Rijkswaterstaat streeft naar minder verkeerslawaai Soldaten hebben handen vol aan opruimen glas Cosmetische proeven op tweeskinderen Jongen vond dood in kraakpand: vijf artsen voor tuchtcollege Schandaal in Frankrijk VRIJDAG 6 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 De fotograaf die dit miniatuur-lokomotieffe, dat normaal dienst doet in een recreatiekamp, onbe heerd aantrof op een van de snelwegen rond Frankfurt, vraagt zich nog steeds af hoe dit ken- tekenloze trekpaardje daar terecht is gekomen zonder door de politie te zijn opgemerkt. (Van onze correspondent) arijs In Frankrijk is een schandaal ontstaan rond een weeshuis in de Parijse voorstad Nederlanders adviseren koningin af te treden Van een onzer verslaggevers EN HAAG - Twee van iedere drie Nederlanders zouden konbv- gin Juliana aanraden om, als ze volgend jaar 65 wordt, af te tre den en het koningschap over te dragen aan prinses Beatrix. 57 procent verwacht dat ze het ook inderdaad zal doen. Dit blijkt uit een onderzoek van enquête- bureau Ogilvie. i procent (74% van 58% van de vrouwen) raadt de koningin aan afstand te doen, 31 procent wil dat ze blijft. Maar op de vraag: zal ze ook werke lijk aftreden, zegt 57 procent ja (ook weer het merendeel van de mannen) en 40 procent nee. prig jaar is een dergelijke en- Lquête ook gehouden. Toen raad- ^de 60 procent de koningin aan afstand van de troon te doen en ,31 procent wilde dat -ze aan bleef; 53 procent verwachtte [dat ze het inderdaad zou doen. zou doen. 5 Kort na oprichting Onenigheid er in Vrije Democraten EGSTGEEST (ANP) Prof mr. J. Wessel (Oegstgeest) h«eft zijn bestuursfunctie in de onlangs opgerichte politieke partij „Vrije Democraten" ter beschikking gesteld. Hij kan niet instemmen met „de te ge- I ringe daadkracht" van zijn me- tfe-bestuutrsl eden i een verklaring zegt de hoogle raar dat in d-e „Vrije Democra ten,. onenigheid is ontstaan, die hij toeschrijft aan een gebrek aan daadkracht van die mede bestuursleden, die belast zijn met de organisatie en voorbe reiding van het tegen zijn 14 april in Driebergen te houden congres van deze partij. Meudon nu bekend is geworden dat 50 weeskinderen met in- stemming van de directeur maandenlang als proefkonijn zijn gebruikt om een nieuw schoonheidsmiddel te testen. Hun beloning bestond uit siga retten en snoep. Het weeshuis wordt overigens door een dubbel schandaal ge troffen. Eerder deze week werd bekend, dat de directie het insti tuut enkele dagen had gesloten omdat er onrust en opstandig heid heersten als gevolg van de alom op Franse middelbare scholen heersende onrust naar aanleiding van de zogenaamde wet Debré, die praktisch alle uitstel van militaire dienst om studieredenen afschaft. Als ge volg van de bruuske sluiting van het weeshuis had een aan tal kinderen dagen dakloos door Meudon gedwaald en 's nachts in parken op banken geslapen. Nadat dit. eerste schandaal openbaar geworden was en het instituut opnieuw geopend moest worden, kwamen de tongen los en onthulden de weeskinderen de proeven die een laborato rium waar schoonheidsmiddelen worden vervaardigd, op het in stituut nam. De directeur van het instituut heeft verklaard, dat hij zich heeft laten overbluffen door dp arts van het betreffende labora torium. Volgens deze arts zijn de proeven volkomen ongevaar lijk. Men had tevoren proeven op dieren genomen. Verschillen de kinderen lijden echter aan jeukaanvallen en hebben puist jes gekregen. De directeur wordt vooral verweten, de voog- den en verzorgers van de kinde ren niet op de hoogte te hebben gesteld. Justitie en ministerie van Volks gezondheid steller, thans een uit gebreid onderzoek in. 500,- voor doodscliieten van hond MAASTRICHT (ANP) De poli tierechter te Maastrischt heeft conform de eis van de officier van justitie de 37-jarige Robert P, huisarts in Eijsden, we gens het doodschieten vah een hond veroordeeld tot een geld boete van 500.