TIENDUIZENDEN RADELOOS DOOR VERNIELENDE STORM Vandaag poging om Veronica vlot te krijgen Binnen 24 uur weer in de lucht 80% auto's had gebreken Zaterdag retour Complete chaos op vele wegen door omgevallen bomen Gezinnen geëvacueerd nadat daken van huizen en flats waren gewaaid Schade aan bomen en hossen en in tuinbouw groter dan vorig jaar Van Scheveningse strand Gratis autokeuring Messmer zal regering vormen enkele reis plus een piek PROGRAMMALEIDER ROB OUT: DINSDAG 3 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 O (Van een «Inzer verslaggevers) Den Haag Radeloos en in vol komen paniek hebbein tiendui zenden Nederlanders gisteren machteloos moeteto toezien hoe de ruiten in hun woningen bra ken onder de overweldigende kracht van de vliegende storm en de loeiende, zuigende wind binnenskamers een complete chaos aanrichtte. Velen stonden doodsangsten uit omdat de da ken van hun woningen loswaai- den, dakpannen, antennes en schoorstenen naar beneden stortten. In verschillende plaat sen moesten hele gezinnen wor den geëvacueerd nadat de storm de daken van hun wonin gen of flats had afgerukt. Hon derdduizenden Nederlanders leefden urenlang in de grootste onzekerheid doordat familiele den te laat van het werk thuis kwamen: zij werden opgehou den door treinstoringen, uitge vallen bus- en tramverbihdingen en door omvallende bomen ge blokkeerde wegen. Het was op vele plaatsen in het land gisteren een complete chaos. Voor de tweede maal binnen een half jaar werd het land getroffen door een vliegen de storm, die op enkele plaatsen enige tijd tot orkaankracht aan wakkerde, met windstoten van meer dan 130 km. per uur. Uit vrijwel alle delen van het land kwamen bij politie en brand weer meldingen binnen van los gewaaide daken, dakpannen, antennes, ingewaaide ruiten, ontwortelde verkeerszuilen parkeermeters, bomen en ver nielde voertuigen. Het treinver keer werd op tal van plaatsen ontwricht, doordat omgewaaide bomen op de rails of op de bo venleiding terecht waren geko men. Op de wegen waren er grote verkeersopstoppingen door omvergeblazen voertuigen en ontwortelde bomen. Op de hoge Van Brienenoordbrug waaide een aanhanger van een vracht auto om, waardoor ernstige verkeersstagnatie ontstond. Een 4-jarig jongetje uit Leeuwarden kwam om het leven en zijn va der werd zwaar gewond, toen Een bouwkeet op wielen, geladen op een vrachtauto, kreeg op rijks weg 13 onder Delft een windstoot. Genoeg om de keet tegen een portaal te slaan. De ravage was groot. de vrachtauto waarin zij zaten na het passeren van een hoog flatgebouw werd gegrepen door een stormvlaag en kantelde. Uit het hele land kwamen meldin gen binnen van mensen die licht tot zwaar gewond werden door rondvliegend materiaal. Een 48-jarige Amsterdammer werd een dubbel slachtoffer van de storm. De man stond te schui len in een portiek en kreeg een losgeslagen metalen plafond- plaat op het hoofd, waardoor hij bewusteloos raakte. Toen hij weer bij kennis kwam bleek hij van zijn portemonnee met ruim 200,- te zijn beroofd. Aangenomen wordt dat de storm schade groter is dan in novem ber vorig jaar. Zeker in de bos- senvVele hectaren bos bos zijn weer vernield. De storm had ditmaal meer op de bomen, door de gaten die er eind vorig jaar ingeslagen zijn. In het na tionale park De Hoge Veluwe, waar men in zulk 'n hoog tem po het vorig jaar omgewaaide hout had opgeruimd dat de lit tekens van deze storm verdwe nen zouden zijn voor de toe- ristendrukte van de Paasdagen op gang komt, kan men weer helemaal opnieuw beginnen. De schade in de bossen zal eerst vandaag goed aan het licht ko men. Omdat niemand het giste ren waagde diep in de bossen door te dringen, waar de ene boom na de andere het loodje legde. om zwaar geteisterde Westland. Nu reeds kan worden gesteld dat de schade het dubbele zal bedragen van die van november vorig jaar, toen voor vijf mil joen aan