Beperk parkeren rond Raamsteeg Wallon" Irma la vierde feest in Douce'-sfeertje Voorschoten uit Leids verkeersplan BHW is tegen huurverhoging Adviesraad tipt B en W: Reinigingsrecht 1 Boskoop omhoog OOK Wat u moet weten MARKTEN UPAGINA 3 ZATERDAG 31 MAART 1973 LEIDSE COURANT Sit KLEIDEN De Adviesraad voor de Binnen- stad heeft het college van B en W van Leiden een ongevraagd advies gezonden is? voor een circulatieplan voor Raamsteeg en omgeving. Tijdens de eerste hearing van de Adviesraad hebben bewoners van Ti de Raamsteeg klachten kenbaar gemaakt .•J m.b.t. de verkeerssituatie in hun straat. h» Na de hearing liet de gemeente de Ad- Ie1 viesraad weten dat aan een circulatieplan v voor deze omgeving werd gewerkt. op heden is dat gemeentelijke plan uit- gebleven, De Adviesraad adviseert B. en W. nu de volgende maatregelen te nemen: jl. Afsluiten van de Raamsteeg voor alle verkeer onj met uitzondering van fietsers in de richting Doezastraat; j|2. Afsluiten van de Hoefstraat voor alle verkeer I uitgezonderd fietsers in de richting Korevaar- straat: Instellen van een stopverbod aan de zuidzijde van de Raamsteeg, tussen St. Jacobsgracht en ■„J Garenmarkt; 4. Instellen van een parkeerverbod aan de zuidzij de van de Raamsteeg, tussen Doezastraat en St. Jacobagracht; 5. Instelling van een stopverbod aan beide zijden van de Korte Raamsteeg en 6. Opnemen van dit gebied in de „blauwe zone". Op langere termijn aldus de adviesraad kan gedacht worden aan de aanleg van parkeerha vens aan de zijde van het museum in de Raam steeg en aan het plaatsen van parkeermeters ter vervanging van de „blauwe zone". Genoemde maatregelen kunnen naar de mening van de Adviesraad een aanzienlijke bijdrage le veren aan de verbetering van de verkeerssituatie in dit deel van de stad. De overweging van de Adviesraad is, dat het be stemmen van het parkeerterrein aan de Garen- markt voor kort parkeren en het invoeren van de parkeerautomaat er de oorzaak van zijn, dat het aantal auto's, dat in de straten rondom dit ter rein geparkeerd staat, sterk is toegenomen. Men kan hier nog lang en onbetaald parkeren. Vooral de bewoners ondervinden hiervan veel over last. Bovendien kan een betaald parkeerterrein slechts dèn effect hebben, wanneer in de straten in de omgeving weinig parkeergelegenheid is, danwel wanneer men er eveneens alleen tegen betaling kan parkeren. LEIDERDORP In de nieuwste Leiderdorpse wijk. Binnenhof, is sinds gistermiddag het tweede schoolgebouw in aanbouw. De heer T. van Ingen-Schenau, voorzitter van de prot. chr. Schoolvereniging, sloeg de eerste paal voor de zesklassige basisschool en 2-klassige kleuter school, op enkele tientallen meters van de openbare basisschool, die dezer dagen in het stadium van de afbouw kwam. De prot. ch. school gaat ongeveer 950.000 kosten en wordt gebouwd door dezelfde aannemer als van de openbare basisschool, het Aannemingsbedrijf Noor- lander BV. Het katholieke onderwijs zal in het nieuwe schooljaar nog niet over een eigen gebouw in Binnenhof beschikken, maar gastvrij heid genieten in de scholen, die nu in aanbouw zijn. de Boskoop Het reinigingsrecht wordt per 1 april verhoogd tot vijf gulden per maand voor de particulier terwijl fabrieken winkels en daarme gelijk te stellen bedrijven een extra recht van 120.