Algarve (rnofip IN PORTUGESE LIGT VAKANTIEGOUD VOOR HET OPRAPEN Loop eens binnen bij de Finnen enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOUR Sauna blijft heet hangijzer in Finland Forel in tel ZATERDAG 31 MAART 1973 In de Algarve duurt elke zomer een jaar lang. De zon brengt er dan ook zijn wintervakantie door en blijft zich in die maanden uitsloven om de beven de bleekgezichten in E.E.G.-verband een warm onthaal te bereiden. Hij wordt daarbij trouw terzijde gestaan door de Atlantische Oceaan, die vrien delijk bruisend de rotsige kust van deze zuidelijkste provincie van Portugal om spoelt. Overal langs de Algarve-kust liggen de dromerige vissersplaatsen met beschutte baaien, i de kleurige vloot voor anker gaat. Eén daarvan is Porhmao. Eén van de geliefkoosde pleisterplaatsen voor toeristen die de Algarve bezoeken is het strand van Praia de Rocha. Door de concentratie van hotels vindt men hier ook in de topmaanden meer mensen dan langs de gehele Algarve-kust. Vanuit de provinciehoofdstad Faro (springplank voor alle reizigers uit Nederland, die per chartervliegtuig of per lijndienst van de TAP, de Portugese luchtvaarmaat schappij, in de Algarve aan komen) kan men deze fasci nerende kust verdelen in twee duidelijk van elkaar verschillende gedeelten. In het westen zijn de steil oprij zende rotsen grillig uitgesle pen door de golven. De hoofdkleur hier is okergeel en overal treft men doodstille miniatuurstranden in de uit- lopers van diepe kreken aan. Dit is het gebied voor de in dividuele telgangers, die hun eigen kuil willen graven en er moederziel alleen in gaan liggen. Massaal strandvertier is in dit gebied onbekend en alleen rondom de hotels treft men op topdagen bescheiden concentraties van goed door regen welvaartskinderen aan. Lome hitte Ten oosten van Faro veran dert het landschap plotseling. Daar vindt men wel eindelo ze stranden, bezaaid met dui zelingwekkende variaties in schelpen. Vlak daarachter beginnen de golvende pijn- bossen en duinen, die in de lome hitte zwaar geuren als een dikke matrone in een kermiskassa. Op deze breed tegraad is de Oceaan ook tot rust gekomen. Hij beukt de kust niet langer met oorver dovende golfbewegingen, maar ligt er vredig bij als een spartelvijver op een er kende camping. De helder heid van het zeewater heeft hier een onweerstaanbare aantrekkingskracht op onder watervissers, duikers en fil mers, die 's morgens vroeg al met de zwemvliezen aan naar de branding waden en daar in de grotten van de oceaan verdwijnen. Er leven duizenden vissoor ten in deze diepe contreien onder de waterspiegel en zelfs beginnende duikers ma ken moeiteloos de mooiste onderwaterfoto's. Ook water skiërs en surfers (dat zijn de lieden, die zo vaak de plank misslaan) komen volledig aan hun trekken. De benodig de uitrusting kan men overal voor een luttel bedrag huren en tevens staan erkende in structeurs in de startblokken klaar om u op sleeptouw over de woelige baren te ne- Ook voor ruiters is de Algar ve een paard-radijsje. Als men de hippische kunst enigszins meester is kan men eindeloze tochten maken over de stranden en door het bos achtige achterland. Beginne lingen kunnen beter eerst de teugel wat laten vieren in één van de vele maneges, die de Algarve rijk is. Lokale sfeer Een pluspunt van de Algarve is het feit, dat de Portugezen er ondanks de razende groei van het internationaal toeris me in geslaagd zijn om de lokale sfeer en kleur van dit stokoude gebied tot nog toe te bewaren. De kusten van zuld-Portugal zijn niet zoals in Spanje en Joegoslavië overwoekerd door het on kruid van voorgespannen be ton, lunaparken en prettoe- standen. De hotels, die tot log toe gebouwd zijn, passen harmonisch in het landschap en hebben van hun architect de veilige schutkleur meege kregen. die alle huizen heb ben. Het gevolg van deze po litiek is wel geweest, dat men in de Algarve de goed kope krakemikkerlge slnap- bunkers tevergeefs zal zoe ken. De standaard van de ho tels is onveranderlijk hoog en