FC Twente heeft zichzelf tegen Borussia als topclup ontluisterd Veteraan Altafini bracht Juventus in zicht finale Allan Clarke in dubbelrol GEBREK AAN ZELFDISCIPLINE WERD FATAAL Derby County voor zivare taak Jan Notermans nieuwe trainer Go Ahead E SPORTTOTO CELTIC IN DE FINALE DONDERDAG 12 APRIL 1973 LEIDSE COURANT rvtunvA <e aanvoerder van FC Twente. Epi Drost had gisteren in Mönchenglad- bach heel wat te doen. Hij moest met scheidsrechter Nikolov steeds in de (woorden)slag maar moest ook in de achterhoede van de Twentenaren als cor rector optreden. Hier heeft hij de grootste moei te om Danner de voeten dwars te zetten. Danner bleek een gevaarlijk mannetje, in de voorhoe de van de Borussen. Kick van der Vall half zicht baar) is te laat om het schieten van de Duitser te voorkomen. Drost (op de rug gezien) zal in laatste instantie het schot met moeite blokkeren. monchengladbach "C Twente heeft zichzelf als topclub ontluisterd. Door volkomen onnodig de botte bijl te hanteren joegen de Enschedeërs in de eerste confrontatie met Borussia Monchengladbach ieder een tegen zich in het har nas: de tegenstanders, het Duitse publiek, de Bulgaar se scheidsrechter Nikolov en uiteindelijkzelfs ook de massaal meegereisde eigen supporters. Het resultaat van het ongecontroleerde optreden in het van emotie trillende stadion Am Boekel- berg: een voor de return over veertien dagen vrij wel geen perspectief bieden de nederlaag van 3—0, een gele kaart voor Eddie Ach terberg (na rust ingevallen voor de licht geblesseerde Willy v- d. Kerkhof) en een rode voor Renè van de Kerkhof, die eerder het geel al had gezien en die in de voorlaatste minuut na een overtreding tegen Gün- ter Netzer uit het veld werd ;estuurd. at voor FC Twente de kroon worden op de jarenlange strijd om internationale erken ning liep dus uit op een afgang, Waarvan de gevolgen nauwelijks zijn te overzien. Een trieste ont wikkeling, welke volgens de En- chedese spelers aan het optre- an scheidsrechter Nikolov moest worden toegeschreven. Die beschuldigingen getuigden van weinig zin voor de realiteit. De Twentenaren hadden er be ter aan gedaan de hand in eigen boezem te steken en beterschap te beloven. Dan zou hun onge nuanceerde onbeheerste optre den gemakkelijker verteerbaar zijn geweest. Spitz Kohn, FC Twente's trainer, toonde na af loop wel te beseffen, dat zijn mannen over de schreef waren gegaan. Hij noemde de reaktie op bijvoorbeeld de elf minuten na rust door doelman Piet Schrij vers veroorzaakte strafschop "dom". ,Ze hadden de zenuwen niet meer in bedwang", zei Kohn, „ik kan daar niet boos over zijn, maar teleurstellend was het wel. La ter verklaarde Kohn tegenover de Duitse pers, dat hij in ieder geval alles kan het werk zal stel len om van de tweede ontmoe- Dat was een verstandige uit spraak van de Luxemburger en het is te hopen, dat die belofte ook inderdaad kan worden waargemaakt. Want Twente kan z'n gisteravond danig geschon den prestige alleen nog weer op vijzelen door zich in de thuiswed strijd te rehabiliteren. Het was eigenlijk onbegrijpelijk, dat FC Twente zich zo liet gaan nadat Jupp Heynckes de score in de 32ste minuut had geopend. Tot die treffer door Netzer met een slim genomen vrije trap voorbereid, waarna de bal na een mislukt schot van de slecht gedekte Jensen voor de voeten van de vrijstaande Heynckes belandde immers hadden de Enschedeërs op alle fronten geheerst. Zo sterk ac teerde Twente in het eerste half uur, dat Hennes Weisweiler la ter erkende: „We kwamen er in feite helemaal niet aan te pas. Het concept van Twente ver lamde ons volledig. Was het blijven voetballen, dan zou de uitslag misschien 2—1, maar zeker niet 3—0 zijn geworden". Verwijt FC Twente bleef echter niet voet ballen. De angst, dat