CITROËN 2 CV BESTAAT ;25 JAAR GROTE STELSELS ZUIGEN KLEINE STELSELS UIT ^NWB en Bovag |even richtprijzen gebruikte auto's Gratis controle op veiligheid in 800 garages Simca en Chrysler duurder nco WEGWIJS Onder redaktie van Guido Halleen HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Zoals sterren planeten en plane ten soms satellieten om zich heen hebben, zo schijnen reus achtige sterrenstelsels ook nc- velsatellieten aan te trekken. Volgens Faber van het Lick ob servatorium beïnvloeden getijde werkingen uitgaande van extra galactische stelsels kleine satel lietnevels. Hij heeft drie van dwergstelsels grondig bestudeerd en zijn ge volgtrekking is, dat de buitenste regionen van deze dwergnevels door deze egtijdekrachten in dichte flarden weggerukt wor den. Hij meent verder geconsta teerd te hebben, dat de mini- Sterrennevels grote oppervlakte helderheden hebben, hoewel hun totale helderheid aan de lage kant is. Berekeningen hebben voorts aangetoond dat binnen een afstand van duizend licht jaar (d.i. tien biljard km) een soort van opslorping van sterren van de mininevel door de reuzen- nevel plaats kan hebben. Foto's van het Andromedastelsel, de naaste buur en het evenbeeld van ons melkwegstelsel, en zijn satelliet laten een werveling van nevelmassa's zien die zeer wel een slurf van sterren kan zijn die door Andromeda uit het li chaam van de satellietnevel ge trokken wordt. Vinger afdrukken Vingerafdrukken zijn onontbeer lijk voor het oplossen van mis daden. Moeilijkheden gaven tot dusver vingerafdrukken in zach te stof, bijvoorbeeld in textiel. Twee onderzoekers van het atoomresearchcentrum te Har well in Engeland zijn erin ge slaagd vingerafdrukken in stof- monsters zichtbaar te maken. De methode berust op het feit dat zwaveldioxide reageert op bepaalde afscheidingen van de huid. Deze uitscheiding heeft plaats langs de groeven van de vingers. Als het zwaveldioxide met zwavel 35 radioactief wordt gemerkt dan is het mogelijk om met behulp van autoradiografie een film te maken van de vinger afdrukkon. Dat gaat als volgt te werk: repen van het te onder zoeken weefsel worden een half uur lang in een luchtkamer ge hangen, die gemerkt zwavel- dioxyde bevat. Dan worden de stroken tien uur lang op een röntgenfilm geperst waarbij door uitzending van elektronen een zwart-witbeeld ontstaat. Helemaal perfekt werkt de me thode nog niet: oudere vingeraf drukken zijn namelijk minder gevoelig voor zwaveldioxide en vocht versnelt het verouderen van de vingerafdrukken. Corpulentie Deskundigen in Toronto (Cana da) houden zich bc/imet me thoden om de corpulentie (adi- positas) te bestrijden, /.ij hopen dit te kunnen doen door de stof in de hersenen te isoleren die de mensen dik maakt. Deze stof is om zo te zeggen do anrtsvljand van de jeugdige dikkertjes in de wereld; hij wordt de x-factor ge noemd en stimuleert naar men vermoedt, de produktie van vet in het menselijk lichaam. Men gelooft dat als er een middel ge vonden kan worden om deze x- factor te isoleren, men er de werkzaamheid van kan regelen, zodat toenemende corpulentie eenvoudig zou kunnen worden afgeremd. Men schat dat het een jaar of drie zal duren om de x-factor te isoleren en te onderzoeken hoe deze de produktie bevordert van insuline, het hormoon dat te ma ken heeft met de ontwikkeling van vet. innen twee jaar waren er al 250 podellen gebouwd. Ze waren alle- taal van gegolfd plaatstaal; ge- meer sterkte te verkrij- en bij een geringe 'dikte van het lateriaal. Die eerste eendjes za- anders uit dan tegenwoor- ig. De ruiten waren kleiner en er as maar één enkele koplamp, motor was een tweecilinder cc met 8 pk vermogen. Het van oorsprong een buiten met een snoer in van een starter. Toen men aan de dames die moesten rijden en werd er maar een elektrische starter gemaakt, de oorlog uitbrak werd de gestopt. Alle modellen uit veiligheidsoverwegin- vernietigd, maar één exem- bleef bewaard. Tijdens de ging overigens het re- door en de 2 CV toch zijn vorm. Er kwan\. 