■s S ACCENT HP si reisrCTna Uit de biecht geklapt: een bestseller d(0ENE Duitsland kan impuls bieden aan Europa Zaterdag retour Internationale kleurenfoto's op unieke tentoonstelling Haagse arts tegen verplichte pensioenregeling DENIEUWELINIE WILLY BRA Zwarte doos Verongelukt V- vliegtuig gevonden enkele reis plus een piek Evenveel ratten als mensen Australië vermindert subsidie immigratie ^DONDERDAG 12 APRIL 1973 LEIDSE COURANT i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een verplichte pensioenregeling voor huisartsen kaïn een aantasting betekenen van de medische ethiek en kan er toe lei den dat de zorgvuldigheid bij de behandeling van de patiënt ver mindert. Dit stelt de Haagse huisarts F. E. J. Bouricius, die daar om een adres bij de Raad van State heeft ingediend tegen staatsse cretaris Rietkerk van Volksgezondheid waarin hij vraagt om ver nietiging van de beschikking betreffende het verplicht pensioen. De huisartsen zouden bij de nieu we regeling een jaarlijkse pen sioenpremie betalen van 19.600 gulden. Hierbij is er van uitge gaan dat iedere huisarts een omzet van 100.000 gulden per jaar haalt. Van de ene kant zal zo'n verplicht pensioen volgens de heer Bouricius het verlangen naar hogere inkomens vergro ten, terwijl aan de andere kant lang niet iedere arts een ton verdient of wil verdienen. Een van de grieven van de Haagse arts is, dat het pensioen niet aan het inkomen gebonden is. maar uitgaat van een vast be drag voor iedere arts. Om de hoge premie te kunnen betalen zou gemiddeld een uitbreiding van het patiëntenbestand met tien procent per arts nodig zijn. Een enquete onder huisartsen wees uit, dat 35 procent tegen het verplichte pensioen is 45 De grieven van dokter Bouricius treffen ook de Landelijke Huis artsen Verenigingt die het voor stel tot een verplicht pensioen gedaan heeft. Hoewel deze ver eniging 96 procent van de huis artsen tot haar leden rekent, is deze vereniging volgens Bouri cius niet representatief voor de huisartsen. Hij heeft grote be zwaren tegen de gebrekkige be sluitvorming binnen de LHV, waardoor over een pensioenre geling niet in de plaatselijke af delingen overlegd is. De LHV is zelfs geen vereniging in de zin der wet omdat er geen statuten zijn, zodat de LHV geen rechts- orgaan is. Het adres van de heer Bouricius wordt vrijdag door de Raad van Staten behandeld. Een sensationeel boek schrijven is tegenwoorig met zo moeilijk meer, zeker niet als men het niet zo nauw neemt met de mo raal. Dat bewijst het openings verhaal van Vrij Nederland van deze week, dat handelt over het in Italië verschenen boek. „Sex in de biechtstoel". De auteurs, 'n man en 'n vrouw, zijn dood leuk 112 maal met een bandre corder de biechtstoel ingestapt, hebben hun ..zonden" beleden en zijn er op deze manier ach- gekomen, hoe de Italiaanse geestelijkheid denkt over onder werpen als voorechtelijk con tact. de ongehuwde ouder wordende vrouw, 't gescheiden echtpaar en wat wel en wat niet mag tussen echtelieden. Een niet oninteressant onderwerp, maar men kan wel een levens groot vraagteken zetten achter de vraag of dit de manier is om er achter te komen. Beide au teurs zijn inmiddels door Rome geëxcommuniceerd. Gewild onderwerp: de vraag waarom de Paul Meijer-show verdween. Vrij Nederland ont hult, dat het communiqué naar aanleiding van het verdwijnen van het populaire radiopro gramma mede is samengesteld door NOS-tv-man Carel Enke- Jaar, die al eerder twee misluk te pogingen deed tv-presentator Henk Terlingen (de rechter hand van de heer Paul Meijer) aan de kant te zetten. En het was, volgens Henk Terlingen, dit communiqué, dat zo'n golf van publiciteit heeft losgeweekt, Q) dat het voor alle betrokkenen onmogelijk werd in het weekein de rustig over deze zaak na te denken. Henk Terlingen Zon der dit communiqué zou de Paul Meijer-show normaal zijn doorgegaan". Verder aandacht voor Picasso („een