Leven uit de muur Wat hoor ik...? Automaat op school, in bedrijf, onderweg Londen- lijn ZATERDAG 31 MAART 1973 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 10 fEP Eén van de hits was dit driedelig ensemble voor nek-aan-nek-paardenraces. Tegen het groene gras steekt prachtig af de geheel geplisseerde lange rok in koraal met ivoor in een mengeling van polyester, wol en zijde.Ook het koraalkleurige vest, waaronder een ivoire blouse wordt gedragen van katoenen crêpe, is van deze gemengde stof. Oriëntaal getinte driedelige set voor „high life". Bill Gibb maakte een lange gespleten rok in wit satijn met rose, blauwe en zwarte opdruk. Het rond gesneden jasje is evenals de split afgebiesd. Eronder huist een satijnèn top. waarin leer is verwerkt. Bijpassende turban. Schoenen met plateau zolen en plompe hak. Het Westduitse plaatsje Woetwle- sche heeft getoond waarin een klein gehucht groot kan zijn: schoolbestuur, oudercomité en gemeenteraad namen gezamen lijk het besluit op het schooltje automaten voor warme chocola demelk ('s winters) en puur vruchtesap ('s zomers) in ge bruik ie nemen. Tegenover deze voorzichtige stap staat het eind punt van eten uit de muur, zoals dat in Amerikaanse grote bedrij ven gebeurt, waar het complete personeel zeer gevarieerde maaltijden in automaten-canti- nes gebruikt. Nederland is nog niet veel verder dan de volks drank koffie op kantoor, fabriek en onderweg, op perrons, in wachtkamers, ziekenhuizen, wasserettes, bij de kapper. Jong gewend-oud gedaan Op dat Duitse schooltje klaag den de kinderen over ijskoude melk in de winter en zetten die daarom op de radiator. Dat kwam de melk niet ten goede. Na ampele beraadslagingen gin gen de genoemde automaten van start met groot succes: elk kind zijn dagelijks bekertje warme of frisse drank. Een arts van het Duitse Ministe rie van Volksgezondheid, Dr. Bunnemann, ziet grote toekomst In de wasserette in automaten die niet alleen vrachtesap leveren, maar ook een appel! Natuurlijk toont hij afgrijzen van snoepautomaten, maar vindt daarentegen het ap paraat dat een wegwerptanden- borstel levert zinvol en zeer leerzaam op school. Onderzoekingen hebben hem bo vendien geleerd dat 60% van alle Duitse kinderen niet of ge brekkig ontbijt. (Die gewoonte houdt, zoals wij weten, niet op, pal aan de grens!Dezelfde arts hoop: dan ook dat in de toe komst het ontbijt op scholen kan worden aangevuld en de over blijvende scholieren een lunch zal worden verstrekt via de au tomaten. In Amerika bestaat een wet op de schoolkinderenlunch. Elk kind dat thuis geen middagmaal kan krijgen, moet er een worden aangeboden op school op staats kosten. Zullen daar de leer krachten even blij zijn geweest toen de automaat zijn intrede deed en er niet zelf hoefde ge zorgd te worden vi maagvulling? Nee, de school hoofden voelden er niet zich da delijk gelukkig mee, het vertrou wen in zelf klaar gemaakt -net als moeder deed -was niet in eens overwonnen. Door nood zaak gedwongen schakelden zij aarzelend over naar de nieuwig heid. Nu zouden zij niet anders meer willen, de leerlingen even min. Scholen en universiteiten zijn daar dan ook uitgerust met automaten-cafetaria's waar, naast koude en warme dranken, belegde broodjes, complete maaltijden en fruit te krijgen zijn. Wij hier in Nederland verkeren nog in het stadium van arg waan. Er bestaat een beetje weerstand tegen het eten en Hoe zit het eigenlijk met uw gehoorscherpte? Hingen er soms minu tenlang kennissen aan de deurbel zonder dat u reageert? En in een lawaaierige omgeving, kunt u dan het gesnater van verschil lende mensen om u heen nog volgen? Zo niet, dan is er aanleiding uw gehoor te wantrouwen. Er dreigen gevaren dat u bijvoorbeeld een aansnellende auto op het laatst pas hoort. Er ontstaan ook vervelende situaties. Bij telefoongesprekken moet u tweemaal vra gen: „wie heb je in de stad gezien?" U krijgt gezeur met de huis genoten omdat de radio of televisie volgens u te zacht staat, ter wijl die volgens hen juist loeit. Welnu, we gaan uw gehoor eens testen. Begin ter hoogte van uw middel de handpalmen zachtjes over elkaar te wrijven. Kunt u dit geluid slecht horen dan gaat u met een kennis samen de „fluisterproef" doen. Vraag een jonge normaal horende en duidelijk sprekende helper op 3 4 meter achter uw rug te gaan zitten. Deze assistent fluistert nu de volgende getallen: 88 22 54 19 86 71 35 47 80 63 Daarna fluistert hij de volgende woorden: bode wollen zag kant laten zeg mèe gebit rijst liter. Met het rechteroor alleen: 53 14 39 68 57 90 85 83 72 46, dragen veen wijze nek pakken star dief samen hitte ver. Alleen hef linkeroor: 51 36 43 17 99 45 82 24 60 48, drijven bot baden lekker woog pa hele zakken mag zand. Heeft u alle getallen en woorden juist nagezegd? Of heeft u meer dan 3 getallen en 5 woorden goed verstaan. In het laatste geval moet u maar eens een visite afsteken bij de oorarts. U zult er niet aan dovemansoor praten. (gegevens en „fluisterproef" uit „Test uw gezondheid eens", ver krijgbaar bij de „Ennia" verzekeringsgroep, Postbus 202 