—. Tevens werd eveneens conform de eis zijn jachtgeweer verbeurd ver Het jachtdrama voltrok zich op 16 december van het afgelopen jaar in de buurt van Noordbeek op de grens tussen Nederland België. De jager zag plotseling een konijn voor zich lopen, ach tervolgd door een luidblaffende hord. Hij nam zijn geweer en los:e en schot in de richting van het koniijn. Hij miste het wild en sohoot toen voor de tweede maal .Deze keer schoot hij de hond aan. Om het dier uit zijn lijden te verlossen schoot hij het toen dood. Ter zitting verklaarde hij geen hond gezien te hebben. De offi cier' van justitie achtte echter, mede door verklaringen van ge tuigen die gezien hebben dat de jager op de hond heeft gericht, het opzettelijk doden van de hond bewezen. fe -3Jein Simons zin<>t in m Indonesië Aflossi» srmuiiolakarta (AP) - De jeugdige Ne- jeett iderlandse zanger Hendrik Theo- inanciedorus Nicolaas Simons, beter dhovenbekend als Heintje, heeft don derdag gezongen voor de vrouw van president en een aantal le- Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat wil in grote aanpak het hui dige verkeerslawaai verminderen en voor de toekomst in haar beleid al het beperken van de geluidshinder door het verkeer inbouwen. Zij wil: hoge wettelijke eisen voor de maximale lawaaiproduktie van voertuigen; wegen aanleg gen in een ingraving; beplantingen en aarden wallen aan leggen langs drukke wegen; klinkerbestratingen vermij den; liever kantoren, industrie en winkelcentra langs au tosnelwegen dan woonbebouwing. Dit blijkt uit een rapport, dat Rijkswaterstaat heeft samenge steld over verkeerslawaai. De dienst had behoefte aan een die over dit onderwerp voor het bepalen van wegtracé's, het uit werken van wegontwerpen en het opstellen van bestemmings plannen, nu dat verkeerslawaai steeds meer op de voorgrond treedt. Dat lawaai kan worden onderscheiden in banden- en motorgeluid. Beneden een snel heid van 70 km per uur is bij personenauto's het motorgeluid bepalend, bij hogere snelheden wordt een steeds groter deel van het voertuiggeluid veroor zaakt door de banden. Bij vrachtauto's blijft echter het ge luid van de motor bepalend. In de toekomst moet ernaar wor den gestreefd, dat het verkeers lawaai een niveau van 55 deci- schrijdt. Waar reeds bebouwing aanwezig is langs een toekom stig wegtracé zal 65 decibel nog acceptabel zijn. Ter vergelij king: ook in de stilste gebieden van Nederland is des nachts nog een geluidsterkte van 20 25 decibel. Nabij een drukke verkeersweg kan de geluids sterkte toenemen tot 70 80 de cibel. De pijngrens ligt bij de 120 en 130 decibel. Rijkswaterstaat realiseert zich, dat soms een redelijk midden moet worden gezocht tussen te gengestelde belangen. Zo is een ruw wegdek goed voor de ver keersveiligheid, maar hoe stroe ver het dek hoe meer lawaai de banden veroorzaken. Voorts die nen verkeerslichten de veilig heid, maar bij kruispunten met stoplichten is veel meer lawaai (optrekken en afremmen) dan op vergelijkbare wegen zonder kruisingen. De invloed van zo'n kruispunt is op honderden me ters afstand merkbaar. Metin gen hebben voorts ook aange toond, dat atmosferische om standigheden, afstand tot de weg. bodemabsorptie, be groeiing en afscherming het la waai beperken. Andere beïn vloedingen zijn de intensiteit van het verkeer, de snelheid, de soort verharding en het lengte- profiel van de weg. De dienst wijst er in haar rapport op, dat ook in bouwkundig op zicht maatregelen kunnen wor den genomen, zoals verbeterde gevelisolatie en dubbele ramen. Er is verder vastgesteld in wel ke mate bepaalde situaties ge- luidreducerend werken. Zo hal veert een bosbegroeiing van honderd meter dikte het geluid. Ook gebouwen, aarden wallen en andere objecten nabij auto snelwegen schermen het ge luid plaatselijk af. (ADVERTENTIE) Meer geluid meters voor bromfietsen DEN HAAG (ANP) Mi nister Stuyt van Volksge zondheid en Milieuhygiëne verwacht, dat in de loop van dit jaar ongeveer 100 geluidmeters beschikbaar