Kansen Ajax door simpel tegendoelpunt gehalveerd Keizer moet na tweede gele kaart rekenen op schorsing Anders dan andere Stefan Kovacs: Met zal moeilijk ivorden DONDERDAG 12 APRIL 1973 LEIDSE COURANT V V PAGINA 13 AMSTERDAM Miguel Mu- noz zocht naar het juiste woord. Toen zei hij: „Dat was het gouden schot". Hij doelde op de slim genomen vrije trap, waarbij Aguilar over de bal stapte, Aman- cio een kort tikje gaf naar Pirri, die laag in de hoek vuurde. Stuy was kansloos. Op slag was de naar vrij hopeloos neigende positie van Real Madrid veran derd in één die Miguel Mu- noz een „zeer reële moge lijkheid voor de thuiswed strijd" noemde, en Stefan Kovacs, de coach van Ajax, ditmaal niet nerveus aan een sigaret trekkend, maar een kromme pijp han terend, de verzuchting deed slaken: „dat het zeer moeilijk zou worden in de tweede confrontatie". Jit zijn woorden en de teleurstel ling die hij uitsprak over het doelpunt van Real dat geheel onnodig viel volgens Kovacs zou kunnen worden opgemaakt, dat Kovacs nogal somber gestemd Maar hij zal lering hebben getrokken uit het eerste duel, boordevol spanning zat, in Ajax de oppermachtige ploeg leek te zijn, maar dat ook mank ging aan gebrek aan in zicht dat pas na de rust werd opgelost. Toen veranderde het in de eer ste drie kwartier nerveus en dwingend spelend Ajax in de i minuut extra had bijgetrok- Vloedgolf Real werd moe onder de vloedgolf van aanvallen, die door zeven, soms acht man ontregeld moes ten worden. Maar er viel niets meer te ontregelen bij de vrije trap van Keizer, die een ver warrende situatie schiep. Arie Het tegendoelpunt van Pirri. Stuy valt tevergeefs uit. Het muurtje van Ajax is angstig uiteengeweken Haan, tot dan toe de opvallend ste „aanvaller", die het meest had geschoten, ging hoog de lucht in. Rep toucheerde de bal nog, maar Hulshoff gaf de be slissende trap: 1-4. t Ajax. Barry Hulshoff. tweede van links, heeft onhoudbaar voor doelman Garcia ploeg, die op zoek ging naar mogelijkheden in plaats van te trachten met verre schoten een beslissing te forceren. Het doel punt moest immers eens vallen. De gejaagdheid in de eerste helft voorkwam evenwel, dat Real toen al op een achterstand werd gezet. Zodra er maar een gerin ge schietkans was, werd die aan gegrepen. Met het gevolg dat de uiterst secure doelman Garcia Remon Kovacs noemde hem zelfs een regelrecht struikelblok voor de scoringsdrift van Ajax meestal werd geconfronteerd met schoten van royale afstand of met pogingen, waaraan de zuiverheid geheel ontbrak. Werkdrift Er zat meer een overdosis werk drift dan organisatie achter de stroom aanvallen ,die Ajax van het begin af ontketende. Dat hield ook risico in, want de ohaotisch verdedigende Madri- lenen, die het standpunt huldi gen van weg is weg, trokken bij de minste aanleiding razendsnel er tussen uit, meestal via vete raan Amancio, die hoe langer hoe meer vrij kwam van Ruud Krol. Een enkele hoekschop kreeg Real Madrid in het gehele duel te nemen, tegen Ajax twin tig. Maar die ene was dan ook gevaarlijk. Amancio bracht de bal voor het doel en eensklaps stond Aguilar vrij. Zijn inzet werd door Blankenburg van de doellijn gekopt. En weer zo'n snelle uitval, waaruit Aquilar de bal achter Stuy schoof, werd ontkracht wegens buitenspel. Een geval waarbij Ajax goed wegkwam, want de aarzelende grensrechter stak zijn vlag eerst omhoog, toen Keizer, die zich tussen Amancio en Aguilar be vond, appellerend de hand hief. Het was een van de weinige twijfelgevallen, want over het algemeen leidde de Oostduitser Rudi Glöckner en zijn secondan ten goed, hoewel hij af en toe in de knoop zat met de voordeelre- gel, die hij niet consequent toe- Dasfe Glöckner had dan ook aan zijn beide ogen niet vol doende, vooral niet toen Aiax op een naar het leek, comforta bele voorsprong was gekomen. gaan. Zocco, de grote animator in de laatste lijn en de pertinen te uitblinker bij Real Madrid omdat hijeen onverwoestba re breker was meer kon de defensie van Real niet doen door de onophoudelijke aanval len kon geen aandacht aan de opbouw worden geschonken die vele gevaarvolle situaties oploste, was woedend toen Ajax' eerste doelpunt viel. Het ge beurde op de wijze die Kovacs had voorzien. Hij had Schilcher verwisseld voor Arnold MUhren. omdat de Oostenrijker defensief voldoende was, maar te weinig aandroeg voor de aanval. Real vocht toen al tegen de tijd. breidde seconden aaneen