kassen en gewassen verloren ging. De telefoonlijnen bij de glashandelaars in het Westland en omgeving stonden gisteren roodgloeiend. Behalve vele kassen en warenhuizen zijn hier vele jonge gewassen ver woest of beschadigd. Uit heel Brabant kwamen in de loop van gisteravond meldingen binnen van omgewaaide bo men, ingestorte schuren en ver nielingen in steden en dorpen. Ook de provincie Zeeland moest het zwaar verduren. In Harder wijk moesten enkele gezinnen worden geëvacueerd toen een deel van het dak van het flatge bouw was gewaaid. Onder het geweld van de storm bezweek in Katwijk aan Zee de koepel van de Soefitempel. Aanzienlij ke schade werd aangericht in Valkenswaard toen een inge waaide muur van een garage vier autobussen trof. De Staten zaal van het provinciehuis in Den Bosch raakte de kostbare dakbedek/king kwijt. Een hevige rukwind nam in Heemskerk het dak van een flatgebouw af, dat op straat belandde en tal van auto's vernielde. Een deel van het dak van de veiling zuid in 's-Gravenzande werd weggesla gen. In Wijk bij Duurstede stortte een schoorsteen naar be neden en kwam op het dak van een politiewagen terecht, waar uit kort tevoren enkele agenten waren gestapt. Uit vele plaatsen langs de kust kwamen meldin gen binnen van vernielde strandtenten. Sommige berich ten spreken van totaal verdwe nen paviljoens. Op vele cam pings werd enorme schade aan gericht. Honderden vakantie huisjes werden vernield. In de grote steden Utrecht, Am sterdam, Den Haag en Rotter dam ontstond een flinke ravage. Het regende klachten bij politie en brandweer. In Dordrecht stortten twee grote van hout opgetrokken tentoon stellingshallen in elkaar. Door snel ingrijpen van particulieren en transportbedrijven heeft men de tenten van de voorjaarsbeurs in Den Helder kunnen redden. De tentzeilen begonnen reeds te scheuren. Bij Leusden waaide een bus van de streekvervoersmaatschappij met passagiers en al van de weg. De bus kwam in de berm terecht. Er vielen geen gewon den. Veel automobsten moesten ij lings hun v ertuig de vlucht strook opsturen, omdat hun mo tor het onder de vloed van wa ter, dat door de sterke wind in het ontstekingsmechanisme werd gejaagd, had begeven. De Afsluitdijk behoorde tot de we gen die zeer gevaarlijk wraen te berijden door de hoge waterstand. Er spoelde veel wrakhout over de dijk heen. Verschillende plaatsen kwamen zonder licht te zitten doordat omvallende bomen elektriciteits leidingen vernielden. Velen heb ben het gisteravond ook zonder t.v.*i)rogramma moeten stellen door vernieling aan antennes en centrale antennesystemen. Uiteraard ondervond ook het scheepvaartverkeer veel hinder van de storm. Op de Wester- schelde verging de sleepboot Baarland. Binnenschepen wer den tegen of in dijken geduwd. Pontveren vielen uit. Op de Maasvlakte werd een grote overdrukhal, waaronder het koelwaterpompgebouw van de in aanbouw zijnde elektriciteits centrale werd gebouwd, in één vlaag meegenomen. De orkaanachtige storm had, voordat Nederland werd getrof fen, ook reeds danig huisgehou den in Engeland. Na Nederland kwam Duitsland aan de beurt. Ook daar wordt grote schade gemeld. O UTRECHT (ANP) Van de ruim 40.000 auto's die zaterdag jl in het kader van de campagne „Laat 'em nakijken" van Veilig Verkeer Nederland gratis zijn geïnspecteerd, vertoonde maar liefst 80 procent een of meer breken op het gebied van ban den, remmen, verlichting en stuurinrichting. Bijna 1200 auto's bleken volgens voorlopige gege vens van VVN nog slechts goed te zijn voor de sloop. Opvallend tijdens deze keuring, waarvoor circa 900 Bovagbedrij- ven hun deuren openstelden, was volgens VVN dat het groot ste deel van de auto's van de bouwjaren 1965 tot en met 1969 dateerde en dat voornamelijk jongeren hun auto voor de gra tis keuring aanboden die anders nauwelijks of nooit in 'n garage komen. Een en ander bevestigt dat niet zozeer op