Illegale' communicatie kan 'n weldaad worden Mar tien Menken: „Je handicap is zo betrekkelijk" n openbare instelling CCL-voorzitter Hemerik: Posterijen: stad en randgemeenten OOK Wat u moet weten Personeel LOI vliegt naar Londen „Ergerlijk gedrag kost koopman uit Leiden 150 gulden J PAGINA 3 DONDERDAG 22 MAART 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „We hebben al vaak hulp kunnen bieden Bij brand, als met spoed medische hulp nodig was, bij pech langs de grote wegen. In sommige geval- ilit len stonden i-e rechtstreeks in et contact met het Rode Kruis. We hebben daarvoor ook bedankjes gekregen". Die verdienr/en van de C.C.L., de Communicatie Club Leiden, zijn de grote trots van voorzitter Hemerik. Trots die des te dieper gevoeld wordt j omdat de C.C.L. ongeveer 200 leden sterk „schijnbaar on- j wettig" is en tot de „Piraten" j gerekend wordt, mefe C.C.L. wil zich niettegenstaan- de dat etiket dienstbaar maken aan de samenleving en daardoor ooit verkrijgen dat hij wettig gebruik mag maken van de 11- meter-band. In dat verlangen staat de C.C.L. niet alleen: de Leidsc club vormt een afdeling van de landelijke Stichting Radio Communicatie Amateurs, die leen de 11-meterband. We ge bruiken de middengolf niet en de FM óók niet. We hebben heel kleine apparatuur, geheel kris tal-gestuurd, met een reikwijdte van 15 kilometer. We kunnen vanuit autos's werken, zijn daardoor erg mobiel en storen niemand". 41' UI dUVHS 3.000 „zendelingen" telt: „Dat kanaal 2, dat wij gebruiken voor de wet piraten, die hopen door die wet hun piratenstreken tot weldaden erkend te krijgen. „Regelmatig worden mensen van ons gepakt. Maar de vol gende dag hebben ze dan al weer apparatuur. We zijn 27- mC-amateurs en gebruiken al- een van de kanalen, die je op je vergunning krijgt. De doel stelling van de landelijke stich ting SRCA is: de leden te leren, netjes gebruik van de 11-meter band te maken; langs wettige weg te bewerken dat men eens legaal van deze band gebruik mag maken en tenslotte, de communicatie via de band te gebruiken voor het verlenen van hulp waar deze ook nodig is. „Dus ook voor het assisteren van de politie bij het bestrijden van de misdaad: diefstal, in braak, aanrandingsomt de heer Hemerik op. „Wanneer een van ons gepakt wordt, bepleit mr. Goedgeluk in Scheveningen, juridisch adviseur van de lande- Van zend-ontvangertjes als dit is volgens de C.C.I. veel heil te verwaci lijke stichting, altijd weer terug- eenmaal wettelijk zal zijn goedgekeurd. gave van de apparatuur". En elk keer, dat hij het pleidooi heer Hemerik zal ook de dag „C Q Politie: dit is een belang- wint, betekent dat een stapje komen, dat hij in geval van on- rijk bericht dichter naar de wettelijke er- raad de microfoon grijpt en de Hemerik twijfelt niet aan het suc- kenning. Dan zo hoopt de boodschap de wereld inslingert: ces: „tweehonderd le- het gebruik erva den en de Leidse politie heeft personeelstekort". Wie al die meldingen moet af stoffen, is niet zijn probleem. ,EIDEN Martien Menken, be woner van 't Witte Huis aan de Morsweg 138 te Leiden, heeft zijn rechten-studie voltooid. Op 29 maart, 's middags om kwart over vier, neemt hij zijn bul in ontvangst. Dat feit, wat voor ie dere student in de rechten het 'nat| vreugdevol besluit is van enkele jaren studie, betekent voor Mar- ad tien méér. oor hem is daarmee het bewijs j geleverd dat ook de lichamelijk gehandicapte de kans heeft van de universitaire studie gebruik D te maken, als hij zich niet door J"3, de vooroordelen van de maat- schappij