Kandidaat-ministers AR vragen soepeler houding van Den Uyl Metaalakties nu in beslissend stadium Verkeer eist zeker 26 doden blij maker r HPUI N li JBI n»* v Nieuw systeem transfers in betaald voetbal Westerterp in conflict met Andriessen Wery slaat rust- advies in de wind TOESTAND TUNESIË IS VERBETERD Opnieuw puzzelen A DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. H54o5 'm/inrrono j TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop 100; 20.21 uur Peyton Place; 22.00 uur Televizier met boksen Clay —Norton, sexuele delinquenten en kabinetsformatie. Ned. II: 19.05 uur Family Ashton; 20.21 uur Portret Josine van Dalsum, actrice; 21.10 uur Gangsters en gokkers, Robin- son-film. BUIEN Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel. Krachtige tot harde wind. aan de kust tijdelijk storm uit het noordwesten. Temperaturen van 3 tot 7 graden. Dinsdag zon 6.1119.17 Maan 5.3919 51. Schev. hoogw. 3.00— 15.14 laagw 10.52—23.14. Den Haag Geheel onverwacht is de sectie betaald voetbal van de KNVB zaterdag op een besloten vergadering in het KNVB-centrum in Zeist met een opzienbarend voorstel geko men dat beoogt het transfersysteem af te schaffen en te ver vangen door een schadevergoedingsregeling. Daarbij is de spe ler vrij om na afloop van zijn contract naar een andere vereni ging te gaan waarbij alleen zijn oude en nieuwe werkgever tot overeenstemming dienen te komen. Blijkt dat onmoge lijk dan doet een arbitrage commissie een bindende uitspraak. Voorts didiende een financiële commissie een meerjarenplan n waar in de bij vele clubs labiele financiële huishouding in banen wordt geleid. Daarbij wordt o.a. geadviseerd het aantal contractspelers het aantal van 22 niet te boven te laten gaan en zal nauw lettend toezicht worden ge houden op de boekhouding. De uitgaven zulln de inkom sten in de volgende jaren niet meer te boven mogen gaan. Alles over deze op zienbarende ontwikkelingen met het doel het betaald voetbal gezond te maken» in onze Sporttribune. Geen tweede verkiezingen in Argentinië BUENOS AIRES (AP) De mili taire junta in Argentinië heeft besloten de peronistische candi- daat Hector Campora tot presi dent uit te rroepen zonder dat er een tweede ronde van de ver kiezing zal plaatshebben, zo is uit goede bron Dit besluit werd genomen door de drie militaire kommandanten nadat de nationale verkiezings- raad had bekendgemaakt dat Campora op 11 maart 49.6 pro cent van de uitgebrachte stem men had behaald. T rouwlustigen moeten nog even wachten HAZERSWOUDE De afgifte van de verklaring van geen be zwaar voor de bouw van 35 pre miewoningen in Zuid (voor 17 doorstromers en 18 trouwlusti gen) is nog steeds niet afgeko- Bij de Provinciale Planologische Dienst is destijds verklard, dat deze „binnenkort" zou afkomen. Het bracht burgemeester J. ten Heuvelhof overigens wel tot de uitspraak; „Ik weet niet wat men bij de PPD onder „binnenkort'' verstaat''. Op 6 december 1972 is de verklaring van geen bezwaar aangevraagd. - Als een zielig Hoopje mens staat de doelman van Duindorp in zijn doel. Zwemmend in zijn drijfnatte kle ren, soppend in zijn schoenen volgt hij het spelver- loop. Zijn kleren cnder de modder van de keren dat hij gedwongen was in de blubber te duiken. Het was kenmerkend voor de sportman in dit verregende week end. (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG De acties in de metaalindustrie ko men vandaag in een beslissend stadium. Volgens de industriebonden kan het vandaag (de eerste dag van de zesde actieweek) tot besluiten komen, die een eind kunnen maken aan de onrust rond de metaal-c.a.o.. Vanavond wordt het vierde ge sprek gehouden tussen de vakbonden en de me taalwerkgevers die in de FME georganiseerd zijn in dit gesprek, onder leiding van prof. Goud zwaard. zal blijken of de werkgevers bereid zijn in te stemmen met een bijsturing van de lonen op 31 december op bijna gelijke wijze als volgens de formule van prof. Goudzwaard op 1 juli ge schiedt. De bonden hechten veel waarde aan een bevredigende regeling van de bijsturing vóór 1973. De c-a.o.-commissies van de industriebonden hebben vandaag uitspraak gedaan over de ideeën van de heer Goudzwaard. Vandaag komt het gesprek bij Hoogovens weer op gang. door bemiddeling van de commissaris van de koningin. Ook in de c.a.o.