S Tweesteens muurtje onbekend Ulsters protestanten tegen Brits witboek Hard water n Z.-Holland d0ENE Assistent-artsen wensen ander werkklimaat HP teel vragen >ver terreur bestrijding Grensvergif gaat naar Antwerpen DENIEUWELINIE Stankgolf in Vlaardinofen Nixon verdringt Hitier als engerd' JONDERDAG 22 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers EN HAAG In het blad „Comfort in huis", dat in grote delen van het land huis-aan-Jhuis wordt verspreid, hebben de Nederlandse waterleidingbedrijven een lijst gepubli ceerd, waarin men kan lezen hoe hard het geleverde lei dingwater per gemeente is. Aan de hand van deze lijst en de doseringsvoorschriften die de zeepfabrikanten op hun verpakkingen gaan afdrukken, kunnen de huisvrouwen zien hoeveel of hoe weinig zeep men moet gebruiken. jlgens de waterleidingbedrijven is een matiging van zeepgebruik wenselijk in verband m-et de grote hoeveelheid fosfaten in onze oppervlaktewateren, waar- en niet onbelangrijk deel EN HAAG (ANP) De recente mededelingen van de regering over de maatregelen die zij ge troffen heeft en wil treffen met het oog op de terreurbestrijding, onder andere instelling van eenheden lange- afstandschut- ters en opleiding in gevechten man tegenover man, heb ben in de Tweede Kamer tal van vragen doen rijzen. en bijzondere kamercommissie gat volgende week donderdag middag met de meest- betrok ken bewindslieden, onder wie premier Biesheuvel, in een openbare vergadering van ge dachten wisselen over de maat regelen en hun achtergronden Ter voorbereiding van de dis cussie heeft de commissie woensdag een lijst van 17 vra- opgesteld, waarop zij nog voor de vergadering een ant woord van de regering wil heb ben. Van c correspondent feorm Het Westduitse stadje Rees aan de Nederlandse grens is gisteren na enkele maanden van zijn partij zeer gevaarlijke byrillium-oxyde verlost. Inv het begin van dit jaar hadden de Nederlandse instanties gewei gerd de lading van 78 ton ons land binnen te laten, omdat het in lekgeslagen en doorgeroeste vaten verpakt was. Jadat het uiterst giftige mate riaal voorlopig op een terrein van het districtsbestuur van Rees was opgeslagen, begonnen arbeiders het in officieel voor geschreven vaten over te laden. Na onderhandelingen met Bel gië heeft de regering in Brussel toestemming gegeven het byril- lium naar Antwerpen te trans porteren. Aangenomen wordt, dat het in Antwerpen vernietigd wordt. Meer stoelen in Jumbo-jet Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De KLM ziet de nabije toekomst kennelijk met optimisme tegemoet. De Neder landse luchtvaartmaatschappij verwacht een zozeer toegeno men passagiersstroom, dat het aantal stoelen in de zeven grote Jumbo-jets met ingang van mei volgend jaar zal worden uitge breid van 360 tot 392. Daarvoor zal de eerste klasse ruimte wat worden ingekrom pen ten behoeve van de econo- my-klasse, terwijl in deze klas se tien in plaats van negen stoe len naast elkaar op een rij zul len worden geplaatst. Met 392 stoelen in de Jumbo zitten de KLM-passagiers nog zeer com fortabel: het enorme vliegtuig biedt plaats aan maximaal 490 passagiers. Ex-hoofd CIA bevestigt actie-Chili Washington (afp> de voormalige directeur van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst, John J. J. Mc Cone, heeft bevestigd dat de Ameri kaanse internationale telefoon- en telegraafmaatschappij (itt) een miljoen dollar aan de rege ring van president Nixon had aangeboden voor de financiering van een plan dat moest voorko men dat Salvador Allende tot president van Chili zou worden gekozen. Mc