Storm had nauwelijks invloed op groenteprijs Veel luchthavens in Europa zijn onveilig Nederland voor melkloos of volvet paasweekeinde 60van werknemers heeft geen nieuwe CAO Britse piloten in rapport: SDP-congres geopend r;; CcidócSouxotit NIEUWE BAANVEGERS BIJ ZUIVELSTAKING: Bob Meijer NOS- journaal gesehorst VÖENSDAG 11 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De storm van vorige week maandag/dins dag heeft nauwelijks invled gehad op de prijzen van tuin- bouwprodukten en bloemen. Ook de aanvoer op de veilin gen is er weinig door veranderd. Alleen dinsdag waren de aanvoeren flink lager en de prijzen wat hoger, omdat de tuindes het te druk hadden met het opnemen en opruimen van de eerste schade. De dagen daarna hetstelde het nor male marktbeeld zich echter. Volgens het Centraal Bu reau van tuinbouwveilingen zal het verlies aan tuinbouw- produkten hooguit 3 tot 5 procent bedragen van het totale areaal. Voor het eerst landde onlangs een DC-10-30 van de KLM onder de naam Ludwig van Beethoven op de luchthaven van Tokio. Aanlei ding voor de KLM-vestiging in Tokio het toestel te dopen, wat heel toepasselijk gedaan werd door de Japanse componist Ikuma Dan. Het effect op Ingere termijn is moeilijk te voorspellen. Dat hangt af van de mate waarop produkten in getroffen kassen zich kunnen herstellen. Pas ovr 4 h 5 weken kan men daarover een beter beeld vormen. „Geen teeltdeskundige kan nu de ge volgen voorspellen", aldus de heer L. Gijsberts van het Cen traal Bureau. Momenteel wordt onder alle Zuid hollandse tuinders een enquête gehouden naar de omvang van de schade. Eind volgende week hoopt men alle formulieren bin nen te hebben, waarna de wrke- lijke grootte van de schade pas bekend zal worden. Inmiddels heeft men in het Eestland een eerste schatting gedaan. Men raamt, dat daar een half mil joen vierkante meter glas ver nield is, dat wil zeggen at van iedere vijftig Westalndse ruiten er één verloren is gegaan. Op een ledenvergadering van vei ling Westaland-Noord is voor zichtig de hoop uitgesproken, dat het ministerie van CRM de zwaar getroffen tuinders extra financiële steun zal geven. Ook werd een onderzoek naar de constructie van ik elkaar ge storte kassen gesuggereerd. De militairen, die helpen met glasruimen, zullen morgenoch tend hun steun beeindigen. Mo menteel zijn r nog 950 soldaten op de tuinderijen aan het glas rapen. De vereniging van Britse ver keersvliegers vindt verscheidene vliegvelden in Groot-Brttannië en in andere Europese landen gevaarlijk, vooral voor binnen komende vliegtuigen. 5)e vereniging gaat een groot scheepse actie tegen gevaarlijke gebreken op vliegvelden voeren. Een woordvoerder zei dat in de afgelopen twaalf jaar meer dan de helft van de ongelukken met straalvliegtuigen tijdens de voorbereidinge voor of tijdens de landing zelf is gebeurd. Men zou verwachten dat al het mogeljke wordt gedaan om de kans op een fout van de piloot tijdens het landen zo klein mo gelijk te maken,doch dat is he laas niet het geval, zo staat in een verslag van e vereniging. Als voorbeelden van luchthavens waar de landingsfaciliteiten niet optimaal zin noemt de Britse verengng: Palermo en Catana op Sicilië, Rimini op het Ita- laanse vasteland, Jersey in het Britse kanaal en Gatwck bij Londen. HANNOVER (DPA) In Hanno- verisg isteren het jaagres van rone kT BMHMBMH ver is gisteren het jaarcongres van de Westduitse socialistische partij geopend met een toe spraak van vlce-voorztter Hel mut Schmidt, de Westduitse mi nister van financiën. Schmidt waarschuwde in zijn ope ningstoespraak tegen afwijkin gen van de koers de tot dusver met het "programma van go- desberg" is gevolgd. Linkse stromingen zoals de "jonge so cialisten" hadden op koerswijzi ging aangedrongen, wat voor de 