voor dat gerief betaalt men ook meer dan In de bekende Spaanse vakantie-fuiken. Eenzaam avontuur De toerist, die voor de Algar ve kiest, komt er ook niet heen om in de massa bruin te branden en „foei wat is het warm" te roepen. Hij zal veel liever het eenzaam ovontuur zoeken of zich aan sluiten bij één van de talloze spontane volksfeesten. De dansen ln de Algarve, de cor- OP ZUIDPUNT VAN EUROPA SCHIJNT DE ZON NIET ALLEEN OP HET STRAND, MAAR OOK OP DE TAFELS EN IN DE HARTEN rindinho en de baile de rado zijn beslist andere koek dan de Valeta en de Driekusman. Evenals bij de Amerikaanse square-dansen draaien de mannen en vrouwen in wilde wervelingen om elkaar, waarbij de „mandador" met dikwijls geïmproviseerde ver zen het ritme aangeeft. Ook in de produkten van klei ne ambachtslieden vindt men de authentieke sfeer van de oude Algarve terug. Een kleurige verzameling van de- koratieve voorwerpen wordt verkocht op de tientallen markten, die regelmatig tot in de kleinste dorpen worden gehouden. Hier kan de verza melaar zijn hart ophalen en vindt hij altijd wel iets van zijn gading: een mand van gevlochten palmblad en wil gentenen, roodkoperen pan nen. uitbundig versierde was kaarsen en prachtig aarde werk. Gastronomie De gastronomie van de Al garve is een hoofdstuk apart. De Portugees is zelf een lek kerbek en heeft de ingrediën ten voor zijn kcukenavontu- ren vlak voor zijn deur in de zee. Hij zal u in zijn pittores ke restaurant graag kennis laten maken met de „Caldci- rade fragateira", een super vissoep, bereid op aloude zee manswijze. Dan zijn er de op houtskool geroosterde sardi nes met tomaten en paprika, de biefstuk van tonijn met uienringen, de geroosterde inktvisjes en de vermaarde „xeren", bestaande uit mals- meel, waarin een schelpdier verborgen ligt. En vergeet bok vooral niet de tanden te zetten in het dichtstbijzijnde schaaldier: zeekreeft, krab, garnalen en gamba's liggen er voor het oprapen. De Portugees zegt het zelf: „de zon schijnt hier niet al leen op het strand, maar ook in ons hart en op onze ta fels". Eén ding vooraf: Finland is geen land voor massa-toeris- me. Mocht u dus de feest neus al uit het vet hebben gehaald voor uw jaarlijkse uitje, dan kunt u beter gelijk dit - stukje overslaan. Het is daarbij ook geen land, waar je weken lang lekker lui in de zon kan bakken. Dat bete kent overigens niet, dat Fin- iand op zo'n barre breedte graad ligt. Integendeel: in de zomer kan de temperatuur er moeiteloos boven de dertig ètaden celsius kruipen. Maar het kan even goed voorko men, dat er enkele dagen een verfrissend buitje valt. Het is maar. dat u het weet. Finland is dan ook een ge knipt vakantie-gebied voor rieleksen k la carte. Zoek maar uit: zomerhotels en studentenhuizen staan wagen wijd voor U open en U be taalt echt niet meer dan voor een Spaanse siësta. In mid den- en Oost-Finland kan men tevens aanschuiven aan de rijk voorziene tafels van de boeren (sauna uiteraard inbegrepen bij de lage prijs). Er zijn voorts 1500 vakantie woningen te vergeven, er zijn 370 campings, 120 jeugdher bergen en duizenden kamers bij gastvrije particulieren. Voor mensen, die echt iets anders willen dan in andere jaren, die kennis willen ma ken met een brok ongerepte natuur en met een volk, dat nog tijd heeft voor zijn gas ten, is Finland een keiharde troef in het vakantiepakket van 1973. Het Fins Nationaal Verkeersbureau in Amster dam, Oranje Nassaulaan 25, telefoon 020-761672 geeft u alle mogelijkheden en prij zen. DOEN. Met snelstromende rivieren en beken, die in o~telbare meren uitkomen, met frisse regenbuien ter afwisseling van zomerse dagen waarop het k .rik moeiteloos tot boven de dertig graden kruipt, is Finland een vakantieland voor mensen die echt eens iets heel anders willen. Dat een volk in een door- gaans koud land er toch da nig warmpjes bij kan zitten, bewijzen de Finnen dagelijks. Ze behoeven daarvoor slechts beheerst uit de pantalon te stappen en hemd en onder broek aan de haak te han gen. Aldus