Elsgeest: wethouder met „partiele" steun van PAK WESP ijvert voor „sociale planning" in de Merenwijk Raad nam nog geen besluit Volgende maand al noodwinkels in de Merenwijk Het wonderlijke leven van Victor IV bij drukkerij de Bink stad en randgemeenten Tunnel bevrijdt ouders en jeugd van veel zorgen PAGINA 3 WOENSDAG 11 APRIL 1973 LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De heer J. C. Els- geest (PC) is gisteravond geko zen als wethouder. Hij volgt daarmee de heer P. S. Harmsen op, die zijn functie als wethou der van financiën en personeels zaken plotseling had neergelegd. De Leidse raad bracht 28 stem men op zijn naam uit, één raadslid stemde voor kolonel b.d. Wessels en 6 stemmen wa ren blanco. Deze laatste waren PAK-stem- men, want „het zou van een goed inzicht in het heden en de toekomst getuigen als onze frac tie de heer Elsgeest „partiële" steun toezegde", aldus PAK- voorzitter In 't Veld. „Wij zul len hem daarom in alfabetische volgorde steunen, dat lijkt ons voldoende krediet". We zouden u niet kunnen vertellen wat dat „alfabetisch stemmen" inhield. In elk geval nam de heer Els geest zijn benoeming aan en dat voor het in hem geschonken Voor PSP-er Amptmeijer was het (partiële) vertrouwen. essentieel: hoe stelt Elsgeest de politiek op. „In het verleden In 't Veld sprak eerder van het heeft hij zich vrij conservatief „groot respect voor de heer Elsgeest als mens en raadslid". Ten aanzien van het door Els geest te vervuiler, wethouder schap vond In 't Veld oen be noeming op deze basis („op elke leeftijd") te beschouwen als een „kredietbenoeming", in de zin, dat onze ervaringen in het ver leden een rol spelen bij het beoordelen van deze kandida tuur. We rekenen op versterking van een aantal beleidslijnen cn voortzetting van een aantal an dere". Het PAK zag geen drin gende redenen om zonder meer tegen deze kandidatuur te zijn op 't moment; „wat ons betreft zou een zorgvuldig toetsen van het door de wethouder te voeren beleid een passende politieke opstelling zijn". getoond. In de huidige slechte situatie van Leiden zal het ech ter noodzakelijk zijn, dat wij in conflict met de overheid in Den Haag blijven. Harmsen durfde dat conflict uiteindelijk wol aan. Het is nu de vraag in hoeverre de heer Elsgeest bereid is. dit con flict niet uit de weg te gaan als dit onvermijdelijk is". Ook Amptmeijer steunde Elsgeest op weg naar zijn wethoudcrszetel. KVP-er Driessen zag bezwaren in de leeftijd van Elsgeest en in de „huiselijke omstandigheden", „maar een groot voorrecht is zijn deskundigheid, die allang bij onze fractie vaststond". Twee nieuwe raadsleden bezetten de plaatsen die open waren ge vallen door het vertrek van de heren Harmsen en Wepster. liet waren de heren C. H. Vink (PC) en M. Ouwerkerk (PvdA), die door burgemeester -verden geïnstalleerd. Een week voor De nieuwe raadsleden Vink geweldpleging DEN HAAG/LEIDEN - Omdat het niet de eerste keer was, dat verdachte wegens geweldpleging terecht stond en „hij het nu maar eens moest leren" eiste de Officier van de Haagse rechtbank een week gevangenis straf tegen de 19-jarige bijrijder uit Leiden. Verdachte had er al weer, in een café, flink op los geslagen en ook de politierech ter was van mening dat er in plaats van een geldboete ernsti ger maatregelen genomen dien de te worden. Hij vonniste con form de eis. Voor een aantal inbraken of po gingen daartoe, stonden ook nog terecht een 33-jarige inwoner van Wassenaar en een 20-jarige jongeman uit Lelden. Met z'n tweeën hadden zij geprobeerd op een benzinestration in Was senaar te bestelen (hetgeen niet lukte omdat er mensen langs kwamen), waarna zij zich in Duinrell toegang verschaften tot een gebouwtje, waar een en an der werd weggehaald. De eisen waren resp. 150 en 100. LEIDEN In de Merenwijk is een "Werkgroep Sociale Plan ning" (W.E.S.P.) opgericht, die beoogt in de drie buurten van de Merenwijk de nodige wijk- voorzieningen tot stand te bren gen. Tot die voorzieningen beho ren buurt- en jeugdaccommoda- tie, wijkcentrum etc. maar ook trapveldjes, buurtgroen en par