Wie maakt me los" Felle aanval' NVV op specialisten van Leids Academisch Ij amro bank X CcidócSou^cMit f44.- Polanen ontkent beschuldigingen^ een verlate echo van uitgestorven ventersgilde Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! 8 Dagen kriskras door Nederland Begrenzing groei zeer noodzakelijk werkgelegenheid HOOGTIJD ZATERDAG 24 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM Waar zijn ze toch geheven, de sappe laars en minimumlijders, de venters en visvrouwen, die in de donkere dagen van weleer met hun ondui delijke koopwaar langs de deuren leurden en hun ko peren daggeld bijeen schreeuwden met hartver scheurende uithalen? Waar zijn ze gebleven, de man nen met hun kleurrijke na men - schele Arle, Haarlem se Jopie, de lucifervrouw en centje duikelaar die in geen enkel gareel pasten cn daarom langs de zelfkant van het leven scharrelden om de kost voor vrouw en vele kinderen te verdienen? De meesten van hen zijn voortijdig uit de trein van de vooruitgang gesprongen en hebben vervolgens hun laatste gave rochels onder de bijl van de welvaart ge slaakt. Anderen zijn opge slokt door de witte reuzen en biologische giganten, die onze maatschappij binnen drongen. Ze konden het tempo niet meer bijsloffen en werden royaal over schreeuwd door motorge ronk en reclamekreten. Ze hoorden thuis in een donkere straat, waar het belletje gaat en stonden dan ook met lege, witte handen, toen de straat te gen de vlakte ging en het belletje vervangen werd door een beschaafde zoe mer. Ze vormden de droe sem van een armlastige sa menleving en konden toch niemand aan het verstand brengen, dat ze daarom al leen al het dichtst bij de ziel in de fles leefden. Ze werden zonder proces weg- gegumd en met Laurens Janszoon Koster en Willem van Oranje tot verre figu ren uit de geschiedenis ge promoveerd. Hun stemmen zelf grif in de begeleidende uitleg toe, dat ze hoofdzake lijk artiesten en mensen van buiten de straathandel voor haar zwanezang van buiten-negotie heeft weten te strikke/,. De oude ven ters, die echt met handel hebben gelopen, bleken al lang met stomheid te zijn geslagen. Een uitzondering Chris van Geile- Zangeres Cobi Schreijer treurt bij open groeven van de straathandel en karren, hun schemerige carbidlampen en met lood verzwaarde weegschalen: zij rusten in vrede. Nog eenmaal mogen ze in deze wereld terugkeren, nog één keer zijn hun ka rakteristieke verkooptech nieken tot leven gewekt. Dat gebeurt op de kostelij ke langspeelplaat „Wie maakt me los", waarop volkszangeres Cobi Schreijer het heimwee naar de oude straatventers in de open groeven heeft bijgezet (uitgave Negram in Heem stede). Ze geeft overigens kom, die zelf pikkenier is geweest en zanger-schilder Paultje Rollman, die in zijn Amsterdamse jeugd veel vuldig achter de mosselen- kar van zijn vader heeft gesjokt. Met de andere me dewerkers, onder wie Imca Marina en Piet Römer ver tellen ze met horten en sto ten en in geuren en kleuren het oude verhaal van een uitgestorven beroep. „Gar- naalee. Veel om een cent. Garnalen. Een stuiver een bak garnalen. Ik heb ze loepgroot. Garnalen. Garna len met polkahaar. Lek- kerrr. Kabeljaus, wie koopt er een hele of een halve. Ze kikkeren nog. Die benne le vendig". En deze gouwe ouwe: onge lukkige metselaar, die zijn ruggegraat gebroken heeft. Altijd hard gewerkt vanaf zijn twaalfde tot zijn eenen dertigste jaar. Ongelukkige metselaar. Wie helpt hem uit de nood? En weer hoor je tie groen teman van vroeger: „Wat heb ik een mooie bloem kool. Zes en een kleintje. Kom nou, zes en een halve cent. Daar kan je met een hamer op timmeren. Wie maakt me los? En deze onversneden uit Rotterdam: Jacobipotten. Pispotten en melkkannen. Jacobipotten, pispotten en melkkannen". En bij het laatste nieuws uit Amster dam: „Cetem. Koop en lees de Cetem. Stop 'm in je zak en vergeet em". Het is de grote verdienste van Cobie Schreijer ge weest, dat ze de echo van een sappig stuk vergane folklore voor het nageslacht bewaard heeft. Ze lardeert haar plaat, die gisteren offi cieel door goed geoliede schreeuwlelikerds in Am sterdam ten doop werd ge houden, met straatdeunen, buikorgels en voordrachten voor één vermoeide dame. Een heerlijke plaat. Wie maakt Cobi los? LEO THURING UTRECHT (ANP) —Volgens het NVV hebben de aan het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ver bonden hoogleraren-specialisten jarenlahg hun particuliere pa tiënten in dit overheidszieken- huis behandeld terwijl ze koste loos gebruik maakten van ruim- Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. env.