van de wijs laat bren- gen. Ergo: dat een aantal kan- sen onbenut blijven. artien Menken. Breed, benig voorhoofd onder springend, kort n; haar. Diepliggende, wilskrachti- i'ek ge ogen. Zijn. verhaal klinkt als ;n. een requisitoir. Laten we een aantal feiten nuch- ter stellen: Als gevolg van een hersenbeschadiging ben ik mo torisch gehandicapt. Spastisch noemen ze dat ook wel. Dat be- tekent, dat ik n'iet schrijven kan en dat ik dat gemis heb moeten opvullen met een bandrecorder, ie Ik heb alle colleges opgenomen kla*en ze uitgewerkt op een electri- kia sohe schrijfmachine. Alles met één vinger uitgetypt. Twee uur college, vier uur uitwerken. Pas (Slater in m'n studie merkte ik, evJJïlat er ook andere methoden stei zijn (Sife moet niet teveel de nadruk leggen op die handicap van. me. lan Want vanavond speelt Aj-ax en 12 41 dan doe ik gewoon met de ande-- aartren mee. Ik ben Martien Men- uzi ken met de toevallige omstan- dat Ik gehandicapt ben. Als iemand fysiek gestoord is, ho. dan is er al gauw twijfel aan zijn, geestelijke vermogens. En "^als dan blijkt, dat je rechten nf studeert, dan slaat het over th naar grenzeloze bewondering en Jddat soort sentimentaliteit waar ztóamesbluden zo sterk in zijn", ir zijn in Nederland een aantal ;"hi schooltypen voor gehandicapten S: maar die geven nauwelijks aan- Jsluiting op voortgezet onderwijs, ilt'p En als dat wel het geval is, dan ve! is de leerling dikwijls afhanke lijk van de willekeur van het ,a. 'schoo'hoofd en van zijn onbe- kendheid met de reële beper kingen. kom uit Hazerswoude. Het 'aren in m'n eerste jeugd voor- 'n ouders, die geweldig ge- hten hebben om mij op een school de kans te geven leven in de normale laatschappij. Na de tweede ;las moest Ik naar de St. Maar- iskliniek in Nijmegen op irond van hef feit dat ur gehan'\capt was, dat fy- itherapeutische behandeling Izakelijk was. ben er kapot gegaan van heimwee. Ik was acht jaar en ik werd in een groep gehandi capten gedrukt, waarmee ik mezelf niet wilde identificeren. Niet dat ik me boven hen verhe ven voelde maar omdat veel ge handicapten teveel verstrikt blijven binnen hun eigen proble matiek en karaktereigenschap pen hebben, die door de meeste mensen als „lastig" ervaren worden. „Ik voelde me gewoon Martien Menken. Later ging ik terug naar Hazerswoude. Een psycho technische test viel ver beneden het gemiddelde uit. Dat legde me een etiket op etiketteren, daar zijn we erg goed in, in Ne derland dat mij mijn leven lang dreigde te achtervolgen „Ik heb me daartegen verzet. Ik ben zelf gaan praten om op de middelbare school te worden toegelaten. Ik heb het niet al leen getroffen op het Bonaven- tura-lyceum: je moet er zelf veel voor doen. Want als je gaat meedraaien in de mallemo len van de revalidatie, dan wordt veel te weinig gedacht en gewerkt aan de ontplooiings- en we demogelijkheden in de „nor male" maatschappij. „Op Bonaventura deed ik gewoon m'n studie. En met succes. Wel waren er een paar frictiepunten bijvoorbeeld door het lawaai ■van m'n schrijfmachine rees de vraag, of zo .iemand wel ge handhaafd kon blijven. Voor mij was de vraag het is een wéét! of er met een beetje begrip niet veel meer gehandi capten het normale onderwijs zouden kunnen volgen. „Belangrijk werd, in mijn geval, dat ik moest opboksen tegen een aantal vooroordelen binnen de Universiteit: vragen over de haalbaarheid van de studie en of er in de maatschappij wel voldoende plaatsingsmogelijkhe den zouden zijn. Dat zijn voor oordelen, op grond waarvan voor gehandicapten