Propaganda beheerst jongs af het leven van aan in de D.D.R. M Zonder hulp van Sovjet-Unie hadden wij niet bestaan' Iedere leraar is tevens een politieke opvoeder" N APRIL 1973 Bijna een kwart eeuw lang zijn zeventien miljoen mensen, samen vormend de Duitse Democrati sche Republiek maar meestal aangeduid als Oost-Duitsland door het grootste gedeelte van de wereld staatsrechtelijk doodgezwegen. De 6tatus, die ministaatjes als Andorra en Liechtenstein wel deelachtig was, ontbeerde een land met meer in woners dan België, Nederland, Zweden, Zwitser land, Noorwegen, Griekenland en Portugal. Het laatste restant van de koude oorlog, de tegenstel ling Oost-West, zuiverder gezegd communistisch en niet-communistisch, is sinds kort uit de weg geruimd. Kanselier Willy Brandt van de Bondsre publiek Duitsland verwijderde, met instemming van een meerderheid van zijn volk, de laatste hinderpalen voor normale volkenrechtelijke ver houdingen binnen het Europese contingent. De deling van het Derde Rijk, het Duitsland van Adolf Hitler, is officieel bekrachtigd. Het heeft als gevolg gehad, dat een groot aantal landen zich in de laatste maanden gehaast heeft om di plomatieke betrekkingen met de DDR aan te kno pen. Finland ging in de rij van niet-communisti- sche landen voorop. Van de Westeuropese naties snoepte België de primeur voor de neus van Ne derland weg. In de erkenning van de DDR door wat men doorgaans aanmerkt als de westerse na ties vonden wij een reden om een onzer verslag gevers een reis door de DDR te laten maken. Onze verslaggever Klaas Vos was acht dagen op bezoek in Leipzig, Dresden, Wittenberg en Berlijn. Over zijn ervaringen bericht hij in een aantal ar tikelen- Een jarenlang verzwegen, soms ge brandmerkt en dan tevens nauwelijks serieus genomen natie is bezig het feest programma te schrijven voor het 25-ja- rig bestaan. Het zal duur uitvallen, want meer diplomaten dan ooit in Ber lijn geaccrediteerd waren zullen aan stonds volgens de etikette van de buiten landse dienst namens hun regeringen gelukwensen komen aanbieden. Volgend jaar bestaat de Duitse Democratische Republiek, met zekere hardnekkigheid door velen nog altijd Oost-Duitsland ge noemd, een kwart eeuw. Sinds Willy Brandt zijn oost-politiek bekroond zag, haastte nagenoeg de gehele wereld zich om de DDR te erkennen. Legaal ont staan nu volkenrechtelijke relaties met een land, dat de afgelopen drieëntwintig jaar niet slechts heeft gebruikt om bin nen het blok van oostelijke landen een eigen plaats te verwerven, maar dat ook bijzonder hard gewerkt heeft aan zijn economie. Op de puinhopen van een deel van Hitiers Derde Rijk, bovendien in een streek, die van oorsprong geen natuurlijke hulpbronnen bezit, werd een nieuwe natie gesticht, die zich hard wer kend, thans ook in een „Wirtschaftswun- der" kan verheugen. In de wereldlijst van industrieel toonaangevende landen worstelde de DDR zich in de afgelopen jaren naar de achtste plaats. Oude Berlijnse glorie: Unter den Linden, met de Brandenburger Tor op de achtergrond. Unter den Linden is in Oost-Berlijn. Vlet is stellig interessant, maar voor het moment al lerminst actueel om de deling van Duitsland histo risch uiteen te rafelen. We volstaan alleen maar met even in herinnering te roepen, dat op een paar con ferenties vóór de capitulatie van Hitiers troepen - in Teheran en Yalta - de geallieerden het er over eens werden, dat niet ten derde male Duitsland de kans mocht krijgen om de wereldvrede te bedreigen. In, toen nog goede, samenspraak werd geregeld, dat elk van de oorlogsbondgenoten (Sovjet-Unie, Aiperika, Engeland; later kwam Frankrijk er bij) een onge veer gelijk deel van Duitsland zou bezetten. Elk zou de toegewezen zóne naar eigen inzicht beheren. Het hield onder andere de plicht in om te denazifice- ren, te demilitariseren en te