KAMERLID GEURTSEN WIL CASINO IN ZANDVOORT Overvallers laten gijzelaarsters vrij DR. KLQMPE OF V. AGT MOGELIJK FORMATEUR Politieman vindt geredde Amerikaan na 29 jaar terug Scheveningen opnieuw gepasseerd VPRO met klassiek uit zee Belangrijke dag voor „Veronica" Pokken in Londen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119473 VRIJDAG 6 APRIL 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,15 kwartaal 27,76: jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE Ned. I: 20.21 uur Zevensprong, spelprogramma; 22.00 uur De FBI, misdaadserie. Ned.II: 19.05 uur Noordwaarts, noordwaarts, documentaire over de Lappen; 20.21 uur De Moun- ties-show; 22.55 uur Satyricon. muziekdrama over het Rome van Nero. BUIEN Wisselende bewolking met af en toe buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot harde, nu en dan stormachtige wind ruimend van west naar noordwest. Minimum temperaturen ongeveer 4. maxi ma morgen rond 8 graden. Morgen zon 06.02 tot 19.24, maan 07.45 tot 00.04. Scheveningcn hoogwater 05.23 en 17.49, laag- water 01.17 en 13.48. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VPRO-radio gaat maandag vanaf het schip „De Morgenster", dat in de Noordzee voor Scheveningen po- j sitie zal kiezen, via Hilversum 1 een klassiek muziekprogramma uitzenden. Dit ter ondersteuning van een actie voor een extra zender klassieke muziek, die on- der meer door Theo Olof en Rudy Kousbroek wordt gevoerd, In het eerste deel van 12.15 tot 13.00 uur zullen de initiatiefne mers voor deze actie aan woord komen. Tussen 13.15 13.45 uur wordt Johan Cruijff geïnterviewd- Tot 14.30 kunnen daarna luisteraars via de tele foon reageren op het initiatief. Huis ter Duin weer open 'Noordwijk - Het bekende hotel Huis ter Duin waarvan vorig jaar nog sprake was dat het ge sloopt zou worden, zal 17 april a.s. worden heropend. Ii> de afgelopen maanden is het i hotel grondig opgeknapt en thans beschikt het weer over j een accommodatie die de allure van het verleden weer combi neert met de eisen van de mo derne tijd. SCHEVENINGEN—NOORDWIJK Scheveningen dreigt nationaal opnieuw gepasseerd te worden. In dit geval gaat het om de mogelijke vestiging van een Casino. Het liberale Tweede Kamerlid Geurtsen, met het K.V.P. Tweede Kamerlid van Schaik indiener van het initiatief voorstel tot wijziging van de kansspelen, voelt veel meer voor Zandvoort „Schevenin- gen zit met zijn problema-1 tiek rond het Kurhaus", zei de heer Geurtsen gisteren in de Kamer, „en daarom moet Zandvoort in aanmer king komen voor het vesti gen van een Casino". Sommige Kamerlden zijn het met de opvatting van mr. Geurtsen volstrekt niet eens. Zij zullen dit ook duidelijk naar voren bren gen bij de verdere behandeling van het initiatiefvoorstel. Over de mogelijkheden voor rou lette in Noordwijk werd in de Kamer niet gesproken. Noord- wijk is nooit een groot voorstan der geweest voor een Casino in eigen gemeente. Mr. Geurtsen was het niet eens met die kamerleden, die bang zijn dat een Casino allerlei randfiguren uit de maatschap pij aantrekt. „Wie de bus van Nederland naar Knokke bekijkt moet tot de conclusie komen, dat het eerder een schoolreisje lijkt, dan een bus vol „zware jongens", zei hij gisteren. Volgens hem behoeven de sportor ganisaties evenmin ongerust te zijn over hun financiële moge lijkheden, wanneer de wijziigng op de wet Kansspelen erdoor komt. Mr. Geurtsen liet gisteren bij de verdediging van het voor stel duidelijk uitkomen, dat de sportorganisaties hun activitei ten normaal kunnen voortzetten, ook al wordt het midden- en j kleinbedrijf meer kansen gebo den met het organiseren van lo terijen, dan tot nu toe het geval geweest is. /S2y Voor Radio Veronica kon het vandaag nog een belang