Chauffeur staat klaar als u niet kunt rijden Meer dan honderd vrouwen en kinderen verongelukt Britse aanval op de sigaret Binnenkort 11 trekkingen staatsloterij ANWB: premie te laag Uniek initiatief van Egmonders Koningin Juliana: Nederlanders en Roemenen willen GDAGGVERS gram 1W gramt zichzelf blijven Aktie voor politieke gevangenen Zd. Vietnam VLIEGRAMP BAZEL: WOENSDAG 11 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 EGMOND AAN DE HOEF - Wat doe je als je van de rechter een poosje niet meer achter het stuur mag zitten? Of als je je arm ge broken hebt? Dan bel je gewoon even de Chauffeur Service van Cor Groot cn Kees den Houdijker op en de eerste zes weken zit je prinsheerlijk met een particulier chauffeur op rozen die je 40 uur per week gratis overal heen rijdt. Zo moet het ongeveer worden vin den de Egmonders. Ze hebben hun idee dat voor Nederland uniek is afgekeken van Enge land waar de automobilist zich kan verzekeren tegen onvermogen om zijn wagen te besturen. Daar kwamen ze achter door een kran tenartikel van enkele maanden geleden. Ze zijn toen niet hals- over-kop te werk gegaan, maar hebben hier en daar eens ge vraagd of ook anderen belang stel len in een dergelijke service. Om dat dat natuurlijk natte vinger werk is zijn Cor en Kees nu met een echte enquête op de proppen gekomen. Deze week hebben ze duizend formulieren de deur uit laten gaan om vertegenwoordi gers en bedrijven te vragen wat i zij ervan vinden. j Het gaat heus niet alleen om de mensen die van zichzelf weten dat ize gauw een borreltje te veel ach- t ter de kiezen nemen en daarom met recht bang zijn voor politie- controle en ontzegging van de rij bevoegdheid. Cor Groot: „Je kunt wel zeggen dat je nooit te hard rijdt, maar het gebsurt toch wel gauw dat je harder rijdt dan 1 ,mag. Als dat een paar keer gebeurt, raak je je rijbewijs voor een paar maanden kwijt- Het gaat ons vooral om deze mensen Volgens de ANWB is de Eg- mondse Chauffeur Service in oprichting een unicum voor Nederland. Wel staat de bond wat kritisch tegen over de hoogte van het lid maatschapsgeld. Tweehon derd gulden per jaar is aan de lage kant, vooral als zou blijken dat zich voorname lijk mensen zullen aanmel den die van zichzelf denken dat hen de rijbevoegdheid wel eens ontnomen kan worden. In verzekerings kringen noemt men dit an ti-selectie weet de bond te melden. en niet om de zuiplappen te hel pen. Kees den Houdijker vertelt dat ze op zoek zijn naar 600 automobilis ten die lid willen worden van hun vereniging Chauffeur Service. De contributie moet 200,- per jaar gaan bedragen. De eerste zes we ken rijdt een chauffeur gratis (in de eigen auto) en daarna geldt een normaal chauffeurs-tarief. De leden zijn echter niet verplicht om na de eerste anderhalve maand gebruik te blijven maken van de service. De opzet van hun apparaat vergt nogal wat voorbe reiding, maar ze hebben het dan nu zover gekregen dat al zes chauffeurs bereid zijn voor hen te rijden. Cor zal dat zelf ook doen, terwijl Kees voor de papierwinkel zorgt. Uiteindelijk moet het zo worden dat ze er een boterham mee kunnen verdienen. Cor Groot neemt daarvoor graag afscheid van zijn werk als free-lance ver koper van allerlei handelswaren en Kees den Houdijker wil er zijn baan als verkoper van verf en be hang ook wel voor opgeven. Een rekensommetje leert dat de 600 leden per jaar 120.000,- in het laatje zullen brengen. Maar ja, daar gaat natuurlijk heel wat af aan chauffeursionen. De Eg monders gokken op de Engelse ciifers die zeggen dat drie op de 200 leden jaarlijks een beroep op een gratis bestuurder doen. Nu is het zaak hun idee goed