democratiseren. De af spraken werden eigenlijk niet gespecificeerd, zodat elk van de partners naar eigen inzicht, en dat sluit ook willekeur in, kon handelen. Het is gebeurd ook. Het proces van de democratisering bijvoorbeeld is door elk van de geallieerde landen naar eigen princi- uitgelegd. Zelfs binnen de Bondsrepubliek ver schilt daardoor van land tot land het bestuursstelsel. Geen hereniging De Sovjet-Unie bracht in het oostelijk deel van het Derde Rijk (de Pruisische provincies Brandenburg, Saksen, Pommeren, Silezië, de landen Mecklenburg, Anhalt, Saksen en Thüringen) haar opvattingen over democratie tot gelding. In de diverse principiële uit gangspunten iigt een van de kiemen, die de bondge noten uit elkaar joeg en soms zelfs vijandig tegen over elkaar deed staan. Voor de situatie, zoals die thans is, was het jaar 1949 belangrijk. Met goedvin- an de westelijke grootmachten werd de Bonds- epubliek Duitsland (onder leiding van Adenauer) uitgeroepen. Een paar weken later werd voor het oostelijk deel van het voormalige Duitsland de Duit se Democratische Republiek gevormd onder leiding 'an Wilhelm Pieck, Otto Grotewohl en Walter Ui tricht. Tot Willy Brandt de realiteit in zijn buiten- ands beleid de eerste plaats gaf, hebben de beide )uitse staten elkaar niet verdragen. De oorzaak laarvoor moet toch wel in het Westen worden ge- ocht. Het geloof in een hereniging van Duitsland is •lijven sluimeren, tegen de bedoelingen van de lan- die geteld in mensenlevens de grootste offers ijdens de tweede wereldoorlog brachten. Het veran- ierde toen Brandt naar het oosten reisde en daar tot Ifspraken kwam. De Sovjet-Unie heeft geen gelegen- „t*l eid ongebruikt gelaten om het marxisme-leninisme ijbi. propageren. Voor het bestuur, voor de bedrijven, 3r de gehele samenleving binnen het haar toege wezen deel van Duitsland. Het feit, dat de lijst van anden, die de DDR erkennen en met deze staat di plomaten uitwisselen nog immer groeit wordt in Ber- jn beschouwd als een succes van socialistische bui- enlandse politiek. Daarmee wordt dan niet de poli- iek van de socialist Willy Brandt geprezen, maar et eigen beleid, dat in het buitenland vertrouwen «oogst heeft. &een vrijbrief n dit verband las ik in „Neues Deutschland", het rgaan van de SED, waarin socialisten en commu- isten elkaar gevonden hebben, een beschouwing an Ernst Otto Schwabe. Hij schrijft onder meer: Wanneer wij - en met ons de gehele vredelievende 'ereld - thans de vruchten van ons volhardend Ireven naar vreedzame coëistentie van staten van erschillende maatschappelijke organisatie oogsten, oudt dat natuurlijk ook in, dat de DDR diplomatie- betrekkingen aangaat met kapitalistische landen 'et republikeinse, monarchistische of open dictato- iale staatsvormen. Het aangaan van deze betrekkin- en betekent vanzelfsprekend niet, dat daarmee een 'mpathiebetuiging voor het in die staat bestaande «Riem afgegeven wordt. Omgekeerd betekent het D'* niet. dat deze regiems met de normalisering van e betrekkingen plotseling sympathie met onze so fistische staatsvorm betuigen". «ie beschouwing mag gerust aangemerkt worden s het officiële partij- en daarmee regeringsstand- van de DDR. Niettemin is deze opvatting aller- t een vrijbrief om nu maar meteen met ieder- n zee te gaan. Aan een erkenning van bijvoor- lfld Portugal wordt niet gedacht. Het daar heer- nde regiem - maar vooral de sympathie, die men teft voor de vrijheidsstrijd van de Portugese kolo- V Van de onderwijzers en onderwijzeressen word! ve rwacht daf zij ook in politiek opzicht pedagoog zijn. niën - is een sta-in-de-weg voor diplomatieke betrek kingen. Daarentegen is het over en weer wel tot een erkenning van Spanje gekomen. „Neues Deutsch land" heeft over alle staten, waarmee diplomaten worden uitgewisseld, een artikel gebracht. Met be trekking tot Spanje een