67-jarige Herbert Wehner aan leiding was "om persoonlijke redenen" zich niet langer kandi daat te stellen als plaatsvervan gend voorzitter en voor bonds kanselier Willy Brandt, te waar schuwen dat hij zou aftreden wanneer het programma van Godesberg zou worden verlaten. Brandt zou vadaag het congres toespreken. Democraten willen inzage Watergate-stukken WASHINGTON (UPI) „Het na- tionale comité van de Ameri kaanse democratische partij heeft een Newyorkse rechter verzocht te bevorderen dat de partij inzage krijgt in geheime stukken betreffende de gerucht makende Watergate-affaire". Men wil met name het nooit openbaar gemaakte rapport van Nixons adviseur John Dean over deze zaak, het FBI-dossier, de notulen van de grand jury en de dossiers van het ministens van justitie inzien. De democratische partij heeft ook een eis tot schadeloosstelling in gediend. De partij stelt als ge volg van de inbraak van 17 juni van vorig jaar in haar hoofd kwartier een schade te hebben geleden van bijna IJ miljoen gulden. Bij deze inbraak werden teven mannen, die in nauw con tact stonden met de republikein se partij, op heterdaad betrapt die afluisterapparatuur wilden installeren. Deze mannen zijn, inmiddels al veroordeeld. April toont in Zuid-Duitsland zijn grillig karakter. In Stuttgart viel een fiks pak s litieman had alle moeite om zijn motor met zijspan door de sneeuwblubber te duwen. De 57-jarige biofysica-pro- fessor, Ephraim Katsjalski gekozen tot presid%nt van Israël. Het nieuwe staats hoofd (rechts) door leden van het Knesseth geluk ge wenst. Linkse studenten tooiden het Ludwig van Beethovenmonu- ment in Bonn met een Viet- kongvlag om aldus hun af keer te uiten van het bezoek van de Zuidvietnamese presi dent Nguyen Van Thieu. Met traangas en andere mid delen probeert de gehelmde politie in de straten van Bonn de betogers te verspreiden, die protesteren tegen het be zoek van president Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam. DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap heeft in een brief aan het ministerie van Econo mische Zaken aangedrongen op het tijdelijk wegnemen van eventuele handelsbelemmerin gen bij de invoer van tuinders glas. Na de storm van 2 april jl is de vraag naar dergelijk glas enorm gestegen. De glasvoorra- den zijn momenteel erg klein, aldus het Landbouwschap. Uit het zeer uitvoerig consult dat de Koningin zich na mr. Burger's echec door een lange stoet adviseurs heeft laten geven, is tenslotte een beslissing voortgekomen die om verschillende redenen aanbeve lenswaardig is. Ten eerste vanwege hun politieke denkbeelden zijn de nieuwe „baan vegers" prof. Albeda en minister Van Agt dermate progressief, dat noch drs. Den Uyl noch de braintrust van de „linkse drie" achter hem het kabinet waarvan ze al maanden dromen, vaarwel behoeven te zeggen. Ten tweede: door hun aanwijzing tot informateur in plaats van tot formateur hebben de heren Van Agt en Albeda in geval van succes de gelegenheid mr. Burger zijn „onvoltooide" alsnog van een finale te laten voorzien, of desnoods Den Uyl zelf persoonljk de formatie voor zijn rekening te laten nemen. Ten derde: als het duo Van Agt-Albeda zich door de nood gedwongen ziet een andere richting in te slaan dan die van het rode kabinet met het witte randje, zullen ook de linkervleugels van de confessio nele partijen moeten erkennen dat er thans met de linkse drie geen goed garen te spinnen is. Achterdeur Intussen staat wel vast dat, als Den Uyl toch in het Catshuis komt, zijn entree heel wat minder glansrijk is dan vóór 29 november werd verondersteld: in feite komt hij er via de achterdeur binnen. In Nederland is het relaas al bij herhaling gebleken, dat een pre mier moeilijk rechtstreeks zijn eigen kabinet kan maken. Maar