met tijdrekken. waarvoor de scheidsrechter voor de rust al Toen pas brak het dolle enthou siasme zich vrijuit baan. Men herinnerde zich het duel met Bayern München dat in de eer ste helft ook geen treffer ople verde, maar na de rust vier. Er modht gezegd worden, dat Bayern destijds beter speelde dan Real Madrid gisteravond. Maar de Spanjaarden zakten niet ineen. Ze tastten wel dieper in hun arsenaal trucs, waarop Glöckner niet steeds het juiste oog had gehad. Zo had hij een geacteerde vrije trap toeeekend aan Pirri, een van de oude rot ten. die toch weer de rugge steun vormde van Real, op het moment dat Keizer en Cruyff in vereniging op het punt stonden door te breken. Glöckner had wel zeer juist gezien, dat Cruyff buitenspel stond toen hij pal na rust scoorde. Er kwam dan ook nauwelijks enig protest van Am sterdamse zijde. Furieus protest Er ging wel een furieus Spaans protest aan het tweede doelpunt van Ajax vooraf. Real betwistte de vrije trap, die Glöckner toe kende omdat Benito tussen beide sprong toen Cruyff doelman Re- Munoz later: „Daarvoor had Glöckner helemaal niet behoe ven te fluiten. Benito raakte Cruyff niet, hij duwde alleen zijn schouder in zijn richting". Glöckner zag er een overtreding in, die Ajax weer uit een vrije trap het tweede doel punt opleverde. Het tikje van Keizer naar Krol was succesvol: 2-0. Dat was dan wel 2-0, maar het waren wel doelpunten, die door verdedigers gemaakt moesten worden. De geniale flits, de aanval waaraan niets meer te doen is, ontbrak de ge hele wedstrijd bij Ajax. De Am sterdammers slaagden er niet in een zodanig zuivere en niet te stuiten aanval op te bouwen, dat de defensie van Real com pleet werd weggespeeld. Real werd wel giftig na die achter stand, die fnuikend was voor het tweede duel. Amancio werd er de exponent van. Hij vergat zich, begon te schoppen, e.i er ontstond een „oploopje", dat Glöckner noopte naar de gele kaart te grijpen. Real moest er alles aan doen de stand een aangenamer aanzien te geven. Het Spaanse legioen, voor een groot deel bestaande uit gastarbeiders, maakte zijn aanwezigheid duidelijk kenbaar. Heiligi ;e vuur Het deed verwoede pogingen tot de aanval over te gaan, waar door de ruimte ontstond die Ajax tevoren te zeer ontbeerde, maar die de ploeg zichzelf had kunnen en moeten scheppen, door de taktiek van het „laten komen" toe te passen. Maar de werkdrift, het heilige vuur van het perse willen winnen, ge- schraaed door een onwaar schijnlijk sterke conditie, heet ten de Ajacieden dit ten uitvoer te brengen. Real Madrid ten aanval houdt grote gevaren in. Dat bleek uit het schot van de daarna steeds aan banden gelegde jeugdige Doelpunten r wij hebben hen teveel in de defensie gedrongen, Eenzaam in het doel. Heinz Stuy juicht bij het tweede doelpunt van waardoor de ruimte te klein I Ajax. werd" door de knieën zou De doelpunten vielen in de tweede helft, toen Ajax de aanvallen beter organiseerde en niet meer zo doldriftig te werk ging. Het publiek dat zich opmerkelijk rustig had gedragen, onderken de dat de zwaar op de proef ge stelde Madrileeense verdedi- Ruud Krol (uiterst rechtszette Ajax op ging. Kovacs: „Ze hebben goed verdedigd, topscorers Santillana dat Stuy bekwaam weerde, dat bleek ook uit de kans die Amancio niet kon vrzilvrn, omdat hij finaal miste. Dat was in de eerste fase ook al gbleken bij de weinige keren dat Real zich aan de greep van Ajax kon ontwor stelen. Maar die greep was toch te stroef, miste de flitsende pre cisie die Ajax zo dikwijls tot een geniaal geheel maakte. Toch was Munoz geïmponeerd door dit Ajax. Hij oordeelde: „uitblinkers heb ik niet gezien, maar ik vond Ajax als geheel een grote ploeg. Als ik dan toch iemand noem. is dat Haan". Munoz was tevreden met de uit slag. Kovacs: ..Het zal erg zwaar worden in Madrid. Dat doelpunt had nooit mogen val len". Het viel echter wel, en wederom uit een vrije trap, waarbij de defensie van Ajax totaal werd misleid door de komedie die Amancio en Akui- lar opvoerde, vesma de vrije trap razendsnel werd genomen en Pirri in zo'n kansrijke posi tie was gemanoeuvreerd, dat Real, de slimme en tot hot laat ste naar die kleine mogelijkheid zoekende formatie, de voor sprong van Ajax met één enkel doelpunt reduceerde tot in feite een gelijkspel, omdat de doel punten uit dubbel tellen, waar door Ajax in Madrid een uiterst zware opgave tegemoet gaat. Temeer omdat het duel wordt