Cevdet Su nay's ambtstermijn niet verlengd loger (f 108) kijkgeld is waar schijnlijk le monumenten wachters in Nederland van start Auto's in stad moeten zijn als voetgangers Te weinig donoren voor niertransplantaties \Kleurentoeslag zal het niet halen Tirks Fruit inspireert tot vlucht Wonderlijk vulmiddel oor vakman en gezin ORION Katholieken zien iets in witboek Tegen verval en verwaarlozing Turkije blijft in problemen Beschoten VS-toestel verkenner Europese aanpak van kapingen :JDAG 23 MAART 1973 LEIDSE COURANT Haag De kans is groot dat door grote verdeeldheid in de weede Kamer de CRM-minister toch zijn zin krijgt en het kijkgeld mhoog gaat van 75 naar 108 gulden per jaar. Voorstellen van vdA en VVD om de omroepbijdrage onder de honderd gulden te ouden, leken gistermiddag in de Tweede Kamer geen meerderheid zullen halen. Dinsdag antwoordt minister Engels en verschillende Mevr. Gardeniers spaarde haar amerleden onder wie een aantal KVP'ers partijgenoten van de partijgenoot Engels haar kritiek linister zullen hun eindoordeel daarvan laten afhangen. "'e*- vond dat ondanks ZWOLLE Na de Wegenwacht, de Bierwacht en de Accuwacht komt er nu ook een Monumentenwacht. Vandaag heeft staatssecretaris Vonhoff van CRM in het Friese St. Nicolaasga daarvoor een inspec tiebusje onthuld en de eerste twee Nederlandse monumentenwach ters, de heren Maurits en Venema gaan voorlopig in Friesland en Groningen de monumenten bewaken. Om te beginnen zal de stich ting Monumentenwacht Nederland voorlopig alleen kerkelijke mo numenten accepteren. In principe is het in de toekomst echter moge lijk dat alle eigenaren van oude gebouwen (monumenten) een abon nement op de monumentenwacht kunnen nemen. De stichting wil eerst een jaar proefdraaien en zich in dit jaar beperken tot de noor delijke kerken. De lente is in het land en dat betekent ook de voorjaarsschoonmaak heer Van Dijk (VVD) wil de geen meerderheid te gaan halen, nroep voor investeringen geld Een voorstel-Voogd om een toe ten lenen. Het kijkgeld zou slag van 27 gulden voor kleu- an 95 gulden kunnen worden, renkijkers totale kijkgeld dus alleen voor radio zou 29 gul- 126 gulden in te voeren, en moeten worden betaald. kreeg nauwelijks steun, [aar alleen enkele kleine frac- Mevr. Gardeniers (KVP) kwam es steunen zijn voorstel. ||irstellen van de heer Voogd PvdA) om de Wereldomroep vrijstellingen van kijkgeld ioortaan uit de belastingop- rengst te betalen in plaats van S it het kijkgeld lijken eveneens met een motie om bejaarden met alleen AOW voorlopig nog een jaar 90 gulden kijkgeld te laten betalen en pas vanaf juli volgend jaar het normale be drag van 108 gulden. Dit voor stel ontmoette wel enige steun in de Kamer. beteringen, de Kamerleden nog steeds onvoldoende inzicht kun nen krijgen in de omroepfinan- De KVP-kritiek mondde uit in een motie waarin mevr. Garde niers vraagt om een beleidsnota van de regering over omroepin- vesteringen, meerjarenplanning. Ster-inkomsten, indexering van het kijkgeld en het vrijstellin- genbeleid. Aan de hand van deze nota zou de Tweede Kamer dan met ingang van 1975 even tuele nieuwe maatregelen kun- 1 april af krijgt de politie in imsterdam de beschikking over 'filuidsmeters waarmee het uit- aatgeluid van bromfietsen op lenvoudige wijze kan worden ge meten. RONINGEN (ANP) Opnieuw is een verpleegde uit de rijksin richting Dr. S. yan Mesdag te Groningen tijdens een filmvoor stelling van „Turks Fruit" van zijn begeleider weggelopen. Dat gebeurde gisteravond in de bios coop Cinema. verdwenen verpleegde is de 27-fjarige P. J. B. uit Amster dam, die in 1970 wegens dood slag ter beschikking van de re gering werd gesteld. Hij wordt als gevaarlijk beschouwd. Eer der deze week, dinsdagavond. Hep uit hetzelfde theater de 24- jarige verpleegde J. van R. OOpveg. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Hontrot erstellen. Kieren afdichten tussen icl ozijn en muur of langs de trap. K.® cheuren en naden blijvend af- Ichten, ook rondom cv-pijpen. J xapleuning muurvast zetten. Be- loi onreparatie. "Uitgesleten trap of o loer uitvlakken tot "nul" zonder fbrokkeling. Dat zag u op de TV- eklamel Van dik tot ragdun pla- traren. Tegels zetten op hout of j Wanplaat of betonemaille of over i "de tegels. Spaanplaat naadloos erlijmon. Pleisterlaag repareren T P muur of schoorsteen. Opnieuw oegen. Dakpan vastzetten. Stop- Lek balkon dichten. Latten >n muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn r. eter STOPPEN, AFDICHTEN, OEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS- EREN, PLAMUREN EN HER- TELLEN met: PORION. de in Jjwitserland ontwikkelde één-com- inentige, dus een kant-en-klare, insthars vulpasta met enorme m eohtkracht aan èlk materiaal, «•oog of vochtig, binnen of buiten, K>k aan glas! Blijvend thermoplas- "rih en waterdicht. Krimpt niet, niet uit, scheurt niet, buig- en wast. Onschadelijk vcor de kan ton. In de emmer onbeperkt houd bar, dus geen restenverlies. ,Het kind in het verkeer 1\oord-Ierland BELFAST (UPI-AP) De offi ciële Britse plannen voor de toekomst van Noord-Ierland hebben een voorzichtig welkom ontvangen van de grootste ka tholieke politieke partij in de provincie. De protestantse lei ders hebben de plannen van de hand gewezen. Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse republikeinse le ger, heeft de voorstellen van de Britse regering over de politie ke ontwikkeling in Noord-Ier land verworpen als volkomen ontoereikend. KRO- personeel kiest eigen bestuur Van onze radio- en tv redaktie. Hilversum De medewerkers van de KRO hebben uit hun midden veertieh kandidaten ge kozen, die deel gaan uitmaken van het KRO-bestuur in nieuwe opzet. Dit bestuur zal zoals uitvoerig gemeld voorts ge vormd worden door evei|oveel KRO-leden en vijftien vertegen woordigers van Kath. organisa ties. Met de voorzitter mee telt het nieuwe bestuur 44 leden. De verkiezingen worden in me houden. Vanuit de omroep zijn gekozen voor de sectie voor de radio Fons Disch, Gerard Hulshof er Dick de Vree. Voor de sectie te levisie Ad Langebent, Tineke Roeffen, J. A. de Rijk en Frans Wijsen. Voor de administratie P. K. J. van Hest, J. L. Higlei en H. W. A. Joosten. Voor de administratie van Studio, L. H. Deriga en W. G. van Zwiepen. Voor de groep externe contac ten C. van der Knaap en Her man Post. De KRO is de eerste omroepstichting, die alle gele dingen in het bestuur vertegen woordigd heeft. EINDHOVEN (ANP) „Auto rij den is een dierlijke bezigheid, waarbij gewoontegedrag en re- flexmatig handelen een grote rol spelen. Op de autoweg gel den maar drie spelregels: de blik op oneindig, het verstand op nul en maar gas geven." Dit zei -ir. P. Hakkesteegt van de stedebouwkundlge afdeling van de technische hogeschool Delft tijdens een congres over „Het kind in het verkeer", gehouden in de Eindhovense t.h. Tegenover het gedrag van de au tomobilist stelde hij dat van het kind „Alles wat het kind doet, gebeurt spontaan. Eerst doen en dan pas schrikken. Daarbij komt het probleem dat je een kind wel kunt leren lihks- rechts-links te kijken en daarna over te steken, maar niet om goed de afstand en snelheid