TUINDERS ZATEN MET SMART OP Ecidaeeowumt .VERDWAALD' LEGER TE WACHTEN POMPIDOU: MANDAAT MOET KORTER WORDEN Dode bij botsing Spaanse politie en stakende bouwvakkers Studenten-estafette Nijmegen - Rotterdam Buiklanding n i op (Jrly KORT GEDING UNIVERSITEIT REPETITOREN 30 jaar alleen in het oerwoud Saljoet II Gelanceerd N.O. Polder hollenpolder Liddy krijgt extra straf WOENSDAG 4 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers). 's-GRAVENZANDE Met verbeten gezichten zat een vijftiental tuin ders gistermiddag in de bestuurskamer van veilig Westland-Zuid in 's-Gravenzande te wachten op militairen die zouden komen helpen bij het rapen van glasscherven na de ramp van de vorige nacht. Zij waren enkele van de zwaarst getroffen tuinders. Op hun tuinen: een chaos van glasscherven, soms ineengestorte kassen, vernielde oogst- bare produkten. Maar de soldaten kwamen niet opdagen. Er werden wat grapjes gemaakt. „Het leger is verdwaald". Maar intussen hadden ze liever aan de slag gegaan, dan te zitten wachten om sol daten mee te nemen. Jn de kantine van veiling West- land-Noord hetzelfde beeld, wachtende tuinders. Militairen waren intussen wel al bezig op bedrijven rond Pijncker, Delft en Bleiswijk. Dm half zes gisteravond waren ze eindelijk in 's-Gravenzande, 220 soldaten uit Utrecht. Ze hebben een uurtje kunnen werken en zijn daarna weer teruggegaan. Vandaag waren re er, met eni- ge vertraging, weer. 526 militai ren zijn in totaal door het mi nisterie ingezet voor de getrof fen tuinbouwbedrijven, afkom- stig uit Utrecht, Haarlem, Lei den en De Lier. ,,Ik vind het wel leuk. Het is eens wat an- jders. We hadden anders van daag met' duffe boeken voor onze neus gezeten", zei een van de soldaten van de Leidse koks- school die vanmorgen in Poel dijk schebven en splinters aan het rapen was. Het is een leuk vak, tuinder zijn. .maar dan moet je dit niet heb- Iben. Door zo'n ramp krijgt ook |je moreel een flinke deuk", al dus een tuinder uit Hoek van Holland, die 1500 ramen kwijt \vas. p hulp aan de tuinders wordt door de veilingen gecoördineerd. Veiling Westland-Noord had al jsnel een opgave van 75 tuinders die 200 tot 4000 gebroken ramen hadden. Hetzelfde beeld in Delft, Pijnacker en Bleiswijk. „Ieder splintertje moet je mee nemen, anders snij je daar nog jaren je handen aan .als je in de grond bezig bent", zegt een tuinder. Winnaar World Press Photo niet naar Nederland AMSTERDAM (ANP) De Zuid- vietnamese winnaar van de World Press Photo 1973, de 22- jarige Huynh Cong Ut, zal zijn prijs niet persoonlijk in ont vangst kunnen nemen omdat hij niet tijdig een uitreisvisum heeft gekregen. Ut zou vandaag de eerste prijs een bedrag van 5.000, de gou den oog-trofee en een diploma uit handen van Amsterdams burgemeester Samkalden moe ten krijgen maar is niet in ons land aangeKomen. Gisteren werd in Amsterdam de laatste hand gelegd aan het op zetten van de tentoonstelling van persfoto's georganiseerd door World Press Photo. De winnaar van de beste Neder landse foto. Vincent Mentzel spijkert hier zijn plaat tegen de (Van onze correspondent) PARIJS, 3 april President Georges Pompidou heeft giste ren in een boodschap aan het parlement voorgesteld de duur van het presidentiële mandaat te verkorten. Zijn suggestie, die geheel onverwacht kwam, beoogt de ambtsperiode van het staatshoofd van 7 jaar tot 5 jaar terug te brengen, hoewel de president van dit laatste getal in zijn boodschap geen gewag maakte. Een presidentiele ambtsperiode van vijf jaar was ook een van de punten van het gezamenlijke verkiezingsprogramma van de linlkse unie van communisten en socialisten. President Pompidou verklaarde in tzijci boodschap „ik'ben sedert lang van mening dat dc zevenja rige ambtsperiode niet aange past is aan onze nieuwe institu ties en mijn eigen ervaring heb ben mij in deze mening beves tigd". Hij sprak zijn hoop uit dat rond dit hervormingsproject een stand gebracht kan worden tus sen de regering, Senaat en Na tionale Vergadering. Intussen is bekend geworden dat Michel Debré, oud-premier, minister vruchtbare samenwerking tot van staat in diverse kabinetten en minister van defensie in de voor te waken dat