Over de hele wereld gebrek aan tenoren Christenen nalatig bij bevorderen vrede KORTE METTEN Nederlandse paters berecht in Brazilië Benediktijnen wereld uit en dominicanen dieper er in Kardinaal Alfrink: JohnShirley-Quirk VRIJDAG 6 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA V We zullen in alle eerlijkheid moeten constateren, dat in feite sinds het verschijnen van de encycliek Pacem in Terris nu tien jaar geleden, bijzonder weinig is veran derd in de houding van de christenen ten aanzien van de fundamentele problemen van oorlog en vrede. Dat betekent, dat we deze periode van tien jaar niet benut hebben. Dit ontbreken van een actieve houding in dienst van de vrede zullen we moeten zién als een zeer ernstig tekort van ons christenen in deze tijd. Dit stelde gisteravond kardi naal Alfrink in Londen, waar hij als internationaal voorzitter van Pax Christi sprak voor de Engelse afdeling van deze be weging. Weliswaar wordt het vredes werk geleidelijk meer serieus genomen, maar de feiten tonen aan, dat de wapenwedloop on verminderd is doorgegaan. De uitgaven voor de bewapening zijn vijfentwintig maal zo groot als die voor ontwikke lingshulp; een absurditeit om dat de bewapening bedoeld is om te voorkomen dat de wa pens gebruikt worden. De kardinaal verwees naar be vindingen van het Canadees Instituut voor Vredesonder zoek, dat juist de trouwe kerk leden van bepaalde christelijke ke confessies de harde lijn van de afschrikkingspolitiek verde digen. Wie de kansen van de vrede wil versterken en de daarvoor noodzakelijke veranderingen van maatschappelijke structu ren bepleit, wordt gemakkelijk voor links of zelfs voor com munistisch aangemerkt, ook als hij niets anders doet dan de ideeën van paus Joannes in Pacem in Terris doorgeven. Het schijnt, aldus de kardi naal, dat we gaan aarzelen als de zaken bij de naam moeten worden genoemd, uit vrees dat de kerk zich op het terrein van de politiek gaat begeven, maar er moet onderscheid worden gemaakt tussen het begrip „politiek" als een maatschap pelijk handelen en „politiek" als partij-politiek programma. Het zal onvermijdelijk zijn, dat we de grote lijnen in de ontwikkeling ook als kerkge meenschap zullen moeten on derkennen en bewust in de juiste richting bevorderen. Door de afzijdigheid en nala tigheid van de christenen .vordt de situatie bestendigd, die grote gevaren voor de hele rechtvaardigheid en geweld rechtvaardigheid en geweld la- laat voortbestaan. Wij mogen aldus de kardinaal, de be staande verhoudingen, ook wat betreft het machtsevenwicht slechts aanvaarden voorzover die worden benut voor een ac tieve ontspannlngspolitiek. Ini tiatieven en stappen zullen moeten worden ondernomen om de spiraalwerking van de huidige bewapening te doorbre ken. Bisschoppelijke commissaris verdwijnt uit schoolbestuur De bisschoppelijke commissaris, die door de bisschop werd toe gevoegd aan ieder katholiek schoolbestuur, gaat verdwijnen. Hij wordt opgevolgd door een gewoon bestuurslid dat zich in het bij zonder zal bezighouden met de pastorale en katechetische kanten van het onderwijs. Dit besluit is vervat in de bis schoppelijke nota „Pastorale verantwoordelijkheid van het bestuur van een katholieke school". Uitgangspunt van het besluit van de bisschoppen is het feit dat steeds duidelijker wordt dat de godsdienstige vorming van de leerlingen niet beperkt kan worden tot de katechese- lessen, maar dat zij door alle lessen en vakken heenloopt, gedragen door de sfeer waarin het onderwijs wordt gege ven. De verantwoordelijkheid voor deze vorming ligt volgens de nota dan ook niet alleen bij de katecheten en bij een bis schoppelijk commissaris, maar bij alle leerkrachten en bij het gehele bestuur, al is het naar de mening van de bisschoppen vanzelfsprekend, dat iemand binnen het bestuur dit aan dachtsgebied speciaal voor zijn rekening neemt. Niet alle Amerikaanse militairen gaan uit Viet nam naar huis. John Tabor (links) bij voor beeld, uit New Hampshire, ex-marineman, blijft