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande.coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures ,,Het kopen van"^ een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W tl. HCB-2 ten, apparatuur, secretaressen, analistes, röntgenassistenten en andere hulpkrachten. Bij het Dr. Mathijsen hospitaal in Utrecht, het vroegere militaire rectie overigens een aantal particuliere artsen alleen een dienstverband aan als ze eigen patiënten in het ziekenhuis mochten behandelen, aldus het NW in „De vakbeweging". Bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden stelde de ziekenhuisdi rectie ovenigenseen aantal maanden geleden dat het privé- gebruik van de faciliteiten van het ziekenhuis moesten worden vergoed, maar dat stuitte op fel verzet bij de hoogleraren, uit- eindeliijik zijn ze echter toch ge zwicht, maar ze hebben volgens het NW evenals hun collega's bij het Mathijsen Zieikenlhuis be sloten de kosten weer door te berekenen aan hun patiënten. Ze verhaalden de kosten op de verzekeraars van hun patiënten, aldus het NW. „Wij kunnen niet controleren pf de in ons ziekenhuis werkende specialisten de kosten verbon den aan het gebruik van de zie kenhuisfaciliteiten ten behoeve van hun privé-praktijk aan hun particuliere patiënten onterecht of zelfs dubbel doorberekenen. We hebben geen reden om aan te nemen, dat dat gebeurt zoals het NW nu beweert: we heb ben nog nooit klachten gehad van patiënten, zo heeft een woord voerder van het Academisch Ziekenhuis in Leiden verklaard. „Inderdaad konden de specialis ten jarenlang tot voor kort gra tis van de ziekenhuisfaciliteiten gebruik maken, maar daarmee deden zij niets onrechtmatigs", aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plassen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. NS-identiteitsbewijs óf voordel^ uit met NS Voetbaltumult in Beiroet BEIROET (UPI) Een dode en een zwaargewonde is de voorlo pige balatns van de ongeregeld heden, die zich voordeden Wj de overgespeelde wedstrijd voor de nationale competitie van Liba non tussen Racing en Momen- men. Twee weken geleden was de ontmoeting gestaakt, omdat een toeschouwer amok maakte. In de tweede helft bij de stand 0-0 ontstonden gisteren vecht partijen tussen de spelers, waarbij een speler van Racing. George Chamoun, ernstig aan het hoofd werd gewond. Aan vankelijk probeerde de politie met hagel-salvo's het publiek te beletten op het veld te komen. Toen dat niet gelukte, werd het vuur op de menigte geopend. Daarbij werd de 26-jarige Jo seph Karam gedood. Een ande re supporter kreeg een kogel in het hoofd. Den Haag De gevolmachtigd minister van Suriname, dr. J. D. Po- lanen, heeft ontkend dat hij betrokken Is bij de aankoop van Rijn aken die bestemd zijn voor de transportonderneming HALO in Suri name. Volgens Surinaamse vakbondsleiders zouden deze Rijnaken gefinancierd zijn uit de Surinaamse staatskas voor de transporton derneming HALO die ln handen is van premier Sedney. De Surinaamse gevolmachtigde minister deelde mee dat hij indertijd van staatssecretaris van Verkeer eon Waterstaat, drs. Keyzer, ver nomen had dat enkele Rijnaken met een tonnage van 200 tot 300 ton te klein waren voor de binnenvaart en naar de schroothoop zouden verdwijnen. De Filippijnse regering had reeds enkele van deze lich ters gekocht. In Suriname bleek echter ook belangstelling voor lich ters te bestaan. Dr. Polanen ontkent dat de transportonderneming HALO eigendom is van de Surinaamse premier Sedney. „De aandelen zijn op nummer uitgegeven, en niet op naam. Verscheidene Surinaamse burgers hebben aandelen gekocht. Wat ei6 er op tegen dat ook de particulier Sedney aandelen kocht? In Nederland zijn er toch ook bewindslie den die aandelen in KLM, Hoogovens en Shell in hun bezit hebben", aldus dr. Polanen. In Rijnmond en Haags