zoveel moge lijk gaullistische elementen in de politiek en het algemeen be leid van de regering gehand haafd werden. Zijn besluit tot heengaan is onder andere een gevolg van het feit dat hij zich niet zou kunnen neerleggen bij een verruiming en liberalisering van de politiek van het nieuwe kabioet Messmer, waardoor volgens hem de laatste karak tertrekken van de gaullistische doctrine verkwanseld zouden worden. Michel Debré: gaullisme is aan getast. demissionaire regering, geen deel meer zal uitmaken van het nieuwe kabinet dat vandaag en morgen samengesteld zal wor den. Debré was sedert 1958 on afgebroken minister geweest en ging algemeen door voor de meest orthodoxe gaullist, die vaak van fanatisme beschuldigd werd. Sedert het heengaan cn de dood vanDe Gaulle zag hij het als zijn voornaamste taak er- j Maatregel tegen Franse luehtleiders PARIJS (DPA-AFP) De Fran se minister van verkeer, Robert Galley, heeft zeven verkeerslei ders van de luchthavens ontsla gen, die van 20 februari tot 20 maart deel hebben genomen aan de staking. Onder hen zijn vijf vakbondsfunctionarissen van de so ci-alisD'sch georiën teerde CFDT. Nog eens vijf ver keersleiders zijn bij wijze van straf overgeplaatst. Niet van twee walletjes eten Vandaag snijden we een onderwerp aan dat in feite menig Neder lands burger zwaarder op de maag ligt dan de hele kabinetscrisis: moet de overheid het gemotoriseerd verkeer sterker gaan beperken en zo ja „hoe?" Zoals het een paar generaties geduurd heeft vóór heel goedwillend Nederland snapte dat voor een goede samenleving vérstrekkende sociale maatregelen nodig waren, is het niet reëel te verwachten, dat van vandaag op morgen iedereen wil meewerken om de ver keerschaos en de milieu-vergiftiging aan bande nte leggen. Menig een die verklaart dit wel te willen, heeft bovendien in het diepst van zijn gedachten de wens dat als anderen minder rijden er voor hemzelf meer ruimte komt. Wel groeit van jaar tot jaar meer het inzicht, dat de overheid moet ingrijpen, de verkeersopstoppingen op spitsuren in de week en de Gordiaanse knopen die ons wegennet op elke vrije dag met mcoi weer laat zien, zetten dikke strepen onder een „zo gaat het niet lan ger". En dit dan nog allemaal los van de verontrustende gevolgen van onze groeiende verkeersonveiligheid Er is dus een groeiend begrip voor overheidsingrijpen. Maar hoe? Niet ineens Wat wel vast staat, is dat de overheid dit probleem niet ineens en niet met één soort middelen kan oplossen. Tien jaar geleden geloof den velen nog in het sprookje dat meer wegen en betere verkeers maatregelen de vloed konden tegenhouden. In 1973 zijn we wijzer geworden. De verbetering van ons wegennet moet vanwege de eerbied voor het leven doorgaan; daarnaast zal het gemotoriseerd verkeer in zijn bewegingsvrijheid beperkt moeten worden en de ontwikkeling van vervoermiddelen op veiligheid in plaats van op snelheid en luxe worden gericht. Wat dit laatste be treft staat de overheid nationaal machteloos en is internationaal overleg dringend noodzakelijk. Want alleen onder zeer zware druk zal de techniek en met haar de industrie willen toegeven. Onvermijdelijk is verder, dat de overheid het gemotoriseerd verkeer financieel zwaarder gaat belasten. Wie de problemen schept, kan op die manier helpen ze gedeeltelijk ook weer op te lossen. Maar wel zal de overheid en nu beperken we ons tot Nederland dan minder de indruk moeten wekken dat ze van 2 walletjes wil eten: 't verkeer terugdringen èn tegelijkertijd geld vangen dat de staatskas ook uit andere hoofde dan verkeersvoorzieningen goed gebruiken kan. Het lijkt ons noodzakelijk dat de overheid dan veel meer het accent gaat leggen op het rijden IN cn niet op het in bezit hebben VAN een gemotoriseerd vervoermiddel. Als het moet Dit betekent inderdaad meer accijns op de brandstof, hogere tarieven voor parkeren; indirect ook meer maatregelen om snelheid aai banden te leggen en rijden met de zware belasting op daarvoor niet geschikte wegen te verbieden. Niet ineens, maar wellicht op den duur leert de gemiddelde Nederlander dan meer selectief te rijden. En dan zowel wat zakelijke doeleinden betreft als voor zijn