In 1980 half miljoen woningen te kort Sadat nu ook premier van Egypte Frankrijk praktisch afwezig op Europa-congres 2-jarige Bianca trof een ontstellend lot CeidoeSotvtant Belasting betaler in opstand Israël heeft nieuwe president Pil gratis in Engeland HAGENAARS MAKEN ZICH NIET DRUK Geen absoluut plafond, maar wel een plafond Para-militaire korpsen in de west DINSDAG 27 MAART 1973 LEIDSE COURANT en nieuwe figuur heeft zijn, of liever haar, intrede gedaan in de Londense effectenbeurs, namelijk een vrouwelijke commissionair. Het is mevrouw Susan Shaw (37). Ze staat hier temidden van haar mannelijke collega's. IaIRO (AFP/AP) President 'Anwar Sadat van Egypte heeft voor onbepaalde tijd ook het premierschap op zich genomen. Sadat zei in het parlement deze beslissing te hebben genomen „om het nationaal front bijeen te houden en te komen tot een totale confrontatie met srael." ij herhaalde dat Egypte» geen centimeter van het Arabische gebied zou opgeven en iedere vredesovereenkomst met Israel zou verwerpen. In dezelfde rede zei Sadat echter ook dat Egypte zich, naast mogelijke strijd, zal blijven inspannen om tot een vreedzame regeling voor de cri- het Midden-Oosten te ko men. Sadat beaamde de kritiek van de nationale vergadering op het binnenlands beleid, nu Egypte te maken heeft met voedselschaarste, sterk stijgen de prijzen en studentenonlusten. is nog enige traagheid in ons werk." r met de voormalige pre- Aziz Sidky, gebeurt, zei Sadat niet. Waarschijnlijk zullen meeste ministers worden verwisseld of vervangen. Zware straffen voor spionnen in Israël IAIFA (AP) De rechtbank te Hai!\ heeft gisteren twee Israë lische burgers, een Arabier en een jood die schu|dig bevonden zijn aan het leiden van een groep die voor Syrië middel van een communistische revolutie omver tè werpen, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 17 jaar. Een tweede Israëlische jood werd tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vonnissen voor de twee lei- ders van de groep d e arabier i Daoed Turki en de in Israël ge- I boren jood Ehoed Adiv lagen j iets onder levenslang, in Israël de zwaarste straf, die in de I' meeste gevallen neerkomt op vrijlating na 20 jaar. Twee an dere Arabieren, die eveneens deel zouden hebben uitgemaakt van de leiding van de groep j kregen gevangenisstraffen van i ieder 15 jaar. Wie vreest dat het de komende winter niet zulk vriendelijk weer zal zijn kan terecht bij het modehuis Van Someren. Naar een ontwerp van Nicole Richard styleerde Harry Eijsbouts onder meer deze waterafstotende chintz jas over een leren vest. Eervol ontslag DEN HAAG (ANP) Aan ir. J. W. Wellen, direkteur-generaal voor de landbouw en de voedselvoor ziening van het ministerie van Landbouw en visserij, is met in gang van 1 mei 1973 eervol ont slag verleend met dankbetui ging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten door hem bewezen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In 1980 zal het tekort aan woningen 400.000 tot 600.000 bedragen. Dit tekort kan worden gedekt als tot 1980 zo'n 400.000 huizen worden vernieuwd. Dit blijkt uit een rapport van het Nederlands Economische Instituut in Rotterdam over: de bouwnijverheid, planning, groei en fluctuaties. Drie jaar geleden heeft de Nederlandse Aan nemers- en Patroonsbond de opdracht voor dit weten schappelijke rapport gegeven. Uitgaande van de bouwprogram ma's van de afgelopen jaren gaat het Nederlands Econo misch Instituut ervan uit, dat vanl971 tot en met 1980 1.400.000 woningen worden gebouwd. Rekening houdende met de te ver wachten woningbouw en de ver eiste vervanging zal het tekort Amstelveen (ANP) Een vijftig jarige Amstelveense belasting betaler heeft gisteren in woede voor ruim 1500 schade aange richt. Toen een gesprek op het belas tingkantoor niet naar zijn zin verlopen was smeet hij een brandblusapparaat, een bijzetta feltje, een metalen prullenmand en een stoel door de ramen de vierde verdieping. Er w; op dat moment geen voorbijgan gers. Wel werden een aantal ge parkeerde auto's beschadigd. Tel Aviv (AP) De nieuwe pre sident van Israël, de 56-jarige uit Rusland afkomstige Bio-na- tuurkundige, dr. Ephraim