-onderhandelingen bij Akzo zien de bonden weer licht. Volgens een op gave uit Driebergen wordt vandaag actie gevoerd in 41 bedrijven met tesamen 29.230 werknemers. Enkele bedrijven hebben gedreigd geen loon meer uit te betalen aan werkwilligen die door de sta king tot niets doen zijn gèdwongen. De bonden dreigen met juridische stappen als deze werkge vers het middel van uitsluiting zullen hanteren. De afdeling Rheden van het NVV gaat een landelij ke actie organiseren om geld In te zamelen voor de stakers. Sommige werknemers zouden, mèt de stakingsuitkering van de bonden 200 gulden minder aan inkomsten hebben dan normaal. Rijkswacht jaagt op drie Nederlanders BRUSSEL (ANP) De rijks wacht van Antwerpen heeft gis termiddag de handen volge- had met drie Nederlandse jon gelui Bij een identiteitscontrole in Wijnegem trof de rijkswacht twee Nederlanders die geen identiteitspapieren op zak ble ken te hebben. Toen de rijks wachters hen wilden aanhouden reed plotseling een derde man op de politie in. ROTTERDAM - Henk Wery heeft het advies van een specialist om enige maanden rust te nemen vanwege een langdurige armblessure in de wind geslagen. De aanvaller van Feyenoord, die het hele seizoen al last heeft van een steeds uit de kom rakende rechterarm vreest dat hij door zo lang op non-actief te staan zijn plaats in het elftal kwijt raakt. Wery heeft uitgerekte kapselbanden van het schoudergewricht, waardoor de arm bij het minste geringste uit de kom schiet. Zater dag was het opnieuw zo ver toen Wery tamelijk onschuldig )n bot sing kwam met een speler van Excelsior. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vice-voorzitter van de KVP-Praktie in de Twee de Kamer, drs. Th. Westerterp, meent dat KVP'ers niet ontra den moet worden zitting te ne men m een kabinet-Den Uyl- Daarmee stelt hij zich lijnrecht op tegenover KVP-fractielelder Andriessen. Drs. Westerterp meent wel dat het kabinet al leen de kabinetskwestie mag stellen als tweederde van de 16 ministers dat wil; dit betekent dat de kabinetskwestie niet ge steld kan worden als de zes con fessionele ministers daartegen zouden zijn. Drs. Westerterp is meermalen ge noemd als kandidaat-minister in het kabinet-Den Uyl (Land bouw); hij was tot voor kort staatssecretaris (Buitenlandse Zaken) in het kabinet-Biesheu vel. De uitspraken dit weekein de van drs. Westerterp zullen formateur-Burger niet onwelge vallig zijn. De beide kandidaat-ministers De Gaay Fortman sr. en Boersma hebben er vandaag in een ge sprek onder leiding van de for mateur bij kandidaat-premier Den Uyl op aangedrongen een meer soepele houding in te ne men en zo KVP en AR alsnog voor zich te winnen. PPR-fractieleider De Gaay Fort man jr. zei dit weekeinde op een congres van de PPR >n Friesland te betreuren dat KVP en AR hebben afgehaakt. In een motie werd aangedrongen op opname van KVP- en AR-mmis- ters, die dan niet als „gijze laars" zouden mogen worden gebruikt. Zij zouden een eerlijke kans moeten hebben een brug- funktie te vervullen tussen pro gressieven en confessionelen. Tijdens een congres van de Aktie- groep Nieuwe Partij in Den Haag heeft de voorzitter van de kring Den Haag van de KVP, mr. A. A. M. Boersma, uitge sproken dat de KVP ministers moet leveren aan het kabinet Den Uyl. Het kringbestuur van de KVP-Limburg meent dat for mateur Burger beter naar huis kan gaan. GPV-fractieleider Jongeling be pleitte zaterdag op het jubi leumcongres van zijn partij in Rotterdam de terugkeer van het oorspronkelijke vijfpartijenkabi- net-Biesheuvel. China wil weer bij Olymp. Spelen PKK1NG (Reuter) De Volksrepubliek China wil weer lid worden van de Inter nationale Olympische Beweging. Dit heeft een woordvoerder van een westduitse de'zgptie in China vandaag in Peking ve-k'furd.fpDe west duitse delegatie staat onder leiding van Willi Daume Helikopters van de Amerikaanse en Franse luchtmacht helpen bij de reddingswerkzaamheden m Tunesië. TUNIS (AFP-Reutcr) - Het overstromingswater in Tunesië be gint langzaam te zakken nu de regen Is opgehouden. Er zijn In Tunesië 86 doden te betreuren, 53000 mensen zijn dakloos, 6000 woningen zijn vernield, 10000 stuks vee zijn verdronken en er is veel schade aan te velde staande gewassen en aan wegen en bruggen als gevolg van de overstroming. In het aangrenzende district Annaba van Algerije zijn dertien men sen verdronken en worden er 40 vermist. Huisvrouwen willen: Goedkope boter ook in ons land Van r verslaggevers Het was weer 1 april. Voor de elfde maal al weer is dat de dag dat ook, in Zandvoort, de „Prix de Joke" wordt uitgereikt aan de grootste grappenmaker van het afgelopen jaar. Dit maal was aan de beurt de on verbeterlijke moppentapper Max Tailleur, die „voor zijn .gehele oeuvre" een Ere-loeres in ontvangst mocht nemen. Ook