te verkopen. Kees en Cor kunnen zich b?el goed voorstellen dat be langstellenden nadere inlichtingen willen. Die kunnen ze krijgen op antwoordnummer 14 in Egmond aan de Hoef bij Chauffeur Servi ce. Dan zal bijvoorbeeld bliiken dat firma's bij meerdere inschrij vingen recht hebben op korting. Belangrijk is ook de startdatum ven de service. Als het aan de Egmonders ligt zal dat al binnen een paar weken ziin. Wel moet hun verenigi"" nog officieel ongericht worden. Uit de eerste reacties is al naar voren gekomen dat er wel degelijk be hoefte aan het initiatief becta«»t. Cor Pront: ..Gisteravond belde ie mand op die ziin zeven vertegen woordigers meteen al lid wilde maken. Hij zei dat hij drie man had moeten ontslaan, omdat ze te hard gereden hadden Exota verliest proces tegen ombudsman AMSTERDAM (ANP) De civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de vordering van Van Tuijn's limonadefabriekan en distilleerderijen NV in Don gen (NB) om vast te stellen dat zij schade heeft geleden door de Vara tv-uitzendingen in eind 1970 van ombudsman Marcel van Dam over explo derende flessen gazeuse li monade afgewezen. Het von nis houdt in dat de Vara geen schadevergoeding be hoeft te betalen aan de limo- nadefabriek. In de tv-uitzendingen stelde Van Dam indertijd het explo sieve karakter van limonade gazeus-sflessen aan de kaak en noemde hierbij enkele ke ren de naam Exota, een ga zeuse die door het limonade- bedrijf wordt gemaakt. De ombudsman is indertijd door de Amsterdamse rechtbank wei verboden te naam Exota verder te noemen. „Glaasje op, laat je rijden", is mede 't devies van twee Eg monders die deze week zijn ingesprongen op een Engels idee om een eind te maken aan de zorgen van de automobilist die een tijdje niet mag of kan rijden. Zij willen een vereniging op richten die de leden een gratis chauffeur bezorgt als het zover is. De wet is immers terecht onverbiddelijk voor drank zuchtige lieden die achter het stuur kruipen. De rechter ontzegt de rijbevoegdheid steeds vaker. Maar het is niet de bedoeling van de wet om de gestraften in hun broodwinning aan te tas ten. Mensen met veel geld kunnen zonder bezwaar de briefjes op tafel leggen voor een particulier chauffeur, maar zij die niet dik in de financiën zitten, kunnen door het gerechtelijke vonnis danig in de knel komen. De Egmondse Chauffeur Service helpt echter. 1 I 731» - Lr cUw(^A]Ier-allefcBeSte Keuze MAGERE RUNDERLAPPEN 500 K «Ml RERLINER .50 (Ml HOLLANDSE PAPRIKA'S 2 stuks GRAPE FRUITS Ui» geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VlVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Nederlanders en Roemenen hebben met elkaar gemeen dat zij zichzelf willen zijn en blijven, zo heeft konin gin Juliana gisteravond tijdens een galadiner In het Amster damse Paleis op do Dam ter ge legenheid van het staatsbezoek van president Ccausescu ver klaard. De koningin vergeleek de ligging van beide landen aan de mondingen van de twee gro te rivieren van Europa, en het Roemeense IJzeren Poort-pro ject met de Delta-werken. De koningin zei ook verheugd te zijn. dat de betrekkingen tussen beide landen groeien. Zij dacht daarbij aan economische con tacten, culturele uitwisseling, sport en toerisme. Wat de economische contacten be treft: de Nederlandse regering heeft gisteren verklaard welwil lend te staan tegenover het Roe meense verzoek in aanmerking te mogen komen voor de prefe renties die de EEG aan ontwik kelingslanden verleent voor clndprodukten en halffabrikaten. Wel vreest de Nederlandse re gering een precedentwerking, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken, omdat ook