KVP EN AR BLIJVEN IN GESPREK MET BURGER itr Boersma wil metaalberaad stimuleren Wilde vechtpartij in de Haagse Noordpolderstraat CD-gedachte zwaar beproefd v.d.wiel Geen hoop meer voor bestand in Ulster v.d.wiel Salarissen ministers aehter bij ontwikkeling Vier medici openbaar voor tuchtcollege 64e JAARGANG No. 119462 ZATERDAG 24 MAART 1973 DAGBIAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Zes kamp sport; 21.45 uur Farce Majeure, 22.35 Hier en nu, met o.a. een reportage over een stamhoofd op Nieuw-Guinea en de situatie bij de Co-op. Ned. II: 20.21 uur Commissaris Maigret. Zondag: Ned. I: 20.35 uur Duys op zondag, in gesprek met Bert Haanstra. Geleidelijk meer bewolking maar overdag nog droog weer. Tot matig toenemende wind uit zui delijke richtingen. Max. tempe raturen omstreeks 18 graden. Zondag: zon 6.32 - 19.01, maan (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG K.V.P. en A.R. zullen met formateur Burger in gesprek blijven. Gisteravond besloot de A.R.-fractie hiertoe. Vandaag neemt de K.V.P.-fractie eenzelfde be sluit. Daarop is gisteravond door het partijbestuur reeds sterk aangedrongen. Maandag gaan de heren Andriessen (KVP) en Aantjes (AR) hoogstwaarschijnlijk weer naar de formateur. Vooral de heer Aantjes is er daarbij op uit het verschil in positie met de C-H.U, die zich van mr. Burger heeft afgewend te minimaliseren en zo mogelijk op te heffen. Niet duidelijk is echter vooralsnog hoe dat zou kunnen. De AR-fractie is overigens verdeeld over de stellingname in verdere besprekingen met de formateur. Wee punten stonden gisteren' centaal in de beraadslagingen; namelijk moeten K.V.P. en A.R. aan de formatie-Burger blijven meewerken en, zo ja, op welke voorwaarden? Wat zijn daarvan de gevolgen voor de christen-democratische samen werking met de C.H.U-? 1 de A.R.-fractie was een zestal leden onder aanvoering van •mej. Van Leeuwen van oordeel Turkse gastarbeiders in Solingen hebben een complete ziekenambu- lance bij elkaar gespaard voor de stad Cal in West-Anatolië, waar zij vandaan komen. Een van hen zal binnenkort de wagen, waarvoor 19.000 gulden is betaald, naar Turkije rijden. Papegaai sticht brand T. MORITZ (DPA) Een pape gaai in een pension in St. Mo- ritz heeft gisteren brand veroor zaakt die voor 5.000 gulden ma teriële schade heeft aangericht. let dier knabbelde op een papie ren lucifer waarbij door de wrijving de zwavel ontbrandde. De brandende lucifer viel op een tapijt dat vlam vatte. e 60-jarige sultan Hamengkoe Boewono is gekozen tot vice-pre sident van de republiek van In donesië. Voor het eerst sedert Mohammed Hatta na menings verschil met de toenmalige pre- sirent Soekarno aftrad, heeft In donesië weer een vice-president. OP ZATERDAG 24 MAART dansen m.m.v. TOBY COLLAR In het Dorpshuis te Rijpwetering Aanvang 20.00 uur. let op't markante van uw kin! X Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 6Z Lelden. dat men alleen' aan de forma tie-Burger moest blijven mee doen als met de linkse drie als nog harde afspraken over een aantal belangrijke programma punten te maken zijn. Fractie leider Aantjes en de overige ze ven leden menen echter dat zulks in strijd zou zijn met het extra parlementair karakter van het kabinet Den Uyl. Hij wil liever geen afspraken ma ken doch kandidaat-premier Den Uyl waarschuwen welké even tuele voorstellen van zijn kabi net voor AR onaanvaardbaar zouden zijn. Die houding vindt ook veel aanhang bij de mid denmoot van de K.V.P.