Textielo verleg vastgelopen op compensatie Sfeer in Libanon zeer gespannen Twee incidentjes bij bezoek Ceaueescu &2406aQowuvnt Kardinaal opent secretariaat kerkprovincie TEGENGAS I gild< Inbrekers- ïe leefde Van Bijstand TEGENGAS 2 Denemarken zonder t.v. Doodstraf in Lagerhuis afgewezen OOK CASSATIE MOGELIJK VOOR MILITAIREN BIJ HOGE RAAD DONDERDAG 12 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 l Het Roemeense presidentiële paar kreeg gisteravond diner aangeboden van de regering. Aan de tafel v.l.n. premier Biesheuvel. DEN HAAG (ANP) - Op do tweede dag van het bezoek dat de Roemeense president Ceuacescu aan ons land brengt ideden zich gisteren twee kleine incidentjes voor. Bij het bezoek van de presi dent aan het Philips Labora torium in Eindhoven gister morgen, ontdekten Roemeen se veiligheidsagenten dat de enige toiletten in het gebouw niet voldoende naar hun zin waren ontsmet. Aan dergelij ke eisen had men bij Philips niet gedacht en er was ook geen ontsmettingsmiddel voor handen. Uiteindelijk werd een fles jonge jenever voor dit doel aangewend. Gistermiddag wist een Amster damse scholier de Roemeen se president bij aankomst bij het Rijksmuseum een briefje in handen te drukken. Hij vroeg de president zijn in Roemenië wonende en ge scheiden moeder te helpen. De vrouw krijgt om de een of andere reden geen toe stemming te trouwen met haar Roemeense vriend. De tweede dag van het staats bezoek was er één met vele bezigheden. Na een bezoek aan de Fokkerfbarieken ging het gezelschap gisteren met de regerings-FellowBhip via de Delta werken naar Phi lips. Gistermiddag bracht de president een bezoek aan het parlement in Den Haag, waarna gisteravond in Am sterdam het regeringsdiner plaatsvond. Brouwerijen liggen nu stil /-» 1 ,rw"A? Van een onzer verslaggevers- Den Haag Het overleg over een cao in de textielindus trie is vastgelopen. Men is het niet eens geworden over een prijscompensatie per 31 december. De weknemers- vertegenwoordigers wilden een volledige compensatie per 1 juli, maar konden niet akkoord gaan met een compro mis van de werkgevers om per december inkomensgroe pen boven 28.000 gulden drie kwart van de prijsstijging te compenseren. De onderhandelaars van de vakbonden ver lieten gisteravond teleurgesteld het overleg. Vanmorgen is het werk bij de grpte brouwerijen Breda/Oran jeboom en Heineken stilge legd.De acties begonnen maan dag bij ZHB in De Haag, lat** rechtbank in Den Bosch een kort geding dat twee werkne mers van Heirteken hebben aan gespannen tegen de industrie bonden NW en NKV. Zij zijn het niet eens met het besluit van de bonden, dat er gestaakt moet worden als geen overeen stemming met Heineken bereikt wordt. De twee vinden dat de staking en de manier waarop tot staking is besloten in strijd is „met de statuten van de bonden en met de beginselen van be hoorlijk verenigingsleven", kelder te voorkomen. De direc- Het overleg over de Hoogovens in Breda- Sinds vijf uur van morgen wordt nu ook gestaakt bij Heineken in Amsterdam, Morgenochtend Den Bosch en Rotterdam en Breda/Oranjeboom in Rotter dam. De beide concerns tel len 7500 werknemers. De actie leiding van do Industriebonden heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van de Breda-direc- tie om enkele brouwers tie vreest een ernstig produktie- verlies. Gedurende zes weken na afloop van de staking zou men nog geen bier kunnen pro duceren. dient voor de (Van een onzer verslaggevers) pREDA De Bredase politie heeft met de arrestatie van 42 personen een flinke slag toege bracht aan een over het hele land opererende inbrekersbende, die het vooral gemunt had op postagentschappen, textielfa brieken, warenhuizen en fotoza ken. Het