Rhodos HANDWARM ROZENEILAND IN EGEISCHE ZEE WACHT OP INVASIE VAN BLEEKGEZICHTEN „VOORUIT MET DE GEIT- IS IN ELK EET- HUISJE PRIJS SIRTAKI IS OP AL LANG VERVANGEN DOOR MILJOENENDANS OM GOUDEN TOERISTENKALF ZATERDAG 7 APRIL 1973 Boven Lindos, witte parel op de zuidpunt van Rhodes, prijkt de oude Akropolis, die in schoonheid zijn grote broer in Athene ruit schools evenaart. De zee is altijd bij de hand op Rhodos. Het blauwe water van de Egeische Zee ligt als duizenden, die vanuit hun eigen heren-baai een koene duik nemen. i lasso om het eiland, klaar De Mandrakis-haven parade afgenomen vai is het internationale trefpunt van het eiland: hier wordt elke avond en nacht de eindeloze pantoffel' i amoureuze Grieken en droompaardjes uit alle windstreken. Denk toch vooral niet, dat de door en door gebruinde inwo ners van Rhodos geschrokken zijn van de recente invasies van toeristen op hun godenei land, want ze zijn gewend aan de komende en gaande man. Ze zijn al eeuwen ge wend om hun taaie, ongede semde brood, hun straffe ouzo en hun koperen ploert te delen met vreemdelingen van allerlei slag en soort. Duizen den jaren is hun rozen-oase bestormd door brooddronken veroveraars, .rondzwalkende piraten, slimme kooplieden en kerstenende mannetjesput ters, die in Lindos of op de onherbergzame noordpunt hun anker uitwierpen. Het begon met de Doriërs, die lang vóór onze jaartelling met primitieve middelen de drie steden Lalisos, Kamiros en Lindos bouwden. Van daaruit dreven ze generaties lang hun lucratieve handel met oost en west. Die vredige droom werd daar na wreed verstoord door de Romeinen, die achter hun ku rassen een king-size lintworm koesterden, die een perma nente geeuwende landhonger had. Met hun onoverwinnelij ke oorlogsvloot zwalkten ze kris-kras over de Middelland se Zee op zoek naar nieuwe ivingewesten. Ook Rhodos ging roemloos voor hun krijgsbijl en werd prompt omgeturnd tot verspiederspost van het groot romeinse rijk. En pas sant roofden de Romeinen ook nog zo'n drieduizend kostbare beelden, die ze op het eiland aantroffen en als krijgsbuit naar Rome trans porteerden. Na de Romeinen kwamen de Johannieter-ridders, die door de moslims uit 't beloofde, hei lige land waren verdreven en ontheemd langs de boorden van de Middellandse Zee zwierven. Deze hoofse be schermers van het eeuwig Jeruzalem installeerden zich Vorstelijk in de stad Rhodos, «vaar ze het op de kop af 200 laar volhielden. Toen vond vorst Suleiman de Tweede het welletjes en stak hij met ten leger Turken over om Rhodos in te lijven bij zijn mmense Islamrijk. Ook hij lacht op zijn beurt, dat die •ezetting voor eeuwig was, haar zijn nazaten hebben fchteraf beter geweten: in »912 kregen de Italianen weer tanige zin om een nieuwe fak onder hun laars te zetten in met vliegende vaandels en pkende kanonnen werd Rho- tas opnieuw door de romein- e houwdegens verpletterd. Die overheersing duurde tot na de tweede wereldoorlog, toen Rhodos eindelijk offi cieel met het honderden kilo meters verwijderde Griekse rijk verenigd werd. Verrukkelijk doolhof De gevolgen van dit eeuwige bakkeleien om Rhodos vindt de toerist anno 1973 moeite loos terug op elke vierkante meter van dit grootste van de twaalf eilanden in de Do- decanesus-Archipel Hij dwaalt door de stokoude bin nenstad van Rhodos een verrukkelijk doolhof, waar de wandelaar en de fietser het rijk alleen hebben —en hij stoot telkens op brokken steen geworden geschiedenis: slanke minaretten, gothische paleizen, Turkse begraaf plaatsen, morsige moskeeën, verweerde stadsmuren, stok oude windmolens en een vuurtoren uit de 15e eeuw. In de childerachtige Mandra- kos-haven. waar elke avond 'n pantoffelparade van amou reuze Grieken en blitse droompaardjes uit heel Euro pa wordt afgenomen, ont breekt alleen de Kolos van Rhodos", één van de zeven wereldwonderen, die volgens hardnekkige overleveringen in het jaar 290 vóór Christus op het havenhoofd verrees. Dit Apollo-beeld was 42 me ter hoog en had een omvang van 20 meter. Helaas, een aardbeving rukte de reus van zijn wankele sokkel en wat er overbleef was 300 ton brons, dat door oosterse koop lieden werd opgekocht en op 900 kamelen dwars