ontdaan van aard se lijfgoederen stappen zij de dichtstbijzijnde sauna binnen om er met gelijk gestemde zielen de naakte feiten des levens te bespreken, Zelf zeg gen ze, dat hun sauna te ver gelijken is met onze douche, maar dat zien we toch niet helemaal zitten. In Finland is het bijvoorbeeld de gewoon ste zaak van de wereld, dat premier Kekkonen na gedane staatszaken met zijn minis ters een sauna in Helsinki in duikt en dan nog wat punten doorneemt, die door de mee gekomen secretaris in het zweet zijns aanschijns wor den genotuleerd. Een derge lijk volledige opening van za ken lijkt echter voorolsnog ln het politieke leven der lage landen onhaalbaar. Biesheu vel, Andriessen en Wiegel na de vergadering ln de Tweede Kamer in draf naar de Mau- ritskadc om daar bij een temperatuur van 100 graden celsius wat noodwetjes te be spreken, die dan in de hoek worden geadministreerd in een ruitjesschrift, neen, dat zit er voorlopig toch echt niet ln.. De sauna is trouwens ln Ne derland nog steeds een luxe, die lang niet door ledereen betaald kan worden. In Fin land daarentegen struikel je over deze houten zweetka mertjes en kijkt niemand verbaasd, als hij bij het uit laten van zijn hond da buur man van boven volledig bloot door de tuin naar de gemeen schappelijke vijver ziet lo pen, waar hivervolgens ven bijt in het ijs hakt en zijn li chaam In het poolwater laat zakken. Een Nederlander zou trouwens van een dergelijke overgang van kokende hitte naar ijskoude vijver men spontaan defect aan zlfn hartkleppen krijgen. Maar de Fin doet het lustig en fluit er desgewenst een folkloristisch liedje bij. Hlf zweert bij zijn sauna en tuigt zich - als het even kan - ook nog om de thrn minuten af met berken- takken. Een lunchafspraak in Fin land wordt dan ook bij voor keur gemaakt in een sauna. Je valt er geheld ponden hlf af. Sauna en een vakantie in Finland horen dus duidelijk bij elkaar. Alleen die weten schap is een gang naar het hoge noorden al waard. Kreatieveilingen verenigt u Dit Jaar worden er voor doe- typen en handen-uit-de-mou- wen-stekers weer kreatieve kampen georganiseerd en wel van 30 juni tot 11 augustus in een Drentse houtvesterij en van 30 juni tot 14 juli en van 28 juli tot 11 augustus in de Peelse boswachterij St. An- thonis. In deze kampen com bineert men de rust van een vakantie in de natuur met creatief actief zijn met kun stenaars en vakdocenten. Er wordt in deze weken van alles overhoop gehaald: er wordt geschilderd, geboet seerd. gewerkt met hout, touw, gips en steen, er wordt gefilmd en potten gebakken en ook besteedt men de nodi ge tijd aan bewegingsexpres sie. Voor binnenvetters en „ik wil niet gestoord wor- den"-figuren nauwelijks dus een haalbare kaart. Maar voor mensen, die graag ook in hun vakantie samen iets presteren het neusje van de zalm. De prijzen per persoon voor deze kampen variëren, afhan kelijk van de leeftijd, van 30 tot 70 gulden. Een spotkoopje derhalve. Tevens worden er speciale werkkampen gehou den in de kunstateliers in het Drentse Orvelte. De stichting Kreatieve Rekreatie. Rapen burg 58 in Amsterdam, tele foon 020-245249 zet u graag op het spoor van deze fascine rende vrijetijdsbezigheid. Even ten zuid-westen van het Limburgse Gulpen ligt In een schitterend natuurgebied de Europees vermaarde Forel- lenkwekerij met vijvers, waarvan zo'n één miljoen fo rellen ongeduldig op gastro nomische happers aller lan den wachten. Liefhebbers van een echte vis-safari (met eigen stek) komen ook aan hun wilde trekken. Voor hen staat een king-size vijver van 20.000 kubieke meter ter beschik king. waar zij zonder visakte een dag lang hun hart en hun hengel kunnen ophalen. Ook voor bezoekers, die wat mi- der actief willen zijn, staan er vele mogelijkheden open: er is een kindervijver, annex speeltuin, een kanobaan, trampoline-complex en een tennispark. En als klap op de vuurpijl kan men dan nog in één van de restaurants een forel eten met alles erop en

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19