merendeel van het in brekersgilde leefde officieel van Bijstandswet. Dl buit ter waarde van enige ton nen werd teruggevonden in bor delen en garages, e politie kwam op het spoor van de bende na een eenvoudig rou- tineonderzoek naar aanleiding van een overval bij het Belgi sche grensplaatsje Wuustwezel. Daar werd een opvallende auto gesignaleerd, die bleek toe te behoren aan een inwoner van Breda. Deze man werd systhe- matisch geschaduwd en later bij een inbraak in Eindhoven op heterdaad betrapt. Zijn arresta tie vormde de inleiding tot de aanhouding van niet minder dan 41 personen, waaronder enkele 151 TOT 17-jarigen. Rotterdam en Saloniki via linnenwateren verbonden IELGRADO (Tanjug) Dank zij de aanleg van een nieuw kanaal van 650 km- in Joego Slavië en Griekenland zal het mogelijk worden om vanuit Antwerpen of Rotterdam per schip dwars door Europa naar Saloniki in Griekenland te varen. Met dit nieuwe kanaal zal de verbinding Noordzee-Aegeische zee tot stand zijn gekomen. Deze ver binding is zeer belangrijk voor de economie van heel Eruopa en de landen van het oostelijke van het Middellandse zee gebied. fel/s het zonnige Spanje gaat ge bukt onder een pak sneeuw, zo els blijkt uit deze opname uit Vitoria. De Roemeense president, momenteel op staatsbezoek c het parlement. Hier is hij in gesprek met leden van de Eerste Kamer. Links Ceaueescu de heer Van der Stoel, rechts van de president staande dr. Schuyt. Milieu bewuste cao verloopt weer moeilijker. Na een langdurige vergadering gisteren werd van de kant van de werknemers gezegd, dat het slagen van de bemiddelingspo ging nu afhankelijk is van het antwoord van de raad van be stuur van Hoogovens. Voor politici en communicatie-deskundigen die als maar beweren dat de burger ongelukkig is, omdat er in Nederland maar zo weinig te levisiezenders zijn die bovendien door geldgebrek een groot deel van de dag alleen maar sneeuw of testplaten op het scherm kunnen brengen, moet het een tegenvaller zijn. Want wat moeten ze denken nu bij een groot deel van de Zoetermeer- se kijkers uit de bus kwam: de televtisieloze avond welke ze onlangs door een kabelbreuk te slikken kregen, heeft bij nader inziens niet eens zo gek gesmaakt. Slechts 22 procent van de ondervraagden vond zo'n avond zonder TV ln de huiskamer vervelend, omdat men zich had zitten vervelen. Maar minstens «en even <jroot percentage zal zich ondanks kijken en luisteren naar de televisie, op avonden zonder kabelbreuk of andere storingen ook zitten vervelen. £oms heeft de mens enige dwang nodig om tot voor hemzelf plezieri ge conclusies te komen; anderen hebben al eerder ontdekt dat de kwantiteit aan zendtijd niets te maken heeft met de kwaliteit welke op de beeldbuis wordt gebracht. Zo'n enquete als die in Zoeter- meer betekent tegengas voor beweringen dat Hilversum veel meer geld nodig heeft om Nederland door meer zendtijd aan zijn trekken te kunnen laten komen. Een andere vonm van tegengas wordt gegeven door een Tilburgse on dernemingsraad die vakbonden wraakt omdat ze met acties welke ze thans de hoogste urgentie geven, het medebeheer van de onder nemingsraad voor de voeten lopen. De ondernemingsraad in kwestie is bezig met een experiment onder leiding var professor Van Zuthem; de vakbonden zien met lede ogen dat langs die weg 'in het bedrijfsleven een democratisering wordt doorgevoerd, waarbij de bonden niet de dikste vinger in de pap kunnen steken. De grote verdiensten welke de vakbeweging heeft in het sociale emancipatieproces, nemen ook bij ons niet de vrees weg, dat ze on der het motto van herstructurering van de samenleving thans aan sturen op een beleid dat het kapitalisme aflossen zal door een stel sel