van auto's te schatten en daaruit de juiste conclusies te trekken. Dat is een kwestie van gewen ning en ontwikkeling bij het kind," zei ir. Hakkesteegt. Hij zag het daarom als een taak voor de stedebouwkundige om te ontwerpen met de ogen van een kind. „Het is triest maar waar, dat nog steeds de meeste kinderen oversteken op plaatsen waar het gevaar het grootst is. Kinderen steken nu eenmaal niet graag over bij een kruis punt, De aandacht van de auto mobilist is daarentegen opti maal op de kruispunten. Boven dien is de snelheid daar lager, terwijl voor of na het kruispunt harder wordt gereden". Ir. Hakkesteegt was ervan over tuigd, dat scheiding van de ver schillende verkeerssoorten niet mogelijk zou zijn. „Wij moeten dus toe naar een integratie, maar daarbij moeten wij wel een zo leefbaar mogelijke situa tie voor ogen houden. De auto zal zich in woongebieden moe ten gaan gedragen als een voet ganger", aldus de heer Hakke- steeg. In opdracht van Rijkswaterstaat is de Grontmij begonnen met het overplaatsen van een aantal 35-jaar oude essen langs de rijksweg UtrechtDen Haag. monumenten heeft volgens hem te maken met achterstallig onder houd. inspec- Eigenaren van monumenten, in het bijzonder financieel moeilijk zit tende kerkbesturen, hebben problemen met het onderhoud van hun gebouwen. Bovendien ontbreekt hen doorgaans het vakkundig in zicht op gebreken tijdig te onderkennen of te voorspellen, die taak gaat de Monumentenwacht op zich nemen. „Het moet niet onwaar schijnlijk worden geacht na een inwerkperiode van enkele jaren en bij succesvolle uitbreiding van het monumentenwachtnet over ge heel Nederland besparingen van enkele miljoenen te bereiken om dat veel restauraties of niet nodig zijn of van geringere omvang worden door het preventieve werk van de Monumentenwacht", al dus de heer Kramer. De monumentenwacht is ontstaan uit particulier initiatief vin archi- Nederland telt circa 1200 kerken van vóór 1850. De eigenaren van deze tect W. Kramer, toevallig in dienst bij de Rijksdienst voor de Mo- kerken, kerkbesturen, stichtingen, gemeenten of particulieren zijn numentezorg dat sedert kort in de gerestaureerde gebouwen van potentiële klanten voor een monumentenwachtabonnement. De ne- de Zeister Broeder Gemeenschap gevestigd is. gentiende eeuwse kerk wordt nog maar nauwelijks tot een monu- Wanneer de zaken gaan zoals de heer Kramer zich dat voorstelt, zal ment gerekend. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg ziet deze de Monumentenwacht uitgroeien tot een landelijke organisatie. Deze groep gebouwen wat onderhoud betreft als een lawine op zich afko- moet onder meer gaan voorkomen door monumenten door onvol- men. Men weet nog niet hoe deze lawine op te vangen, doende onderhoud zo in verval geraken dat behoud alleen nog maar De Monumentenwacht heeft als ideaal dat alle eigenaren van gebou- mogelijk is door peperdure restauraties. De Monumentenwacht gaat wen die monumenten genoemd kunnen worden abonneé van de Mo- tweemaai per jaar ter controle de geabonneerde „kerken" langs. In numentenwacht worden. Als het zover is zal de Monumentenwaalrf Groningen en Friesland staan samen alleen al circa 600 kerken. een gigantische organisatie zijn met provinciale of regionale en m> Kleine gebreken, zoals afgewaaide pannen, verstopte en lekkende go- gelijk ook stedelijke afdelingen, ten etc. zullen de monumentenwachters zelf verhelpen. Worden gro- De stichting begint zonder subsidie. Initiatiefnemer Kramer neemt tere mankementen geconstateerd dan krijgen de eigenaars van de alle risico