andere Oosteuropese leden van de Comecon een dergelijke re geling zouden vragen. Voor be paalde „gevoelige" produkten zou Nederland bovendien een uitzondering willen maken: mo gelijk textiel en sommige tuin- bouwprodukten. Vooral de West- landse kwekers ondervinden In Duitsland concurrentie van de Roemeense tomaten en kom kommers, geteeld in door Ne derlanders gebouwde kassen. President Ceausescu en zijn echt genote zijn gistermiddag in ge zelschap van prinses Beatrix op het Amsterdamse stadhuis ont vangen. Vervolgens keerde de president terug naar het Paleis voor besprekingen met premier Biesheuvel en enkele ministers, terwijl mevrouw Ceausescu en de prinses een tocht door da grachten maakten. DEN HAAG Binnen niet al te lange tijd kan men elf keer per Jaar in de staatsloterij spelen. Dat is duidelijk geworden na de kamerde batten van gistermiddag over het voorstel van minister Nelissen (fi nanciën) tot uitbreiding van het aantal trekkingen van de staatslote rij van 6 tot II. Een ruime meerderheid in de tweede kamer voelt veel voor dit voorstel. Alleen de VVD- fractie heeft verzet aangete kend. De woordvoerster van deze fractie, mej. Kappeijne van de Coppello, heeft aange kondigd dat de VVD tegen het voorstel van minister Nelissen zal stemmen, als de kamer het amendement op het initiatiefs wetsvoorstel van de kamerleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) tot invoering van roulet te en lotto zal aannemen. Dit amendement van het socialisti sche kamerlid mevrouw Haas- Berger houdt in dat de op brengst van do casino's in de algemene middelen (de schat kist) moet vloeien. Zoals het er in de kamer nu bij staat maakt dit amendement wel enige kans. Met de uitbreiding van de staats loterij verdwijnt de mogelijk heid om klassikaal (vijfjes) te spelen. De prijzen van de eerste twet trekkingen zullen pas wor den uitbetaald na de derde trek king. De prijs per lot van 25 gulden blijft gehandhaafd. Er zal elke maand, behalve in Juli, een trekking worden gehouden. De kamerleden die het woord voerden hebben allen veel aan dacht gevraagd voor de positie van de collecteurs en de debi- tanten (streek-collecteurs). Vol gens de kamerleden heeft de minister onvoldoende overleg gepleegd bij het tot stand ko men van het wetson'<»2rp met de collecteurs en de debitanten. De KVP'er Du Chatinier dreig de zelfs een motie in tc dienen als de provisieregeling van de collecteurs niet zou worden her- Voorts kondigde de heer Du Cha tinier een motie aan om de al gemene loterij Nederland uit te breiden. Dat zou op twee manie ren kunnen gebeuren, hetzij door invoering van 12 trekkin gen (nu zes) van een tientje per lot, hetzij door zes trekkingen van twintig gulden per lot. Minister Nelissen zal de kamer donderdag antwoorden. Geen vervolging Jules de Corte AMSTERDAM (ANP) Tegen de cabaretier Jules de Corte zal geen strafvervolging worden in gesteld wegens diens oproep in het radioprogramma „VPRO vrijdag" van 29 december J.l. om „een vooraanstaand Ameri kaan in ons land, met name de Amerikaanse ambassadeur, in gijzeling te nemen teneinde te bewerkstelligen dat de regering der VS vrede in Vietnam zal sluiten De Amsterdamse officier van Jus titie, mr. J. J. Abspoel acht het hoogst twijfelachtig dat een ge dachte, die in deze vorm tot ui ting wordt gebracht serieus be doeld is. Het kan volgens hem niet worden beschouwd als op ruiing tot een strafbaar feit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Brede Vietnam Beweging Nederland, een bun deling van plaatselijke breed samengestelde Vietnambewegin- gen, is gistermiddag een groot scheepse aktie begonnen voor de