Cone, verklaarde ten over staan van een senaatscommissie van onderzoek, dat hij zelf het aanbod van de maatschappij had doorgegeven aan zijn opvol ger, Richard Helms, en aan dr. Henry Kissinger. afkomstig is van waswater uit rioleringen. De doseringsvoorschriften van de zeepfabrikanten zijn gekoppeld aan drie groepen van water hardheid. De eerste groep „zacht water" heeft een hard heid tot 10 Duitse graden: de tweede groep „matig hard" van 10 tot 16 Duitse Graden; en de derde groep „hard" boven 16 Duitse graden. Volg-sns deze indeling kent Zuid- Holland slech's één gemeente met zacht water. Dat is Ter Aar. Gemeenten met matig hard water zijn 's-Gravenhage, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Schipluiden en Voorhout. De overige gemeente hebben hard water De grenzen van de verzorgingsge bieden van de pompstations val len niet in alle gevallen samen met de gemeentegrenzen, zodat in één gemeente verschillende waterhardheden kunnen voorko men. In zulke gevallen dient men hst waterleidingbedrijf te raadplegen als men de juiste hardheid van het water wil we- Belastingdruk in zes jaar ver dubbeld" en „Nederlandse fis- kus kampioen in de E.E.G.", meldt Elsevier op de voorpagi na. En het betrokken artikel voorspelt: „Het ziet er naar uit dat de belastingschroef nog ver der zal worden aangedraaid". Prof. Karei van het Reve licht zijn bezwaar toe tegen de be noeming van een marxistische econoom in Delft; een procedu re die inmiddels ongedaan is ge maakt. Over de radikale afde ling bouwkunde van de techni sche hogeschool zegt hij: „Ik heb er eens e«n lezing gehouden en vroeg na afloop aan enkele tweedejaars of ze ook wisten wat een tweesteens muurtje was. Ze konden geen antwoord geven. Aan bouwen doen ze ge loof ik al jaren niets meer. Ze debatteren." Elders wordt gewaarschuwd tegen de sticker-rage die Nederland overspoelt en die een kauwgom fabrikant doet verzuchten dat zijn kauwgom niet te vreten is, maar dat hot verkocht wordt door de stickers die in de pak jes zitten. Elsevier constateert: „Auto's worden gesignaleerd waarvan de achterruit zo vol met plakplaatjes zit dat de be stuurders onmogelijk het ver keer achter hen in de gaten kunnen houden. En dat nog wel terwijl een van de stickers ver maant: „Papa, rij voorzichtig en kijk goed uit". *3 Q) voorzitter van de Stimezo, een afscheidsmonoloog. „We zijn vijf jaar te laat begonnen. Het is gelopen als een trein. We hebben eigenlijk geen tegen stand van betekenis gehad, dat betekende dat we jarenlang ge slapen hadden. We hebben ge woon vijf jaar eerder moeten beginnen". Hoe snel het is ge gaan blijkt uit zijn woorden: „Tijdens mijn opleiding en in mijn praktijk heb ik geleerd dat je contact probeert te maken via een praatje, met woorden. De nieuwe generatie aborteurs doet het anders, directer, met een soort gemoedelijkheid, met een klap op de schouders. Ze bereiken daarmee hetzelfde waar ik een kwartier voor nodig had." VRIJ WaPIWUMD Vrij Nederland waarschuwt in verband met de problemen in de defensietop voor: „de kleine stap naar het kolonelsbewind" en zegt daarover: „De krijgs macht zelf zal daarbij niet afzij dig blijven en beweegt zich, in een begrijpelijk streven naar zelfhandhaving, doorgaans naar het rechter deel van het politie ke spectrum. Juist .in een perio de dat links-radikale stromingen zich duidelijk laten horen, bete kent dit het innemen van een kwetsbare positie, niet meer bo ven maar tussen de politieke stromingen van de dag". Opnieuw een gesprek met de In donesische oud-minister van voorlichting Abdulgani; „Was Luns moeilijk