Katwijk showt in Lakenhal Zeskamp voor het laatst in Groenoordhal? Litteris sloeg net „Mercadet' de plank mis Leiden eerste in rayon wedstrijd EHBO in Vijf mille netto fancy-fair Teylingen stad en streeknieuws Voorschotens trefpunt door Molière geopend MAANDAG 26 MAART 1973 let gespannen gezichten gingen de 2H-dames door de hobbelige en gladde bocht LEIDSE COURANT LEIDEN Het is nog niet zeker of de populaire NCRV-Zeskamp ook volgend jaar weer gebruik zal maken van de Leidse Groen oordhal. De spelleiding denkt erover de zeskamp in de open lucht te gaan houden. „Dat is voor de deelnemers gezonder en voor ons goedkoper", aldus wedstrijdcommissaris Van 't Sant, die ook zei nogal zwaar aan te kijken tegen de vee- markt, die het Zeskampgebeu- Voor he, eer„? Spe| Ionder Grenzen" gaat nu Raalte voor plaatsen. Naar schatting 5 mil joen Nederlanders (en een onbe kend aantal Vlamingen) zagen de zes ploegen met elkaar wed ijveren en genoten daar ook van, want volgens de onderzoe kingen en peilingen is de waar dering voor dit programma 76 —78. Dat komt overeen met de waardering voor Mies Bouw man. Toon Hermans en Cup voetbal. i kan bemoeilijken. De Zeskamp, die zaterdagavond weer vanuit Leiden voor tv-kij- kend Nederland werd opge voerd, was wederom een groot succes door de opzet, de inzet van de deelnemers en het en thousiasme van de supporters- drommen uit de deelnemende het eerst naar Italië. Dan vol gen Hoogenveen naar Zwitser land, Zandvoor naar Frankrijk, Ten Boele naar Arnhem, Kapel- Ie naar Bristol, Geleen naar België. Heusden en Altena naar Duitsland waarna tenslotte dn Parijs de finale is. De Geleense motorpolitie showde hoe de stoplichten buiten werking gesteld konden worden Leiden Het is algemeen bekend, dat het grootste probleem van iedere amateur-toneelvereniging het vinden van geschikte stukken is. Voor een vereniging als Litteris Sacrum, die traditiegetrouw meerdere uitvoeringen per jaar verzorgt, weegt dit probleem na tuurlijk nog veel zwaarder en het zal dus niemand verbazen, dat er af en toe een stuk op dé planken verschijnt, dat nu niet bepaald ideaal genoemd kan worden. Wat Litteris er echter toe heeft bewo gen een stuk als Mercadet" van Honoré de Balzac op het repertoi- te nemen, is mij vooralsnog niet duidelijk. a|)e Balzac mag dan een meester op het gebied van de realisti sche roman geweest zijn, zijn dramatische eenling is een sterk tijdgebonden werk, waarin hij alle kwaliteiten, die hij als romanschrijver ten toon heeft gespreid, schijnt te verlooche nen. Van karaktertekening is to taal geen sprake en de hande ling munt van begin tot einde uit door een volledig gebrek aan logica. De pathetiek druipt van zijn taalgebruik af en tot over maat van ramp is zijn stuk één grote staalkaart van volledig verouderde blijspeltechniek; de zogenaamde „terzijdes", die la ter door een'schrijver als Fey- deau nog met een maximum aan effect zouden worden toege past, werken in „Mercadet" maar dan op een manier die vooral ten nadele van de uitvoe ring werkt, w Die uitvoering was overigens ook enigszins problematisch. In ■ui plaats van te trachten het stuk over zijn onspeelbaarheid heen te tillen, had Litteris onder re gie van Co Hageman-Verhagen zijn toevlucht genomen tot één grote aaneenschakeling van ste reotiepe maniertjes en gebaar tjes. De enige uitzondering hier op was Ad van Leeuwen, die als de schuldeiser Violette niet al leen binnen de grenzen van het aanvaardbare bleef, maar bo vendien voor zijn