vrij neutraal bericht over het staatshoofd Franco, die toch ondanks heftig interna tionaal socialistisch en communistisch verzet aan de macht is gekomen. Revisionisme Israël komt ook nog niet voor in het lijstje van lan den, waarmee diplomatieke betrekkingen worden aangeknoopt. Maar dat is een hoofdstuk apart. De wens was over en weer wel aanwezig, maar verder contact is uitgebleven nadat Israël herstelbetalingen als eis op tafel legde. In Berlijn is dat slecht geval len, zoals mij uit diverse gesprekken bleek. ..Wij zijn nooit met Israël in oorlog geweest, zodat er geen sprake van welke schadevergoeding ook kan zijn. Tel Aviv heeft zich beroepen op de omstandig heid, dat de Bondsrepubliek wel tot betaling is over gegaan. Maar dat is een zaak van Bonn. Als men zich daar opvolger wil voelen van het Derde Rijk dan moet men het daar zelf weten. De DDR voelt de relatie niet. Wij zijn een nieuwe staat en ervaren Bondskanselier Willy Brand! van de DBR; ope ning naar het Oosten. „BEETHOVENS MUZIEK WORDT POLITIEK IN OOST EN WEST VOOR ANDERE DOELEINDEN GEBRUIKT" n--mm- EJfflWU!' /i' van het verleden alleen maar, dat we nagenoeg een gehele generatie mannen missen". Erich Honecker, eerste secretaris van het centrale comité van de Socialistische Eeenheidspartij Deuts- land, heeft bij gelegenheid van de erkenning van de DDR telegrammen gewisseld met zijn collega's in de landen, waarmee diplomatieke betrekkingen werden aangeknoopt. Alleen in het hoofdkwartier van de CPN in Amsterdam werd geen telegram bezorgd en aldus ging er ook niet een naar Berlijn terug. Een opmerkelijk gegeven. De CPN ontbrak eind vorige maand ook op het con gres, dat de SED in Berlijn organiseerde ter viering var. het 125-jarig bestaan van het communistisch maninfest. Speurt men in Berlijn naar de achtergrond dan wordt de communistische kaart van de wereld snel getekend. Daarbij ontdekt men dan twee groe peringen. In de eerste plaats die welke zich affi- nieert met de communistische partij van de Sovjet- Unie. Het is veruit de grootste groep van landen. De tweede groepering voelt zich meer en sterker ver want met Mao, de leider van de Chinese communis ten. In aantal is zij klein. Slechts de Nederlandse en Albanese communisten ving Mao als sympathisan ten. In de kringen van de SED maakt men er zich niet zo druk over. Gemakkelijk valt weliswaar ten opzichte van de CPN het woord „revisionisme" - en onder communisten is dat een ernstige beschuldi ging - maar men voegt er vlot aan toe, dat in de beste families wel eens problemen aan de orde zijn. Bij meer dan een gelegenheid is me duidelijk ge maakt, dat de DDR alles aan de Sovjet-Unie te dan ken heeft. „Zonder de hulp van de SU hadden wij niet bestaan. We waren, als men in het Westen z'n zin gekregen had, onder de voet gelopen. Het zint weinigen, dat het communisme zo diep in centraal Europa is doorgedrongen door de vorming van de DDR". S.U. geprezen Op de achtste partijdag van de SED - en die staat centraal in het DDR-denken en -handelen van het moment - werd uitgesproken, dat „wanneer het ge lukt is de mensheid voor een nieuwe wereldoorlog te behoeden en de imperialistische aggressoren steeds opnieuw een halt toe te roepen, we dit boven alles danken aan de Sovjet-Unie en de gehele gemeen schap van socialistische staten". Men passeert geen stad of dorp in de DDR of op grote aanplakbiljetten - witte letters op rode achtergrond - wordt de „eeuwi ge en onverbrekelijke vriendschap met de Sovjet-U nie" aangeduid. Op straat ook worden de macht van het marxisme-leninisme en de zegeningen die de ge meenschap daarvan mag verwachten gepredikt. De SED laat geen gelegenheid onbenut om aan te dui den, dat zij de „führende" partij van de arbeiders klasse is. Haar principes worden overal uitgedragen. Wat men van de SED ook kan denken, een goede or ganisatie