als tegenstan der?" „Nee, niet moeilijk, kop pig. Volgens mij bad hij geen begrip van het nationalisme. Later werd hij bevriend met Soekarno, maar zelfs in 1969 toen Irian definitief bij Indo nesië kwam, wekte hij de in druk dat het bij hem allemaal niet van harte ging. Hij heeft zich in de hele Nieuw-Guinea- aflaire te veel doo»- zijn emoties'* laten leiden." In de Nieuwe Linie veel aan dacht voor de actie van de arts-assistenten die het beu zijn dat werkweken van 100 uur geen uitzondering vormen en dat het moeten verrichten van operaties na 50 tot 70 uur dienst, met nauwelijks zeven uur slaap regelmaat is. In de grote stroom buitenlands nieuws valt een interview op met de Zambiaanse bewindsman Kan- kasa, die zich afvraagt waarom Nederland en België geen wa pens leveren aan de vrijheids strijders. „Sommige van die po litici steken hun hoofd in het zand door de angst voor com munisme overeind te houden. Hulp aan de vrijheidsstrijders van uit Nederland of Duitsland het zijn goede tekenen, maar waarom komt die steeds onder de vermomming van lief dadige instellingen? Waarom spreken uw regeringen zich niet uit? Ik weet zeker dat het standpunt van Amerika ten aan zien van Portugal daardoor zou veranderen". De Groene Amsterdammer geeft bij monde bij monde van Jac. van der Meulen, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de afdeling strafrecht van de Amsterdamse universiteit, veel aandacht aan de plannen tot instelling van een scherp schutters-brigade. Hij zegt: „Ik vind het een afschuwelijke zaak. weerzinwekkend, schan delijk. In de eerste plaats is het volstrekt overbodig er is geen enkele aanwijzing dat er in Ne derland recentelijk terreurdaden gepleegd zijn. De laatste ter reurdaad van enige omvang da teert van enige jaren terug, toen in Wassenaar personeel van de Indonesische ambassade gegijzeld werd. daarna heeft het verschijnsel zich in Nederland niet meer voorgedaan. Deil re ken ik natuurlijk niet mee, dat is een oneigenlijk, opgeblazen geval: Er was geen enkele be reidheid bij de betrokkenen om gegijzelde mensen te doden, hoogstens om op de politie te schieten als dia zich zou verto nen". Ook Accent wordt gekweld door de vraag: „Terreur met geweld bestrijden?". Zowel poli tiecommissaris Heijink als cri minoloog Buikhuisen beiden toe vallig afkomstig uit Groningen, zijn aan het woord. De eerste: „De politieman moet zich afvra gen of meer bevoegdheden en harder optreden wel tot zijn taakstelling behoren, omdat ze de essentie van de politietaak aantasten. Naar mijn mening bestaat het gevaar dat de poli tietaak een inhoud gaat krijgen die niet verkieslijk is in een de mocratie". Buikhuisen ziet het uit eep andere hoek: „Laat ik hier heel duidelijk aan toevoe gen, dat ik nooit in principe on der alle omstandigheden er te gen zou zijn dat de politie schiet om te doden. Dat hangt hele maal van de situatie af". Ds Ian Paisley de onverzoenlijke Noordierse dominee maakt voor het Noordierse parlementsgebouw in Belfast zijn bezwaren kenbaar tegen het Britse witboek, waarin een evenredig kiesstelsel aangekondigd wordt. Dit stelsel zal de katholieke minderheid meer invloed op het bestuur geven, dan tot dusverre het geval was. De Schot Colin Carruthers (24) is in een klap een begerenswaardige vrijgezel geworden. Hij won namelijk in de Britse voetbaltoto een vriendelijk bedrag van viereneenhalf miljoen gulden, wat neerkomt op een nieuw wereldrekord. De cheque, waarmee hij dit bedrag mag innen, of liever, kan laten storten, werd hem overhandigd door de Amerikaanse wereldkampioen boksen zwaargewicht