een aantal kansen onbenut blijven om van de universitaire studie gebruik te maken. ,Nu is er in Utrecht het Bureau Studiehulp van het Nederlands Studentensanatorium. Het advi seert gehandicapte studenten ten aanzien van hun studierich ting en bemiddelt in het ver strekken van de nodige hulp middelen en in het verkrijgen van aangepaste huisvesting. ,Door mijn handicap kreeg ik be langstelling voor de filosofie, het denken over de waarde en de zin van het leven. Mede hier door ging ik mijn situatie relati veren en aandacht besteden aan andere aspecten van het leven, waar ik misschien anders niet aan toe gekomen zou zijn. ,Ik studeerde Staatsrecht met als bijvak het sociaal recht (sociale wetten en algemene bijstands wet) en deed tevens m'n candi- daats filosofie. ,De mensen vragen zich vaak af: is die gehandicapte wel geluk kig? Ze noemen hem wel eens een „ohgelukkige maar hij hoeft niet ongelukkig te zijn. Er zijn tal van valide figuren, die onge lukkiger zijn en in die zin eigen lijk „gehandicapt" zijn. Ik geef je de verzekering, dat je heel wat geld kwijt bent als je al die „validen" een borrel moet ge ven. ,Een van de dingen, die ik de maatschappij kwalijk heb geno men en blijf nemen, is dat ze die verdomde ontoegankelijk heid van de openbare gebouwen gaan zoveel kansen verloren goedpraat met de opmerking dat maar twee procent van de bevolking gehandicapt is. Maar ze vergeet, dat ze met het toe gankelijk maken van die gebou wen ook bejaarden en dames met boodschappentassen een dienst zou bewijzen. En dat zijn er veel meer dan twee procent. .Ondanks alle goeds wat er al is bereikt, wordt er nog te weinig gedaan voor de gehandicapten. Maar dat komt omdat door hem zelf ook te weinig wordt gedaan. Arbeiders hebben hun vakbewe ging. Maar de verenigingen van gehandicapten büjven te veel verstrikt in hun (meestal finan ciële en organisatorische) pro blematiek. En dat geldt ook voor vele van de individuele le den. Het meeleven van de dienstverlenende sector vindt daardoor te weinig weerklank bij hen omdat ze geen weer klank krijgt of niet bij machte is, hun belangen te behartigen. „Leg in je verhaal niet teveel de nadruk op mijn handicap", ver zoekt nogmaals Martien Men ken, wanneer hij terugkerend van een „zijspoortje", dat langs tal van onderwerpen leidde, die hij belangrijker vond het ge sprek weer op het uitgangspunt brengt. „Anders blijft het zo in de sfeer van die invaliditeit. En ik ben nu gewoon aan het solli citeren. Ik probeer werk te krij gen binnen de welzijnssector. Er zijn ook tal van hobbies, die belangrijker voor me zijn dan die handicap: schaken, lezen en zwemmen bij „De Sleutels", waarvan ik voorzitter ben niet om de sportieve prestaties ipaar gewoon, omdat het goed is voor de spieren". LEIDERDORP - De Neder ig landse Christenvrouwenbond I houdt vanavond in de Schep- I pingskerk een bijeenkomst. ]De kunstenaar Rien van der Nat zal dan vertellen hoe een ets tot stand komt. Hier na zullen de aanwezigen de gelegenheid krijgen het zelf ook te proberen. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Uit de etalage van het ijzerwarenbedrijf Laman aan de Donkersteeg is in de nacht van zaterdag op zondag een slagboorma chine weggenomen. Om de machines te kunnen pakken, i hebben de inbrekers de eta- I 'ageruit ingegooid. i het fietsenrek, de post voor tientallen gezinnen: LEIDEN Bij de grotere galerij flats in Leiden zoals die aan het Jacq. Urlusplantsoen staat elke morgen de post onbewaakt in 'n open fietstas te grijp voor ieder een, die kwaad wil. Terwijl de PTT streeft naar arbeidsvereen- voudiging en beveiliging van de post, kan de besteller niet an ders doen dan de hem toever trouwde poststukken, die hij niet in één keer mee kan ne men, langs de straat achterla ten. Per trappenhuis splitst hij zijn bundeltjes uit en legt die naast de liftdeur neer. Pas als alle bundeltjes bij de juiste galerij liggen, kan hij brieven en kaar ten in de bussen gaan gooien. De flats voimen een probleem, waar de PIT .