historische figuur, die toevallig nog in le ven was"), de huishoudbeurs („behandelt de koper als een imbeciel") en de Duitse politi cus Jochem Steffen, 'n invloed rijk man binnen de linkervleugel Van Brandt's SPD. Elseviers Magazine diept de ruzie in de Nederlandse legertop ver der uit en constateert een gene- raalsoorfog in vredestijd. Ver der de geijkte items als de for matie, de inkomenspolitiek, Vietnam, het Midden-Oosten en Frankrijk, waar Pompidou meer macht heeft gekregen. Het blad is van mening, dat casi no's de Nederlandse badplaat sen kunnen redden en vindt dat het hoog tijd wordt, dat de sau na uit de bordeelsfeer wondt ge haald. Veel ruimte ditmaal in geruimd voor ons aller Louis van Dijk, die de eer van 't om slagverhaal krijgt. Aandacht na tuurlijk ook voor Picasso. de man die deze week nog op de nominatie stond formateur tet worden, maar door een meer derheid van de KVP vanwege ,,zijn" kabinet-Biesheuvel teveel „bésmei" werd geacht om een opening naar links te maken. Stekenkamp wordt echter een beetje kwaad, ab hij de geeste lijke vader van het kabinet- Biesheuvel wordt genoemd. „Het was niet mijn eerste keus en ik kon het ook niet met alles eens zijn", zegt hij nu. De Haagse Post brengt een uit voerige reportage over onze laatste kolonialen het exclusieve groepjes Hollanders in Surina me. Het is niet meer de van oudsher beschermde elite, maar een eventueel bedreigde minder heid. Het maatchappelijk ni veau van de Hollander is wel gedaald, maar een handarbei der onder hen is nog een bizarre uitzondering. Uit de leidende functies zijn zij de afgelopen twintig jaar vrijwel helemaal weggewerkt. De pedante toean met tropenhelm, die zijn zwar tjes zo neerbuigend kon toespre ken. is niet meer; zijn type is verdrongen door de besnorde Deux Chevaux-rijder, die aan geraakt door mooie idealen van ontwikkelingshulp. het beste voorheeft met land en volk. al weet hij zelf niet precies wat nu het beste is. Verder veel artsen, 'leraren en verpleegsters. Een groot bezwaar van de Surina- mers: „Die Hollanders hebben hier gemakkelijk praten, ze gaan immers na een poosje toch weer weg". De Nieuwe Linie heeft, evenals de Haagse Post, beslag weten te leggen op het rapport van een visie-commissie van de psychia trische inrichting St. Bavo te Noordwijkerhout. Conclusie van het blad: de huidige verzorging van deze ziekte in ons land is ernstig verouderd. De „gekken huizen" of wel psychiatrische ziekenhuizen, zijn voor het me rendeel van de patiënten die daarin terechtkomen, oorden waar ze alle hoop kunnen laten varen". Roel van Duyn krijgt alle gelegenheid om zich af te vragen of we al zijn verkocht aan de vuile energie. Het be hoort zijns inziens tot de eerste taken van de nieuwe regering om de financiële middelen be schikbaar te stellen voor een grootscheeps onderzoek naar zonne- en windenergie. Alleen dan bestaat de kans om te ont komen aan verdergaande che mische en radioactieve veront reiniging door kernernergie en fossiele branstoffen. Verder een „special", gewijd aan scholing en beroepskeuze. Violist Theo Olof mag nog eens een pleidooi houden voor zijn klassieke zender. Volgens hem zouden heel veel Nederlands doodongelukkig zijn. omdat de draadomroep opgehouden is met de vierde lijn, die practisch ge heel gevuld werd met klassiek repertoire. Verder een interview met de pionierster van het Suri naamse cabaret en de Suri naamse musical, Thea Doelwijt, die momenteel in Nederland op treedt. Fel is zij in haar kritiek op de manier waarop Surina- mers in het algemeen honden behandelen. „Ik zie elke dag in mijn straat hoe Surinamers er een spel van maken om te pro beren honden dood te rijden". OCHWALD <UPI( - De Zwlt- serse autoriteiten hebben be kendgemaakt dat de „zwarte ing, loos" van het verongelukte Britse vliegtuig Is gevonden en naar Engeland is overgebracht. Jr zijn 96 doden geborgen, tot dusver zijn er 64 