keerruimten bij de woningen. In het afgelopen jaar waren de pogingen om deze ontwikkelin gen op gang te brengen, gestrand. Omdat het gevaar dreigt dat het tot stand komen van de wijkvoorzieningen sterk achter raakt bij de bouw van wonin gen, drongen o.a. de Leidse Jeugdactie de buurtvereniging "De Horsten" e.a. aan op het hervatten van het voorbereidend werk. Die aandrang heeft geleid tot het ontstaan van de W.E.S.P., waarin het werk van vier vroe gere werkgroepen wordt gebun deld. De nieuwe werkgroep is samengesteld uit vertegenwoor digers van organisaties zoals de LJA, de Leidse Sportstichting, de Culturele Raad en de Kruis verenigingen maar ook uit ver tegenwoordigers van de bewo ners. Dit laatste in tegenstelling tot de samenstelling van de oude werkgroepen, waarin de bewoners niet vertegenwoordigd waren. Voorzitster van de W.E.S.P., Is mevrouw N. A. den Haan Groen, wethouder van CRM; se cretaris is dr. J. H. Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad te Leiden en coördinator de heer D. H. Drenth van de secre tarieafdeling Economische Za ken, Sociografie en Statistiek. uit: het informeren van de W.E.S.P. over het verloop van de bouw werkzaamheden in de wijk en de hiermee verband houdende zaken; het overbrengen van wensen en adviezen van de W.E.S.P. naar de gemeentelijke overheid, de bouwers en de beleggers; Omdat de suggesties en op- en aanmerkingen die de Meren- wijk-bewoners via hun vertegen woordigers in de W.E.S.P. aan dragen van groot belang geacht worden, zullen de namen van deze vertegenwoordigers spoe dig gepubliceerd worden. Bovendien is, in samenwerking met de Werkgroep Merenwijk waarin de verschillende ge meentelijke diensten en afdelin gen samenwerken, die bij de bouw van de Merenwijk betrok ken zijn besloten, dat de coördinator van de W.E.S.P. als een "centraal punt" voor de be woners zal functioneren. Hii in formeert hen over allerlei zaken, die met het tot stand komen van de wijkvoorzieningen te maken hebben en zal indien no dig, in bepaalde gevallen de geëigende gemeentelijke dien sten inschakelen. In hun wijk- blaadje "Meer 'n Wijk" zullen de Merenwijk-bewoners van tijd tot tijd op de hoogte gehouden worden over de activiteiten van de W.E.S.P. Juichend door de nieuwe tunnel ZOETERWOUDE Feestelijk men. Dat gebeurde nadat wet- gestemde ouders en kleurrijk houder P. de Jong de tunnel of- uitgedoste schoolkinderen heb- ficieel had geopend, ben gisteren met het gemeente- De tunnel onder de gevaarlijke bestuur van Zoeterwoude de Hoge Rijndijk heeft voor een voetgangerstunnel bij de Rijne- enorme opluchting gezorgd bij gommerstraat in gebruik geno- de ouders en hen van een dage lijkse zorg verlost. Dat werd ook tot uiting gebracht op de spandoeken, die de kinderen van de Bernardusschool bij zich hadden. „Tunnel gemaakt dus oversteken gestaakt zo luidde een spandoek. In de feeststoet, die zich na de opening door de tunnel perste, werd zelfs ook een brandcard meegevoerd. De voor Zoeterwoude zo belangrij ke gebeurtenis, waar men vele jaren op heeft moeten wachten, werd ook bijgewoond door bur gemeester Detmers, wethouder Duindam en gemeentelijke top ambtenaren. Na de opening werd nog een dankwoord ge sproken namens de bewoners door de heer De Bruin. LEIDEN Het zat weer even niet „lekker" tussen wethouder Kret van stadsontwikkeling en een deel van de raad. Met name de wijziging van het weg- profiel van de De Sitterlaan riep vraagtekens op. Op dit punt zaten de wethouder en de heer Oosterman (D'66) el kaar dwars. Oosterman vond, dat hel basiswegenplan '61 er weer bij gehaald moest worden: „De Sitterlaan mag niet worden opgenomen in de rondweg, er zal meer overleg moeten wor den gepleegd in de commissies totdat deze voorziening tot stand is gekomen". Volgens de heer Kret is dit overleg er altijd al geweest, hetgeen door Ooster man werd ontkend. De heer Zunderman (DS'70) drong erop aan, dat tegemoet gekomen wordt aan de wensen van de ouders van de kinderen die straks de vernieuwde laan zullen moeten oversteken. Vol gens de heer Kret is de De Sit terlaan