1 £n tweede koplamp bij; ook be- men luchtkoeling toe .te pas kon gebruiken. Kortom alles was even simpel, maar wel oerdege lijk. Heel Parijs was er deson danks weg van. Topmannequins reden met hun dure toiletten naar de renbanen in een 2 CV. Ook in Cannes, Nice en Monte Carlo zag men langs de boulevards dure lui ln een 2 CV rijden. De ontwikkeling van deze auto was in het kort verder als volgt: ln 1952 kontaktslot en portierslo- ten. in 1953 ook andere kleuren dan grijs, in 1954 schotse ruitstof als bekleding, motor van 425 cc, chroomstrippen, dn 1955 compres sie 1:7, in 1956 grotere achterruit, in 1957 stalen kofferdeksel, in 1959 nieuw dashboard. De huidige 2 CV wordt in twee uitvoeringen geleverd, als 2 CV-4 met een motor van 435 cc en 24 DIN pk en de 2 CV-6 met een mo tor van 602 cc en 29 DIN pk. Tijdens het weekend van 23 en 24 maart zullen alle Citroën-dealers recipiëren onder het motto „Zil veren Eend"; iedereen is dan welkom. Tien 2 CV's zullen ter beschikking worden gesteld van liefdadige instellingen in ons land. Op zaterdag 5 mei komt er een 2 CV-festival, waaraan kan worden deelgenomen door rijders CV Dyane en Mehari. Er zal dan Het uit 1938 daterende prototype van de Lelijke Eend. Deze zui nigheidswagen had slechts één koplamp, was foei-lelijk, maar toch al zo'n goede vering, dat er met een gerust hart een mandje eieren in vervoerd kon worden. een auto-oriëntatietocht worden gereden vanuit verschillende plaatsen naar de groente- en fruit veiling Utrecht—Laagraven langs de rijksweg Utrecht—Arnhem, waar een festivalmarkt wordt ge houden. Middelpunt van deze markt vormt ongetwijfeld het uit 1938 dateren de prototype van de 2 CV, dat voor deze gelegenheid uit Parijs wordt overgebracht. „Zilveren Eend" best, maar het blijft toch een foeilelijke auto, waarvan velen toch nog ontzet tend veel houden. verbijstering bij de presenta- 1948 was begrijpelijk. De hadden er geen eer aan behalen. Het was een zui- auto (een op twintig), waarin zomer en winter dezelfde olie KWARTAAL Om autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op de slechte onderhoud van auto's en vooral op de gevolgen daarvan te drukken, voert Veilig Verkeer Ne derland in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscommis- sie en de Verkeerscommissie Open baar Ministerie tot en met april via radio, televisie en pers een campagne onder het motto: „Laat 'm nakijken". Een belangrijk onderdeel van deze campagne is de landelijke controledag (op 31 maart), waar op VVN in overleg met de BO VAG en met de garagebedrijven die periodieke veiligheidsinspec ties van VVN uitvoeren, alle auto mobilisten in de gelegenheid stelt hun auto op een aantal essentiële punten GRATIS te laten controle ren. En dat zal dan kunnen ge beuren in ruim 800 garagebedrij ven in ons land. Een service, waarvan - zo hoopt Veilig Verkeer Nederland - velen gebruik zullen maken, al was het alleen maar om teleurstelling te voorkomen als de politie in de pe riode daarna weer landelijke con trole-acties houdt. VVN brengt de droevige resulta- Het lelijke eendje haalde in Neder- ,en van de landelijke poiltieconlro- le vorig jaar op de technische land zelfs een keer de filmtitel, JtMt van voertuigen nog eve„ toen men „Le corneaud" van Ce- herinnering. rerd Oury vertaalde met „De In tien dagen tijds werden toen eend en de Cadillac". Maar het ve,e tienduizenden auto's aan een intensieve controle onderworpen, verging de „eend slecht zoals 500 geva]|en ontdek,e de uit deze scène met Louis de Fu- tje mjn 0f meer ernstige gebreken nès en wijlen Bourvil blijkt. (gladde banden, defecte stuurin richtingen en remmen, etc). Bij veel auto's was de toestand zelfs zo ernstig dat besloten moest wor den ze ter plaatse uit het verkeer te nemen. En helaas wijst niets erop, dat het er sinds vorig jaar beter op is geworden. Wie z'n oor te luiste ren legt bij de garagebedrijven krijgt te horen dat