VERONICA 538 GELOOFT ER WEER IN SYMPATHIE VOOR GESTRANDE PIRAAT ZATERDAG 7 APRIL 1973 der). Jan van Veen, Jos van Vliet, Tineke, Henk van Dorp en al die d.j.'s van verleden en he den weten er ook het nodige van. Het heeft in de voorbije jaren menig keer gespannen rond het voortbestaan van radio Veroni ca, die sinds 1960 een grote po pulariteit verwierf. Enkele jaren na het begin van de uitzendin gen werd in Straatsburg het in ternationaal verdrag getekend tegen etherpiraterij. Iedereen in Nederland dacht, dat het met deze piraat nu wel afgelopen zou zijn. In juli 1967 werd bij de Tweede Kamer het wetsontwerp inge diend dat exploitatie en ook hulpverlening aan piratenzen ders strafbaar maakte. „Zeker is dat nu de positie van Veroni ca gaan wankelen", zeiden de politici. Een storm van protest stak op onder de supporters vart de toen al zeer populair gewor den Radio Veronica. Twee jaren eerder, op 14 april 1965, viel zelfs het kabinet-Marijnen over het Omroepbeleid. Hierbij speel de ook de kwestie van piraten zender en de nationale omroep een grote rol. Toen dan ook in 1967 een wetsontwerp kwam, dat het emde zou kunnen betekenen van onder meer radio Veronica was het protest niet van de lucht. Hilversum 3 werd steeds beter. „Dat komt waarschijnlijk, om dat wij geen reclame uitzen den", zei men toen in die krin gen. Dat ging echter niet meer op, toen ook deze zender recla meboodschappen de ether in zond. De onderlinge strijd werd er niet minder om. Begin 1970 zei Willem van Koo- ten alias Joost de Draayer die in 1968 bij Radio Veronica ver trok dat Hilversum 3 Vrroni- ca binnen een half jaar uit de ether zou kunnen vegen. Hilver sum heeft blijkbaar niet willen luisteren naar de goede raad van deze Willem van Kooten. Het half jaar is intussen al uit gegroeid tot drie jaren. Scheveningen/Hilversum. Rob Out, de populaire programmaleider van radio „Veronica" is lichamelijk een geteisterd mens. Hij weet niet meer hoeveel uren hij, na de dramatische maandagavond van deze week, geslapen heeft. Hij weet niet eens, of hij wel geslapen heeft. Toch is hij, na die maandagavond, toen hij de noodkreet van zijn mensen op „Veroni ca" hoorde, naar buiten toe de opgewek te vlotte jongen van de piratenzender ge bleven. Zijn baas Buil Verweij kan ook weer lachen, ook al voelt hij nu en dan instinctief naar zijn portefeuille. Maar die maandagavond, toen zijn piraten- schip als een spookachtige Vliegende Hollander op drift geslagen was, huilde hij. De bikkelharde eigenaar van de zen der „Veronica" liet zich zelfs verleiden uit te schreeuwen: „dit is het einde van Veronica". Enkele dagen later, over stelpt door meelevende berichten van zijn tienduizenden Veronica-supportcrs zegt hij: „Vergeet die kreet maar. Dat ogenblik was net even te veel voor me. Je zult je levenswerk, waardoor je zo veel hebt moeten over hebben, kapot zien slaan door die woedende Noordzee. De politiek is het nog steeds niet gelukt. Dc radiowereld heeft totnutoe niets kunnen ondernemen. En dan komt zo'n afschu welijke orkaan- Die zou het wel even maken „Wat er ook gebeurd is: Veronica moet blijven" zeggen vele sup porters. Ook de geschiedenis van deze piraat is tumultueus geweest, vooral toen Buil Verweij van Veronica zich daadwerkelijk met het voortbestaan van Radio Nordsee ging bemoeien. In 1969 kwam de grote concur rent Hilversum 3 in de lucht, in het begin met nogal wat aan loopmoeilijkheden. Maar de laat ste tijd wijzen luistergegevens uit, dat Hilversum 3 het in popu lariteit gaat winnen van Radio Veronica. Begin 1969 gingen de r geruchten al, dat Veronica het j niet zou halen door Hilversum 3. Sindsdien is een keihard duel ontstaan tussen beide zenders. Ferme jongens, stoere knapen uit de begintijd van de piraat. Intussen verdrongen zich de pi- rater, langzamerhand in de Noordzee. Voor dc Engelse kust werd. soms letterlijk op leven en dood. een strijd tussen ver schillend piratenschepen uitge vochten. In Nederland versche nen Radio Caroline Radio-227 en Radio-335 met eigen kantoren in Amsterdam. Radio Caroline ging een stormachtige toekomst tegemoet vol onaangename ver rassingen. Zelfs muiterij heeft in het nabije verleden onderdeel van de historie-Caroline uitge maakt. Eind 1968 verscheen ra dio Nordsee, die pas twee jaren later ligplaats zou kiezen in de omgeving van Radio Veronica. Vooral op zichzelf, want: ,,we hebben het toch maar ge klaard". En technicus Ruud Doets moet voor de zoveelste keer vertellen, hoe hij het klaar speelde de zender in de lucht te laten, met „want morgen gaat het beter toen het schip al lang op drift geslagen was. En hoe hij op het allerlaatste nip pertje deze zender nog wist uit te schakelen met: „we moeten nu uit de lucht... we hopen snel weer terug te zijn". De jongens van Veronica 538 kennen nu de stoere verhalen van de zeeman. Ze maken die stoere verhalen nu zelf en slaan zich op de borst, omdat ze „cool ande live" verslag