Eugen Jochum met Bruckner's 8-ste ReidóeSomo/nt f 56.- DS 70 moet meer aan politiek doen JUBILERENDE „ZOLDER" HULDIGT BADINGS JOHANN STRAUSS' FLEDERMAUS Automatische treinbeveiliging Den Haag-Utrecht 3 dagen Twente - ZOMAAR Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! amro bank X Politie overvalt politie I r- 97J ZATERDAG 7 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tekenen van leven in heelal melden die een maanverdrag opstelt, heeft gisteren een bepaling aan vaard waarin wordt gezegd dat lal regeringen de secrtaris ge neraal van de Verenigd eNatis- moeten inlichten als zij ontdek ken dat er tekenen van leven in de ruimte zijn. Pokken- patiënte overleden Londen (AFP) - Een van de drie mensen die met pokken In een Londens ziekenhuis liggen, is gisteravond overleden. H« een 29-jarige vrouw. Haar 34-jarige echtgenoot is nog zeer ernstig ziek. Het echtpaar is waarschijnlijk besmet tijdens een bezoek aan een laboratorium-assistente die in een Londens instituut bezig was met een pokkenonderzoek. Deze 23-jarige vrouw heeft zelf de ziekte ook opgelopen. Waarom Anton Bruckner na zijn vele desillusies met zijn achtste symfonie in Wenen wel onmiddellijk succes geoogst heeft, blijft een van de vele raadselen van ontvankelijkheid voor de muziek. ATle delen heb ben iets van wat Bruckner's tijdgenoten veelal tegenstond; de „achtste" is alleen monu- mentaler ea indringender. Maar misschien is het toch juist dit geweest wat bij velen het verzet deed breken. Monumentaal en Indringend was in elk geval de interpretatie welke Concertgebouworkest en Eugen Jochem vrijdag in het ansichtkaarten de onverbrekelij- Congresgebouw van de „Acht- ke band tussen liefde en natuur ste" gaven; monumentaal voor- moest aantonen, al in de hoekdelen, indringend Elly Ameling zong zeer fraai, de het adagio, war de prachti ge klank van strijkers en enkele blazers, door Jochem in vol maakt tempo en volkomen pre cisie geleid, de lengte van het stuk vergeten deed. De zoveel ste grootste Bruckner-interpre- tatie van het Concertgebouwor kest dus. Aan Bruckner ging vooraf een Bach-cantate (no. 202 „Weichet mir") door Baoh afgeleverd als huwelijkscantate op een naïeve tekst van het soort dat op oude obligaat-soli van de Amsterdam se musici waren op één moment rra voorbeeldig en Jochum bege leidde vederlicht. Alles dus zoals men het niet beter kan wensen maar tochNa tien minuten kregen we het gevoel dat de spanning eruit was. Net zo iets als een sportevenement, waar mooi gespeeld wordt, maar elke vorm van opwinding ontbreekt. Het moet hier ook wel aan Bach gelegen hebben. G. v. 1 In Nederland 10500 adoptie kinderen ar, DEN HAA G(ANP) —Het aantal enta geadopteerde kinderen in Ne- Effeo derland is het afgelopen jaar con) gegroeid tot rond 10.500. mar>li Volgens gegevens van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek n3 werden vorig jaar bij de ai i dissementsrechtbanken 1406 adoptieverzoeken ingediend 5 (1971: 1303). Van de 1313 ver- rt'J zoeken die afgedaan werden kraan 0971: 1184J werden e rl282 toe- k e- gewezen (1971: 1155). Eind 1972 ee- waren nog 1748 verzoeken in be- nwe- handeling. lei ]ebo Het Amsterdams Universiteits koor is momenteel in Zweden waar het twee concerten geeft ping; in Gothenburg terwijl het ettelij- ke malen voor scholen zal op treden. In 1969 bracht het koor zijn eerste bezoek aan Zweden en het vorig jaar traden de stu denten op tijdens het Lincoln Centre Choral Festival in Ame rika. j de Bij de 250ste manifestatie op De Zingende Zolder hebben wethou der Wllzen namens het gemeen tebestuur en verder Thomas Ferguson en Nico de Wal war me dank gebracht aan Peter Hansen voor wat hij In meer dan twintig jaar voor dit mini- kunstcentrum heeft gedaan en nog altijd doet. Aan Hansens Initiatieven en doorzettingsver mogen is