Den Haag. drinken uit de muur. Toch heeft een enkele nieuwbouwschool waar veel leerlingen tussen de middag moeten overblijven al een warme dranken automaat geïnstalleerd. Klachten en bange vermoedens Gaat het wel hygiënisch toe met de bereiding waarvan we niets kunnen zien? Een hoogleraar aan de universiteit van Ham burg heeft dat diepgaand onder zocht en verzekert: de levens middelen in automaten zijn hy giënisch verpakt (beter dan wat er over de toonbank gaat), kun nen niet worden beademd, be- hoest enz. Er komen geen han den - die tevoren geld hebben aangeraakt bij te pas; kopers kunnen er niet bij, om wikkend en wegend aan te pakken en te rug te leggen. De eenmalige drinkbekertjes zijn onnoemelijk veel hygiënischer dan af te was sen serviesgoed. (Als overal wegwerpbekertjes worden ge bruikt die verteren, mogen we geruster zijn over milieubederf). Uit dit onderzoek bleek ook dat niet alleen schoolkinderen zon der ontbijt van huis gaan, maar ook werkende meisjes (39% van een grote groep werkzaam in de textiel) en vele studenten. Zij nemen hun eerste rustige hap bij de koffiepauze. De aloude klacht in ons land luidt: de koffie is niet zoals bij moeder thuis. Nog een dezer da gen werd ons een bekertje koffie geoffreerd in het grootste foto persbureau van Nederland, met de woorden: hij is niet te drin ken. Waarom niet? Omdat het water niet heet genoeg wordt. Wel, dan is de automaat stuk. En als moeder koffie zet van lauw water deugt hij ook niet. lauw water deugt hij ook niet. De nieuwste automaten schen ken koffie volgens het „fresh- brew" systeem, ze filtreren en- mengen het kostelijke vocht met dezelfde koffiemelk als wij thuis gebruiken. Een goede hand van „zetten" is in sommige cantines zo duidelijk, dat je proeven kunt wie bij toerbeurt aan het werk is geweest. In het bedrijf De Hamburgse hoogleraar is te gen de zware, meestal warme maaltijd midden overdag. Veel liever ziet hij bijvoorbeeld zes korte pauzes van vijf minuten om telkens een kleine hap te ge bruiken. Het zou de arbeidspres tatie verbeteren. Nederland loopt nog in de ach terhoede met een kleine 20.000 automaten voor warme dranken. :e J ig De Engelse hoofdstad ij maakt zich op voor de i( lente. Bekende ontwerpers Bi als Gibb, Jean Muir, Zan- ia dra Rhodes en John Bates >e hebben al in hun hoofd g hoe de Londense vrouw er ;i, straks uit gaat zien. Voor c de befaamde paardenren- n nen als de Derby en voor- ei al Ascot „kleedt" men il; zich. Vaak in het lang. Bij de galamodeshow in „good old London" wer- den voor internationale pers en inkopers de nieu we collecties voorjaar 1973 getoond. Een paar plaatje laten u zien wat it te wachten staat voor mo despektakels als u een trip over het kanaal maakt en een gelegenheid meemaakt waarvoor een lange jurk wordt ge vraagd. De overige (van kroket tot siga ret) zijn niet geteld. Amerika doet het op grote schaal. Daar installeert men nu complete automatenrestaurants, met één hostess, ook al op scho len. Deze modernste, die ook in Engeland en Duitsland functio neren- hebben een gehele indus trie achter zich om de geschik te maaltijden klaar te maken en in te vriezen tot een zeer lage temperatuur (met behulp van stikstof) waardoor ba'cteriën worden gedood en vitaminen be waard. De klant kan kiezen uit een lange lijst, werpt zijn munt of kaart in en krijgt het gekozen menu binnen de minuut, middels een micro oven verwarmd, op gediend. Het voordeel van een soepele voedsel- en drankenvoorziening voor personeel is, dat iedere werknemer naar eigen ritme en behoefte wat kan gebruiken. Vooral nachtploegen ondervin den er het gemak van. Onderweg Het kind op school, de man (en vrouw) in het bedrijf, de huis vrouw onderweg, bijvoorbeeld in de wasserette, en allen op sta tions of op bezoek in het zieken huis profiteren van de beschik bare slok en hap. De ziekenhuis-automaten voor zien bezoekers, personeel en lo pende patiënten van het zo be geerlijke extraatje. Maar de maaltijden komen nog van de kok uit de keuken. Hoe groter de ziekenhuizen gaan worden, des te hoger stijgt het aantal auto maten en des te eerder wordt er overgeschakeld op volledige maaltijden- en drankenservice. (De industrie kan zich al gaan bezinnen op dieetvoedsel!) Daar waar men de automaat niet verwacht, reageert men po sitief. Op kantoor is de koffie minder lekker dan bij het zwem bad! Ook het apparaat dat kou sen levert, snoep (jammer voor de tanden) sigaretten (jammer voor de longen) is populair. Ook de fotoautomatiek. In het Noorse busstation Arendal blijken mooie meisjes het pasfotohokje binnen te gaan, zich tot het middel te ontkleden om daarna (weer ge kleed) met de instant-foto een aardig centje te gaan bijverdie nen. Naast rijke satijnen en met leer afgewerkte jersey spullen Bill Gibb), frutsels en plooien en uit vele lagen bestaande lange rokken met kleine geborduurde lijfjes erbij (Zandra Rhodes) hier een creatie van Jean Muir: een soepele groene suède off-shoulder top op een sluike rok van jersey in een matte tint.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10