nemen ramen Pieterskerk als doel Oranjever. dit jaar tweemaal in touw Midd. Toeristische school in Leiden Nog geen vast plan voor De Sitterlaan Daders wonen in de buurt Uw mening Vestiging voorbereid: Rt, Benveimto: een nieuw geluid |g] PAGINA 3 VRIJDAG 23 MAART 1973 LEIDSE COURANT Tandartsen- tekort De Leidse Ziekenfondsen ontvan gen dagelijks telefoontjes en be zoeken op hun kantoren van verzekerden, die vragen, welke tandarts zij kunnen consulteren. Het is voor de ziekenfondsen dan een bijzonder vervelende zaak t e moeten mededelen, dat er geen tandartsen in Leiden en Omgeving beschikbaar zijn de noodsituatie in Leiden te helpen verzachten. Niet alleen de zie kenfondsverzekerden, maar ook de particulieren kampen met dit probleem. De noodsituatie in Leiden en Om geving is voor de Leidse Zieken fondsen aanleiding geweest zich in verbinding te stellen met het Ministerie van Volksgezondheid, Bemiddelingsbureau vestiging tandartsen, Ziekenfondsraad, Gemeenschappelijk Overleg Zie kenfondsen en het College van Burgemeester en Wethouders van Leiden. Door alle instan ties is de medewerking toege zegd, maar ook zij zijn afhanke lijk van het aanbod van nieuw te vestigen tandarsen. De zieken fondsen stellen in samenwerking het genoemde instanties alles in het werk de noodsituaties in Leiden en Omgeving op te los sen. Een belangrijke oorzaak van het tandartsentekort is gelegen in het feit, dat men bij de voor lichting om te komen tot een betere gebitsverzorging e.d. geen rekening heeft gehouden met het daaraan verbonden ge volg nl. dat de vraag naar tand heelkundige hulp sterk zou toe nemen. Wanneer er dan niet voldoende opleidingscentra zijn, dan ont staan de geschetste moeilijkhe den. U kunt er echter van overtuigd zijn, dat de Leidse Ziekenfond sen alles in het werk zullen blij ven stellen, om deze kwestie zo spoedig als mogelijk tot een op lossing te brengen. Wij vragen van onze verzekerden enig be grip voor de bestaande moeilijk heden. namens de Leidse Ziekenfondsen, C. Baart, voorzitter. C. H. Kool, secretaris.' LKK voor het eerst o.l.v. Huub Kerstens Schütz' „Matthaus Passion" Is niet bedoeld als con- certwerk. Het Is voor kerke lijk gebruik geschreven. Daarom zouden we ons kun nen voorstellen, dat sommi gen bij het concert door het Lelds Kamerkoor in de Zui- derkerk donderdagavond er wat moeite mee hebben ge had. Persoonlijk zijn we ech ter van mening, dat in histo risch opzicht deze Passion zo belangrijk Is, dat wij blij zijn, het gehoord te hebben. Degene die het werk draagt, is de evangelist, uitmuntend vertolkt door Marlus van Al- tena. Zijn ingetogen voor dracht, zijn prachtige dictie vooral, en zijn fraaie stem, gaven ons het gevoel dat het zo de ideale vertolking was. De bas Hans Zomer was de Christus-partij toebedeeld. Ook hij hield zijn partij heel ingetogen en naar onze smaak wat te veel. Meer dramatische bewogenheid was zeker verantwoord ge weest. Het aandeel van het koor was betrekkelijke klein, maar toch heel belangrijk. De jon ge dirigent Huub Kerstens heeft grote leiderskwalitei ten. De wijze waarop hij deze ii cappella-uitvoering in de hand hield, dringt res pect af, evenals trouwens de prestaties van het koor zelf, dat de inzetten vrijwel feil loos deed verlopen, en dat met opvallend tekstbegrip heeft gezongen. Het klonk al lemaal bijzonder verzorgd. Meer moeite hadden wij met de „Via Crucis" van Liszt, een onbekend werk met har monisch wel interessante vondsten, maar dat in zijn geheel geen grote homogeni teit heeft. Dit neemt niet weg, dat ook hiervan de uit voering verzorgd klonk. Bij zondere vermelding van Huub Kerstens, die zich ook als een goed organist deed kennen, en van de beide mezzo-sopranen Lucia Ker stens en Nlcolette Dekker van der A, die tezamen met Marius van Altenu zkh in de ensembles onderscheidden. Deze waren naar klankver houding prachtig geëgali seerd. Er bestond voor deze uitvoe ring een behoorlijke belang stelling. b. R1JNDERS Zoctcrwoude De 