kan men haar niet ontzeggen. Haar propa- ganda-apparaat weet door te dringen tot in de kleinste gemeenschapsvormen van de samenleving. Een voorbeeld haal ik uit „Neues Deutschland", waarin een beschouwing voorkwam van de hand van Wolfgang Heiland, eerste secretaris van het gewest Saalfeld, onder de titel „Iedere leraar is tevens een politiek opvoeder." Hij schrijft onder meer: „De kennismaking van jeugdigen met onze wetenschappe lijke wereldbeschouwing geschiedt vaak eerst op de scholen. Hier worden de grondslagen voor een vast klassenstandpunt gelegd. Daarom laten wij de onder wijzer in zijn verantwoordelijk werk niet alleen staan. Onze belangrijkste taak zien wij in ondersteu ning van de school-partijorganisaties. Van hun strijd vaardigheid hangt zonder twijfel af hoe het bewust zijn van de pedagogen zich ontwikkelt. Medewerkers van het secretariaat bezoeken vaak de partijgeno- ten-onderwijzers' in hun vergaderingen om met hen de vraagstukken van onze politiek te bespreken. Daardoor hebben wij een enigermate goed inzicht en weten we, dat in toenemende mate politiek-ideologi- sche basisvragen de inhoud bepalen. Kriterium is hoe iedere Genosse (partijgenoot) zijn taak als poli tiek opvoeder vervult". Men kan over zo'n beschouwing z'n schouders opha len. Daarbij moet men echter wel in gedachten hou den. dat in onze wetgeving werd vastgelegd dat de overheidsschool opleidt tot de maatschappelijke en christelijke deugden. In de praktijk is het bij ons een min of meer dode letter geworden. In de DDR, waar nagenoeg alles geregeld is, zal in de grondwet ook wel zo'n soort artikel te vinden zijn. Het ver schil met ons is slechts, dat men in de DDR veel, zo niet alles letterlijk neemt en de taken met een dui delijk fanatisme vervult. Bij meer dan een gelegen heid bleek me, dat de ideologie zo vast verankerd zit, dat discussiëren nauwelijks zin heeft. Hooguit kom je tot een uitwisseling van gedachten. Het snijdt echter geen hout, omdat ze volkomen langs el kaar heen gaan. Democratie Ik kies - om misverstand te voorkomen - niet voor het politiek systeem, dat in de DDR wordt aange hangen. Tegelijkertijd heb ik wel begrip voor de daar onstane constellatie. Democratie is niet alleen Premier Willi Stoph van de DDR; internationale erkenning. moeilijk uit te drukken, maar het is een nog lastiger export-artikel. Bij de kansen, die democratie in een volk krijgt, kan men historie niet uitsluiten. Wat dit betreft moet uitgesproken worden, dat in de bondsre publiek noch in de DDR de oudste generaties ook maar enige relatie met democratie heoben onderhou den. Onder Von Hindenburg, noch onder Hitier heeft ook maar iets bestaan, dat verwant was aan een demo cratische gezindhed. In het vacuüm, dat in 1945 in de DDR ontstond, dook het marxisme-leninisme. Aan beide zijden van de ideologische grens, die door Europa loopt, noemt men zich democraten van het zuiverste water. Maar tegelijkertijd verwijt men elkaar over en weer dat men de democratische geest niet verstaat. Deze te genstelling vond ik typerend geïllustreerd in de vra- genrubriek van de Berlijnse krant „Bauern-Echo," het dagblad van de Democratische Boerenpartij Duitsland. Een abonnee wilde weten of alle uitzen dingen van de Westduitse televisiestations - men kan ze in de DDR ontvangen - met „bürgerllchen Ideolo gie" doorspekt zijn. De redactie antwoordde: „Een serenade bijvoorbeeld van Beethoven op do West duitse televisie of in de televisie van de DDR is wel iswaar als Beethovense muziek hetzelfde, maar poli tiek voor verschillende doeleinden gebruikt". Zo de kastelein is vertrouwt hij zijn gasten. Aan me nig toog heb ik aardige tappers getroffen. KLAAS VOS Partijsecretaris Honecker zoals hij zich bij voorkeur loot fotograferen: temidden van arbeiders.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11