geïdentificeerd negen inzittenden worden nog e vermist. Aangenomen wordt dat •ij in de sneeuw onder het wrak liggen. Akkoord met Japan over beperking Willy Brandt neemt na zijn rede het applaus in ontvangst van zijn politieke vrienden. (Van onze correspondent) HANNOVER Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren ver klaard, dat er van de hervor mingspolitiek van de sociaalde- mokratische regering in de Bondsrepubliek belangrijke im pulsen naar andere landen kun nen uitgaan. In een zelfbewuste, maar geenszins arrogante rede, die hij als voorzitter op het par tijcongres van de SPD in Han nover hield, zei Brandt, dat deze impulsen in Europa tot een lange periode van vrijheid en moderne maatschappelijke vor men kunnen leiden „en deze kunnen zelfs tot in het politieke stelsel van de Verenigde Staten hun uitwerking hebben". In zijn bijna drie uur lange, harts tochtelijk voorgedragen rede legde Brandt een vurige geloofs belijdenis in het verenigde Eu ropa af en wees hij op de rol, die de Bondsrepubliek hierin kan spelen. Letterlijk zei hij: „Men registreert aandachtig welke bijdragen wij verlenen en of wij een voorbeeld geven. Wij staan thans voor het doel, waar in sociaaldemokratische ver wachtingen van een hele eeuw vervuld worden, maar ik zeg niet, dat dit een sociaaldemo- kratisch Europa moet zijn". Volgens Brandt komt het er nu in eerste instantie op aan Europa een nieuwe dimensie van socia le gerechtigheid te geven. De sociaal-demokratie heeft hierbij de mogelijkheid belangrijke im pulsen te geven, want, aldus Brandt, zij biedt een reëel alter natief voor een teugelloze indus- triëële maatschappij. Hieraan voegde hij kennelijk met het oog op de verwarring in het Eu ropese partijleven toe: „Men beschouwt onze regering als een stabiele en betrouwbare con structie, waarop Europa kan bouwen en waarmee Europa kan bouwen". Blokkade van Phnom Penh doorbroken PHNOM PENN (UPI) Een konvooi van 387 vrachtwagens heeft gisteren via hoofdweg vier de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh bereikt. Daarmee is de blokkade van de afgelopen 20 dagen die de bevoorrading van de stad in gevaar bracht, doorbroken. ADVERTENTIE Nog maar tot eind april! Een tijdelijk aanbod van NS, dat zaterdag retour. Een retourtje voor de enkele-reisprijs plus een gulden. U kunt er nog tot eind april van profiteren. Doen! voonJelig uit met NS Eerste asperges BERGEN OP ZOOM (ANP) - De eerste asperges hebben op de veiling van Bergen op Zoom een goede prijs gemaakt. Ze gingen van de hand voor 94 per kg. Overigens was de aan voer niet bijster groot: het ging om een bosje van zeven ons. Eerste prijs in de categorie vrije onderwerpen bij de amateurs: Zitten (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - Ruim 400 kleurenfoto's, ingezonden door beroeps- en amateur fotografen uit meer dan dertig landen, worden van af 13 april tentoongesteld van invoer haag (anp) - waar- riüjnlijh nog deze maand zal Dveveenstemming tussen de Be- •eluxlanden *>n Japan worden "reikt over een beperking van op Japanse uitvoer van bandre corders, radio's en televisietoe stellen naar de Benelux. Dit leeft een woordvoerder van het ministerie van economische za ten medegedeeld. Japan toont ercidheid om in overleg met e Beneluxlanden tot een voor eide partijen aanvaardbare op- ossmg te komen, aldus de •'oordvoerder. op de expositie Sixty Years World In Color die In bet Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt gehou den. Onder de geëxposeerde foto's is onder meer de eerste kleurenfo to die de uitvinder van de foto grafie August Lumlire in 1895 vervaardigde. De overige wer ken hebben betrekking op kunst, sport, medische wetenschap, technische wetenschappen en zogenaamde vrije onderwerpen. De tentoonstelling werd naar aanleiding van het zestigjarig jubileum van de kleurenfotopio nier dr. Hans Lingl, die sinds jaren in Amsterdam woont, In