...er zijn daar niet uitsluitend communisten Korte metten indek Pachman ziet tekenen gel oofsher stel Dr. Stern: in bijbel geen rechtvaardiging van geweld overheid Kansen in China voor Italiaanse missionarissen J DDR uit zijn schuilhoek (2) Onderzoek pater Kotte APRIL 1973 PAGINA Je vindt er louter communisten wordt over de DDR gezegd. Wat men van de Sovetj-Unie ook heeft overgenomen, het één-partijstelsel niet. Be halve de Socialistische Eenheidsparij Duitsland, weeliswaar de machtigste partij in de DDR, ont dek je een rijk geschakeerde politieke kaart. Ge heel legaal bestaan in de DDR vier partijen, die wel voor een socialistische staat opteren, maar die niet, zoals de SED het marxisme-leninisme onderschrijven. Oudste van alle is de christen-de mocratische unie die op 26 juni 1945 opgericht werd. Op dat moment bestonden er in het door de Sovjet-Unie bezette deel van Duitsland alleen maar één communistische partij en één socialisti sche partij. Zij werden tijdens de oorlog opge richt als voortzettingen vande vóór de Hitlertijd bestaande KPD en SPD. Deze beide partijen, die zij het enig nuance-verschil de ideologiën van Marx en Lenin aanhingen, legaliseerden zich op de dag dat het Derde Rijk kapituleerde en beslo ten op 19 juni 1945 om niet langer gescheiden op te trekken en zich samen sterk te maken voor een marxistisch-leninistische staat. In diezelfde zomer van 1945 diende zich nog een vierde par tij aan. namelijk de liberale-de- mocratische partij. Het zijn de democratische boerenpartij en de nationaal-democratische par tij. Zij ontstonden, omdat grote delen van de bevolking meenden 1 in de toen bestaande partijen geen goed onderdak te kunnen vinden. De boeren voelden zich niet thuis binnen de SED. Voor zover ze niet godsdienstig wa ren, oefende de CDU ook geen aantrekkingskracht op hun uit en binnen de liberale partij had den ze ook moeite om zich thuis te voelen. Binnen de liberale partij vindt men namelijk in hoofdzaak am bachtslieden, middenstanders, eigenaren van wat men in de DDR noemt „kapitalistischer I Unternehmen", vennoten in be drijven, waarin ook de staat een belang heeft en intellectuelen, voor zover ze geen iid zijn van SED of CDU. De boeren beslo- I ten daarom een eigen partij te stichten. jOud-i •nazi s De NDP telt haar leden in onge veer dezelfde kringen als de li berale partij, zoals het ambacht en de middenstand. Maar de NDP werd tegelijkertijd een te- I huis voor bekeerde aanhangers van de nazi-partij en voor voor- malige officieren en beroepssol daten uit de lgers van Hitier. ,,Geen neo-nazistische partij", zo bezwoer men mij bij herha ling. Eigenlijk alleen de meelo pers, de mensen, die lid van bij voorbeeld de NSDAP werden om baan of gezin veilig te stellen. hebben de kans gekregen zich te bekeren en in de na-oorlogse po litiek een rol te spelen. „Wie ook maar iets op z'n kerfstok had, dat naar onmenselijkheid riekte, heeft de toegang tot eni ge partij afgegrendeld gevonden. Voor hen was slechts plaats: het gerecht. En die in stelling hebben we nog niet op gegeven. Komen nu nog oorlogs misdaden aan het licht dan wordt niet geschroomd om de betrokkenen voor de rechter te brengen". De groep van ex- NSDAP-ers en oud-militairen binnen de NDP is overigens erg klein geworden. De meeste be keerlingen van 1948 zijn overle den. De vijf binnen de DDR bestaan de politieke partijen zijn alle in de Volkskammer. hoogste staat sorgaan in de DDR, vertegen woordigd. De SED vormt met 127 leden de grootste fractie. CDU. LDP, NDP en DBP heb ben elk 52 zetels. De algemene vakbond en daar bestaat er maar een van vaardigt 68 le den af, de vrouwenorganisatie 35, de j-eugdbond 40 en d eDuitse Cultuurbond 22. In totaal telt de Volkskammer 500 leden. Wie dit cijferlijstje bekijkt, moet het op vallen, dat de vier pèlitieke par tijen, die naast de SED bestaan, een gelijk aantal zetels hebben. Dat is geen toeval. De zetelver deling heeft namelijk niet plaats op basis van het op de verschil lende partijen uitgebrachte stemmen, zoals bij ons het geval is, maar zij wordt afgesproken binnen