Messmer presenteert nieuwe regering CeidoeSomant In den Beginne. Eigen BWO-rayon in Zuid-Holland MEVROUW ANDRIESSEN: Je bent machteloos MEVROUW DEN UYL: Ik ben mijn eigen baas Pionier-11 op weg naar Jupiter 9% Nederlanders doet betaalde hij-baantjes Hulp gedetineerden: Boek van de Maand -Tbt 13 mei - of zolang de voorraad strekt f 12.50. (Daarna f22.50). VRIJDAG 6 APRIL 1973 PAGINA 13 Geen dreiging ontslag voor generaal DEN HAAG (ANP) Minister president mr. B. W. Biesheuvel heeft tijdens de door hem ge voerde oriënterende besprekin gen over de problemen in de le gertop, luitenant F. E. Meijn- derts, chef van het eerste leger korps, niet met ontslag ge dreigd. Dit heeft een woordvoer der van de rijksvoorlichtings dienst gisteren meegedeeld. Van onze oorrespondent L. Kleijn PARIJS De nieuwe Franse regering is er. De namen zijn gistermiddag om zes uur bekend gemaakt. Pompi dou is staatshoofd gebleven en onder zijn leiding heeft Messmer zichzelf opgevolgd en zijn ministers gekozen. De bedoeling is dat het nieuwe ministerie zal blijven zit ten tot 1976 tot het zevenjarig bewind van Pompidou als staatshoofd afloopt en een nieuwe president van de repu bliek moet worden gekozen. benoemde Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert. Hij volgt Maurice Schuman op. Bij voorbaat heeft Pompidou dins dag de herbenoemde minister van financiën Giscard d'Es- taing, geen gaullist maar con- servatief-liberaal, tot opvolger aangewezen om te voorkomen dat de socialist Mitterrand het wordt. Dat op buitenlandse zaken de bij (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Ongeveer 800.000 Nederlan ders (dat is 9 van de bevolking boven 18 jaar) verricht wel eens betaalde karweitjes in de vrije tijd. Dat blijkt uit een onderzoek ingesteld door het Nipo. Uit de enquêtte blijkt tevens dat vooral jonge ren betaald vrijetijdswerk doen en dat dat meer voorkomt naarmate het inkomen hoger is. 42% van deze klusjesmensen geeft hun inkomsten uit die karweitjes wel bij de be lasting op. 33% doet dat niet en 25% weet het eigenlijk niet. Mensen met een hoger in komen geven hun bijbaantjes meer op dan de lager betaalden. de stembus verslagen Maurice Schumann is vervangen door de onbekende grootheid Jobert. zal weinig verschil uitmaken. Niet de Quai d'Orsay (het ministe rie) geeft de toon aan maar Pompidou zelf. Op binnenlandse zaken is de houwdegen Marcel- lin op zijn post gebleven. Dat betekent, dat het gehele poli tieapparaat in handen blijft van rechts. De nieuwe minister van justitie Tattinger kwam op zijn post dezelfde dag toen in de ge vangenis van Saint Paul in Lyon een begin van oproer en muiterij uitbrak. Op zijn post als minister van onderwijs keert terug Fontanet, die op de jeugd van de middelbare scho len en de studenten geen vat meer heeft. Terwijl zijn naam als minister bekend werd ge maakt, woei op de bezette en inmiddels ontruimde universiteit van Straatsburg de rode vlag. De nieuwe minister van trans port Guena, gaullist, neemt van zijn voorganger een weinig be nijdenswaardige taak over. I talies belangrijkste mafiajager, hoofdinspecteur Angelo Mangano (rechts met baard), toen hij enkele jaren geleder mafialeider Luciano Liggio arresteerde. Scheveningse huisarts wil niet in pensioen- regelinj; (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Scheveningse huisarts F. E. J. Bouricius heeft de koningin verzocht om vernie tiging en schorsing van het be sluit van de staatssecretaris van sociale zaken om de deelne ming in een beroepspensioenre geling voor hulsartsen verplicht te stellen. Aanslag op bestrijder mafia ROME (AP) De grootste mafiajager van de Ita liaanse politie is gister avond voor zijn huis neer geschoten. Zijn toestand is kritiek. Het slachtoffer, Angelo Mangano, was juist uit zijn auto gestapt toen een man