dat in wezen even weinig met echt welzijn en echte vrijheid te maken heeft als de wantoestanden bij een plutocratie van indivi- duren. In Tilburg vindt men ook dat de Industriebonden bij hun streven na*r loannivellerng acties voeren die niet tot lenigen van de meest ur gente noden leiden. Een referendum over prioriteiten zou inderdaad wel eens tot verrassende uitkomsten kunnen leiden. vissers TEXEL (ANP) De Texelse vis sers zullen tijdens het verblijf op zee geen huishoudelijk afval meer overboord zetten. Het vuil wordt voortaan in plastic zak ken gestopt en mee teruggeno men naar de thuishaven Oude- schild voor vernietiging op het land. De milieubewuste Texelse vissers zetten ook al geruime tijd geen afgewerkte olie meer overboord. KOPENHAGEN (AP) - Brand heeft gisteren d-e televisiezender in de Kopenhaagse buitenwijk Gladsaxe volkomen vernield, al leen .de zendmast is blijven staan. De politie gelooft dat het hier brandstichting betreft. Als alles geweldig meezit zal het zeker tw-se weken duren voor de uitzendingen kunnen worden hervat en dan eerst via een hulpzender die uit Engeland moet komen. Palestijnse codes ivaardeloos BEIROET (UPI-AFP-Reuter-AP) De sfeer in Libanon is, na de Israëlische commandoaanval ui terst gespannen. President So- leiman Frangie heeft het door premier Saeb Salam ingediende ontslag van de regering aan vaard. De president had gewei gerd aan de eis van de regering de opperbevelhebber van het le ger en enige hoge officieren af te zetten. Libanon heeft voorts een klacht ingediend bij do Vei ligheidsraad. :etsbeweging tijnse verzet heeft verder be kendgemaakt dat de gebruikte codes voor contact met verzets strijders in Israël, waardeloos zijn geworden aangezien Israël deze bij de aanval in handen heeft gekregen. De gebeurtenissen in Beiroet heb ben er voorts toe geleid, dat de Israëlische ploeg naar de wp reldkampioenschappen tafelten nis in Joegoslavië zich heeft te ruggetrokken. Uit vrees voor Arabische vergelding was dezp ploeg reeds onder zware bewo- king gesteld. Gevecht tussen 2 olifanten COLOMBO (AP) - In een houtves* terskamp bij de stad Roewan- wella (Ceylon) is het tot een ge vecht op leven en dood geko men tussen twee tamme werko- lifanten. Iets hetgeen volgens kenners uiterst zelden voor komt. De kleinste olifant verloor en stierf nadat zijn buik door de ander was opengereten. Hi-srop werd d« vinnaar rustig en ging eten. De twee dieren hadden al vele ja ren lang „samengewerkt". De Palestijnse heeft drie mannen gearresteerd Bij de" Amerikaanse, Britse en die betrokken zouden zijn ge- Franse ambassades in Beiroe' weest bij de Israëlische aanval. zijn strenge veiligheidsmaatre- Een van hen zou een Israëliër gelei, getroffen. Voor de VS-am- zijn met een Europees paspoort. bassade staan vier pantserwa- Het opperbevel van het Pales- gens en honderd militairen LONDEN (AP) - Het Britse La gerhuis heeft zich woensdag met overgrote meerderheid uit gesproken tegen wederinvoering van de doodstraf. In 1965 werd in Engeland de doodstraf voor moord afgeschaft en in een vrije, niet aan partij voorschriften gebonden stem ming besloot het Lagerhuis het met 320 tegen 178 stemmen zo te 'nten. H-st voorstel om de doodstraf weer in te voeren was ingediend door het conservatieve lager hui'lid Edward Taylor. Rijpaarden in de omgeving van Miinchen moeten voortaan ken tekenplaten dragen. Er waren de laatste tijd veel klachten van voetgangers en zelfs autobestuurders, dat zij door ruiters van de weg werden gedrukt. Identificatie van ruiter en paard was altijd een moeilijke zo geen onmogelijke zaak. Hoe dat technisch moet met de platen is nog niet helemaal duidelijk al geeft deze foto wel een suggestie