twee organen van over leg, het Democratisch Block, waarin vertegenwoordigers van de partijen elkaar treffen, en het Nationale Front, waarin alle partijen en alle massa-organisa ties, zoals de vakbond, de vrou wenbond en de jeugdbond sa menwerken. JCI1. een Geen concurrentie Bij dat Nationaal Frot ben ik op bezoek geweest bij de heer Klaus Tinius, die er verantwoor delijk is voor de voorlichting. „Wij hebbeen les uit het verle den getrokken", zo doceerde hijhme. „Toen we uit de oorlog kwamen en de eerste partijen zich aandienden, hebben we ons allemaal de vraag gesteld hoe men als partijen zou willen functioneren. D keuze was in de onderlinge concurrentieslag gaan of samen de DDR opbou wen. Er is voor het laatste ge kozen". „Wij geloven hier in overtui gingsprocessen", zo de heer Ti nius. Hij noemde me een voor beeld. De grondhervorming heeft een lange weg afgelegd. Het proces begon in 1945 toen men de grootgrondbezitters, meest adellijke families e grootindustrieëlen, het eigendom van de grond ontnam en het schonk aan de boeren - het wa ren er om en nabij de 232.000 - die de bedrijven op pachtbasis bewerkten. Daarna is men de produktiegemeenschappen gaan propageren. De boeren werden aangemoedigd om hutje bij hu tje te gooien. Het kolchoze-stel- sel, zoals dat in de Sovjet Unie i fascisme en militairisme. Een maal per bestaat, was aan dat streven ui teraard niet vreemd. „Ik heb wel meegemaakt, dat men me in dorpvergaderingen e verstaan gaf, dat men mij de volgende Verkiezingen De felste tegenstanders van nu vind je niet zelden terug op de stoel van voorzitter". keer met honden het dorp uitjagen als ik het weer probeer de ook maar een woord over de produktiegemeenschappen te spreken. Nu na jaren zie je, dat we met langdbouwgebied nage noeg geheel door produktiege meenschappen bewerkt worden. Ook in het hartje van Berlijn staat de kerk nog in het midden. Het is de uit de vijftiende eeuw stammende Marienkirche, die overigens de laatste jaren wel wat in de verdrukking is ge komen door de omringende hoge gebouwen. Het nationale Front rgelt in de DDR ook de verkiezingen. Op alle niveaus. Ik heb de heer Ti- lius de vraag gesteld wat ik kan doen met het stembljet, dat mij als kiezer zou worden uitgereikt zo ik burger van de DDR zou zijn. Hij heeft er me bijna om uitgelachen. „De dag van de verkiezingen is hier niet de be langrijkste dag, zoals bij u", zo begon hij zijn uitleg. „Het hel proces van de verkiezingsvoor bereiding is hier belangrijk .We doen het zonder poesDas en zon der circus. Wie kandidaat wil zijn stelt zich voor aan wie mee beslist over de kandidatenlijst. In vrouwenorganisaties, in d? FDJ in de brirades in de bedrij ven, in de kring van politieke pariiien. NIET EEN MAAR parijjen. Niet een keer, maar meermalen. Hij wordt daar ste vig aan de tant gevoeld. Ik heb het wel eens in een brigade meegemaakt, dat een kandiaat van zijn collega's te horen kreeg, dat ze hem als afgevaar digde niet wilden aanvaarden, omdat hij in z'n vak als onbe kwaam of niet al te ijverig werd beoordeeld". Ieder die tenslotte door de kriti sche beoordeling komt krijgt een plaats op de lijst van het Natio nale Front, een eenheidslijst. Op het stembiljet staat slechts z'n naam. Verdere toevoegingen, zoals bijvoorbeeld van de politie ke gezindheid, ontbreekt. Het stembiljet telt twintig procent meer namen dan er zetel zijn. Dat in verband met de opvol ging in de vacatures. De meeste kiezers geven hun stembiljet af zonder dat ze op het formulier iets aangegeven hebben, omdat zij de gelegenheid hadden over de kandidering hun zegj-e te doen. Hooguit streept hij de naam van een kandidaat door. zo hij die het vertrouwen niet kan chenken. Het behoort tot de uitzonderingen. Hetgeen dan verklaart wordt als uitvloeisel van het systeem van de kandi daatstelling. De laatste verkie zingen voor de Volksmakker, die vnn novemhnr 1971, brachten 11.227.535 DDR-bürgers naar de s'embus. Slechts 16.951 kiezers (0,15 procent) sprak zich uit te gen het kiesvoorstel, dat door het Nationale Front was voorge steld. In gesprekken, in