PILOTE ZIT GELATEN THUIS EN BORDUURT Na crash geen werk meer voor Elisabeth Friske Witkar: een bank op vier wielen Startklaar voor te drukke stadsverkeer Elisabeth Friske toen zij haar beroep, pilote, nog kon uitoefenen. (Van een onzer verslaggeefsters) BRAUNSCHWEIG - Een van Europa's zeer weinige straalverkeersvliegsters Elisabeth Friske uit de West- duitse stad Braunschweig, zit thuis en borduurt. De vrouw, wier opleiding ruim 150.000 gulden heeft gekost, wil echter niets liever dan „de lucht in". Maar geen en kele luchtvaartmaatschappij wil de 33-jarige pilote in dienst nemen. Al zeventien keer heeft zij bij diverse luchtvaartmaatschappijen over de gehele wereld gesol liciteerd, maar ze werd telkens weer afgewimpeld. Langzamerhand gelooft deze jonge vrouw er niet meer in ooit nog in de cockpit van een verkeersvliegtuig te zullen zitten. Elisabeth Friske bij haar tegenwoordige bezigheden: borduren. Een Bac 1-11 vliegtuig van de Duitse chartermaatschappij Pan International stijgt in de namid dag van 6 september 1971 op van het vliegveld van Hamburg met bestemming Malaga. De stemming onder de 115 passa giers is uitstekend. Iedereen verheugt zich op een veertien daagse vakan."? in de zon. De vreugde is echter maar van kor te duur. Vlak na de start valt een van de twee straalmotoren uit na twee explosies. De piloot tracht een noodlanding te maken op de drukke autoweg Ham burg-Kiel. De noodlanding lukt maai ten dele omdat het toestel vlak voor het aan de grond komt, met de staart een brug leuning raakt. De vleugels breken af. het toe stel spat uiteen en sommige de len komen brandend op de grond neer. Door ingeslagen rui ten, gaten die in de romp zijn gevallen en door nooduitgangen rennen overlevenden naar bui ten. Op en vond de Autobahn ontstaat een ontzettende chaos van dooreen rennende mensen op zoek naar familieleden. Par ticulieren en hulpbiedende auto mobilisten ontfermen zich over gewonden en brengen hen naar ziekenhuizen in de omgeving. Mede daardoor weet men aan vankelijk niet hoeveel overleven den er zijn. Later blijkt dat 99 van de 121 inzittenden (115 pas sagiers en 6 bemanningsleden) er het leven afgebracht hebben. Onder hen is co-pilote Elisabeth Friske, die acht weken lang met een open beenbreuk in een zie kenhuis moest blijven. De pas opgerichte chartermaat schappij Pan International, eige- Uit deze cockpit kwam Elisabeth Friske met haar mede-bemanningleden levend naar buiten. naar van het vliegtuig, kon de klap niet te boven komen. Het ongeluk, veroorzaakt door kero sine in plaats van water in het koelsysteem, brengt de eigena ren van Pan International naar het faillissement. Zo komt het, dat als Elisabeth Friske een maal het ziekenhuis verlaat zij werkeloos geworden is. Tussen dat moment en nu liggen 17 sol licitaties, die alle, soms op wel heel afgezaagde manieren, afge ketst worden. Elisabeth Friske heeft een unie- Na de crash van de Bac 1-11 bij de Autobahn HamburgKiel ontstond een enorme ravage. ke carrière in een uitgesproken genoot leerde zij kennen toen ze brevet als beroeps-pilote. Maar mannenberoep gemaakt. Haar hem les gaf in parachutesprin- de jonge vrouw, moeder van een hoogvliegende plannen begonnen gen. inmiddels 10-jarige zoon, wil nog pas na haar huwelijk met de za- Zij volgt een privé-opleiding tot hoger op. De Lufthansa zet dan kenman Gerd Friske. Haar echt- pilote en behaalt in 1966 haar al een domper op haar enthou siasme door vast te stellen, d de techniek de vrouwelijke g zagvoerder te veel zal worden. Dan in 1969 komt de eerste ji bij een luchtvaartmaatschapf in Neurenberg: met een twe motorig toestel vliegt ze Hai burgse industriekopstukken afspraak naar afspraak. In 1! waagt ze de grote sprong en haalt het brevet om op lijndie sten te mogen vliegen. Een ja later treedt ze in dienst bij P International en komt op de b van haar eerste straalvliegtuig de Bac 1-11. Dat duurt echt niet lang, want het ongeluk 1 Hamburg maakt een einde a haar droombaan. Om zichzelf een beetje te troc ten en wat om handen te hebb werkt ze sindsdien aan vrijw het tegendeel van haar bij u stek mannelijke beroep: bord ren. ,,Op deze manier tracht ik afli ding te vinden en het eindela wachten te bekorten" zegt Elis beth Friske. „Ik ga nog liev vandaag dan morgen wee cockpit zitten". Het blijft echl de vraag of zij ooit weer i kans zal krijgen, want kenneli is geen enkele luchtvaartma schappij van plan haar baan te helpen. Zodat mevrot Friske waarschijnlijk voor t groot aantal jaren gedoemd zijn tot borduren. Tenzij, ten de emancipatie van de vrot ook doordringt tot de cockpit dan niet in de vorm van wardess die de piloot zijn kop koffie komt brengen, maar in vorm van een vrouw die de antwoordelijkheid van een lc stel vol passagiers achter zi wil en kan aanvaarden. Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM/ASSEN Het Amsterdamse college van B. en W. buigt zich volgende week dinsdag over een ambtelijk advies over de bouw van de eerste vijf „witkarstations". Van het standpunt van het college hangt af of en wanneer het „Projekt Witkar" in de hoofdstad van start kan gaan. Iedereen is overigens klaar voor die start, de Coöp eratieve Vereniging Witkar heeft bijna het minimum aantal leden bereikt, de TH Delft is gereed met een uitvoerige technische analyse van de eerste proefmo dellen. Cock in Assen, de fabrikant van de witkar, kan de eerste opdrachten uitvoeren. Deze week keur de de Rijksdienst Wegverkeer de witkar, en Luud Schimmelpennink heeft met zijn onderhandelingen over de financiering van het projekt door grote be drijven het laatste stadium bereikt. Het gigantische projekt kan na vijf jaar voorberei ding van start gaan. Tenminste In 1968 lanceerde ex-Provo Luud Schimmelpennink het idee van de witkar. Al eerder kwam hij met het „witte fietsen" plan, maar de witkar schijnt aange past te zijn aan de nog steeds - ondanks talloze waarschuwingen van de Hartstichting - luier worden de Nederlander. Wel ligt aan het wltkar-plan dezelfde ideologie ten grondslag als aan het „witte fietsen plan", namelijk de chaotische „verkeersknoop" in de binnenstad doorhakken en die binnenstad verlossen van de ver giftigende uitlaatgassen. In de Amsterdamse binnenstad rijden dagelijks - op een gemiddeld moment - twee ft drie duizend auto's terwijl er op datzelfde moment ruim 30.000 gepar keerd staan. In het jaar dat Schimmelpennink zijn witkarplan lanceerde stond het Asser bedrijf Cock bijvoorbeeld met de eerste elektrische stadsauto op de automobieltentoonstelling in de RAI. Die stadsauto staat nu in een hoekje van de Asser fabriek, er waren in 1968 wel gegadigden voor de wagen - onder wie violist Menuhin - maar technische moeilijkheden verhinderden het uitbrengen van de auto. Zo bleken de batterijen te zwaar en de aktiera- dius van de auto te klein-2o kwam Luud Schimmel pennink in ieder geval in kontakt met het bedrijf. waar nu de bekende „dagelijks aan huis" bezorgkar retjes van bakkers en melkboeren gemaakt worden. In onderling overleg werd in de daarop volgende ja ren gewerkt aan de ontwikkeling van de witkar en vorig jaar kwamen de eerste twee proefmodellen uit de fabriek in Assen. „Eigenlijk een bank op wielen", noemt de directeur van de motor en electrotruck Industrie Cock de 48- jarige H. J. Cock de witkar. De lengte van het kar retje is 1.80 meter de gemiddelde auto heeft een lengte van 3 ft 4 meter), de breedte ts 1.35 meter en de hoogte 2 meter. De witkarren zullen gaan rijden met batterijen die - bij normaal gebruik - niet verder dan tot 70 procent leegraken. Het opladen van de karretjes in speciaal aan te leggen „laadstations" zal daarom maar -zeer korte tijd in beslag nemen. Als volgende week het Amsterdamse college van B. en W. de plannen van de Coöperatie Witkar niet dwarsboomt zullen de eerste vijf Amsterdamse „laadstations" verschijnen op het Beursplein, Rokin, Amstelveld, Leidsestraaf en de Elandsgracht. Elk station kan maximaal 7 witkarren herbergen, zodat in de eerste fase van het witkarprojekt er in de hoofdstad 35 karren zullen gaan rijden. Per laadstation zijn 200 deelnemers nodig, zodat de coöperatie op het moment van de start van het pro jekt over 1000 leden zal moeten besehikken. „We hebben op dit moment 650 leden en bij het huidige groeitempo bereiken we over twee maanden de 1000", aldus Schimmelpennink. Die leden betalen 25 gulden „entreegeld", waarvoor ze een „witkar" sleu tel ontvangen. Op die sleutel staat het gironummer van de deelnemer. Wie met een witkar wil rijden steekt zijn sleutel in de kiespaal op het laadstation en kiest - per draaiknop - zijn bestemming. Een computer registreert de vertrektijd, de vertrek plaats, de plaats van bestemming, het gironummer en de witkar zelf. Bij aankomst op de plaats van be stemming legt de computer de tijdsduur van de rit vast. De gebruiker betaalt een dubbeltje per minuut rijden en dat zijn de zuivere kosten. „Dat lijkt veel, maar in de praktijk zal dat wel mee vallen", aldus Schimmelpennink. Hij verwacht dat een gemiddelde rit straks 50 ft 60 cent zal gaan kos ten. „De gemiddelde ritlengte in de binnenstad is niet lang en de witkar rijdt ca 30 km per uur. Daar staat tegenover dat het speurend rond rijden op zoek naar parkeerruimte er niet meer bij is, dat er geen kwartjes of guldens aan