Groot deel van veiling door brand verwoest Circus Boltini doet op toernee Oegstgeest aan Twee ton CRM voor sporthal Nieuw project samenwerkende ziekenhuizen kan van start Pater Kotte in Leiden voor nieuwe omroep stad en randqemeenter Uw mening Lesko niet imponerend in seriële muziek VRIJDAG 6 APRIL 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN - Een spectaculaire brand, die om ongeveer kwart over elf begon, heeft een groot gedeelte van de Leidse veilinghal in een Oorzaak van brand nog niet bekend puinhoop doen veranderen. Tijdig ingrijpen van de brandweer deed erger voorkomen, maar kon toch niet verhinderen, dat prac- tisch een kwart van de hal verloren ging. Toen op een soort eeuwige vlam lijkende gasleiding na, om half twee de zaak onder controle was, bleek de aangerichte schade groot. Een fors gedeelte van het dak en een buitenmuur had het onder het geweld van de oplaaiende vlammen bege ven, terwijl in de hal zélf ook een behoorlijke schade te con stateren viel. Vooral in de hoek van de firma De Mooy vielen grote klappen; een aanhangwa- ren inclusief lading en een groot aantal opgeslagen groenten wa ren de prooi van de vlammen. Naar de oorzaak van de brand tast men nog in het duister; de plaats waar de brand ongeveer begon is eveneens een volkomen raadsel. Toen de brandweer de hal binnenkwam woedde 't vuur namelijk op twee verschillende plaatsen, in de hoek waar de groenten van de firma De Mooy lagen opgestapeld en midden in de hal waar een vrachtauto van een ander bedrijf stond. Een onmiddellijke omsingeling van het vuur door de brandweer redde in ieder geval de linker zijde van de hal en tevens de achterkant, al was op het eer ste gezicht moeilijk te zeggen inhoeverre de stalen binten ge leden hadden onder de hitte. Van de kantoorruimte op de twee de verdieping was in ieder ge val niet veel meer over dan een rokende, op instorten staande, puinhoop. Om half drie zocht de brandweer nog steeds naar de hoofdaansluiting van de gas- voorziening, omdat een gasme ter niet te doven bleek en het gevaar voor het overslaan van het vuur mede door de aanwak- Brandweer ontdekte twee branden VOORSCHOTEN De gemeente krijgt van het ministerie van CRM een subsidie van 200.000 voor de sporthal „De Vliet- horst". Deze sporthal, waarvan de bouw begon in 1069, werd In 1970 geopend. Reeds bij de aan vang van de bouw was bekend, dat er een subsidie verleend zou worden. Inmiddels zijn reeds deelbedragen tot een bedrag van 160.000 ontvangen, zodat Milieuvervuilers ks Als milieu-vervuilers worden o.m. 'ojj talrijke grote bedrijven en, niet cn te vergeten, de autobezitters IJ; aangewezen. Maar wat denikt u van de me* de vrouw, die haar voortuintje !jt- schoonmaakt en de afval daar- l5~ na op de stoep bij een boom de poneert? Evenals de afgewaaide kapotte dakpannen. Of van de man, d'ie met ie- draadsohaar gewapend het prik* keidraad van de afzetting van j£ een gemeen-teplantsoentje door- [t. knipt en kalm met een paar paaltjes van deze afzetting naar huis wandelt? [Tot mijn spijt moet ik deze op merkingen anoniem inzenden, want ik werd door derden ge- m waarschuwt! hier maar niet de i<. politie in te mengen, omdat ik s- anders mogelijk binnenkort zo'n paaltje door mijn ruiten kon s. verwachten. s_ Weten deze mensen, dat milieu- r" verontreiniging niet alleen, op 4- stank en walm berust, maar ook op een bepaalde fatsoens >r mentaliteit? (Naam ter redactie bekend) De gemeente Voorschoten was gisteren nog niet in kennis ge steld van de officiële beslissing van het ministerie. De heer Koedam, dhef afdeling financiën van de gemeente-secretarie toonde zich wel blij met deze afwikkeling. De sporthal „De Vliethorst" heeft in de loop van de laatste jaren getoond een