Vastenbrief 1973 en de nivellering van inkomens 4 Studiegroepen bij Septuagint GESPREKKEN IN TILBURG OVER KERK NEDERLAND KERK EN WERELD 'RIJDAG 23 MAART 1973 LEIDSE COURANT „Het verdient overweging de verschillen in reëel besteed baar inkomen niet groter te la ten zijn dan een factor vijf: als het reëel besteedbaar mini mum-inkomen bijvoorbeeld 12.000 gulden is, zou het reëel besteedbare maximuminkomen niet meer mogen bedragen dan 60.000 gulden." Aldus KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw 'in het jongste num mer van het NKV-irgaan „Ruim Zicht", dat aan een aantal vooraanstaande katho lieken uit kringen van werkge vers, werknemers en politieke partijen enkele vragen heeft voorgelegd over de bisschoppe lijke vastenbrief „Welvaart, verantwoordelijkheid en verso bering". De passage in de brief, waarin bisschoppen zich afvragen of het geen christelijke eis is ma tiging of bevriezing van hogere inkomens te aanvaarden wordt verschllend beoordeeld. Mr. D. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond schrijft, deze tekst volkomen te aan vaarden. 'Hij benadrukt dat de bisschoppen in deze geen uit spraak doen. „De wijze echter waarop bijvoorbeeld een man als Groenevelt voor de televi sie van zulk een uitspraak ge bruik maakt, acht ik onoprecht en daarom verwerpelijk". VVD-kamerlid L. M. de Beer ziet niet in, dat het een alge meen christelijke eis kan zijn om de hogere inkomens te be vriezen of te matigen. „Vanuit het christelijke geloof kan een socialist de wens uitspreken om de inkomens te nivelleren, terwijl een christelijke liberaal juist tot de conclusie komt dat een zekere mate van inko mensverschillen nodig is, om de maatschappij te doen func tioneren". Ook hij onderstreept dat de bisschoppen zich er niet over uitspreken of de huidige netto inkomensverschillen wel of niet rechtvaardig zijn. Volgens de voorzitter van de Vervoersbond van het NKV J Schroer toont de brief echter aan dat de bestaande inko mensverschillen vanuit de christelijke inspiratie niet te verdedigen en dus te groot zijn. Naar zijn mening kunnen kleinere inkomensverschillen ongezonde prestatiezucht be perken, meer ruimte scheppen voor solidariteit en meer kan sen voor volledige ontplooiing van de mens in zijn arbeid. PPR-kamerlid D. Coppes, die zich overigens aansluit bij de algemene lof voor de brief, ïeeft ook enige kritiek. „De bisschoppen spreken zich niet duidelijk uit voor een bepaalde maatschappijvisie, noch wijzen zij het liberale kapitalisme af als on-christelijk. Ik vind dat nog een tekort van deze brief. Ze zullen er op de duur niet aan kunnen ontkomen. Tal van priesters en gelovigen in lan den van de derde wereld doen het al wel. Je kunt onmogelijk God en de Mammon tegelijk dienen. Van de vastenbrief zijn tot nu toe 85.000 exemplaren ver kocht. Dagelijks worden er ruim 2000 besteld. Om „de werkers aan de basis" meer achtergrond te geven heeft het politiek bureau van Septuagint het initiatief geno men tot de vorming van een viertal studiegroepen, die elk een gerichte werkopdracht krijgen. Het gaat om kleine groepen, die een half jaar bezig zullen zijn en dan concrete voorstel len in verstaanbare taal zullen moeten doen. De vier groepen zijn: gemeen te-vorming, in het perspectief van de tegenbeweging, proble matiek van de beroepspraktijk van de ambtsdragers, een werkgroep ter ontwikkeling van een bijbelse theologie die bewust hulp zoekt bij de marxistische maatschappijvi sie op de hedendaagse samen leving en een werkgroep, die contacten legt met personen en kerngroepen in de diverse ge meenten en groepen die in maatschappij-kritische zin werkzaam zijn. Het is de bedoeling de resulta ten en voorstellen van de stu diegroepen in goedkope hand zame brochures zo gericht mo gelijk aan de basis te versprei den. KORTE METTEN Ruim veertig Schotten en Ie ren, onder wie priesters en predikanten zullen van twee tot en met negen april deelne men aan een conferentie in Arnhem, belegd door de C.U.E., (Christian Understan ding Everywhere). Gesproken zal worden over de Noordierse problemen, de gescheiden ker ken in Europa en de buiten landse werknemers in onze sa menleving. De bisschop van Rotterdam heeft C. J. J. Lindenhoff o.f.m. eervol ontslag