voor zijn rekening. Hij heeft steun van twee aanneming»» gebouwen bericht en het advies er iets aan te laten doen. De eige- bedrijven die elk uit hun personeelsbestand een monumentenwach» blijft verantwoordelijk voor zijn gebouw. De Monumenten wacht is alleen verantwoordelijk voor de door de monumentenwach ters uitgevoerde werkzaamheden. Zij kunnen adviseren bij het aan trekken van aannemers die gespecialiseerd zijn in restauratiewerk. De heer Kramer (Stichtingsvoorzitter) ziet als belangrijkste resulta- de toekomst het totaal bedrag per subsidie-aanvrage ter beschikbaar hebben gesteld. Zij staan garant voor het salaris van deze twee restauratie-duizendpoten. De heren Maurits en Venema moeten inderdaad van alle markten thuis zijn. Zij krijgen te maken met metsel-, loodgieters-, timmer en leidekkerswerk. Zij moeten niet bang zijn om hoge daken te beklimmen en ze moeten bijzonder veel weten van oude gebouwen. restauraties belangrijk terug te kunnen brengen. Zestig tot zeventig De heer Kramer heeft wat deze kwaliteiten betreft alle vertrouwen in procent namelijk van alle subsidie-aanvragen bij restauratie van de eerste twee monumentenwachters van Nederland. WASHINGTON (DPA) Het niet-bewapende Amerikaanse transportvliegtuig dat woensdag boven de Middellandse Zee door twee Libische straaljagers werd beschoten maar niet geraakt, maakte een verkenningsvlucht. Naar in Washington verluidt was het met elektronische instru menten uitgeruste toestel waar schijnlijk bezig bewegingen van de Russische vloot in de Middel landse Zee te registreren. Officieel was door het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat het toe stel zich op een „militaire mis sie" bevond. ANKARA (REUTER) De Na tionale Vergadering van Turkije heeft het voorstel verworpen om de ambtstermijn van president Cevdet Sunay met twee jaar te verlengen. Voor die verlenging was een wijziging van de grond wet nodig, die met tweederde meerderheid moet worden goed gekeurd. Er waren twee stem men te weinig. De twee grote politieke partijen, de gerechtigheidspartij en de republikeinse volkspartij hadden dit voorstel ingediend om uit de impasse bij de presidentsverkie zing te komen. Na zeven stem mingen had nog geen kandidaat een meerderheid. De kandidaat van het leger, generaal Faruk Gurler, eindigde steeds op de tweede plaats en trok zich dins dag terug. De kleinere politieke partijen hebben zich krachtig verzet tegen verlenging van de ambtstermijn van Sunay. Het parlement moet nu waarschijn lijk op zoek naar een compro mis-kandidaat die wel een meerderheid kan krijgen. Het afwijzen van de grondwets wijziging betekent dat zich nu opnieuw het probleem voordoet van de keuze tussen een „bur ger"-kandidaat en een kandi daat van het leger. Tijdens de debatten over het voorstel ver klaarde de voorzitter van de re publikeinse volkspartij dat de presidentsverkiezing in geen ge- van een „referendum van het le ger" mag worden. De politieke inmenging van het leger brengt niet alleen de democratie en het parlement in gevaar, maar ook het leger zelf. De achtste ronde van de stemmin gen voor het presidentschap, waarvoor een compromis-kandi daat moet worden gevonden, wordt vanmiddag verwacht. PARIJS (UPI) Parlementa- na een bijeenkomst in Parijs rlërs van 17 Europese landen met vertegenwoordigers van al- zijn het erover eens dat Europa lerlei verenigingen voor de in- onverwijld gezamenlijk moet ternationale luchtvaart, gaan optreden tegen vliegtuig- Enkele voorstellen zijn: Arabl- kapingen zonder te wachten op sche landen overhalen