niet meer weg te denken gelegenheid te zijn voor de binnensporten. Op de begro ting voor 1973 staat begroot als nadelig saldo sporthal „De Vliethorst" een bedrag van 120.639,16. Het nadelig saldo werd in 1972 geraamd op 67.256.43. Tijdens geen enkele begrotings vergadering is ooit gepraat over deze nadelige saldi, omdat alle raadsleden de sporthal niet als een luxe maar als een noodzaak VOETBALVERENIGING Weteringse Boys vanavond 8.00 uur COMPETITIEKAARTEN In de kantine. kerende wind, zeker niet uitge-i sloten was. Wethouder Kret, op de brandlucht afgekomen vertelde, dat een pas ingediend plan tot uitbrei ding van de veiling afgeketst was, omdat het niet in het be stemmingsplan paste. „Maar wie weet wat er nu van komen' kan". Ondanks de nog niet te schatten schade misschien toch nog een voordeeltje voor de vei ling na al deze mesère. De getroffen veilinghal. LEIDEN De katholieke bond van bejaarden en ge pensioneerden in de bisdom men Haarlem en Rotterdam houdt haar jaarvergadering op 10 april in de Romanus- zaal aan de Mare in Leiden, aanvang 14 uur. LEIDEN 10 april houdt de Aquarium- en terrarium- houdersvereniging „De Na tuurvriend" een contacta vond in de kantine van de Adler fabrieken, Roosevelt- straat 20 te Leiden, aanvang 20 uur. Er zullen verschillen de demonstraties gehouden, worden, onder andere het lij men van een bak. Feestelijke heropening „Twentwel" Oegstgeest tecSTCEEST - Sociëteit „Twentwel" wordt morgen fees telijk geopend na een periode van verbouwing. Voor belang stellenden bestaat de mogelijk heid de nieuwe sociëteitruimte tussen 15.30 en 18.00 uur te be zichtigen, be sociëteit werd negen jaar gele den opgericht. Hij biedt aan jonge mensen vanaf 20 jaar ruimte om de vrije avond door J te brengen. De sociëteit wordt geheel door de leden „gerund". Ook de verbouwing is voor 100% het werk van de leden geweest. Lord's Folks in Jozefkerk 'EIDEN The Lord's Folks ver- j zorgt zaterdag een eucharistie viering in de Jozefkerk aan de j Herensingel. Celebrant is pater C. Fischer. Thema: „Tot het ui terste gaan". Aanvang 19.00 j Nederlands Jeugdtoneel in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het Nederlands Jeugdtoneel brengt aanstaande zondagmiddag om twee uur de laatste voorstelling van het to neelstuk „De gestolen goud- schat". Het stuk begint om 14 uur eti.de Stadsgehoorzaal. Het is de derde keer, dat het Jeugdtoneel een voorstelling in Leider verzorgt. „De gestolen goudschat" is geschreven door Peter van der Linden en duurt negentig minuten. De toegangs prijs is een rijksdaalder, de voorverkoop vindt plaats zater dag van 11 tot 15 uur en zondag vanaf 11 uur aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Voor het te bouwen Radio-therapeutisch Cen trum is gisteren, op het terrein van het Academisch Zie kenhuis, door dr. Meilink de eerste paal geslagen. Dit project wordt uitgevoerd door een stichting, waarin zich het Academisch Ziekenhuis, het Diaconesseziekenhuis, het Elizabethziekenhuis en het Rijnoordziekenhuis (Alphen) verenigd hebben. Met als doel de radiotherapeutische be handeling van poliklinische en klinische patiënten te ver beteren, wordt nu een bunker met zogenaamde lineaire versneller gebouwd en men hoopt deze belangrijke uit breiding van de radiotherapeutische afdeling medio maart '74 in gebruik te nemen. De kosten van het project (bouw en apparatuur) bedragen onge veer 3,5 miljoen en worden gefi nancierd middels een lening bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen stelt zich garant voor deze Je ning, terwijl ook de Universiteit zijn medewerking verleent. In zijn toespraakje memoreerde drs. Verheij, dat met deze eer ste paal een begin wordt ge maakt met de uitvoering van een reeds lang