Kats- jasky, heeft gisteren na zijn aankomst uit Amerika gezegd, dat zijn functie zijn wetenschap pelijk onderzoek niet zal storen. Dr. Katsjasky, die de 83-jarige Zalman Sjazar gaat opvolgen wordt Israëls vierde president. Deze functie is volkomen „cere monieel" de hoogste politieke macht blijft in handen van de premier, dat is mevrouw Melr. Londen (AP) De Britse rege ring heeft bekendgemaakt dat de pil die zwangerschap moet voorkomen gratis zal worden beschikbaar gesteld in het ka der van de nationale gezond heidsdienst. Kosten per jaar: ongeveer 13 miljoen pond. EEG-opdracht voor Nederlands instituut BRUSSEL (ANP) —De Europese Commissie in Brussel, het dage lijks bestuur van de Europese gemeenschappen, heeft het Ne derlands Economisch Instituut een studieopdracht verstrekt. Dit instituut onder leiding van prof. Tinbergen, moet voor de EEG de vooruitzichten op lange ter mijn voor de Europese industrie gaan uitzoeken. Het instituut moet speciaal de toekomstkan sen van de industrie in de ge meenschap bekijken, een en ander in het kader van een internati-o nale arbeidsvverdeling. dan in 1980 ongeveer een half miljoen woningen bedragen. Het rapport spreekt de verwach ting uit, dat na 1980 belangrijk minder huizen gebouwd behoe ven te worden als gevolg van de sterke daling van het geboor tecijfer na 1964. Het Nederlands Economisch Insti tuut verwacht dat voor de wo ningbouw in de komende jaren de arbeidscapaciteit nauwelijks zal behoeven te groeien. Als de renovatie van woningen op gro te schaal zou worden aange pakt, dan zullen hiervoor waar schijnlijk niet voldoende bouw vakkers voorhanden zijn. Ge concludeerd wordt dat een snel le toeloop naar de bouwvakken gestimuleerd moet worden om voldoende arbeidscapaciteit te verzekeren. Hoog slaan de vlammen uit boven de Panamese tanker Naess Spirit in de Atlantische Oceaan. Een geluk was nog dat het vaartuig niet geladen was. Onderonsje tussen de voormalige voorzitter van de Europese com missie, Walter Hallstein (links), de voorzitter van het Europees parlement mr. C. Berkhouwer en secretaris-generaal van de NAVO. mr. J. Luns tijdens het Europees-Amerikaans congres in de RAI te Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Een van de opmerkelijkste aspecten van het Europa-Amerika Congres, dat gisteren in Amsterdam is begonnen en dat ten doel heeft de betrekkingen tussen West- Europa en Noord-Amerika te versterken, is de zeer „lichte" en kleine delegatie waarmee Frankrijk, in vergelijking met de Verenigde Staten en Enge land, is vertegenwoordigd. Frankrijk, zo werd in Franse kringen opgemerkt, acht het niet verstandig reeds thans een congres te houden waar, nog voordat de Amerikaans-Europe- se handelsbetrekkingen zijn be gonnen, begrip wordt gevraagd voor de Amerikaanse moeilijk heden, omdat dit de Europese onderhandelingspositie slechts kan verzwakken. Het is zeer de vraag of het con gres er toe zal besluiten, een min of meer permanent orgaan, naar analogie van het comité- Monnet, op te richten om pres sie uit te oefenen op de Westeu- ropese regeringen, zo nauw mo gelijke betrekkingen met de Verenigde Staten te handhaven, en in ruil voor een onvermin derde bijdrage aan de Europese defensie concessies op handels- en monetair gebied te doen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De moeder heeft minstens zoveel schuld ge had aan de dood van haar kind als mijn cliënt en daarom vraag ik een lagere straf", zei advocaat mr. Schuurmans Stek hoven gisteren voor het ge rechtshof in Amsterdam. Zijn Mr. Van Dijken wenste de S. stond in hoger beroep terecht bood. „Hij zou het niet meer wegens zware mishandeling met doen en dat geloofde ik", dodelijke afloop van de 2-jarige Het gerechtshof lal 9 opril arrest wijzen. Bianca V. De procureur-gene raal bij het gerechtshof mr. Van Dijken eiste daarvoor 2 jaar gevangenisstraf met af trek. "Durgemeester Marijnen moet wel denken: „Een verre vriend leeft soms meer mee dan je eigen buren". Want op dezelfde dag dat hij op het Binnenhof een voor rijn doen scherpe aanval deed op de spreidingspolitiek en decentralisatieplannen van de regering, bracht een