komen om het geluid van bromfietsen te meten. Per 1 april is een nieuwe methode voor de straat controle op de geluidspro- duktie door bromfietsen ingevoerd. Zij berust op meten in de nabijheid op 50 cm afstand van de uitlaat van de stil staande bromfiets met werkende motor. Voor lichting van rijks- en ge meentepolitie over de nieuwe methode vindt thans op uitgebreide schaal plaats. De minis ter meent dat nu op korte termijn een belangrijke bijdrage geleverd kan worden om tot oplossing van het probleem van bromfietslawaai te ko men. Een interdepartementale commissie, waarin ook tno-deskundigen zitting hebben, hoopt soortgelijke meetmethoden te kunnen ontwikkelen voor motor fiets en auto. President Podgorny van de Sovjet Unie, die momenteel een bezoek aan Finland brengt, bezocht o.a. een pharmaceutische industrie, waar hij zich liet vereeuwigen met een inpakster. Haarlemmer meer gemeente van Nederland Hoofddorp 5/4 (ANP) Burge meester C. Stam van Haarlem mermeer heeft een verscherpte polktiecctntrole aangekondigd op de maximumsnelheid in H»ar- lemmetrnveeir. De red ei hiervan is dat de gemeente op lie* ge bied va*n de verkteirsveiligheUl volgens statistische gegevens do gevaarlijkste gemeente van ons land is met 2.600 aanrijdingen per jaar, waarbij 1500 gewon den en 40 doden vallen. Er wordt nu een stuidie gemankt van de verkeersproblemen en als men daarmee klaar is zal direct een gesprek worden aan« gevraagd met de minister van Verkeer en Waterstaat om tt komen tot maatregelen. 's-GRAVENZANDE - De mi litairen die de gedupeerde tuinders in het Zuidholland se glasdistrict helpen met glasruimen zullen daarmee waarschijnlijk nog tot dinsdag bezig zijn. De hulp actie verloopt tot nu naar wens. Telkens als groepjes militairen op een bedrijf klaar zijn worden ze via de coördinatie op de veilingen weer naar een volgend tuinder gestuurd. Gisteren werd het aantal soldaten nog eens uitgebreid met 300 pa rate militairen uit Deventer en Den Bosch. In totaal zijn nu zo'n twaalfhonderd militairen aan het helpen, vooral rond de plaatsen 's-Gruvenzande, Poel dijk Monster, Pijnacker, Zeven huizen, Bleiswijk en Roelof- arendsveen. De soldaten eten bij de tuinders en krijgen een war me maaltijd op de veiling voor vertrek naar de kazerne. Men probeert voor de militairen die van ver komen een overnach tingsmogelijkheid te maken. Veilingmeester Van Geest van veiling Wesland-Zuid: Ik denk dat de hulp van de militairen voor zeker 50 procent ook een mentale hulp voor de tuinders Is; ze merken dat ze niet in de steek gelaten worden. Wunt er waren dinsdag, figuurlijk ge sproken, heel wat tuinbouwbe drijven te koop." Gray wil geen directeur FBI zijn WASHINGTON (UPI-Rculor) Het waarnemend hoofd van de FBI, L. Patrick Gray, heeft president Nixon gevraagd om intrekking van zijn kandidatuur voor het directeurschap. In een korte verklaring 2ei Gray dat hij zijn verzoek aan de pre sident had gedaun omdat hij van mening is dnt de FBI zo gauw mogelijk weer een perma nente directeur ter opvolging van J. Edgar Hoover moet heb ben. Kennis maken met een nieuwe omgeving valt niet altijd mee. Dat ondervonden dierenoppassers in Hamburg die een onwillige Afrikaanse olifant moesten binnenhalen. Dat ondervond ook een oppasser in een Londense dierentuin, die twee temperament volle zwarte beertjes voor het eerst na hun geboorte mee naar buiten nam. De Spaanse politie verscheen gisteren weer op het terrein van de universiteit van Madrid, nadat studenten hadden geprotesteerd tegen het neerschieten van een arbeider tijdens een demonstratie in Rarcelona eerder deze week. Van een onzer verslaggevers Den Haag Het Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft gisteren voor een uni cum gezorgd door in het openbaar een klacht te behandelen die het echtpaar W. uit Rotterdam heeft ingediend tegen twee Rotterdamse huisartsen en drie artsen van het Dijkzigtzlekenhuis in Rotterdam. Volgens het echtpaar heb ben