het dankzij die nogal toevallige treffer plot seling ontwaakte Borussia door zou drukken zoals de Duits- sers dat voor eigen publiek meestal plegen te doen vorm de voor de Enschedeërs aanlei ding naar andere middelen te grijpen. Scheidsrechter Nikolov kan het verwijt gemaakt wor den, dat hij toen teveel tolereer de. De Bulgaar kreeg de rekening voor zijn lakonieke optreden in de tweede helft gepresenteerd. In de 56ste minuut Jensen had inmiddels met den kopbal een schitterende voorzet van Wimmer verzilverd (2—0) brak de hel pas goed los toen Schrijvers de hem hinderende Heynckes de bal in het gezicht duwde. Nikolov gaf terecht al bestreed Schrijvers dat later een strafschop. FC Twente kwam massaal in opstand tegen die beslissing. Terwijl op de tri bunes supporters elkaar in de haren vlogen, belaagden de En schedeërs de scheidsrechter dusdanig grof, dat ze van geluk mochten spreken, dat niemand uit het veld werd gezonden. Nadat een leger politi-agenten zich met het incident had be moeid en het spel vier minuten onderbroken was geweest, knal de Heynckes van elf meter feil loos raak: 3—0. Het oponthoud volkomen onnodig veroor zaakt omdat de voetballer be hoort te weten, dat een scheids rechter een dergelijke beslissing nimmer herroept kwam FC Twente nog erg duur te staan. Want in de bijgetrokken tijd werd René van de Kerkhof de dupe van het feit, dat Nikolov ineens niets meer door de vin gers zag. De overtreding tegen Netzer was misschien niet eens de ernstigste en meer een onge lukkige samenloop van omstan digheden. maar de Twentse rechtsbuiten had in de 52ste mi nuut na een conflict met Bonhof de gele kaart reeds gezien (de Duitser trouwens ook) en z'n voortijdig uitsluiting was daarom dan ook min of meer het voor de hand liggende ver volg. De konsekwentie van die straf is,, dat Twente het over veertien dagen zonder z'n ook tegen de Westduitse international Bonhof weer bij vlagen briljante spits- spelers zal moeten stellen. En dat maakt de opgave om de achterstand van 3—0 goed te maken nog zwaarder. Dat FC Twente onder normale omstandigheden niet voor Bor- russia behoeft onder te doen werd gisteravond overigens erg duidelijk aangetoond. In het bij zonder in het eerste halfuur, toen er door de Enschedeëers zoals gezegd uitstekend werd gevoetbald. Borussia wist hele maal niet hoe ze het had. Zelfs geroutineerde internationals als Netzer, Wimmer en Heynckes werden van het kastje naar de muur gestuurd. Het doelpunt, dat René van de Kerkhof in de dertigste minuut scoorde na een voorzet van Van der Vall zou wel eens een heel ander spel- verloop tot gevolg hebben gehad, maar Nikolov, annuleerde de treffer omdat Jeuring een over treding zou hebben begaan te gen doelman Kleff. Een zon der meer aanvechtbare beslis sing van de scheidsrechter, want Jeuring kwam achteruitlo pend in botsing met de laatste man van de Borussia-defensie. De uitgangspositie zou ook een stuk rooskleuriger zijn geweest als Nikolov het onderuithalen van René van de Kerkhof door Surau (in de 83ste minuut) met een strafschop had bestraft. De Bulgaar gaf echter een indirek- te vrije trap, die volgens het boekje alleen voor obstructie of wangedrag mag worden gege ven. FC Twente, dat in de Vries, Drost. Van Ierssel. en Notten z'n beste spelers had, kan nu al leen nu maar hopen op een wonder. Het goedmaken van een achterstand van drie doel punten is tegen een ploeg als Borussia een nauwelijks te reali seren opgave, hoewel de Duit sers duidelijk minder sterk zijn dan op basis van het aanwezige spelersYnateriaal voor de hand zou liggen. Want Borussia won omdat Twente zichzelf de das omdeed. En niet omdat het zelf zo knap voetbalde. TON VAN DALEN. VogU. Surau. Sleloff. Schrijver*, Van Ierssel. Dn