in die richting. De alarmcentrale van de ANWB gaat dit seizoen een speciaal ambulancevliegtuig inschakelen om pa tiënten uit het buitenland op te halen. De ANWB wil vakantiegangers die door ziekte of ongeval ge strand zijn nu met een eigen vliegtuig ophalen omdat vervoer per auto of lijndienst vaak te gecompli- ceerd is. De ANWB biedt deze hulpverlening aan leden die een internationale reis- cn kredietbrief hebben en een reisverzekering bij de bond hebben afgesloten. Het vervoer geschiedt met een twee- motorig Cessna-vliegtuig van Martinair vanaf Schiphol. UTRECHT Het secretariaat van de Nederlandse kerkprovin cie zal dan pas aan de bedoelin gen beantwoorden als het op basis van goede relaties met do vele instellingen die het kerke- ning van het kerkelijk leven van bovenaf op te leggen, noch om in een centralisering en bundeling van krachten-op-één- punt het kerkelijk leven te ka naliseren, aldus de kardinaal. lijk leven ln Nederland kent Ook de secretaris-generaal pater erin slaagt onderlinge communi catie tot stand te brengen. Het zal zich niet als een instantie naast de bestaande instanties dienen op te stellen, maar een brugfunctie vervullen. Deze taakomschrijving gaf kardi naal Alfrink gisteren mee aan het genoemde secretariaat toen hij dat officieel introduceerde voor een groot gezelschap verte genwoordigers van katholiek Nederland, onder wie de bis schoppen alsmede de pro-nun tius mgr. A. Felici. Het is nooit de bedoeling van de beschoppen geweest door dit se cretariaat een directe stroomllj- dr. P. Vriens en pater mr. dr. J. Albers, directeur van het al gemeen secretariaat legden de nadruk op de bereidheid van alle medewerkers tot een open communicatie en het bevorde ren van de algemene toeganke lijkheid. Mr. H. van Doorn, zich stellend in de plaats van de ge wone gelovige, vroeg bij de communicatie uit te gaan van die gewone gelovige, gebruik te maken van gewone taal en de vragen waarom het gaat meer te stellen aan bijvoorbeeld pas torale medewerkers, ouders en jongeren dan aan theologische hogescholen en faculteiten. Prinses Anne van Engeland voor zien van pet en windjack, te midden van de deelnemers aan de vaardigheidsritten te paard in Badminton. Zwarte September geholpen door Fransen PARIJS (REUTER) - In een in terview dat verschenen Is In het Franse weekblad Paris-Match, heeft een Franse ondergrondse beweging beweerd dat zij enke le leden van de Arabische Zwarte-Seplemberbewcglng dlc de aanslag op het olympisch dorp In MUnchcn pleegde, hielp West-Duitsland binnen te ko- Een jonge hoogleraar die zich slechts bij ziin voornaam „Jac ques" noemde, vertelde tegen Paris-Match dat de Franse on dergrondse beweging Palestijn se commando's die opdrachten in Europa te vervullen hadden, onderdak verschafte. Ook zorgde de Franse connectie voor auto's, valse papieren en andere indirecte hulp. DEN HAAG MiHiaJren die dooT het hoog militair gerechtshof veroordeeld zijn wegenp een (kr'Jgstuehrelijk) vergrijp kun nen straks beroep kn cassatie aantekenen bij de hoge raad. Dit wordt mr lelijk nu tf.'jkt dat de overgrote meerdethcid van de Tweede Kamer een in.'iatiefwetsvoorstel van Bos de Gaay Foramen 'PPRl steunt waarin lij drz^ cassatiemogelijkheid voorste!;. M .mer.t el kan «en militair die door een krijgsraad veroordeeld is nog beroep aantekenen bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag. Prvestgt dit hof het vonnis van de krijgsraad dan is er geen «nstar/ue meer over die het vonni# nog kan vernietigen. De heer de Gaay Fortman vindt dit een ongewenste zaak, daar hij van mening ds dat militairen dezelfd® rechtsmiddelen moeten hebben als burgers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11