de vijf artsen fouten gemaakt bij de beoordeling van de situatie van hun 20-jarige zoon Jan, die vorig jaar in een kraakpand in Rotterdam overleed. Aangezien noch de officier van justitie in Rotterdam, noch het Gerechtshof in Den Haag aanleiding zagen tot vervol ging van de medici wegens dood door schuld, had het echtpaar zich tot het Medisch Tuchtcollege gewend. De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust be vestigde 'voor het tuchtcollege zijn be vindingen, dat Jan overleden was aan accute ontsteking van keel en luchtwe gen. met wellicht als bijkomende factor de slechte conditie waarin Jan zich be vond. Een vriend van Jan belde 11 juli vorig jaar de G.G. en G.D.-arts die ervoor zorgde dat Jan, die maag- en buik klachten had en zich beroerd voelde, met een ambulance naar het Dijkzigt zlekenhuis werd gebracht, zonder bege leidende brief, maar met de mededeling van de ziekenbroeder dat de patiënt uit een kraakpand kwam. Daar werd hij onderzocht door twee artsen. Hij vertel de de avond tevoren vier pilsjes te heb ben gedronken en aan drugs alleen zes dagen eerder drie benzedrinetablotten en enkele hasj-sigaretten te hebben ge rookt. Over zijn woning, een kraakpand zonder gas of water, zei hij niets. De artsen hielden het op een maag-darmin fectie met een lichte psychische depres sie. Zij raadpleegden nog een internist, die het gewenst vond een psychiater te consulteren. Deze ondervroeg de jongen nver zijn situatie, maar werd niet veel wijzer. Daarna besloot men de jongen met een taxi naar huis te sturen, met het advies bij eventuele blijvende klach ten de volgende dag de huisarts te con sulteren. Wat alleen een co-assistente van Dijkzicht wist, was dat Jan een polsslag had van 144. „Hadden we dat geweten dan had den we de zaak nog even aangekeken en de patiënt niet meteen laten gaan." aldus een van de artsen. Ook zouden zij de situatie anders beoordeeld hebben als zij geweten hadden naar wat voor woning Jan werd teruggestuurd. „Maar dat konden we niet weten, omdat Jan er niets over had gezegd," - aldus een der artsen voor het tuchtcollege. De volgende dag werd een huisarts bij Jan geroepen, die de toestand niet zo erg vond. dat ziekenhuisopname noodza kelijk was. Hij constateerde een maag- darminfectie en voorts verschijnselen die mogelijk door druggebruik veroor zaakt zouden kunnen zijn. De huisarts had 's middags nog een collega naar Jan gestuurd, die meende dat een van de mogelijke oorzaken van het ziekte beeld druggebruik zou kunnen zijn. Hij had do flink zieke jongen aangetroffen in een kamer waar hord popmuziek uit een grammofoon weerklonk. Deze huis arts had de vrienden van Jan aangera den goed op de jongen te passen en had afgesproken de volgende dag te zullen terugkomen. Voor het tuchtcollege zei de huisarts, Jans medebewoners In staat te achten op te letten of er niets bijzonders zou gebeuren. Nadien verslechterde de toestand van Jan, maar zijn huisgenoten waarschuw den de dokter niet opnieuw. Zijn vrien den gingen slapen toen Jan rustig was geworden. Toen de huisarts de volgende dag terugkeerde, trof hij hem dood aan. De arts-jurist mr. dr. Schuurmans Stek hoven. die namens de ouders van de Jongen sprak, meende dat de communi catiestoornis tussen G.G. en G.D. en ziekenhuis de eerste aanleiding voor veel ellende is geweest. Een tweede aanleiding was, dat het gegeven, dat Jan In een erbarmelijke behuizing van een kraakpand leefde, niet tot de zie kenhuisartsen is doorgedrongen en de derde is, dat in het ziekenhuis niet bij iedereen is overgekomen dat Jan een abnormaal hoge polsslag had. De raadslieden van de vijf artsen noem den de kin» hten tegen hun cliënten on gegrond „Z'j konden er niets aan doen dnt hun onvoMoende informatie gegeven was, mede d»>rdat de patiënt daarover zelf had gezwegen", aldus de verdedi- gers. Het Medisch Tuchtcollege zal binnen drie weken een beslissing nemen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9