in algon om aan het seminarie daar zijn pries terstudie aj te maken. Tabor, hier in gesprek met twee Vietnamese religieuzen, hoopt na zijn wijding volgend jaar in Vietnam te blijven. Naar aanleiding van de uit breiding van de E.E.G. hebben de hoofden van de grotere ker ken in België hun collega's uit de negen landen die nu deel uitmaken van de E.E.G. uitge nodigd voor een gezamenlijke gebedsdienst, gevolgd door een academische bijeenkomst. De uitnodiging werd ondertekend door metropoliet Emllianos van het orthodox oecumenisch patriarchaat, ds. W. Hoyois, voorzitter van de synoderaad van de Hervormde kerk in België, dr. A. J. Pieters, voor zitter van de synode van de Protestantse kerk van België, kardinaal Suenens en domheer G. Williams, anglikaans deken voor België. De bijeenkomsten zullen worden gehouden op za terdag 19 mei, resp. in de St Michaelskathedraal en het con gresgebouw in Brussel. entwintlg postzegels met reli gieuze motieven verschenen. Voor dit jaar en voor 1974 staan er nog vijf op het pro gramma. Dit jaar wordt een speciale zegel met een afbeel ding van de aartsengel Gabriel uitgegeven, die vorig jaar door de paus tot patroon van de posterijen en de filatelisten is uitgeroepen. De Roemeense regering heeft papier voor het drukken van honderdduizend bijbels be steld. Niet voor de Roemenen evenwel maar voor export. Ook de Sovjet Unie wil nieuwe bijbels laten drukken voor de deviezen opbrengende export. Als afnemers worden gezien de emigranten uit Estland, Let land en Litouwen in het wes ten. De vereniging Protestants Nederland bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum geeft de vereniging een bundel opstellen uit, die in de tweede helft van dit jaar zal verschijnen onder de titel "Re formatie: blijvende opdracht. De vereniging werd opgericht in 1923 het jaar waarin zo schrijft het gelijknamige maandblad - de r.k. kerk zich, ais inzet tot een grote beke ringsactie voorbereidde op de viering van het in 1924 te Am sterdam gehouden eucharis tisch congres. Vandaag begint in Wenen de voorbereidende zitting van de eerste katholieke synode van Oostenrijk, die in oktober wordt gehouden. Vier onder werpen staan op het program ma: kerkelijk kader, de kerk in de maatschappij, kerkelijke en maatschappelijke vorming en de communicatiemedia. In principe komen op de synode vragen aan de orde, die de Oostenrijkse kerk aanpassen aan de eisen van het tweede Vatikaans concilie en die niet in de afzonderlijke bisdommen kunnen worden opgelost. Tot zondag vergaderen de 180 af gevaardigden uit de negen Oostenrijkse bisdommen o.l.v. kardinaal dr. F. König. KERK EN WERELD Op 2 mei zullen drieëntwintig priesters, beschuldigd van onder mijnende activiteit, terecht staan voor het militair gerechtshof van Juiz de Fora in Centraal-Brazi]ië. Onder de beschuldigden be vinden zich vier Nederlandse paters, die twee jaar geleden een open brief tegen de martelingen in Brazilië hebben ondertekend. Volgens de aanklacht zouden zij de studenten van Belo Hori- zonte hebben aangespoord tot verzet tegen het leger en de regering. De Nederlandse parters zijn de franciscanen J. H. M. Mee- kes en W. P. Tollenaar en de karmelieten dr. J. G. H. Mes ters en J. T. van Balen. Dr. Mesters schreef als hoogleraar in de bijbelwetenschap vele po pulaire boeken, die een bijbel se visie geven op de Brazi liaanse situatie. Peter Van Ba len publiceerde onder meer een bundel gebeden toegespitst op de actualiteit. Verwacht wordt dot dit proces dat ten minste vier dagen zal duren, met een sisser afloopt, omdat de Braziliaanse rege ring duidelijk heeft laten blij ken momenteel geen behoefte te hebben aan het verscherpen van de verhouding tussen de kerk en de staat. ,Het aantal benediktijnen is de laatste twee Jaar aanzienlijk ge stegen. Dit heeft de abt-primaat van de orde, de Amerikaan R. Weakland, meegedeeld op een bijeenkomst van vijftig priors van Amerikaanse benediktijnerabdijnen. Amerikaanse benediktijnerabdijen. Pater