samen te werken bij het vervolgen van vliegtuigkapers. Een spoedi ge bijeenkomst van Europese ministers van verkeer en bin nenlandse zaken (politie) om de veiligheid op de vliegvelden te verhogen Alle landen moeten kapingen behandelen als misda den en niet als politieke misdrij ven. Bilaterale overeenkom sten sluiten met Libië, Algerije en andere Arabische landen in de geest van een recent kapings akkoord tussen Amerika en Cuba. Een sub-commissie over terroris me van de Raad van Europa het adviserend parlement van de gemeenschappelijke markt is tot deze conclusie gekomen LEIDEN (ANP) - Eurotransplant in Leiden heeft in 1972 in 356 niertransplantaties be middeld, tegen z'/2% in 1971. Voor de 356 middeld, tegen 261 in 1971. Voor de 356 445 donors gemeld. Nederland heeft in 1972 meer nieren uit het buitenland ontvangen dan er uit Nederland naar het buitenland zijn gestuurd. Van de 86 in 1972 in Nederland aangemelde donors werden 77 organen gebruikt, waarvan 51 in eigen land. Nederland kreeg daarentegen voor 41 niertransplantaties de organen uit het buitenland, In totaal zijn in Nederland in 1972 92 transplantaties verricht, voorna- die e Met een aantal van 92 blijft Nederland, aldus Eurotransplant, ver beneden het noodzake lijke uit te voeren aantal niertransplanta ties. In 1972 hadden in Nederland reeds 200 patiënten moeten worden getransplanteerd om met het bestaandè aantal beschikbare kunstnieren alle patiënten te kunnen hel pen, die voor transplantatie in aanmerking komen. In 1973 zouden voor dat doel 300 transplantaties moeten worden verricht en in 1976, aldus een rapport van de gezond heidsraad, 400. In 1973 zouden ongeveer 400 donors nodig zijn om het gewenste aantal transplantatie uit te voeren, dat wil zeggen vijfmaal zo veel donors als er in 1973 zijn aangemeld. Het aantal benodigde donors is, aldus Euro transplant, ruimschoots haalbaar, per Jaar komen volgens deze organisatie ongeveer duizend mensen in het verkeer om het le ven van wie de nieren bruikbaar zouden zijn voor een nierpatiënt, die alleen in le ven kan blijven óf door tweemaal per week spoelen met behulp van de kunstnier óf door implantatie van de nier van een ander. Geoloog velt kleuterleidster ARNHEM (ANP) De 38-jarige Arnhemse geoloog drs. P. B. heeft gisteren de 41-jarige kleu terleidster Mej. T. van dei Wecrd in Schaarsbergen voor de klas met een vuistslag op de kaak bewusteloos geslagen. Motief was een langlopend me ningsverschil tussen beiden over het voortdurend te laat komen van het zoontje van de geoloog. De kleuterleidster is naar een zie kenhuis in Arnhem gebracht. De politie heeft tegen de man proces-verbaal opgemaakt. Singapore Airlines heeft zich giste ren In het Hiltonhotel te Amster dam voorgesteld met een keur van schoonheden uit, van links naar rechts, Japan, Singapore, gastvrouw mej. Lily Lee, Tai wan, Hongkong, Filippijnen, In donesië en Australië. Twee doden na verkeersruzie SOA PAULO (AFP) - Bij cc, verkeersopstopping in het hartj! van Sao Paulo (Brazilië) reden een taxi en een vrachtaute woensdag tegen elkaar. D< schade was gering, maar d« twee lichtgeraakte chauffeur! begonnen elkaar woedend uit M schelden. De woordenwisseling duurdl maar kort. Beide mannen trok, ken vrijwel gelijktijdig hun re volver en vuurden met een der mate grote nauwkeurigheid dai .zij met doorboord hart mors dood neervielen. Dichtbij de plaats van de schiet partij had de dag daarvoor eet automobilist een politie-agen die hem bekeurde, zonder mee doodgeschoten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11