GROEIEND PROBLEEM WINKELDIEFSTALLEN De bestelwagen waar "DE LUXE" op staat Amerikanen in Laos nog niet vrij £eidóc6otwa/rit Buit van één miljoen gulden per dag ITT WILDE CHILI „HELPEN Bedford bestel B.V.Het Motorhuis/Vauxhall Komt u al die luxe eens bekijken? telefoontjes VRIJDAG 23 MAART 1973 LEIDSE COURANT j De politie in Barcelona heeft de portretten vrijgegeven van vijf Corsicanen die zijn gearres- I teerd onder verdenking lid te zijn van een van de grootste heroine-smokkelketens ter we reld. Een koffer en een tas ge vuld met Amerikaanse bankbil- jetten ter waarde van 1,5 mil jard gulden, geweren, munitie en grote hoeveelheden vervalste paspoorten en andere papieren zijn bij de arrestatie in beslag genomen. INFORMATIE Johnson De echte varensman kiest betrouw baar materiaal, daarom kiest hij een JOHNSON Modellen van 2 tot en met 135 pk. Jachtwerf Poelgeest, Oegstgeest Hoofddealer voor Leiden en omstr. HAARLEMMERTREKVAART 16 a TELEFOON 01710 - 54 0 54. Ook 's zaterdags geopend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er wordt in Nederlandse winkelbedrijven voor 250 500 miljoen gulden per jaar gestolen. Dat is een half tot één procent van de totale detailhandelomzet van 37 miljard gulden. Het aantal winkeldiefstallen neemt sterk toe. Bij de politie werden in 1953 in het hele land 1500 gevallen aangegeven. In 1970 waren dat er 11.000 en vorig jaar naar schatting 13.500. In Den Haag werden in 1972 1190 gevallen aangegeven. Aangenomen wordt, dat één op de tien winkeldieven gegrepen wordt en van degene die betrapt worden, wordt één van de vier bij de politie aangegeven. Dat betekent, dat het totaal aantal keren dat jaarlijks een winkeldief wordt betrapt op 55.000 kan worden geschat en het totaal aantal winkeldiefstallen op en half miljoen. Hun dagelijkse buit bedraagt zeker een miljoen gulden. Over het groeiende probleem van de winkeldiefstallen zegt de heer A. M. Koppejan, hoofd be- drijfsbeveiliging bij De Bijen korf, dat men steeds meer te maken krijgt met diefstallen- met-voorbedachte-rade. Het aantal winkeldiefstallen dat uit spontane opwelling gepleegd wordt, bedraagt ongeveer de helft van het totale aantal. De rest van de diefstallen wordt te voren gepland. Volgens de heer Koppejan zouden de bankover vallers wel eens hun arbeidster rein naar de supermarkten kun- Hij is dan ook voor chauffeurs, die van komfort houden. En van laadruimte. En van gemakkelijk laden en lossen. De Bedford bestel: Een luxe bestelwagen. an Laadvermogen van I lot 2 ton. Volume van 5.24 tot 7.13 m3, Keuze uit 20 verschillende uitvoeringen ook als 9-persoons bus). Diesel of benzine. Uw Vauxhall/Bedford Bestel/GM Ranger-dealer Official General Motors dealer Stationsweg 2 - Telefoon 21841 B.V. Het Motorhuis Leiden Onder commereiële leiding van T. Vogelaar ONf6 Z£S dxh -clfh tZZb 01710-22244: - slechts 2 x betaler, r. slechts 3 x betalen Watersport jelljk. Tel. 01713-2538, r plaats aanwezig. Zuidelnde 2.' Nieuw koop. Tel. 01725-1761. m kruiser met 18 pk bul- 'XSSZZ- Tuinbouw- en hot B.V.. Noordeinde veen. Tel. 01713—2564. Wanneer u een gezelll. organiseren en U heel ol verloving moet u h 01710—61064^ak 660 2.95. Drogisterij lommerstr. 68, Leide goed verzorgde^ huweli|ksrej>ortago. (ook bij u thuis). 8-pers. Chryslers en chautteurs fraai beige livrei. Ook voor omligg de gemeentes uw adres. Let opl ultsl. Zeemanlaan 12a. Leiden. 23055. Oir. J. J. de Jong. Kleurenfilms ontwikkelen, atdr in 2 dagen klaar. Foto Do Groot. Oegstgeest alwerkinq. vlotte Drukwerk-service Hal 'str. 64. Tel. 24185. ook Cobetstr. 