Jilleba en Zoon: overbezette handwerkers in fflas- in-lood Verhoogde subsidie moet het Proefstation helpen Prinsenhof krijgt een recreatiepark op binnenterrein Prijzen voor spaardiertjes stad en streeknieuws Particulier is gewoon glas beu 125 jaar gratis zwemmen Huisvrouwen kwart eeuw bijeen door rumoer rond de melksanering PAGINA 5 DONDERDAG 22 MAART 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De grote glazenier Joep Nicolas mag er dan niet meer zijn, we hebben altijd nog George Nicolaas de Oudere en George de Jongere van het geslacht der Jille- ba's. De firma Jilleba en Zoon oefent in Leiden een eeu wenoud ambacht uit. In het atelier aan de Oude Rijn zet vader George Jilleba ontwerpen op de rijkste tinten glas uit en zoon George (26) zorgt voor het plaatsen van de ra men en is vaak op pad om de restauratiewerkzaamheden te bezoeken. De werkplaats herbergt een stuk onverslijt- bare cultuur, zes glazeniers verrichten er hun handwerk, herstellen het oude voor een nieuwe toekomst of tikken een moderne „legpuzzel" in elkaar. Hier wordt het samenspel met de kunstenaar gespeeld, stukjes kathedraal komen er onder het mes, schaduwen en contrasten van de tekening worden in het glas gebrand. Een van de fraaie Jilleba-ramen, die een Amsterda ms restaurant in een toepasselijk daglicht plaatst. Het is een proces, dat iets eer- bieds waardigs heeft. Vader Jil leba (58) begon in Leiden met glas dn lood plaatsen in 1938. De zaak bestaat dezer dagen 35 jaar. Morgen vrijdag wordt in intieme kring het glas geheven voor een heildronk. Dan ook 1 wordt het zilveren jubileum ge vierd van medewerker J. Brons geest (39), een trouw en goed vakman, die gisteren nog de laatste hand legde aan het offer van Abraham dat binnenkort in een kerk, ergens in Nederland, een lust voor het oog zal zijn en het gezeefde zonlicht in blauw, groen en rood zal binnenlaten. ,,Dit oude handwerk is ln Leiden weinig bekend", weet George Jilleba sr., die in '38 midden in de crisistijd opdrachten voor de „burgershow" begon aan te pakken: „De Sitterlaan, de Mors, de Vondellaan zaten vol glas in lood. Ik werkte tegen boksprijzen; iedereen in het land kwam op die bouwerij af stormen. In de oorlog kwam de klad in het werk. We mochten van de Duitsers geen lood meer gebruiken. Met zink en blik ging het toen verder. Maar voor het buigen heb je nu eenmaal lood nodig. Ik werd daarbij eens betrapt. De zaak werd ver zegeld en ik moest bijna een jaar de boel sluiten. Na de oor log begon ik met de restauratie van kerken en het werk voor Monumentenzorg. We leveren een goed produkt. Het hele land kent Jilleba. Via de architecten komt men naar ons toe". Op de lijst van Jilleba staan zo ongeveer 80 kerken waarvan hij de ramen heeft gerestaureerd of waarvoor hij nieuwe maakte. Klinkende namen zijn erbij: de Jacobskerk van Den Haag, de Leidse Pieterskerk en de Mare- kerk, de St. Jozef aan de Heren singel, de Bergkerk te Deven ter, De Grote Kerk van Naar- den (dubbele beglazing met per plex ervoor, vanwege de vele kleine ruitjes die daar worden stukgegooid), kerken te Oud Ade, Noordwijk en Noordwijker- hout, Rijnsaterwoude en War mond. In 1957 begon de firma Jilleba met het vernieuwen van 1600 vierkante meter glas in lood van de Hooglandse kerk te Leiden: ..het laatste raam moet ik nog maken". Het mooiste werk hebben de Jilleba's aan de wereldberoemde Goudse glazen van de St. Janskerk te Gouda, waar ze nu al weer drie jaar mee bezig zijn. „Die ramen", vertelt zoon George, zijn bijna niet te verzekeren. Vorig jaar bood een Amerikaan nog 10 mil joen gulden voor een van de ra- Gebrandschilderde ramen van de hand van Jilleba en Zoon bevin den zich op Aruba, Curgao, in Zweden, in Afrika. Zoon Jilleba: 1 „dit werk is enorm leuk en af wisselend". Hij laat een ont werp zien van een venster, dat het familiewapen van de vorige burgemeester van Leiden, mr. Van der Willigen, bevat. Het moet In de gang naast de raad zaal een plaats krijgen, boven het wapen van burgemeeser Van Kinschot. Onderaan is ruim te gereserveerd voor burge meester Vis jacht op statussymbolen. Met voldoening stellen de Jilleba's vast, dat de