Hughes naar Haarlem en Brand naar AZ '67 Nederlanders inOostenrijks selectie-elftal „Zonder aanpassing kunnen dames beter gaan dammen" Joke van Beusekom gaf voorsprong uit handen ARTSEN OVER DAMESVOETBAL GO AHEAD KIJKT RUSTIG NAAR OPVOLGER UIT Sijbrands niet naar Hoogezand Van der Smissen startte superieur in hiljarttoernooi 19 VRIJDAG 23 MAART 1CV3 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) De Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles zal nu naar een nieuwe trajner moeten uitzien. Gisteravond heeft Bar ry Hughes, met toestemming van het Deventer bestuur een drie-jarig contract getekend bij zijn oude club Haar lem. Joop Brand tekende op hetzelfde moment een vierja rig contract bij de Alkmaarse eredivisieclub AZ'67 die Cor van het Hart naar het Nederlands elftal zag vertrek ken. Barry Hughes, de trainer van de Go Ahead Eagles, veranderde werkgever. Hij kwam terug bij Haarlem. Op de reservebank zal hij dezelfde blijven: altijd meelevend. p7 fWENEN In de zeventien spe lers tellende selectie voor het Oostenrijkse elftal, dat woens dag in het Praterstadion in We nen tegen Nederland uitkohit, zijn zes in het buitenland voet ballende Oostenrijkers opgeno men. Daarbij zijn er drie die in Nederland spelen: Franz Hasil (Feyenoord). Heinz Schllcher (Ajax) en Willy Kreuz (Sparta). 'Kreuz, die enkele malen van 1 Sparta geen toestemming kreeg om voor het Oostenrijkse elftal te spelen is er dit maal wel bij.' Heinz Schilcher is in de selectie j gekomen door zijn goede presta- ties in de Europa Cupwedstrij den van Ajax tegen Bayern Miinchen. Leopold Stastny, de Oostenrijkse bondscoach maakte gisteren de zeventien namen van de Oosten rijkse selectie bekend. Het zijn: Harreither (Lask), Koncilia (WS Innsbruck), Sturmberger (LASK), Krieger (Austraia Wien), Starek (LASK), Hatten- berger (SW Innsbruck), Jara (SW Innsbruck), Hasil (Feyen oord), Kreuz (Sparta), Schilcher (Ajax), Hickersberger (Kickers Offenbach), Schmidradner (Kic kers Offenbach), Parits (Ein- tracht Frankfurt), Köglberger Austria Wien), Gallos (Rapid), Sara (Austria Wien) en Pumm (Alpine Donawitz). Willy Kreuz kreeg vrij van Sparta om in het Oostenrijkse uit te komen. De bondscoach greep die gelegenheid dankbaar aan. Barry Hughes, die drie jaar in dienst is geweest van de Deven ter club, had nog een contract tot eind volgend jaar. Go Ahead Eagles-voorzitter ir. Van der Werf zei gisteravond: „Vorige week woensdag zijn we door Barry Hughes en Haarlem be naderd. We konden Hughes om menselijke redenen niet aan zijn contract houden, hij woont nog steeds in Heemstede. Als we bijvoorbeeld volgend jaar niet tot overeenstemming zou den hebben kunnen komen dan zou Barry Hughes bijvoorbeeld FC Groningen hebben moeten gaan. Nu kreeg hij een unieke kans om dicht bij zijn huis een club te vinden, boven dien een club die veel voor hem heeft betekend. Go Ahead Ea gles zal zich nu moeten gaan OOGEZAND Wereldkampioen Ton Sijbrands zal niet deelne men aan het zevende internatio nale damtoernooi, dat van 3 tot en met 14 augustus in Hooge zand wordt gespeeld. Ook bonds coach Drs. Piet Roozenburg heeft zich treuggetrokken. Sijbrands heeft de organisatoren uitvoerig ingelicht over de rede nen, waarom hij de -invitatie voor dit toernooi niet heeft kun nen accepteren. „De beslissing is uitermate moeilijk geweest", aldus Sijbrands, „omdat aan deelneming bepaalde voordelen zoals het ontmoeten van ster ke spelers, het werken in een vertrouwde gastvrije omgeving en uiteraard de geldprijzen vastzitten". 