Interland leverde twee estafetterecords op Wild enthousiasme bij debuut in VS van profatletiek „Kijk naar Oost-Duitsland en je weet wat je te kort komt t „HAAS" ALS STIMULANS Aansluiting met degentop mogelijk maar er moet iets veranderen MAANDAG 26 MAART 1973 A5 ^■piWfJIpr"» Hannelore Anke zwom sterke nummers, maar haalde geen record binnen. RIJSWIJK - De continuiteit in de opbouw van het jeugdzwemmen is weer te kort geschoten. De inter land tegen Oostduitsland - ongeveer het sterkste land van Europa, zeker in deze leeftijdsgroep - toonde aan dat er na "München" een gat is gevallen dat moet worden opgevuld met (te) jeugdige zwem mers (sters). Dit verklaart veel van de stand (112 184)die uiteindelijk op het scorebord verscheen. Bert Sitters, chef-coach van de KNZB: „De lichting Bunschoten is te eng, te gering. Daarom zwommen er in deze wedstrijd zoveel "jonkies" mee en dat zou eigenlijk niet moeten. Maar welk ander alternatief had ik. Er zijn hier redelijke prestaties geleverd, met een paar persoon lijke records zelfs, maar leg je ze naast de Oostduitse lijst dan weet je precies wat er nog aan mankeert." Nederland ligt momenteel een straatlengte achter. Geen op zienbarende zaak tot op zekere hoogte, want het verschil be staat al zeer lang. In Den Bosch (1971) was er een marge van 78 punten na beide wed strijddagen ontstaan en het vo rig jaar in Dresden nam het verschil (50 pnt) enigszins af. Maar die tendens heeft zich niet doorgezet. „Het is een bekende kreet zal iedereen wel zeggen maar het jeugdzwemmen moet meer ontwikkeld worden. Daar hoop ik vele trainers aan de hand van deze resultaten van te kunnen overtuigen. En ik vind ook dat de clubs in die richting eisen moeten stellen, want dan pas gaat het echt de goede kant met het Nederlandse zwemmen op." Bert Sitters trapte er een open deur mee in maar zeer duidelijk wel met een bedoeling. Want hij had geconstateerd, da in de Oostduitse ploeg geen on ervaren leden meer zaten. Ange la Franke, Sylvia Eigner, Kor- nelia Ender, Hannelore Anke, Brigritte Mertz, Pètra Hinze en Roger Pyttel, zeven in totaal dus, hadden de Olympische Spe len reeds beleefd, en zwommen bij de onder 16-jarigen mee, ter wijl onze equipe, die voor deze interland geselecteerd kon wor den, slechts de naam van Hans je Bunschoten bevatte. Deze we tenschap typeert toch wel dat er in Oostduitsland meer geleide lijkheid in de opbouw zit. En hiaten, die zich in Nederland openbaren, zijn haast ondenk baar in de Oostduitse problema tiek. Dat gaf de Oostduitse trainer Kleefeld, die met zes collega's naar Rijswijk was gereisd, veel vertrouwen. „Ach we weten dat Tineke Wolthuis veroverde op de 100 meter vlinderslag een zilveren medaille. Los Angeles Dertienduizend toeschouwers waren zaterdag avond bij het eerste officiële op treden van de onlangs in d® Verenigde Staten opgerichte prof. atletiekgroep. (ITA) wild enthousiast. Dat suc ces in de arena van Los Ange les was in de eerste plaats te danken aan de geweldige show, die ri>nd de atletiekwedstrijden werd opgevoerd. In sportief op zicht viel er in feite weinig te genieten. De met veel spanning tegemoet 'geziene confrontatie op de mijl van Kip Keino en wereldrecord houder Jim Rijn werd een te leurstelling. Keino won in een zeer matige tijd van 4 min. en 6 sec. Lee Evans, de Olympische 400 meter kampioen van Mexi co, miste het wereldrecord op de 500 meter doordat de finish- draad een ronde te vroeg over de baan werd gespannen. Bob Hayes, de Olympische kampioen 1964 op de 100 m, maakte op de 40 