George Fore man. Op de foto: Carruthers op motor met de cheque met Fore man op de duozit. <o VLAARDINGEN (ANP) - Vlaar- dingen heeft gisteravond enkele uren te lijden gehad van een he vige stankgolf. Bij de centrale meld- en regelkamer van Rijn mond, de GGD en het hoofdbu reau van politie kwamen honder den klachten binnen over een pe netrante geur die hoofdpijn, mis selijkheid,maar bovenal agitatie veroorzaakte. De stank die de Vlaardingers naar de keel vloog blijkt te zijn veroorzaakt door acrylnitryl. dat vrijkwam tijdens het schoonmmaken van de Duitse tanker Alchemist, die ligt afge meerd in de Geulhaven, recht tegenover Vlaardingen. BELFAST Loyale Noord ierse protestanten hebben zich verenigd in een actie groep om te kampen tegen de voorstellen van minister Whitelaw in het gisteren gepubliceerde witboek. De enige belangrijke protes tantse leider, die ontbreekt in deze nieuwe vereniging, is ex-premier Brian Faulk ner, leider van de unionis tische partij. De extreme dominee Ian Paisley verklaarde op een persconferen tie, dat de actiegroep vastbeslo ten is Noord Ierland te redden. Paisley deed een scherpe aan val op Faulkner, wiens instem ming met het Britse witboek hij als verraad scheen te beschou- De actiegroep maakt plannen om wijzigingen toe te brengen aan het witboek door in te grijpen op twee fronten. In het parle ment van Londen zullen ds. Paisley en kapitein Lawrence Orr, leider van de unionistische afgevaardigden, argumenten naar voren brengen tegen de wetgeving, voorgesteld in het witboek. In Noord-Ierland zelf zal de actie groep bijeenkomsten organise ren, waarop de tekortkomingen van de Britse regeringsplannen benadrukt worden. De organisa toren zijn van plan dit tweede front zaterdag te openen met een protestdemonstratie in het centrum van Belfast. De aanwe zigen zullen er toegesproken worden door ds. Paisley, Wil liam Craig en andere protes tantse leiders, die van oordeel zijn, dat minister Whitelaw de meerderheid van Ulster in de steek laat. De meeste protestanten zijn van oordeel dat Londen alle wensen van de katholieke minderheid tracht in te wiligen ten nadele van de meerderheid. De katho lieken zelf hebben zich nog niet uitgesproken Commissaris De Vries geïnstalleerd DELFT (ANP) De heer Tj. P. de Vries tot voor kort commis saris bij de rijkspolitie in Den Haag. is gistermiddag geïnstal leerd als commissaris van poli tie te Delft. Commissaris De Vries heeft in dertijd een taak vervuld in de zaak tegen Hans van Z. Hartaanval treft Gurler ANKARA (AFP) - In Ankara is van gezaghebbende zijde verno men dat generaal Faroek Gur ler. kandidaat voor de mislukte presidentsverkiezingen in Tur kije, door een hartaanval is ge- monsterlijk monument van de consumptiemaatschappij rijst in het Mürkischendistrict in Berlijn deze berg van autoschroot op achter dit landelijk aandoende huis. Het schroot zal te zijner tijd naar de staalverwerkingsbedrijven in het Roergebied gaan om ten dele in nieuwe auto's omgezet te worden. Londen (Reuter) President Nixon heeft bij een opiniepeiling onder bezoekers van het wasscnbeeldenmuseum van Madame Tussaud in Londen i.T de categorie „haat en vrees", Adolf Hitler van diens lang ingenomen eerste plaats verdrongen. De duivel staat nu vijfde. In de politieke categorie behoort de Amerikaanse president ech ter tot de meest bewonderde mensen. Hij verdrong ditmaal premier Edward Heath, die nu derde staat achter de socialis- tische-oppositieleider Harold Wilsön. Een soortegelijk onderzoek is ook in het Amsterdamse filiaal van Madame Tussaud gehouden. Ook