Weakland verklaarde dat de orde dc grote crisis van onmiddellijk na het tweede Va tikaans Concilie te boven is ge komen. „Toen dacht iedereen dat de hele wereld onmiddel lijk veranderd kon worden. Om hieraan mee te werken wilde iedereen de kloosters uit. Maar nu beseffen we dat de mensen zo'n grote behoefte hebben aan diepgang, dat „in nerlijkheid" vandaag het sleu telwoord is geworden". De paters domimkanen daar entegen zullen hun regel aan zienlijk wijzigen om beter in te kunnen gaan op de uitdaging van de huidige were'd. Dit vol gens pater A. Fernandez, de generale overste van dc orde, die momenteel een rondreis maakt door negen Latijns-A merikaanse landen. De voorstellen voor verande ring zullen worden besproken op een algemeen kapittel, dat in 1974 in Napels znl worden gehouden. Pater Fernandez be nadrukte dat de veranderingen worden voorgesteld na een uit gebreide en „zeer democrati sche" pelling onder alle leden van de orde. Hetgeluk' van Nico Boer: Van een onzer verslaggevers. Tenor Nico Boer maakt zich niet meer zo zenuwachtig als hij tus sen de coulissen wacht op zijn opkomst in een opera. Vroeger stond daarbij het water in zijn handen en keek hij op het laat ste moment zijn tekstboek nog in, omdat hij zich vertwijfeld afvroeg wat toch wel zijn inzet was. Hij heeft geleerd dat die woorden „gewoon komen" bij het seintje voor opkomst. Als die eerste tekst er maar is, j volgt de rest „vanzelf". ie rest is toch heus geen auto- 1 matisme! De zanger moet de muziek en de tekst door-en-door kennen. Dan hoort hij in zijn 't gedeelten een melodische lijn 9 welke hij kan volgen; in inge- wikkelde composities staat hij zich daarbij soms suf te tellen. 3 „Een geweldig stuk muziek is i.Uit een dodenhuis", de.opera Van Janacek, welke de Neder landse Opera dit seizoen m bracht", vertelt hij. „Maar het j s wel een erg moeilijk werk, en lel je niet, dan ga je de boot in. Dan zijn je inzetjes te laat of je tent juist te vroeg". ecept n s ..zijn geluk" ziet dierenlief hebber Boer (met twee katten, len schildpad en een hond) dat »ver de hele wereld een gebrek lan tenoren bestaat. De tenor leeft een „uitspringende stem- laar-boven" zoals de bas een ,oorlitspringer-naar-beneden is. to.-.iHet is helemaal geen prestatie, iho-haar wel een geluk dat ik zo'n tem heb. die ook voor heel veel ingen kan worden gebruikt", ertelt Nico Boer in zijn gezelli- e woning in een Zaandamse euwbouwwijk. „Het is boven- en niet alleen een kwestie van oed-zingen om een zangcarriè- te verwezenlijken; het is te ens een treffer om op het juis- moment met de juiste men- n in contact te komen. Ik ben n lyrische tenor, maar bij de ederlandse Opera doe ik heel iel het „Spielfach": echt te ngen speelrollen". Nico met ozart, Puccini en Wagner als ivelingscomponisten heeft natuurlijk acteertalent, aar studèèrde ook terdege op ze tak van zijn werk. Een •erazanger moet goed kunnen neelspelen, want de steeds eer daarop attente bezoekers :cepteren niet langer dat een wel mooie toontjes pro- iceert, maar daarbij niet goed fleert. De toeschouwers vinden evenmin prettig wanneer dikke sopraan een Gilda zingt. „Visueel", zegt tenor Nico Boer, „is het zó belangrijk dat je er goed uitziet; dat geldt net zo goed voor mannen". Of een mens van zingen dik wordt? Een gevaarlijk onderwerp; er zijn corpulente zangers .Nico Boer doet niets aan zijn perfec te lijn. Zijn recept? Keihard werken!. Bij de Nederlandse Opera werkt hij bijzonder fijn en hij heeft het er ontzettend druk. Dit sei zoen zit hij in 6 produkties. Dat betekend voor hem 64 opvoerin gen met daaraan voorafgaande voorgenerale en generale voor- stellingen en vele repetities. De avonden dat hij dit seizoen thuis Peter (7) en Michiel (4) zijn dan ook op de vingers van 'èn hand te tellen. Zijn vrouw gaat regelmatig mee naar een voor stelling. Opera is zijn hoofdvak, maar daarnaast doet Nico Boer ver draaid graag operettes, hetgeen hij on.a. regelmatig in praktijk brengt tijdens zijn optreden