— per jaar moeten gaan betalen. Na een duidelijke uiteenzetting van wethuder P. van den Dool die uitgebreid inging op de hoge kosten van de vuilverwerking met de komende verhoging in clusief de extra rechten wordt SASSENHEIM Maandag zal in verband met asfalte- ringswerkzaamheden vanaf het Klinkenberger-viaduct tot het Postviaduct het verkeer over dit weggedeelte van de Rijksstraatweg in een rich ting worden geleid. Het ver keer in zuidelijke richting kan doorgaan. Het verkeer in noordelijke richting zal worden omgeleid over de Rijksweg via afslag Sassen- heim. nog slechts 65% van deze kosten betaald ging de raad met acht tegen zes stemmen met het voorstel akkoord. De Burgemeester Colijnstraat krijgt nieuwe verlichting. De heer B. Geleijnse wenste stem ming ten aanzien van het voor stel een crediet beschikbaar te stellen voor de afbraak van de panden Zijde 194 en 196 ten be hoeve van het verkeer en de en tree vanaf de Zijde naar de Boezemlaan. Deze stemming le verde 12 voorstanders en slechts twee tegenstanders op. Er komt een nieuwe schoolbus. Hiervoor staat de gemeente ga rant voor de betaling van rente en aflossing van een door de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Boskoop te verstrekken krediet in rekening-courant van 14.000.Dit voor het vervoer van kinderen van de kleuter- en basisscholen (eerste en tweede klassertjes). In de vacature Kuivenhoven werd de heer P. de Jong Goudse Rij weg 99 benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting bejaar dentehuizen Boskoop. LEIDEN De Bond van Huurders en Woningzoekenden zal op maan dag een petitie aanbieden op het stadhuis, bestemd voor gemeente raad en gemeentebestuur. (19.00 uur). De Bond doet dit op I april, omdat juist die datum berucht is vanwege de jaarlijkse huurverho gingen. KOUDEKERK Onder enorme belangstelling sloegen Greetje de Jong. Henk Griffioen, Peter Spaar garen en Paphina Schat gister de eerste paal voor het Dorpshuis ,,De Ridderhof". De enige dagen ge leden gestarte inzamelingsactie voor het dorpshuis heeft f 45.000 opgebracht. Het stichtingsbestuur zal nog enige acties op touw zetten om op het streefbedrag van f 60.000 te komen. Op de foto: De „heiers" in afwachting van hun karwei. De huurverhoging is een van de belangrijkste punten van de pe titie, omdat naar zeggen van de Bond de huiseigenaren, woning bouwverenigingen en gemeente lijke Woningstichting beweren, dat de jaarlijkse huurverhogin gen hun enige bescherming zijn tegen de geldontwaarding. De BHW is een groot voorstander van inflatiebestrijding. maar vindt huurverhoging niet de op lossing. Juist de minder-draag- krachtigen worden het zwaarst 'belast. In de petitie vraagt de BHW verder om betaalbare nieuwbouw: de huurprijzen In de Merenwijk zijn veel te hoog voor iemand met een gewoon weekloon en huursubsidie is vol gens de BHW een lapmiddel. Nog een ander punt op het ver langlijstje van de Bond is het onderhoud van het oude woning bestand in Leiden. Weliswaar zijn er voor verschillende wij ken renovatieplannen in de maak (of is men al tot de uit voering daarvan overgegaan) maar de daarmee gepaard gaande huurverhogingen (soms 100% of meer) staan dikwijls in geen enkele verhouding tot de kosten daarvan. In veel geval len is er sprake van achterstal lig onderhoud. I LISSE Vanavond geeft de toneelvereniging „Ont spanning na Inspanning" (ONI) een opvoering van het blijspel „Goeie reis, Krui mel" in Rehoboth, Achter weg, aanvang 20 uur. De vereniging heeft dit reeds een keer in Leiden met groot succes gebracht. I LISSE Woensdag wordt grof huisvuil opgehaald in de dinsdagwijk, vrijdagwijk en de flats Meer en Duin. Slechts één Leidse studente mocht Rapenburg en de