plezier en voor recreatie. Het vrachtvervoer kan dan geen onbeperkte uitzonderingspositie krij gen; dit zal bepaalde pnjsconsequenties met zich mee brengen, maar als het moet om een hoger belang dan moet die druk op onze consumptie er maar bij. We hebben de indruk trouwens dat onze regering zich bij haar planning voor meer gebruik van openbaar vervoer te weinig gelegen laat zijn aan mogelijkheden om ook vrachtvervoer naar deze sector over te hevelen. In hoeveel auto's die gebruikt worden voor huis-werk v.v. zit slechts één persoon? Waar ligt de grens tussen gemak en noodzakelijkheid We kunnen aan die vragen voorbij zien, maar moeten dan ook op houden met leuzen zoals „dat ons milieu meer leefbaar worden moet". Door het rijden duurder te maken kon de overheid op den duur zeker bepaalde veranderingen in ons verkeerspatroon afdwin gen. POUT MORESBY Nieuw Guinea (AP) Een naakte, uitge mergelde 50-iarlge man is gisteren uit de oerwouden van Nieuw Guinea te voorschijn gekomen met eon onbegrijpelijk verhaal, waaruit tenslotte kon worden opgemnakt, dut hij zich 30 jaar lang voor dc Japanse soldaten heeft schuil gehou den. Hij heeft die 30 jaar lang geheel alleen in de oerwouden geze ten. Hij hield zich in leven met bessen en slangen en had er geen flauw idee van dat de oorlog 28 jaar geleden eindigde. De man heeft nl die tijd gezeten op het voor de kust vun Nieuw Guinea gelegen eiland New Ireland. SKOU (UPI) De Sovjet heeft gisteren haar tweede jimtestation van het type Sal- i een baan om de aarde ibracfot. Volgens hc't Russische jrsbureau Tass zal de Saljoet jee wetenschappelijk /2 tech- >oh onderzoek verrichten als- jk proven in ruimtevaart. fer beoogt de lancering van Saljoet Tweè vervolmaking h het ontwerp, boordsystemen de uitrusting. Op 19 april 11 werd het eerste ruimtesta- jn in een baan om de aarde pracht. Dat was de Saljoet I 6 juni 1971 werd de Sojoez II lanceerd met drie kosmonau- t>. Deze werd gekoppeld aan Saljoet. Door een ongeluk it de drukverlaging in de So- verloren de drie beman- Turk kandidaat ondernemings raad NS UTRECHT (ANP) De ie- denvergadéring van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Algemene Christe lijke Bond van Vervoers- personeel heeft gisteren in Utrecht besloten, de heer Talip Demirhan uit Turkije kandidaat te stel len voor de komende ver kiezing van de onderne mingsraad bij de Neder landse Spoorwegen. ningsleden Dobrovolski, Volkov en Pazajew het leven toen zij van het ruimtestation Saljoet I vertrokken en op weg naar de aarde waren. BARCELONA (UPI) Meer dan 1.000 arbeiders zijn gisteren op een bouwterrein bij Barcelona in botsing met de politie gekomen tijdens een arbeidslncident dat politieke kringen het bloedigste sinds ruim een jaar noemden. Een arbeider kwam om het leven. Een tweede werd ernstig gewond. Voorts zijn vijf politiemannen ernstig gewond. De botsing deed zich voor toen de de aanval af te slaan, aldus het politie te hulp was geroepen om Spaanse persbureau Cifra. stakende bouwvakarbeiders te Volgens getuigen schoot de poli- verspreiden die zich verzameld hadden op de plaats waar een elektrische centrale wordt ge bouwd. De politie verklaarde dat zij werd bekogeld met ste nen en andere projectielen, waarop zij zich gedwongen zag I an een onzer verslaggevers) IJMEGEN Wanneer de Ijmeegse rector prof. mr. F. F. M. Duynstee in de nacht In vrijdag op zaterdag aan- aande om precies 24.00 uur het sportcentrum van de itholieke universiteit in Nij- egen het starschot lost voor Batavierenrace begint daar- ée een in Nederland onge- •nd portlestijn. De Batavie- nrace is een monstcr-estafet- waarin een 500 Nederlandse identen gaan proberen zo el mogelijk van Nijmegen jar Rotterdam te lopen. gezelligheid is een van de langrijkste aspecten van ze race waaraan iedere stu dent die enige keren getraind heeft mee kan doen omdat er geen limieten of iets dergelijks gesteld zijn. Het is een presta tieloop die door de Nijmeegse Studenten Sportraad in samen werking met de Roterdamse Studenten Sportraad onder auspiciën van de Nederlandse Studenten Sport Stichting is georganiseerd in het kader van trimmen, fit blijven, kortom een fysiek bezig