hem met een revol ver neerschoot en met drie andere personen in een gereedstaande auto vluchtte. De chauffeur van Mangano werd evens eens gewond. De dag na Burger Geen bijval bij ons voor degenen die blij zijn, omdat mr. Burger zijn moeizame formatie-arbeid opgegeven heeft. Wel lijkt ons. dat de formateur gisteren, in de situatie waarin hij verkeerde, een respectabele beslissing genomen heeft. Den Uyl's front en de chris ten-democraten hebben het elkaar onmogelijk gemaakt om mr. Bur ger zo'n opstelling aan te bieden dat hij voldoen kon aan de formu le waarin zijn koninklijke opdracht was gesteld. De oorzaak van alle ellende is we herhalen het de onzalige be slissing van het PvdA-congres om over een regeringsprogram met anderen dan de linkse drie niet serieus te willen praten. Ook niet, toen vast stond dat de parlementaire kracht van het front-Den Uyl een ultimatieve standpuntbepaling niet wettigde. Aanleiding tot Burger's definitieve besluit zou wel eens geweest kun nen zijn dat KVP en ARP geen garantie wilden geven dat het „ge dogen" van een kabinet-Den Uyl zonder bepaalde programmatische toezeggingen langer dan een paar maanden zou duren. Niets te garanderen DE DAG na Burger is vooral een dag zonder zonneschijn omdat nie mand kan garanderen op welke manier de nieuwe consultaties van het staatshoofd tot een bevredigende uitkomst kunnen leiden. Toch een renovatie van het kabinet-Biesheuvel wordt politiek alleen een haalbare trek als DS'70 accepteert wat ze vorig jaar zomer een kabinetscrisis waard vond en wanneer Wiegel een flink stuk inslikt van wat hij na 29 november in zijn overwinningsoden heeft gezon gen. Op de vraag of de oplossing dan ook geloofwaardig zou zijn, zeggen we vooralsnog geen „ja". Een christen-democratisch minderheidskabinet? Dat had in 1971 en 1972 misschien gekund; na Burger's echec alleen wanneer links de concessies doet waarmee het ook de formatie van een kabinet-Den Uyl had kunnen veilig stellen. Een nieuwe poging tot een links minderheidskabinet? Dan geldt de zelfde voorwaarde. Tussenfase Er wordt op de dag na Burger gesproken over timmeren van een pro gramkabinet met een beperkte opdracht en dan tegelijkertijd met een extra-parlementaire signatuur. Dat wordt dan een soort van parlementaire muilezel, maar een kat die in nood zit, doet nu een maal rare sprongen. Bovendien geloven wij, dat een soort van tussenfase onvermijdelijk geworden is om toegespitste tegenstellingen zo te kunnen verzach ten dat het eerlang weer mogelijk wordt met een normaal parle mentair meerderheidskabinet te werken. De naam van Den Uyl zal zo'n kabinet dan misschien niet kunnen dragen. Jammer; maar ook dat is per slot van rekening het ergste niet. Er zijn meer bekwame politici die zo'n desillusie hebben moe ten slakken. Bilthoven - Mevrouw Catherine Andriessen leeft helemaal mee met de politieke besognes van haar man. Zij probeert hem thuis goed op te vangen, zodat hij daar tot rust kan komen. Mevrouw Andriessen: „Zo'n formatie vormt een extra zware belasting. Mijn man moet sterk geconcentreerd werken. Bij al die formatiedrukte hoopt het andere werk zich op. Ik probeer thuis allerlei telefoontjes voor hem op te vangen, ik spring zoveel mogelijk bij. Maar je bent natuurlijk machteloos, omdat het leven van een politicus zich buitenshuis af speelt." „Ik blijf 's avonds en 's nachts altijd wachten tot mijn man met de auto vanuit Den Haag in Bilthoven is thuisgekomen. Ook al wordt het laat. dan praten we nog even bij. Dat geeft hem het gevoel nog een beetje normaal leven te leiden. Gelukkig is mijn man fysiek lang niet aan zijn eind. Hij heeft greep op zijn werk. Hij werkt heel methodisch en verdrinkt er niet in". „Mijn man ligt 's nachts niet wakker van de politieke problemen, het vreet niet aan hem. Hij heeft een grote