Langebrug ge- de afgelopen nacht getuige zijn vierd. van de gang van zaken in het Het zal rond 1580 geweest zijn dat overigens niet van vrouwelijk schoon gespeende Wallon. In deze waas van geheimzinnigheid werd op een zelfs voor Leid se begrippen unieke wijze de 400e verjaardag van dit kolossa le bouwwerk op de hoek van het in Leiden het Wallon gereed kwam. Sindsdien heeft het een roemruchte geschiedenis door gemaakt. Een der organisatoren van het feest, Philipe Charls, heeft speciaal voor deze gele genheid de archieven doorge licht. Aanvankelijk opgezet als patriciërswoning, diende het enkele van hun discipelen Wallon al spoedig het doel, hun intrek. waarvoor het thans gebruikt Het huis is echter ook voor mi wordt, n.I. de huisvesting studenten: Joost Stalpert van der Wiel, die in 1683 pedel van de universiteit werd, was de eerste gelukkige en bewoonde er voor 25 gulden 's jaars enige vertrekken. In die tijd namen ook professoren er soms met I „Augustinus" congresseert f LEIDEN „Studentenvereniging, i niet van gisteren" is het motto, waaronder gistermorgen het lu strumcongres is gestart van de Tot vanmiddag 16 uur zal men jubilerende Leidse Vereniging voor Studerenden „Augustinus". zich kunnen bezinnen over de plaats van de studentenvereni ging binnen de huidige universi taire gemeenschap. In zijn welkomstwoord sprak de praeses van Augustinus. J. Vel- j terop, zijn voldoening uit over de onverwacht grote belangstel ling. Prof. Cohen, rector magni- ficus van de Leidse Universiteit, vond dit in zijn welkomstwoord echter een vanzelfsprekende zaak. gezien het actuele thema en de grondige voorbereiding, die aan het congres vooraf was gegaan. Bepaald genuancheerder stelde de eerste spreker op het I congres, de klinisch psycholoog j j L. J. Menges, zich op: In het algemeen is de betrokkenheid Alphen Het gouden huwelijks- va i studenten bij allerlei mani-1 feest van het bruidspaar Cap- festaties wel groot, zolang men tein uit Alphen aan den Rijn zal de zalen maar niet al te groot niet wotden gevierd in hotel maakt, aldus dr. Menges. Centraal doch in hotel Thoor. Voorschoten stapt uit het ver- keers- en vervoersplan voor de Leidse afgglomeratie. Aanleiding voor het beëindigen van de par tiële deelname is een complex van faktoren, waarvan de be- langrijkste .i|n: geen mogelijk- De SchoolstrM, krjjg, herd tot kostenbewaking en een niet standvastig verkeersbeleid door de provincie. (P.v.d.A.) en de meerderheid van de raad volkomen onzinnig mee te werken aan oplossingen in- en om Leiden, die alle ver keer persen in de semi-Leidse Baan te weten de verkeerstra- verse Leidseweg-Veurseweg. der nette dingen gebruikt: bekende courtisane Francoise d'Harmy ontving er heren uit de betere kringen. Het hoertje Johanna moest echter wijken toen prins Willem van Oranje dicht in de buurt kwam wonen en een en ander minder appre cieerde. Tja, en wat er van nacht allemaal heeft plaatsge vonden, kan een buitenstaander slecht gissen: Om in stijl te blijven, kan men daarover beter maar niet te veel uit de school klappen, zodat uitsluitend bewo ners, maar dan zonder hun Leidse vriendinnen, en oud-be woners, uiteraard zonder hun echtgenotes, de festiviteiten konden bijwonen (op dat ene onbekende Leidse meisje na, dan). Door „publieke" etalage poppen aangetrokken nieuwsgie rigen werden bij de deur prompt geweigerd. SASSENHEIM De heer Van der Heyden, districtsbestuurder van het NKV heeft gisteravond tien In signes kunnen opspelden. Dit gebeurde naar