voor radio- en televisie. Het werk voor de Nederlandse Ope ra gaat echter vóór alles. Dit seizoen staat er bij de Opera ook een operette „Die Fleder- maus" op het programma; Nico Boer werkt aan die produktie mee. Op 12, 14 en 15 april treedt hij erin op in het Sche- veningse Circustheater. Redder in de nood Zijn debuut op het zangerspad maakte Nico in een kinderkerk koor in zijn geboortestad Haar lem. In zijn diensttijd vormde hj met lotgenoten een dubbel- mannenkwartet. Welzijnszorg tikte een harmonium op de kop en het kwartet luisterde op zon dag de Hoogmis én de „gecom bineerde" dienst voor „niet-ka- tholieken op. Op een gegeven moment attendeerde zijn moe der hem op de Haarlemse ope rettevereniging, waarvan Nico een enthousiast lid werd. Door heel wijd zijn ogen en oren open te zetten, leerde hij daarom enorm veel. Na enkele kleine rollen werd hem al spoedig een hoofdrol toebedeeld en sindsdien bleven het hoofdrollen. Allengs werkte hij ook elders aan operetteconcerten mee. Hij voel de echter dat hij „ergens zijn stem verkeerd gebruikte" en besloot zangles te nemen om te voorkomen op een kwade dag zijn stem kwijt te zijn. Hij sloeg de beroepengids open en stuitte als eerste onder „zangleraren" op de naam Hendrik van Beek. „Die man zag kans om zelfs een domme tenor als ik toen ze ker nog was, in korte tijd veel te leren", herdenkt hij dank baar deze zangpedagoog en pia nist. „Ik had amper een half jaar zangles toen de operette vereniging uit Middenmeer mij wanhopig opbelde omdat hun eerste tenor kort voor een voor stelling plotseling een operatie moest ondergaan. Ze konden geen vervanger vinden, temeer omdat het ging om de operette „Die Ungarische Hochzeit", welke lang niet iedere zanger kent. Ik had dat ding ook rog nooit gezongen het ging om een moeilijke partij maar ik gokte gewoon op de hulp van Van Beek. Ik beloofde de Mid- denmeerders uit de narigheid te helpen en stapte onmiddellijk naar mijn zangleraar met het verzoek de operette er bij mij in te stampen". De kritieken waren goed en de te vredenheid bij het operettegezel schap was zeer groot: Nico Boer zingt er nog jaarlijks als gast. Deze winter was dat voor de 13e achtereenvolgende keer. Uit traditie zingt hij ook regel matig voor andere verenigin gen, hoewel hij zich daarin we gens tijdgebrek moet matigen. Hij denkt onder meer aan het nabij de Belgische grens gele gen Sint-Janssteen, maar even goed aan Oisterwijk en Delfzijl. Waar heeft hij in zijn nu ruim tienjarige loopbaan niét gezon gen? Als lid heeft hij de ama teurvereniging in Haarlem al lang vaarwel moeten zeggen, maar zingen-als-gast doet hij er nog wel eens. Zo vond hij het erg leuk dat hij werd gevraagd in de uitvoering ter ere van het 35-jarig verenigingsjubileum in 1972 Speciale avondlessen Amsterdam wil zijn Staalmeesters terug NICO BOER: Recept voor „de lijn": keihard werken Nico Boer behoort tot de oprich ters van het „Nederlands Vo caal Kwartet", hij werkte aan vele concerten van dit nog be staande kwartet mee. „Het zin gen van kwartetten is ontzet tend prettig werk, al was dat alleen al omdat de kwartetlite ratuur zo geweldig omvangrijk Afwisselende beroepen Inmiddels had Nico Boer zangles bij Coby Riemersma, die hem polste of hij naar het conserva torium wilde. Maar Nico was getrouwd en kon niet zonder meer uit zijn werkkring stap pen. Er werd een compromis gevonden: hij volgde de opera klas voor zover hem dat moge lijk was en vooral de op dat moment voor hem belangrijkste lessen. In eerste instantie bete kende dat de zangtechniek met alles wat daarmee te maken had. Daarna vulde hij zijn ken nis regelmatig aan. Zulk een aanvulling betrof vooral dc vak ken welke hij niet op de middel bare school kreeg, zoals Ita liaans, muziekgeschiedenis en solfège, Speciaal voor Nico en een medeleerling-met-werkkring werden de avondlessen op het conservatorium gecreëerd. Er volgde een geweldige drukke tijd: naast zijn studie bouwde hij een grote concertpraktijk op en groeide