bleven doen van da ondergang van hur schip En de supporters zijn wild-en- thousiast over die jongens van Veronica 538, die tot het aller laatste ogenblik toch maar ge maakt hebben Ze praten nog na over radio Nordsee, die Veronica zendtijd aanbood aan boord van de Mebo. „Dat ontroerde ons. We waren er van onder de indruk", aldus baas Buil Verweij. Hij zegt het met nadruk na alles wat zich in het verleden tussen hem en de Mebo afgespeeld heeft de aanslag inbegrepen. Ze zijn ook uitstekend te spre ken over Paul Meier (of de po pulaire collega, die zich daar. achter verschuilt) van Hilver sum 3, die Veronica in zijn pro gramma haalde, hoewel de NOS-bazen hier echter een stok je voor staken. De jongens heffen hun glas op die plotselinge vriendschap, vooral ook op de gratis propa ganda, die zij van radio en t.v. gekregen hebben na die woeste drift van hun schip naar het Scheveningse strand. Er is geen dag voorbij gegaan of „Veroni ca" was via welke omroep ook toch in de lucht. Nationale en internationale poli tieke stormen, intriges en sa menspanningen hebben in der tien jaren niet kunnen bereiken wat windkracht 12 op maandag avond 2 april 1973 wel gelukte: sympathie voor die piraat, die het toch maar weer geklaard heeft. „Toch zijn we er nog lang niet", stelt Buil Verweij nu rustig vast. Straks komt er een hoor zitting over onze piratenzender. Voor die tijd, op 18 april zal een Totdat medio 1971 de aanslag op Radio Nordsee volgde, die naar later bleek gesteund was door Buil Verweij. Dat heeft Veronica in die tijd veel sympathie gekost, ondanks de beweringen van de medewer kers, dat zij met deze aanslag niets te maken hadden. Veronika leek een station te worden, waar „geen muziek in zat". In 1971 verschenen zelfs berich ten, dat de regering het einde van de piratenzenders wilde for ceren. Men wachtte in mei 1971 in politiek Den Haag. dat het kabinet-de Jong alsnog met voorstellen zou komen, om het werk van de piratenzenders on gedaan te kunnen maken. Na tuurlijk opende Veronica indi- rekt zelf een tegenaanval. Zo werd bekend, dat de reclameom- zet van deze piraat vijfmaal ho ger was, dan die van Hilversum 3. In concrete cijfers: Veronica 20 miljoen, Hilversum 3 vier vijf miljoen. „En toch het einde van piraat Veronica is in zicht", aldus ver schillende deskundigen in mei 1971. Eind juni verschenen ten slotte de wetsontwerpen, om de piraterij in de ether te verbie den. Zelfs de zakenwereld kwam toen in het geweer voor het be houd van Veronica. Vooral de platenmaatschappijen en de re clamebureaus. Binnen enkele weken lagen, ook van luiste raars, reeds 250.000 adhesiebe tuigingen bij Veronica op tafel. Wat wilde men meer. In oktober 1972 verhuisde Ver onica, doodmoe van het „gemie- ter" met radio Nordsee van de 192 m band, naar 538. Sindsdien heet het dan ook voortdurend „Veronica 538" zelfs op de ijs- hockeybanen in Nederland En nu anno 1973, na een woeste maandagavond op 2 april, zegt men in omroep- en politieke kringen: „Veronica mag alleen door blijven gaan als een gewo ne omroep, als een soort Hilver sum 4". De Haagse officier van Justitiw mr. A. W. Rosingh is daarom waarschijnlijk als een wijze Sa lomo te voorschijn gekomen toen hij besliste: „Geen straf vervolging tegen Radio Veroni ca. De eigenaars kunnen zich op overmacht beroepen". Veronica stunt graag, maar om het schip als stunt op de kust te laten lopen: zoiets gaat te ver, nietwaar. Intussen is het aantal supporters van Veronica 538 vandaag op nieuw toegenomen TON. V. D. HOUTEN De jongens van Veronica 538 zien het al weer zitten. Het avontuur van maandagavond 2 april 1973, toen de laatsten van de tien opvarrenden met de zendkristallen bij zich op het nippertje konden overspringen op de reddingboot, gloort nog wel steeds na. De verhalen in Hilversum an Scheveningen han gen nog steeds in de lucht. Zo van: als die schotten het maar gehouden hadden. En: hoe kreeg je dat voor elkaar om toch te blijven zenden Ze kunnen eindelijk weer la chen, de discjockeys, de vaste bemanning, de programmalei ders, de direkteur. Ze drinken alweer hun biertje op Veronica, op de Noordzee, op zichzelf. Buil Verweij. De „Veronica" lamgeslagen.- grootscheepse demonstratie aan de politici duidelijk moeten ma ken, dat zij radio Veronica niet meer het zwijgen kunnen opleg gen. Veronica moet blijven. De laatste dagen staan bol van deze kreten en van het medele ven met de bijna gesneuvelde piraat. Dat is in het turbulente verleden van deze radio-piraat sinds medio 1960 wèleens anders geweest. Joost de Draayer, die Veronica in de eerste jaren wel eens „the hottest station of de nation" genoemd heeft en die de zender in die tijd groot gemaakt heeft (zijn programma werd door zeker 1 miljoen luisteraars gevolgd) kan er als hij zou wil len een hele roman over schrij ven. En Tony Vos. Rob Out (de tegenwoordige programmalei-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15