vrijlating van politieke ge vangenen in Zuld-Vietnam. Het gaat hierbij om 200.000 burgers die door het Saigonbewind we gens politieke redenen onder mensonterende omstandigheden in 500 gevangenissen en politie bureaus worden vastgehouden. Volgens de Brede Vietnam Bewe ging worden sinds het Vietna mees vredesakkoord wekelijks duizenden mannen en vrouwen, kinderen,' bejaarden, boedhisten, katholieken, arbeiders, studen ten scholieren en juristen aan gehouden, verdacht van onder mijning van het gezag omdat zij neutraal zijn. In de ogen van de bewindvoerders in Saigon staan neutralisten gelijk met com munisten. De verdachten wor den meestal gemarteld, voor ja ren opgesloten in zgn. tijger- kooien. zonder voedsel, kleding en medische hulp. De Brede Vietnam Beweging wil er bij het Nederlands parle ment. de Nederlandse regering en het Amerikaans Congres op aan dringen een einde te maken aan terreur waaronder de politië le gehangenen moeten leven. De Nederlandse bevolking wordt opgeroepen met brieven aan Nederlandse- en Amerikaanse parlementariërs en kerkelijke leiders zijn verontrusting ken baar te maken. Een groot aan tal bekende Nederlanders steunt de aktie van de Brede Vietnam Beweging. wachtten gisteravond vaders en hun kindzren in angstige span ning op nieuws over hun vrou wen en moeders. Het ongeluk gebeurde vlak voor dat het vliegtuig op de ondanks de sneeuwstorm geopende lucht haven Bazel-Mühlhausen zou landen. Vermoedelijk is de ge zagvoerder daarbij misleid en heeft hij zich in de hoogte ver gist. De Vanguard raakte de toppen van enkele bomen, sloeg over de kop en stortte op onge veer vijftien km ten zuiden van Bazel neer. Negentig procent van de passa giers bestond uit jonge vrou wen. De grootste groep was van een vrouwenclub uit Axbridge, in het graafschap Somerset. An deren kwamen uit naburige dor pen. Er waren ook 20 verpleegsters aan boord. Op het vliegveld van Bristol Prof. Katchalski presiden van Israël zan| ÏERUZALEM (ANP) - Het Is raëlische parlement heeft giste ren professor Ephraim Kat chalski tot president gekozen. Hij kreeg 66 stemmen. Op zijn tegenstander, professor Ephra im Urbach, werden 41 stem men uitgebracht. Direct na verkiezing maakte Katchalski bekend dat hij een hebreeuwse ■-], naairi aanneemt, Ephraim Kat- ,0. "zir, hetgeen „oogst" betekent. '"Katzir (57) een biochemicus, volgt de 83-jarige Zalman Zia- sar op. KOLLUM - ANP - De wachtmees ters van de rijkspolitie van de groep Kollumerland in Fries land treden dc komende dagen niet mec-r als verbalisanten op maar meer als paashazen. Auto mobilisten, bromfietsers en fiet sen die zich goed gedragen, lo nen de kans te worden aange houden. Zij krijgen dan inder daad een bon, maar daarop staat het gedichtje: „goed ge drag In het verkeer, vandaar dat ik u trakteer. Ik hoop dat gij u al uw dag<m, op deze wijze blijft gedragenHet gedichtje gaat vergezeld van een kleurig paasei. LONDEN (RTR-UPI) - Meer dan honderd mensen, voor het me- rendeei vrouwen en kinderen uit drie Engelse dorpen, hebben hun uitstapje naar een huis houdbeurs in Bazel met de dood moeten bekopen toen hun vlieg tuig gisterochtend boven Zwit serland in een sneeuwstorm raakte en bij Bazel verongeluk- 1 te. Het gezelschap, 139 passagiers was 's morgens vroeg uit Bris tol vertrokken in een viermoto rige Vanguard, gecharterd door een reisbureau in Londen. Het toestel had Zies bemanningsle den. Volgens nog niet officieel beves tigde cijfers van het reisbureau hebben 35 van de .145 inzitten den het ongeluk overleefd. Van hen zijn 20 in ziekenhuizen op genomen, de overigen kwamen er met lichte verwondingen van af. Een