aanleiding van het jubilieum van de heren De Goey, Van Schaik, Kok, Van der Geest, Sepp, Hoogduin, Meeuwissen, Van Gent, Schmidt en Van Winsen (zie foto). De eerste jubilaris kreeg zelfs een gouden speld. De plaatselijke afdeling bood elke jubi laris een cadeaubon aan. Ook aan de niet aanwezige jubilarissen, de heren De Boer, Van der Post, Spaan, Hogervorst en Van der Zwan werd gedacht. Zij zullen thuis gehuldigd worden. In 1969 besloot de Voorschotense raad tot deelname aan het ver voersplan, inmiddels zijn enige rapporten verschenenDe uitvoering van de rapporten is door de verkeersafdeling van de Leidse gemeentesecretarie dermate luxieus uitgevoerd, dat alle leden hierin een stuk geld verspilling zagen. Bovendien heeft de gemeente Leiden te laat de kosten bekendgemaakt aan de gemeente Voorschoten. Omdat tevens het rapport de raa(j ging akkoord met aanleg van de Leidse Baan uit sluit, leek het wethouder Pels betere openbare vrlichting. De raads leden waren bereid hun negatie ve houding tijdens de commis sievergaderingen te herzien om-1 dat deze verlichting een inlos- sing is van een reeds jaren ge leden gedane toezegging aan de middenstand. Wel drong de ge- meenteraad aan op medewer king van de betrokken winke liers, waardoor het meeste licht zal moeten komen uit de etala ges van de winkels. Wethouder Pels deelde mede deze toezeg ging van de winkeliers ontvan gen te hebben. Rectificatie „Moeke Franeina" ten voeten uit LISSE Vrijdagavond heeft de toneelvereniging van de Lisner speeltuinvereniging Wilhelmina" op de feestavond in Rehoboth „Moeke Franeina" op de plan ken gezet en het werd Moeke Franeina ten voeten uit. Mevr. De Kooker heeft het hele toneelstuk gemaakt tot wat het geworden is: een enorm succes! Voor de andere medespelenden om haar heen voorts niets dan lof. Het geheel is een grote vol doening geweest voor de velen die naar Rehoboth gekomen wa ren. BODEGRAVEN - Morgen speelt ESTO tegen SMV. Rotterdam. Aanvang 2.30 uur BODEGRAVEN - Wethou der Van der Heyden maakte gisteren de eerste carambo le op het nieuwe biljart 1 het dienstencentrum. Hier mee was het door CRM ge schonken biljart ingewijd. WARMOND - Morgen start „Steeds Vooruit" met badminton kampioenschap pen. Om 10.00 uur start de jeugd. In de middag zullen de senioren eikaars krachte meten. Het toernooi zal tot 18.00 uur duren. De toegang tot de wedstrijden is gratis. SASSENHEIM - Voor ruim 24.000,- is eergisteren camera's, filmtoestellen etc. gestolen. Via een w.c.-raam pje kwamen de inbrekers de nieuwe fotozaak Turk aai Hoofdstraat binnen. STOMPWIJK - Vanavond draait in de jongerensoos Asa- foetida de film „Spartacus" op de zolder. Aanvang 20.00 STOMPWIJK - In het dorps huis wordt vanavond een co-avond gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door Lexi. Aanvang 20.00 WOUBRUGGE - De heer Van Dolder heeft met 66953 punten de wisselbeker de klaverjasclub „Woubrug- ge" in de wacht gesleept. T. van Luiing werd tweede met 66118 punten en L. van Room derde met 66108 punten. De poedelprijs ging naar H. de Boer (59518). De volgende wedstrijd is op 10 april. NIEUWKOOP - De reuma collecte heeft 2202,22 gulden opgebracht. VALKENBURG eerstvolgende middag t bejaarden, georganiseerd door het comité Bejaarden zorg Valkenburg is op 1 mei. I LEIDERDORP Het Al- phense DAC bleek in de be- kervol'""bnlwedstrijd tegen DVO ;rk voor de Leider dorp: lames, hoewel dezen aardig tegenstand boden. De setstanden waren 15—7 en 15—12. i LANGERAAR - De jeugd