radio-uitzen- dinf-n, in artikelen hoor je doorlopend over „der FUhrung der Partei der Arbeiterklrsse". Je neemt er op z'n minst de in druk van mee. dat de SF.D de dienst uitmaakt en dat alle an dere politieke partijen alsook de organisaties van werknemers, vrouwen en jongeen simpel func tioneren als bijwagen of een vernisje. De mensen binn-:-n deze partijen ondergaan het aller minst als zodanig. Socialisme Ik sprak met een jonge libe- raaal aan wie ik de vraag kwij raakte hoe een liberaal tot een keuze voor het socialisme komt. Hij had een simpele redenering. „Kijk", zei hij, „uw vraagstel ling is eigenlijk niet juist. Er is in de nadrukkelijke betekenis van het woord geen sprake van een keuze voor het socialis me. Wij zijn hier alleen solidair met de staat. Binnen onze staat is het socialisme een gegeven. U komt uit een kapitalistisch land. Voor het kapitalisme hebt u wel licht ook niet gekozen. Het is ook bij u een gegeven". Ik heb hem weersproken, dat ik tenminste de gelegenheid heb, zo ik die overtuiging zou aan hangen om het communisme te gaan prediken en om te probe ren met geestverwanten een or ganisatie van de maatschappij te bewerkstelligen, die beant woordt aan de ideologie van Morx, Engels en Lenin. Een katholiek, overigens zonder enige binding met een partij, zag in geen enkel opzicht discri minatie van mensen, die niet tot de SED behoren. Hij hield me voor, dat bijvoorbeeld de voor zitter van de CDU. Gerald C.öt- ting, president is van de Volks kammer. dat de (gekozen) pre sident van het opperste ge rechtshof eveneens ?en lid van de CDU is. dat de partijloze prof. dr. Correns de Nattonalrat van het Nationale Front voorzit en dat liberale prof. dr. Mónfred Gerlach plaatsvervanger is van Wlater Ulbricht als voorzitter van de Staatsrat. Ook In de mi nisterraad hebben bewindslieden van andere partijen dan de SF.D zitting. „Er wordt veel minder rp de partijkeuze gelet dan u denkt. Bekwaamheid staat voor op'. KLAAS VOS. Naar aanleiding van het be richt, dat de Romeinse congre gatie voor de geloofsleer bezig is aan een onderzoek naar pa ter W. Kotte, deelt men ons uit de kring van pater Kotte mede, dat deze twee keer een uitvoerig gesprek heeft gehad met genoemde Romeinse con gregatie. Deze congregatie blijft volhou den, dat er géén onderzoek is ingesteld naar persoon en acti viteiten van pater Kotte. Even min is het zo, dat de pauselijk pro-nuntius in Nederland, mgr. A. Felici de bewegingen van pater Kotte nauwgezet nagaat. Zoals eerder gemeld heeft het secretariaat van het aartsbis dom Utrecht vorige week me degedeeld, dat men wel op de hoogte is van een Romeins on derzoek en dat het aartsbis dom de congregatie van de ge loofsleer inlichtingen heeft ver schaft over pater Kotte en zijn beweging. De bekende Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Pachman meent, dat ondanks alle pogingen van de staat in de afgelopen vijfentwintig jaar om met alle kracht en meedogenloos geweld de materialistische filo sofie bij het volk ingang te doen vinden, het tegendeel is bereikt. Het marxisme heeft in Tsjechoslowakije bij na al zijn steunpunten verloren, vooral onder de intel lectuelen en de jeugd. Pachman is, zoals bekend, erin geslaagd, dankzij een honger staking, het land uit te komen. In 1946 trad hij als overtuigd copimunist uit de kerk, maar keerde daarin in 1970 weer te rug, omdat hij naar hij schrijft, tot het inzicht was ge komen, dat de marxistische le vensbeschouwing niet voor mensen is, die werkelijk na denken." Volgens Pachman zijn er tekenen die wijzen op een renaissance van het chris telijk geloof. De methoden ter onderdruk king van de godsdienstvrijheid zijn subtieler geworden vol gens Pachman, die een per soonlijke ervaring weergeeft: Nadat ik in de kerk terugge keerd was. wilden mijn vrouw en ik ons huwelijk ook kerke lijk laten inzegenen. Dat werd echter verhinderd. De kerk werd door de geheime politie omsingeld. Zelf werd dk volkomen zonder reden gearresteerd en in de kranten en via de radio belas terd. „De godsdienst," zo werd gezegd, „was dan wel een