gericht. Deze tentoonstelling zal gedurende drie jaar rondreizen door Europa, Amerika, Canada en Japan. Alvorens naar het buitenland te vertrekken, zal deze bijzondere collectie nog in verschillende Nederlandse ge meenten te bezichtigen zijn. Aan de tentoonstelling Sixty Years World in Color was een kleurenfotowedstrijd verbonden voor beroeps- en amateurfoto grafen uit de gehele wereld. De eerste prijs in de categorie cul tuur werd gewonnen door Lajos Keresztes uit West-Dultsland met Halr-impressies. In de cate gorie medische fotografie ging de eerste prijs naar de Haagse chirurg A. F. de Ruiter met „nierkelk". De Westduitser Gerhard Mueller ontvangt met de "gelukkige olympische win naar" de eerste prijs voor de beste sportfoto. Bij de vrije on- 1 derwerpen werd voor de catego- j rie beroepsfotografen de eerste prijs toegekend aan de Deen Arne Bloch met "Last hour." Bij de amateurs ging In deze ca tegorie de eerste prijs naar de Westduitser Werner Hiebel met zijn foto "sitting". De Oosten rijkse ambassadeur in Den Haag dr, J. Coreth zal morgen bij de opening van de tentoon stelling de prijswinnaars de me dailles. verbonden aan de prij zen, overhandigen. BOEDAPEST (DPA) Er zijn evenveel ratten als mensen op de wereld, zo heeft de Wereld gezondheidsorganisatie op een conferentie In Boedapest over de uitroeiing van de ratten be kendgemaakt. De ruim 3,7 mil jard ratten zorgen jaarlijks voor de vernietiging van rond 33 miljoen ton levensmiddelen. SYDNEY (DPA) Emigranten naar Australië zullen in de toe komst dieper in de geldbuidel moeten tasten. De kosten van de overtocht zulen voor een groter deel. of zelfs helemaal, op hun eigen schouders neerko men. Volwassenen betalen op het ogenblik meestal maar 25 dollar per persoon voor de over tocht, wat de nieuwe socialisti sche minister voor immigratie Albert Grassby gisteren een „volkomen onrealistisch be drag" noemde. Australië geeft jaarlijks 1 miljard dollar aan immigratie uit. Economen waarschuwen dat de massale immigratie 1» Aasria- llë, dat nu 13 miljoen Inwoners telt, de economie schaadt, de In flatie stimuleert en de levens standaard drukt. Anderzijds heeft het bedrijfsleven Juist woensdag weer aangedrongen op verhoging van het quotum van 110.000 Immigranten dat voor 1973 Is vastgesteld. Saljoet nog onbemand MOSKOU (DPA) - Het Russi sche ruimtestation Saljoet 2 heeft glstetren rond het middag- guut de 130e omwenteling om de aarde voltooid. Tegen de ver wachtingen van westelijke des kundigen in is de Saljoet nog steeds onbemand. Tass meldt dat alle systemen en instrumen ten aan boord goed functioneren en dat er voortdurend radiocon tact met het ruimteschip is. De Saljoet 2 is op 3 aprli gelan ceerd. 614e Staatsloterij 11 april 1973 derde klasse Prijzen van: f 25.- zijn 50.- zijn f 50.- zijn f 50.- zijn 50.- zijn 100.- zijn f 200.- zijn f 400.- zijn f 1000.- zijn 2000.- zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: 5 eindigende op: 29 eindigende op: 75* eindigende op: 39 eindigende op: 48 eindigende op: 86 eindigende op: 760 eindigende op: 790 eindigende op: 395* eindigende op: 1463 Een prijs van: 5.000.is gevallen op het nummer: 062685* 5.000.is gevallen op het nummer: 023239* f5.000.is gevallen op het nummer: 013284 5.000.is gevallen op het nummer: 083791 f5.000.is gevallen op het nummer: 054165* De prijs van: 10.000.is gevallen op het nummer: 005985* f 25.000.is gevallen op het nummer: 047014 f 50.000is gevallen op het nummer: 086767 f 100.000.is gevallen op het nummer: 051991 Een extra prijs van f 250.000.is gevallen in de serie B op het nummer: 076044 en een troostprijs van f 4.000.op nummer 076044 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000.is gevallen in de serie P op het nummer: 027616 en een troostprijs van f5.000.op nummer 027616 van elk van de andere series. ATTENTIE: Op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9