Rijtest voor gevorderden laat geen fout ongezien Praatpalen langs rijksweg 12 VILCABAMBA: HET SHANGRI-LA VAN ZUID-AMERIKA Slippen leer je niet uit een boekje WEGWIJS Renault 12 TS maakt hogere prijs waar Boekje met fiets- informatie KORTOM Weinig nieuws in Genève MAANDAG 26 MAART 1973 LE1DSE COURANT PAGINA 17 Onder redaktie van Guido Halleen Sinds kort is het mogelijk een schriftelijke cursus anti-sliptech niek te volgen. De cursus telt zes schriftelijke lessen en is sa mengesteld door Vincent Thijs- sen uit Harderwijk. De cursus kost dertig gulden. Wij plaatsen een paar grote en vette vraagte kens bij deze schriftelijke cur sus, omdat het volgens ons on mogelijk is de sliptechniek schriftelijk ondïr de knie te krij gen. De anti-slipschoolhouder Rein Leppink uit Reutum denkt er net zo over. Rein Leppink: Eigenlijk vind ik deze cursus levensgevaarlijk Zoals je niet kunt leren zwem men uit een boekje, zo kun je ook niet leren hoe te handelen wanneer je met je auto in een slip raakt. Alleen op de spiegelgladde slip- baan kun je de anti-sliptechniek meester worden. Door veel te oefenen, want ie moet reageren binnen een fraktie van een se conde. Het moet een reflex worden". De schrijver van de cursus zegt ANWB-instructe ir te zijn. Dat klopt maar half. De indruk wordt ge-wekt, dat de cursus iets met de ANWB te maken heeft. Dit is echter allerminst het ge val. Vincent Thijssen uit Harder- ijk is rij-instructeur met een ANWB-diploma, hetgeen nog niets zegt over zijn bekwaam heid op het gebied van de anti- sliptechniek. Renault heeft een snellere, meer sportieve versie ontwikkeld van de R 12, de middenklaswagenwelke bij het Nederlandse publiek gezien de verkoopcijfers van vorig jaar (6^00 stuks) een goed onthaal vond. Met de R 12 TS mikt de fabriek duidelijk op de wat sportief inge stelde automobilist, op degenen dus die een snelle niet al te dure auto op prijs stellen. De Mogelijkheden om snel te rij den biedt de R 12 TS volop. De motor, 1289 cc is een variant van de krachtbron welke ook voor de R 15 wordt gebruikt. Onder de motorkap ligt een ver mogen van 68 (SAE) pk's, acht meer dan in de R 12. De top- sntlheid van 150 km per uur is tien km hoger dan het stan daardmodel dat drie jaar geleden werd geïntroduceerd. Ook de ac celeratie is beter. De fabriek heeft bijzonder veel aandacht geschonken aan aller lei veiligheidsvoorzieningen. De belangrijkste daarvan zijn: Pas sagierscompartiment gebouwd volgens het principe van de kooiconstructie met energie ab sorberende voor- en achterzijde, remkrachtverde'.er in het achter- remcircuit en meesturende ach teras. Van de zgn. vliegstoelen in de R 12 TS zijn de verstelbare rugleu ningen zo hoog doorgetrokken dat zij tevens als hoofdsteunen fungeren. De R 12 TS onderscheidt zich naast het grotere vermogen, fel lere acceleratie ook van de R 12 door zijn iets completere uitrus ting en meer verfijnde afwer king. Daarvoor betaalt men dan ook 10.492 gulden, 1000 gulden meer dan voor de R 12. Uiter aard heeft de R 12 TS een elec- trisch verwarmde achterruit en is de carrosserie extra be schermd tegen klimaatsinvloe den door de tectyl ML-behande- Üng. Uiterlijk is de R 12 TS van de R 12 te onderscheiden door de ral- lywielen, een chroomstrip over de flanken en voor twee jodium- verstralers. Het remsysteem met schijfremmen voor is aan het hogere prestatiepoten- tieel aangepast door de montage van een rembekrachtiging. De R 12 TS heeft voort9 een toerentel- ler, een klokje en een gecombi neerde ruitewisser/sproeierscha- kelaar. In hoeverre de R 12 TS straks de belangstelling voor de R 12 zal vergroten is uiteraard een nog onbekende factor. Een