het te danken dat dit kunstcentrum de rol is blijven spelen die de oprichters (waar toe Hansen behoorde) het had den toegedacht. Hoe belangrijk die rol is, bleek op deze jubileumavond die Hansen wijdde aan Henk Badings, een van onze grote componisten van de oudere generatie. Badings zelf sprak een artistiek credo uit, dat aan duidelijkheid en we zenlijk belang niets te wensen overliet. Terloops verdedigde hij zich tegen verwijten van conser vatisme, opmerkend dat hij me nig „modesnufje" eerder toe paste dan de jongeren. In kort bestek werd een uiteraard onvolledig maar wel karakteris tiek beeld gegeven van Badings scheppende veelzijdigheid. De mezzo Meta Bourgonjen pianist Paul Niessing brachten met overtuiging de tragische Dullaert-liederen, de speels-exo- tische Chansons orientales, de typische Cummingsliederen. Het duo Lemkes-Vos excelleerde in de vroege sonate voor twee vio len en in een recenter werk In de 31-toonstemming. De altflui- tiste Froukje Wiebenga en na tuurlijk Hansen als pianist pieteerden het portret var even intelligent als gevoelig componist die buiten onze gren zen hoger wordt aangeslagen dan hier op het ogenblik het ge val is. Ks. U KOOPT TOCH NIET EEN TAS IEDERE WEEK IN APRIL EN MEI KOMEN ER NIEUWE MODELTASSEN BINNEN. SPECIAAL VOOR ONS VERVAARDIGD DOOR EUROPA'S BESTE HUIZEN. Komt u eens vrijblijvend vergelijken fired van voordragen Hoogstraat 36 haute jourrure Den Haag e Nederlandse Operastichting orde en aan de (klassieke) wals heeft gisteravond in de Amster- ontbrak de onontkoombare de- damse Stads-Schouwburg de monie. eerste van een reeks voorstellin- Jan Bouws had de voorstellingen gen van Johann Strauss' Fleder- opnieuw ingestudeerd en ten to- maus gepresenteerd, zulks in dezelfde smaakvolle enscenering in de seizoen 1967-'68 en 1969- 70 door Harry Wich voor zijn artis tieke verantwoording genomen. Voor de rest was alles nieuw: als dirigent had men de Ameri kaan Frans Allers aangetrok ken, met het genre operette en musical ten zeerste vertrouwd en geen onbekende voor het Promenade Orkest, dat in de bak zat. Toch bereikte hij daar mede niet direct positief goede resultaten: de Ouverture b.v. miste raffinement, de klankver houdingen waren niet altijd in nele bevonden zich een schare dialect, vervolgens zocht men vergeefs naar een humor, be paald door een zorgeloos gevoel voor relativiteit, eigen aan elke bewoner van Oostenrijks hoofd stad. acteurs en actrices, die voldoen- En meer raffinement hadden de tot ruim voldoende waren: Carol Malone als kamermeisje en Peter van der Bilt als gevan genisdirecteur Frank waren be paald zeer goed. Maar, hoewel bekwame vocalisten als Anton de Ridder, Jenny Veenlnga, John van Kesteren hun bijdra- gewild... waarom van Prins Or- lovsky, nu toevertrouwd aan Nico Boer, niet een travestirol gemaakt? Wat ons wei aange naam trof, was, dank zij de prijzenswaardige choreografie van Ivan Kramer, het optreden het Nationale Ballet. Rotterdam ten strijde tegen stank ROTTERDAM (ANP) Het ge meentebestuur van Rotterdam vindt dat „rigoureuze" maatre gelen moeten worden genomen om stankexplosies als die van de afgelopen week in Vlaardln- gen te voorkomen. Binnen het college van B. en W. van de Maasstad is daarover druk overleg gaande. Gistermiddag is meegedeeld dat het college bij de gemeenteraad snel een voorstel wil indienen om de gemeentelijke havenveror- deninig zo te wijzigen, dat stank- '^verwekkende activiteiten als het schoonmaken van schepen en het overpompen van stanik- stoffen van het ene naar het an dere schip alleen mogen gebeu ren op grond van een vergun ning en alleen op bepaalde door het gemeentebestuur aan te wij zen plaatsen. De wijziging van de havenveror- dening lijkt het gemeentebe stuur van Rotterdam het enige middel om zo spoedig mogelijk te bereiken dat