langzamerhand naar het „grotere beroepswerk" toe. Via het conservatorium maakte hij een auditie bij de Nederland se Opera, werd er aangenomen en „rolde" voor honderd pro cent in het vak. sterdamse haven; Nico kan eveneens boeiend vertellen over zijn tijd bij „Inklaring" van het KLM-vrachtbedrijf! Het voor deel van zijn voormalige beroe pen is, dat Nico Boer (met mo- delspoorbouw als voornaamste liefhebberij) bij geen enkel kar weitje met twee linkerhanden staat. Maar handenarbeid in praktijk brengen valt niet altijd mee: bij autopech kan hij toch moeilijk gaan sleutelen als hij in rokkostuum onderweg is naar een optreden Amsterdam (anp) - B en W van Amsterdam hebben staatssecre taris Vonhoff van CRM ge vraagd het schilderij „De Staal meesters" van Rembrandt terug te geven. Het schil derij is ruim een eeuw geleden met de andere kunstschatten, waar Amsterdam toen geen plaats voor had, in bruikleen af gestaan aan het Rijksmuseum. De gemeente zou het graag overgebracht zien naar het Am sterdams Historisch Museum In de Kalverstraat dat in 1975 vol tooid wordt. Rijk en Gemeente hadden de di recteuren van beide musea gemachtigd te onderhandelen, over de teruggave van uitge leende kunstschatten. Over alles behalve de Rem- brandt-schilderijen zijn die het eens geworden. Amsterdam heeft, volgens wet houder J. Lammers van publie ke werken en kunstzaken, met nadruk niet „De Nachtwacht" teruggevraagd wegens de natio nale betekenis daarvan. „Het Joodse bruidje" viel ook af om dat het historisch weinig infor matie biedt. De directeur van het Rijksmu seum Dr. A. van Schendel, heeft laten weten geen van de genoemde schilderijen uit de 20 stuks tellende Rembrandt-collec- tic, in feite geheel eigendom van de stad, te kunnen missen. De totale bruikleencollectie om vat ongeveer 400 schilderijen en meer dar; 200 stuks beeldhouw-, zilver- en glaswerk en meubi lair. Roemeense Rapsodie Is". Je leert er goed ensemble-zingen alsfnede het snel in je opnemen en het goed lezen van de partij en. Toch ben ik er na enkele jaren uitgetreden, omdat de opera kant mij meer trok". Nico kan uit ervaring beoordelen j dat het vak de (vaak onder I spanning levende) operazanger heel zwaar is. Hij vervulde im- mers velerleiiii functies eer hij voor beroepszanger kon k'e/ei. Zo was hij onder meer pomph* diende en werkte hij in de Am- Negen jaar geleden was het fol kloristisch ensemble „Roemeen se Rapsodie" ook al in ons lland. Nog zonder aanpalend presidentioel staatsbezoek, maar even gedisciplineerd en muzikaal verrassand als gister avond in het Congresgebouw. Het theaterelement is zowel mu zikaal als choreografisch domi nerend, maar °at is nu eenmaal onvermijdelijk als men de volkse! ;uis op het toneel heeft aanvaard. Anders dan op dansweidc of marktplein zitten nu de toe schouwers allen aan één kant en uiteraard is de presentatie van de reidansen en oer figuren daarop ingeheid. Van amateurs kan men hij een der gelijk» graad van podium perfec tie haast niet meer spreken, maar de spontanbeit wordt toch nog zo voldoende gesuggereerd, dat deze Roemeense voorstel ling een flink stuk boven het ge middelde komt. De muziek overweegt in deze rap pe routine. Stuk voor stuk zijn deze muzikanten meesters op hun instrument en ook als groep komt dit negen man sterke or kest even zuiver ais virtuoos voor de dag. De dansen zijn ui teraard kleurig en vol vaart en charme, vol bravour en balkan- plezier. Hele en halve kringvor- men, zoals de Hora en de Sirba, blijken nog springlevend cul tuurgoed. Transsilvanihë, Molda- vihë, Banaat, Oltenihë en Muteni zijn niet alleen door de Karpa- thert. maar ook danskunstig in eigen cultuurpatronen onderver deeld. Wie goed kijkt en luis tert, herkent invloeden van de Turkse overheersing -en van de Russische romantiek. Terecht veel succes! D-y veelzijdige liedkunst De Engelse bariton John Shlrley- Quiifk geniet Jn zijn vaderland reeds lang een grote reputatie als veelzijdig en fijnzinnig kun stenaar. Dank zij een knappe