12-jarige Bart van Cromvolrt uit de Zuidbuurt Is ditmctal de vin der van het eerste feievit.se/ geworden. Hij deed zijn vondst gistermiddag in de Gearpol- cler en bood zijn primeur kort daarna aan op het ge meentehuis aan burgemeester J. A. Detmer8. Een van de ramen van de Pieterskerk: door een stippellijntje omgeven, zijn de inslagen van bukskogeltjes duidelijk te zien. penningmeester A. v. Bennekom gaf over 1972 een klein verlies te zien. Het kassaldo bedraagt nu 1.012,68. Aan contributie werd ontvangen 1.022,75. Het werd redelijk geacht de gezins bijdragen welke al een aantal jaren 2,50 bedraagt te verho gen tot 3. Dit gezien de sterk gestegen kosten en het „dubbe le" feestprogramma voor dit jaar. Als nieuwe commissaris sen maakten mevrouw Krös- schell en de heren W. v. Leeu wen en P. Maljers hun entrée. tember 11. heeft gedaan, nodigt het bestuur hen uit om op zater dag 31 maart een concert bij te wonen. De harmonie is een amusementsorkest geworden. Dat betekent dot de bezetting en daardoor het repertoire is veranderd en aangepast aan de huidige muzikale smaak van het publiek. De uitvoering wordt ge geven in het Cultureel Centrum. Ze begint om acht uur. Mede werking verleent het meisjes koor „De Mascottes" o.l.v. me vrouw R. Walvis. O EIDEN - De vestiging van een middelbare school voor de opleiding van toeristisch e personeel in Leiden bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. r In afwachting van de definitieve adviezen van een departementale werkgroep, heeft het gemeentebestuur van Leiden een ad viescommissie in het leven geroepen voor de nieuw te stichten school, waardoor communicatiemogelijkheden geschapen kunnen worden tussen de school en de practijk. De commissie wordt gevormd door vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven. ,EIDEN Het sluiten van de Pieterskerk deed onlangs een storm van verontwaardiging op steken. Leiden nam 't de Rijks overheid bijzonder kwalijk, dat zij het monumentale gebouw niet wilde overnemen. Maar is de historische kerk de Leide- naar echt wel zo dierbaar? Wie de vier ramen rechts van het r noordertransept de kant van de Muskadelsteeg nauwkeu rig bekijkt, weet wel beter: de ramen zijn, sinds de kerk een paar jaar geleden aan de ere dienst werd onttrokken, het doelwit geweest van „trigger happy" windbuksschutters. 11e ramen van. de Pieterskerk, aan de kant van de Kloksteeg, "van het Rapenburg en van de Muskadelsteeg, vertonen tot op „steenworphoogte" grotere en kleinere gaten met onregelma tig afgebroken randen. In enke le gevallen is het lood tussen twee aaneenliggende ruitjes met kracht verbogen: dat zijn duide lijke inslagen van stenen die achteloos door brooddronken straatjongens of uitheinige café bezoekers door het glas werden gekeild. Minder opvallend maar daardoor des te geniepiger, zijn de tientallen kleine, ronde put jes, omgeven door een ring van afgeschilferd glas. Dat zijn de ;lu plaatsen, waar een kogeltje bij na loodrecht het glas raakte maar niet voldoende kracht meer had om het te doorboren. Op sommige plaatsen is zo'n gat wat groter maar nog ver dacht rond. Zó krijg je het niet met het grof geweld van een steen. Het zou zo gevormd kun nen zijn door een tweede tref- De vermeende daders, studenten met buksen, woonden op het Pieterskerkhof aan de Rapen burg-zijde. Maar de ramen die door kogels getroffen werden, bevinden zich aan de kant van de Muskadelsteeg. Het dichtsbij- zijnde studentenhuis, dat op de fer, die de „ster" van de eerste inslag raakte en alle samen hang uit de elkaar steunende glassplinters sloeg. In de buurt waren, bij het ontdekken van de kogelgaatjes, meteen geruch ten over studenten, die vanuit hun naburige kamers op de kerk schoten. „Dat is wel lang geleden maar het waren beslist studenten". r is een aantal gegevens, die erop duiden, dat de omwonen den van de kerk „de studenten" ten onrechte als de daders aan wijst. kerk uitziet, is ,,'t Huys metten Hoofdjes" op het Gerecht. Niet