velen het met het onderhoud niet meer zo n nemen. Men laat de wagen nog wel voor een onderhoudsbeurt op draven, maar de reparatieadvie zen worden in vele gevallen niet meer opgevolgd. Iets dat overigens ook duidelijk blijkt uit de rapporten van vrijwillige periodieke veiligheids inspecties van Veilig Verkeer Nederland. Van de half miljoen i 1972 geïnspecteerde auto's werden er maar liefst 55.544 afgekeurd. Het zijn toch cijfers die aantonen dat er dagelijks vele tienduizen den in slechte staat verkerende auto's aan het verkeer deelnemen, met alle gevaren van dien eigen en andermans leven. Bromfietsen In het kader van deze campagne zal tijdens de politiecontroles ook aandacht worden besteed aar technische staat van bromfiet sen. Met name zal met behulp van nieuwe meetapparatuur trole worden uitgeoefend op het uitlaatlawaai. ANWB en de Bovag zullen in vervolg ieder kwartaal geza- een boekje uitgegeven, een koerslijst is opgeno- met aankoopprijzen van ge- auto's voor particulieren, vermelde richtprijzen komen na intensief overleg tus- beide organisaties. de samenstelling van de prij- is uitgegaan van de aankoop een auto door een particulier een autobedrijf, die het voer- verkoopt met daarbij een De ANWB beogen met di: boek- Igjonder meer te komen tot een sanering van de handel in automobielen, verwachten beide orga- dat de vastgestelde prijzen aanleiding zullen geven ongewenste praktijken in de De kopers hebben bo vendien een grotere zekerheid omtrent de juistheid van de ge vraagde verkoopprijs. Moeizame onderhandelingen kunnen in de toekomst achterwege blijven, maar zowel koper als verkoper weten waar zij aan toe zijn. ANWB-leden kunnen de koerslijst gratis op alle kantoren verkrij gen, terwijl de Bovag-leden zich kunnen abonneren op het boekje, waarin speciaal voor hen tevens opgenomen zijn een financierings tabel, een motorrijtuigbelastingta bel en een btw tabel. Degenen, die niet ANWB- of Bovaglid zijn, kunnen de koerslijst niet verkrij gen. De koerslijst zal eenmaal per drie maanden worden herzien. Als er in de praktijk aan de frequentere verschijning behoefte blijkt te be staan, zal dit kunnen worden ge realiseerd, aldus beide organisa- De eerlijke occasion show op 15, 16 en 17 maart Openingstijdendonderdag 16 maart van 9.00 tot 21,00u. vrijdag 16 en zaterdag 17 mat van 9.00 tot 17.30 uur Automobielmaatschappij Wittebrug b.v. Het Nederlands Vocaal Ensemble concerteert vanavond in de Gro te of St. Jacobskerk te Den Haag. Medewerking verleent or ganist Wim van :.'eek. Op het programma staan werken van Palestrina, Sweelmck, Schiitz, Mendelssohn, Reger, Messiaen, Penderecki e.a. Na de prijsverhogingen in Neder land in de afgelopen weken van de meeste Duitse personenauto's, heeft ook Chrysler Nederland als eerste vertegenwoordiger van Franse automobielen zich ge noodzaakt gezien prijsverho gingen te moeten doorvoeren. Alle Simca- en Simca/Chrysler- modellen zijn met gemiddeld 2.5 procent duurder geworden. De verhogingen zijn een gevolg van de gestegen loon- en materiaal kosten bij de fabriek. Van de Sunbeam-serie zijn alleen de ty pen 1250 en 1500 met gemiddeld 2,4 procent in prijs gestegen. De prijs van de sportwagen Matra 530 bleef ongewijzigd. Kaas met ster-allures niet vergeten...Frico eten DONDERDAG 22 MAART 1973 LlUDSn v,v,UKANT Zilveren Eend" )e „Lelijke Eend" bestaat binnenkort 25 jaar. Zoiets moet natuurlijk gevierd worden. Ook wij zetten de „2 CV" (deu- jevo) daarom nog eens in het zonnetje. Toen Citroëndirec- eur Pierre Boulanger in 1948 de eerste 2 CV onthulde in lanwezigheid van president Vincent Auriol van Frankrijk failing er een schok van komische verbijstering door de rijen jU!van gasten. Zo'n auto had men nog nooit gezien. De gc- jhiedenis van dit voertuig gaat terug tot 1936, toen men bij ütroën begon te zoeken naar een gezinsvoertuig met maxi- nale zuinigheid en grote gebruiksmogelijkheden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17