door de woestijnen van Azië naar on bekende koningshoven werd getransporteerd. Smakelijke eethuisjes Geen zevende wereldwonder dus voor de moderne toerist, maar wel een keur van mo l De hoofdstad Rhodos heeft een stokoud, versteend hart. De straten zijn nauw, bochtig grijs, maar geen nood, want ze zijn ook in 1973 alleen bestemd voor wandelaars fietsers. numenten, smakelijke eet huisjes (veel geitenvlees, u zult er echt aan moeten gelo ven) en gemoedelijke drink- plaatsen, waar u voor een handvol drachmen een glas wijn kan heffen met goed lachse lokale borsten. Geluk kig is de invloed van de kolo nels op deze vooruitgescho ven Griekse post niet al te hinderlijk en zolang men niet luidkeels de internationale" aanheft of met De Waardheid gaat venten loopt men een redelijke kans, dat men niet door de plaatselijke politie in elkaar geslagen wordt. Wel moet het werpen met lege drinkglazen ook op Rhodos sterk worden ontraden: de Griek, die krachtig in de ou- zofles heeft geblazen, wil nog wel eens in opperste vreugde een kelkje tegen de muur van een taverne werpen, maar hij heeft zich er dan wel tevoren van overtuigd, dat er geen politie of stille handlangers van het Atheen- se bewind in de buurt zijn. De buitenlander, die door gaans de samenstelling en de bijbehorende gezichten van het politiekorps niet kent, loopt echter vlot de kans dat hij na zijn eerste gooi al naar een kale cel wordt ge transporteerd. Dat dit gevaar met denkbeeldig is, bewijst het feit, dat een Hollandse toeriste onlangs voor een der gelijk verwerpelijk vergrijp voor een week de bak in ging. Rhodos is nu eenmaal razend snel met het gedonder In zijn glazen. Specialiteiten Wat de keuken betreft: ver wacht geen krokant kroketje of een zalmslaatje. De Griek kent ze niet eens en de tijd is voor dit eiland nog niet aan gebroken. dat Hollanders er eethuisjes openen (zoals in Spanje) waar nassi en boe renkool op het menu prijken. Specialiteiten van het eiland zijn de gebraden vis met ci troen. de gebakken aubergi nes (melitzanes), de frikadel len (kettedes) en de sterk ge peperde schaslick (powlakia). Wit paradijsje oude stad Lindos op 55 kilo meter van de hoofdstad. Het is een wit paradijsje, dat zich vredig koestert in de 6Chaduw van de berg, waar op de restanten van de Akro polis (zeker zo mooi als zijn grote broer in Athene) en de vestiging van de Johannieter- ridders jaarlijks tienduizen den hijgende pelgrims trek ken. Men betaalt voor de klim een kleine entreeprijs, maar als u tegenover de sup poost op luide toon het woord ,,AJAX" Iaat vallen, mag u voor niks binnen. U krijgt dan wel een licht gedraineer de pakkerd op uw beide wan gen. Meesterlijk eiland Vanaf de berg in Lindos heeft men een betoverend uitzicht op de kleine haven en de kapel, die is gebouwd ter herinnering aan de apos tel Paulus, die hier in het jaar 51 na Christus aan land kwam om één van zijn brie ven te bezorgen. Een duidelijke zaak dus: Rhodos is een meesterlijk ei- I land met ongehoorde moge lijkheden. Dat weten de Grie ken ondertussen ook helaas, want elk jaar beleeft het ei land de wonderbaarlijke toe ristenvermenigvuldiging. In 1966 nog geen 145.000, vorig jaar al bijna anderhalf mil joen en dit jaar hebben do statistici berekend, dat de toeloop tegen de twee miljoen zal tikken. Vrijwel alle Ne derlandse touroperators heb ben dan ook Rhodos op hun programma. De prijzen voor één-weekse en viertiendaagse tripjes liggen aanzienlijk ho ger dan voor het bulkvervoer naar de Spaanses toeristenfui ken. Maar eerlijk: men krijgt op Rhodos ook meer waar voor zijn geld dan in de meeste Spaanse badplaatsen, (kleine meevaller: Necker- mann Vliegreizen geeft tot 30 april twintig gulden per per soon korting voor elke ge boekte Rhodos/Griekenland- reis. Er zijn al 14-daagse rei zen vanaf 439 gulden). Rho dos beschikt momenteel over 18.000 hotelbedden en dat moeten er in 1975 25.000 zijn. Helaas, de goudkoorts heeft ook de Grieken minder kies keurig gemaakt en de door snee-hotels. die ze momenteel uit de rotsige bodem stampen zijn dezelfde bloedeloze be tonnen bunkers, die men over al in Spanje en Joegoslavië aantreft. Men is voorts druk bezig met de aanleg