demonstratieve vergadering van verontruste Haagse burger een menigte bijeen die slechts in tientallen afgeteld behoefde te worden. De Hagenaars maken zich niet zo druk, als hun bestuurders, hun kranten en hun spreekbuizen in het parlement de indruk wekken. Of doen ze alleen maar alsof ze zich niet druk maken? De verre vriend doet dat in elk geval wel. Wam in ,,Le Monde" be schrijft Laurent Félix-Faure in een Haagse brief „les malheurs du plus grand village d'Europe" en hij sluit zich aan bij de weemoedi ge vraag die gesteld zou moeten worden, wanneer de landspolitiek Den Haag beroofd heeft van haar culturele en maatschappelijke be tekenis: „Wat blijft er van onze liefde over?". Félix Faure rept in zijn artikei ook van actieve pressiegroepen die in Den Haag geijverd hebben voor het leefbaar houden of maken van volkswijken waar de mensen niet kunnen rekenen op gemiddeld 29 vierkante meter groen per hoofd. Hij vergeet de vraag te stellen waarom toen wel en nu vrijwel geen vanuit de bevolking opwellen de actie? Misschien weet burgemeester het juiste antwoord op die vraag; na melijk dat een groot deel van de Haagse burgerij niet zeker is van garanties op een goed leefklimaat, wanneer het doorwerken van economische welvaartsbronnen verzekerd wordt. Tn werkgeverskringen maakt metn zich een beetje bezorgd over de relatieve betekenis welke formateur Burger geeft aan het S.E.R.-advies om de premies van de sociale verzekering tot 1975 ten hoogste met drie-kwart procent per jaar te laten stijgen. Tegenover Burger's stelling dat zo'n premiestijging niet als absoluut plafond beschouwd behoeft te worden, stellen de werkgeversorgani saties een uitspraak in het Centraal Economisch Plan 1973: in de sfeer van sociale uitkeringen en andere colllectieve voorzieningen zijn beleidsombuigingen nodig, teneinde de lastenverhogingen waar aan steeds duidelijker grenzen moeten worden gesteld tot een mini mum te beperken. Ook wij zeggen ..graag", wanneer door het wegkappen van dor hout in de collectieve voorzieningen de opwaartse druk onder de premie betalingen van werkgevers èn werknemers wat verminderd kan worden. We zijn ervan overtuigd, dat dit hier en daar niet al leen moet. maar ook kan. Bijvoorbeeld in de sector van de ziekte kostenvoorzieningen, waar men op bepaalde kosten zal moeten be zuinigen om voor andere noodzakelijke voorzieningen financieel ruimte te vinden. Maar voor het absoluut stellen van enig plafond, voelen we weinig. Norm dient te zijn, wat voor da sociale zekerheid nodig en gerecht vaardigd is. TXiervan uitgaande vinden we dan wel, dat verdere verbeteringen in de sociale zekerheid In de eerste plaats betaald zullen moeten worden door de gehele gemeenschap, inzoverre de mensen daartoe in staal zijn. En dat zal dan het overgrote deel van de verdienende burgers zijn. Is er meer geld nodig voor de sociale voorzieningen, dan moet dit in de eerste plaats gezocht worden in de financiële ruimte welke er is voor reële loonstijging. Dus met beginnen met premieverhogingen die voor compensatie ln de loonsfeer in aanmerking worden ge bracht en daarna niet meegeteld als verbetering in de positie van werknemers. We mogen in Nederland gerust streven naar een maximale sociale ze kerheid en daarnaast nog behoorlijke ruimte voor consumptieve be stedingen of particuliere besparingen naar persoonlijk Inzicht. Maar we mogen niet net doen alsof een goede collectieve sociale zeker heid helemaal los staat van wat we verstaan onder ons eigen rede lijk peil van welvaart en welzijn Het S.E.R. plafond is geen onwrikbaar geheel; maar een plafond zal er ergens altijd moeten blijven. SCHIPHOL (ANP) Binnenkort zal een tussentijds advies wor den uitgebracht over de oprich ting van speciale korpsen, die moeten zorgen voor de orde en veiligheid In Suriname en op do Nederlandse Antillen. Dit heeft de voorzitter van de konin krijkscommissie, prof. W. F. de Gaay Fortman, gisteren op Schiphol meegedeeld na aan komst uit Curacao, waar hij twee weken heeft vergaderd met de commissie, die een ad vies moet uitbrengen over de toekomst van het koninkrijk aan de drie regeringen. In beide rijksdelen zullen para