81. Betontegels in diverse malen, grl|s- rood- en gewassen grinttegels. Uit- eventueel bezorgd. Tegen scherp Elma, Th. A. Hijdra, Langeraar. Tel. 01722—2134. nodig I I wij garanderen u oen goed geslaagde. „De Zon" lakonpakkc Tel.D21839.' Te koop aangeboden lijk le leggen. Tijdoli|k Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 te gels. Smits Woninginrichting, Mare 98. Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. ï£T.b a Sitterlaan 76. Tel. 01710-32916. s bl|maken: Lips. Yale, auto- en voordeursloutels. Klaar, u wacht. Haarden, kachels. linnenkasten. n slaapkamers. Enor Wegens verhuizing to koop 2-pors. kastbed, 2-deurs eiken broodkast, el- ken 3-ziIsbank, teak salontafel, gas fornuis. 3-pits gasstel, electr. bak- Verkeers slachtoffers binnenkort welkom in Zeehospitium KATWIJK Binnen afzienbare tijd gaat het Zeehospitium in Katwijk de werkzaamheden uit breiden. Dat wil zeggen, dat straks ook voornamelijk jon ge verkeersslachtoffers, die door een ongeluk geestelijk en of lichamelijk gehandicapt zijn, worden opgenomen. Het Zeehospitium heeft al een aantal van dergelijke patiënten op een wachtlijst staan. In de meeste gevallen zijn de ouders van de gehandicapten al jaren bezig geweest een geschikt on derdak voor hun kinderen te vinden. Dit initiatief werd deze week bekend gemaakt tijdens de voorlichtingsbijeenkomst wel ke voor een groot aantal geno digden werd gehouden. nen verleggen, als de veilig heidssystemen van de banken volmaakt zijn. In de grote zelfbedieningszaken wordt het de winkeldief overi gens wel makkelijk gemaakt, overigens een risico van dit ver koopsysteem dat de winkelier incalculeert Er is echter een neiging om met dit gegeven maar proberen te leven, aldus drs. P. A. M. Vehmeijer van V. en D. Hij is van mening, dat de detaillist maar liever zijn ogen sluit voor dit probleem. Hij zegt: „Detaillisten zijn net als de gemiddelde automobilist, die als hij in zijn auto stapt liever niet aan de verkeersveiligheid denkt". Hij i ser voorstander van dat elk bedrijf een eigen veiligheidsman heeft. Deze zou onder meer het personeel moe ten Instrueren hoe te handelen met winkeldieven. In Den Haag zal men mogelijk binnenkort met een dergelijke voorlichting aan het winkelpersoneel begin nen. Momenteel laat het perso neel de dieven vaak lopen, om dat men het vervelend vindt de klant als dief te kijk te zetten en ook omdat men niet weet hoe men met de dieven moet hande len. Opvallend is, dat zeker 60 procent van de winkeldieven jonger is dan 18 jaar. Bij een onderzoek in Duitsland bleek 13 procent van de dieven jonger dan 14 jr. Ledental NKV Lisse gegroeid Lisse De afd. Llsse van het Ned. Kath. Vakverbond heeft gisteravond in het Trefpunt de jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer J. H. Sal man. Hij constateerde dat fn het afgelopen jaar met succes gewerkt kon worden door het NKV. Er is beweging in de vakbewe ging in stijgende lijn, omdat steeds meerderen gaan inzien, dat georganiseerd zijn een eis is. Naar aanleiding van deze op merking werd later in de verga dering er op gewezen, dat d« 60% der werknemers, die niet georganiseerd zijn, 11 meer per maand verdienen dan de georganiseerden, omdat zij geen contributies hebben te be talen. De minderheid betaalt de meerderheid profiteert mede van de successen van de vak centrales. Op de jaarvergadering werden de jaarverslagen goedgekeurd. De voorzitter zei in het bijzonder waardering te hebben voor „Herwonnen Levenskracht' voor de hulp en bijstand welke men verleent aan hen die hulp nodig hebben in bijzondere om standigheden. IN het democratiseringsproces van onze samenleving speelt de in formatie een hoofdrol: daarover zijn mensen van de wetenschap en mensen van de praktijk het eens. Steeds opnieuw worden er in formatiebronnen aangeboord; zij variëren van de grote