aan de eventuele intronisatie van drs. Den Uyl is wel een verontrustend grote hoeveelheid tijd en een lange stoet van wegbereiders vooraf moeten gaan. Het is een koud kunstje hiervan mr. Biesheuvel of de heer Andriessen en een meerderheid in de KVP de schuld te geven. Maar ons zou het niet verwonderen, wanneer eerlang uit objectief-historisch on derzoek ook blijkt, dat de voornaamste hindernissen voor een vlotte kabinetsformatie na de verkiezingen 1972 veroorzaakt werden, door dat Den Uyl zijn glazen liet ingooien; door zijn eigen politieke vrienden. Messmer zet beleid uiteen PARIJS (DPA) De Niuwe Franse premier, Pierre Mess mer, heeft in zijn regeringsver klaring voor de nationale vega- dering en veelomvattend sociaal programma uiteengezet, dat op betrekkelijk korte termijn moet worden verzenlijkt. Op basis van een sterke en gezon de economische groei moeten de sociale onrechtvaardigheden en verschillen worden opgeheven. Messmer noemde de strijd te gen de inflatie een der grote ta ken. Messmer kondigde aan dat de re gering alle universiteiten en middelbare scholen zal laten on truimen wanneer die illegaal zouden worden bezet. Daarbij beloofde hij dat de wet op de dienstplicht aan bepaalde wen sen van de studenten zal wor den aangepast. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Paasweekeinde zou voor een groot aan tal Nederlanders wel eens een weekeinde zonder melk kunnen worden. Tenzij menige Nederlandse huisvader er S tegen dat zelfde weekeinde op uit gaat om bij de boeren zelf melk te halen. Dan wordt het een weekeinde van ex tra verse en volvette melk. Dat alles staat ons te wachten als de arbeiders in de zuivelindustrie tot een staking over gaan. Een woordvoerder van de Agrari sche Voedingsbedrijfsbond van het NW verklaarde dat in ge val er een staking komt deze al gemeen zal zijn. „Alleen voor bejaardentehuizen ziekenhuizen en mensen die absoluut zuivel- produkten nodig hebben zullen we in iedere regio een bedrijf aanwijzen, dat op beperkte schaal blijft werken". Of er in de zuivelindustrie ge staakt wordt of niet, daar trekt een k°e zich niets van aan. Wat er met de melk zal gaan gebeu ren is nog steeds een grote vraag. Een vraag waar de AVB zich overigens niet mee bezig wil houden. „Als we aan al die dingen moeten gaan denken, kunnen we net zo goed geen sta king uitroepen". Volgens het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ is niet alleen de consument de dupe van de sta king. maar evenzeer de vee boer. Voor de circa honderddui zend veeboeren is er geen sta kingskas. Een zuivelstaking kost hen in feite 8 t° 9 miljoen gul- houder gemiddeld 800 tot 900 gulden. Volgens de AVB is qp% van de Nederlandse zuivelbedrijven coöperatief. De veehouders zijn dus mede-eigenaars van deze bedrijven. Bij werkelijke sta kingsdreiging zullen zij volgens de woordvoerder van de AVB de directies van die bedrijven mogelijk onder druk zetten om alsnog tot een akkoord te ko- Toch zal o"k de Nederlandse con sument de dupe zijn. Want als de staking voorbij is, bestaat er een redelijke kans dat de melk prijs omhoog zal moeten om het geleden verlies te dekken. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Circa 900.000 Ne derlandse werknemers hebben thans voor 1973 een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. Dat is slechts 40 procent van het totaal aantal werknemers dat onder het cao. valt. Onge veer 1.3 miljoen van de totaal naar schatting 2.2 miljoen werk nemers zijn betrokken bij de huidige arbeidsonrust. Onder hen zijn 300.000 werknemers in de groot-metaal, 150.000 in de metaalnijverheid en 100.000 in textiel en confectie. De meeste werkgevers, ook waar nog geen CAO is, hebben inmid dels wel al een loonsverhoging gegeven opdat men hogere be lastingen en