verleend als pastoor van de H. Martinuspa- rochie te Gorinchem. In zijn plaats is benoemd tot deservi- tor R. R. v.d. Brink o.f.m. aan C. F. Bakker o.f.m. cap is eer vol ontslag verleend als assis tent van de parochie H. Anto- nius van Padua te Dordrecht. Hij is benoemd tot kapelaan aan de St. Martinusparochie te Voorburg. buitenlandse werknemers. Het aantal vrouwen en geschoolde krachten is gestegen in het af gelopen jaar. De heilige synode van de or thodoxe kerk van Griekenland heeft met algemene stemmen besloten haar betrekkingen tot de primaat van de Cyprische kerk, aartsbisschop Makarios, onveranderd te handhaven. Zij is van mening, dat de door de drie metropolieten van de kerk van Cyprus gevolgde procedu re om Makarios als aartsbis schop te kunnen afzetten, niet steunt op het geldend kerkelij ke recht. Het aantal grootseminaris ten daalt in Spanje. Het aantal jaarlijkse priesterwijdingen, dat enkele jaren geleden nog ruim duizend bedroeg is afge nomen tot ongeveer driehon derd. Jaarlijks verlaten meer dan zevenhonderd priesters het ambt. De bevolking van de kleinseminaries neemt snel toe. Dit als gevolg van het De Britse voetbalclub Man chester United is op speciale audiëntie geweest bij paus Paulus. De bekende coach Sir Matt Busby (rechts) had een geschenk meegebracht: een kelk, die hij hier aan de paus overhandigt. Lutheranen en katholieken in gesprek In het oecumenisch centrum van Genève in Zwitserland is momenteel de gemeenschappe lijke werkgroep voor de dia loog tussen rooms-katholieken en Lutheranen bijeen voor de tweede ronde van doctrinaire gesprekken, die sedert zes jaar aan de gang zijn. De eerste reeks werd in 1971 afgesloten bij de conferentie van Malta. Men constateerde toen dat de leer der rechtvaar diging, lange tijd een contro versieel onderwerp, de katho lieken en Lutheranen niet lan ger meer behoeft te scheiden. Een verrassende overeenstem ming kwam ook tot uitdruk king bij de opvatting over het kerkelijke ambt. Het gesprek wordt gevoerd door zes vertegenwoordigers van de RK kerk, van wie twee van het secretariaat voor de christelijke eenheid en zes ver tegenwoordigers van de luther se wereldbond, onder wie de Duitse blsschop-Dietzfielbinger. goedkope onderwijs, de goede studieresultaten, de erkenning door de staat als middelbare scholen en de openstelling ook voor jongens die geen priester willen worden. Paus Paulus Tieeft de Belgi sche bisschop Albert Des- camps benoemd tot secretaris van de pauselijke bijbelcom missie belast met de herzie ning van de officiële Vaticaan se vertaling van de Heilige Schrift. Mgr. Descamps (56) is een vooraanstaand bijbeldes kundige en ere-rector van de katholieke universiteit van Leuven. De theologische faculteit te Middelburg zal in maart en april twee ronde-tafelgesprek ken houden over de situatie van de rooms-katholieke kerk In Nederland. Het thema is te voren door werkgroepen van studenten bestudeerd en werd voorgelegd aan enkele deskun digen van buiten de faculteit. Gepoogd wordt tot een nieuwe stellingname te komen, nu vele Insiders verklaren, dat het „aggiornamento" In de kerk in een impasse is geraakt. Het eerste gesprek is op don derdag 29 maart. Als referen ten zijn uitgenodigd prof. dr. L. J. van Holk, emeritus-hoog leraar in de theologie aan de Leidse universiteit die zijn vi sie zal geven vanuit de refor matorische kerken en prof. dr. J. Kerkhofs s.j. uit Leuven, die zijn visie zal geven vanuit de vele beoordelingen die hij in het buitenland ontmoet over het Nederlands katholicisme bij kerkleiders en deskundigen in katholieke kringen. Het tweede gesprek zal zijn op woensdag 25 april met als re ferenten mr. B. Böcker, rech ter in de arrondissements rechtbank te Den Bosch en J. Rogier, redacteur van Vrij Ne derland. Na de inleidingen zal er een openbare discussie zijn. De bij eenkomsten beginnen om half acht des avonds en worden ge houden in het gebouw van de theologische faculteit aan de Willem Il-straat 47, nabij het station. Suske en Wiske De malle mergpijp Lucky Luke Western Circus At? Eew $enro(/we v*awnf £LAAP VAL.T nsr 1 Sl£j*eï- PBWc "V pe no^PjUtxpr 2E IBbiAfJT) pit* HEM ERUtr WAALT VOog Z.E gglN STIK.T AFLEVERING 75 Eindelijk stond Edwin op. „Ik ga David