in zijn smeuige rede kon Max het niet laten, tot veel plezier van Cees de Lange, voorzitter van het nationaal 1 opril-genootschap. DEN HAAG De hulsvrouw is ongerust geworden over berich ten uit Brussel, dat de EEG goedkope boter wil exporteren naar Rusland. Een aantal vrou wen heeft hun politieke partij al benaderd, om deze te verzoeken druk op de Nederlandse rege ring uit te oefenen, zodat ook Nederland voor een deel van de goedkope boter-berg uit Brusse' kan profiteren. Intussen hebben de KVP-Tweede Kamerleden mevrouw Garde- niers-Berendsen en de heren Hutschemaeker en de Bekker de minister van landbouw der meer gevraagd: Is het bericht juist, dat ei Brussel voorstellen liggen om een grote hoeveelheid boter te gen zeer lage prijzen naai Sovjet-Unie uit te voeren? ziet de bewindsman mogelijkhe den om meer goedkope boter ter beschikking te stellen aan de „eigen consument"? Actie Belgische vliegleiders BRUSSEL (ANP) Alle Belgl- sche luchtverkeersleiders zijn gisterochtend een stiptheidsactie begonnen ter ondersteuning van hun eisen: betere werk voor waarden en loonsverhoging. De actie wordt gevoerd voor onbe paalde tijd. Enkele weken geleden voerden de verkeersleiders ook al zo'r tie. Die werd opgeschort in af wachting van besprekingen met de regering. De verkeersleiders zijn echter van mening dat dit gesprek onvoldoende resultaten heeft opgeleverd en daarom zijn ze opnieuw met een stiptheids actie begonnen. DEN HAAG - Het verkeer in het afgelopen weekeinde heeft aan zeker 26 mensen het leven gekost. De meeste van de slachtoffers waren jonger dan 30 jaar. Het ernstigste on geluk gebeurde in het Noordbrabantse Gilze. Een auto met vijf inzittenden raakte daar gisternacht door onbe kende oorzaak van de weg, vloog over eeen sloot en be landde tenslotte in een brandput. Twee van de inzittenden konden uit de wagen kruipen. Drie anderen, een meisje van 17 jaar en twee 19-jarige jongens, verdronken- Twee meisjes van 16 jaar vonden zwaargewond in een ziekenhuis zaterdag in Zwolle de dood toen opgenomen zij met hun brommer kwamen Op een afrit te vallen en gegrepen werden u door een achteropkomende vrachtwagen. Bij een frontale botsing in Varsse- veld is gisteravond een echt paar uit Lichtevoorde om het le ven gekomen. Hun zoon werd de Brienenoord- brug in Rotterdam kwam gister avond een 22-jarige inwoner van Cnpelle aan den IJssel om het leven toen zijn vrachtwagen bij het nemen van een bocht kan telde. Het gevaarte kwam op de vangrail terecht. De bestuurder raakte bekneld onder zijn cabi- Drietal pleegt 75 diefstallen GRONINGEN (ANP) - De Gro ninger politie heeft drie mannen Ingesloten die ervan worden verdacht samen een 75 diefstal len of inbraken te hebben ge pleegd. Een van hen, een 20-ja- rlgc hovenier heeft inmiddels bekend op bestelling te hebben gewerkt. Hij stal o.a. veel jas sen. Geïnteresseerden konden bi) hem de gewenste maat, kleur en stofsoort opgeven Een van de beide andere mannen bekende vele keren van diefstal afkomstige goederen in ont vangst te hebben genomen. De derde van het drietal, dat zowel gezamenlijk als individueel ope reerde. bekende o.a. 35 keer een handtasje te hebben gestolen. Ook bekende hij diverse winkel diefstallen. Alle drie verdachten stalen diver se keren in een Gronings jonge- rensociëteit jassen, portemon nees en portefeuilles. Toen men enkele keren overwoog aangifte te doen bij de politie dreigde het drietal de adspirantaange- vers in elkaar te slaan. Een zwangere vrouw en haar broer zijn gisteren verdronken toen het bootje waarmee zij op de Amer voeren vol water sloeg en zonk. Drie andere opvaren den konden worden gered. Een 11-jarige Rotterdamse jongen is gisteren in de caravan van zijn ouders, die bij Eindhoven stond, gestikt. Het zaterdag weer puz zelen geblazen met <>n*« wekelijkse puzzel. Helaas voor de trouwe puzzelaar werd het puzzelen In het duister, omdat er een ver gissing gemaakt was. liet werd dus vergeefs puzze len. Om de trouwe puzzelaar zijn wekelijkse In- en ont spanning niet te ontne men, plaatsen wij op pa gina 6 de puzzel die voor zaterdag bedoeld waa. Hopelijk zal ook de muun- dagavonod voor het oplos sen er van een inspireren de avond kunnen zijn. Ook voor u is er 'n originele U kunt dit handige roestvrij stalen zakmesje al bijna het uwe noemen. Slechts het opgeven van een nieuw abonnement Is alios I wat wij u en/oor vragen. Stuur vandaag nog de bon in en verdien J| Wdaarmee dit fraaie, met zwart vinyl afgewerkte zakmesje.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1