hier plaatsten de bezoe kers president Nixon als eerste op de lijst van de meest ge hate figuren. De liberale leider Hans Wiegel stond hier als eerste in de categorie van meest bewonderde politici. Op de vraag wie zij als de grootste hpldin aller tijden be schouwden antwoordden de bezoekers in Londen: Jeanne d'Arc, die in Amsterdam: de Israëlische premier mevrouw Golda Meir. AMSTERDAM (ANP) De landelijke vereniging van assistent-geneeskundigen (LVAG) organiseert op donderdag 29 maart in de grote Amsterdamse zieken huizen tussen tien en elf uur 's morgens een staking van assistent-artsen. De actie is primair gericht op de arbeidsomstandigheden van de 2.200 assistent-art sen in Nederland, en met name op de arbeidstijden. Van deze medische specialisten in opleiding maakt 36 pet werkwe ken van meer dan 65 uur; 20 pet. van 80 en 8 pet. van meer dan 90 uur. „Het grootste deel van deze artsen in dienstver band heeft geen of zeer onvol doende arbeidscontract. De re den hiervan is dat de arbeids wetgeving van 1919 op hen niet van toepassing is verklaard, zo stelt de vereniging. „De situatie is schadelijk voor de kwaliteit van de medische zorg en leidt tot financiële verspilling. Boven dien kunnen de meesten zonder opgave van redenen ontslagen worden." De LVAG ziet zich nu tot deze ac tie gedwongen omdat pogingen de afgelopen vier jaar hierin verandering te brengen via ge sprekken met de autoriteiten mislukt zijn: „Een anderhalf jaar oude toezegging van het ministerie tot het instellen van een werkgroep ter bestudering van de problemen is niet uitge voerd en zelfs eind 1972 weer ingetrokken", aldus de LVAG. Zij vermeldt nadrukkelijk dat de actie niet gericht is tegen de ziekenhuizen of de specialis ten-opleiders, maar wel tegen „het onvoldoende ministeriële beleid". Eis: 8 jaar in Sehiedamse moordzaak DEN HAAG (ANP) - De pro cureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heelt in de Sehiedamse roof moord tegen beide verdach- tene acht jaar gevangenis geëist. De rechtbank in Rotterdam legde de twee vijf jaar gevangenis op. De procureur-generaaal eiste con form de uitspraak In Rotterdam tegen de 31-jarige autohande laar B.H.F. bovendien onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De autohandelaar en zijn mededa der A.V. (29). beiden uit Rotter dam stonden terecht voor dlef- stul met geweldpleging met do delijke afloop. Hun slachtoffer was de Sehiedamse winkelier J. van der Bosch. De politie was getipt over de plan nen van de Rotterdammers en had het gehele flatgebouw om singeld. De politie van Rotter dam en Schiedam heeft veel kri tiek gekregen over de gang van zaken. De hoofdcommissarissen van politie hebben later ver klaard dat de situatie verkeerd was beoordeeld. Kind verkocht voor .30.000 dollar JOLIET (AFP) Een rechtbank ln de Amerikaanse staat Illinois heeft een taxichauffeur en diens echtgenote in staat van boschul- diging gesteld omdat zij hun dochtertje voor 30.000 dollar hebben verkocht. Het echtpaar, afkomstig uit een buitenwijk van Chicago, Is tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. De taxichauffeur en zijn vrouw die de vorige week de 30.000 dollar kregen, hadden bij hun arrestatie op dinsdag nog maar 230 dollar op zak. Zij hadden in die korte spanne tljds een nieu we auto gekocht en hun huis volledig opnieuw ingericht. De koper, een 35-jarige man, is eveneens in staat van beschuldi ging gesteld. Het 12-jarige doch tertje zit nu in een weeshuis in afwachting van de beslissing die over haar genomen zal worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9