sociale verzekerin gen zou kunnen betalen zonder dat de koopkracht wordt aange tast. Het stellen van een maximum voor de prijscompensatie is voor de vakbonden een zeer be langrijke zaak. De werkgevers wijzen zo'n maximum in een op merkelijke vastberadenheid eensgezind af. zoals gisteren bleek uit een paginagrote adver tentie. Pas als ditprogramma uit de wereld is kan er weer schot komen in het afsluiten van nieuwe cao's. De breuk van gisteravond in het landelijk overleg door het NW van werkgevers- en nemers is volgens vakbondskringen niet onverwacht gekomen. De vak bondvoorzitters hebben in de af gelopen weken achter de scher men vele pogingen gedaan om openingen te vinden in de on derhandelingsbarrière. Het difi- nitieve breekpunt voor het znw was eigenlijk al het vastlopen van het overleg rond de A ?r>- cao, waarbij het ook ging o-.' prijscompensatie en de b;, ring. De bonden zeiden toen al. dat het overleg in de metaalsc tor en andere bedrijfstakken. Het NVV kondigde toen aan deze narigheid niet te zullen toestaan. De drie vakcentralevoorzitters kregen de indruk dat de voorzit ters van de werkgeversorgani satie zich „sterk" zouden ma ken om hun achterban op een mogelijk vergelijk voor te berei den. De vakcentrales zouden on der geen voorwaarde accoord gaan met een door hen veron derstelde poging van de werkge versorganisaties de industrie bonden „kapot" te maken. NCW-voorzitter P. van Boven noemde de breuk „een groot misverstand". „De industriebon den drijven de werkgevers op een hoop", zei hij. VNOvoorzit- ter drs. Bakkenist zou zich in het overleg van gisteravond nogal emotioneel hebben uitge laten. Waarnemend NW-voor- zitter mm A. de Boon verliet het beraad met de opmerking: „Ik ben het meer dan zat". (Van onze omroepcorrespondente) HILVERSUM Journaal-mede werker Bob Meijer is bulten zijn boekje gegaan. In Israël, waar hij op het ogenblik zijn vakantie doorbrengt, werkte hij mee aan enkele films van de E. Omroep. Hij sprak de teksten in, waarin stelling werd geno men in het Arabisch-Israëlische conflict. De heer Simons, hoofdredacteur van de journaalredactie, heeft Bob Meijer voor de maand mei van de presentaticlijst ge schrapt. Bob Meijer, die als een van de weinige nieuwslezers in vaste dienst van het journaal is, blijft als bureauredacteur ge woon zijn werk doen. Bob Meijer is geschorst, aldus de heer Simons, omdat hij ver zuimd heeft toestemming voor die schnabbel te vragen. Hij heeft zich dus niet aan dc cao gehouden, die verbiedt op eigen houtje werk aan te nemen. In dit geval had ik het hem zeker verboden. Bob Meijer werd eer der een maand geschorst in ver band met een schnabbel bij Verolme. Met het luiden van een klok heeft bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland gisteren het be langrijke congres van dc socia listische partij Duitsland In Han nover geopend. Naast hem mi nister van financiën Helmut Schmidt. Colombey-les- deux-Eglises beschermd PARIJS, (AFP) Voor de toeris ten en de bewonderaars van ge neraal de Gaulle is er god nieuws: het dorpje Colombey- les-deux-Eglises waar de oud president van de republiek zich had teruggetrokken zal niet in zijn oude luister worden aange tast. Op grond van een decreet, in de Franse staatscourant ver schenen, zijn Colombey en hot naburige Lavilleneuve-aux-Fres- nes tot beschermd gebied ver klaard. Familiedrama BRUSSEL (ANP) Aen familie drama in Alst bij Brussel heeft gisteren aan vier mensen het le ven gekost. Naar de politie meedeelde schoot een 33-larige man vermoedelijk tijdens een ruzie zijn 44 jarige vrouw, zijn 13-jarige dochter en de 24- jarige vriend van de vrouw dood, waarna hij zelfmoord pleegde. De dader leefde al lang gescheiden van zijn gezin.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9