-fractie, maar fractieleider Andriessen zelf voelt er meer voor om in komende besprekingen met het duo Burger-Den Uyl er op pro grammatisch gebied nog uit te slepen wat er in zit. Dat wil ook de linkervleugel. Een deel van de rechtervleugel zou echter het liefst het voorbeeld van de C.H.U. willen volgen en afha ken. Doorgaan met de formatie-Burger zal grote consequenties kunnen hebben voor de christen-demo cratische samenwerking van KVP, AR en CHU. Over die samenwerking zouden de partij en op 19 mei belangrijke beslis singen gaan nemeri, die naar alle waarschijnlijkheid de tot standkoming van een federatie zouden opleveren. Die samen werking zou evenwel zeer op de proef worden gesteld en veel van zijn' geloofwaardigheid ver liezen, als de C.H.U. als enige buiten het kabinet Den Uyl zou blijven. De grootste hoogoven ter wereld, in bedrijf bij August Thyssen in Duisburg, behoeft niet buiten gebruik te worden gesteld zoals om wonenden wegens het enorme lawaai geëist hadden. Maar half mei moet de .Zwarte Reus" wel zijn lawaai van 65 tot 55 decibel terug gebracht hebben. DEN HAAG (ANP) De salaris sen van de ministers en staats secretarissen, die met Ingang van 1 januari jongstleden met 7,4 procent verhoogd zijn, blij ven toch nog met 6,5 procent achter bij de algemene loonont wikkeling. Dit heeft premier Biesheuvel gis teren geantwoord op donderdag gestelde schriftelijke vragen van de DS'70-kamerleden Ber ger (fractievoorzitter) E. Drees en De Brauw (oud-bewindslie den in het kabinet-Biesheuvel). Volgens de premier is met dat besluit wel degelijk rekening ge houden met de wens, terughou dendheid te betrachten bij de verhoging van hogere inkomens in het kader van een rechtvaar diger inkomensverdeling. ,,Het enige passende antwoord op - de zinloze Britse politiek van militaire onderdrukking, is ge- LONDEN Aan de hoop op wapend verzet", aldus het IRA- een wapenstilstand in Noord-Ier- communiqué, land is een einde gemaakt door de provisionele^ IRA, die ver- Minister Wbitelaw en de Britse regering zijn bitter teleurge steld. Zij moeten rekening hou- klaard heeft „Er zit voor niets anders op dan onze cam pagne van gewapend verzet voort te zetten". De voorlopige IRA verwerpt de Britse constitutionele voorstellen over de toekomst van Ulster. Volgens deze militante vleugel van de republikeinse verzetsbe- q6 katholieke oppositieleider Jer- weging heeft het ry Fitt. wiens SDLP-partij het den met de mogelijkheid nog meer bloedvergieten en de omstandigheden die bijzonder gevaarlijk zijn door de halsstar rige houding van de actiegroep van militante protestanten. witboek ten doel dictatuur te maken Ierland. Kikvorsmannen in ondergelopen kolenmijn LONDEN (DPA) Kikvorsman nen zijn gisteren de ondergelo pen Loflhouse-kolenmljn bij het Engelse Wakefield binnenge drongen. Sinds woensdag zitten hier zeven mijnwerkers op 250 meter onder het aardoppervlak opgesloten. De reddingsploeg moest tot borst hoogte door het ijskoude water en het dikke kolensiik waden om bij de ondergelopen mijn gang, waar de zeven mannen zitten, te komen. Het is nog niet te zeggen, wanneer de redders de plaats van het ongeluk kun nen bereiken. Als de ingeslote- nen zich in een luchtzak zouden bevinden, is er een kans dat zij nog in leven zijn. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken heeft een poging gedaan de besprekingen over een nieuwe metaal c.a.o. en andere contracten in de industrie weer op gang te brengen. De industrie bonden hebben gretig ingestemd en de minister gevraagd de be sprekingen voor te zitten. De werkgevers hebben nog geen antwoord gegeven. Zij hadden trouwens de indruk dat de minister voors hands meer ging om bet verzamelen van gegevens. ,De minister mag van ons ter op lossing van het conflict elke rol spelen die hem goed dunkt, al leen niet die van arbiter met bindende uitspraak, want de le den hebben het laatste woord", zo vertelaarde de heer A. Groe- nevelt, gisteren namens de in dustriebonden. De werkgevers hebben laten weten dat ze geen behoefte hebben aan bemidde ling, maar het aanwijzen van een informateur om uit de im passe te komen, zoals men bij Koninkrijkscommissie Nog dit jaar de adviezen ORANJESTAD (ANP) - Het ziet er naar uit dat de konink rijkscommissie die aan de rege ringen van Nederland, de Ne derlandse Antillen en Suriname adviezen uit moet brengen over nieuwe verhoudingen tussen de drie rijksdelen vóór het einde van dit Jaar het werk kan af sluiten. Na twee weken verga deren op Curasao en Aruba werd de derde voltallige bijeen komst gisteren in Oranjestad (Aruba) afgesloten. In de tweede helft van april of be gin mei zullen de commissies weer bij elkaar