rol een per fect typetje had gecreëerd. Alles bij elkaar genomen kan ik eohter alleen maar constateren, dat de moeite aan „Mercadet" besteed een betere zaak waar dig was geweest, en dan slaat dit vooral op het ongelooflijk mooie decor, dat Bob Hageman en Marieke van Helden voor dit stuk ontworpen hebben. Mis schien kan het bewaard worden voor een Feydeau in een van de komende seizoenen. Paul Korenhof Zoeterwoude Een gedeelte van „Ons Huls" was vrijdagavond met machines en gereedschap en vooral veel zaagsel veran derd in een timmerwerkplaats. In deze entourage traden EH- BO-ers van het rayon Leiden aan om te strijden voor de rayontitei en afvaardiging naar de districtskampioenschappen. Zij werden geconfronteerd met bedrijfsongevallen met een bei tel en electrische boor en de daarmede gepaard gaande ver wondingen en bloedingen. Zoals sinds kort gebruikelijk werden deze gevallen niet behandeld door de leden van één vereni gingsteam gezamenlijk maar was de samenstelling hiervan door loting bepaald. Dit vraagt wel meer van de deelnemende EHBO-ers maar is meer afge- stemd op de praktijk. Behalve door veel publiek werden de verrichtingen op de eerste plaats nauwlettend gevolgd door de juryleden. Hiervan werd bij monde van dokter Fiddeleer verslag uitgebracht. Rayonlei der R. v. Dam maakte de uit slag bekend en reikte de prijzen uit. De heer J. v. Diemen voorzitter van de organiserende vereni ging bracht dank aan alle me dewerkers en had voor elk van de juryleden 'n stuk heerlijke Zoeterwoudse boerenkaas. De uitslag luidde: 1. Leiden 1 235 punten, commandant 70 pnt., 2. Meerburg 1 220 pnt., comman dant 65 pnt., 3. Zoeterwoude 1 210 pnt., commandant 75 pnt., 4. Zoeterwoude 11 197V£ pnt., com mandant 50 pnt., 5. Meerburg 11 190 pnt., commandant 60 pnt., 6. Leiden 11 177'/^ pnt., comman dant 67^ pnt., 7. Reeuwijk 175 pnt., commandant 45 pnt., 8. Rijpw./Oud Ade 150 pnt., com mandant 50 pnt., 9. Roelofa- rendsveen 150 pnt., comman dant 40 pnt. De commandantsprijs voor de heer C. Janmaat, Zoeterwoude, De eerste vier teams komen a.s zaterdag uit bij de districtswed strijden welke niet, zoals eerder bekend is gemaakt niet in R.A. Veen, maar in Wateringen wor den gehouden, aanvang 2 uur. Voorscholen - Voorschoten kreeg zaterdagmiddag bezoek van Jean- Baptiste Poquelin, beter bekend als de Franse blijspeldichter en acteur Molière die tijdelijk het eeuwige een moment verwisselde om de opening te verrichten van „Canard L 'Orange". „Canard 1'Orange" is de nieuwe naam voor het Voorschotense trefpunt ,De Schuur'. Molière zei het zo treffend: .Voor vele nwus het een bezwaar om op de maandag tegen collega's te moeten be kennen het weekeinde voor een gedeelte doorgebracht te hebben in de Schuur. Een stukje weekeinde doorbrengen in „Le Canard" klinkt veel beter." Wachten tot er een boot kwam (plm. 1900) LEIDEN Na afloop van de al gemene jaarlijkse ledenvergade ring van de vereniging "Oud Leiden", houdt de zuster-vereni- ging „Oud Katwijk" morgen avond in „De Lakenhal" een show van oude Katwijkse kle derdrachten. De show, getiteld "Aangekleed gaat uit", wordt gepresenteerd door een dorpsomroeper. Hij at tendeert op de alledaagse ver schijningen in het Katwijkse dorpsgezicht van weleer, zoals een grootmoeder met haar kleinkinderen. Maar hij zegt ook het huwelijk aan, waarvan men even later de bruidsstoet ziet passeren. In de show ziet men voorts een doopstoet. Voor het bijwonen van dit evenement dat onder leiding staat van de