rijke dag worden. Omstreeks vijf uur vanmiddag zou men proberen het zendschip, dat zoals bekend maan dagavond in de zware storm van zijn ankers sloeg en hoog op het stille strand terecht kwam, weer vlot te trekken. Met buldozers en dragline maakte het ber gingsbedrijf Smit Tak international vanmorgen vroeg reeds een begin met het graven van een geul om het schip. Na geslaagde reis met 1 miljoen Renteloos voorschot van gedupeerde exploitanten Den Haag De ge meentelijke Sociale Dienst van Den Haag heeft vandaag voor ongeveer driehon derdduizend gulden aan renteloze voor schotten verstrekt aan Scheveningse strandexploitanten. die door de storm van maandag min of meer geruïneerd zijn. Daarmee kunnen de tenthouders voldoen de uit de voeten om de herbouw van pal- viljoens te regelen. Het is niet onwaar schijnlijk dat militai ren worden ingezet om het strand weer op hoogte te krijgen. In Katwijk vindt vol gende week een ver gadering met het Rampenfonds, plaats. Voor zover bekend zijn in Noord- wijk nog geen maat regelen genomen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Mevrouw dr. M. Klompé, minister van Staat en oud-minister van C.R.M. en mr. Van Agt, minister van Justitie, worden genoemd als mogelijke formateur, nu mr. J. Burger zijn op dracht teruggegeven heeft. Dit werd vanmorgen in politiek Den Haag opgemerkt na het nachtelijk beraad van de KVP-Twcede Kamer-fractie. Deze mogelijkheden werden genoemd, omdat binnen de KVP-fractie er een duidelijke stroming be staat om toch tot een vergelijk (e komen mef de Progressieve Drie (PvdA, PPR en D *66). Thans is ook bekend geworden, dat drs. J. den Uyl van de PvdA de laatste dagen voortdurend bezig geweest is mr. Burger ervan te weerhouden zijn opdracht terug te geven. Drs. Den Uyl had het namelijk, ondanks de vele politieke bezwaren, toch met eon uitsluitend links kabinet willen pro beren. Mr. J. Burger zelf heeft gisteren laten blijken niet veel meer to voelen voor een nieuwe opdracht. „Alle politici vonden, dat ik wel door kon gaan. maar meer afstandelijke beoordelaars hadden begrip voor mijn aarzeling", zei hij nadat bij zijn opdracht had teruggegeven. De Amsterdamse Beurs heeft gistermiddag onom wonden laten blijken, dat men bijzonder ver heugd was over het mislukken van de kubinets- formatie-Burger. Het bericht werd ten beurze zelfs met applaus begroet. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN' Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713 - 2866 01710 - 33861 (Va;n een onzer verslaggevers). "EN HAAG/NOOTDORP - Op het ogenblik loopt in Den Haag en Nootdorp een zeer gelukkige politieman rond. Het is adjudant A. Pronk, commendant van de recherchegroep van het district Den Haag van de Rijkspolitie. Hij heeft bericht ontvangen, dat de Amerikaanse vlieger John R. Lantz, die hij met zijn collega Kuit op 11 januari 1944 uit het IJsselmeer haalde, nog in leven j 's, thans 48 jaar oud. Al die ja ren na 1944 heeft de heer Pronk zich voortdurend afge vraagd wat er van deze man gewerden zou zijn. 'P 11 januari 1944 voeren de he ren Pronk en Kuit op het IJssel meer van Bunschoten naar Enk huizen toen zij een lamgescho- ten Amerikaanse B17 bommen werper (een zogenaamd vlie gend fort) naar beneden zagen komen. Ook inzittenden met pa rachutes kwamen omlaag, zeker een stuk of vijf, zes aldus de heer Pronk. Ondanks hun zoeken vonden de twee politiemannen echter geen enkel bemanningslid. Totdat ze bij een botter kwamen, die een Amerikaan aan boord bleek te hebben. De heren Pronk en Kuit namen de jonge Amerikaan over van de vissers, omdat deze nog enkele dagen bleven vissen. De politiemannen brachten de jonge vlieger weer op verhaal en staken hern in overall en klompen, in de hoop hem