parkeerwachten of - meters hoeven te worden betaald - de witkarlaadsta- tions zijn immers gegarandeerde en kostenloze par keerplaatsen - en de witkar brengt voor z'n berijders behalve het entreegeld voor de coöperatie - geen vaste kosten met zich mee". Als een lid van de coöperatie gedurende een bepaalde periode geen ge bruik maakt van de witkar kost hem dat ook geen geld, alleen de zuivere kosten van elke rit worden in rekening gebracht. „Veel forensen nemen met groeiende problemen hun auto mee naar hun werk. Misschien niet eens omdat ze tegen het openbaar vervoer gekant zijn, maar eerder omdat ze de mogelijkheid willen hebben en houden overdag - bijvoorbeeld tussen de middag - even ergens naar toe te rijden, zonder afhankelijk te zijn van derden. Voor die mogelijkheid is er nu een alternatief: de witkar", zegt de Coöperatie Witkar. Het leeuwedeel van de forensenauto's rijdt 's mor gens Amsterdam in en 's avonds de stad uit, met als enige beweging: verplaatsing van parkeermeter naar parkeermeter. Van de huidige leden van de coöperatie woont 10 procent buiten Amsterdam. Zij zullen dus in de toekomst met de trein naar de hoofdstad komen en op het laadstation Beursplein in een witkar stappen. Voorlopig start men in Amsterdam in het oude cen trum, maar de plannen liggen klaar voor een gelei delijke uitbouw naar een net van 150 laadstations met in totaal 1200 witkarren. „De eerste proeforder van 35 witkarren zullen we nog kunnen verwerken, maar als het eenmaal gaat lopen moeten we ons bedrijf fors uitbreiden", aldus fabrikant Cock. Voor de automobilist is de toekomst weinig roos kleurig: met het stijgen van de stroom auto's wordt de congestie groter en het parkeren onmogelijker. De gemeente Amsterdam is er bovendien op uit be paalde (winkel) gebieden tot voetgangersgebied te verklaren evenals trouwens andere gemeenten. De witkar kan ook hier zijn diensten bewijzen. De witkar wordt geen concurrent van het openbaar vervoer, maar een aanvulling. Zo kun je in Amster dam niet met de tram op de oude en smalle grach ten komen, met de witkar wel. Daarnaast heeft de kar, zolang men binnen het bereik van 'n laadstation blijft, geen vaste route - zoals het openbaar vervoer, men kan overal naar toe rijden. Hij is klein en zeer goed manoeuvreerbaar (draait praktisch om z'n ei gen as) en produceert bovendien geen lawaai en uit laatgassen. De bediening is vrij eenvoudig. Directeur Cock maakt de vergelijking met de bots auto's op de kermis, met de voet drukt men een knop op de bodem in en de witkar zet zich in bewe ging. Verder is het een kwestie van sturen. Wel ver eist de wet van de gebruikers het bezit van t bewijs. In de aanloopfase zal de technische diei van het 23 jaar oude Asser bedrijf paraat blijvi De technici die gestrande melkboeren en bakke helpen door hun elektrokarretje weer op gang brengen, zullen ook het onderhoud van de witkarr voor hun rekening nemen, maar met het groeien v de organisatie zal de coöperatie eigen monteurs dienst nemen. Schade, door baldadige Jongeren aan de dag nacht in de laadstations ter beschikking staande k ren, toegebracht, verwacht men niet. „De witkar zijn van meer mensen - de leden van de coöpe tie - dus meer mensen zullen zich verantwoords! voor de wagentjes gaan voelen", aldus de b Cock. De financiering van het witkarprojekt zal geschiel door grote bedrijven. „Een poging tot imageverl ring, reclame overweging, maar bij sommigen de betrokkenheid met de stad hebben bij een j aantal bedrijven de interesse voor het projekt c wekt", aldus Schimmelpennink. „De coöpei» werkt zonder winstoogmerk en mijn aktiviteiten I perken zich uitsluitend tot Amsterdam. Wil mep andere steden ook een soortgelijk projekt oplM dan kan men bij ons terecht, Alle „know how V gegevens over opzet en exploitatie kan men bij krijgen, maar men moet zelf de organisatie o» Vorige week reisde Schimmelpennink met een kar naar Frankfurt - „die Btad is overigens^: meer te redden", concludeerde hij in het door laatgassen bedreigde stadscentrum - waar het meentebestuur zelf interesse heeft voor de op» van een witkarnet. Deze week reden de proefmc len van de witkar in Londen, waar Schimmelpeffl zijn idee lanceerde voor het World Trade Cat Daar overweegt men het Amsterdamse voorbeeH volgen. In Assen bestuderen Statenleden de lijkheid witkarren te laten rijden van het cent: naar het aan de rand van de stad gebouwde i provinciehuis. Naast de aanvulling op het openbaar vervoer in grote steden ziet Schimmelpennink in het witk» steem een mogelijkheid voor kleinere steden men geen eigen openbaar vervoer kent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14