Vries, Drost, Ornnen, Notten, Van der Vall,VVIIIy vnn der Kerkhof. (Achter berg). Rene van dor Kerkhof, Jeu ring, Puhlpiatz. De in Brazilië geboren Jose Alta fini van Juventus maakt zijn eerste doelpunt in het duel te gen Derby County. Hij zou ook de derde treffer voor zijn reke ning nemen. rukte Juventus voorwaarts. De club groeiende boven zichzelf uit. In de 66e minuut leverde dat suc ces op, doordat Causio In een scrimmage attent reageerde (2—1). Meer kansen volgenden. Een kopbal van Capello werd op de lijn onschadelijk gemaakt door Webster. Causio schoot keihard tegen do paal. Maar alle pressie was vooralsnog on voldoende om de voorsprong enigszins veilige proporties te ÜRIJN Juventus Turijn leeft een goede kans zich voor de eerste maal in de leschiedenis te plaatsen voor de finale om de Euro- •acup voor landskampioe- 'en. Gistermiddag in het Kadio Communale, dat net 65.000 toeschouwers rolledig gevuld was re- cette: 1,15 miljoen gulden zegevierde Juventus liet 3—1 over Derby Coun- y- De Engelse kampioen 'eeft een troost: „uit" ge- coorde doelpunten tellen lubbel. Maar of Derby j&araan op 25 april vol- 'oende zal hebben is de raag, vooral omat Roy ',cFarland (verdediger) a Archie Gemmill (mid denvelder) van de West duitse scheidsrechter Schu- lenburg een officiële waar schuwing kregen en dus in de return langs de kant moeten blijven. De held van de dag voor de Turijn- se tifosi was als zo vaak tevo ren José Altafini, de in Brazilië geboren linksbuiten van Juven tus. Deze veteraan nam twee derde van de produktie van zijn club voor rekening. Twee keer was daar Altafini om Juventus op het goede spoor te zetten. In de eerste helft, toen Derby dankzij een uitstekend georgani seerd middenveld een licht overwicht had verkregen, stond Altafini op de juiste plaats, toen rechterspits Pietro Anastasi een flonkerende uitval besloot met een hoge voorzet. Doelman Colin Bulton was kansloos tegen de koptechniek van de Braziliaan. Hoe belangrijk deze treffer was bleek de volgende minuut (29e), toen Kevin Hector op zijn eentje door de Italiaanse defensie wan delde en de macht van zijn team ook op het scorebord tot uitdrukking bracht. De tweede beslissende actie van Altafini kwam in de tweede helft. Maar daarvoor gebeurde nog het een en ander. Juventus, aan het denken gezet door de gelijke stand, was zo slim om na rust wat broodnodige variatie in zijn spel te brengen. In plaats van de in het Italiaanse voetbal ge bruikelijke schaarse snelle uit vallen, koos Juventus nu voor een offensieve taktiek, waarbij meer spelers werden betrokken. Een belangrijke rol speelde een andere veteraan, de Westduitser Helmut Haller die in de 62e mi nuut de plaats had ingenomen van Cuccureddu. Met razend snelle switsches, soms plotseling afgewisseld met een dieptepass Naarmate de tijd verstreek ver krampten de Italianen en keeg Derby de mogelijkheid tot coun teren. De tussenstand van 2—1, gunstig voor Derby, leek ook eindstand te worden. Voor José Altafini was dat het moment om het stadion weder om te doen gonzen van verruk king. In de 83e minuut, goed aangespeeld gleed hij langs twee verdedigers en verraste Colin Bulton met een daverend schot van twintig meter (31). „Juve" zongen de tifosi iets voorbarig. ,.is in de finale" Gezien de verdedigende kracht van Italiaanse elftallen, lijkt deze boude uitspraak inderdaad veel waars te bevatten. Juventus Zoff, Spinosi. Mar- chetti, Fufino, Morini, Salvado- re, Causio, Cuccureddu (Hal ler), Anastasi, Capello Altafini. Derby Bulton, Webstern, Nish, Durban, McFarland, Tood, McGovern, Hector O'Hare, Gemmil, Powell. DEVENTER Oud-international Jan Notermans zal de Engelsman Barry Hughes opvolgen als trainer van Go Ahead Eagles. De 40-jarige Limburger, die 25 maal voor het