techniek en e*n feilloos artistiek instinct weet hij zijn fraial ge- timbreerde, goed gelelde en ook In de laagte heel mooie stem zo wel In dienst te stellen van de optora en het oratorium als de liedkunst. Galukklg komt hij de laatste jaren ook geregeld naar «ns land, en gehoord de lieae- nenttvond die hij gisteren In Dl- llgcntila voor de Union des Amies du Bel Canto heeft gege ven, moet men hopen dat hij vaak blijft terugkomen. Zoals gewoonlijk bij artiesten van dit formaat, was het program ma ideaal voor de stem gelko- zen, en toch van een wonder baarlijke verscheidenheid. Zes Heine-liederen van Schubert, zo wel in sfeer als in klank prach tig getroffen in hun overwegend donkere zwaarmoedigheid, wer den gevolgd door de innerlijke vreugde van Fauré's La Bonno Chanson, een cyclische liederen- reeks op teksten van Verlaine. Van Ravel gingen de kostelijke Histoires Naturelles, waarin Varianten op Duivenvoorde Wat gaan drfe even muzikale als Intelligente», even hend- «i kcel- vaalrdlge ais ondernemingslust I- ge kunstenaars doen als ze eens Iets anders willen? Dan richten zo een ansemblo uls „Variant" op, zoals de sopraan AnK Rcln- ders, de klarinettist Aart Roze- boom en dc pianist Wlm Serlio dan ook hebben gedaan. Het klinkend resultaat was giste ren als seizoenopening var de concertreeks in Kasteel Dui venvoorde in Voorschoten te be luisteren. Natuurlijk richt zich de muzikale en zelfs muiicologi sche speurzin van „Variant" op eigentijdse toonkunst, maar voorwaarde is, dat het allemaal wel speefbaar en zingbaar blijft Er wordt dus geen enkele com ponist op zijn rwaalf tonen ge trapt. De omlijsting hield men echter degelijk Duits roman tisch, al kan men Ludwlg Spohr, van wie Ark Relnders Zes Duitse Aria's zong, beter een Europeaan noemen. Do uitsmijter was Schuberts con certaria „Der Hirt auf dem Fel sen", een kasstuk dat ook ap- plauselïjk lekker aartikt. Van OrChel in eerste uitvoering een zestal impulsieve Kwatrij nen, afgewisseld met een vrij blijvende klarinetsonate van Martinu en o.a. geestige manie- rismen van HeU«. v.P melos en declamatie Op precies de juiste wijze werden gedo ceerd. Werden al deze liederen met zui ver inzicht begeleid door Martin Isepp, ir een Ergelse noviteit werd zijn plaats ingenomen door de componist David Blake, die de zanger aar een speciaal geprepareerde piano ter zijdo stond bij de première vnm zijn lang, half gezongen, half gede clameerd stuk op een in het En gels vertaalde Chinese tekst: The bones of Chuarg Tzu, dot mede door de meesterlijke rea lisatie indruk maakte. Onnodig te zeggen hoe geestdriftig het auditorium zfch betoonde. Ka. Matthaus Passion in de Grote Kerk Dc Koninklijke Zangvereniging Excelsior zal op dinsdag 17 april dc Matthflus Passion uit voeren In dc Grote Kerk van Den Haag onder directie van Jaap Hillen die voor de eerste keer de leiding van deze Pas sion In handen heeft. Excelsior heeft in 1971 een en- quêtte gehouden waaruit bleek dat verreweg het grootste deel van het publiek er de voorkeur nan geeft dc Matthilus in een kerk en niet in een concertzaal te beluisteren. Nu heeft de Gro te Kerk enkele acoestische be zwaren. Deze zullen nu zo veel mogelijk vermeden worden door een andere opstelling van koor en orkest. Deze worden nu In het schip aan de zuid-zijde ge plaatst waardoor de nagalm aanmerkelijk bekort wordt. Medewerking verlenen: Het Haags Knapenkoor: Erna Spoorenberg, sopraan, Hebe Dijkstra, alt, Jon Waayer, te nor, Reinier Schwcppe, tenor. Henk v.d. Brink, bos en Hans Zomer, overige baspartijen. Het Residentieorkest levert de in strumentalisten. KUNST EN KUNSTENAARS Objecten van John den Blanken worden geëxposeerd In Kunst zaal Zuid, Zuidplein 120, te Rot terdam van 6 april t/m 7 mei. In Stiltecentrum De Schakel te Leidschendam heeft Kees dc Kort gelegenheid gekregen zijn schilderijen te exposeren van 7 april t/m 5 mei. Zijn Bijbel-illu straties zullen er ook te zien zijn.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11