'Tenslotte heeft', zo zegt de Hage naar „het argument dat uitko men in dit toernooi een te in grijpende wijziging in mijn sterkindividueel gerichte trai ning voor de wedstrijd met An- dreiko met zich mee zou bren gen, naast andere bezwaren van tactische aard de doorslag gege ven". beraden over een nieuwe trai ner. Wij zullen beslist niet mee doen aan de trainersrace zoals andere clubs dat afgelopen we ken hebben gedaan. We zullen de zaken eerst met de nieuwe manager Hans Kraay, die 1 april in dienst treedt, moeten be spreken", aldus de Go Ahead Eagles-voorzitter. ALGIERS Bas Hordijk heeft gisteren de vierde etappe van de amateurwielerronde van Al gerije gewonnen. Deze rit ging over 111 kilometer van Dhelfa en Bou Saada. De Zweed Len- nard Fagerlund werd tweede. Schenk vraagt (te)veel geld voor huldiging (Van onze sportredactie) DEVENTER Profschaatser Ard Schenk, die een uitnodiging heeft gekregen van het organi satiecomité van „De schaats- nacht van Leeuwarden", heeft positief op de uitnodiging gerea geerd. Echter minder positief dan de organisatoren hadden verwacht. Ard Schenk wil am de huldiging deelnemen mits hij drieduizend gulden op (zijn reke ning krijgt bijgeschreven. AZ '67, dat Cor van den Hart met lede ogen zag vertrekken, vond de opvolger in Joop Brand. De Alkmaarse supportersschare heeft de hoop nu gevestigd op hem en ziet uit naar uitbundige momenten. LONDEN De Nederlandse troef Joke van Beusekom, geplaatst als vijfde, heeft het gisteren in Londen tijdens de All-England kampioenschappen de offi cieuze wereldkampioenschappen badminton niet tot de halve eindstrijden kunnen brengen In het damesenkelspel. De Haag se had geen antwoord op het su perieure spel van de 21-jarige Japanse studente Hlroe Yuki. Ir de eerste set kon de Neder landse topspeelster zij neemt in april deel aan de open Zuid- afrikaanse kampioenschappen in Johannesburg het tempo nog redelijk bijhouden (8—11). Zij kon zelfs nog een voorsprong nemen van 8—»4. Maar an de tweede set werd het kwaliteits verschil te groot: 4—11. Joke van Beusekom moest trouwens nog een teleurstelling incasse ren. In de tweede ronde van het damesdubbelspel werd zij met haar partner Marjan Luesken uit de strijd geworpen door de zwakker geachte Zuidafrikaanse speelsters Tyghe en Lord: 158 14—17 9—15. De grootste verras sing in het damesenkelspel was wel de uitschakeling van de als eerste geplaatste Zweedse Eve Twedberg. De 28-jarige Europe se kampioene, die de titel won in 1968 en 1971, kreeg geen en kele kans tegen de Deense Lene Koppen: 6—11 1—11. De andere plaatsen in de halve finales worden bezet door de Engelse speelsters Gillian Gilks en Mar garet Beck. Bij de heren is Indonesië opper machtig. Liefst drie spelers uit dat land bereikten de laatste vier: Rudy Hartono, die de laat ste vijf jaar heeft gewonnen, Tjun Tjun en Christian Hanid- nata. De Deen Svend Pri maakt het kwartet vol door de zege op de Zweed Kihlström. Ferry Sonneville, de voorzitter van de Indonesische badmintonfedera- tie, was zeer verheugd met de prestaties van zijn landgenoten. „We hadden niet verwacht, dat Tjun Tjun en Handinata, die nog erg jong zijn, zover zouden komen. Het geeft ons meer zelf vertrouwen als we in mei de Thpmascup moeten verdedigen Tweede trainer FG Den Bosch kreeg berisping DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de vol gende spelers uit het betaalde voetbal gestraft: NEC: Fr. H. M. Janssens een wedstrijd geschorst, alsmede een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd. Tevens een boete van 150. FC Den Bosch: A. N. de Ruiter (tweede trainer) een berisping. FC Amsterdam: G. Meijer, een wedstrijd geschorst plus een voorwaardelijke schorsing van een wedstri'd met een proeftijd van een jaar. Fortuna Vlaardingen, D. Ver- burch