één van de moeilijkste vraagstukken in deze zittingspe riode aan het worden". De weg- wijzigingsplannen komen, met de resultaten van de gehouden hoorzittingen, In bespreking bij de betrokken raadscommissies. In het overleg worden tevens betrokken een brief van de ou dercommissies van de in het ge bied gelegen basis- en kleuter scholen, een brief van pastores In deze wijk en brieven van de oudercommissies van het Sted. Gymnasium en de Oranje Nas- sau-mavo en de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse univer siteit. Een wat vreemde toestand was het, toen de heer Kret tegen 10 uur (vlak vórtr de behandeling van de De Sitterlaanbrieven) mededeelde dat hij In een moei lijk parket verkeerde. Hij moest weg. HIJ had al een half uur weg moeten zijn. Het Leids City Centrum verwachtte hem op een bijeenkomst waarop de wet houder vragen zou beantwoor den. Punt 9 van de agenda (Sit terlaan) moest maar afgevoerd worden, stelde de burgemeester voor: „Dit Is een conflict van plichten. We wisten niet dat de voogaande punten zoveel tijd in beslag zouden nemen'. Een en ander viel niet In goede narde bij de raad, bovendien zou een deel van de publieke tribune In de kou blijven staan. In 't Veld: „Ook wij hebben ons voor deze ongewone raadsavond vrij moeten maken. Als Kret weg wil gaan, doet-ie dat maar, maar geen agendapunten afvoe ren". De heer Kret: Vdór 8 mei ge beurt er toch niets met de De Sitterlaan" (gemengde commis- hier dus maar wat moeten zit ten kletsen vanavond in de ogen van het college?" Bij de stem ming werd met 21 tegen 14 stemmen besloten het punt ais- 'uo|apuni|oq oj Sou LEIDEN Twee auto's, ge parkeerd achter de pastorie aan de Haagweg, zijn in de nacht van zondag op maan dag het voorwerp van ver nielingen geworden: van een auto werd een raampje inge slagen; van de andere werd een buitenspiegel afgebro ken. Ook in de Ten Cate- straat werden de raampjes van een auto ingeslagen; uit een auto aan de Toussaintka- de, waarvan een raampje kapot werd geslagen, wordt een draagbare radio vermist. Leiden Bij een platenhandel aan de Haarlemmerstraat hebben inbrekers 400 aan wisselgeld uit de kassa gehaald. LEIDEN Gistermorgen in alle vroegte (half negen) is in Lei den de eerste serie Zomerzegels 1973 verkocht. De „klant" was burgemeester A. Vis en achter het loket zat zijn vrouw, die hem met genoegen de zegels aanbood. Daarmee is de jaar lijkse actie gestart, hoewel de naam Zomerzegels wat voor barig lijkt in deze tijd. Niette min kan iedereen als voorproef je van de komende zomer op elk postkantoor de zegels kopen. Het is in elk geval nooit weggegooid geld C LEIDEN LDWS reci- pieert zaterdag in het club huis op sportpark De Vliet van 3 tot 5 uur ter gelegen heid van het kampioenschap van de eerste klas afdeling Leiden. LEIDERDORP De voet balvereniging RCL houdt woensdag 18 april in de re creatiezaal van spjrtpark De Bloemerd receptie van 8 tot 10 uur ter gelegenheid van het kampioenschap van de derde klas west I. VALKENBURG - De afde ling gymnastiek van de sportvereniging.,De Vlaken" geeft donderdag en vrijdag een uitvoering in het Dorps huis. Aanvang 19.30 uur. A t. I LEIDEN - Tot en met 30 april exposeert In studio van Drukke rij De Bink, Rooseveltlaan 3, de Amerikaanse kunstenaar Victor IV honderd tekeningen en colla- ijkf ges van zijn Tweede oBek „The Three Kings Theatre". 0pj Victor IV werd geboren in 1929 in New York. Zijn eigenlijke naam is Walter Glück. In 1961 kwam I, hij na twee keer de wereld te n z'jn rondgezworven in Am sterdam. Hij ging wonen aan de Keizersgracht en verdiende zijn geld als fotograaf. In 1964 werd hij zo diep geschokt door de tf(( moord op president Kennedy, dat hij zijn gevoelens moest ui- 'en. Hij maakte „tekstpanelen op linnen". Maar deze doeken bevielen Victor IV niet en hij vernietigde ze allemaal. ln Japan, waar hij enige tijd in een tempel woonde, raakte hij onder de indruk van houten ob jecten, die de Japanse tuinen sierden. Dit inspireerde hem om op hout te gaan schilderen. Hij viste oude scheepsluiken en drijfhout uit de