korte kenn smakingsrit met dit nieuwe model wees wel uit dat men te doen heeft met een uitermate plezierige auto. De R 12 is dat ook al, de prestaties van de TS spreken echter nog iets meer aan. Bijzonder aspect van de wagen is de grote geruisloosheid van de motor. :tuurt bijzonder soe pel met een lichte neiging tot onderstuur, verklaarbaar door de voorwielaandrijving. De meesturende achteras, de R 12 heeft ook een dergelijke as, draagt eveneens bij tot de uit stekende wegligging. De zitposi- tie achter het stuur voldoet aan alle eisen die men daaraan kan stellen. Door de verstelbaarheid van stoelen en leuningen kunnen zowel grote als kleine personen een zit naar eigen keuze zoeken. Conclusie: De R 12 TS is in alle opzichten een bijzonder prettige auto. Prestaties, wegligging en comfort liggen duidelijk boven het niveau van hetgeen in deze prijsklasse wordt geboden. Prijs verschil van 1000 gulden t.o.v. de R 12 is door de verfijnde af werking en de extra voorzienin gen alleszins verantwoord. „Hoe weet u dat u niet meer In de bebouwde kom rijdt"? Zo maar een vraag, gesteld onderweg tijdens het afleggen van de rijproef voor vergevorderden. Ja, hoe zie je dat nou ook weer? „Aan het bord „53 km", zwarte cijfers op witte ondergrond met daar door heen vier strepen van links onder naar rechts boven",. Het blijkt niet goed te zijn. Adviseur A. Wölcken glimlacht. „Dat bord bete kent einde toegestane maximumsnelheid". Oja, denke je dan er is nog een ander bord: Blauw bord, rechthoekig met van links onder naar echts boven vier witte strepen". Dat blijkt goed te zijn. „En als dat bord nou toevallig niet hebt gezien? Ja wat dan? Autorijden is voor vele automo bilisten niets anders dan het uit voeren van een groot aantal handelingen. Hoe meer men rijdt, hoe autamatischer vaak die handelingen. Men maakt ook fouten. Bewust of onbewust. Men kweekt zich ook bepaalde gewoontes aan. Goede en slech te. En zowel van de goede als van de slechte heeft men zelf in de meeste gevallen geen weet. Het enige positieve van de cur sus is, dat men enig theoretisch inzicht krijgt :n de problematiek van het slippen. Wil men werke lijk leren hoe men uit een slip kan komen, dan dient men op z'n minst op een van de erkende slipscholen een cursus te volgen. Door de Stichting Fiets is onlangs een 64 pagina's tel lend boekje uitgegeven, waarin allerlei informat'es over de fiets en het fietsen wordt gegeven. Het boekje draagt als titel „Fiets. Wie Wat? Waar?" en geeft antwoord op vragen als: hoe men zijn ."'ets kan verzeke ren, waar men fietsen kan hu ren, aan welke wettelijke voor schriften de fietser zich moet houden, hoe men een fietstocht in groepsverband kan organise ren en wat er komt kijken bij technische uitrusting voor fiets tochten. Verder geschiedenis van de fiets, merkwaardige fiet sen, verzamelen rond de fiets en antieke fietsen in musea. Dit boekje geeft helaas niet in alle gevallen de volledige infor matie, die men zou verwachten. Aan de opstelling van de ver- bods- en gebodsborden kun je dan zien dat je niet meer in de bebouwde kom rijdt, aldus de heer Wölcken. De borden staan dan op 1 meter 50 hoogte, op ooghoogte zogezegd, vanuit de bestuurdersstoel gezien. Met dit antwoord is de vraagstelling nog niet afgelopen, want onmiddel lijk na deze uitleg komt de \\|- gende vraag. Deze: „Waarom is het belang rijk te weten dat men al dan niet in de bebouwde kom rijdt". Nou denk je dan dat is niet zo moei lijk: „in de bebouwde kom mag je niet sneller dan 50 km/u rij den, daarbuiten wel". Het kan er mee door dit antwoord maar helemaal goed is het nog niet. „Waarom nog meer?" Buiten de bebouwde