alleen is dat wel vrij ver al draagt een zg. „pompbuks" een flinke afstand maar boven dien is vanuit dat huis, in het verlengde van de Muskadelsteeg slechts een reepje van ruit twee en een strook van ruit drie te zien. Wie vanuit de bovenver dieping geschoten zou hebben, had alleen de bovenkant van de Kerkramen kunnen treffen. Maar de inslagen zijn verdeeld over de twee rechtse glasstro ken van raam twee en in min dere mate over de linkse stro ken van ruit drie, vanaf de on derkant tot een paar meter ho ger dan de goot van de overlig gende huizen. En contouren van die huizen maskeren vanuit het studentenhuis op het Ge recht gezien, het zwaarst getrof fen deel van de kerkramen. Ergo: de schutter moet op de daken of op de zolder van die huizen gezeten hebben, wat waarschijnlijk betekent, dat het een van de buurtbewoners was. De koster heeft na het schoonma ken van de kerk nooit gemeld, dat er opmerkelijk veel glas splinters op de vloer lagen. Dat moet betekenen, dat het schie ten pas begon nadat het gebouw aan de eredienst onttrokken werd. Dat was zes jaar geleden. Te lang om nu nog naar een da der te gaan zoeken. Maar mocht de schutter de krant lezen, dan zullen hem waar schijnlijk zijn schietresultaten wel interesseren: er zijn vele tientallen ruitjes gesneuveld. Wil men die vervangen om de kerk voor verval te behoeden, dan komt dat met het bouwen van de steigers en het „rillen" van het lood op ruim honderd gulden per raampje. Waarvoor niets terugkomt. En zou de Rijksoverheid dat moeten beta len? e verwarring over het nieuwe gezicht van de De Sitterlaan was groot maar wethouder Kret wist precies wat hij wilde. vv EIDEN Ondanks het feit dat wethouder Kret, met maar liefst zes plannen ter reconstructie de Sitterlaan naar de twee de hearing in de Vredeskerk was gekomen, is men nog niet ot een definitief plan kunnen tomen. Spraakverwarring, we- pa derzijds onbegrip en allerlei on- se[ ^duidelijkheden stonden daar as borg voor. Toen ook nog de Werkgroep Milieubeheer met een, zeker aanvaardbaar plan ter tafel verscheen was de ver- jo' warring compleet. Na hearing nog maar twee modellen oven al dit rumoer uit trachtte de wethouder zich tevergeefs .staande te houden, als de verde- la diger van het plan B. Slechts enkele bewoners uit het 60-man .tellende gezelschap ging met i hem mee, zodat al vroegtijdig I geconcludeerd kon worden, dat A (welk plan veel op B Jefck) en B zelf af moest vallen. Echter niet voor de wethouder. Langs allerlei slinkse wegen probeerde hij toch begrip voor het idee te krijgen, daarmee het vuur van de verwarring nog wat opsto kend. Eindelijk, na de pauze, toen wethouder Kret met de opi nie-peilingen begon, kwam er enigszins licht in de duisternis. Dr. Udo de Haas legde nog maals het plan van de Werk groep Milieubeheer uit, woord voerders van een aantal ouder- comite's pleiten toch vooral voor verkeersveiligheid en alge meen kwam nu vast te staan, dat de wijk verschoond moest blijven van een z.g. doorgaande verkeersfunctie. Het wachten was op algehele duidelijkheid, die echter niet kwam. Aan het eind van de tumultueuze verga dering peilde de wethouder nog maals de wijkbewoners (behal ve mensen van dé Sitterlaan bleken er veel Burggravenlaan- bewoners te zijn) en toen bleek men ineens voor twee oplossin gen te zijn. Met tweederde van de stemm'en koos men voor het plan van de Milieugroep (aparte busbaan, twee ventwegen, fiets paden, bomen en trottoirs) maar stemde men eveneens met ongeveer datzelfde aantal vóór het gewijzigde plan E, (ouder- comite's) inhoudend, twee ge scheiden rijbanen, beplante middenberm, fietspaden (ge markeerd), parkeerstrook en trottoirs. De wethouder die ove rigens haast heeft met de uit voering van de profielwijziging, beloofde de realisering van de beide plannenn nauwkeurig te laten onderzoeken en zo snel mogelijk overleg te plegen met de commissie Verkeer. Het idee van de Werkgroep Mi lieubeheer moet er voor gaan zorgen dat de Sitterlaan geen