heer C. Varkevisser is intro ductie toegestaan. In de vergadering, die aan de ma nifestatie vooraf gaat (begin 19.30 uur) is een van de voor naamste agendapunten de ver kiezing van nieuwe bestuursle den. Aan de beurt van aftreden zijn mevr. H. M. de Meijere- Huizinga en ir. H. H. Vos. De heer H. J. Hijmersma heeft de wens te kennen gegeven, zijn functie neer te leggen. Voorge steld wordt, in hun plaats te benoemen: mevr. P. van Dis- hoeck-Dudok van Heel, mr. Plomp en P. Buring. Het trefpunt aan de Oranjekade 33 van de fluitiste Ellen Mac Gillavry opende met een Franse mini-markt onder het motto: „Met de Franse slag". Een klei ne Franse markt van posters, antiquarische boeken, reisin formatie, onvervalste Franse knoflooksoep, wijnen en kaas. Een eenvoudige tentoonstelling maar met een goed sfeertje. Tijdens de openingsplechtigheid werden voor het eerstde,.Ca nards" uitgereikt aan mensen, die zich het afgelopen jaar ver dienstelijk hebben gemaakt voor het trefpunt. De „Canard" is een klein plastic piepend kuiken tje. Tot de gelukkigen, die deze onderscheiding kregn, behoor de het Voorschotense raadslid, mevr. Mr. M. Scheffer-Munters, die als voorzitter van de Cultu rele Commissie, bijzonder veel goede woorden gesproken heeft voor „De Schuur" en van wie verwacht wordt dat zij dit te vens voor de „Canard" gaat Boomplantdag in Bernhardstraat en de Loethe bij de Boomplantdag welke woensdag wordt gehouden. De gehele ochtend is daarvoor ge reserveerd. omdat rond het ei genlijke planten er een toepas selijke omlijsting wordt georga niseerd. Deze bestaat uit de vertoning van een drietal films: „Dit is Zuid-Holland", „Vogel vlucht" en „Zeilen". Verder is in het programma een voorbereidend gesprek opgeno men en worden er tenslotte boomplantdag-herinneringen uit gereikt. De eigenlijke plant-akti- viteiten concentreren zich voor wat de Hoge Rijndijk betreft in de Bernhardstraat (10.45 uur) en voor het Dorp in de Loethe (9.05 uur). LISSE Na een grondige verbouwing en uitbreiding zal 'automatiek Caspers mor gen weer geopend worden. De receptie naar aanleiding hiervan begint om 19.00 uur. Vooral het ballengooien vond veel aftrek bij de jeugd Sassenheim De fancy-fair van door een bal door één der daar- de voetbalclub „Teylingen", die voor bestemde gaten te schle- in het weekend bi) „Cees en ten. Dat lukte hem na een zes- Ineke" (v h. KSA) werd gehou- tal schoten, den is een groot succes gewor- Vooraf sprak hij een kort ope- den. Vrijdagavond werd dere ningsw00rd waari„ hij rei dat door weihouder Maree geopend dit de ecr5le keer was dal hij een openingsplechtigheid had te verrichten. Hij sprak de wens verder uit, dat vele beurzen open zouden gaan voor het goe de doel n.l. een nieuw te bou wen clubhuis. Na de volbrachte taak gingen velen sjoelen, ballen i kansje wagen bij LISSE In gebouw Rehoboth is zaterdagavond bij de lustrumviering van ..De Zonnebloem" afscheid ge nomen van mevr. Van der Drift. Zij is jarenlang voorztster geweest van de vereniging. De huidige voorzitster, mevrouw Beelen, dankte mevrouw Van der Drift, die naar Drunen verhuist en bood haar namens alle medewerkers van de vereniging een gril aan. Vervolgens konden alle aanwezigen genie- j ten van de operatie Viktor und ihr Husar", die uitgevoerd werd door muziekvereniging „Kunst en Vol- j harding". 