in Enkhuizen veilig af te leveren, zodat bij zou kunnen onderdui ken. Een patrouillerende Duitser ont nam hen echter deze hoop, waarbij de commandant van het Duitse partrouillevaartuig zelfs een Nederlandse SS-er moest afstraffen, omdat deze bijzonder honds tegen de Ameri kaan optrad. De Amerikaan raakte uiteraard in krijgsgevan genschap. De heer Pronk ont ving kort na dit avontuur over all en klompen thuisgestuurd. Na de oorlog heeft hij nog getracht na te gaan, waar de jongeman gebleven zou kunnen zijn. Hij hoorde echter niets meer. Totdat hij een publicatie las van de heer John Lantz uit Tulsa (Oklahoma). Naspeuringen mede met assistentie van over ste A. P. de Jong, hoofd Lucht- machtvoorlichtingsdienst lever den resultaten op. De heer Pronk weet nu, dat de jonge Amerikaan van 11 januari 1944 de heer John Lantz is: thans 48 jaar oud. Ouders bang voor toekomst Leiden - De Oudercommissie de Leidse VBO—LOM-school heeft een brief gezonden aan de verschillende fracties van de Eerste en Tweede Kamer en de Staatssecretaris van O en W waarin wordt geprotesteerd te gen de voorgenomen maatregel om met ingang van 1 augustus 1973 de kiossedeler op deze scholen te verhogen met 50%. De ouders zeggen bang te zijn dat deze maatregel ernstige consequenties zal hebben de toekomst van hun kinderen. „Juist", zo stellen zij, „omdat er voor deze kinderen geen al ternatieve mogelijkheden zijn. De gevolgen zullen naar ons ge voelen desastreus zijn." Scherpschutters van de politie hebben hun wapens gericht op het bijkantoor van de Dresdner bank in Münchengladbach, waar de bankrovers de twee gijzelaarsters vasthielden. FRANKFORT (DPA)- Twee jongemannen die gister middag in Münchenglad bach een bank overvielen hebben vannacht hun twee vrouwelijke gijzelaars vrijgelaten in Keulen en Worms. De bankoverval lers lieten nadat ze hun tweede gijzelaarster de vrijheid hadden gegeven, hun door de politie gelever de Mercedes Benz onbe heerd staan en vluchten te voet met de buit van en miljoen'gulden. Gistermiddag stapten de met ma chinepistolen gewapende bandie ten een bank in Münchenglad bach binnen en hielden twee vrouwelijke bankemployees bij na vijf uur in gijzeling. Ze eis ten een miljoen gulden en een snelle wagen. Nadat de politie op de eisen was ingegaan reden de vier weg in een snelle wagen. De politie zette de achtervolging in met helicopters en patroille auto's. De overvallers dreigden een van de gijzelaarsters dood te schieten als ze nog verder op hun vlucht door de politie op de hielen werden gezeten. De poli tie hield toen verder afstand waarop het contact met de auto van de overvallers verloren ging- Een gijzelaarster, de 20-jarige Beate Peters werd om midder nacht bij Keulen vrijgelaten- de tweede, Ingrid Schwabe (29 j.) kreeg om twee uur vannacht de- vrijheid in Worms. LONDEN (Reuter) Het Britse ministerie van gezondheid heeft gewaarschuwd dat l in Londen pokken hebben opge lopen na een bezoek aan eer academisch ziekenhuis. De twee, een 34-jarige zijn 29-jarige vrouw, woensdag overgebracht naar het ziekenhuis Long Reach nadat ze vorige maand in het acade misch ziekenhuis St.-Mary in contact waren geweest met een jonge vrouw die vermoedelijk in een laboratorium de ziekte had opgelopen. Het ministerie heeft reizigers die Engeland verlaten gewaarschuwd dat zij mogelijk over inentingsbewijzen moeten beschikken om in andere landen te worden toegelaten. DURBAN (AP) De vrouwelijke parkeerwachten In Durban be klagen zich over de omstandig heid dat zij uit de hoge gebou wen in het centrum van de stad met bierblikjes, appelen en eie ren worden bekogeld als zij bonnen uitschrijven voor auto's die verkeerd gepakeerd staan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1