gebied DEN HAAG (ANP) In het Haagse gebied en In Rijnmond zal de groei van de werkgele genheid „ln belangrijke mate" moeten worden begrensd. Dit constateert de regionale raad voor de arbeidsmarkt voor de provincie Znld-Holland ln een „werkgelegenheldsnota Zuid- Holland". In deze sub-regio's is een zo grote groei van de werkgelegenheid te verwachten als er niet wordt in gegrepen, dat alleen een sterke toeneming van de pendel naar deze regio's in de vraag naar arbeidskrachten zal kunnen voorzien. In de subregio's Leiden, Gouda en Dordrecht wordt een vrij be langrijke groei van het eigen aanbod van arbeidskrachten verwacht in de periode tot 1980, waarop de werkgelegenheidsno- ta betrekking heeft. In deze drie gebieden moet gestreefd worden naar een ontwikkeling van de werkgelegenheid, die wat het aantal betreft, in de pas loopt met deze groei van het aanbod. Deze drie subregio's zullen vooral een rol spelen als opvag- gebied voor migranten uit Rijn- mond en het Haagse gebied. Over het geheel genomen is in Zuid-Holland maar een beperkte groei van het eigen natuurlijke aanbod van arbeidskrachten te verwachten. Dit aanbod zal in 1980 niet meer dan 9.000 groter zijn dan in 1970. Zou het huidige beleid niet worden gewijzigd, dan zal de vraag 'naar arbeids krachten met 60,000 groeien. Zou men hierin willen voorzien, dan zou een dermate groot be- ro'ep op arbeidsaanbod van bui ten de provincie (pend«l en bui tenlandse arbeiders) moeten worden gedaan, dat een ontwik keling ontstaat, die uit een oog punt van bevolkingsconcentra tie, ruimtelijke ontwikkeling en kwalitatieve verbetering als on gunstig moet worden beoor deeld. zegt de nota. Athene vraagt VARA vervanger voor Courant HILVERSUM (ANP) - De Griek sc regering heeft de VARA tele grafisch verzocht, haar corres pondent in Athene, Ab Coerant, te vervangen door een ander. Coeratnt, die dinsdag bij studen tendemonstraties door de politie het ziekenhuis werd ingeslagen moet zoals bekend het land zo snel mogelijk verlaten. De Griekse regering beschuldigt hem van opruiing, provocatie en belediging. Huurverhoging maakt leven duurder fn de eerste maanden van 1973 hebben overheid en bedrijfsleven de stijging van het nationale cijfer dat de kosten van het levenson derhoud aangeeft, aardig onder controle weten te houden. Zelfs in- fonmamten die zich als hoofdtaak gesteld hebben van de daken te schreeuwen dat in de Nederlandse samenleving op sociaal-econo misch gebied niets meer deugt, stelden zich voor hun doen beschei den op. Maar per april komt er een maatregel die het leven voor vele Neder landers weer een stuk duurder maakt: een huurverhoging voor de meeste woningen binnen het kader van minister Udlnk's harmonisa tieplan. Verwacht wordt een huurstijging van gemiddeld 6 procent met uitlopers tot 9 procent. Aan deze huurstijging ontkomen naast de bezitters van een eigen woning de huurders die een huis betrokken hebben dat na 31 maart 1972 is klaargekomen. Maar die huurders vallen in de meeste gevallen ol in de categorie van bur gers cnet een hoge huurlast. Alle óverigen gaan meer verwonen. In de meeste gevallen zal die last wel via loonsveihogingen of sociale uitkeringen gecompenseerd wor den; met de bekende kans op onder- en overcompensatie. Maar daarmee is de kous nog niet af. Onrechtvaardig Aan minister Udinks beleid liggen enkele goede overwegingen ten grondslag. Het is sociaal gerechtvaardigd om mensen die in ge subsidieerde huizen wonen zo veel mogelijk gelijkberechtigd te be handelen, vooral als dit tot gevolg heeft dat er meer geld binnen komt of 'binnen blijft om het sociaal bouwbeleid te kunnen voortzet ten. Het is evenmin onrechtvaardig om ook oudere niet-gesubsidieerde wo ningen in het harmonisatiebeleid te betrekken. Het kan de doorstro ming bevorderen, de eigenaar een billijk rendement verzekeren over zijn investeringen (mits de woningen lin goede staat verkeren) en het is tevens een hulpmiddel om de volledige huurliberalisntie nog wat op te schorten in gebieden vooral gelegen in de Rand stad waar de huisvestingssituatie de liberalisatie nog ongewenst maakt. Maar er zullen wel weer gevallen komen naast die van huurders die ten onrechte klagen van