kom mag je bij avond niet met stadslichten rijden". Ook dat is goed. En waarom nog meer? Geen antwoord, wel uitleg. „In de bebouwde kom mag je (soms) op voorrangswe gen parkeren, buiten de bebouw de kom is dit niet toegestaan. Binnen de bebouwde kom moet je als automobilist een bus die te kennen geeft weg te willen rijden van de halte gelegenheid geven dat te doen. Buiten de be bouwde kom behoeft dat niet". De heer Wö'cken is functionaris van de ANWB en één van de mensen die rijprof voor gevor derden afneemt. Het is geen examen. Alleen maar een obser veren hoe men rijdt- Goed of slecht. Zakken is er niet bij. Na afloop volgt een korte bespre king van wat men heeft ge daan. Ook de theoretische ken nis van de kandidaat wordt be keken aan de hand van een kaart met allerlei verkeerste kens en verkeerssituaties. De man van de ANWB ziet niets over het hoofd. Hij heeft tijdens het rijden een aantal papieren voor zich liggen, waarop alles wordt aangetekend. Kortom al rijdende wordt men geheel door gelicht. Het rapport krijgt men thuis. De rijproef voor gevorderden is een rijvaardigheidstest met de eigen auto of de auto waarmee men doorgaans rijdt. Dat rijden duurt zo'n anderhalf uur. Daar na nog een nabespreking, toet sen van de theoretische kennis, het toezenden van het verslag, alsmede het door de ANWB uit gegeven boekje „rijtechniek". in dat boekje staat precies hoe men zich in het verkeer moet gedragen om geen fouten te ma ken. In zulke gevallen verwijst het boekje naar andere eveneens bij de Stichting Fiets verkrijgbare brochures. „Fiets. Wie? Wat? Waar?" kost 3,75 en is evenals alle overige informatie verkrijgbaar bij de Stichting Fiets, Europaplein 2, Amsterdam. Vorig jaar is in ons land 4.585 miljoen liter motorbenzine afge leverd. Dit betekent een toena me van vijf procent ten opzichte van 1971. De at'evering van au- togasolie steeg van 1331 tot 1448 miljoen liter. Het door financieringsmaat schappijen verstrekte krediet voor aankoop van personenau to's beliep vorig jaar ruim 568 miljoen gulden «epen 562 miljoen in 1971. Daarb.j moet dan nog geteld worden hef bedrag aan persoonlijke leningen dat voor aanschaf van een auto werd ge bruikt. In 1971 was dat 174 mil joen gulden. De 43ste tentoonstelling voor personenwagens, die vorige week in Genève is geopend, is door de fabrikanten aanmerke lijk minder goed met primeurs bedeeld dan de vorige maand in Amsterdam gehouden RAI. Sun beam, de Britse dochter van het Chrysler-concern, en Ford bren gen nog enigszins betaalbare nieuwe auto's. Voor de kleine groep zeer welgestelden zijn er ook nieuwe modellen van Daim ler-Benz. Het is natuurlijk niet louter toeval dat Mercedes deze nieuwe serie juist in Genève aan het publiek toont. Waarschijnlijk in geen enkel ander Westeuro pees land rijden zoveel dure au- Sunbeam is in Genève aanwezig met een tweedeurs versie in de serie 1250-1500 cc. Export naar Nederland van deze wagens, voorzien van een vinyl dak wordt voorlopig niet overwogen. Binnenkort komt op de Neder landse markt de Ford Grana- da/Consul-serie met een derde carrosserievorm: tweedeurs se dan. Tot nutoe waren er van deze serie alleen 4-deurs sedans coupéversies te koop. De nieuwe wagens die Mercedes Benz toont zijn de 450-ers. Vanaf april zullen deze modellen op beperkte schaal in ons land le verbaar zijn. Er dient echter wel rekening gehouden te wor den met een levertijd van vier tot zes maanden. De nieuwe 450-serie is bedoeld om het gat tussen de 350 en 600-serie op te vullen. Het goedkoopste 450-mo- del kost straks bij ons 47.000 gulden, de duurste uitvoering iets meer dan 52.000 gulden. Bijna even duur is de in