innerlijke rust, weet precies zijn koers uit te stippelen, wordt niet uit zijn evenwicht gebracht. Gelukkig kan hij de zaken gemakkelijk van zich afzetten. In deze formatietijd zijn de weekeinden voor het privé-leven verloren. Maar als het even kan probeert mijn man wat te sporten en hard te lo pen. Helaas is er echter in het laatste jaar van vakantie weinig ge komen ÉL - MEVROUW ANDRIESSEN Vrouiven van politici zijn er ook nog. (van onze pari. red.) AMSTERDAM De kinde ren van drukbezette poli tici zien nu en dan een man door het huis schui ven die hun vader blijkt te zijn. In de weekeinden wil die zich soms wel met hen bezighouden, maar tijdens een langdurige ka binetsformatie moet er niet te veel van hem wor den geëist. Dan nemen landsbelang en partijbe lang hem helemaal in be slag. Dat merken vooral de vrouwen van de twee politieke hoofdrolspelers" van deze maanden. Amsterdam - Mevrouw den Uyl is naast haar man politiek aktief. Zij is wat men noemt een geëmancipeerde vrouw, vervult functies in de PvdA, zit aan, lange sigaartjes rokend, aftief mee te doen op ver gadering. Van haar man is bekend dat hij met een paar uur slaap per nacht kan volstaan, 's Avonds Iaat of midden in de nacht rijdt hij met zlin auto terug naar zijn bungalow in het Amsterdamse Buitenveldert. 's Zaterdags en 's zondags probeert hij wat tijd voor het gezin vrij te maken. Mevrouw Den Uyl: „ongezond werk? Het is minder zwaar dan het lijkt. Het is maar, waar je aan gewend bent. Al vanaf zijn studen tentijd is mijn man gewend weinig te slapen. Hij heeft altijd hard gewerkt en veel gelezen. Kortgeleden is hij nog onderzocht. Hij was helemaal oké, zijn gezondheid vormt geen probleem. „Ik loop mijn man niet achterna. Ik heb mijn eigen werk en leid een eigen bestaan. Natuurlijk ben je in je onderbewustzijn toch altijd met je man en kinderen bezig. Maar ik ben geen type dat 's avonds laat gaat zitten wachten met zijn pantoffels Dat zou dan soms heel lang wachten kunnen worden, want na een nachtelijke persconferentie gaat den Uyl nog even een partij tafel tennissen waarbij hij uitbundig achter de tafel staat te dansen. Een tijd lang heeft den Yul met andere kamerleden in de parlementaire sportclub getrimd, maar vanwege de drukte is de club daarmee voorlopig gestopt. MEVROUW DEN UYL Motie tegen huurverhoging Vlaardingen afgestemd VLAARDINGEN (ANP) De Vlaardlngse gemeenteraad heeft met 15 tegen 18 stemmen een motie verworpen waarin staat dat de toepassing van de wet die jaarlijks huurverhoging re gelt, alsmede de wet op de per sonele belasting, onuunvaard- baar zijn voor de inwoners van Vlaardingen. Dit omdat het woongenot ln deze gemeente ernstig wordt geschaad door de luchtverontreiniging. De motie kreeg alleen de steun van de linkse fracties. De indie ners wilden de motie gebruiken als economisch pressiemiddel teneinde de industrie te dwingen maatregelen te nemen de luchtverontreiniging terug te dringen. Directe aanleiding voor de motie was de ernstige stank die dc Vlaardingers tweemaal binnen 14 dagen ondervonden. DEn Haag De Belangengroepering Wetsovertreders (B.W.O.), dc landelijke hulporganisatie voor gedetineerden en ex-gedctlnecrden, heeft met ingang van vandaag in de provincie Zuid-Holland een vierde rayon opgericht. Coordinator van deze nieuwe afdeling is dc heer A. P. M. Vcrberne uit de 2e Rfemerstraat 109 te Den Haag. De heer Verberne is elke dag na half zes 's avonds en gedurende de weekeinden te bereiken onder nr. 070-33.20.56. De B.W.O. is als organisatie aan gesloten bij de „Coornhert-Li- ga", die zich bezighoudt met de structurele veranderingen in het Nederlandse strafrecht en de strafvoltrekking. De Belangengroepering Wetsover treders, die op 3 juni 1971 werd opgericht en nu ruim 2000 me dewerkers onder wie 200 ex-ge detineerden heeft, is