opbellen", zei hij. Edwin was verrast toen hij aan de telefoon een vrouwestem hoorde, maar hij probeerde ran zich af te zetten. Hij had het kunnen verwachten en het leek hem nutteloos zich er zorgen om te maken. Sheila en David had den elkaar weinig te zeggen. Hun telefoonge sprek duurde slechts enkele pijnlijke minu ten met lange onderbrekingen. Ze spraken voornamelijk over de kinderen. Sheila durfde hem niet te vragen waar hij was, maar ze meende op de achtergrond gefluister en grammofoonmuziek te horen. Ze kon wel ra den dat hij niet alleen was, maar ze wilde het niet zeker weten. Het leek haar het beste niet aan te denken. Eindelijk, nadat hij nog een paar woorden met zijn moeder had gesproken, verbrak Da vid de verbinding. Hij had hun allemaal een vrolijk kerstfeest gewenst. Het leek ironisch onder de gegeven istandigheden. Maar het bracht iets in zijn herinnering en toen hij de weelderige kamer rondkeek en de lange, elegante gestalte van Grace in de deuropening zag staan, zou hij er alles voor over hebben gehad om opnieuw te kunnen beginnen. Hij besefte dat hij heimwee had. „Ik heb als jongen eens een film gezien", zei hij tegen Grace. „Het was een kerstverhaal en alle mensen waren gelukkig. Kinderen op sleetjes en zo, allemaal goede mensen, aardi ge mensen en ze keken allemaal blij. Nie mand klaagde daar. Dat was een goede we reld, Grace". Ze legde de rug van haar hand tegen haar mond en deed alsof ze geeuwde. Toen hij dat zag, voelde David een haat tegen haar in zich opkomen. „Het was een mooie wereld, Grace, waar is die wereld gebleven?" „Zullen we gaan?" vroeg ze na een eerbiedi ge stilte. Grace wilde zich amuseren. Dat leek haar het enige waar nu plaats voor was. Ze hield niet van complicaties en ontroering. David vond het erg dat alles was zoals het nu was. Toen hij van het bed opstond, dacht hij dat het misschien maar het beste was er niet meer aan te denken. Hij moest immers al gauw weer naar zijn basis terug en buiten dat had hij misschien toch al niet veel tijd Kort nadat ze haar telefoongesprek had ge had, ging Sheila weg. Edwin en John gingen een straatje om. Margaret ging naar de keu ken voor de afwas. Toen ze de borden stond af te wassen voelde ze de spanning van het leven in dit gezin in zich toenemen, tot ze het tafelgerei bijna in het water smeet In een poging om aan die spanning te ontko- „Ben je aan 't stoom afblazen?", vroeg Har ry vanuit de deuropening. Hij had al enige ogenblikken naar haar staan kijken. Aan haar bewegingen zag hij de spanning waarin ze verkeerde. „Mag ik je helpen?", vroeg hij, nam een theedoek van het rekje aan de muur en pak te een bord. Terwijl hij het afdroogde, keek hij naar haar. Hij vroeg zich af hoe zij de spanning in dit toch al gedrukte gezin had kunnen verdra gen; hoe ze het had kunnen verdragen al door bespied te worden. Hij bewonderde haar moed en kracht. „Het is in orde, hè? Tussen jou en John", zei hij. „Dat vraagt iedereen me", antwoordde ze, „en nu u. Het is alsof je in een kooi zit om te paren en de mensen naar je kijken en be nieuwd zijn of je wel goed bent, of het. zal gaan, of je het zult doen". Ze aarzelde, ver baasd over de kracht van haar eigen woor den. „Ik wou niet nieuwsgierig zijn", zei Harry, „en 't is niet voor mij, maar voor Celia. Weet je, ze is het te weten gekomen van die andere man". Margaret liet het bord uit haar handen val len en in haar stortte een wereld ineen. Ze dacht dat ze flauw zou vallen. Haar knieën knikten, alles draaide om haar heen en toen zakte ze op de vloer ineen en was er even niets meer. Harry las haar gevoelens van haar gezicht en zag haar spieren verslappen toen ze in- eenzakte. Er werd geen woord tussen hen gesproken toen ze ineengedoken in een hoek van de ka mer zat, met haar armen om zich heen ge slagen en langzaam voor- en achterover be wegend. Ze huilde zachtjes. Al die maanden van spanning, mU al (M« mensen om haar heen die haar goede raad wilden geven, en nu was de enige in de hele wereld die het niet mocht weten, erachter gekomen. Er zou geen eind komen aan de verwijten, de wereld zou haar hot verleden niet laten vergeten, en wat het ergste was, mevrouw Porter zou het misschien aan John vertellen. Enige ogenblikken later had