stankoverlast zoals de Vlaardingse bevolking die nu binnen enkele weken tijds tot tweemaal toe in ernsti ge mate heeft ondervonden, niet meer voorkomt. Een andere wg, namelijk het heffen van zodanig hoge boetes dat deze preventief werken ten aanzien van erger lijke vervuiling, zal met wets wijziging gepaard moeten gaan en derhalve te veel tijd in beslag nemen, zo vinden B. en W. van Rotterdam. ADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak Ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". I Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. Hitier een joodse naam PRAAG Een Joodse familie met de achternaam van Hitier heeft van 1682 tot 1846 in de stad Polna in Moravië gewoond en is daarna naar Wenen ge- emigreerd, zo heeft het Tsjechi sche blad Svobodne Slov giste ren bericht. Volgens het blad zijn de gegevens over de familie Hitier aange troffen in het museum van de stad. Het is overigens de eerste maal dat papieren op tafel ko men waaruit zou bziijken dat Hitler van Joodse afkomst is. (Van een onzer verslaggever» Utrecht In de loop van het vol gend Jasir zal de spoorlijn Den KiagGoudaUtrecht voorzien zijn van veiligheidsapparatuur, waardoor eOn ongeval zoals zich woensdagavond heeft voorge daan en waarbij de machinist werd gedood en acht passagiers verwondingen opliepen, niet meer loan gebeuren. Turkije heeft president Ankara (RTR) - Het parlement in Artkana heeft gisteren de 70-jari- ge Fahri Koruturk tot president van Turkije gekozen. Hiermee is een eind gekomen aar een crisis van een maand, door dat politieke en militaire leiders het niet eens konden worden over een kandidaat. Koruturk staat bekend als een ge- atlgd neutralist. gen leverden, een opvoering, die Het Amsterdams publiek heeft de geest van deze zo specifiek deze Fledermaus, getuige de Weense Operette benaderde vele open doekjes, met graagte werd het toch zeker niet. Om te geaccepteerd. Op 12, 14 en 15 beginnen miste men in het stuk, april verschijnt zij in het Sche- dat zo vol parlandi zit, de sen- veningse Circustheater, suele bekoring van het Weense B.R. California College of Arts en het San Francisco Museum hebben een wedstrijd uitgeschreven om Jonge veelbelovende kunste naars meer bekendheid te ge ven. Aan deze wedstrijd is een tentoonstelling verbonden. In lichtingen: C.C.A.C. World Print Competition 1973. 633 Battery Street San Francisco, California 94111. USA. Moord op Amerikanen in Laos? New York (Reuter) - De guerrilla strijders van de Pathet Lao hebben in Laos meer dan 200 Amerikaanse krijgsgevangenen terechtgesteld. Dit heeft de Amerikaanse omroepmaatschap- pij ABC bericht op grond van mededelingen van haar corres pondent in Vientiane. Deze zou dia hebben vernomen In Noord- vietnamese kringen. De Patihet Lao zou de Amerikaan se piloten slechts een paar da gen hebben vastgehouden en ze daarna dootigesdhoten hebben omdat men hen geen onderdak, voedsel en medische verzorging kon geven. een automatische treinbeveili ging, een uiterst kostbare instal latie, die een trein tot stilstand brengt wanneer een machinist niet of niet juist reageert op de opdrachten, die het seinstelsel hem geeft en die bovendien fou ten in dat stelsel corrigeert. Woensdagavond reed 'n personen trein tussen Gouda en Woerden achter op eeti goederentrein, waarschijnlijk doordat een waarschuwingssein was ge doofd, zodat de machinist te laat werd gewaarsdhuwd. Op een baanvak met automatische treinbeveiliging wordt in zo'n si tuatie de trein automatisch en tijdig tot stilstand gebracht. Deze apparatuur is reeds op een aantal lijnen aangebracht, maar de gecompliceerdlheid van de appartuur en de zeer hoge aanschaffingskosten maken het noodzakelijk, dat de invoering van het systeem zeer geleidelijk gebeurt. Adempauze TN het weekblad van het ministerie van onderwijs