geleid door de Belg Loraux, die zich waarschijnlijk eerder zal laten intimideren dan de gerou tineerde Glöckner. En hij kon niet eens de volle 90 minuten geheel in de hand houden. HERMAN VAN BERGEM. ip*tolJlnK<*n Stuy, Suurbler. iburf. Krol h HuUhnff. Hlnn- mn, Nfonkom. Rep. Cruyff en i meer riante voorsprong. Hulshoff (finfesj en Arte Haan juichen. Ramon ligt verslagen zonder. en met Ed- Laurns Conlixnl»! AMSTERDAM Piet Keizer zal met weinig plezier aan de halve fi nale wedstrijd van de Europacup tegen Real Madrid blijven terug denken. Als de UEFA handelt zoals normaliter verwacht mag wor den, dan is de kans groot dat Ajax in Madrid zonder Keizer zal moeten aantreden. De gele kaart die de Oostduitser Glöckner hem gisteren voortoverde, omdat een overtreding van Pirri hem te emo tioneel aangreep en hij het daarna aan de stok kreeg met Amancio was de tweede van dit Europacupseizoen en een schorsing hangt dan in de lucht. De eerste keer dat Piet Keizer door het gele exem plaar werd verrast, was onlangs in Munchen. De reactie van Piet Keizer op deze tegenvaller: „Die vent schoot als een stier op me af. Ik weerde me alleen maar af". De stemming bij Ajax werd voor een groot deel door dit Incident bepaald. Temeer omdat de spe lers zelf ook wel aanvoelden, dat de geleverde prestaties nou niet veel reden tot tevredenheid schonken. De gejaagdheid met dat inventieve accent zoals Ajax vroeger etaleerde, was er niet meer. De bal werd veel te veel rond gespeeld. Terwijl ook de druk vanaf het middenveld onder de maat bleef. Ruud Krol de maker van Ajax, tweede doel punt: „Ons probleem was gis teravond de aanval. En daar heb ik geen enkel e verklaring Dat bracht trainer Kovacs tot de conclpsie dat voor Madrid geen voorzichtig concept uitgedokterd zal worden. De marche van Amsterdam is er te gering voor. „Ook in Madrid zal er daarom weer aangevallen worden", zei de Roemeen verre van blij. „Het wordt een moeilijke wed strijd. Ongeveer net zo lastig als Benfica vorig seizoen was". Een groot twistpunt zal dan zonder twijfel een herstelde Jo- han Cruyff zijn. Hoewel de spits van Ajax later op de avond zei, nauwelijks hinder van zijn knie blessure gehad te hebben. („Het viel me zelfs mee. Ik heb vrij veel kunnen lopen") was in het veld toch duidelijk waarneem baar, dat hij niet tot het uiter ste ging. Kovacs: „toch heb ik er geen moment aan gedacht om de jongen uit te wisselen. Hij had het na zijn moeilijkhe den van de laatste tijd veel te hard nodig een wedstrijd eens helemaal uit te spelen". Dat komt zijn zelfvertrouwen enorm ten goede". De speler die Kovacs wel op de re servebank terugzette was Schil cher. Arnold Mühren nam zijn taak over. Kovacs: „Ik had ■cm verwacht dat Velasques, die toch voor honderd procent aanvaller is, ook in Amsterdam zou opko men als het kon. Maar net als alle andere Madrilleense mid denvelders bleef hij hangen. Toen had ik Schilcher in feite als verdediger niet zo hard meer nodig. Arnold kon als bouwer aan de aanvallen veel nuttiger werk doen. Dat deze linie, met ook Piet Kei zer niet in'zijn oude doen wat assistentie van achteraf best kon gebruiken, was toen al lang een duidelijke zaak. De zwoe gers zoals Neeskens, Haan en la ter ook MUhren deden er alles aan, dat wel, maar ook hun infil traties liepen niet zo soepel als anders het geval is. Gelukkig waren Hulshoff en Krol, beide uit een door Piet Keizer genomen vrije trap. nu zo attent de pro- duktie op peil te houden. Mu noz: ..Dit feit allen al bewijst dat Real hier goed heeft verde digd. Ik zie in het Ajax van vijf jaar geleden dan ook geen groot verschil". Goold old Gento, de legendarische linksbuiten van Real, die als toerist mee naar Amsterdam reisde: „Ajax speel de niet op zijn sterkst. Voor Madrid ben ik ook beslist niet zo optimistisch. Want vooral in uit wedstrijden heb ik dit elftal de laatste jaren altijd enorm bewon- Stefan Kovacs wilde Johan Cruyff niet uit het veld halen. ,,Het i dig voor zijn zelfvertrouwen dat hij een hele wedstrijd speelt". derd. Vergeet ook niet dat Cruyff dan waarschijnlijk weer de oude is". In zijn gedachtenpatroon vergat de nog immer populaire Madril- leen Keizer. Voor hem zal hij over veertien dagen toch een vervanger moeten zoeken. Munoz later, nog met deze onzekerheid geconfronteerd: „Toch blijft het voor mij een wedstrijd met slechts 50/50 kans.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13