bestaand plan, dat vele jaren van voorberei ding en overleg nodig gehad heeft. Hij wees verder nog op het belang van de samenwer king van de ziekenhuizen in de regio. „Toen namelijk bleek dat het AZL alleen niet de financië le mogelijkheden had om de ra diotherapeutische afdeling te be kostigen. nodig voor alle patiën ten in de regio waarvoor alle ziekenhuizen zich verantwoorde lijk voelen, hebben deze zieken huizen hun krachten gebundeld in deze Stichting met dit heug lijke resultaat. Ook de samen werking met het ministerie en de universiteit stemt tot dank baarheid, omdat wij 'hier im mers te maken hebben met een accommodatie die uitsluitend voor de patiëntenzorg van be lang is". Namens prof. Thomas sloeg dr. Meilink vervolgens de eerste paal. LEIDEN Pater drs. Winand Kotte uit Utrecht zal zondag avond in de Stadsgehoorzaal te Leiden spreken over het themu „Naar Gods Beeld en gelijke nis". De spreekbeurt van Pater Kotte is in het kader van de ac tie van de Stichting St. Wllli- brordus voor een Rooms Katho. Itoke zender. De te stichten zender en omroep, aldus de Stichting St. Willibror- dus, moet beantwoorden aan de algemene beginselen en de con crete bepalingen zoals die door het Vaticaans Concilie gegeven rijn in het decreet „Inter Mirifi- ca" over 4e communiestiemedia die moeten dienen tot de glorie van God en het geluk van de mens. Het ijveren voor een nieuwe om roep is een van de vle activi teiten van pater Kotte. Grote aandacht trekt ook zijn verkon diging. speciaal het godsdienst onderricht aan een toenemend aantal jongeren en het leiden van gespreksgroepen in het land. De bijeenkomst In de Stadsge hoorzaal (uunvang 20.00 uur) wordt ook bijgewoond door het bestuur van de stichting St. Wll- librorilus Omroep. Drs. Mellinkx verricht de plechtige en feestelijke handeling. Verkiezingen voor de KRO OEGSTGEEST In de week van 6 tot 12 mei zullen de begunsti gers van de K.R.O. in staat ge steld worden de leden van de Diocesane Contact Commissies en het bestuur van de KRO te kiezen. In de contact commissie zullen maximaal 20 leden per diocees gekozen kunnen wor den; wie van die 20 de meeste stemmen op zich verenigt wordt bovendien lid van het KRO be stuur. In het programmablad „Studio" is deze week een verkiezings krant opgenomen waarin de kandidaten aan de leden worden voorgesteld. In de omgeving van Leiden staan de volgende personen op de kandidatenlijst: J. A. Detmers. Burgemeester Zoeterwoude. A. N. C. Koch Correspondent Leidse Courant Oegstgeest./Ambtcnaar. A. H. J Kokshoorn Voorburg. Na men invaliden, chr. zieken en ge handicapten. L.M F. Ondedwater Wassenaar. Lid NKOV. P. B. H. Oostdam Leiden Juridisch me dewerker. J. van Rooy Zoeter- meer. Beroepsofficier Kon. Landmacht. W. F. de Vreeze. burgemeester Warmond. H. Wohl Voorschoten. Oud-direc teur Novlb. Mevr. J. C. van Wijk-Pennings Aarlanderveen. LEIDEN De grondwerkzaamheden voor het nieuwe Oudenliedenhuis (ter vervanging van het huls aan de Kaarsemakersstraat) zijn dezer dagen begonnen in het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel. Dat is vrij snel, want het raadsbesluit waarbij de gemeente zich garant stelde voor de geldlening is nog maar net een maand oud. Het nieuwe tehuis komt te staan aan de Waardgracht. Het is ook nodig dat daarvoor een stukje van het grachtje bij de Nieuwe Rijn gedempt wordt, zoals de foto toont. LEIDEN Het Leidse studen ten Kamerorkest, deze keer onder lëiding van Jurriaan Röntgen, gaf donderdag avond in het LAK-theater ieen concert met hedenaaag- se muziek. Zoals gewoonlijk bij het Lesko, was het pro gramma de moeite waard, zij het dam ook dat we niet helemaal in een hoera-stem- ming huiswaarts zijn ge keerd. Wanneer men zich waagt aan een