiders moesten aan Israëls slagvaardigheid herinnerd wor den. Het verlies van drie sleutelfiguren moet de guerrilla's verzwakt hebben, evenals punctualiteit van de snelle Israëlische actie het moreel moet hebben onder mijnd. Er waren trouwens al aanwijzigingen van onzekerheid. Juist de keuze van Kartoem en Nicosia als doelen waren beslis send. Beide waren bevriende hoofdsteden. De enige voor waarde was, dat terreur moge lijk zou kunnen zijn. Het wordt voor de Pnlestljnen steeds moeilijker om In West- Europa te opereren. De regerin gen daar zijn vastbesloten hun niet de vrije teugels te laten. De geheime diensten werden steeds waakzamer. De contac ten, hetzij via Interpol, hetzij rechtstreeks tussen Israël en de andere landen, zijn verbeterd. Het gevolg moet geweest zijn, dat El Fatah zijn mankracht over een steeds groter gebied moest verspreiden. Als er maar ge noeg acties uitgevoerd zouden worden, zou men misschien de prooi kunnen treffen. Tot dusver js dit mislukt. Israël heeft niet de minste spijt van de overval in Beiroet. „Li banon", zei generaal Elazar, „is het centrum van de verzet.s- organisatieé. Libunon en zijn hoofdstad zijn een van de weini ge plaatsen ter wereld waar ter roristen van verschillende natio naliteit in staat worden gesteld hun mensen te oefenen, hun ba ses en commando's te hebben en over volledige vrijheid te be schikken om terroristische'acti viteiten voor te bereiden". Libanon is al gezwicht onder Is raëlische militaire druk en heeft de gelegenheid voor de guerril la's om in het Midden-Oosten te vechten verkleind. Dit hebben in verschillende mate en om verschillende motieven Jordanië en Syrië ook gedaan. Libanon kan duidelijk niet op onschend baarheid rekenen zolang het niet probeert de aktivitelten van de guerrilla's te beperken. De laatste operatie, die twee en een half uur duurde, kenmerkt de Israëlische strategie, name lijk haar eigen doelen en metho den te kiezen. De PalestIJnen zullen niet de kans krijgen Is raël de voorwaarden van hun voortdurende strijd op te leg gen. Dit gelat zowel voor Cairo als voor Beiroet. In recente rede voeringen en interviews heeft president Sadat toespelingen ge maakt op een beperkte strijd aan het Suezkanaal. De les vun Israëls antwoord op terreur is dat Egypte er niet zeker van kan zijn het conflict dan ook be perkt te houden. (Copyright the Guardian).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11