Is uitgerekend, hoe groot de vloed van Jonge mensen is, die komende maanden een eindexamen gaan afleggen: ruim 191.000. Evenveel dus als da totale bevolking van een grote stad, 2e categorie. Het gros hiervan heeft betrekking op Mavo, Havo en lager beroepson derwijs; maar voor de toplaag van het voortgezet onderwijs (gym nasium, atheneum en h.b.s.) blijft er dan een groep van 12.500 jon ge mensen over. Dit betekent, dat de druk op het hoger beroepsonderwijs ook dit jaar weer hevig zal zijn, maar dat hogescholen en universiteiten een adempauze krijgen, omdat ze dit jaar niet zo'n massa eerstejaars behoeven te verwerken als de afgelopen twee jaar het geval is ge weest. Tenzij teleurgestelden van vorige jaren andermaal bij het wetenschappelijk onderwijs komen aankloppen. Zelfs wanneer dit gebeurt, moet er sprake zijn van enige verlichting. TAIE moeten ministerie. Academische Raad en universiteiten duil beslist benutten om intensief te werken aan de knellende proble men welke terzake van de ruimte bij het wetenschappelijk onder wijs om een oplossing schreeuwen. De manier waarop er geselec teerd wordt, de personele tekorten, de verhouding met het hoger ba» Snel aan de gang gaan is hier noodzakelijk; de udempauze zal im« roeps- en het voortgezet onderwijs. mers maar kort duren, want over amper twaalf maanden is de stoet abituriënten weer zo groot, dat noodoplossingen weinig kunnen redden. Trouwens voor de problemen waarop Havo-leerlingen dio naar het hoger beroepsonderwijs willen, liggen de kaarten niet veel anders. Gee stap vooruit TAE schaalvergroting welke het denken en doen van onze generatie kenmerkt, heeft verschillende goede aspecten. Ze heeft onder meer een einde gemaakt aan opvattingen als zou de wereld ophou den bij de deur van het eigen huis of dat de samenleving bestaat uit een kleine elite die beveelt en een grote massa die te gehoorza men heeft. Toch zitten er aan de schaalvergroting ook beroerde kanten: vooral omdat men bij die schaalvergroting bijna van geen ophouden weet. En daardoor komt de samenleving weer sterk in het teken te staan van massificatie. Een toestand met even grote gevaren als bekrom pen individualisme. In feite dus geen stap vooruit. ONZE generatie gaat éénzijdig denken in de vorm van grote eenhe den: in het bedrijfsleven behouden alleen nog mammoetcon cerns de kans om ecnomisch te blijven leven; bij het onderwijs doetmen alsof hetideaal „gelijke kans voor allen" alleen via schoolconcentraties van tegen de tweeduizend leerlingen verwezen lijkt kan worden; in de landbouw en de handel wordt niets gedaan om het in stand houden van kleine ondernemingen te bovorderen. We gaan vliegtuigen bouwen die duizend passagiers tegelijk van het ene naar het andere werelddeel kunnen brengen, hoewel zeker bui ten de techniek velen eraan twijfelen wat hiervan het nut is en wel ke gevaren dit voor het leefmilieu met zich meebrengt. En geestelijk? Hoewel in theorie nng geon tijdperk meer open heet te staan voor het ontplooien van geestelijke vrijheid moet aan de praktijk getwijfeld worden. Er ontwikkelt zich een nieuwe, heel merkwaardige terreur om het gezond denken onmogelijk te maken door middelen met een etiketje van „totale vrijheid". Whitelaw wijzigt doodvonnis Belfast (UPI) De Britse minis ter voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft het doodvonnis tegen de 29-jarige protestant Al- bert Browne die in oktober jl. een politieman doodde, gewij zigd in levenslange gevangenis straf. Zowel van protestantse als van rooms-katholieke zijde was met represailles gedreigd als het doodvonnis ten uitvoer zou wor den gelegd. In Noord-Ierland staat op het doden van een poli tieman de doodstraf. Browne is ook veroordeeld tot 25 jaar ge vangenisstraf wegens poging tot moord op een andere politieman en tot zeven