Zwit serland gemaakte Sbarro, een ongelooflijk fijn gelijnde wagen, plaats biedend aan twee volwas senen en een kind, dat dan zijn of haar bank dwars achter in vindt. De Sbarro is uitgerust met een wankelmotor. Vandaar deze rijtest. Het aantal deelnemers aan deze rijproef is per jaar zo'n kleine 2.000. „Eigenlijk zou iedere au tomobilist elke drie jaar zo'n proef moeten doen", aldus de heer F. Schalk, hoofd van de sectie rijproef voor gevorderden van de verkeersafdeüng van de ANWB. Het geld kan moeilijk 'n bezwaar zijn, 40 gulden voor le den van de ANWB, een tientje meer voor niet-leden. De heer Schalk meent dat bij een gere gelde controle van de rijstijl van de verkeersdeelnemers he" ver keer in zijn totaliteit heel wat veiliger zou (kunnen zijn. Het bedrijfsleven heeft al lang de betekenis van de rijproef voor gevorderden onderkend. Het aantal bedrijven dat zijn be roepschauffeurs iedere drie jaar voor „herhaling" naar de ANWB stuurt neemt nog steeds toe. Maar het grote gros van de verkeersdeelnemer^ blijft ab sent. Men weet het wel. Helaas wijzen de door de verkeersafde üng van de ANWB verzamelde cijfers anders uit. Er is een ten dens waarneembaar dat het ge middelde peil van de automobi list achteruit gaat. En dan te bedenken dat het hier alleen n«g m^ar gaat om de gegevens wel ke verkregen zijn door de deel neming van circa 2.000 automo bilisten. Over de laatste vier jaar was de verdeling uitgedrukt in procen ten als volgt: 1969 1970 1971 1972 zeer goed 1,4 1,6 1,2 1,0 goed 44,9 49,4 35,8 28,9 voldoende 41,3 36,4 42,2 43.9 voldoende 9,2 8,7 14,2 18,7 onvoldoende 2,8 3,6 6,3 6,8 ongeschikt 0 3 0,3 0,7 Ruim 100 au '.en kregen vorig jaar d> Jering „on voldoende"; 14 ...rd de raad ge geven de auto maar te laten staan. Of ze het inderdaad heb ben gedaan, is niet bekend. De rijtest voor gevorderden kent geen sancties. Er wordt alleen Begin juni zal rijksweg 12 tussen Den Haag cn de Duitse grens vrij wel geheel zijn voorzien van praatpalen. Alleen het (korte) wegvnk Oudenrijn-Houten moet het dan nog zonder praatpalen doen. In to taal zullen langs rijksweg 12 zo'n 125 praatpalen worden opgesteld. De praatpalen krijgen zoals elders een onderlinge afstand van twee kilometer. Vanaf juni staan de palen in verbinding n.et drie centrales in de rayons Rotterdam, Lexmond en Plan ken Wambuis. Op dit moment installeert Rijks waterstaat radio-praatpalen tus sen Den Haag en Gouda. Deze paten komen in verbinding te staan met de centrale in Rotter dam. De apparatuur voor deze centrale wordt half mei in be drijf gesteld. Tussen Gouda en Oudenrijn zijn de praatpalen al in gebruik. Langs dit wegdek van rijksweg 12 staan radlopa- len die zijn aangesloten op de centrale in Lexmond. Eveneens tot het rayon Lex mond behoren de kabel-praatpa len langs het traject Houten- Maarsbergen. Deze palen zijn ook al operationeel. Tussen Maarsbergen en de Duitse grens is men thans nog bezig met het installeren van kabelpraatpalen. De radiopalen tussen Den Haag en Oudenrijn komen in radiogra fisch kontakt te staan met de centrale. Dit soort palen plaatst men langs wegvakken die voor reconstructie in aanmerking ko- HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Bi/ Siemens is een waterkanon ontwikkeld dat gebruikt wordt voorde winning van steenkool. De zeer geconcentreerde waterstraal beukt onder een druk van 100 atmosfeer op het gesteente. De los-gewerkte steenkool wordt samen met het terugstromende water via open goten afgevoerd. Shangrl-Ia, eens verfilmd onder de naam Lost Horizon, is een le gendarisch, gelukzalig oord, dat weggedoken ligt tussen de ontoe gankelijke bergkammen van het