militaire veiligheidstroepen moeten worden opgericht, waar door de mogelijkheid om Neder landse troepen in tc schakelen bij interne moeilijkheden kan worden voorkomen. Ook het Nederlandse voorstel voor een zogenaamd licht Sta tuur is aan de orde gekomen. Nederland stelt hierin voor een regeling van de nationaliteiten en onder meer de mogelijkheid dat een van de partijen het Sta tuut eenzijdig op kan zeggen. Het Nederlandse voorstel stuitte op zoveel bezwaren dat hierover geen beslissingen zijn genomen. Als streefdatum voor het einde van het werk van de commissie staat nog steeds eind van dit jaar. een compromis dat zal worden voorgelegd aan regering en vak beweging, heeft de parlementai re oppositie en de progressieve fractie van de VHP (het staten lid dr. Hirasingh) in een geza menlijk communique aungc- drongen op vervroegde verkie zingen. De oppositie verwijt de regering onder meer het verlenen van een volmacht aan de politie en het voorlopig verbieden van vergaderingen. BENOEMING DEN HAAG (ANP) Mr. P. van Dijke, burgemeester van de ge meente Gouda, is met ingang van 1 augustus benoemd tot se cretaris-generaal van het depnr- tement van Binnenlandse Za ken. Hij volgt dr. A. H. Gunther op, die op 31 juli met pensioen de dienst zal verlaten. cliënt, de 42-jarige verhuizer J. Skyl ah 14 mei naar boven Kaap Kennedy (AP) De NASA heeft een onderzoek van vijf da gen afgesloten om na te gaan wat de beste datum is waarop het eerste ruimtelaboratorium (Skylab) kan worden gelan ceerd. Vooriopig is deze datum vastgesteld op 14 mei. Skylab zal, onbemand, wor den gelanceerd door een Satur- nus-5 raket. De volgende dag gaan drie astronauten er met wn Saturnus-lb op af. Zij ma ken dan vast, blijven 28 dagen in de ruimte en keren vervol gens terug. Later in het jaar De nieuwgekozen president van Argentinië. tor J. Campora, wordt zullen nog twee bemanningen in Rome hartelijk begroet door één van z voorgangers en geest ten dergelijke tocht gaan ma- verwant, Juan D. Per on. Campora kwam r ar Rome om met Peron ken. I overleg te plegen over de samenstelling van een nieuwe regering. Valse kenteken- bezitters melden zich Amsterdam Er hebben zich vier automobilisten gemeld met valse kentekenbewijzen. Gealar meerd door publikaties over het oprollen van een bende die ken tekenbewijzen drukte en ver kocht aan autohandelaren, ont dekten de vier over het land verspreide automobilisten op beide delen van hun kenteken bewijs decijfe rs die de Amster damse recherche zondagavond bekend maakte. De vier zeggen hun auto te goeder trouw te hebben gekocht. Ook zijn bij de politie in het hele land meldingen binnengekomen van mensen die slechts èèn van de cijfercombinaties op hun kentekenbewijs aantroffen. Zij konden gerustgesteld worden: het moeten perse allebei de ge tallen zijn. sprakelijkheid van de verdachte voor zijn daad volledig in aan merking te nemen. Dit in tegen stelling tot de officier van justi tie bij de Amsterdamse recht bank, die in december vorig jaar een lagere straf had geëst, waaraan de rechtbank niet had voldaan, reden voor hem om in hpger beroep te gaan. Wederom werd gisteren duidelijk welk een ontstellend lot de 2-ja- rige Bianca had getroffen, na dat haar gescheiden moeder in februari 1972 was gaan samen wonen met de ongehuwde ver huizer J. S. Het kind werd ge slagen en getrapt en overleed op 22 augustus vorig jaar aan de verwondingen. „Ik kan niet begrijpen dat mij dit is overkomen. Ik was werkelijk gek op dat kind. Waarom ik haar steeds heb geslagen weet ik niet", zei de sterk geëmotio neerde verdachte Hij bleef ook nu volhouden, dat ook de moe der het kind meerdere malen had geslagen. De moeder ver klaarde als getuige, dut alleen de verhuizer het kind had afge tuigd. Op de vraag van de pro cureur-generaal waarom zij niets had gedaan om Bianca aa? hel.«.i8CW!ldJ tC JonttreLkken- ten merkwaardig wereldrecord vestigde in Mulln (W.-Dld.) de 27-jarige motorrijder Jürgen Baumgar- an wnnr p t.i at »r ten. Met een snelheid van 100 hm/u reed hij door een dertig meter lange tunnel van vuur. Hij liep geen enkele verwonding op.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9