<1 jaren mee tobt, vertelt voorlichter Van Arkel van het Postdistrict Den Haag. Daar doet ook de nieuwe wet niets aan, die bepaalt dat „bui tenbussen" geplaatst zul'en wor den voor alle brievenbussen die hoger dan 2,5 meter boven het •maaiveld of verder dan 10 me ter van de openbare weg staan. In Delft heeft men het opgelost door alle soorten poststukken mee te geven met een auto, die afgesloten voor de flats gepar keerd wordt als de besteller de deuren langs gaat. De heer Maurik, directeur van het post kantoor te Leiden, heeft geen bijzondere maatregelen kunnen treffen. „Als er een lift is, komt de besteller wel naar boven. In de toekomst gaat hij de deuren niet meer langs. Dan moet er in dè hal beneden of op de over loop van elke galerij een „ge sloten bussenfront" geïnstal leerd worden. Maar zover is het' nog niet. „Wel komen er nog dit jaar buitenbussen in het rayon Leiden: in de omgeving zijn we bezig met het inventariseren. En dat gebeurt ook dit jaar nog in Leiden". Technisch en muzikaal goed concert Residentie- Kwartet LEIDEN Leden van het Resi dentie-Orkest hebben het Resi dentie Kwartet gevormd t.w. Alexandra Lascae en Antonin Rous, viool Livivu Stanese, alt en Agnes Jas, cello, Lascae hoor den we eerder al in Leiden in het Roemeense trio en wellicht zijn ook andere leden van dit kwartet daarbij betrokken ge weest. Voor h-et optreden van dit Resi dentie Kwartet bestond gister avond in de Grote Pers van de Lakenhal een beperkte belang stelling maar de aanwezigen ga ven wel blijk van een opmerke lijke geestdrift. Het optreden van de vier musici maakte op mij e;n goede, technisch ver zorgde en muzikale indruk het geen voornamelijk te danken aan de verklanking van Ravels kwartet in F en Dvoraks zgn neger kwartet in F op 96. Voor al in dit laatste werk bereikten de spelers een opmerkelijke graad van homogeniteit. Jam mer dat de nogal doffe akoes tiek van deze zoal ongunstig werkte op de strijkersklank. Het tweedelig kwartet van de Roemeen Wilhelm G. Berger, in 1965 te Luik bekroond, klinkt niet actueel maar wel aange naam en doorwrocht van struc tuur, een beetje in de trant van Sjosstakowitsj. Een driedelig kwartet van de vroegere muziek redacteur van het Vaderland W. Thijse, maakte op mij een ken ouder maakte op mij een onsamenhangende en verwarde indruk. Met name de passages in het laatste gedeelte doen overbodig en gi wild aan t-n zou ik met genoegen gemist hebben. Het moderne Nederlandse reper toire biedt dunkt mij betere mo gelijkheden tot verrijking van de kwartetliteratuur. Het ap plaus na Dvorak was z^eer uit bundig doch werd niet met een toegift gehonoreerd. Het Resi dentie Kwartet wensen we graag een goede toekomst toe in dienst van een rijk repertoire dat juist in deze tijd grote be hoefte aan pleitbezorgers heeft. Ad Interim LEIDEN - De kinderopvang in Leiden maakt momenteel een stormachtige ontwikke ling door. De Werkgroep Kinderopvang Leiden is daarom zeer verheugd dat het binnenkort een informa- tiecentrum/serviceburo in de Haarlemmerstraat wordt ge opend, hetgeen