komen en wel in Den Haag. de Hoogovens wil, kan wellicht nuttig zijn. De metaalwerkge vers zullen echter een initiatie ven op dit punt nemen. De heer Groenevelt zei dat de mi nister de industriebonden vorige week woensdag reeds benaderd had en hij noemde het onbegrij pelijk dat de werkgevers de be windsman al anderhalve week op een antwoord laten wachten, terwijl zij zich zo bezorgd tonen over de sohade die de economie lijdt door de acties. De bonden hebben de minister gezegd dat zij weliswaar een maximum in de compensatie van de kosten stijging wensen, maar dat er ondertiandeld kan worden over de hoogte van dat maximum. Tot dusver is uitgegaan van een maximale prijscompensatie van 250 gu'den per procent prijsstij ging. De werkgevers hebben dit een ultimatieve eis genoemd. De bonden zeggen echter dat het pas een ultimatum is e- worden toen bleek dat de werk gevers er zelfs niet over wensen te spreken. Overigens hebben de centrale werkgeversorganisaties ook gis teren nog eens verklaard dat zij het principe van een maximum voor de prijscompensatie blij ven afwijzen, omdat dit zou lei den tot inkom ensrvermindering voor de hogere inkomens. Wel willen zij praten over het princi pe van het instrument van de prijscompensatie. Rotterdam (ANP) Twee Rotterdamse huisartsen en twee specialisten van het academisoh zieken huis Dijkzigt in de Maasstad zullen zich donderdag 5 april voor het me disch tuchtcollege in Den Haag in een openbare zitting moeten verantwoor den naar aanleiding van de klacht die het Rotterdamse echtpaar Westdijk tegen hen heeft in- gediend. Volgens het echtpaar heb ben deze medici d« slechte lichamelijke conditie van hun 20-jarige zoon Jan onvoldoende onder kend met als ge volg dat de jonge man op 13 juli van het vorig jaar over leed in een huis, dat hij samen met drie vrienden in Rot terdam had ge kraakt. witboek niet goedkeurt, maar het toch niet helemaal verwerpt sprak vanmiddag zijn grote spijt uit over de houding van de provisionele IRA. In Belfast zijn vannacht twee Britse militairen gedood en twee gewond bij een overval op een flatwoning. Joseph Kennedy, de zoon van wijlen senator Kenne dy heeft zijn baantje als sociaal werker na vier we ken er aan gegeven, nadat in het gemeentebestuur van San Francisco kritiek was geuit waarom de be trekking niet gegeven was aan een ingezetene van de stad. Marechaussee en 2 man gewond De Haagse politie heeft gisteravond in de Noordpolderstraat In Den Haag na een schietpartij drie mannen kunnen arresteren, die ziclt krachtdadig verzetten toen één van hen naar zijn autopapieren werd gevraagd. Twee van do drie mannen cn een marechaussee werden in het been getroffen. Zij konden na behandeling ln liet Westeinde ziekenhuis weer naar huls. Een 25-jarige agent en een 21-jari- ge marechaussee vroegen in de Noordpolderstraat een 23-jarige Haagse chauffeur naar zijn pa pieren, nadat zij hem met hoge snelheid door de Stuwstraat hadden zien rijden. Plotseling verschenen twee mannen ten to nele, die de marechaussee aan vielen. De agent liep terug naar de surveillanceauto om om as sistentie te vragen. De chauf feur was Inmiddels uit zijn auto gestapt en trok de politieradio kapot. In afwachting van assistentie trachtte de agent zijn collega te ontzetten. Kort na elkaar ver dwenen de chauffeur en een van de twee andere mannen, een 21-jarige glazenwasser, in een woning en keerden terug met respectievelijk een sabel en een mes. Hiermee bedreigden zij de agent, die hierop een waarschu wingsschot loste. Toen dit geen' effect had loste hij twee gerichte schoten. Eén van de kogels trof het been van de met de marechaussee vechtende zwager van do glazenwasser, een 18-jarlge Hagenaar zonder beroep. De andere kogel schampte het been van de chauffeur en trof vervolgens het been van een 24-jarige mare chaussee, die inmiddels met nog circa 20 collega's ter verster king was gearriveerd. Het mes is in beslag genomen. De sabel was gisteravond nog niet te recht. Het drietal was bij de po litie bekend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1