ze zich hersteld en keek ze op in de geruststellende, medelij dende ogen van Harry. Zij hadden elkaar altijd begrepen, Harry en Margaret, en ze hadden elkaar vaak achter Celia's rug glim lachend aangekeken. Ze begon te praten, uit te leggen wat er gebeurd was en hoe zij zich eronder voelde. Eerst kwamen de woorden traag, maar geleidelijk vlotter. Het was alsof ze, al pratende, een last van zich af voelde vallen. „Het kind is dood geboren, maar het was geen miskraam. Gisteren was het een jaör en drie maanden geleden. Soms als ik naar John George ga kijken, zie ik twee kinderen in dat bedje liggen. Ook het kind dat ik nooit kreeg. Ik zie die man niet meer en ik heb het John niet verteld. Misschien vertel ik het hem nog eens, als hij sterker is, maar nu nog niet. Het zou verschrikkelijk zijn als hij eruchter kwam". „Dan zal ik ervoor moeten zorgen, dat ze het hem niet vertelt, hè?", zei Harry. Hij knielde naast haar neer en sloeg zijn arm om haar schouders. Zij voelde zich daar warm en veilig. Ze wist dat hij al het moge lijke zou doen om zijn vrouw ervan te weer houden het aan John te vertellen, en ze hoopte maar dat het hem zou lukken. „Ik ben niet wat u van me denkt", zei ze. „Dat geloof ik niet. Ik denk dat we allemaal vee. gecomplicerder zijn dan we lijken. Je weet niet wat er achter mijn afgetakelde ui terlijk van een man op middelbare leeftijd schuilt. Je zou verbaasd staan". Maar Margaret verbaasde zich nu over niets. Er was zoveel gebeurd en zoveel men sen hadden zich gedragen op een manier die men nooit van hen zou hebben verwacht. Ze had geleerd dat het onmogelijk was iemand te beoordelen. Het was onmogelijk iets te voorspellen. Men kon slechts afwachten, en pas oordelen wanneer de handelingen waren volbracht en de gedachten uitgesproken. Maar niet eerder. (Wordt vervolgd) Markten Eierprijzen Barneveld, 22 maart Coöp. Veluwse Eierveiling Aanvoer: 2.647.035 stuks, (vol gens veilingslijst 1.063.440 stuks). Stemming: vlot. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eie ren van 50-51 gram 13,47; 55-56 gram 14,46; 60-61 gram 15,62- 14,72; 65-66 gram 16,29—16,66. Eierveiling Aanvoer: 1.100.810 stuks. Stemming: vlot. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eie ren van 51-51 gram 13,72; 56-57 gram 14,92; 61-62 gram 15,60; 66-67 gram 16,48. Eierveiling Aanvoer: ca. 2.200.009 stuks. Handel: zeer vlug Eieren van 50-58 gram 13,20—15,15 per 100 stuks, kg- prijs 2,64—2,61; 59-64 gram 15,301610 per 100 stuks, kg- prijs 2,592,52; 64-69 gram 16,25—16,75 per 100 stuks, kg- prijs 2,50—2,43; witte eieren 0,100,50 per 100 stuks lager. Veemarkt Utrecht, 22 maart Aanvoer: totaal 3899, weekaan- voer 4219, runderen 852, vette kalveren 32, grasklaveren 100, nuchtere kalveren 1569, schapen 362. lammeren 59, varkens bo ven 100 kg 323, varkens beneden 100 kg 1, biggen 576, bokken en geiten 25, slachtrunderen ca. f.25. Prijzen (in guldens per kg): slachtkoeien gesl.gew. 6,05—6,40 (extra kwal.) 5,85 6,05 (le kwal.) 5,45—5,70 (2e kwal.) 5,20—5,35 (3e kwal.); stieren gesl. gew. 6,40—6,90; worstkoeien gesl. gew. 5,20 5,40; vette kalveren lev. gew. 4,75—5.60; nuchtere kalveren lev, gew. 1,30—1,70; slachtzeu- gen lev. gew. 2,75—2,80 (extra kwal.) 2.70—2,80 (le kwal.) 2,65—2,70 (2e kwal.) 2,50-2,60 (3e kwal.); slachtvarkens lev. gew. 3,00-3,05 (extra kwal.) 2,95-3,00 (le kwal.) 2,90—2,95 (2e kwal.) 2-85-2,90 (3e kwal.); (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1725—2175; kalfvaar- zen 1225—1560; vare koeien 960—1230; pinken 800—1225; stieren 1200—2175; grasklaveren 575—810; nuchtere kalveren voor fok en mesterlj 200—375; vette schapen 160—225; vette lammeren 165—260; drachtige varkens 425—600; schrammen 110—133; biggen 80—96; geiten 35—75. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunderen wil liger - prijshoudend, melk- en kalfkoeien redelijk - prijshou dend, jongvee redelijk - prijshou dend, vette kalveren redelijk prijshoudend, nuchterek alveren stug - aflopend, nuchtere kalve ren voor de fok en mesterij stug - lager, schapen rustig - hoger, lammeren rustig - hoger, var kens willig - prijshoudend, schrammen en biggen willig - prijshoudend, geiten willig - prijshouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9