jaar wegens onwet tig wapenbezit. De/e vonnissen blijven ongewijzigd. De Noord-Ierse politie, voor naamste doelwit van IRA- scherpschutters, is woedend over de gratiëring. (ADVERTENTIE) Drie dagen bijkomen in een streek die alles te bieden bce. Volledig verzorgd, dus int logies, maaltijden cn reis: Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS Een portret van Rembrandt is In Sydney verkocht voor 550,000 Australisch» dollars (circa 2,2 miljoen gulden). Een Australi sche verzamelaar heeft het doek gekocht. Oppassen met kopen grond voor caravan Arnhem Mensen uit de Rand stad, die belangstelling hebben voor grond ln het Llnge-gebied om er een caravan op te zetten doen er goed aan eerst contact op te nemen met de gemeente besturen. Het Is het prov. be stuur van Gelderland gcbleflcen dat landbouwgrond wordt aan geboden voor 34,- per m2, ter wijl deze grond maar dertig cent waard is. Het b bovendien niet toegestaan om zomaar een zomercaravan op de gekochte grond neer te zetten, zo waarschuwt het pro vinciaal bestuur van Gelder land. Illegaal geplaatste cara vans zuFhen voortaan worden weggesleept. Palestijnse verzetsleider in Pari js vermoord Parijs (UP!) De Traakse hoog leraar dr. Kabaisl, die gisteren in Parijs werd vermoord, was een leider van het marxistisch volksfront voor de bevrijding van Palestina. Dit heeft het front bekend ge maakt. Hij werd doodgeschoten tijdens het uitvoeren van een missie in Parijs. Het Volksfront zegt dat de daders agenten van de Israëlische Inlichtingendienst zijn. "Frankrijk zal de verant woording moeten dragen van de gevolgen van haar voortdurend negeren vande activiteiten van deze Israëlische dienst op haar grondgebied", aldus het volks front, dat herinnert aan de ont voering van Ben Barka en de moord op een ander lid van het bevrijdingsfront. New York (AFP) - Drie recher cheurs van de Newyorkse nar coticabrigade, die naar een adres waren gegaan voor een afspraak met drughandelaars die ze erin wilden laten lopen keken vreemd op toen ze op het opgegeven adres in de lopen «aarden van de dienstpistolen van twee van hun collega's. Het tweetal was het drietal voor ge weest en had de buit, twee kilo coralne ter waarde van dertig duizend dollar, reeds in zijn be zit- Ze hebben echter niet lang Plezier gehad van de buit, want konden spoedig daarna wor den gearresteerd. (ADVERTENTIE) DEN BOSCH Het congres van DS 70 - in Den Bosch bijeen - heeft zich unaniem uitgesproken voor een duidelijker politieke opstelling van deze partij. Ook werden meer politieke uitspra ken gevraagd. Met algemene stemmen werd in een motie vastgelegd dat DS 70 „een omlijnder, indringender politiek" zal moeten voeren. Een sterke betrokkenheid met de dagelijkse noden van de zwakken in de samenleving werd daarvooor noodzakelijk ge noemd. Op het congres werd een motie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op een actief en soms agressief reageren op de sociale en politieke gebeurtenis sen. Een voorstel 'om de naam van de partij te wijzigen in Sociaal-De mocratische Partij werd door het hoofdbestuur vooralsnog van de hand gewezen. Bij de argu mentatie voor naamswijziging werd naar voren gebracht, dat de huidige naam verwarring wekt met D'66, doet denken een handelsmerk en tijdgebonden is. Partijvoorzitter prof. dr F. L. Polak, die vandaag in deze functie is opgevolgd door oud minister jhr. mr. M. L. de Brauw, zei dat naamswijziging studie vereist en niet op korte termijn is in te voeren. De laatste groep vluchtelingen die van de Cubaanse autoriteiten toestemming heeft gekregen naar de Ver enigde Staten te gaan, is gisteren In Miami (Florida) aangekomen. Een vrouw, die ontdekte dat haar man niet tot de gelukkigen behoorde, barstte op het vliegveld in tranen uit.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7