een wedstrijd geschorst. Heracles? H. Mulderij, een wed strijd geschorst olus een boete van 100. Veen'dam: H. Georg twee wed strijden geschorst. HERENTALS In Herentals Is EERSTE RONDE: lib RE gisteren het biljarttoernooi be- v Voorde (Belg) 250 gonnen om de Europese jeugd- SXSmSS 5 kampioenschappen libre en an- Wlldforstcr (WDId) 238 ker kader 47/2. De Nederlandse S/z'*|Vin <Nod) ^9 deelnemer Chris van der Smis- Brncko (Belg) 350 sen startte in beide spelsoorten Bury (Fra) 8 1 ?eun overwinninR- ANKERKADER 47/2 In het hbre versloeg hij op supe- v d voorde 150 rieure wijze de Zwilsmer Claude c'oucspei Blanc in slechts vier beurten en in het 47/2 won hij even snel van v. d. Smltien 160 dezelfde tegenstander. De resultaten waren: Bury 24 27.62 17.25 17.00 Heroptreden van Jojo Buitenzorg (Van 1 on tips: LonteprlJ. tart Is 0111 half drie. D« I: Mark One. Capri Pilot II: Slul Geran, Terlenkn en paardesportmedewer- ker) WASSENAAR Jojo Buitenzorg de grote crack van de Neder landse kampioen Jan van Dooyeweerd maakt morgenmid dag op Duindigt zijn heroptre den. Als Jan van Dooyeweerd het paard in goede conditie heeft DulndnipHJ*"— met"trio' -"jojo Bui- gekregen, moet het gelijk raak tenzorg. Goodwill. Inn van Hovl co kunnen zijn. Alleen is geduchte or KKWm en *r anover, tegenstand te verwachten van VoorlindenprlJ'.: Karper K. Jet West- Goodwill, die twintig meter „Xtëiriu.'' Aj',ïï,™k» d Kim voorgift krijgt. Nardlnclunt cn Jodney B. I.(>iitc|irlJ* III (met trio) Bnytown Jingle on Bout - InhorstprU* yendalprtjs tVlltrnl DEVENTER Het damesvoetbal in Nederland heeft de laatste maanden niet te klagen gehad over de belangstel ling. In het begin stroomden de toeschouwers naar de vel den, waar de voetballende dames te zien waren. Nu de sensatiezucht een beetje bevredigd is, beoefenen de da mes hun „nieuwe sport" zonder publiek. De belangstel ling, die het damesvoetbal in Nederland nu ondervindt, komt uit psychologische en medische kringen. Het symposium, dat de afdeling voetbal van de Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie in Den Bosch hield, is daar het beste bewijs van. Veel sprekers, waaronder prof. dr. K. Rijs- Storks sponsor DEN HAAG De honkbalclub Storks uit Den Haag heeft in navolging van Raak Nicols, OR- WO/HCAW, Luycks Diemen eveneens spelend in de hoofd klasse van de KNSB een spon sor gevonden. Met de reisver- eniging Hotam is een driejarig contract gesloten. Storks zal nu voortaan uitkomen onder de naam Hotam-Storks. GRAZ In Graz is gisteren het toernooi begonnen om het we reldkampioenschap ijshockey in de b-groep. De uitslagen zijn: Verenigde Staten-Japan 6—4 (2—2 3—2 1—0), Zwitserland-Ita- Hë 4—3 (0—0, 2—1, 2—2), Oost Duitsland-Joegoslavië 64 (3— 1, 1—1, 2—2), Roemenië-Oosten- rijk 4—2 (1-0, 3—2, 0-0). dorp, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Utrecht, dr. A. Schellen, gynaecoloog in Sittard en drs. G. Hermans, Or thopedisch chirurg in Hilver sum, lieten hun licht schijnen op de nieuwste activiteiten van de vrouw in' de sport. Het N.K.S.-symposium, dat door ruim honderd „vakmensen" werd bijgewoond, werd een grandioos succes, maar aan het slot is wel gebleken, dat de pro blemen van het damesvoetbal niet zijn opgelost. De voorzitter van de sectie voet bal van de N.K.S.de heer J. Essers, die een van de initiatief nemers van het symposium was, zei: „Er komt steeds meer commercie in de sport. We moeten er voor waken, dat het damesvoetbal, uiteindelijk een sport die zich uitstekend leent voor reclamedoeleinden, zich zelf niet kapot maakt door spon soring en commercie. Vooral, omdat sponsors uit zijn op pres taties. We weten nog te weinig af van de