yards, dat speciaal voor hem op het programma stond, weinig indruk. Een pluspunt was wel het optreden van Bob Beamon, de wereldrecordhouder versprin gen (8.90), die voor het eerst se dert 1968 weer eens over de acht meter kwam: 8.06 meter. Om de lopers een extra-steun te geven was langs de rand van de baan een z.g. electronische haas aangebracht, een serie lichten die voor de lopers aanflitsten. Lee Evans had daar in zijn aanval op het wereldrecord 500 meter veel steun van maar zag zijn poging om onder de 1.02.9 te komen mislukken doordat de finishdraad een ronde te vroeg werd gespannen. Evans, die het aantal af te leggen ronden nauwkeurig had geteld, liep op volle kracht door maar raakte half verstrikt in het fi- nischlint. Hij verloor zijn ritme en kwam uiteindelijk uit op 1.03.9. Larry James en de Olympisch kampioen 400 meter, Vince Matthews liepen alleen voor hun premie over de baan. De mijl werd een bittere teleur stelling. De lopers bekommer den zich niet om de „haas" en verboemelden hun wedstrijd. Kip Keino won van kop af ter wijl Jim Ruijn pas in de laatste ronde naar voren kwam. Zijn achterstand op Keino was toen echter al te groot. Over het algemeen had men de indruk dat de meeste lopers door de generale repetitie van een dag tevoren nog te ver moeid waren. De winnaars in Los Angeles kregen een premie van 500 dollar, de nummers twee en drie resp. 250 en 50 dol lar. *oor hun tweede van een serie Komende vrijdag starten de profs van 20 wedstrijden, die tot 6 juni duurt, in Portland. riL'aren: j 40 yard*1. Hayes (VS) 4.5. 60 yards: 1 1. Edmonson (VS) G.2.. 2. Pender (VS) 6.2.. 3. Ravclomanantsoa (Ma- daKascari 6.2., 4. Hlnes (VS) 6.3.. Carlos (VS) 6.3., Jlm Creen (VS) 6.3 500 m.. 1. Evans (VS) 1.03.9. 2. James (VS K-t.. 3. Matthews (VS) 1 I? l. 1(100 yards: 1. Von Rilden (VS) 2.10.3.. 2. Ellison (Aus) 2.10.3., 3. Fl- j scher (Aus) 2.10.6. 1 mijl: 1. Keino (Kenz 4.06.0. 2. Ryun (VS) 4.07.1 2 I mijl: 1. Howe (VS) 8.52.0.. 2. Lind- i Kren (VS) S.5S.S. GO y horden: 1. Co leman (VS) 7.2.. 2. Babb (VS) 7.2.. i 3. Flowers (VS) 7.2. Hook: 1. Carru- thers en Radetleh (belden VS) 2.13 I m. Ver: 1. Beamon (VS) 8.06 m j Polshoog1. Seagren (VS) 5.18 m., j 2. Phlllpps (VS) 5.10. Kocenstoten: 1. Oldfield (VS) 20.83.. 2. Matson (VS) 20.04. Wageningen De Utrechter Buijs heeft in Wageningen een cross om het Nederlands Stu- dentenkampioenschap gewon nen. Hij legde de 6500 m. af in 21 min. 23 sec. Tweede werd de Rotterdammer Boekhout, die 21.51 nodig had, voor de plaatse lijke favoriet Ogink (22.05). onze ploeg nog niet in vorm is. Echte hoogtepunten worden er pas in april verwacht. Maar voor de meeste deelnemers was deze interland een nuttige test voor het vertrouwen, wanneer je van een 25meterbad naar een groot bassin overschakelt. We, van onzè kant, willen er ondanks het grote verschil van alles aan doen om deze jonge.traditie te handhaven." Wat gebeurt, deel de chef d'equipe Möller mee. De plaats voor de volgende ont moeting is echter nog niet be kend. Dat wordt pas beslist op de eerstkomende kalenderverga dering. Meevaller Met de decordregen waar eigen lijk een beetje op was gerekend al waren de omstandigheden niet gunstig, viel het na afloop mee. De Oostduitsers en de Ne derlanders vestigden elk twee nieuwe jeugdrecords. Andrea Hübner (oostduitsland) verwe zenlijkte op de eerste dag een record op de 200 meter vrije slag met 2.11.2 en de 4 x 100 meter wisselslagestafette dames zette ook een beste tijd van 4.34.2 neer. De Nederlandse ploeg boekte winst op