overlevende zei dat de Van- guard op zijn rug op de grond terechtkwam, daar een boom raakte en vervolgens in brand vloog. Jachtsneeuw belemmerde de reddings operatie. Een in de buurt wo nende boer, die de klap had ge hoord, moest een uur lang door de sneeuw zwoegen, voordat hij het wrak bereikte, waar de overlevenden dirhtbiieen waren gekropen om zich tegen de kou de te beschermen. Niet zo vlug, Kunstsigaret bijna klaar veilig en voordelig NEW DELHI (AP) - In de afgelo pen drie jaren zijn er op treinen in India 382 mensen vermoord en 159 vrouwen aangerand, al dus is door onderminister voor de spoorwegen Koeresji in het parlement meegedeeld. In die periode zijn 327 treinen door bandieten tot staan ge bracht en werden de passagiers beroofd. - Politie speelt voor paashaas i door de sneeuw moeilijk (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland begint deze week een nieuwe officiële campagne om rokers te wijzen op het gevaar voor hun gezond heid. Het Lagerhuis publiceert een overzicht van alie merken van Britse sigaretten en pijpta bak, met opgave van hun teer- en nicotinegehalte. Spots op de commerciële tv, ad vertenties in de kranten en spe ciale posters richten zich met deze dubbele boodschap tot het publiek: rook niet meer als u het kunt laten, of rook in ieder geval de minst gevaarlijke siga retten, met het laagste gehalte aan teer en nicotine. Wtsen hebben de Britse minister van volksgezondheid, sir. Keith Joseph aangespoord een nieuwe aanval te lanceren op de siga ret, omdat in Groot-Brittannië ieder jaar ruim 40.000 mensen sterven aan de gevole-en van longkanker. Ondanks het feit, dat op alle pakjes Britse siga retten en tabak een regerinps- waarschuwing afgedrukt staat, die zegt dat de inhoud schade lijk kan zijn voor dc gezond heid, werden vorig jaar in Groot Brittannië 130 miljard si garetten gefabriceerd, of zes percent meer dan in 1971. Het verbruik van sigaretten en pijptabak bracht dit land vorig jaar 1125 miljoen pond sterling op (d.w.z. 8,2 miljard gulden). Ofschoon de Britse staat ener zijds huichelachtige pogingen doet om het leven van de rokers te vrijwaren, zorgt hij er ander zijds voor, dat dit reusachtige inkomen niet kteiner wordt. Het bekende grote Britse textiel- bedrijf Courtaulds brengt bin nen afzienbare tijd de eerste kunstmatige sigaretten op de markt. Zij zullen verkocht wor den in donkerblauwe doosjes van 20 en „Planet" heten. Of schoon deze nieuwelingen vrij wel uitsluitend synthetische ta bak bevatten, zal de belasting ze ongeveer even duur maken als normale sigaretten. In haar fabriek te Coventry Courtaulds na langdurige proef nemingen en met geheime mid delen erin g-eslaagd deze siga retten te produceren, die veel minder nadelig zijn voor de ge zondheid dan gewone. De „ta bak" bestaat grotendeels uit speciaal bewerkte cellulose die gemaakt werd van eucalyptus en Australisch acaciahout. Vol gens deskundigen is het resul taat een aanvaardbare syntheti sche tabak, die smaakt, ruikt en brand zoals de natuurlijke. Britse artsen geven toe. dat mil joenen rokers niet meer kunnen leven zonder nicotine ais prikkel of als kalmerend middel. Mo menteel worden in Groot-Brittan nië proefnemingen gedaan met nicotirw-tabletten, die men zou kunnen opzuigen met hetzelfde resultaat als wanneer men 'n si garet rookt, maar dan zonder gevaar voor de longen. Spuit busjes met vloeibare nicotine zijn een andere nieuwigheid. Een „spray" met zo'n busjo in de mond, komt overeen met drie of vier trekjes can een sigaret. Voorlopig zijn die din gen echter nog niet in de han del.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7