„Ik ben de eerste milieurechercheur" „De 2,5 miljoen huurders hebben bijna niets te zeggen" „we kunnen de huren nauwelijks 'meer opbrengen" R. H. KLEBERG: INITIATIEFNEMERS NVH: De heer R. H. Kleberg heeft vijf jaren als ana list bij de Meld- en Regelkamer van Rijnmond achter zich. De naam van milieurechercheur hij werd uitgekozen uit vele sollicitanten zit hem niet zo lekker. Het lijkt teveel op „politie man spélen". Milieu-inspecteur, milieubeheer der, lijkt hem beter. „De raad en het College van B. en W. van Reeuwijk zagen met grote zorg de verkaveling van de boorden van de plassen en hadden wei nig greep daarop. Er waren natuurlijk al ver- scheidenen verordeningen, maar desondanks „liep het niet lekker". De oplossing was één man de taken te geven die er op milieugebied rijn en gaan komen", aldus de heer Kleberg. „Daarmee is het natuurlijk nog geen louter ad ministrative baan waarin ik me alleen maar be zighoud met grondverdeling. Dat ook natuurlijk. Ik heb daar wel een stem In. Als er wat ver kocht moet worden of nieuw gebouwd, dan wordt op de milieu-inspectie bekeken of het in het landschap staat. De adviesbureaus, zoals van Stad en Landschap, blijven bestaan". MAN IN 'T WATER „Maar in feite ben ik de ,,man-in-'t-veld" of de „man-in-'t-water" zo u wilt. Ik heb een motor boot tot mijn beschikking zodat ik bijvoorbeeld ook de eilandjes, waar ook nogal eens wat klan- destien geklungeld wordt, kan bereiken. En met klandestien geklungel bedoel ik dan het zetten van schuttingen, steigers aanleggen, het huisje groter maken, wat voor het landschap niet al tijd een aanwinst is. Daarnaast houd ik me bezig met waterveront reiniging. Het water wordt bemonsterd door het waterschap Rijnland, de uitslagen worden mij toegestuurd en dan wordt bekeken of er bijvoor beeld gezwommen mag worden of niet. De ern stigste watervervuiling van de Reeuwijkse plassen blijkt te worden veroorzaakt door de fe- caliënlozing en de overbemesting van het wa ter." „Alle huizen en recreatiewoningen zullen zo spoedig mogelijk gecontroleerd worden op een deugdelijke werking van de septictanks. Wat de overbemesting betreft, die wordt voornamelijk bewerkstelligd door de wasmiddelenlozing en de glerlozing van de boerderijen. Want het zijn niet alleen de recreanten, de toeristen, die de ver vuilers blijken. Veel van de oorspronkelijke be woners, die van ouder op ouder hun huisvuil in sloten of op eilandjes deponeerden, doen dat nog. Hoewel ze op deze nieuwe functie, de mi lieurechercheur, erg positief reageerden. Mis schien gaan ze nu inzien dat dat gewoon niet langer kan." CONTACTMAN „In zekere zin kan men mijn functie ook zien als die van contactman tussen gemeente en be volking. Men komt vaak bij mij, al Is het dan met kleine dingen als: mag ik een steigertje bouwen en zo. Ik kan natuurlijk niet buiten de bestemmingsplannen omgaan maar dat is lo gisch. Een steigertje zal het aanzien van het landschap niet zo erg aantasten, maar het bou wen van huizen langs de oevers van de plassen wel. En maar al te veel mensen willen overi gens heel begrijpelijk - tegen krankzinnig hoge prijzen langs die plassen wonen. En daarin moet ik ze teleurstellen". Er zijn ook veel mensen, die langs de boorden van de plassen een stukje grond hebben waar ze graag op willen bouwen. Ook die moet ik nul op het rekest geven. Daarmee wordt de privé- eigendom niet aangetast. Zo mogen op hun el- gen stukje recreëren. Van 's morgens zeven tot zonsondergang mogen ze een tentje neerzetten. Kijk, je moet nu eenmaal ergens een streep zet ten. En dat kan voor het particulier gebruik van de eigendom wel eens vervelend zijn, na tuurlijk". „Maar laten we eerlijk zijn. Dit was en is nog op vele plekken een prachtig landschap. Door een slordige verkaveling en maar-raak-bouwen is de landschappelijke waarde van enkele plas sen hard achteruit gegaan. Wat moet jc dan?" Reeuwijks milieurechercheur is een beminnelijk man, maar kom