commissie van Altior organi seert vanavond een dansa vond voor gehuwden in het parochiehuis te Lnngeraar, aanvang 20 uur. Muzikale omlijsting geven de Cor- dua's. I TER AAR Maandag wordt in het Dorpshuis in Ter Aar de jaarvergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO. afdeling Ter Aar, aanvang 19.30 uur. Tijdens deze vergadering zal burge meester Van de Poel de di ploma's uitreiken. I ZOETERWOUDE De supportersvereniging SJZ organiseert vanavond voor de laatste keer in dit seizoen een bingo-avond in het clubhuis op Haasbroek. De opbrengst is onder meer bestemd voor de overdekte tribune. Aanvang 20 uur. I OEGSTGEEST 9 april geeft het circus Toni Boltinl twee voorstellingen op het terrein aan de Irislaan in Oegstgeest. J. v. d. Post overleden Oegstgeest De heer J. W. N. van der Post, directeur vuo de Boerleenbank is gisteren op een leeftijd van 60 jaar overleden. De heer Van der Post aan- vaurdde 27 jaar deze functie. Aanvankelijk hield hij kantoor op de Anna vun Burenlaan, later ging hij naar een nieuw pand aan de Lijtweg. Ook heeft de overledene zich Jarenlang zeer verdienstelijk gemankt als pen ningmeester van de IJsclub Oegstgeest en bij de Katholieke jeugd en Jongerencommlssie was hij een geziene figuur. Maandagmorgen zul om 10.30 uur een eucharistieviering in de pa rochiekerk H. Willibrord worden gehouden. Hierna zal deze gebo ren Oegstgeestenaar ten grave worden gedragen. lanstelling van een schoolbio- loog en besloot dat de instelling van of aansluiting bij een schooladviesdienst noodzakelijk is. Er zijn thans 280 kinderen op de diverse scholen die niet nor maal mee kunnen met het leer- STOMPWIJK Door onderwijsvernieuwing is de Stompw ikse school f nancieel moelijk komen te zitten. plan. Zeer spoedig zal de ge- Reden voor de ouders om enkele zaken aan te pakken, die kostenbesparend zijn. Vanuit het tulnbouw- meenteraad nadere gegevens centrum kwam het idee met de hogedrukspuit de ramen te gaan wassen. Een magnifieke gedachte, krijgen over deze schooladvies- j die flink wat oplevert. Op de foto van links naar rechts, R. v. d. Ham en G. v. d. Loos initiatiefne- dienst van wethouder Esse- j mers), een free-lance spuitgast (onderwijzer der school) laar- I Een flinke klus heren, maar het resultaat is zichtbaar. Rijn voorzitter oudervereniging). HAZERSWOUDE De directie van de vleeswarenfabriek „Ha- zerswoude" te Hazerswoude- Rijndijk heeft besloten beveili- gngsapparatuur te plaatsen, nu in de nacht van donderdag op vrijdag jongstleden voor de achtste maal in een periode van vijf jaar in het bedrijf is inge broken. Er werd deze keer voor zo'n twee honderd gulden aan kleingeld gestolen, maar daar naast werd ook een enorme ra vage aangericht. Roawltha 1618. Zorlna, Esther Ofa- rlm, Roselandln 14—23. Belinda. Ca rina 21 27. Prominent 34—36. Super Star. Sonla 3843. Alstrormriin "0 —1.26. StrellUla 1.76—2,06. Gerbe- ra's 18—26 p.st. Chrysantrn-Jnnrrond 1.65—2,10. 1 lissen 1.00—1.45. Anemo- nen 60-90. Fresia's l.io 2.16. La- Narclasen-glns 50 1.76-3. —1.25. Idem t Tulpen Apeldo rclssen 15—45. Pink. Gu- Londen. Knrel 85-1.36. Lustige Wllwe. olden Eddy. Mickey Mou- Koningin of Bortlgon 1.46—1.70 per vntwtjk a/d Rijn. groente, SO maart - wnspren p.klsl: AJ 4,00-6,60; All 2,60—6.20; lil 9.20-11.50: Bll 2.20- 3,00; ci 6.40-6,60: ci! 3.60-5,50. Witlof 65—1.28. pi el 35. rabarber 26-76. rode kool 36-45. radijs 42. andijvie 1,03—1.05. aanvoer waspeen 230.000 kg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3