het estafettevlak. De eerste dag kwam het 4 x 200 meter vrije slag kwartet (met Mike van de Vijver, Mark Eligh, Henk El- zerman en Eddy de Wit) "rond" in 8.35.8, waarmee het oude record van 8.36.7 omver werd gekegeld. De tweede dag deed de 4 x 100 meter wissel slag jongensequipe: De Gier, Korver, Eligh en De Wit ook een geslaagde aanval op het be staande record van 4.23.4. De li miet werd opgetrokken tot 4.20.9. Regelmatiger Uit dit alles kan geconcludeerd worden dat de "opbouw" van het jongenszwemmen wat regel matiger verloopt dan bij het meisjeszwemmen. Dat is heel lang anders geweest. Oostduits land bezat de uitblinkers van deze tweekamp. Bij de jongens eiste Roger Pyttel ondanks zijn starten op zeer vele nummers veel medailles voor zich op (vooral zijn tijd op de 100 meter vlinderslag: 58.7 maakte erg veel indruk) en bij de meisjes zorgde Hannelore Anke voor de meeste opzien. Hansje Bunschoten zwom tijden, die niet overtuigden maar ook niet hoefden te overtuigen aan gezien voor haar de winterkam pioenschappen (over veertien dagen in Den Haag) belangrij ker zijn. Bert Sitters: „De trai ning was voor dit evenement niet speciaal aangepast. Er is wel een brief van mij uitge gaan, waarin ik vroeg of de trainers rekening met deze wed strijd wilden houden maar waarin ik ook duidelijk stelde het logisch te vinden dat er meer belang aan de Nederland se titelstrijd werd gehecht". HANS DE BRUIN SUCCES VOOR AUSTRALISCH VOETBALTEAM SYDNEY Australië is een stuk je dichterbij gekomen bij de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal, die zoals bekend in 1974 in West-Duits- land worden gehouden. Het vijfde continent werd zater dag winnaar van de sub groep 1 van de Aziatische zone door een overwinning met 60 in Sydney op Indonesië. In dezelfde stad won Irak met 40 van Nieuw- Zeeland. De eindstand ir groep 1 is nu: 1. Australië 6 3 3 0 9 15—6; Irak 6 3 2 1 8 11-6 3. Indonesië 6 1 2 3 4 6—13: Nieuw Zeeland 6 0 3 3 3 5—12. Australië komt nu in de volgende ronde uit tegen de winnaar t sub groep 2, die wordt gevormd door ran, Syrië en Koeweit. Europees- en wereldkampioene schaatsen Atje Keulen-Deelstra werd zaterdag in Irnsum gehuldigd. Na een feestelijke rijtoer was er een speciale receptie, waarop vele cadeaus overhandigd werden. Ook damescoach Gerard Maarse, die heeft bedankt was aanwezig. Hij zei binnen twee weken een definitie standpunt te bepalen. Een actie van het degenkamp* menschap in Overbosch. Den Haag De stilte in sporthal Overbosch werd alleen verbroken door een monotoon getik en af en toe een kreet. Bij de twee lange matten stond de installatie, waarvan bij elke treffer een groen of rood lampje aanflitste. Het waren de verschijnselen, die nu eenmaal horen bij de schermsport als het om de degen gaat. Maar verder bleek gisteren nergens uit, dat de nationale titel op het spel stond. Het „kampioenschap der verrassingen", waarin Vandervoodt de nieuwe titelhouder werd, werd slechts bij gewoond door de maitres, bestuursleden, nkele kennissen en familieleden en uiter aard de deelnemers zelf, De tribunes wa ren verlaten. Geen beeld, dat tot inspiratie kan leiden. En voor Ferry Godhelp, de titelverdediger zelfs een van de redenen voor zijn verras sende uitschakeling. „Je moet het natuur lijk in de eerste plaats zelf doen, maar pu blieke belangstelling is toch belangrijk. Hier ontbreekt de sfeer volledig". De 33-ja- rige pupil van maitre Kardolus voert dan ook het auto-ongeluk aan, dat hij in jaunari kreeg en waardoor hij lange tijd niet heeft kunnen