particulieren gaan deweg in groter getale de at tractie van het glas in lood her ontdekken: „Ze hebben genoeg 55 55 Trouwens, steeds meer familiewa- van het koude, blanke glas", pens worden in glas vastgelegd. vertelt George Jilleba de Oude- Doen het leuk in een zijgevel. re, terwijl hij een monster-ven- Bovendien is het een nieuwe ster, bestaande uit zo'n 30 ruit- mogelijkheid in de rusteloze jes in enkele kleurschakeringen en in lood gevat, tegen het licht houdt. „Men zoekt iets klas sieks, dat warmte uitstraalt. Een leuk raam geeft aan de ka mer of een hal meteen een heel andere sfeer. Een gewild artikel overigens zijn ook de gedenkra men die door personeel aan ju bilerende bedrijfsdirecties wo* den aangeboden". „Ja", beaamt George de Jongere, „met glas is vreselijk veel te doen"- De firma Jilleba levert ook aan restaurants en hotels. Bij stuk jes en beetjes, want de spaarza me glazeniers zitten tot over de oren in het werk. „Dat is nou ons moeilijke punt", legt vader Jilleba uit: „je krijgt hier bijna geen mensen meer voor. Eigen lijk moet je er van jongsaf in zitten. Er gaan een jaar of drie over heen voor je iets aan een beginnend glazenier hebt. In de bouwerij heb je op 16-jarige leeftijd al meteen een lekker sa laris en bij ons verdien je, als je 15 of 16 bent, maar 85 tot 100 gulden per week. Later draaien ze natturlijk gewoon in de cao mee. Ik heb te weinig mensen en moet nu werk afzeggen. De orderportefeuille is tot eind '73 gevuld; het is zuiver een wacht lijst". Glas in lood is een betaalbars verrijking van de huiselijke haard. „De prijzen vallen mee", zegt de oudste firmant, „zeker gemeten naar de arbeids intensiviteit. Voor honderd gul den de vierkante meter in het het gewone burgerwerk heb ja al een knap stuk glas in lood. Dat is ongeveer een deurmaat. Zo'n scheepje bijvoorbeeld, dat u hier aan een kettinkje voor het raam ziet hangen, brengt 65 gulden op. Die Madonna met Kind (waar een kunstenaar ach ter zit, die scheepjes en andere voorstellingen tekenen wij zelf) moet het dubbele opbrengen. Geen geld feitelijk, want op zo'n scheepjesruit zit je altijd nog 3 uur te schilderen". In de zomer trekken toeristen langs het glas-ln-lood-atelier aan de Oude Rijn. Engelsen, maar vooral Duitsers, krijgen het dan op de heupen. „Die Duitsers zijn helemaal gek op dit werk. Ze zien achter het kantoorraam een stuk of zeven van die ven stertjes hangen en hup, de hele rij kun je dan voor ze inpakken. Ik doe dat toch maar niet meer. Voortaan lever ik alleen op be stelling", knikt de heer Jilleba overtuigd. Morgen wordt er een hele dag niet gesneden en gesol deerd en blijven de loodprofie- len ongeperst. Het bedrijfje is dan in retraite, voor een gepast terug kijken op een periode van bloeiende kunstnijverheid 4n k>od. In dit licht bezien mag Jil leba kleuren van trots. TON PIETERS t ALPHEN —Aan het Zuid einde is de bestelauto van A. D. uit Nieuwkoop geheel uit gebrand. De brand, die ont stond door kortsluiting werd door de brandweer geblust. Boskoop In het Her vormde verenigingsgebouw zullen de hervormde jonge ren een uitvoering geven van het toneelstuk „Hoogheid, uw kameel staat voor". Aan vang 19.45 uur. STOMPWIJK Heden avond geeft de gymnastiek vereniging Gyversto geen training wegens ziekte van de trainster. HAZERSWOUDE - Burgemeester en wethouders zullen de ge meenteraad op donderdag 29 maart voorstellen, de subsidie aan de vereniging „Proefstation voor de Boomkwekerij" te Bos koop vast te stellen op 2500.- per jaar. Tot nu toe droeg de gemeente Hazerswoude 750,- bij. Het Proefstation krijgt echter - als de gemeenteraad natuurlijk akkoord gaat met het voorstel van het college - minder dan was gevraagd. Dat wilde de subsidie van 750.- tot 10.000.- Omdat het boomkwekerijgebied in blijfskosten en bedrijfsexploita- tiekosten. Het Proefstation, dat het tekort de laatste jaren ziet aangevuld door het ministerie van Landbouw en Visserij (zij het niet ongelimiteerd), krijgt (verhoogde) subsidies van het Productschap voor de Sierteelt gewassen en de provincie Zuid- Holland. Daarnaast zijn de con tributies van de kwekers de laatste jaren ook verhoogd. Wat dat laatste betreft merken b. en w. op, dat deze ook eens een zekere grens bereiken. voor een groot deel van de be volking van Hazerswoude een zeer belangrijke werkgever. „Een zeker algemeen belang kan niet worden ontkend", me nen zij. Daarom stellen zij de raad voor de bijdrage te stellen op 2500.