huurverhogingen die misplaatst zijn omdat in het geval van een evenwichtige woningenmarkt zelfs voor de nu nog geldende huur geen mens er graag onderdak zou vinden; vanwege de slechte staat, het gemis aan elk comfort en de onaan trekkelijke situering. In die gevallen moet voorkomen worden dal de verhuurder zijn recht om een veriioging voor te stellen gaat han teren als een recht om die verhoging zonder meer ln te voeren. Toekomst politieke groepen die binnenkort het beleid van mr. Blesheuvel c.s. gaan overnemen, hebben zich in het verleden verzet of kri tisch opgesteld tegen de huurpolitiek van de ministers Schut en Udink. De Nederlandse burger imag dan ook benieuwd afwachten wat straks het alternatief van de nieuwe regering zal zijn. Wij vinden het belangrijkste dat de overheid beter dan in het verle den gaat proberen de kosten van de nieuwbouw aan banden te leg gen en daarmee ook de huren van de nieuwbouw. Want in deze sector is een forse bijdrage aan de inflatie geleverd en de daardoor ontstane druk maakt de overheid niet ongedaan door belastingmaatregelen of door het bedrijfsleven tot compenserende loonsverhogingen te laten besluiten. D" Op rechtstreekse Instructie van paus Paulus heeft de Vatifeaanse congregatie voor de geloofsleer Norberto Valentini en Clara dl Meglio geëxcommuniceerd we gens liet boek „sex en de biecht stoel". Hierin komen 112 echte en gesimuleerde biechten voor met uitspraken van biechtva ders. Beiden hadden, met ver fijnde lulstervlnkapparaten in diverse Romeinse kerken opge nomen wat er ln de biechtstoel gezegd werd. VARA in het telegram dot zijn opvolger dc volledige vrijheid en medewerking zal krijgen om zijn werk te doen. De VARA handhaaft onverminderd haar protest tegen een eventue le uitwijzing en constateert dat er geen enkele aanwijzing is. dat een vervanger van Coerant niet eenzelfde behandeling ten deel zal vallen. Er zal door de VARA dan ook geen opvolger worden aangewezen. Vontnissen Watergateproces Washington In Washington is Gordon Llddy, die be schouwd wordt als voor naamste figuur ln het proces Inzake de republikeinse ma chinaties tegen de dempen* tlsche partij bij de presidents verkiezingen van vorig jaar, verordeld tot een gevange nisstraf van minimaal zes Jaar. Ook moet hij een boete betalen van 40.000 dollar. Kort tevoren had een van de zes andere verdachten in een brief aan de rechter laten weten, dat hij na de uit spraak bereid was ln een persoonlijk gesprek te vertel len wie de man achter de schermen was bij het aan brengen van afluisterappara tuur in het democratische hoofdkwartier in het Water- gate-gebouw in Washington. Deze verdachte, James McCord, is hoofd geweest van de veiligheidsdienst bij de campagne om president Nixon een nieuwe ambtster mijn te bezorgen. Dc rechter deelde mee, dat hij zijn uitspraak tegen MCord tenminste een week zou uit stellen. Vuurgevecht in Rawalpindi RAWALPINDI (AP) - De Pakis taanse regering heeft bekend ge- maakt dat zeven personen om het leven zijn gekomen en 7t» zijn gewond van wie enkele ern stig, toen tijdens een massale politieke bijeenkomst van tegen standers van het bewind van president Zulflkar Ali Bhoetto In Rawalpindi een schietpartij uit brak. Bij een verkeersongeval dat gistermiddag op de Rijks straatweg in Wassenaar plaatshad zijn drie personen gewond geraakt. Zij zijn met een hersenschudding en schaaf- en snijwonden naar de Ursula-kliniek vervoerd. Het ongeval ontstond, toen een personenauto, bestuurd door de 38-jarige mevrouw G. J. P. E. uit Wassenaar bij het oprijden van de secundaire rijbaan van de Rijksstraat weg met haar auto werd aangereden door een truck met oplegger, die werd be stuurd door een 26-jarige in woner van Velp. Na de bot sing kwam de auto in een sloot terecht, terwijl de truck tegen de vangrail belandde. Behalve de belde bestuur ders raakte ook een 30-jarige inzittende van de personen auto uit Leiderdorp gewond. Het verkeer op de secundai re rijbaan ondervond gerui me tijd stagnatie van het on geval. Een overzicht van de ravage. VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht Contr. Relffel een-Boeren leenbank, Eindhoven

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7