Nederlandse elftal uitkwam, heeft een contract met een looptijd van twee jaar. Notermans speelde voor Sittardia en vervolgens tien jaar voor Fortuna'54. Hij is als trainer in West Duitsland werkzaam geweest bij Arminla Hannover en Arminia Bielefeld- De laatste club kwam, toen Notermans er in dienst was, in financiële moeilijk heden ten gevolg van het beruchte Westduitse omko pingsschandaal. Het contract van de Nederlander werd toen beëindigd. DEN HAAG - De uitslag van sporttoto 39 van afgelopen weekeind is als volgt: Inleg 1.330.311,— gulden. Prljzcnbe- drag 562.721, gulden. Eerste prijs zes deelnemers die elk bruto 23.446,70 gulden ontvan gen. Tweede prijs 95 deelne mers die elk bruto 1.480,80 gul den ontvangen. Derde prijs 1441 die elk netto 97,60 ontvangen. De premie van 140.680,— guld-en wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 9 mei bij loting toegeween aan een van de ee'sU» prijswin naars. De premie van 140.680,— gulden wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 9 mei bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswin naars. De premie van toto nummer 35 ten bedrage van 134.957,94 gul den is te ndeel gevallen aan de houder van formulier nummer: W 0313927. GLASGOW Celtic heeft gister avond de eindstrijd bereikt van het toernooi om de Schotse voet- balbeker. De ploeg versloeg na verlenging In de overgespeelde wedstrijd voor de halve finales, Dundee met 3—0. Na 90 minu ten spelen was de stand nog 0 Voor de eerste-divisie van de En gelse League zijn gisteravond twee inhaalwedstrijden ge speeld: Manchester United—Crystal Pala ce 2—0 en West Bromwich Al bion—Everton 41. Manchester United staat nu op de vijf na laatste plaats met 33 punten. LEEDS De Joegosla- sche bekerhouder Hajduk Split heeft zich in Leeds een goede uitgangspositie verworven voor de tweede wedstrijd van de halve fi nale voor bekerwinnaars op 25 april. Engels beker houder en wederom fi nalist in de Cupfinal van 5 mei Leeds United kwam op eigen veld niet verder dan een magere overwin ning van I—0. Beide ploegen zullen bij de return over veertien dagen wel enigs zins verschillen van gisteren, want scheidsrechter Emsberger uit Hongarije was kwistig met het uitdelen van kaarten. Twee gele voor Hajduk Split (Buljan en Surjak), een gele voor Leeds maakte een grot fout door United (Mick Jones) en de rode voor Allan Clarke die twintig minuten voor tijd naar de kleed kamer werd verwezen. Diezelfde Clarke had twintig mi nuten na het begin Leeds United op 1—0 gezet. Het daarna on stuimig aanvallende Leeds- steeds maar weer de bal hoog door het midden te spelen waar de centrale defensie van Hajduk Boljat en Buljan steeds voor opruiming konden zorgen. Zelfs waren de Joegoslavn in de contra attaque niet onge vaarlijk. Scheidsrechter Emsberger kreeg naarmate de wedstrijd vor derde het steeds moeilijker, en toen hij Jones nadat deze Boljan had geschopt van het veld stuurde, leek de wedstrijd hem uit de hand te gaan lopen. Maar verder dan een paar han den vol vrije schoppen kwam het gelukkig niet Opstellingen: Leed*: Harvey, Reaney, Cherry. Brcmner. Yoratb. Hunter, Lorlmer. rinrke, .Tnnc*. Gilles. Rutcs. Ilajduk Spilt: Vukcevic. Dzoni. Boljat. »vic. Jovanlc. Jerkovlc. .rechter: G. Emsberet-r rlje. MILAAN AC Milaan heeft In het San Sirostadion voor 45.000 toeschouwers een uitermate moeizame zege van 10 be haald op Sparta Praag in een wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europe se beker voor bekerhouders. Twintig minuten voor tijd scoor de Chiarugi het beslissende doelpunt. Een speler van Spartak Praag (donker shirt) springt hoog op om met zijn kopbal de verdediging van AC Milan te verslaan. Links de Ita liaan Dolci.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15