trainen. „Een wedstrijdschermer moet drie keer per week trainen. Ik voel ook echt wel, dat ik eruit ben geweest". De Amsterdamse schermer moest zijn plaats in de finale die iedereen hem had toege dacht - ook viervoudig kampioen Dwinger werd uitgeschakeld - afstaan aan Rorik Janssen, een 18-jarige schermtalent dat maar eens per jaar de degen ter hand neemt. Het bewijst de toekomstmogelijkhe den van Janssen, die eigenlijk sabreur is. Godhelp doelt onder meer op hem met zijn uitspraak: „De top is smal, maar we hebben voldoende jeugd, die aanspraak kan maken op buitenlands contact". Juist die mogelijkheid ontbreekt bij de degen- schermers. Natuurlijk heeft de bond (KNAS) geldgebrek en bestaat er meer be langstelling voor het onderdeel sabel, toch kregen de degenschermers in verhouding te weinig mogelijkheden. De Olympische Spelen geven daarvoor een voorbeeld; de bond wees toen alleen een sabelploeg - die oeverigens niet ging - aan. Een beslissing, die nog steeds kritiek oproept. Voorrang Maitre Vandervoodt vader van de winnaar spreekt zelfs over belachelijk. „Geloof me, met degen hebben we veel meer kans op aansluiting. Dat de bond vorig jaar de me ning heeft gehad voorrang te geven op een sabelploeg berustte slechts op een geringe meerderheid". Ton van Zetten, bestuurslid van de KNAS, wijst bij die onderwaardering ook op de impopulariteit. „Degen ligt de Hollander niet". Van Zetten kijkt naar de realiteit als hij tot de conclusie komt dat er heel wat moet veranderen in Nederland. Er moet meer aandacht worden besteed aan de degen, dat beseft hij. „In ons land wordt altijd achter de feiten aangelopen. Kijk naar de internationale wedstrijdkalender en zie: de degenwedstrijden nemen het belangrijkste aandeel in". Veranderen Desondanks is er sprake van achterultstel- ling en dat moet veranderen. Van Zetten: „De schermer wil, de maitre en het hoofd bestuur ook. Zij hebben elkaar alleen nog niet gevonden. De KNAS moet meer achter de leraren gaan staan en omgekeerd. De gen komt ook echt wel van de grond, er zijn al genoeg positieve aanwijzingen. Maar veranderingen worden hier altijd zo geleidelijk ingevoerd". Medewerking van het hoofdbestuur is dus aanwezig. Het is de vraag, of er ook wal gebeurd. Want intussen heeft de degen- ploeg geen trainer en wacht men nog steeds op de invoering van een centraio training. De sabelploeg daarentegen heeft de beschikking over de Hongaar Nagi. die overigens nog steeds geen contract heeft. Jean Vandervoodt: „Het was de bedoeling, dat Nagi de leiding kreeg van de flodet-, sabel-, en degenselectie. Maar je kan na tuurlijk geen twee dingen tegelijkertijd doen. Naar mijn smaak, moet er een apar te degentrainer komen. Ik denk aan een Nederlander, want voor een buitenlander is er waarschijnlijk geen geld genoeg. En t staan hier genoeg mensen klaar, die het hiaat willen opvullen". De 48-jarige Belg. die vier jaar geleden in zijn Rotterdamse school „omschakelde" naar degen, hoopt op een spoedig initiatief van de bond. „Zijn" sport moet zo snel mogelijk af van de onderwaardering. „Als er vlug maatre gelen worden genomen, kunnen we nog wat doen voor de Olympische Spelen en zelfs voor Moskou, waar volgend jaar de wereldkampioenschappen worden geho.- Maar omdat, wat het laatste toernooi betreft, nog geen enkele voorbereiding is getroffen, voegt Vandervoodt er zelf aan toe: het aantrekken van een bondscoach moet niet worden gewacht tot een jaar voor de Olympische Spelen. Dan is hel laat" KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18