Peoderecki of aan Logo- thetis, aan Schat of Rudzins- ki. moet men juist in deze seriële muziek weten te over tuigen. In het geheel geno men, waren er teveel onvol komenheden van technische aard, dat men zou kunnen zeggen: „Ze wisten tenmin ste allemaal wel waarom het ging". Die indruk kreeg men beslist niet. Een te late inzet bijvoorbeeld, al is het maar een fractie van een seconde, kan een bedoelde spanning teniet doen, en dit kwam he laas teveel voor. Goeds was er niettemin toch te zeggen over de blazersgroep, de paukeniste, de pianisten en niet te vergeten de ho boïst Frank van Koten, die solieerde in Penderecki en Logothetis. Ook het slot, de Suite nr 2 van Strawinsky voor klefn orkest was helaas geen climax. Het is een ver rukkelijk stuk, maar de iro nie was te weinig uitdagend, ook omdat de technische be heersing er niet helemaal was. We hebben het Lesko dikwijls beter en meer geïn spireerd gehoord en naar die norm hebben we dit studen tenorkest ook nu beoordeeld. Wij geloven dat zij er goed aan zouden doen, een volgen de keer niet al te hoog te grijpen. Wij hebben de in druk, dat het nu wel het ge val was. B. Rijnders Winkeldiefstal kost Ter Aarse huisvrouw 300,- TER AAR/DEN HAAG Een 55-jarige huismoeder uit Ter Aar nioest zich bij de Haagse politierechter verantwoorden over een aantal door haar ge pleegde winkeldiefstallen. Zo stal zij voor 110 een iapon uit een Leids kledingmagazijn. De vrouw had een nogal geraffi neerd uitvoerend plan. In de ene winkel zei ze dat ze de kle ding in een andere zaak had ge kocht. De officier eiste een boe te van 1 200 en twee weken ge- vargerisstraf vco.v/eart'elijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter verhoogde de boete met honderd gulden plus de voorwaardelijke gevangenis straf. Aanmerkelijk mers z.jn in men. Een van ties is de Het echtpaai OEGSTGEEST - Het nationaal Nederlands Circus Toni Boltini zal op zijn reis door Nederland a.s. maandag Oegstgeest aan doen. De speciaal voor Boltini in Italië gemaakte circustent wordt opgezet aan de Lijtweg. Vanaf 16.35 en 19.45 kunnen jong en oud hun hart ophalen aan een geheel nieuw program ma dat het circus dit seizoen meer dierennum- de show opgeno- de grootste sensa- „Kus de dood". Barbara en Eugen Poludniak zal ieder hun eigen beer een voorzichtig kusje op de neus geven. Van de "mensen" nummers kunnen speciaal de „Flynn Karoly's" genoemd wor den. Deze groep is uit Hongarije afkomstig. Het domein van de Karoly's is de nok van het cir cus. Op veertien meter hoogte zi in zij halsbrekende toeren uithalen. Zoals een dubbe le passage, twee gelijktijdig In de lucht zwevende acrobaten. Ond.'i ks grote financiële moeilijk heden is het Toni Boltini toch weer gelukt met een nieuwe tent en een groot aantal nieuwe nummers het land in te trekken. In een brief aan de leden van de Staten-Generaal wijst de h'eer Boltini als voorzitter vnn de Vereniging voor de belangen van Nederlandse Circussen op de zorgelijke toestpnd van zijn circus. Hij vraagt de leden dan ook een subsidie te overwegen in navolging van de Nederland omringende landen. Dan pas kan hij het publiek volledig naar de zin maken. Wat dat laatste betreft is hij daar alvast maar met begonnen. Op zijn toernee door Nederland merkte hij dat er tienduizenden kinderen zijn die nog nooit een grote levende have. als het cir cus heeft, gezien hebben. Dit bracht hem op het idee zijn rijdende dierentuin in de och tenduren op te stellen voor kin deren, die dan de dieren mogen voederen. Hieruit kwam ook het idee van de directie voort om een aantal kinderen een aantal dieren te laten „adopteren". De kinderen mogen dan de oppas sers helpen de dieren te ver zorgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3