zijn. Zo'n twintig ploegen, ieder be staande uit twintig lepers en drie loopsters met een aantal begeleiders uit bijna alle Ne derlandse universiteiten en ho gescholen hebben zich inge schreven. Een honderdtachtig kilometer lange en over 23 etappes verdeelde route gaat door 23 gemeenten. Bij Nijme gen steken de lopers de Waal brug over, daar gaan zij via de Betuwe langs de Rijndijken in de richting van Rotterdam. De veiligheid van de lopers is reden geweest voor de organi satiecommissie om alle etappe lopers een oranje' licht gevend vest aan te geven dat door de lopers bij iedere wissel aan de volgende loper over-c- geven dient te wjr en. V de volgauto's van de ploe; is er een alternatieve route u gezocht zodat deze niet over de vaak erg smalle dijken behoe ven te rijden. tie, waarbij de 27-jarige bouw vakarbeider Manuel Fernandez dodelijk in de nek getroffen werd. De bouwvakarbeiders wa-1 ren maandag in staking gegaan om looneisen kracht bij te zet- ten. -Iet was de ernstigste botsing tus- 1 sen arbeiders en politie sedert duizenden stakende werknemers j dertien maanden geleden pro beerden een scheepswerf in El Ferrol over te nemen. Daarbij werden twee arbeiders gedood en circa vijftig gewond. EMMELOORD (ANP) Rond het begin van mei zullen in de Noordoostpolder ongeveer 50(1 ha bloembollenvelden in volle bloei staan. De bollencultuur heeft zich in dit gebied de laat ste jaren sterk ontwikkeld. De VVV noordoostpolder heeft thans een speciale bollenroute uitgezet. In de week voor Pasen zullen twintig bloemenmeisjes tiendui zenden bloemen in de noordoost polder en haar omgeving uitde- De Britse Trident even na dc buiklanding op het Franse Orly. PARIJS (Reuter DPA) Een Brits passagiersvliegtuig met 112 mensen aan boord heeft gisteren een buiklanding op het vliegveld Parljs-Orly gemaakt omdat het ncuswlel niet in de juiste stand kon worden gezet. De neus van het vliegtuig, een Trident van British European Airways, werd bij de landing beschadigd. Alle inzittenden ble ven ongedeerd. Zij verlieten het toestel door de vluchtsleuven onmiddellijk nadat het tot stilstand was gekomen. De Trident gleed ongeveer achthonderd nieter met zijn neus over de baan. De gezagvoerder had zijn toestel eerst langer dan een uur rond het vliegveld laten cirkelen om zoveel mo gelijk brandstof kwijt te raken. WASHINGTON (AP) Een fede rale rechter heeft gisteren Gor don Liddy, een van dc samen zweerders In dc Watergate af luister affaire, veroordeeld tot een extra 18 maanden gevahge- nisstraf omdat hij geweigerd hoeft verklaringen nf te leggen legen een „Grand Jury". Liddy was de mun die tegen Ja mes McCord zou hebben gezegd dat de inbraak in het hoofdkwartier vun de democra tische partij in het Watergate- gebouw was voorbereid met mo deweten van do toenmalige mi nister van justitie John Mitchell UTRECHT (ANP) De president van de Utrechtse rechtbank zal op 11 april uitspraak doen in het kort geding, dat de „Kring van Utrechtse repetitoren" aange spannen heeft tegen de juridi sche faculteit van dc rijksuni versiteit te Utrecht. lot gaat b'j de „KUR", die los van dj universiteit kandidatrn opleidt in de rechten („snelle dc rii';s Tegen de plannen tol inpoldering van de Markerwaard zijn tot nu toe 5000 bezwaarschriften ingediend. De voorzitter van de Zuider- j zee-commissie van de Raad van de Waterstaat, ir. W. P. Schut nam de bezwaarschriften gisteren in ontvangst van het bestuur van de j Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. b'j het afleggen van de van vrijgesteld, i' c.s. Deze kandidaten moe- Volgens de universiteit komt dit, ten, zo werd gisteren voor de omdat de universiteitsdocenten Utrechtse rechtbank betoogd, de bij de faculteit ingeschreven bij de juridische faculteit wel studenten steeds kunnen volgen li t b-examen inleiding rechts- en hun resultaten daardoor ken- ".enschappen doen, dc studen- nen. ten van de faculteit zijn daar- De GUR ment echter, dat de ju ridische faculteit het gemunt heeft op dit instituut, omdat het een opleiding geeft buiten dc universiteit om. Alleen de exa mens moeten op de universiteit afgelegd worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9