pri vé zaak, maar niet bij mensen, die algemeen bekend waren en invloed op de jeugd konden hebben. Bij hen kon godsdienst alleen maar provocatie worden genoemd. Veie jaren lang, aldus Pach man, wordt de materialistische filosofie de mensen ingepompt, op de scholen en via ontelbare cursussen. Voor elke geschool de arbeid is kennis ervan voor waarde. Naar de begrippen van de machthebbers zou binnen dit systeem God allang dood moe ten zijn, maar de mensen be keren zich niet tot de „alleen zaligmakende wetenschappelij ke levensbeschouwing". Zij ke ren tot God terug. Dat geldt ook voor de intellectuelen, die vroeger marxist waren. Eigenlijk, aldus Pachman, is dat geen zuiver Tsjechisch maar een internationaal ver schijnsel. Uit een tegen mij ge richt scheldartikel in het blad „Rude Pravo" vernam ik met grote belangstelling, dat net als ik de Franse „afvallige" Roger Garaudy in de katholie ke kerk was teruggekeerd. De regering van Oeganda heeft aartsbisschop Emanuel Nsubuga een Mercedes cadeau gedaan. Generaal Amtn, die de kerk in het land de laatste tijd aanzienlijke moeilijkheden heeft bezorgd heeft de auto zelf aangeboden, ter vervan ging van de vorige die bij een verkeersongeluk vernield werd. Het geschenk had geen politiek doel, zei Amln. Hij hoopte al leen dat de aartsbisschop de geestelijke ontwikkeling van het volk van Oeganda zou be vorderen. Drieënnegentig procent van de bevolking van Latijns Ame rika is katholiek gedoopt. Er zijn 47.000 priesters, dat is on geveer tien procent van het to tale aantal in de wereld. De helft van de priesters komt uit Europa, de V.S. en Canada. Voorts zijn er 8.600 broeders en 130.000 zusters. Ook de bisschoppen van Franstalig Canada hebben zich krachtig uitgesproken tegen het vrijgeven van abortus. In hun brief over dit onderwerp schrijven zij, dat het debat over deze kwestie zich veront rustend beweegt in de richting van het vrijgeven van abortus. Het geweten van een toene mend aantal vrouwen dreigt bij een ruime wettelijke tole rantie zo verduisterd te wor den, dat de abonius voor een aantal eenvoudig een kwestie van gemakzucht wordt, aldus de bisschoppen. Ook in Polen nemen de dief stallen in kerken hand over hand toe. Men spreekt al van het aanleggen van alarminstal laties en de aanschaf van brandkasten voor het opbergen van het liturgisch vaatwerk. In West Pommern blijven de ker ken vanwege de diefstallen ook overdag dicht. Het witboek met voorstellen van de Britse regering om de Noordierse kwestie op te los- sen, betekent volgens de Ierse bisschoppen een belangrijke nieuwe stap. Zij hebben hun diepe hoop uitgesproken, dat het zó zat worden uitgevoerd, dat er sprake zal zijn van waarachtige verzoening in rechtvaardigheid en vrede. Het op de bijbel gegrondveste vertrouwen dat macht kan en mag worden uitgeoefend door het aanwenden van geweld door de overheid, is volgens dr. E. E. Stern onjuist en niet in overeenstemming met wat er in de bewuste bijbelpassage (Rom. 13) werkelijk staat. ,,Ik bedoel een ontkoppeling tot stand te brengen tussen het christelijk geloof en het militaire geloof," aldus dr. Stern, die deze week tot doctor in de godgeleerdheid is gepromoveerd aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Dr. Stern onderscheidt in zijn proefschrift „macht door ge hoorzaamheid" twee vormen van macht, die lijnrecht tegen over elkaar staan. „Werkelijke macht in bijbelse zin is geba- seert op betrouwbaarheid en rechtvaardigheid", stelt hij. „Die macht wekt geen verzet en bergt niet de kiem van ei gen ondergang in zich. Die kiem is wel aanwezig in macht die wordt uitgeoefend door ge weld en misleiding." Dr. Stern duidt die macht aan met pseudo-macht. Kenmer kend ervan is volgens hem het eenrichtingsverkeer tussen de machthebber en de onderwor penen terwijl echte macht wordt gekenmerkt door een tweerichtingsverkeer tussen betrokkenen. Volgens dr. Stern geven de profeten van Israël in het Oude Testament een duidelijk uitgangspunt aan: slechts op recht gegrondveste heerschappij is duurzaam. Wie gehoorzaam is aan die wet, kan volgens hem