het autorijden zelf wordt bezuinigd als wel op het zo noodzakelijke en regelmatige onderhoud, aldus VVN. „Wie niet horen wil moet nu maar voelen", stelt VVN, doelend op de strenge politiecontroles die de komende weken door de poli tie in het hele land zullen wor den gehouden en waarbij de technische staat van de auto centraal staat. PARIJS (DPA) - President Georges Pompidou heeft de af tredende Franse premier Pierre Messmer belast met de vorming van een nieuwe regering. De woordvoerder van het staats hoofd had vorige week woens dag al laten weten, dat Pompi dou zulks van plan was. De vroegere Franse eerste minis ter. Edgar Faure is met een ab solute meerderheid gekozen tot voorzitter van de Nationale As semblee. Faure kreeg de steun van de gaullistische fraktie. Hij is de eerste niet-gaullistische voorzit ter sinds het begin van de vijf de republiek in 1958. Rij-examen duurder RIJSWIJK (ANP) De inschrijf gelden voor de rijexamens, met uitzondering van de theoretische her-examens, zullen met ingang van morgen worden verhoogd met 2,25; de prijs van de „ei gen verklaring" blijft onveran derd. Tito kandidaat Nobelprijs NEW DELHI Dc Indiase parle mentaire unie heeft de Joegosla vische president Tlto kandidaat gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede. Engelse c? regering blijft tegen doodstraf LONDEN (AP) De Britse pre mier Edward Heath heeft zich uitgesproken tegen wederinvoe ring van de doodstraf in Enge land. De regering zal geen steun geven aan de pogingen van sommige parlementsleden om de dood straf opnieuw in te voeren voor personen die wegens moord worden veroordeeld. Ongeveer 100 parlementsleden van Heath's eigen conservatieve partij hebben een motie onder tekend waarin op de wederin voering van de doodstraf wordt aangedrongen. Zij hebben ech ter de steun van de regering no dig om hiertoe een wet aange nomen te krijgen. Geen akkoord in Suriname PARAMARIBO (ANP) De vier Surinaamse vakcentrales heb ben besloten het generaal ak koord dat door dc commissie van goede diensten was aange boden niet te aanvaarden. Een woordvoerder van de vakcen trales gaf als toelichting dut een compromisvoorstel niet behoeft te worden aanvaard. De com missie van goede diensten, zo werd gesteld, is tenslotte geen arbitragecommissie bij wiens oordeel partijen zich hebben neer te leggen. De woordvoerder voegde eraan toe dat de staking gewoon door gaat. De Surinaamse regering heeft al eerder laten weten het compromisvoorstel van de com missie van goede diensten te willen aanvaarden. (ADVERTENTIE) Nog maar tot eind april! Een tijdelijk aanbod van NS, dat zaterdag retour. Een retourtje voorde enkele-reisprijs plus een gulden. U kunt er nog tot eind april van profiteren. Doen! voordelig uit met NS \ls een spookschip, dat reddeloos verloren scheen, dreef vannacht de „Veronica" met zijn kostbare installatie naar de kust. Losge slagen van zijn ankers was het schip niet meer te houden. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Met man en macht is men vanmiddag begonnen met het vlottrekken van het zendschip van radio Veronica dat gis teravond van zijn ankers sloeg en een paar uren later strandde op enkele honderden meters van de Scheveningse haven. De negen be manningsleden waren toen al met de uitgevaren reddingboot Ber nard van Leer naar de kust gebracht. Vanmorgen kon men echter pas de Scheveningse haven binnenvaren, omdat men dit eer der te gevaarlijk achtte. Nabij de plaats van stranding dromden vannacht duizenden Hagenaars samen om de etherpiraat langs het strand te zien liggen in de vliegende storm. Ionderden Hagenaars hebben vannacht schip Veronica gevolgd. De reddingboot voer om negen uur uit, nadat de kapitein van Veronica via radio Schevenin- gen om assistentié had ge vraagd. Het schip was toen al op drift geraakt. Om even voor tien uur richtte hoofdtechnicus Ruud Doets zich tot de familie