-. verhoogd. Noodzaak van de verhoging van de subsidie is Ij. en W. wel duide lijk, gezien de hogere kosten Voor salarissen, reis- en ver- Hazerswoude een sterke uitïrei- ding ondergaat, zal het Proef station in verband daarmee ook veelvuldiger de boomkwekers moeten adviseren. De boomkwe kerij is, volgens het college, LEIDSCHENDAM In de maan dag 26 maart om 20 uur in het raadhuis te .houden openbare vergadering van de commissie voor openbare werken en ruim telijke ordening zal een plan worden behandeld voor „voor zieningen binnen terrein Prinsen hof". Volgens dit plan zal het binnen terrein worden gewijzigd in een soort recreatiepark met tal van vorzieningen voor spelen, wan delen en sporten. De dienst openbare werken heeft vorig jaar een ambitieus plan voor het binnenterrein uitgewerkt dat toen 300.000 gulden zou kosten, maar dat bij gebrek aan finan ciën in de ijskast moest. Vol gens wethouder van Dongen zul len de kosten nu aanzienlijk h(v ger zijn. Dp de agenda staat verder mede delingen over het ontwerp be stemmingsplan Zoetermeerse Meerpolder, herindeling Van Santhorstraat en voorbereiding bescherming natuurgebieden De agenda vermeldt verder o.a aankoop grond in Klein-Starre vaartpolder, vaststelling be stemmingsplan Prinsenhof, voorbereidingsbesluit buurt schap Stompwijk, aanleg voet Pad langs Dr. van Noortstraat. aanleg trainingsveld op sport complex Stompwijk, voorzienin gen ter beveiliging voetgangers oversteekplaatsen, verplaatsing gemeente.twekerij, kapitaals voorzieningen gemeentewerken 1973 en verkoop grond Oudo Rietvinklaan. LEIDSCHENDAM Wethouder Burniik van recreatie en sport heeft gistermiddag de 10-jarige Karin Machielse, die de mil joenste bezoekster van het sportcomplex „De Fluit" was sinds de opennig in 1971, een oorkonde overhandigd die recht geeft op één miljoen maal gra tis zwemmen in het zwembad. De kleine Karin kreeg behalve bloemen ook 'n waardebon van 2*5 gulden. Wethouder Bunnik zei, dat als ze 125 jaar zou wor den ze dan nog gratis in „De Fluit" mag komen zwemmen. De twee kinderen die vooraf en vlak na het ronde getal kwa men, de 8-jarige Johnnie Si mons en de 8-jarige Marietje Bölleboom, kregen een gratis seizoen-abonnement voor het buitenbad. LANGERAAR Namens de directie van de Robar-bank heeft de heer J. van Dam in het bankgebouw aan de Langeraarse- weg gistermiddag drie prijzen uitgereikt aan Jeugdige inwo ners van de gemeente die met succes hebben meegedaan aan de derde internationale creatieve wedstrijd onder het motto „De wereld der dieren". Wat de inzendingen uit Langeraar betreft werd Louise Stoeltie (7) eerste, Harm Kuipers (11) tweede en Renée Fransen (7) derde. Louise ontving een fototoestel en de beide anderen een boek werk. Op de foto v.r.n.l. Louise Stoeltie, Harm Kuipers en Rei.ée Fransen die uit de handen van de heer Van Dam hun prijzen mochten ontvangen. KATWIJK Binnen een jaar tijd is de provinciale weg lussen Wassenaar en Katwijk al over heel wat kilometers gereconstrueerd. Momen teel is men bezig het weggedeelte langs het militaire kamp van een nieuwe bitumlaag tevoorzlen. Tevens worden nieuwe rijwielpaden I aangelegd. Een belangrijke verbetering want in het verleden zijn op dit weggedeelte nogal eens wat ongelukken gebeurd vanwege de slechte staat van het wegdek. WOUBRUGGE In de kantine van de voetbalver eniging wordt morgen een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van alle plaatselijke verenigingen, waarop de plannen zullen worden besproken rond de op 5 september op het sport veld te organiseren braderie. HILLEGOM „The Cats" zullen a.s. zondag optreden in Treslong. De kaartverkoop van 7,50 per persoon ge schiedt vanaf heden in Tres long. Aanvang van het con cert: 14.00 uur. LISSE In de Gerefor meerde Kerk van Lisse wordt a.s. zondag een bijzon dere jeugddienst gehouden. Drs. Broek