van een weg van 210 kilometer rondom het ei land. De zuidpunt, die nu nog onherbergzaam en verlaten is (gaat dat zien, voordat het te laat is) zal op die manier voor het massa-toerisme wor- den opengelegd. Er komen op I die plaats een internationaal golfcomplex en hotels met een gezamenlijke beddenca paciteit van 2000. Dit jaar zal ook het oude vliegveld wor den vervangen door een in ternationale airport, waar ook de jumbo-jets kunnen landen. Kosten van dit ene project 500 miljoen Drach men. Het lijkt een hele rib uit het Griekse kolonelslijf, maar daar staat tegenover, dat de 60.000 inwoners van het eiland al zo'n 200 miljoen dollar aan het toerisme ver dienen. En kijk: voor zo'n opwindende miljoenendans wil de Griek zijn Sirtaki wel even vergeten. Niet goedkoop Om misverstanden te voorko men: Rhodos is beslst geen goedkoopte-eiland. Als u ge wend bent om elke dag maag- en slokdarm te sme ren met enkele dubbelgebeide whisky's en gin-tonics, dan zult u echt diep in de knip- beurs moeten tasten. Drie tot vier gulden voor een whisky Is In een hotelbar in Rhodos een doodnormale prijs. Een biertje komt op ongeveer 1,20, eenouzo de natio nale Griekse anijsdrank vergt een investering van ne gentig cent. Goedkoop zijn wel de maal tijden, die men bij voorkeur bessproeit met een wijntje van het eiland zelf. U heeft al een redelijke literfles voor één vijftig. In een eenvoudig restaurant (en er zijn ec tien tallen op het eiland. Probeer vooral eens de kleine eethuis jes rondom de Mandrakis-ha ven en langs de stranden) betaalt u voor een ommelette twee gulden, voor een kipge recht hetzelfde bedrag, een zigeunerspits één-vijftig, kalfsvlees drie vijftig. De sa lade. die u apart dient te be stellen, bestaat doorgaans uit tomaten en komkommers, be dekt met zacht riekende gei tenkaas. Prijs 1 gulden. Souvenirs Wat de souvenirs betreft: men kan op Rhodos na enig zoeken nog verrassende vondsten doen. De souvenirs op Rhodos zijn de drachmen meestal dubbel en dwars waard en komen gelukkig niet uit de rommelkisten van Hong-Kong. Ook kleren, exo tische gewaden, avondjurken, waarmee moeder geheid straks de blits maakt op het zilveren huwelijksfeest van Ben en Alie zijn er te koop voor aantrekkelijke prijzen. Uaieke combinatie Het is de unieke combinatie tussen stokoude cultuur en modern vakantie-vertier die Rhodos tot één der favoriete vakantie-stekken van 1973 heeft gemaakt. Wie Rhodos dit jaar bovenaan zijn ver langlijstje zet, zal er waar achtig geen spijt van hebben. Er is nog volop plaats in Zweedse herberg Een van de razend interes santo aanbiedingen in de bro chure ..Vukantie in Zweden 1973" (Bureau Zweden, Vij zelgracht 17 in Amsterdam en elk ANVR-reissburcnu heeft er een voor u klaar lig gen) is de gezinsvukantie per eigen auto langs de Zweedse toeristenherbergen. Dit aan bod omvat 15 overnachtingen In herbergen mot gezinska mers van 3-5 bedden, 15 maaltijden In de ICA-zelfbe- dieningsrestaurants, 1 wegen kaart van Zweden. 1 herber- genboek en I retourpassage met de Stena-Llnc vanaf Kiel naar Gttteborg (In dat geval is de prijs 287 gulden per persoon) of met de Torline vanaf Amsterdam naarGöte- borg (prijs 390 gulden per persoon, maar in dat geval heeft u de boot wel vlak bij huis). Voelt u voor deze aan bieding die spotgoedkoop is in vergelijking met het prijs niveau in Zweden, don kan elk ANVR-bureuu dan wel de ANWB u er meer over ver tellen. ,.De boer op" in de zomer Het onvervalste „kamperen bij de boer" lijkt als nieuwe vorm van recreatie een be scheiden plaats te hebben verworven In de toerlstcnMn- tistiek. De Stichting Vrije Re creatie (SVR) heeft in zijn derde seizoen nu de beschik- king over 400 adressen van hoeren, die kampeerders op hun erf toelaten. Uit enquetcs is inmiddels gebleken, dat de liefhebbers voor dit soort va kanties geen enkele bedrei ging vormen voor de be staande kampeerbedrljven. Zij zijn dc pure rustzoekers, die weinig voelen voor het massale vertier op de offi cieel erkende kampeerbedrlj ven. Wilt u dit jaar ook de boer op, neem dan contact op met de SVR, Broekscweg 77 in Meerkerk, telefoon 01837 - 516.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17