leden aan de wal. Hij zei dat er geen reden was voor paniek. „Behalve dat het schip van zijn ankers is geslagen, zijn de deu ren uit het stuurhuis gerukt. Het schip maakt geen water meer," aldus Ruud Doets. De even later gearriveerde red dingboot nam de kok, de omroe per en een technicus aan boord. Behalve Doets en de kapitein bevonden zich toen nog vier be manningsleden aan boord. Np. de mededelingen van Doets zette het zendschip de uitzen ding toepasselijk voort met „Misschien wordt het morgen beter" van Cornelis Vreeswijk. Inmiddels was de sleepboot „Smitsbank" vanuit Hoek van Holland zich tegen de hoge zeeën in naar Veronica toe aan het werken. Om half elf werden de uitzendingen van Veronica gestaakt, terwijl kort daarop de overige bemanningsleden aan boord van de Bernard van Leer gingen. Toen duidelijk werd dat het zend schip ging stranden zei direc teur Verweij voor de televisie „Er is geen redden meer aan. Dit is het einde van Veronica." Rond kwart voor elf strandde het schip op énkele tientallen me ters van het strand, rollend in de hevige branding. Duizenden mensen spoedden zich rond het middernachtelijk uur, in de meeste gevallen per auto, naar het strand. Aan het einde van de Houtrustweg een chaotisch neergestreken autopark achter latend, keken zij op het strand naar de deinende popboot, waarvan de lichten nog brand den, en die spookachtig in de branding lag, door elke golf ge huld in een nevel van water. Dc officier van Justitie in Am- Zorgen voor Veronica-directeur Buil Verwey na de stranding van zijn zendschip. sterdam werd van de gebeurte nissen op de hoogte gebracht maar, hij besloot voorlopig niet in te grijpen. Ook de leiding van de PTT stelde zich op dit standpunt. Zij hadden nu Im mers een mooie kans om de pi raat te pakken. De Haagse poli tie beperkte zich derhalve tot het regelen van de uitgebreide verkeersstroom in de richting van het strand. D recteur Verweij was toen. on danks zijn eerder geuite pessi misme, in de studio in Hilver sum al naar mogelijkheden aan het zoeken om zo spoedig moge lijk weer te gaan zenden. Een eventuele berging van het schip is toen eveneens ter sprake ge komen. (Vun een onzer verslaggevers) HILVERSUM In de kanto ren van Radio Veronica In Hilversum hing gisteravond en -nacht een complete rouwstemmlng. Het vijf jaar oude zendschip „Veronica", de trouwe waker op 538, was om negen uur in een vliegen de storm van zijn ankers ge slagen en na een spooktocht zonder bemanning rond half ell op het afgekalfde Scheve, ninge strand reddeloos en stomgeslagcn In het zand blijven steken. Programma-leider Rob Out kon tijdens die rampzalige tocht al op lustige d-J. -toon melden, dat bij Veronica in middels met man en macht werd gewerkt om de populai re zenderondank> de storm achtige tegenslag binnen 24 uur weer in de lucht te krij gen. „Hoe wij dat voor el kaar krijgen", zei hij later, „is voorlopig voor ons een levensgroot probleem. Wij denken aan een snelle ber ging of aan het inzetten van Out een nieuw schip. Dat deze ramp zich nu juist moet vol trekken op een moment, dat Veronica een mikpunt is van parlementair touwtrekken is dubbel triest. We zijn nu 13 jaar in de lucht en nooit heeft Veronica het een dag laten afweten. In de zwaar ste stormen bleven de an kers op hun plaats en kon. den onze disc-jockeys hun werk blijven doen. Waar schijnlijk zit de ellende in dat cijfer 13. We hadden het kunnen weten". er vannacht overigens heilig van overtuigd, dat Veronica binnen de kortste keren weer in de ether zal terug komen. „De zestien man. die in paniek van boord zijn gegaan, popelen van ongeduld om terug te komen", zegt hij. „Is het niet op de oude Veronica, dan op een nieuw schip". Nadat hij dit gezegd had, spoedde hij zich met gehaar de directeur Buil Verwey naar Scheveningen om de schade op te nemen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11