Amsterdamse havens en maakte hierop zijn „weerbestendig" schilderwerk. In heel zijn oeuvre zijn periodes uit zijn heftige leven duidelijk herkenbaar. Een belangrijke pe riode is die van de „White cir cle", waarin de Heilige koe uit India een grote rol speelt. Een veel terugkerend woord is het Griekse „kala" dat mooi bete kent, het laatste woord dat zijn (Griekse) moeder voor haar dood sprak. Victor IV zelf noemt zijn schilde rijen ikonen. Rond 1970 treedt er een nieuwe periode in. De kunstenaar schrijft naar al zijn kennissen over de gehele wereld brieven, die op collages lijken. In een serie boeken gebruikt hij deze als illustratie van zijn da gelijkse belevenissen, zijn herin neringen en vaak wonderlijke ideeën. De boeken hebben elk hun eigen naam en bestaan uit een aantal losse, genummerde bladen. Naast het Tweede Boek zijn er in studio De Bink ook enkele iko nen tentoongesteld. Victor IV woont nog steeds in Amsterdam, nu in een woonark. Hij heeft veel tentoonstellingen gehad in Nederland en daarbui ten. In september en oktober krijgt hij een grote expositie van zijn boeken in het Stedelijk Museum in Kopenhagen. LEIDEN De Merenwijk krijgt spoedig een nood-winkelcen trum. Deze eerste "echte" win kelaccommodatie Is geprojec teerd ten oosten van de in aan bouw zijnde flat langs de IJssel- meerlaan, oo een gedeelte van het gebied dat gereserveerd is voor een tennispark. Verwacht wordt, dat het centrum medio-mei a.s. gereed zal zijn. De huidige noodwinkels In cle onderbouw van de fltas aan de Condorhorst blijven daarnaast bestaan. Het voorlopige winkel centrum zal bestaan uit: een supermarkt van ca. 359 m2 (vergelijkbaar met de Albeit Heyn-supermarkt aan de Kooi- laan). een drogist (afhankelijk van het assortiment van de super markt), een postagentschap (zeer waar schijnlijk) en een bankfiliaal (vrij zeker). Het grote probleem bij de vesti ging van het noodwinkclcentrum was -het vinden van een plaat.", waar het gunstig ligt voor de huidige Merenwijkbcwoners én voor degenen, die zich de eerste anderhalf jaar in de wi|k vesti gen. Bovendien mosten de nood- winkels ongestoord kunnen blij ven staan tot eind 1975. Ver wacht wordt namelijk, dat de eerste fase van het definitieve wijk-winkelcentrum dan gereed zal zijn. zodat de noodwinkels opgeheven kunnen worden. Speelplaats in Maredorp Een wonderlijke foto van Victor IV autovrij Leiden Herman Amptmeijer (PSP) zal door de buurtvereni ging Marcdorp-Oost wel tot ere burger worden uitgeroepen. Hij hield vla een - conceptraadsbe sluit dat met 20 tegen 14 stemmen werd aangenomen de auto's weg van de speel plaats aan de Van der Wcrf- straat. „We moeten in elk geval iets voor die mensen en hun kinderen doen nl. de speelplaats niet combineren met parkeerha vens" Wethouder Kret legde zich bij het besluit neer. „maar er moet nog een hoorzitting ko men en mischien wil men don weer wat anders", orobeerde hij nop,. ,Maar wc hebben tceh allemaal om een parkoervrije soeelolaots gevraagd", riep men vanaf de tribur-".vanwaar een spandoek en kindertekening eveneens duidelijke taal spra ken. De heer Kret moest zowel de speelplaatsbehoefte als de auto bezitters van de Haarlemmer straat in de gate nhouden: „We hebben nergens een plek in de stad of er zijn altijd wel vier belangen die naar dezelfde plek kijken. Tegen 11 uur toetste burgemees ter Vis de onlangs aangenomen wijziging van het reglement van orde aan de luimen van de raad: twee derden van de raads leden moesten beoordelen of na elven nog verder vergaderd moest worden. De heer Vis stel de voor de hele agenda af te werken. De raad verwierp dit voorstel met 17 tegen 16 stem men Wel werden nog twee spoedeisende zaken (Sociale Werkplaats als bureau Sport stichting en garantie van een poldlening aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 28 flats aan de Morsweg) af gehandeld en aangenomen. De vuilstortnlaatskwestic zal moe- ten wachten tot de volgende maand. De Leidse raad heeft de tijd. Van Aken en anderen wa ren het daarmee niet eens.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3