medische en psycho logische aspecten van het da mesvoetbal om deze nieuwe sport over te dragen aan de kei harde sponsors. Ook bij de amateurs en bij de jeugd is de prestatiejacht de laatste jaren toegenomen. De N.K.S. zal zich hierover moeten beraden en daarom hebben we een sympo sium georganiseerd". J. Essers zei verder: „In 1971 besloot de UEFA het dames voetbal op te nemen in de orga nisatie. Jammer genoeg zonder zich af te vragen of de nationa le bonden wel voorbereid wa ren. Daardoor ontstonden er veel problemen op organisato risch gebied, rond de accommo datie en er moesten nog grote vraagtekens worden gezet bij de opleiding van trainers en bege leiders. In Nederland waren we er voorlopig nog niet op voorbe reid. Tot overmaat van ramp kwam juist in die tijd een rap port uit van het Russische mi nisterie van sport, waarin het damesvoetbal werd veroordeeld. De N.K.S. heeft van de Russi sche ambassade in Den Haag de toezegging gekregen dit rap port te mogen bestuderen. De grote vraag is dus: Wat nu?" Prof. dr. K. Rijsdorp, vroeg zich af, waarom er zo laat iets moest worden georganiseerd. „We hadden een symposium over damesvoetbal moeten hou den, voordat deze sport was er kend. Nu zitten we voor de gro te problemen. Ik vraag me af of het damesvoetbal geaccepteerd had moeten worden door de UEFA en door de KNVB". „Door damesvoetbal kan mannen- voetbal achteruitgaan. Er is een gezegde, dat van toepassing kan zijn op de voetbalsport, name lijk: waar rokken komen ver dwijnen broeken. Of het dames voetbal van Invloed is op de nu al te signaleren teruggang van mannenvoetbal, zou onderzocht moeten worden". „We zullen ons in Nederland moe ten afvragen of we het dames voetbal als wedstrijdsport willen ontwikkelen of als recreatie sport. Deze vraag moeten we snel beantwoorden, omdat we daar de opleiding van begelei ders en trainers op moeten af stemmen?" Ook dr. S. Schellen, een vooraan staand gynaecoloog in Sittard, heeft zich bezig gehouden met de ontwikkeling van het dames voetbal in Nederland. Hij wilde het damesvoetbal niet veroorde len, maar vroeg wel alle aan dacht voor de medische proble- Dat deed ook drs. G. Hermans, orthopedisch chirurg in Hilver sum. Dr. Hermans zei: „Wan neer een jongen een bal ziet lig gen, dan trapt hij negen van de tien keer tegen" de bal. Een vrouw zou dezelfde bal laten liggen of oppakken en mee naar huis nemen. Uit deze stel ling blijkt, dat de vrouw psy chologisch weinig interesse heeft voor de voetbalsport. Wat de lichaamsbouw betreft is de vrouw eveneens ongesthikt. De vrouw heeft zesmaal zoveel kans op blessures dan een man, alhoewel de coördinatie van de vrouw veel beter is. De vrouw mist namelijk de spierkracht. Ik Artsen zijn niet tegen damesvoetbal, maar steken wel een w schuwende vinger omhoog. Het aanpassen van de spelregels is eerste vereiste. ben niet tegen damesvoetbal, maar steek wel mijn waarschu wende vinger omhoog, als het damesvoetbal niet wordt aange past aan de lichaamsbouw cn psychische instelling van de vrouw. De velden zullen kleine re afmetingen moeten krijgen, de bal zal lichter en kleiner moeten worden en de regels zul len moeten worden aangepast. In de atletiek zijn de speren, kogels en discussen ook lichter en kleiner, in da wielersport zijn de afstanden minder lang en in andere takken van sport zijn ook maatregelen genomen. Het damesvoetbal mag beslist geen imitatie worden van het mannenvoetbal. Indien dat wel zal gebeuren, don moet ik con cluderen, dat een vrouw beter kan gaan dammen dan gaan voetballen. Damesvoetbal moet ook echt damesvoetbal zijn en blijven". WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15