erkende communicatie medio als krant, radio en televisie tot allerlei kleine blaadjes en bijeenkomsten waarin vaak mede als middel tot re clame of propaganda in de inform aitietoer wordt gedraaid. Niet in elke situatie en op elk moment is de gewone burger van deze informatie-stormvloed gediend; er zijn al uitgevers die te horen hebben gekregen of in oplagecijfers hebben uitgedrukt gezien, dat de menselijke honger naar iformatie een beetje verzadigd raakt. Radio en televisie ondervinden in dit opzicht ook al tegendruk vanuit de publieke opinie; tegen onze radiogrammateurs is de klacht dat er uit de luidsprekers te veel gepraat komt en bij de televisie wordt ook menig kijker de stoet van betogers, uitleggers en discussie-ac tivisten een beetje beu. Informatie legt de wereld open, maar de wereld is zo groot en wan neer dat ontdekt is, voelen de meeste Nederlanders zich toch maar beste thuis in de buurt van de eigen omgeving. DAN doet dezelfde Nederlander als hij nadenkt dikwijls een merkwaardige ontdekking: dat de stroom van informatie over die eigen omgeving vuak relatief dun is. Radio en televisie hebben daarvoor een te grove zeef; de aandrang om meer zendtijd te be nutten voor goede regionale radio en televisie is zo verklaarbaar. Het groeiproces van gemeenschapskernen is na 1945, en beslist niet alleen in de grotere steden, zo ontstuimig geweest, dat menigeen zijn naaste omgeving niet meer kent. De razend-snelle veranderin gen in werkmilieu, onderwijs, kerk en leefpatroon hebben om de zelfde reden vaak tot vervremrading en vereenzaming geleid; on danks de groeiende informatiestroom en ondanks pogingen om het streven naar een betere wereld sterk te richten op vrijheid- gelijk heid- broederschap. KAN liet anders en beter? We geloven dat dan ïn de eerste plaats de informatie weer meer moet uitgaan van en gericht moet worden op kleinere kernen. Wat baat het me bewogen te worden door de nood ver van me vandaan wanneer ik niet ontdek dat ral mijn eigen straat mensen fysiek of geestelijk verkommeren? We dreigen een beetje praat-generatie te worden over wereldwijde nood en vergeten een doe-generatie te zijn voor de oplossing van problemen die binnen handbereik liggen. In dat opzicht onderscheiden we ons besfist niet gunstig van vorige ge neraties, die nog wel minder kansen hadden dan wij om er iets aan te doen. Niet moedeloos worden IN Wassenaar heeft een deel van het plaatselijk KVP-bestuur de brui er aan gegeven. Zoals meer gebeurt, kent de voorgeschiede nis van dit besluit meer dan één aanleiding. Maar een belangrijke aanleiding zou zijn de geringe vorderingen in de landelijke politiek om tot een sterke christen-democratie te komen. Wij erkennen dat het proces van de christen-democratische eenwor ding moeizaam voortkruipt, omdat de samenwerking keer op koer op problemen stuit. De ene keer strooien KVP'ers d:ie los willen van de confessionele basis roet in het eten, een andere keer de van geen compromis willende weten anti-revolutionairen. De reële kans dat bij de kabinetsformatie de confessionele partijen ten opzichte van Den Uyl in verschillende posities komen te staan kan ondanks sus sende woorden, een nieuwe hindernis worden. Desondanks vinden we het jammer en verkeerd, wanneer de mensen plaatselijk moedeloos worden. Want wat landelijk niet lukt, zou men plaatselijk kunnen waarmaken. Er zijn al voorbeelden van succes volle plaatselijke samenwerking en met het oog op do volgend jaar te houden raadsverkiezingen zou men alleen maar intensiever aan die samenwerking moeten gaan werken. Te meer omdat druk van beneden af wellicht zou kunnen bevorderen dat men hogerop meer opschiet. Wanneer daarentegen de interesse voor en