Altaicomplex in Centraal Azië, en bewoond wordt door gezonde, vreedzame en eeuwenoude mensen. Iets dergelijks bestaat echt en wel in Ecuador, namelijk het dorp Vilcabamba en omgeving. Vilcabamba Is het Indiaanse woord voor „gewijde vallei". Daar leeft de mens ver buiten de geciviliseerde drukte en span ning. Geen gejaagdheid, geen lucht- en andere vervuilingen, geen ongezonde eetgewoonten en geen stress. Men heeft opgemerkt, dat de bewoners van Vilcabamba en omgeving (totaal ongeveer 1200 delen) klaarblijkelijk alleen maar overlijden aan ongelukken en griepinfecties, die door nieuwsgierige toeristen worden overge bracht. Er zijn veel honderdjarigen en de twee oudste bewoners rijn resp. 123 en 142 jaar oud. De kerkelijke registers staan garant voor deze opmerkelijke leeftijden. Verhoogde bloeddruk, hartkwa len en kanker zijn er onbekend. De voeding is eenvoudig en verte genwoordigt 700 calorieën (tegen 3400 in Engeland). Het vleesge bruik is gering. Wel drinken zij per dag twee tot vier kommen zelf vervaardigde rum en roken eveneens per dag veertig tot zestig met maisblad omwikkelde sigaretten van „eigen teelt", de tabak ïen oeroud, ongesai'sd product. Tenslotte gebruiken zij kruiden thee. die, naar men vermoedt, een tegengif is voor de alcohol en de tabak. De mensen vertopen geen reumatische verschijnselen en zijn tot een paar d?~cn voor f o dood fit en vitaal. Het drinkwa ter halen zij uit de rivier en dit water wordt thans secuur onder- tocht. Jong geleerd Niet alleen de hedendaagse mens, maar ook de mens uit het bron zen tijdperk sprong allesbehalve zachtzinnig met de natuur om. Dat hebben Engelse onderzoekingen aangetoond. Prof. Buckland van de universiteit van Birmingham heeft fossiel materiaal onder zocht, dat opgedolven was even buiten Doncaster. Daar heeft men een stelsel vun sloten (drainage?) blootgelegd alsmede gedeeltelijk verkoolde boomstronken, voornamelijk eiken. Buckland leidt daaruit af, dat de toenmalige mens bezig was bossen te rooien, mogelijk voor de aanleg van wegen. Met de moderne koolstof methode heeft men de ouderdom van het materiaal berekend op 3090-90 v.C. Dat was voor Engeland het bronzen tijdperk. De onderzoekers hebben voorts de verdwijning geconstateerd van tenminste vijf keversoor ten, die zich aan die bossen en dat milieu hadden aangepast en één geheel vormden met het ecologische systeem ter plautse. Deze soorten komen In heel Engeland niet meer voor. In de houtresten heeft men nog keversoorten aangetroffen, die nu zeldzaam zijn, maar toen heel algemeen waren. Schimmel en mier Sommige miersoorten, die behoren tot de zogeheten „oogstmieren" legen hele voorraden zaden aan; andere soorten, waaronder de „atta", verzamelen plantaardig materiaal. Vooral stukken van bla deren. die zij netjes uitsnijden en waarop zij schimmels kweken, die hun voornaamste voedsel uitmaken Zulke schummelbedden „bemesten" zij met bepaalde uitscheidingen. Bij de „atta sex- dens" produceren klieren in het borstégment een vloeibare massa, die naar honing ruikt en de scheikundige verbindingen fenylazijn- ut, indolazijnzuur en pyrmicaclne bevat. Dit mengsel werkt, naargelang de concentratie, grocibcvorderend of groeiremmend. In nrt mierennest is de concentratie zo gering dat de gewenste bevor- d ring van de schimmelgroei kan optreden. Of de mier de concen tratie naar de omstandigheden kan wijzigen, is niet bekend. Moge lijk kan de mens gebruik maken van deze gegevens bij de teell van schimmels, hetzij voor de voedselindustrie, hetzij voor de be reiding van antibiotica, die immers ook produkten van schimmel) rijn.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17