niet aan zijn landschap. „Voorlopig ben ik aan het inventariseren en oriënteren. Noem het maar verkennen van het milieu. Ik heb echter nog geen procesverbaal opgemaakt". Dat kan natuurlijk altijd nog komen. GERARD CRONé R. H. Kleberg, Nederlands eerste milieurechercheur. bond krijgt, vorm je wel een ze kere macht en misschien kun je die strukturele veranderingen wel bereiken. We zitten nu 28 jaar na de oorlog en nog steeds is er woningnood. Er is tot nu toe weinig gebeurd om de bevol king te aktiveren en misschien doen wij er nog eens 28 jaar over om werkelijk strukturele veranderingen tot stand te bren gen. Maar als ons dat lukt, dan ben dk al tevreden: het is ge woon een kwestie van de lange adem." VERBOND Georg Hollinga valt op dit punt bij en zegt: „Door de steeds slechter wordende omstandighe den van de huurder is men er al veel meer van doordrongen dat ze niet alles hoeven te pikken en ze pikken het ook niet meer (er zijn in Nederland al 150 bekende huurdersverenigingen en zeer zeker nog een groot aantal onbe kende). Dit is het resultaat van buitenparlementaire aktie, die, zo blijkt in de praktijk, wel de gelijk succes heeft. Daarbij komt dat het niet alleen de jon geren zijn die in verzet komen, zoals wel vaak gedacht wordt, tegenwoordig zijn het ook oude ren, gepensioneerden, die aktie- comité's opzetten." „Heel vaak wordt gedacht", zegt Chris Zandvoort, „dat men sen in de krottenwijken, zij die in de meest beroerde omstandig heden wonen, in opstand komen. Maar volgens mijn ervaring is het net andersom. In de krotten wijken zijn de huren meestal niet hoog en nog wel op te bren gen." „In de steriele nieuwbouwwijken zijn de huren echter vaak hoog. Ze zijn bijna niet meer op te brengen. Daar komen dan nog de huurverhogingen bij en de minister kan nu wel makkelijk zeggen dat er eenzesde of eenze- vende van het inkomen ver woond mag worden. In de prak tijk is dit percentage natuurlijk veel hoger. Thuis zijn er dan ook altijd problemen om de cen ten, waardoor spanningen in het huwelijk optreden. VUIST MAKEN „In de eerste plaats moeten we zorgen zo groot mogelijk te wor den. We moeten een vuist kun nen maken tegenover de ver huurders. De belangrijkste taak die we hebben is erkenning af dwingen. Ze moeten weten dat we bestaan. Parlementariërs zuilen moeten worden benaderd. We willen ze liever niet in de orga nisatie hebben, want waar we voor op moeten passen is dat het een club wordt die van boven af bestuurd gaat worden. De initiatieven zullen van onderen, vanaf de basis moeten komen. We zullen vrij moeten staan te genover alle fracties en welke politieke partij dan ook moet op onze aktles kunnen ingaan." Om nog eens aan te tonen hoe fundamenteel fout het zit op het huurfront komt Georg Hollinga met het volgende voorbeeld: „Weet u dat het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds een eigen vermogen heeft van 28 miljard? Als je ze dan opbelt en vraagt hoe rit dat nu, dan zeggen ze: ja, dat is wel zo, maar we moe ten 26 miljard lenen aan de overheid tegen drie procent. Dat is toch te gek." Een ander voorbeeld: „In de nota Volkshuisvesting", zegt Chris Zandvoort, „wordt de be leggers een rendement gegaran deerd van circa acht procent. In de nota wordt alleen aandacht gegeven aan de garanties voor de investeerder. Niets over het sociaal klimaat en niets over de rechten van de huurder." BERT TIGCHELAAR PURMEREND/HILVER- SUM „De meest harde aktie die je zou kunnen voeren 5s een algemene huurdersstaking, maar dat heeft natuurlijk enorme economische consequenties. Of zo'n staking ooit uitge roepen zal kunnen worden, hangt af van het feit of het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties vol doende macht zal krijgen. Voorlopig zijn we nog bezig de organisatie op poten te zetten". Aldus Chris Zand- b voort. Sinds 3 Triaart heeft ;tui Nederland .zijn overkoepe lende huurdersorganisatie (het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties. Dat