racebaan wordt, dat de wijk zijn woonfunctie behoudt, de verkeersveiligheid gewaarborgd wordt en dat er geen aanslag gepleegd wordt op het milieu. De vraag is alleen of het plan er door komt. ZOETERWOUDE Voor de ver jaardag van de Koningin is door de Oranje-vereniging weer een lijvig programma op papier ge zet. Dit wordt al op 27 april in gezet met een klaverjasavond. Dag later is er de traditionele wedstrijd tussen het bestuur en de drumband VIOS en een vol- leybaltournooi. Het programma op de eigenlijke feestdag geeft een groot aantal vertrouwde aktiviteiten te zien zoals muzikale rondgang, auba de en kinderspelen, behendig heidswedstrijden op de fiets voor de jeugd en het spectacu laire tobbetje steken. In het middagprogramma nemen de wielerwedstrijden de grootste plaats in. Ook de Klaverloop vindt op hetzelfde parcours plaats. Bij de clubontmoeting die samen met Swift wordt georganiseerd komen ook de Zoeterwoudse amateurs aan start. Er zijn voorts kindervoorstellin gen, een discobal en een demon stratie met honden. In de avond uren de show van de drum band VIOS en een tweetal bals. Ook de bejaarden zullen aan hun trekken komen. Ook op 5 september zal t.g.v. het regeringsjubileum van H.M. de Koningin een feestprogramma worden georganiseerd. Een aan tal zeer bruikbare suggesties zoals een fietstocht, jeugd-voet- baltoumooi, barbecuefeest, lam pionoptocht en ballonwedstrijd, zal nader worden uitgewerkt. De heer Jac. v.d. Geest, die 18 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur nam afscheid en zal als vice-voorzitter worden opge volgd door de heer G. v.d. Hoe ven. Het financieel verslag van VOORSCHOTEN Om de inwo ners van Voorschoten te laten horen en zien wat de muziek vereniging „Benvenuto" na sep- i 'p grond van peilingen door het toeristisch bedrijfsleven en de betrokken ministeries bleek, dat r er duidelijke behoefte bestaat aan een middelbare school voor d 'toeristisch personeel. Onder 0 meer door de nabijheid van toe- :t 'ristische kuststreek en de grote if'steden Amsterdam, Haarlem, "Utrecht, Rotterdam en Den Uaag, is Leiden voor zo'n oplei ding gunstig gelegen. De be- hoefte aan middelbaar ge- r ischoold toeristisch personeel »pr zal, naar instellingen als fiANWB, VVV's, Reisbureaus en p i hotelbedrijven, stijgen. Eenzelf de stijgende vraag wordt ver wacht van de zijde van de pro vincies en van de (toeristische) gemeenten. Ook gezien de vraag van het bedrijfsleven in de regio (dertig gemeenten met tezamen circa 500.000 inwoners) en het verachte aanbod uit de omgeving, wordt Leiden be schouwd als een zeer geschikte vestigingsplaats voor een mid delbare dagschool voor toeris tisch personeel. Het gemeentebestuur bereikte overeenstemming met het de partement van onderwijs en we tenschappen over een „samen werkingsschool", een scholenge meenschap met de in Leiden staande school voor middelbaar economisch en administratief onderwijs, wat resulteerde in een plaatsing van de instelling op het scholenplan voor 1971- 1973. De samenwerking krijgt de vorm van een gemeenschap pelijk eerste leerjaar. Uit tal van aanvragen, die nu al voor plaatsing op de nieuwe school binnenkomen, blijkt dat er in derdaad een grote belangstel ling voor de dagopleiding in Leiden bestaat. LEIDEN Voor de stedelijke Rooms Katholieke Vrouwenbeweging van het NKV trad gisteravondin het Sint Antonius Clubhuis aan de Mare de folkloristische dansgroep Balutaop. Met veel vuur toonde zij haar kunnen op het gebied van de volksdans. Uit verre streken brachten zij de sfeer over, niet alleen door het rithme en de muziek, ook do or de prachtige kleding. Zo zag het publiek Roemeense, Russische, Slavische en Zuid-Amerikaanse folklore. Om de kas van de vrouwenbeweging te versterken, werd gisteravond ook een verloting gehouden. De gelukkige prijswinnaars gingen met fraaie prijzen rvaar huis. Ook de heren van de dames waren bij deze folklore-avond aanwezig.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3