zal spreken over het thema „Een leven: een Peyton Place". Muzikale me dewerking wordt verleend door zangvereniging „Excel sior" en organist Helmus. Aanvang 19.00 uur. MARKTEN i p. kist, A I 3.70-5.40. A II .GO-a.60. B I 8.10-10,10. B II 3.00- 4.30. C I. 6 70-7.90. C II 3.50-7.00. Radijs 38. Spruiten 1.17. Witlof 1 WASSENAAR Men zou kunnen zeggen, dat de Wassenaarse afde ling van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen, die de vol gende week het zilveren jubileum viert, haar ontstaan aan de melk te danken heeft. Om preciezer te zijn: aan het rumoer, dat in de zomer van 1947 in Wassenaar ontstond, toen de Wassenaarse melk- slijters hun plannen bekend maakten voor een sanering van de mclk- bezorglng. Aanleiding tot deze sanering was het feit, dat de Sierkan haar 13 bezorgers uit Wassenaar zou te rugtrekken. De Wassenaarse melkslljters 32 In getal die tot dan toe door de gehele ge meente moesten zwerven om hun klanten te bedienen, ont wierpen 32 wijken en stuurden circulaires rond, om hun klan ten mee te delen, dat er voort aan in elke wijk een slijter zou komen. De bedoeling was, deze sanering op 23 juni 1947 te loten ingaan. Maar er kwamen zoveel protes ten tegen het voornemen van de melkslljters, dat de maatregel uitgesteld moi3t worden. Er Kledingbeurs in Poelhuys LISSE In het „Poelhuys" wordt op 4 en 3 opril weer een kledingbeurs gehouden. De kle ding, die op vof nsdagavond 4 april tussen 19.30 en 21.30 uur kan worden ingeleverd, zijn zo merkleding, sportkiedlng en sportartikelen voor kinderen tussen 1 en 15 jaar. De goederen zullen op tien tafels worden uitgestald. De verkoop heeft plaats oo donderdagmid dag tussen 14 09 en 17.00 uur Ni-et verkochte goederen kunnen op donderdagavond tussen 20,00 en 21.00 uur worden afgehaald. Voor meer inlichtingen: me vrouw Swart, tel. 15918, me vrouw Kemp, lel. 13003 en me vrouw Veelenturf tel. 14206. Fiat voor de premiehuizen komt snel af HAZERSWOUDE De afgifte van de verklaring van geen be zwaar voor de bouw van 35 pre miewoningen voor de eigen in woners van Hazerswoude zal, volgens B. en W., zeer binnen kort plaatsvinden. Het college stelt de gemeenteraad voor 'le brond, waarop In Zuid III de huizen zullen verrij zen, te ver oen aan d" woning bouwvereniging Volksbelang, die het plan wil realiseren. Het gaat om 5530 vierkante meter grond tegen een prijs van 1 448,420,— exclusief BTW. werden Ingezonden stukken ge schreven in de plaatselijke krant en proc5s»brieven, onder meer van de Haagse afdeling van de Nederiardso Vereniging van Huisvrouwen, waarin ook do Wassenaarse 'eden thuishoor den. De melkhandel belegde con ferenties met de bezwarenma- kers en beloofde het plan zo te veranderen, dat er ln elke wijk keuze zou zijn uit twee melkslij- ters. Op die basis werd op 7 Juli de melksanering ingevoerd. Later in het jaar werd er weer een comité gevormd van ingezete nen, die niet tevreden waren over de wijze, waarop de sane ring werd doorgevoerd. Er kwam een vertrouwenscommis sie tot stand die klachten zou gaan behandelen. De oppositio tegen do melksanering die op dat moment nog maar In enkele Nederlandse gemeenten bestond ebde langzaam weg. Omdat bij deze affaire het gemis aan een eigen plaatselijke afde ling van dc Nederlandse Vereni ging van Huis 'rouwen duidelijk werd gevoeld, werden tegen het einde van 1947 plannen gesmeed voor een Wassenaarse afdeling, die In begin 1548 tot stand kwam en nu na 25 jaar is uitge groeid tot de grootste vrouwen vereniging ter plaatse. Mr. Bonnike bleek aan wensen te voldoen NOORDWIJK De gemeente raad van Noordwijk heeft op eenvoudige wijze burgemees ter mr. J. Bonnike gehuldigd vanwege het feit, dat hij on langs 1214 Jaar burgemeester ls. Zes jaar daarvan diende hij in Noordwijk; daarvoor was hij eerste burger van Kerkdrlel. Wethouder J. van Leeuwen roemde vooral de werklust en dc stiptheid van de heer Bonnike, die stellig heeft vol daan aan de wensen, die de raad destijds stelde aan nieuwe burgemeester. Een en ander ging vergezeld van bloemen voor mevr. Bonnike en een diplomatentas i dc jubilaris.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5