9 TER AAR In het Dorps huis wordt morgen een to neel-avond gegeven. De ba ten van deze toneelavond, die verzorgd wordt door de Christelijke Plattelands Jon geren Organisatie, zullen ten goede komen aan de R.K. Kerk in Aardam-West. Aan vang 20.00 uur, ka:.ii'n zijn vanaf half acht te krijgen aan de zaal. Henny Verllnd en Nico Koele- wijn de handen vol hadden en voor een moeilijke beslissing stonden. Boven alles stond de in/ending van José Kaptijn (10), di' daarmee bij de meisjes te vens de eerste prijs won. Twee de was Marjoline v. Reisen, derde Irene Salman en vierde Wielang Spaan. Bij de jongens was Rob Salman eerste, Albert Rodenburg tweede, Jos v. Hoe kelen derde en Peter v. Dorp derde. Verder waren er tien troostprijzen. het rad. Ook zaterdag was de Hoewel gezien de vele rekeningen hele dag de fancyfair geopend, en was rr grote drukte in het bijzonder van de jeugd, die hun kleurenplaten kwamen inleve ren. De opdracht was een voet ballende clown te kleuren, waarvoor de jury. bestaande uit nog betaald moeten worden nog geen exact eindresultaat viel te geven, maakte voorzitter Jan de Bruijn van het comité, de ruwe schatting, dat er wel 5000.- netto-winst zou zijn ge maakt. Oud-Archief van Leiden toont eigen activiteiten LEIDEN „De gemeentelijke archiefdienst bewaart en verza melt al die bronnen waurult Ie. dereen, ook u en uw kindskinde ren, wetenswaardigheden kan putten over de stad Leiden an haar bewoners", aldus luidt do brochure waurmee deze instel ling zijn expositie introduceert. Trouwens, het is niet voor de eer ste maal, dal de archiefdienst een tentoonstelling organiseert. Tweemaal per juur is het in middels traditie, dat de archief dienst naar buiten treedt doch het is voor de eerste maal dat het dit toespitst op zichzelf. Want hoeveel mensen weten wat de taak van deze instelling ei genlijk wel is? De bezichtiging van de tentoonstelling leert u al les omtrent de archiefdienst. In de kleine, doch fraaie ruimte van het gebouw aan de Boisot- kade is een overzichtelijk beeld gegeven van wat de archief dienst doet. Aan de hand vun prenten en teksten over het Lei den van toen en nu, komt men veel te weten over het nut van zo'n instelling en het werk daar van. Er wordt, zo zeggen de cijfers, door veel burgers en studenten gebruik van gemaakt (4000 per jaar). De tentoonsteling is van 26 maart tot 13 april en is geopend van maandag tot vrijdag van 9-12 en van 14-17 uur. Op zaterdag van 9-12 uur. Handenarbeid scholieren en op expositie LISSE In Llsse nt mt* •llerwc- ge bezig met de voorbereimng voor inzendingen vcor do han- denarbeidtentoonstelling welke op 6 en 7 upril gehouden wordt In de grote Blocmlusthal van H.B.g te Llsse. Scholieren en verenigingen zijn aan het werk in clubverband, maar ook velen zrijn voor zichzelf bezig om met een mooie inzending voor de dag te komen. Het Comité „Vacantle- vreugd'voor de Jeugd" te Llsse is er bijzonder druk mee bezigt om de prestaties van de jeugd op de tentoonstelling *o goef' mogelijk te exposeren. Trou wens, iedere club of vereniging kan ook zelf de stand opbouwcl en inrichten natuurlijk. De tentoonstelling zal op vrijdag I' april 's avnds om 7 uur ge opend worden in aanwezlgheit van genodigden en prijswin naars, waarna om 8 uur de tfl toonstelling voor iedereen g« opend zal zijn. Wie informati- wil hebben over een en andet kan zich wenden tot de voorzil ter van „Vacantievreugd" Mevr. Oosthoek. Houtmanstrui I, Lisse. Medegedeeld zij, dt de inzending plaats heeft o woensdag 4 april des middag van 24 en des avonds van 7- uur in genoemde Bloemlusthi H.B.G.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3