een nieuwe fase in die ontwikkeling bete kent. LEIDEN - Op zaterdag 24 maart organiseren de ver schillende ruilclubs op het gebied van munten, postze gels, sigarenbanden etc. een grote ruilbeurs voor de gehe le Rijnstreek. Het organisa tie-comité verwacht dat het aantal bezoekers de beurs van oktober (450 man) nog zal overtreffen, zodat het voor iedereen die verzamelt dé dag is om te ruilen. Plaats: Koningskerk, toe gang 1.25. LEIDERDORP - De afde ling Veilig Verkeer Leider dorp en het gemeentebestuur van die plaats hadden een gezellige avond op touw ge zet voor de dames van de „oversteekbrigade". Dit vooral om dank uit te bren gen voor het werk van de vrijwilligers, hetgeen gebeur de bij monde van burge meester, korpsadjudant en een vertegenwoordiger van Veilig Verkeer Nederland. Na een causerie van laatst genoemde over het kind in het verkeer werd de avond besloten met een operette film. OEGSTGEEST - Het be stuur van de werkgroep Mi lieubeheer Oegstgeest/War- mond houdt a.s. maandag een bijeenkomst in „Het Wit te Huis". De heer Meyer zal een inleiding geven over het onderwerp „milieutuin, mi lieubescherming". Aanvang 20.00 uur. Grofvuil LEIDEN Om het 50-jarig be staan 'n wel zeer feestelijk tint je te geven, vliegt morgen het voltallige personeel van de Leidse Onderwijs Instellingen, naar Londen. In alle vroegte vertrekt het gezelschap naar Schiphol. Vanwaar de reis met drie DC-9's wordt voortgezet. Na aan komst, wordt er geluncht in het Strand Corner House (Trafalgar Square). Vervolgens krijgt men de gelegenheid om zelf de Lon- dense sfeer te proeven, terwijl 's middags er een rondrit door de stad op het programma staat. Aperitief en diner vormen het sluitstuk van de Londcn-dug, waarna de terugreis wordt aan vaard. Sluiskant-kerk adopteert streek in Uganda LEIDSCHENDAM In verband met de vastenactie gaat de Pe trus- en Paulusparochlc zich in zetten voor een project In Oe ganda. Hiertoe heeft men broe der Dewez als coördinator aan gesteld. In het gebied zijn Inmiddels al stuwdammen en scholen ge bouwd en er zijn zelfs coöpera tieve boerderijen. De Sluiskant- parochie gaat nu geld Inzame len om broeder te helpen aan een aantal materialen voor de aanleg van een weg door de streek van Bulemba en Birere- to. DEN HAAG/LEIDEN Een 21- jarige Leidse koopman moest zic'i voor de Haagse politierech ter verantwoorden, inzake „er gerlijk gedrag". Hl) had Inder tijd in Rijnsburg zijn auto zoda nig geparkeerd (voor een café nogwel) dat er weldra een grote stoet wachtende auto's zich in de straat opstelde. Toeteren hielp niet, evenmin be leefd vragen: de koopman bleef waar hij was, achter zijn pilsje. Een oliehandelaar uit Rijnsburg haalde daarop de sleuteltjes uit de geparkeerde wagen, waarop de koopman woedend werd cn nu wel naar buiten kwam. Hij liet het er niet bijzitten en haal de een hakbijl tevoorschijn. Zwaaiend met de bijl dwong hij de oliehandelaar tot het terug geven van zijn sleuteltjes, waarna hij vertrok. De handelaar uit Kijnsbil'g liet het er niet bij zitten en klaagde koopman aan wegens bedreiging en „ergerlijk gedrag". Voor de rechtbank weigerde de koopman echter te bekennen dat hij fout geparkeerd had; ondanks dat vond de Officier een ernstige te rechtwijzing op zijn plaats. Hij eiste 250,- boete en zes we ken voorwaardelijk. De rechter besliste anders, daar hij de zaak nogal overtokken cn opge blazen vond. Toch kwam „het gentje" verdachte nogal duur te staan: 150,- en vier weken voorwaardelijk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3