ontstaan uit de adviesraad van ex-gedeti neerden in de Coornhert-Liga. Z(j wil een soort vakbond voor wetsovertreders zjjn en heeft daarvoor de medewerking van o.a. advokaten, rechters, en psychologen. Een duidelijke samenwerking tus sen de Coornhert-Liga en de B.W.O. is het project „Directe hulp" dat enkele maanden gele den werd gestart. De landelijke coördinator van dit Hoe was het in den beginne? Hoe zag de aarde er uit toen hij nog woest en ledig en onbesmet was? Beter dan met woorden kun je dat vertellen in beelden. En dat is precies wat het nieuwe Boek van de Maand doet. Het vertaalt het Bijbelse scheppingsverhaal op een manier zoals u het nooit hebt gezien. In tientallen boeiende, aktuele kleuren foto's van de befaamde fotografen Hans Samsom en Laura Rous. In den Beginne is méér dan een boek. Het is een belevenis. Vanaf 5 april is het te koop bij uw boek handelaar voor de extreem lage prijs van f. 12.50. Dat is niet teveel voor zo'n unieke ervaring. In den Beginne met 94 full-color pagina's op het royale formaat van 28 x 41 cm. project is de heer A. Hoogvorst, Spechtstraat 1 Amersfoort tel. 03490-23947. Het doel van dit proleet is het verlenen van materiële en Im materiële hulp aan gedetineer den, achtergebleven relaties van gedetineerden, ex-gedetineerden en hun relaties, voorwaardelijk veroordeelden enz., die niet door andere hulpverlenende or ganisaties (b.v. reklasserlng) geholpen kunnen of willen wor den. Verder werkt de B.W.O. nog aan het z.g. „zwartboek project" waarbij men aan de hand van voorbeelden uit de praktijk een of meer zwartboeken wil sa menstellen die laten zien dat de eigenlijke struf pas begint na de detentie en dat er beslist moge lijkheden bestaan hierin veran dering te brengen. CAPE KENNEDY (UPI-AFP) Van de Amerikaanse ruimteba sis Cape Kennedy is de Pio- nler-11 begonnen aan zijn reis van 998 miljoen kilometer in de richting van de reuzenplaneet Jupiter, die volgens sommige geleerden vormen van primitief leven zou kunnen kennen. Het 358 kilo zware ruimtevoertuig is het tweede van zijn type dot in de richting van de grootste planeet van het zonnestelsel is gestuurd. Pionier-10 werd der tien maanden geleden gelan ceerd en bevindt zich nu op 667 miljoen km. van de aarde. Tot dusver doen radiosignalen van Pionier-10 vierenzeventig minu ten over de „reis" naar de volg- statio'ns op aarde. Pionier-11 werd omhooggebracht door een atlas-centaur raket. Een reis duurt 20 maanden. De twee pioniers gaan niet op zoek naar leven, maar hebben instrumenten aan boord, die dc mens meer moeten vertellen over de atmosfeer rondom Jupi ter, zijn temperatuur, zijn sa menstelling, zijn druk, zijn in tense stralingsgordcls en zijn magnetische velden. De twee ruimtevoertuigen zullen ook tijdens het passeren van de enorme planeet foto's nemen. Die foto's zullen Jupiter naar schatting tien keer beter moeten tonen dan men hem nu door de beste telescopen ter wereld zien kan. Gegadigden piratenzenders DEN HAAG (ANP) Rond 13 organisaties en personen hebb«n zich aangemeld voor de hoorzit ting over de wetsontwerpen ter bestrijding van piratenzenders voor de Nederlandse kust. Deze hoorzitting wordt op 18 april ge houden in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer. Tot de organisaties die het woord willen voeren behoren de N.O.S., International Music (Ra- dio-Noordzee), een delegatie die de zakelijke en programmatische belangen van Radio Veronica vertegenwoordigt. Het perso neel van Radio Veronica, de stichting Collectieve Grammo foonplaten campagne, dc Ned. Ver. van Grammofoonplatenim- porteurs- en fabrikanten, De Stichting Vrienden van Veroni ca. een onlangs opgericht ar tiesten- en managercomité tot behoud van Radio Veronica en de Nierstichting.-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13