het vertrouwen op samenwerking die tot christen-democra tische integratie leidt aan de basis der confessionele partijen verlo ren gnat, is er reden om moedeloos te worden. Want dan de leus „christen-demooratie" oen |eus die klinkt aJs het geluid uit een hol vat. Tienduizenden studenten hebben gisteren in de straten van Parijs gevechten geleverd met de politie tij dens een demonstratie tegen de nieuwe bepalingen voor de militaire dienst. De politie moest ge bruik maken van traangasgranaten om betogers te verspreiden die tevergeefs trachtten een protest mars naar het ministerie van defensie in de Rue St. Dominique te houden. Vijftien politiemannen raak ten gewond. Ongeveer 200 demonstranten werden gewond. SAIGON (AFP/UPI) Dc Noordvietnamese delegatie bij de militaire vler-partijencom- missie in Zuld-Vietnam heeft een Amerikaanse eis van de hand gewezen, dat de vrijlating van in Laos vastgehouden Ame rikaanse krijgsgevangenen pa rallel loopt met de vrijlating van de nog door Hanoi en dc Vietcong vastgehouden Ameri kanen. WASHINGTON (EFE) International Telephone en Telegraph heeft een miljoen dollar voor Chili beschikbaar gesteld om dit land te helpen, zelfs wanneer de Marxist Salvador tot president zou wor den gekozen. Dat is althans de lezing die een vice-president van ITT, Edward Gerrity, gisteren van de ITT-affaire heeft gegeven tij dens de hoorzitting van de Amerikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse zaken. Het geld zou bestemd zijn geweest voor de bouw van gebouwen voor maatschappelijke instellingen. De versie van Gerrity is volkomen in strijd met die van ITT-dlrecteur en voormalig CIA-directeur John McCone. Deze verklaarde woens dag voor de senaatscommissie dat ITT een miljoen dollar had aan geboden aan tegenstanders van Allende, voor een campagne ot verkiezing van de marxist te verhinderen. Op de vraag van commissievoorzitter Frank Church of hij het over dezelfde miljoen dollar had als McCone wilde Gerrity niet antwoor den. Hij wilde oök niet zeggen dat McCone gelogen had over de be stemming van het geld. Evenmin kon of wilde hij een verklaring geven voor de twee verschillende versies over de bedoelingen met het aangeboden m'iljoen. In een brief aan de Amerikaanse delegatie heeft het hoofd van de Noordvietnamese delegatie, ge neraal Le Quang Hoa, geprotes teerd tegen deze door de Ameri kaanse generaal Gilbert Wood ward gestelde eis. Deze is vol gens Noord-Vietnam „onlogisch en onaanvaardbaar" en mag niet gekoppeld worden aan te rugtrekking van de Amerikaan se strijdkrachten uit Zuid-Vlet- nam. Tijdens de Parijse onderhandelin gen is er wol een dergelijke mondelinge overeenkomst geslo ten maar deze droeg geen tijds bepaling in zich. President Nixon en zijn vrouw hebben be kend gemaakt dat zij alle vrij gelaten Amerikaanse krijgsge vangenen en hun vrouwen uit willen nodigen voor een gala-di ner op het grasveld van Witte Huis op 24 mei. DEN HAAG (ANP) Tot direc teur specialistisch arbeidsvoor- zieningsbeleid, aanvullende werkgelegenheid en vakoplei ding bij het directoraat generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Za ken is per 1 aoril a.s. benoemd drs. E. van Beusekcm. Veiling Knlwljk a.d. Rijn: Waspeen p. kist: AI 3.30-6.70. AU: 2.60-5.80. BI: 7.00-9.40, Bil: 2.40- 4.50. Cl: 6.50—8.10, CU: 5.60-6.30. Witlof :I 1.46-1.48. witlof II: 1.1 spruiten 78, andijvie: 1.00, radljit: Waspeen; aanvoer 306.000 kg. De 39-jarige Sharif Bishara Sirhan, broer van de veroordeelde moor' denaar van Robert Kennedy, Sirhan Sirhan, is in Los Angeles gearresteerd wegens bedreigim gen die hij heeft gestuurd aan de Israëlische premier Go Ida Meir.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13