werd tijd ook, aldus twee representanten van de ijw organisatie. Chris Zand voort uit Purmerend en Georg Hollinga uit Hilver- sum. afle elo Op het ogenblik zijn zo'n '45 or- ganisaties aangesloten en verte genwoordigt het Nederlands Ver bond van Huurdersorganisaties ongeveer 30.000 mensen. „Maar het is pas een begin", veront schuldigen Chris Zandvoort en Georg Hollinga zich. rö| Het 8aat hierom zeggen ze: „Er wordt met de huurders gesold op een verschrikkelijke manier. Er zijn 2,5 miljoen huurders in Nederland. In je eentje kun je niets doen. Men liep over ons heen. Waar het plaatselijk te dol werd, kwam een aktiegroep of een huurdersvereniging. Maar alle groepen of comité's moeten 2|. nu opnieuw beginnen, allemaal van voren af aan. Wij willen pu een soort informatiebank ma ken, waar huurdersverenigingen terecht kunnen. Alle aanloop- moeilijkheden zijn dan van de baan. We kunnen op die manier de aktievoerders met elkaar in kbl kontakt brengen." De behoefte aan goede informa- tie is groot. - Op het ogenblik staan er weer allerlei dingen te gebeuren met de huren in Ne derland. Per 1 april mogen de meeste huren weer worden ver hoogd en de ontevredenheid on der de huurders groeit. Ook het feit dat de huurbescher- ming door een wrakke wet veel al weggevallen is, maakt dat kantonrechters overstelpt wor den met aanvragen voor ontrui ming en wettelijk moeten die aanvragen meestal worden geho noreerd. Mensen komen op straat te staan en de gemeenten moeten maar zien dat ze nieuw onderdak krijgen. DURE HUIZEN „Over een jaar of tien zijn e* alleen nog maar dure huizen in Nederland door de liberalisatie. De nivellering van de huren wordt met kracht doorgezet", zegt Chris Zandvoort. „Een groot deel van de bevolking kan de hoge huur niet meer opbren gen en wordt zeg maar afhanke lijk van een sociale instelling. Dat is psychologisch helemaal fout. Iedere Nederlander wil toch met zijn twee handen een boterham verdienen en wil zelf rijn huur kunnen betalen. Hij wil toch niet afhankelijk zijn." Aan deze problematiek wil de overkoepelende huurdersorgani satie wat gaan doen. „We zullen een macht moeten vormen. We zullen zo groot moeten worden, dat men niet meer met ons spot. In alle beleidvoerende organen zal het NVH vertegenwoordigd moeten zijn als belangenbeharti gers van de huurders in Neder land. Op die manier kun je druk uitoefenen en kun je er naar streven dat wonen In Nederland een sociaal recht wordt. Dan kan je ook wat gaan doen aan de verhouding tussen rechten en plichten van huurder en ver huurder, welke verhouding er nu op neer komt dat de huurders meer plichten dan rechten heb ben". Het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties heeft on langs een congres gehouden waar een politiek eisenprogram is behandeld: het parlement en de regering dienen te erkennen dat wonen een sociaal grond recht is. Wonen moet buiten de economische wet van vraag en aanbod gehouden worden. Dit sociale recht op huisvesting zal leidraad moeten worden bij de vaststelling van de volkshuisves- tingspolitiek. Dit is de belang rijkste politieke eis. Andere taken die de bond ziet zijn: het streven naar een stan daard huurovereenkomst; het aktiveren en doen oprichten van huurdersorganisaties (de basis van het verbond); het geven van juridische adviezen en bij stand en het socialiseren van woningbouwverenigingen. Chris Zandvoort: „Wij willen al leen maar een overkoepelend or gaan rijn voor de verschillende huurdersveren'igingen en aktie- comité's. Wij hebben geen poli tieke kleur of richting. Geen en kele groepering is tot nu toe in staat gebleken strukturele ver anderingen in de volkshuisves ting te bewerkstelligen. Met 2,5 milj. huurders, die je na tuurlijk nooit alle in een ver- De initiatiefnemers van het Nederlands Verbond L linga (links) en Ch. Zandvoort. huurdersverenigingen de heren G. Hol-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15