echt macht verwerven. Dr. Stern komt dan tot de klassieke bewijsplaats in de bijbel voor het geloof in macht door geweld, daar waar in „Romeinen 13" staat, dat ie der mens zich moet onderwer pen aan „de overheden die bo ven hem staan, want er is geen overheid dan door God". Dok staat daar dat de burger >p moet passen met verzet want de overheid draagt het twaard niet tevergeefs. Deze tekst, geschreven door de apostel Paul us. moet volgens dr. Stern worden begrepen als de politieke uitwerking van de algemene regel „overwin het kwade door het goede". Als in de bijbel gezegd wordt dat de overheid Gods dienaar is, al dus dr. Stern, dan is dat een protest tegen een overheid, die zichzelf boven alle goden stelt en zelf uitmaakt wat toegesta ne godsdienst is en wat niet." De bijbelse boodschap heeft een grote rol gespeeld bij de mondigwording van de gehele wereld. Dit echter meer on danks dan dankzij de kerk. van de kerk af. Van de bijbel mondigwording een van de meest verwerpelijke verschijn selen van verwereldlijking van het kerkvolk: men keert zich van de erk af. Van de bijbel uit gezien is het verontrusten de eraan dat dit proces zo langzaam vordert, meent dr. Stern, die de kerken een ge brek aan werkelijke en een overdosis aan pseudo-macht verwijt. KERK EN WERELD Nu China zich steeds meer open stelt, schijn ook de situatie van de rooms-katholieken in China beter te worden en de kans dat missionarissen het land weer In mogen neemt toe. Aldus meldt het Spaanse misslcburcau naar aanleiding van recente berich ten uit China. Het bureau wijst onder meer on het interview dat het Italianse dagblad „Awenire" onlangs in Peking heeft gehad met twee Chinese priesters. Vicaris-gene raal Thomas Wang Ti King zei bereid te zijn de betrekkingen met de Italiaanse kerk te ont wikkelen. „De Italiaanse pries ters zijn welkom in China", zei hij. Wanneer een Italiaanse bis schop hem zou uitnodigen, zou men te zijner tijd zien hoe op deze invitatie in te gaan. Beide priesters benadrukten ech ter ook dat de Chinese kerk zich bevrijd heeft van de controle door het Vatikaan. Volgens hen heeft paus Pius XII zich inder tijd van hen afgescheiden, toen hij verklaarde dat de Chinese kerk niet mocht meewerken met de communistische partij en niet mocht strijden tegen het imperialisme. Beide priesters zijn van mening dat de bisschop van Rome geen macht heeft over de gehele katholieke kerk. Er zijn momenteel aldus „Av- venire" 65 bisschoppen in China, van wie er 45 werden ge wijd zonder toestemming van de H. Stoel. Volgens de beide Chi nese priesters telt Peking twin tig priesters en ongeveer zesdui zend rooms-katholieken, voor het merendeel bejaarden, die vooral op het platteland in de omgeving wonen. Er zijn geen seminaries, maar wel priester roepingen. „Er is een zestal jongens van 14 tot 17 jaar", zo zei de vicaris-generaal van Pe king „die met <>ns filosofie, theo logie en godsdienst studeren". De jezuieten, die nog twaalf leden in China hebben van wie het lot overigens onbekend is, zullen tijdens hun algemene vergade ring volgend Jaar in Rome ook aandacht besteden aan de missio nering in China. Vastenactie via de weegschaal Mevrouw H. Speelman, vrouw van een huisarts In Drachten en moeder van vijf kinderen is een vermagerings-vastenactle voor de zending begonnen. Zl) heeft een groepje vrouwen we ten te verzamelen, die elkaar steunen bij het liifelijk bespa ren op eten en drinken. Ter stimulering wordt op een voste dag in de weck in club verhand de weegschaal ge raadpleegd. Per verloren pond gaat er een gulden in een spaarvarken, bestemd voor 7ondinesdoeleinden. Er zijn al twr-"- varkens vol en de om streeks zestig deelneemsters •mekken nu een derde exem plaar. Vorig Jaar hield mevrouw Sneelman een vnstenactie, die rond twintig deelneemst-T* trok. Met elkaar viel men 'oen tussen 1 febnari en Pink«te- ren gemiddeld ruim elf kilo '<er persooon af. zodat 450 gul den kon worden bijgedragen voor medische uitrusting een Nederlandse zendingsver pleegster in Brazilië.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13